پول‌های‌ بادآورده‌ و بازیگران‌ دوتابعیتی

گروه فرهنگی الف،   3980411050
پول‌های‌ بادآورده‌ و بازیگران‌ دوتابعیتی

چند وقتی است که بازهم بحث دریافت دستمزدهای نجومی برخی بازیگران، داغ شده است. این در حالی است که از یک سو، این بازیگران معاف از مالیات‌اند و از طرف دیگر، حتی بیشتر فیلم‌هایی که در آن بازی می‌کنند، به‌سختی هزینه‌اش را برمی‌گرداند.

روزنامه صبح‌نو در ادامه نوشت: چند وقتی است که بازهم بحث دریافت دستمزدهای نجومی برخی بازیگران، داغ شده است. این در حالی است که از یک سو، این بازیگران معاف از مالیات‌اند و از طرف دیگر، حتی بیشتر فیلم‌هایی که در آن بازی می‌کنند، به‌سختی هزینه‌اش را برمی‌گرداند.

حالا پس از بحث‌هایی که اتفاقا خود سینماگران در هفته‌های گذشته درزمینه دستمزد نجومی بازیگران به‌وجود آوردند، بد نیست مصاحبه رییس سابق سازمان سینمایی در‌این‌زمینه را مرور کنیم و سپس، یادداشت اختصاصی و تفصیلی آقای سیدضیاء هاشمی، یکی از تهیه‌کنندگان باسابقه سینما را بخوانیم.

«نظام‌تهیه‌کنندگی» جواب‌نداد

آقای محمدمهدی حیدریان، معاون سابق وزیر ارشاد و رییس سازمان سینمایی در دوره قبل، در اواسط مهر سال قبل به این موضوع واکنش نشان داده بود. معاون سابق وزیر و رییس سازمان سینمایی و سمعی-بصری بر این موضوع تأکید کرد که تمامی این اصول با داشتن نظام منسجم تهیه‌کنندگی محقق خواهد شد؛ به‌همین‌دلیل، این نظام تهیه و حدود سه هفته گذشته به‌نتیجه رسید.

حیدریان با تأکید بر اینکه تهیه‌کنندگان خود موظف به اعمال این نظامنامه هستند و اگر به هر دلیل به پرداخت پولی خارج از عرف حاضر شوند، خود متضرر خواهند شد، اضافه کرد: «نظام تهیه‌کنندگی با همکاری و مشورت تهیه‌کنندگان تدوین و برای اجرا ابلاغ شده و اگر هرچه‌سریع‌تر در صنف تهیه‌کنندگی قوام و شکل بگیرد، مشکلات مذکور نیز برطرف خواهد شد. از‌این‌پس، هر پروانه ساختی صادر شود، براساس این نظامنامه ارزیابی خواهد شد و با اجرای نظامنامه تهیه‌کنندگی، بازیگر نمی‌تواند قیمت‌های غیرمعقول به تولیدکننده بدهد؛ چراکه با محدودیت صنف رو‌به‌رو می‌شود». وی افزود: «سهم‌بردن بازیگر از فروش مزموم نیست؛ اما در تمام دنیا دستمزد بازیگران براساس رتبه و درجه خودشان، اقتصاد سینما، هزینه و سرمایه فیلم تعیین می‌شود». حالا با گذشت ماه‌ها از مصاحبه متولی وقت سینمای ایران درباره دستمزدهای نجومی و نظام تهیه‌کنندگی، با اصلاح این مشکل هنوز فاصله زیادی داریم.

