واکنش شورای نگهبان به ایده انتخاباتی اصلاح‌طلبان/ پیش بینی زیباکلام از سیاست آینده ترامپ در قبال ایران/ چرا اصولگرایان از نهادهای انقلابی انتقاد نمی‌کنند؟

گروه سیاسی الف،   3980412162 ۱۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
 واکنش شورای نگهبان به ایده انتخاباتی اصلاح‌طلبان/ پیش بینی زیباکلام از سیاست آینده ترامپ در قبال ایران/ چرا اصولگرایان از نهادهای انقلابی انتقاد نمی‌کنند؟

هر روز اخبار مهمی در رسانه ها در حوزه های مختلف منتشر می شود. بعضاً این اخبار توسط خبرگزاری ها و رسانه ها مورد توجه قرار می گیرد و تحلیل می شود اما ممکن است برخی از اخبار چندان دیده نشود. الف در نظر دارد بسته خبری ویژه ای را منتشر نماید که اخبار مهم آن روز به صورت خلاصه جمع آوری شده و مخاطبان می توانند برای اطلاع کامل تر درباره آن موضوع به اصل خبر مراجعه کنند.

چرا اصولگرایان از نهادهای انقلابی انتقاد نمی‌کنند؟

حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم، سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در گفت‌وگویی با روزنامه ایران به درباره اینکه بخشی در ذهن بخشی از جامعه، نهادهایی مانند صدا و سیما و شورای نگهبان به اصولگراین منتسب‌اند با ذکر خاطره‌ای بیان داشت:

«بگذارید یک نقل تاریخی کنم که به فهم موضوع کمک کند. یک وقتی حضرت آقا از مجمع روحانیون، جامعه روحانیت و جامعه مدرسین خواستند که نشست‌های مشترک داشته باشند. اولین نشست را جامعه مدرسین برگزار کرد و دومین را جامعه روحانیت در مدرسه عالی شهید مطهری.

در نشست دوم جناب آقای کروبی به نمایندگی از مجمع روحانیون در سخنرانی‌اش این مسأله را مطرح کرد که شما شورای نگهبان، خبرگان، دادگاه‌های ویژه و تریبون‌های نماز جمعه را در اختیار دارید. ما را تأیید صلاحیت نمی‌کنید و به ما میدان نمی‌دهید. در نتیجه نمی‌شود بین ما و شما تفاهم و گفت‌وگو صورت بگیرد (اینکه می‌گویم نقل به معناست) آن جلسه ایشان با این حرف‌ها فاتحه ادامه گفت‌وگوها را خواند. به نظر من خطای ایشان این بود که این همانی را القا کرد.

اشخاصی در نهادهایی مسئولیت پیدا می‌کنند که از نظر فکری به جریان اصولگرا منتسبند اما مسئولیت آن‌ها به ارتباط تشکیلاتی آنان ربطى ندارد. آیا اینکه دو دوره آیت‌الله خامنه‌ای و دو دوره آیت‌الله ‌هاشمی به عنوان اعضای جامعه روحانیت رئیس جمهوری شدند آیا به معنای این است که جامعه روحانیت رئیس جمهوری شده؟ در شورای نگهبان هم همین طور. اتفاقاً گاهى اعضای شورای نگهبان عضو جامعه روحانیت هم نبوده‌اند. نظر شورای نگهبان ربطی به جریان سیاسی ندارد.»

مصباحی‌مقدم در پاسخ به این شوال که چرا اصولگرایان از این نهادها انتقاد نمی‌کنند گفت: «اتفاقاً روحیه انتقاد کردن و انتقادپذیری در مجموعه اصولگرایان خیلی بالاست. اما ممکن است موضوع مورد انتقاد و زاویه نقد و روش نقدشان با اصلاح‌طلبان متفاوت باشد. شما خیال می‌کنید رئیس صدا و سیما چند بار به جامعه مدرسین دعوت شده و انتقاد از او شده باشد خوب است.

