آخرین اظهارات بهروز ریخته‌گران، دقایقی قبل از بازداشت

گروه اجتماعی الف،   3980412040 ۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

متهم و بدهکار بزرگ بانک سرمایه درباره صحبت‌های رسول قهرمانی (نماینده دادستان) می‌گوید: احتمالا حضرات بانک سرمایه اطلاعات نادرستی به نماینده دادستان ارائه داده‌اند اما تمامی مدارک آن وجود دارد.

آخرین اظهارات بهروز ریخته‌گران، دقایقی قبل از بازداشت

بهروز ریخته‌گران با قرار بازداشت موقت به اتهام اخلال در نظام اقتصادی صبح روز گذشته بازداشت شد.

در همین رابطه روزنامه شرق با این بدهکار بزرگ بانک سرمایه، هنگام ورود به دادسرای ویژه جرایم پولی و مالی و لحظاتی قبل از بازداشت مصاحبه کرده است که بخشی از آن را می خوانید: 

شما در حال ورود به دادسرا هستید و می‌دانید که حکم جلبتان صادر شده است. آخرین حرفتان چیست؟

من امروز (دیروز) در دادسرای شعبه یک جرائم پولی و بانکی حاضر می‌شوم. بازپرس آقای سمیعی من را احضار کرده بودند. لوایح را ارائه دادیم. تمام موضوعاتی را که امروز برای آنها در دادسرا حاضر می‌شوم، پیش‌تر در دادگاه آنها حاضر شده‌ام و دفاعیاتی هم انجام داده‌ام. اما خب امروز بازهم ما را خواستند و می‌رویم تا مجددا پاسخ دهیم. موضوعی که هست، من نمی‌دانم چرا جای متهمان اصلی بانک سرمایه ظاهرا در حال عوض‌شدن است. به اتهامات یک‌ بار در دادگاه قاضی صلواتی که غیرعلنی برگزار شده بود، پاسخ داده بودم. به اسناد و مدارک را تحویل دادگاه محترم شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی کردم. درحال‌حاضر، علت حضور خود را نمی‌دانم. دوباره حضور می‌یابم تا توضیحاتی ارائه دهم.

تبرئه شده بودید؟

تبرئه خیر. در دادگاه برای ما حکم صادر شده بود. به حکم اعتراض کردیم. حکم در دیوان عالی کشور نقض شد و اکنون هم در شعبه دیگری از دیوان در حال رسیدگی است.

حکمی که در دادگاه برای شما صادر شد، چه بود؟

حکم مفصل است اما به‌صورت کلی در دادگاه شعبه 15 دادگاه انقلاب، حکم اخلال در نظام اقتصادی کشور به دلیل تحصیل مال نامشروع و حبس به مدت 15 سال صادر شد.

دیوان آن را چگونه نقض کرد؟

در شعبه 2 دیوان عالی کشور به این دلیل که موارد احصاشده در پرونده، اخلال در نظام اقتصادی محسوب نمی‌شود، نقض و پرونده به شعبه 39 دیوان عالی کشور برای رسیدگی ماهوی ارسال می‌شود. هنوز هم در این شعبه تصمیم رسمی اعلام نشده است. حالا اگر اخلال در نظام اقتصادی و تحصیل مال نامشروع در شعبه 39 هم نقض شود، نهایتا حکم به پنج سال و رد مال کاهش می‌یابد.

شما را این‌بار برای چه توضیحاتی خواستند؟ در آخرین جلسه دادگاه اعلام شده بود که شما احضار شده بودید اما در دادگاه حاضر نشدید و به همین دلیل هم حکم جلب شما صادر شد.

این طور نیست. من بدون حکم جلب در دادگاه حاضر می‌شوم. وکلا نیز لوایح را به دادگاه ارائه داده بودند و کاملا با دادگاه هماهنگ بودند. من یک تولیدکننده هستم. کارخانه‌های مختلفی در اصفهان دارم و دائما آنجا حضور دارم. با مجوز دادگاه و با هماهنگی در هفته گذشته، قرار شد که این هفته در دادسرا حاضر شوم.

