شفافیت بودجه شرکت‌های دولتی؛ در بسته‌ای که باز می‌شود

گروه اقتصادی الف،   3980412014
شفافیت بودجه شرکت‌های دولتی؛ در بسته‌ای که باز می‌شود

بودجه شرکت‌های دولتی هر سال «در بسته» تحویل مجلس داده می‌شود و بدون هیچ تغییری همانطور «در بسته» تصویب و تحویل دولت می‌شود؛ مجلس در هفته‌های گذشته مصوبه‌ای داشت تا شاید این در بسته، گشوده شود.

 

فارس نوشت: اصلاح ساختار بودجه‌ریزی کشور یکی از مطالبات مقام معظم رهبری است که هم به روایت رئیس مجلس، هم دولت در ماه‌های پایانی سال گذشته مطرح شد و در روزهای پایانی خرداد ماه سال جاری  همزمان که دولت طرح خود را برای اصلاح ساختار بودجه منتشر  می‌کرد در مجلس هم طرحی به تصویب رسید تا راهی برای ایجاد شفافیت بودجه گشوده شود.

در مقدمه گزارش دولت از طرح اصلاح ساختار بودجه که ۲۰ خرداد ماه منتشر شد، یادآوری شده است: « در آذرماه سال ۱۳۹۷، مقام معظم رهبری مقرر فرمودند نقشه راه و برنامه کلی اصلاح ساختار بودجه عمومی و کاهش کسری بودجه با افق دو سال (۹۹ - ۱۳۹۸) تدوین و مصوب شورای عالی هماهنگی اقتصادی شود، و بودجه سال ۱۳۹۸ نیز در چارچوب این برنامه تنظیم شود. همچنین تاکید فرمودند آنچه در سیاست‌های کلی و برنامه‌های مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در خصوص اصلاح ساختار بودجه عمومی و قطع وابستگی بودجه به نفت تصویب و ابلاغ شده لازم است اجرایی و در بودجه سال ۱۳۹۸ گنجانده شود.»

* اصلاح ساختار بودجه شرکت‌های دولتی؛ برنامه میان مدت دولت

دولت اعلام کرده که سازمان برنامه و بودجه در تلاش برای افزایش انضباط بودجه، برنامه‌های کاهش هزینه‌های غیرضرور را از ابتدای سال ۱۳۹۸ مد نظر قرار داد. اصلاح ساختار بودجه شرکت‌های دولتی یکی از برنامه‌هایی است که دولت در میان‌مدت در برنامه اعلامی خود مد نظر قرار داده است.

با این همه اما سهم ۷۴ درصدی بودجه شرکت‌های دولتی از لایحه بودجه‌ای که دولت تدوین کرده بود نشان می‌دهد حداقل در بودجه سال گذشته از این منظر نگاه اصلاحی نداشته است. یعنی زمانی که رئیس جمهور در چهارم دی ماه 1397 لایحه بودجه سال 1398 را تقدیم مجلس کرد، مشخص شد که سهم شرکت های دولتی از بودجه کل کشور چیزی در حدود 74 درصد است و از 1703 هزار میلیارد تومان بودجه کل کشور در سال 1398، بودجه ای در حدود 1274 هزار میلیارد تومان را به خود اختصاص داده اند. این میزان بودجه در نظر گرفته شده برای شرکت های دولتی در لایحه بودجه سال 1398 رشدی 52 درصدی را نسبت به قانون بودجه سال 1397 داشت و این در حالی بود که بودجه عمومی کل کشور در سال آینده تنها 7.8 درصد نسبت به قانون بودجه سال جاری رشد کرده بود. رقمی که تقریبا بدون تغییر در مجلس مصوب و تبدیل به قانون شد.

* ۷۰ درصد بودجه که بررسی نمی‌شد

اما نکته مهم در بحث بودجه شرکت های دولتی این است که گرچه به همراه بودجه عمومی در لایحه بودجه سالانه تقدیم مجلس می شود اما عملاً بودجه این شرکت ها در مجلس بررسی نمی‌شود.