اما بر نمی‌دارند در این باره بیانیه بدهند. امام (ره) می‌فرمودند مواظب حرف زدن‌هایتان باشید. یک جمله می‌تواند موجب تضعیف نظام اسلامی شود. مگر مواضعی که اصلاح‌طلبان مقابل شورای نگهبان گرفتند اثرش تضعیف این جایگاه نبود؟ امام واکنش نشان می‌دادند و می‌گفتند شما نباید اظهاراتی کنید که نهادی دارای جایگاه معتبر ملی آسیب ببیند.

پس این نشان می‌دهد که نباید چنین انتقاداتی به صورت علنى و تخریبى مطرح شود. نقد باید به صورتی باشد که اثر اجتماعی منفی نداشته باشد. شما از کجا می‌دانید که چنین نقدها و نامه‌نگاری‌هایی و اعتراضاتی از سوی جریان اصولگرا نسبت به مدیریت‌ها، نسبت به قوه قضائیه و... صورت نمی‌گیرد. ممکن است ملاحظاتی باشد که این‌ها را علنی نکنند و اتفاقاً اثربخشی‌اش بیشتر باشد.

معتقدم باید راه‌های متنوعی را برای نقد فراهم کنیم. ممکن است من به همکارم که جایی پستی گرفته، خصوصی انتقاد کنم و او را بهتر اصلاح کند.»

در این زمینه باید گفت متاسفانه این ذهنیت در سیاستمداران هر دو جناح کشور ما وجود دارد که نقد فرد یا مجموعه‌ای باعث تضعیف او می‌شود. نقد عملکرد یک فرد یا یک مجموعه لزوما به‌معنای تضعیف جایگاه او نیست. اگر انتقاد به نیت اصلاح بیان شود و آن فرد هم گوش شنوایی برای انتقادات داشته باشد و نقدهای صحیح باعث بهبود عملکردش شود، نقد نه‌تنها باعث تضعیف و تخریب نمی‌شود بلکه شأن آن نهاد را در افکار عمومی بالاتر می‌برد.

مثال نزدیک برای این مسئله، انتقادات به قوه قضائیه درباره قتل مرحوم شیرمحمدعلی در زندان فشافویه و توجه این نهاد به انتقادات و برکناری مسئولین مقصر در حادثه است که باعث شد قوه قضائیه در این مسئله در چشم مردم ارج و قرب پیدا کند.

به‌علاوه جناب مصباحی به یک نکته توجه ندارند، انتقاد در پستو و پشت پرده باعث می‌شود افکار عمومی از آن انتقاد بی‌خبر باشد و گمان کند شما انتقادی به آن نهاد ندارید و همین باعث می‌شود عملکرد بد آن دستگاه به پای شما هم نوشته شود.

***

واکنش کدخدایی به مشارکت مشروط اصلاح‌طلبان

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگو با کیهان با انتقاد از عملکرد هیئت نظارت بر نمایندگان گفت: «یک قدمی را هم در چند سال گذشته برداشتند و یک هیئت نظارت بر عملکرد نمایندگان تأسیس کردند، منتها از هدف اصلی‌اش دور افتاد یعنی یک نهاد ناکارآمدی شد و ما هیچ خاصیتی از آن ندیدیم. حتی در یک موردی که شورای نگهبان یک گزارشی را نسبت به یکی از نمایندگان ارسال کرد، ما متوجه نشدیم نتیجه‌اش چه شد. لازمه‌اش این است که یک شفافیتی داشته باشد. دبیر این هیئت، رئیس‌این هیئت بیاید گزارش عملکردش را برای مردم اعلام کند. تا زمانی که اینها نباشد، طبیعتا هیچ خاصیتی ندارد.»

کدخدایی درباره ایده مشارکت مشروط اصلاح‌طلبان در انتخابات گفت: «انتخابات همیشه مشروط است اما مشروط به رعایت قانون. شورای نگهبان هم در چارچوب قانون انتخابات را برگزار می‌کند. برای ما اهمیتی ندارد که افراد مخصوصا در جناح‌های سیاسی چه نظری و نکته‌ای داشته باشند.

