تلاش ترامپ برای اعطای معافیت به چین برای واردات نفت از ایران

گروه جهان الف،   3980413104 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزارت خارجه آمریکا به طور جدی به دنبال استفاده از روزنه قانونی دوره اوباما هستند که به چین اجازه دهند از ایران نفت وارد کند.

تلاش ترامپ برای اعطای معافیت به چین برای واردات نفت از ایران

به گزارش مهر به نقل از وبسایت پالیتیکو، وزارت خارجه آمریکا به طور جدی به دنبال استفاده از روزنه قانونی دوره اوباما برای این هستند که به چین اجازه دهند از ایران نفت وارد کند. این کار در صورت انجام، هدف دولت ترامپ برای به صفر رساندن صادرات ایران را نقض خواهد کرد.

همین هفته قبل بود که یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا، که اداره تحریم‌های ایران به عهده اوست، گفت: آمریکا هرگونه واردات نفت از ایران را تحریم خواهد کرد.

اما طبق گفته ۳ مقام آمریکایی، رئیس امور ایران در وزارت خارجه، برایان هوک و تیم مذاکره‌کنندگان او، در نظر دارند با قانون ۲۰۱۲ که برای واردات ایران سقف تعیین می‌کرد، به چین معافیت اعطا کنند. راه دیگر پیش روی آنها این است که به چین، که به تازگی (و بعد از لغو معافیت‌ها) محموله‌ای یک میلیون بشکه‌ای از نفت ایران را دریافت کرده است، اجازه دهند آشکارا تحریم‌های آمریکا را نقض کند.

گزارش افزایش واردات چین از نفت ایران در روزهای اخیر تیم ترامپ را نگران کرده است و باعث شده در کپیتال هیل سوالاتی (در مورد مؤثر بودن تحریم‌ها) مطرح شود. این جدیدترین نمونه از سری اختلاف‌نظرهای بین دولت و کنگره در مورد سیاست آمریکا در قبال ایران است که گاهاً متناقض به نظر می‌رسد. نمونه‌هایی مانند تهدید ایران به اقدام نظامی و پیشنهاد مذاکره با رهبران ایران، از این دست هستند.

طبق قانون تحریمی سال ۲۰۱۲، کشورها و شرکت‌ها می‌توانستند از ایران نفت وارد کنند، اما باید از دولت آمریکا برای این کار معافیت دریافت می‌کردند. طبق یک قانون جداگانه، فروش نفت ایران هدف قرار گرفت نه واردات آن.

مقامات می‌گویند وزارت خارجه آمریکا در حال مذاکره برای ایجاد سازوکاری است که طی آن چین بتواند نفت ایران را وارد کرده و سپس به ازای آن سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی توسط شرکت نفتی چین، ساینوپک، در میادین نفتی ایران انجام شود. مقامات وزارت خارجه پیشنهاد داده‌اند معافیتی برای واردات نفتِ بازپرداخت، به صورت رسمی توسط دولت آمریکا به ساینوپک داده شود.