در همین حال آنچه دولت به عنوان سند بودجه منتشر می‌کند، صرفاً بودجه عمومی بوده و خبری از جزئیات بودجه شرکت‌های دولتی، موسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانک ها نیست. از سوی دیگر دست و پای مجلس هم برای نظارت بسته است چرا که بودجه شرکت های دولتی علاوه بر صرف زمان بسیار، نیازمند وجود گزارش های عملکرد شرکت ها در سال های گذشته است که این گزارش ها نیز در زمان بررسی بودجه شرکت ها، ارائه نمی شوند و در نهایت آنچه در لایحه به عنوان بودجه شرکت های دولتی درج می شود، به تصویب نمایندگان مجلس می رسد.

اما همانطور که اشاره شد، نمایندگان مجلس در زمینه شفافیت بودجه گامی جدی برداشتند که در هفته‌هایی پایانی خرداد ماه کلید خورد. مجلسی‌ها روز ۲۱ خرداد ماه به کلیات طرحی رای دادند تا فرصتی برای بررسی جدی بودجه شرکت‌های دولتی برای قوه مقننه فراهم کنند. جزئیات این طرح هم سوم تیر ماه به تصویب مجلس رسید و بر این اساس دولت مکلف شد تا ۱۵ آبان هر سال گزارش عملکرد بودجه سال جاری دستگاه ها را به مجلس ارائه کنند.

براساس ماده واحده این طرح ، یک تبصره به عنوان تبصره 4 به ماده 182 قانون آئین نامه داخلی مجلس الحاق می شود؛ تبصره‌ای که بر مبنای آن دولت مکلف است گزارش عملکرد بودجه سال گذشته و صورت های مالی حسابرسی شده، بودجه تفصیلی سال جاری و عملکرد بودجه مصوب شش ماهه اول سال جاری تمامی شرکت های دولتی، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت و شرکت ها و موسساتی که مستلزم ذکر یا تصریح نام است، از قبیل: شرکت های ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی، بیمه مرکزی ایران، شرکت سهامی بیمه ایران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بانک ملی ایران و سازمان بنادر و دریانوردی و همچنین بودجه پیشنهادی سال آینده آن ها و شاخص های کلان کل بودجه را تا 15 آبان ماه هر سال به همراه گزارش ارزیابی بر مبنای شاخص های مالی و عملکردی به تفکیک به مجلس شورای اسلامی تسلیم کند.

کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات بلافاصله گزارش ها را به دیوان محاسبات کشور ارجاع می دهد تا دیوان پس از بررسی و اظهارنظر گزارش خود را ظرف مدت 20 روز جهت تصویب به کمیسیون مذکور ارائه کند. گزارش کمیسیون ملاک بررسی بودجه است و همزمان با لایحه بودجه کل کشور طبق مواد این قانون مورد رسیدگی قرار می گیرد.

* زمانی برای ایفای وظیفه نظارتی مجلس 

در مقدمه توجیهی این طرح که در مرداد ماه گذشته با امضای ۸۰ نماینده مجلس اعلام وصول شد، عنوان شده است: طبـق آیین‌نامه داخلی مجلس هر سال بودجه کل کشور تا نیمه اول آذرماه باید از سـوی دولـت بـه مجلـس تسلیم شود و مجلـس نیـز بر اساس فرآیند تعریف شده و در بازه زمانی محدود امکان ورود بـه جزئیات، جداول و پیوستها را ندارد و نمایندگان از جزئیات بودجه کلانی کـه بـرای شرکتهای دولتی در لایحه پیشنهاد و به تصویب مجلـس می‌رسد، اطلاع ندارند و امکان ورود تخصصی به وضعیت مالی شرکتها، منابع و مصارف و متعاقب آن نظارت تخصصی فراهم نمیشود.

طراحان این طرح بـا هـدف ایجاد فرصت بیشتر برای ایفای وظایف نظارتی نمایندگان آن را پیشنهاد داده و دولت را موظف می‌کنند تا بودجه شرکتهای دولتـی را زودتـر از بودجه کـل کشور برای بررسی و تطبیق به مجلس ارسال کند تا به کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات ارجاع شود و همزمان بـا رسـیدگی و تصویب نهـائی بودجه کشور فرآیند قانونی خود را طی کنـد.

در جریان بررسی کلیات طرح یاد شده در مجلس، موافقان این طرح تاکید داشتند که نمایندگان مجلس نباید از اختیاراتی که قانون به آن ها داده است کوتاهی کنند؛ آنها معتقدند که می توان با تصویب طرح مذکور بودجه شرکت های دولتی را شفاف کرد.