می‌گویند ما لیست حداکثری می‌دهیم اگر تأیید نشد، کنار می‌کشیم و می‌گوییم تقصیر شورای نگهبان است.

ما آن لیست را به دیوار می‌زنیم و در کنارش هم مواد قانونی را نصب می‌کنیم. هر کدام از آن لیست که با مواد قانونی منطبق باشد، طبیعتا تأیید و هر کدام که شرایط لازم قانونی را نداشته باشد، طبیعتا رد می‌شود. اعتنایی هم نداریم که کسی می‌خواهد مشروط شرکت کند یا تحریم کند یا حرفی بزند. ضمن اینکه مردم هم توجهی به اینها ندارند، این حربه چندین بار آزمایش شده و اعلام تحریم و مشروط و اینها هم شده است. مردم هم به موقعش پای صندوق رأی آمده‌اند، مردم خیلی توجهی به اینها ندارند.»

***

نظر ترکان درباره پرستو

اکبر ترکان مشاور پیشین رئیس‌جمهور در گفت‌وگو با ایلنا، در واکنش به ماجرای پیش آمده نجفی و برخی گمانه‌زنی‌ها درباره «پرستو» بودن میترا استاد گفت: آیا منظور شما از پرستو فرستادن برخی زنان برای مردان است، می‌شود یک بچه مسلمان در دستگاه‌های امنیت اسلامی چنین کاری را بکند؟ ولله برای من سخت است باور کنم که بچه‌های ما در دستگاه‌های امنیتی این کار را که اسم خاصی در ادبیات عموم جامعه دارد، انجام دهند.

ترکان با بیان اینکه نمی‌تواند وجود پرستو در دستگاه‌های امنیتی کشور را بپذیرد، گفت: احتمالش را بسیار بسیار ضعیف می‌دانم که در دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی کسانی باشند که این کار خلاف شرع را انجام دهند.

مشاور عالی پیشین رئیس‌جمهور در پاسخ به اینکه آیا در این گزینش‌ها سلیقه‌ای از سوی واعظی اعمال می‌شود، گفت: نه محمود این کار را نمی‌کند، من محمود واعظی را خوب می‌شناسم او اسامی افرادی که برای پست‌ها معرفی می‌شوند را خیلی صادقانه به آقای روحانی می‌دهند. ممکن است که برخی از آنها توسط رئیس‌جمهور رد شوند اما واعظی نقشی ندارد.

ترکان گفت: ممکن است یک رئیس‌جمهوری ناتوان باشد و مسئول دفتر می‌تواند او را اداره کند، اما حسن روحانی یک آدم هوشمند و زبل و پای کاری است رئیس‌جمهوری نیست که رئیس دفترش او را اداره کند.

***

دولت توجهی به انتقادات ندارد

مرتضی حاجی، وزیر دولت اصلاحات و از فعالان سیاسی این جریان درباره عدم توجه دولت به انتقادات گفت: «نمی‌خواهم بگویم دولت به انتقادها توجهی ندارد؛ اما بازخوردها چندان محسوس نیست. ببینید مثلا در اوایل دولت دوازدهم، جلساتی با آقای رییس‌جمهوری برگزار شد. همان موقع تصمیم بر این بود که این جلسات هر چند وقت یک‌بار تکرار شود. گفته شد لزومی هم ندارد حضور در چنین جلساتی در انحصار یکی از جناح‌ها باشد. همه جناح‌ها بیایند و از منظر خود، موضوعات را به گوش دولت برسانند. حتی پیشنهاد شد این جلسات به‌صورت کارگروه‌های تخصصی‌تر با وزرا در چند شعبه دایر شود که البته این پیشنهاد پذیرفته نشد و قرار شد این جلسات فقط با خود آقای رییس‌جمهوری باشد. آقای رییس‌جمهوری هم یک سر دارد و هزار سودا. طبیعتا چنین جلساتی نمی‌تواند آن‌گونه که موردنیاز است، در دوره‌های مشخص برگزار شود. تاآنجاکه اطلاع دارم، بعد از مدت طولانی، در ماه مبارک رمضان امسال، جلسه‌ای میان فعالان سیاسی و آقای رییس‌جمهوری برگزار شد. در همان‌جا دوباره اعلام شد که این جلسات ادامه پیدا کند؛ اما آیا می‌تواند به این شکل ادامه پیدا کند یا نه، من خیلی بعید می‌دانم.»