دستمزدهای‌افسارگسیخته

درهمین‌زمینه سیدضیاء هاشمی، یکی از تهیه‌کنندگان ‌سینما، این مسأله را بررسی و به نقش خانه سینما و صنف تهیه‌کنندگان نیز در این ماجرا اشاره کرده است: 

«اینکه دستمزدها این‌گونه افسارگسیخته افزایش یافته، دلیلش این است که از دو جهت متولی جدی دراین‌زمینه وجود ندارد. از طرفی صنف بازیگران که مهم‌ترین دستمزدبگیران هستند، با وجود اطلاع من که از این دستمزدهای افسارگسیخته رضایت ندارند، کاری دراین‌بین انجام نداده‌اند. طرف دیگر خانه سینماست که از هر جهت، هر کاری را منسوب به خودش می‌داند. البته، برخی از آن‌ها بحق است و در این موضوع هیچ اقدامی نکرده و به‌اعتقاد من، نمی‌تواند هم انجام دهد. مهم‌ترین کسانی که باید در‌این‌بین به‌طور صریح و روشن اعلام موضع بکند، تهیه‌کنندگان هستند. آن‌ها باید حتما به این موضوع جدی ورود می‌کردند؛ چراکه چهار تشکل‌اند و هرکدام از آن‌ها منافع خاصی دارند. برخی با منافع جاهای تأثیرگذار در این بحث گره خورده‌اند. برخی از این آشفتگی استفاده و بعضی‌ها اصلا دل‌شان نمی‌خواهد به ماجرا ورود کنند؛ چون فکر می‌کنند در آینده با فلان بازیگر کار دارند. به‌نظرم از دو جنبه باید این بحث را بررسی کنیم: 

1. پول‌های بادآورده: شخصا به این عنوانِ پول‌های بادآورده یقین دارم. من به پول‌های مشکوک کاری ندارم؛ چراکه تشخیص تمیز یا کثیف بودن آن‌ها کار ساده‌ای نیست؛ اما آنچه مشخص است، این پول‌ها قطعا بادآورده است که این‌چنین بی‌محابا دراختیار افراد قرار داده می‌شود. این اتفاق به بهانه‌های مختلف رخ می‌دهد؛ مثلا با فلان بازیگر ارتباطی برقرار شود و دوست شوند. ممکن است بخواهند برای تجارت‌شان از آن بازیگر بهره ببرند. بعضی از این تجارت‌ها حاصل ارزهایی است که مقاطعی دراختیارشان قرار گرفت یا چیزهای دیگر است. دلایل متعددی برای این انباشت سرمایه وجود دارد؛ پس اساسی‌ترین بخش این معادله، پول‌های بادآورده است که آسیب جدی به سینمای ایران زده است. این افسارگسیختگی باعث شده تهیه‌کنندگان حرفه‌ای دیگر توان کارکردن نداشته باشند. تعدادی آدم که تحت‌حمایت روابط خاص هستند، به کار مشغول می‌شوند. حتی آن‌هایی که موردحمایت دولت بودند، امروز به‌راحتی امکان کارکردن ندارند.

2. زیاده‌خواهی برخی بازیگران: تعدادی از بازیگران چندتابعیتی‌اند و هزینه‌های آنچنانی دارند. به این موضوع توجه نمی‌کنند که اصولا باید فیلم بفروشد که دستمزد زیاد هم طلب کنند. بنده اعتقاد ندارم بازیگر عامل اصلی فروش فیلم است؛ اما اگر بازیگری این گمان را دارد، ایرادی ندارد. بازیگران با زیرکی‌شان سراغ فیلمنامه‌هایی پرفروش رفته‌اند که هر کسی آن را بازی می‌کرد، احتمالا پرفروش می‌شد. حالا اگر بازیگری از این فرصت استفاده کرده، نباید بدون توجه به فروش دستمزد طلب کند. اگر بازیگری با محاسبات فروش دستمزدی هنگفت بگیرد، ایرادی ندارد؛ اما نکته مهم اینجاست که درابتدا باید حداقل دستمزد را بگیرد.

در قرارداد قید شود مثلا در اوج دست‌ودلبازی 300میلیون تومان پرداخت خواهد شد؛ آن‌هم به‌خاطر زمان فیلم. وگرنه اگر به زمان بازی آن‌ها باشد که فساد ایجاد می‌شود. برای تنها سه روز بازی در یک فیلم، فردی 700میلیون تومان دستمزد گرفته است. امیدوارم خداوند از سر تقصیرات‌شان بگذرد. ببینید این‌ها برای منافع خودشان با سینما چه کرده‌اند. نکته اینجاست بازیگری که این درخواست را می‌کند، باید با مقاومت تهیه‌کنندگان مواجه شود. آن‌ها باید بگویند ما کف دستمزد را به‌صورت نقد پرداخت می‌کنیم و باقیمانده براساس مبلغ فروش فیلم خواهد بود. اگر برآورد فیلمی پنج‌میلیارد تومان باشد؛ یعنی باید از 15میلیارد تومان فروش عبور کند. 