سیدکاظم دلخوش اباتری، نماینده صومعه سرا با تاکید بر اینکه این طرح به درستی به یکی از مشکلات اساسی کشور پرداخته است، گفت: قانون بودجه علیرغم همه پیگیری های نمایندگان همچنان به صورت سنتی به مجلس ارائه و تصویب می شود.

نماینده مردم صومعه سرا با بیان اینکه هر ساله قانون بودجه بدون تغییر ملموسی در مجلس به تصویب می رسد و شاهد هستیم که بخش های عمرانی و جاری بودجه براساس گزارش دیوان محاسبات و تفریغ بودجه ایرادات متعددی دارد، گفت: نحوه رسیدگی به بودجه با تصویب طرح مذکور که تاکید دارد بودجه شرکت های دولتی و نهادهای عمومی تا پایان مهرماه به مجلس تقدیم شود روند رسیدگی را شفاف تر خواهد کرد.

علیرضا رحیمی دیگر موافق طرح الحاق یک تبصره به ماده 186 قانون آئین نامه داخلی مجلس با یادآوری اینکه یکی از مباحث در حوزه نهادهای عمومی و شرکت های دولتی ورود سازمان خصوصی سازی برای واگذاری این شرکت ها است، اضافه کرد: در حال حاضر هیچ گونه شفاف سازی در خصوص این شرکت ها وجود ندارد و طرح مذکور می تواند شفافیت را به این حوزه بازگرداند.

وی انحراف از قوانین را یکی دیگر از مسائل مهم در حوزه بودجه شرکت های دولتی برشمرد و تصریح کرد: قطعا طرح الحاق یک تبصره به ماده 186 قانون آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی موجب پایبندی بیشتر به قانون خواهد شد.

* بستری برای حقوق‌های نجومی 

مخالفان طرح هم با منطق طراحی آن مخالف نبودند؛ چنان که  حجت الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی در بیان مخالف خود گفت: 70 درصد بودجه متعلق به شرکت های دولتی است که این غیر از بودجه عمومی است، 100 درصد بودجه هم در اختیار رئیس جمهور است، 90  درصد بودجه عمومی هم دست خود رئیس جمهور است و دولت قدرت مانور دارد.

وی افزود: عمده حقوق های نجومی در بخش شرکت های دولتی وجود دارد و با همه تلاش های مجلس هنوز حقوق های نجومی سروسامان نیافته است.

این نماینده اما معتقد است که دو تکه کردن بودجه درمان درد نیست و مشکل را حل نمی کند. آنچنان که این نماینده مجلس می‌گوید هر ساله علی‌رغم تذکراتی که نمایندگان درباره بودجه شرکت های دولتی داده می‌شود در پایان یکباره عددی خوانده می شود و رأی می آورد. 

محمدرضا صباغیان، نماینده مردم بافق هم که مخالف این طرح بود صرفا با حجیم کردن قانون مخالف بوده و تاکید داشت: بررسی این طرح باعث شفافیت می شود. دو سوم بودجه ما در این شرکت ها وجود دارد و افزایش و حقوق های نجومی در همین بخش اتفاق می افتد.

آنچنان که محسن کوهکن،  عضو کمیسیون آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی می‌گوید:  با توجه به گذشت چندین سال از پیروزی انقلاب اسلامی و تصویب سالیانه بودجه کشور متأسفانه هیچ گاه زمان بررسی بودجه دولت اجازه نمی‌دهد تا مجلس وارد بودجه شرکت‌های دولتی شود. به معنای دیگر بودجه شرکت‌های دولتی دربسته به مجلس تحویل داده می‌شود و مجلس نیز آن را بدون بررسی و دربسته به دولت تحویل می‌دهد.

* حیاط خلوتی که خلوت نمی‌ماند

«بودجه شرکت های  دولتی حیاط خلوت برخی مدیران است» این جمله را بسیاری از منتقدان شیوه بودجه‌ریزی شرکت‌های دولتی می‌گویند و معتقدند که با شیوه فعلی شاهد هرج و مرج در بودجه شرکت های دولتی هستیم؛ بودجه‌ای که بیش از ۷۰ درصد بودجه کل کشور را به خود اختصاص می‌دهد بی آنکه حتی نمایندگان مردم در خانه ملت فرصتی برای رسیدگی به آن داشته باشند و حالا مجلس مصوبه‌ای داشته تا شاید زمانی برای این بررسی داشته باشد و این حیاط خلوت برچیده شود. 