حاجی درباره این نقل قول از او درباره مقایسه همکاری با باهنر و واعظی گفت: «با امثال طیف فکری آقای باهنر راحت‌تر می‌توان کنار آمد و همکاری کرد تا با امثال آقای واعظی. این تشخیص من است. چون در آن طیف (باهنر) صراحت را بیشتر می‌بینم و تکلیف مشخص‌تر است؛ یعنی آقای باهنر معلوم است دارد چه می‌گوید و دنبال چه چیزی است؛ اما این طرف (طیف آقای واعظی) گاهی به نعل می‌زند و گاهی به میخ. این مسأله در نوع خود مشکل‌ساز است و باعث بلاتکلیفی می‌شود.»

***

زیباکلام: ترامپ وارد جنگ با ایران نمی‌شود

به گزارش ایسنا، صادق زیباکلام در نشست تخصصی ترامپ و سه گانه تحریم، تهدید و رویارویی که در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد، با طرح این سوال که «اگر فرض کنیم برخورد نظامی اتفاق افتاده است آن وقت چه اتفاقی می‌افتد؟» گفت: البته معتقدم ترامپ حسابگرتر از آن است که بخواهد وارد جنگ شود. دلیلی نمی‌بینم آمریکا با ما وارد جنگ شود.

وی هم‌چنین باطرح این سوال که «اگر جنگ شود ایران چه اقداماتی را انجام خواهد داد؟» گفت: طبیعی است که ایران از ابزارها و نیروهای منطقه‌ای‌اش برای هدف قرار دادن منافع و متحدان آمریکا استفاده می‌کند. در عین حال معتقدم ترامپ تا پایان دور اول ریاست‌جمهوری‌اش تمایلی به درگیر شدن با ایران ندارد؛ چراکه تجربه آمریکا در افغانستان و عراق تجربه موفقی نبود و افکار عمومی آمریکا خیلی موافق درگیری و جنگ در خاورمیانه نیستند. همچنین دموکرات‌ها، کنگره و رسانه‌ها با این تصمیم همراهی نخواهند کرد. درگیری با ایران از محبوبیت ترامپ می‌کاهد.

عناوین مرتبط

۲۹ تیر ۱۳۹۸حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟
۲۶ تیر ۱۳۹۸ بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟
۲۵ تیر ۱۳۹۸واکنش مثبت علی مطهری به درخواست مایک پمپئو/ نظر احمد توکلی درباره بازداشت طبری/ چرا ائمه جمعه بازنشسته نمی‌شوند؟
۲۴ تیر ۱۳۹۸نظر عارف درباره اعتراض به رای دادگاه خاتمی/ جزئیات دیدار سردار سلیمانی و پوتین/ ماجرای نجفی، داعش و اصلاح‌طلبان
۲۳ تیر ۱۳۹۸واکنش فردوسی پور به یک شایعه/ علت معرفی سه حقوقدان جدید برای شورای نگهبان/ اکبر طبری چند روز پیش بازداشت شده است
۲۲ تیر ۱۳۹۸کاهش اختیارات واعظی در دولت/ روایت منتجب‌نیا از دیدار با رهبری/ فعال اصلاح‌طلب: عارف هزینه مدیریت ضعیفش را پرداخت می‌کند
۱۹ تیر ۱۳۹۸ادامه جنجال‌های گاندو/ پرداخت رشوه به رئیس دفتر یکی از روسای ادوار مجلس/ آیت‌الله جنتی: شورای نگهبان به صف‌بندی‌های سیاسی وارد نمی‌شود