هر میلیارد فروش بیشتر، درصدی به بازیگر تعلق بگیرد؛ یعنی این معادله باید محاسبه‌ای معقول پیدا کند. روی چه حسابی 1/5 میلیارد تومان پرداخت شود؟ فیلمی که 10 تا20میلیارد تومان هزینه‌اش شده و در اکران محال است بیش از 15میلیارد تومان بفروشد و ضرر خواهد کرد، چرا چنین دستمزدهایی به بازیگر پرداخت می‌کند؟ اصولا این فیلم‌ها حتی نباید ساخته شود. این نوعی فساد در سینماست. از معادلات تجاری بگذریم. کدام تجارت این‌طور است که درآمد یک‌میلیاردی در ماه داشته باشد؟ باید برخورد معقولی با این جریان شود.

معتقدم پرداخت دستمزد مناسب به بازیگران و دیگر عوامل فیلم هیچ ایرادی ندارد؛ ولی باید برمبنای سود باشد. اگر از مبلغی بیشتر فروش کرد که هزینه‌های ساخت بازگشت، آن موقع با محاسبه رقمی را توافق و پرداخت کنند. آن پول از شیر مادر هم برایشان حلال‌تر است؛ درغیراین‌صورت این پول سالم نیست و عاقبت خوشی ندارد. بازهم تکرار می‌کنم مهم‌ترین عامل این جریان همان پول‌های بادآورده است. شورای عالی تهیه‌کنندگان با این پدیده باید برخوردی جدی کنند.»

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. ویدئویی تکان دهنده از حیوان‌آزاری در مازندران  

 2. تجمع در حمایت از کارگران هپکو   

 3. تسهیلات خرید دوچرخه به چه کسانی ارائه می‌شود؟

 4. عادت‌های غذائی مرگبار/ این مواد غذایی را با هم نخورید

 5. هشدار «اشرف غنی» به «عبدالله عبدالله»

 6. معمار تحریم‌های آمریکا تحریم‌های جدید علیه ایران را مسخره کرد

 7. سیدحسن نصرالله: ترامپ برای دیدار با روحانی گدایی می‌کند

 8. فروشی کمتر از ۵ میلیون برای یک فیلم/تهیه‌کننده: فیلم ما در مسابقه پول‌پرستی سوخت

 9. پیشنهاد تامین مالی طرح‌های اقتصادی ایران به چین و روسیه

 10. تحقیر سعودی‌ها توسط کارشناس شبکه الجزیره  

 11. کشف اجساد بیش از ۲۰۰۰ جنین در خانه‌ پزشک آمریکایی  

 12. مذاکرات کنگره آمریکا برای تبدیل طرح منع جنگ با ایران به قانون

 13. نظر جیمی کارتر درباره پیروزی ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰

 14. زمان آغاز پرداخت سود سهام عدالت

 15. کشورهای پیشرفته چطور اجاره‌بها را کنترل می‌کنند؟

 16. شنا در دریای خزر ممنوع شد

 17. آماری از میزان مرگ مادران باردار و نوزدان در جهان

 18. امن‌ترین منبع تامین نفت دنیا کجاست؟

 19. تحریم بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا

 20. بهترین گوشی‌های اندرویدی ۲۰۱۹+ عکس

 21. ترامپ چه بر سر اقتصاد آمریکا آورد؟

 22. زمان برگزاری جلسات علنی مجلس در هفته آینده تغییر کرد

 23. ترکیه آمریکا را تهدید کرد

 24. ویژگی «اضطراب اجتماعی» چیست؟

 25. روزنامه هنگ کنگی: ایران شایسته چنین فشارهایی نیست

پربحث‌های دیروز

 1. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 2. زخم هاي کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