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 2. احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور

 3. فهرست ناکامی‌های دیپلماتیک و نظامی بن سلمان به روایت یک روزنامه اسراییلی

 4. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 5. واکنش نتانیاهو به صحبت‌های نصرالله

 6. جلسه برخی مسئولان شهرداری تهران با دستفروشان مترو

 7. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست

 8. بوی پیراهن یوسف به روایت مجید انتظامی  

 9. بصير و آراسته، بدون عينك، بدون ريش پروفسوري

 10. امن‌ترین آسمان در منطقه متعلق به کدام کشور است؟ + تصاویر

 11. حذف خودکار پیام‌های توهین‌آمیز در توئیتر

 12. طرح ساماندهی صنعت خودرو در مجلس اصلاح شد

 13. معمای پیچیده بانک‌های ایرانی ؛ بنگاه‌داری بانک‌ها علت است یا معلول؟!

 14. نامه وزارت ورزش به مجلس برای واگذاری سرخابی‌ها

 15. هدیه رهبر انقلاب به مردم تهران

 16. شهادت ۵ فلسطینی در پی حمله رژیم صهیونیستی به غزه

 17. شهریور؛ پرتلفات‌ترین ماه تصادفات در سال

 18. در سه‌ ماهه‌ ابتدایی سال، چند پیامک ارسال شد؟

 19. چگونه امنیت حساب‌های کاربری خود را ارتقا دهیم؟

 20. رونمایی از تابلو و سردیس خیابان استاد عزت‌الله انتظامی  

 21. ائتلاف ما و ائتلاف آنها

 22. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 23. ثواب زیارت حضرت علی (ع)

 24. تازه‌ترین خبر از پرونده "پوری‌حسینی"

 25. انتشار مشروح مذاکرات کمیسیون‌های مجلس منع قانونی دارد؟

پربحث‌های دیروز

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 3. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 4. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 5. کدام مسئولان برای نجات نجفی به خانه اولیای‌دم رفتند؟

 6. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 7. آیا حذف پراید در شرایط فعلی شدنی است؟

 8. شیخ زکزاکی در فرودگاه نیجریه بازداشت شد

 9. تصویری معنادار از سردار سلیمانی  

 10. حقوق مزدک میرزایی در شبکه اینترنشنال  

 11. چطور کسی تخلفی به بزرگی باستی هیلز را ندید؟  

 12. فساد مالی عجیب و غریب سازمان یافته  

 13. «جوانمرد قصاب» کیست؟ + تصویر

 14. داخل شهرک باستی هیلز را ببینید  

 15. بزرگ‌ترین عملیات پهپادی یمن در خاک عربستان/ حمله پهپادها به مراکز حساس نفتی و پالایشگاه‌ها

 16. بازیگری که به شبکه «جم» پیوسته بود برمی‌گردد

 17. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 18. راهزنی جدید آمریکا برای سرقت نفت ایران

 19. دولت فرصت «وزارت گردشگری» را از دست ندهد

 20. افشاگری بنگر از مرگ هادی نوروزی

 21. رو در رو شدن جنگنده‌های ایرانی و آمریکایی  

 22. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 23. ظریف: وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم/ باید فشار را از زندگی مردم برداریم

 24. سرنوشت نامعلوم ۲هزار سپرده بالای یک میلیارد تومان موسسه ثامن‌الحجج/ سپرده گذاران: پولمان را نمی دهند

 25. وزیر صنعت: قیمت کالاهای اساسی و موردنیاز به ثبات نسبی رسیده/ مرغ با نرخ مناسب در اختیار مردم قرار می‌گیرید

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. خانواده «میترا استاد» رضایت دادند/ رهایی «نجفی» از قصاص

 3. اي كاش ظريف زودتر تحريم مي‌شد!

 4. ماجرای بی‌حجابی در مترو و حواشی آن؛ نظر مردم چیست؟

 5. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 6. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 7. متهم ردیف اول در توزیع ارزهای بانک مرکزی فرار کرد/ پلیس دستگیر می کند اما بانک مرکزی باعث آزادی اش شد

 8. توضیحات نیروی هوایی ارتش درباره درگیری و تیراندازی مرگبار در بیشه‌کلا

 9. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 10. چرخش ظریفانه از برجام!...