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۸۴۲۷۱۲۰:۴۴:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۱۲
شورای محترم نگهبان برای تائید داوطلبان نمایندگی مجلس باید توجه ویژه به سخنان و مواضع انحرافی نمایندگان فعلی مجلس داشته باشد و در جهت دفاع از مصالح ملت و کشور ذره‌ای از اصول کوتاه نیاید.
ناشناس۹۸۴۲۷۲۲۰:۴۵:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۱۲
شروع فصل تابستان و تعطیلی مدارس و دانشگاه‌های کشور فرصت بسیار خوبی است که گروه‌های جهادی دانش‌آموزی و دانشجویی تشکیل شده و برای خدمت‌رسانی عازم مناطق محروم کشور بشوند.
ناشناس۹۸۴۲۷۴۲۰:۴۶:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۱۲
اصلاح‌طلبان که عمری گلو پاره می‌کردند برای دفاع از زنان با جرمی که از سوی هم‌مسلکانشان به وقوع پیوست برای پاک‌کردن جرم از چهره هم‌کیش خود، انواع و اقسام نسبت‌های وقیح را به خانم بی‌دفاع مقتوله دادند و نشان دادند آن جیغ و داد دفاع از حقوق زنان نمایشی بیش نبوده است.
ناشناس۹۸۴۲۷۶۲۰:۴۷:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۱۲
جبهه مقاومت بر قله اقتدار ایستاده و این را رسانه‌های غربی بارها اذعان کرده‌اند حتی مقامات آمریکا در شوک این اقتدارند.
ناشناس۹۸۴۳۰۱۲۱:۲۹:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۱۲
خدایی اینقدر حرف تکراری و بی مزه زدید که ارزش هیچ خواندی ندارد. تکرار تکرا تکرار توجیج توجیج توجیح بی منطقی بی منطقی بی منطقی بی اخلاقی بی اخلاقی بی اخلاقی
پدرام۹۸۴۳۱۶۲۲:۰۲:۴۸ ۱۳۹۸/۴/۱۲
اصولگرا هراسی برای انتخابات دیگه فایده نداره اصلاح طلبها اگه رای ما رو میخوان بگن تو دولت روحانی چه کردن؟ کارنامه ای دارن؟ چه رویی دارن؟
ناشناس۹۸۴۳۱۸۲۲:۰۶:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۱۲
چند تا چیز هست که اگر کسی از آنها دفاع کند مرغ پخته هم خنده اش می گیرد 1 عملکرد بانک مرکزی به خصوص حفظ ارزش پول ملی 2 صدا و سیما 3 کیفیت اکثریت تولید داخل به خصوص اتومبیل سازی 4 تخریب محیط زیست و مصرف آب کشاورزی 5 آزادی رسانه‌ها
ناشناس۹۸۴۳۲۰۲۲:۰۸:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۱۲
اعترافات دیرهنگام زیباکلام دردی از اصلاحات دوا نمیکند چطور پاسخ نابودی امید هواداران را میدهید؟
علی۹۸۴۳۵۵۲۲:۴۴:۴۸ ۱۳۹۸/۴/۱۲
آقای ترکان چنان خودشان را به ندانستن میزنند !؟ که انگار نه انگار که ۴۰ سال در این سیستم کار کرده اند و اصلا خبر ندارند !؟ اکثریت مردم عادی هم می دانند که پرستو بازی در چه سطح و حجم و تعدادی بکار گرفته شده و چه کسانی از این ابزار کثیف استفاده حداکثری کرده اند
معام۹۸۴۴۲۱۲۳:۴۴:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۱۲
روحیه انتقاد در اصول گرایان خیلی بالا است البته ار اصلاح طلبان.
ناشناس۹۸۴۴۲۳۲۳:۴۸:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۱۲
دیگر در هیچ انتخاباتی شرکت نمیکنیم
ناشناس۹۸۴۵۱۴۰۲:۳۱:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۱۳
پس از هر انتخاب شرایط بدتر شده هیچ فرقی بین اصولی و اصلاحی نمیکنه چون منافع و ایده های سیاسی ارجح بر خواست و رفاه و بهبود معیشت انتخاب کنندگان است
ناشناس۹۸۴۶۲۹۰۸:۱۷:۲۸ ۱۳۹۸/۴/۱۳
به درک
ناشناس۹۸۴۴۵۴۰۰:۲۹:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۱۳
این افراد از بیت الملل هم حقوق می گیرند؟ همگی دارای تحلیل ضعیف و اگر عوام فریبی نباشد بسیار قدیمی و کهنه اظهار نظر کرده اند.
ناشناس۹۸۴۴۶۴۰۰:۴۰:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۱۳
زیباکلام: ترامپ وارد جنگ با ایران نمی‌شود
ناشناس۹۸۴۵۶۱۰۶:۵۵:۳۰ ۱۳۹۸/۴/۱۳
اینکه قبلا برعکس اش رو میگفت
معلم امار۹۸۴۵۱۸۰۲:۳۷:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۱۳
با توجه به عدم استقبال مردم از اصلاح طلبان رئیس جمهور اینده قالیباف است اگراز طرف اصول گرایان که رای ثابتی دارند معرفی شود.
ناشناس۹۸۴۶۵۱۰۸:۴۰:۰۸ ۱۳۹۸/۴/۱۳
ترامپ تا پایان انتخابات آمریکا وارد جنگ با ایران نمیشود, آممما...