یکی از دیگر متهمان پرونده مطرح کرده بود که انعقاد قرارداد مشارکت در ساخت شرکت امیرتجارت هرمس با شرکت توسعه تجارت سرمایه پایدار قشم به شما منتسب شده است اما به شما ارتباطی ندارد. در این مورد پیش‌تر از شما سؤال شده بود؟

در این زمینه هم پیش‌تر در دادگاه شعبه 15 به قاضی صلواتی توضیحاتی ارائه دادم. آنجا هم گفتم که این قرارداد ارتباطی به من ندارد اما دراین‌باره زیاد پرس‌وجو نکردند اما درباره شرکت سایه‌گستر و تفاهم‌نامه با بانک سرمایه، کاملا قاضی صلواتی در جریان است و تفاهم‌نامه زیر نظر آقای نجفی، دادستان محترم، نوشته شد اما نمی‌دانم چرا دوباره از من خواسته‌اند تا این موارد را توضیح دهم.

ماجرای تفاهم‌نامه شما با بانک سرمایه چیست؟

قرار بود بانک سرمایه، بدهی‌ها و مطالبات را به بانک تجارت پرداخت کنند. اموال من را هم به‌عنوان وثایق آن در نظر گرفتند. بانک سرمایه، اموال من را برمی‌دارد و وکالت‌نامه‌های آن هم موجود است. بدهی‌هایی را که راجع به بانک تجارت وجود دارد، می‌توانید از بانک استعلام بگیرید که پرداخت نشده است. بانک سرمایه ۲۰ میلیارد به بانک تجارت بابت بدهی من پرداخت می‌کند و مقرر می‌شود ۲۶۰ میلیارد نیز ملک به بانک تجارت بدهد که متأسفانه این ملک به بانک تجارت تحویل داده نمی‌شود. برای همین هم فقط ۲۰ میلیارد تومان پرداخت شده و در قبال آن ۴۶ درصد سهام فولاد میبد به بانک سرمایه منتقل می‌شود اما بانک سرمایه این وثایق را به بانک تجارت تحویل نداده و تسویه نکرده است. این دقیقا خلاف حرفی است که در دادگاه مطرح می‌شود. گویا به نماینده محترم دادستان اشتباه انتقال داده‌اند. در سال 96، 46 درصد سهام کارخانه فولاد میبد یزد را به بانک سرمایه واگذار کرده‌ام اما سوءمدیریت و تضاد افکار در این بانک، بیداد می‌کند و گویا با بانک تجارت تسویه نکرده‌اند.

سهام‌هایی که به اسم افراد دیگر در بانک سرمایه داشتید، برای شما ایجاد مشکل نکرد؟

من همه این پرسش‌ها را در شعبه 15 دادگاه قاضی صلواتی پاسخ داده‌ام. در چهار سال، کیفرخواست و ... آنجا انجام شده است. تفاهم‌نامه‌هایی که با بانک سرمایه نوشته‌ایم، تماما زیر نظر دادستانی انجام گرفت. بانک تجارت هم از دادستان محترم و معاونان آن استعلام کرد. هیچ‌چیزی خارج از حدود قانون انجام نشد و تمام اسناد و مدارک آن هم موجود است. نظارت کامل روی انجام تمامی مراحل وجود دارد. این موضوعاتی که می‌گویم درباره بانک تجارت است، احتمالا حضرات بانک سرمایه اطلاعات نادرستی به نماینده دادستان ارائه داده‌اند اما تمامی مدارک آن وجود دارد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۸۳۰۷۱۰۹:۳۰:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۱۲
تکلیف کارخانه ها و کارگران چیست چرا صنعت گران را مجبور به دادن رشوه کردی بعدا محکومشون کنی در ایران مگر کاری هست بدون دادن رشوه میشه انجام داد
صف۹۸۳۵۷۱۱۳:۲۲:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۱۲
ایشان ابتدا بفرماید این همه ثروت را از کجا بدست آورده است آیا ارث پدری است؟!
ناشناس۹۸۳۸۴۲۱۵:۲۳:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۱۲
باپولهای مردم که دراختیاربانکها هست چه کسانی به ثروتهای افسانه ای میرسن ! وای بیداد
ناشناس۹۸۴۰۹۵۱۷:۳۹:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۱۲
فکر کنم با ادامه محاکمه این آقا ملت ایران بدهکار شده و باید مبلغی را به عنوان غرامت به ایشان بپردازند

پربحث‌های هفته

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 3. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 4. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 5. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 6. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 7. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 8. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 9. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 10. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 11. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 12. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 13. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 14. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 15. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 16. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 17. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 18. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 19. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

 20. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 21. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 22. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 23. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 24. اعترافات پدر «رومینا» دختر ۱۴ ساله تالشی

 25. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

آخرین عناوین