 11. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 12. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 13. برنامه ایران در جنگ با آمریکا؛ غرق کردن ناو هواپیمابر با موشک‌های کوتاه برد فتح مبین

 14. فرصت جدید جلب احترام جهاني برای نیروی دریایی ايران

 15. قائم‌مقام شبکه سه: شاملو ضدیت آشکار با دین دارد/ شجریان هم جرأت نمی‌کند به شاملو اعتراض کند

 16. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 17. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 18. اما و اگرهای تحریم ظریف

 19. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 20. دریاسالار آمریکایی: ایران در جنگ نامتقارن قابلیتی قوی و استثنائی دارد

 21. اتمام حجت نیروی انتظامی با سلبریتی‌های بدحجاب

 22. حضور رژیم صهیونیستی در ائتلاف دریایی علیه ایران بازی با آتش است

 23. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 24. آزار و اذیت زن جوان توسط ۴ نفر

 25. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

پربحث‌های اخیر

 1. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 2. معاون دیوان محاسبات: وجود ۲۰ هزار پرونده تخلف مدیران زیبنده نظام نیست

 3. بیانیه‌ بانک‌ پاسارگاد در خصوص انتشار تحلیل‌های نادرست و ناقص از صورت‌های مالی بانک توسط برخی از رسانه‌ها

 4. مجلس هوشيار باشد؛ ورود شركت گاز به حوزه بالادست تبعات بسیاری دارد/ ‌تغییر اساسنامه گاز فراتر از اصل 85 است

 5. معمای پیچیده بانک‌های ایرانی ؛ بنگاه‌داری بانک‌ها علت است یا معلول؟!

 6. وزیر ارتباطات خبر داد: آماده سازی ابررایانه ایرانی سیمرغ

 7. ورود وزارت اقتصاد به ۳ پرونده گمرکی/ ابهامات پرونده ۱۷۰۰ کانیتنری شفاف شود

 8. راه حل تبادل پایدار اطلاعات کوتاژ صادراتی در ۲ سامانه جامع گمرک و تجارت چیست؟

 9. لوازم التحریر «باربی و اِلسا یا دارا و سارا»؟/ تولیدکنندگان دفاترمشق «شکرستان» ورشکست شدند

 10. واگذاری بندر چابهار به روس ها تکذیب شد

 11. توضیح بانک تجارت درباره بدهی مالک باشگاه تراکتور

 12. پزشکان برای نصب کارتخوان تنها ۵ روز دیگر فرصت دارند

 13. بازدهی بورس به ۴۶ درصد رسید

 14. همتی خبر داد: تامین ارز مورد نیاز تولید توسط شبکه بانکی

 15. اختلالات سامانه نیما برطرف شد

 16. ثبات بهای دلار و یورو/ سکه 4 میلیون و 195 هزار تومان + جدول

 17. مصرف‌گرایی در کمین کشورهای در حال توسعه

 18. توضیحات اژه‌ای درباره فرار سالار آقاخانی  

 19. قیمت انواع میوه در میادین  

 20. قیمت طلا، سکه و ارز در بازار امروز

 21. واگذاری بندر چابهار به روس‌ها کذب است

 22. قیمت خودروها در بازار / دنا ۱۱۰ میلیون شد  

پربحث‌های دیروز

 1. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 2. آیا حذف پراید در شرایط فعلی شدنی است؟

 3. راهزنی جدید آمریکا برای سرقت نفت ایران

 4. دولت فرصت «وزارت گردشگری» را از دست ندهد

 5. سرنوشت نامعلوم ۲هزار سپرده بالای یک میلیارد تومان موسسه ثامن‌الحجج/ سپرده گذاران: پولمان را نمی دهند

 6. وزیر صنعت: قیمت کالاهای اساسی و موردنیاز به ثبات نسبی رسیده/ مرغ با نرخ مناسب در اختیار مردم قرار می‌گیرید