پربحث‌های اخیر

 1. تصاویر دیده نشده از داخل ناو یو اس اس باکسر آمریکا  

 2. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 3. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 4. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 5. آقای ترامپ نتوانستید بزنید

 6. حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟

 7. دلایل توقیف نفتکش انگلیسی مشخص شد

 8. چرا ایرانیان به استانبول سفر می‌کنند

 9. تابستان به سبک دهه ۶۰  

 10. ماجرای استندآپ جنجالی علیرضا خمسه در کانادا

 11. نفتکش نوک مدادی بزن کنار! / توییت‌های طنزآمیز کاربران ایرانی درباره توقیف نفتکش انگلیسی   

 12. وزیر خارجه انگلیس: تلاش می‌کنیم از طریق دیپلماسی نفتکش‌مان را آزاد کنیم

 13. عقب‌نشینی خفت‌بار سعودی‌ها

 14. نفتکش انگلیسی وارد لنگرگاه بندرعباس شد

 15. پورابراهیمی: حباب قیمت ارز در حال شکستن است

 16. ظریف: اقتصاد ما کمتر از سال قبل در رنج است/ در حال از دست دادن اعتبارم هستم

 17. استیضاح حجتی منتفی شد

 18. پست اینستاگرامی صفحه رهبر انقلاب همزمان با توقیف نفتکش انگلیسی  

 19. جلسه محاکمه عاملان قتل علیرضا شیرمحمدعلی برگزار شد + تصاویر

 20. پرونده تحصیلی حسین فریدون، در مجلس به جریان افتاد

 21. اقتدار ایران خط قرمز بی‌بی‌سی  

 22. پایگاه خبری نزدیک به کنگره آمریکا: ایران یک ابرقدرت پهپادی شده است

 23. تاکید ظریف و هانت بر یافتن راه حل های قانونی و پرهیز از افزایش تنش

 24. توقیف نفتکش انگلیسی نشانه اقتدار نظامی ایران است

 25. دکوراسیون جالب دفتر کار یک نماینده  

پربحث‌های دیروز

 1. تصاویر دیده نشده از داخل ناو یو اس اس باکسر آمریکا  

 2. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 3. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 4. سیاست های ترامپ در برابر ایران کاملا شکست خورده است

 5. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 6. آقای ترامپ نتوانستید بزنید

 7. حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟

 8. دلایل توقیف نفتکش انگلیسی مشخص شد

 9. چرا ایرانیان به استانبول سفر می‌کنند

 10. تابستان به سبک دهه ۶۰  

 11. واکنش روسیه به توقیف نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز

 12. ماجرای استندآپ جنجالی علیرضا خمسه در کانادا

 13. نفتکش نوک مدادی بزن کنار! / توییت‌های طنزآمیز کاربران ایرانی درباره توقیف نفتکش انگلیسی   

 14. رهامی: اصلاحات «مانیفست» می خواهد/ مخالفان قانون اساسی اصلاح‌طلب نیستند

 15. وزیر خارجه انگلیس: تلاش می‌کنیم از طریق دیپلماسی نفتکش‌مان را آزاد کنیم

 16. حمل و نقل دریایی انگلیس خواستار بازگشت سریع نفتکش این کشور شد

 17. عقب‌نشینی خفت‌بار سعودی‌ها

 18. انتشار فیلم رصد ناو «باکسر» توسط پهپاد نیروی هوافضای سپاه/ یک دروغ دیگر در کارنامه ترامپ  

 19. نفتکش انگلیسی وارد لنگرگاه بندرعباس شد

 20. پامپئو: ترامپ آماده دیدار با مقامات ایرانی بدون هیچگونه پیش‌شرطی است

 21. پورابراهیمی: حباب قیمت ارز در حال شکستن است

 22. ظریف: اقتصاد ما کمتر از سال قبل در رنج است/ در حال از دست دادن اعتبارم هستم

 23. استیضاح حجتی منتفی شد

 24. پست اینستاگرامی صفحه رهبر انقلاب همزمان با توقیف نفتکش انگلیسی  

 25. واکنش وزیر خارجه انگلیس به توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 3. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 4. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 5. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 6. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 7. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 8. تصاویر دیده نشده از داخل ناو یو اس اس باکسر آمریکا  

 9. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 10. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 11. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 12. توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه

 13. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 14. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 15. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 16. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 17. خط و نشان پلیس برای سلبریتی‌های بد حجاب در فضای مجازی

 18. جلسه اضطراری دولت انگلیس پس از توقیف نفتکش این کشور

 19. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 20. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 21. توانا بود هرکه با ما بود!

 22. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 23. بی مهری دولت به رسانه ملی

 24. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 25. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

پربحث‌های اخیر

 1. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 2. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 3. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 4. آقای ترامپ نتوانستید بزنید

 5. حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟

 6. دلایل توقیف نفتکش انگلیسی مشخص شد

 7. نفتکش انگلیسی وارد لنگرگاه بندرعباس شد

 8. ظریف: اقتصاد ما کمتر از سال قبل در رنج است/ در حال از دست دادن اعتبارم هستم

 9. استیضاح حجتی منتفی شد

 10. پست اینستاگرامی صفحه رهبر انقلاب همزمان با توقیف نفتکش انگلیسی  

 11. پرونده تحصیلی حسین فریدون، در مجلس به جریان افتاد

 12. پایگاه خبری نزدیک به کنگره آمریکا: ایران یک ابرقدرت پهپادی شده است

 13. توقیف نفتکش انگلیسی نشانه اقتدار نظامی ایران است

 14. حمید بقایی سکته مغزی کرد

 15. ظریف خطاب به آمریکایی‌ها: با ایران بازی نکنید

 16. در حال مشاهده چه بخشی از تاریخ ایران هستیم؟  

 17. توضیحات رئیس سازمان زندان‌ها درباره سکته بقایی

 18. کدخدایی: قاعده مقابله به مثل در حقوق بین‌الملل امری شناخته شده است

 19. غنی‌سازی اورانیوم برای مصارف صلح‌آمیز، حق همه کشورهای عضو NPT است

 20. آشنا: ظریف بیشتر از ترامپ قدرت تصمیم‌گیری دارد  

 21. سخنگوی وزارت خارجه: برای خروج از برجام برنامه‌ریزی نمی‌کنیم/ سخن بدون عمل فایده‌ای ندارد