 7. معاون دیوان محاسبات: وجود ۲۰ هزار پرونده تخلف مدیران زیبنده نظام نیست

 8. صفرهایی که زندگی‌مان را دگرگون می‌کند/ قیمت چاپ هر اسکناس چقدر است؟

 9. بیانیه‌ بانک‌ پاسارگاد در خصوص انتشار تحلیل‌های نادرست و ناقص از صورت‌های مالی بانک توسط برخی از رسانه‌ها

 10. مجلس هوشيار باشد؛ ورود شركت گاز به حوزه بالادست تبعات بسیاری دارد/ ‌تغییر اساسنامه گاز فراتر از اصل 85 است

 11. نخبه مازندرانی با تولید ادوات کشاورزی مانع خروج ارز از کشور می‌شود

 12. دستورالعمل صدور جواز استخراج رمز ارزها

 13. هجمه علیه وزیر کار به خاطر شفافیت / فشار برخی اعضای ستاد روحانی به شریعتمداری

 14. جزئیات جدید درباره ثبت‌نام متقاضیان کارت سوخت

 15. رأی منفی مردم به قیمت گذاری دستوری کالاها

 16. هزینه خرید وام مسکن افزایش یافت

 17. علت به تعویق افتادن تشکیل بازار متشکل ارزی چه بود؟

 18. واگذاری بندر چابهار به روس ها تکذیب شد

 19. توضیح بانک تجارت درباره بدهی مالک باشگاه تراکتور

 20. پزشکان برای نصب کارتخوان تنها ۵ روز دیگر فرصت دارند

 21. بازدهی بورس به ۴۶ درصد رسید

 22. همتی خبر داد: تامین ارز مورد نیاز تولید توسط شبکه بانکی

 23. اختلالات سامانه نیما برطرف شد

 24. ثبات بهای دلار و یورو/ سکه 4 میلیون و 195 هزار تومان + جدول

 25. مصرف‌گرایی در کمین کشورهای در حال توسعه

پربحث‌های هفته

 1. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 2. متهم ردیف اول در توزیع ارزهای بانک مرکزی فرار کرد/ پلیس دستگیر می کند اما بانک مرکزی باعث آزادی اش شد

 3. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 4. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 5. مدیرعامل صندوق بازنشستگی برکنار شد

 6. مرغ به بالاترین قیمت خود در سال جاری رسید

 7. وعده دوباره پلیس برای توقف شماره گذاری خودروی پراید/ آیا این بار هم پیروزی از آن خودروسازان خواهد بود؟

 8. استعفای پوری‌حسینی پذیرفته شد

 9. آیا حذف پراید در شرایط فعلی شدنی است؟

 10. قدرت دلار رو به پایان /دوره ۷ ساله سقوط دلار آمریکا در راه است

 11. معاون سابق وزیر نفت: خسارت ۳۴ هزار میلیارد تومانی کشور از حذف کارت سوخت/ مسئولیت با زنگنه است

 12. ملت منتظر گزارش خصوصی‌سازی

 13. آغاز الزامی شدن استفاده از کارت هوشمند سوخت/ تکرار تجربه اي مفید که نادیده گرفته شده بود

 14. ناکارآمدی طرح‌های حمایتی دولت در مسکن / به همه چیز فکر شده غیر از مشکل اصلی!

 15. پشت پرده خصوصی‌سازی‌ها با محاکمه علنی آشکار می‌شود

 16. جهانگیری: همه مشکلات اقتصادی کشور به‌دلیل تحریم‌ها نیست

 17. اعلام جزییات تازه از دلایل بازداشت پوری حسینی

 18. دولت‌ها ؛ آینده فروشی و پیش‌خور کردن منابع نسل های بعد

 19. راهزنی جدید آمریکا برای سرقت نفت ایران

 20. دولت فرصت «وزارت گردشگری» را از دست ندهد

 21. پول ساخت باستی هیلز را داریم ولی پول تولید را نداریم!

 22. احتمال آزاد شدن نفت‌کش توقیف‌شده ایرانی در جبل‌الطارق

 23. سرنوشت نامعلوم ۲هزار سپرده بالای یک میلیارد تومان موسسه ثامن‌الحجج/ سپرده گذاران: پولمان را نمی دهند

 24. وزیر صنعت: قیمت کالاهای اساسی و موردنیاز به ثبات نسبی رسیده/ مرغ با نرخ مناسب در اختیار مردم قرار می‌گیرید

 25. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

آخرین عناوین