 22. کشتی انگلیسی آخرین بار کجا سیگنال مکانیابی فرستاد؟

 23. جزئیات جدیدی از توقیف نفتکش انگلیسی/ در اعمال قانون قاطعانه عمل می‌کنیم

 24. اصلاح‌طلبان تاوان ضعف دولت را پس می‌دهند

 25. چند نکته درباره حکم دادگاه یکی از اعضای شورای شهر اصفهان

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 2. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 3. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 4. آقای ترامپ نتوانستید بزنید

 5. حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟

 6. دلایل توقیف نفتکش انگلیسی مشخص شد

 7. رهامی: اصلاحات «مانیفست» می خواهد/ مخالفان قانون اساسی اصلاح‌طلب نیستند

 8. نفتکش انگلیسی وارد لنگرگاه بندرعباس شد

 9. ظریف: اقتصاد ما کمتر از سال قبل در رنج است/ در حال از دست دادن اعتبارم هستم

 10. استیضاح حجتی منتفی شد

 11. پست اینستاگرامی صفحه رهبر انقلاب همزمان با توقیف نفتکش انگلیسی  

 12. پرونده تحصیلی حسین فریدون، در مجلس به جریان افتاد

 13. پایگاه خبری نزدیک به کنگره آمریکا: ایران یک ابرقدرت پهپادی شده است

 14. توقیف نفتکش انگلیسی نشانه اقتدار نظامی ایران است

 15. حمید بقایی سکته مغزی کرد

 16. ظریف خطاب به آمریکایی‌ها: با ایران بازی نکنید

 17. در حال مشاهده چه بخشی از تاریخ ایران هستیم؟  

 18. توضیحات رئیس سازمان زندان‌ها درباره سکته بقایی

 19. کدخدایی: قاعده مقابله به مثل در حقوق بین‌الملل امری شناخته شده است

 20. غنی‌سازی اورانیوم برای مصارف صلح‌آمیز، حق همه کشورهای عضو NPT است

 21. آشنا: ظریف بیشتر از ترامپ قدرت تصمیم‌گیری دارد  

 22. سخنگوی وزارت خارجه: برای خروج از برجام برنامه‌ریزی نمی‌کنیم/ سخن بدون عمل فایده‌ای ندارد

 23. کشتی انگلیسی آخرین بار کجا سیگنال مکانیابی فرستاد؟

 24. جزئیات جدیدی از توقیف نفتکش انگلیسی/ در اعمال قانون قاطعانه عمل می‌کنیم

 25. اصلاح‌طلبان تاوان ضعف دولت را پس می‌دهند

پربحث‌های هفته

 1. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 2. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 3. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 4. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 5. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 6. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 7. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 8. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 9. توانا بود هرکه با ما بود!

 10. بی مهری دولت به رسانه ملی

 11. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 12. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 13. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 14. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 15. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 16. دستور عجیب رئیس جمهور به نوبخت/ تخصیص بودجه صدا و سیما در صورت صلاحدید نمایندگان دولت

 17. توضیحات دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره نامه توکلی به رئیسی

 18. آقای ترامپ نتوانستید بزنید

 19. اعاده اموال نامشروع مسئولان باعث تقویت نظام سیاسی می شود

 20. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 21. ظریف: ایران آماده مقابله با ترامپ طی شش سال آینده است

 22. پاسخ دادستانی ارکان انذارم به مقامات قضایی را مخدوش نکرد

 23. پروژه نفوذ در ایران بسیار پررنگ تر از گذشته دنبال مي شود / سریال گاندو مثل یک شوک برای جامعه بود

 24. کامنت‌های برتر مخاطبان الف: دولت اگر جوابی به سریال گاندو دارد، اسنادش را ارائه کند/ انتظار این بود که دادستان عذرخواهی کند/ هرچه تحریم‌ها بیشتر شود، تاثیرش کمتر می‌شود

 25. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

آخرین عناوین