 3. «بی تدبیری» به مفسدان بازار دارو میدان داد/ هیزم فساد در بازار دارو مهیاست

 4. لودریان: ایران باید کاملا به برجام بازگردد

 5. مبارزه مرگبار مار کبرا با عقاب   

 6. باهنر: اصلاحات اقتصادی جرات می‌خواهد که نه مجلس دارد نه دولت

 7. همتی: امسال ارز اربعین نداریم

 8. روسیه و فروش نفت ایران؛ بازی دو سر برد در شرایط تحریم

 9. جزییات حذف یارانه نقدی ۲۰۰ هزار خانوار پر درآمد

 10. پیام‌ها و پیامدهای عملیات توازن بازدارندگی یمنی‌ها

 11. ظریف: اقدام نظامی علیه ایران به جنگی تمام عیار می‌انجامد

 12. ابتکار دانشمندان ایرانی در تشخیص سریع سرطان  

 13. توضیح وزیر بهداشت درباه فروش صندلی در دانشگاههای پزشکی

 14. ادعای سفیر عربستان در آلمان؛ احتمال اقدام نظامی در برابر حمله به آرامکو

 15. رییس فیفا: زنان ایرانی باید به ورزشگاه‌ها بیایند

 16. محسنی اژه‌ای: قضات آلوده شوند دیگر نمی‌توانند حق را به حق دار برسانند

 17. انتشار عکس جنجال‌برانگیز جاستین ترودو+عکس

 18. جانشین بولتون درباره برجام چه می گوید؟

 19. زنگنه: زمان جنگ دریافت پول نفت راحت تر بود

 20. انتقاد تند بولتون از ترامپ

 21. ناکامی آمریکا در پروژه محکوم‌سازی ایران

 22. ممنوعیت تعویض قطعات اصلی خودرو بدون مجوز پلیس

 23. آخرین قیمت خودروهای داخلی و وارداتی در بازار

 24. نحوه تقسیم ارثیه میان اعضای خانواده چگونه است؟

 25. شرارت برای معروف شدن در نظام آباد

پربحث‌های هفته

 1. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 2. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 3. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 4. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 5. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 6. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 7. زنان را به استادیوم راه بدهید

 8. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 9. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 10. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 11. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 12. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 13. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 14. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 15. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 16. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 17. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 18. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 19. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 20. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 21. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 22. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 23. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 24. ویدئویی تکان دهنده از حیوان‌آزاری در مازندران  

 25. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

پربحث‌های هفته

 1. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 2. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 3. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 4. استاد ایرانی مقیم آمریکا: ۸۰ سال است هر روز زیارت عاشورا می‌خوانم

 5. پیشانی پینه بسته‌ها در برابر کدام عمل امام حسین ایستادند؟!

 6. گفت‌وگوی دوستانه با سپر و شمشیر!

 7. تصاویری کمتر دیده شده از استاد شهریار  

 8. توضیحات تهیه‌کننده «ستایش» درباره گریم نرگس محمدی

 9. «ستایش» مثل بنجامین باتن جوان شده است؟  

 10. ناگفته‌هایی در مورد برج 315 متری میلاد

 11. بازیگر قهوه تلخ به دلیل MS دیگر توان حرکت ندارد

 12. شبکه‌های برون مرزی بازوی جمهوری اسلامی هستند/ بودجه رسانه‌های برون مرزی ایران نباید تحت‌الشعاع تصمیمات دولت‌ها قرار گیرد

 13. پشت‌پرده انتشار مطالب توهین‌آمیز برخی سلبریتی‌ها چیست؟

 14. کارگردان فیلم رستاخیز: مسئولان را به دادگاه الهی حواله داده‌ایم

 15. راز جوان‌تر شدن ستایش در فصل سوم چیست؟

 16. امام سجاد(ع) چگونه یزید را رسوا کرد

 17. واکنش کارگردان «رستاخیز» به انتشار فیلمش در اینترنت

 18. امروز بلیت سینماها نیم‌بهاست

 19. فروشی کمتر از ۵ میلیون برای یک فیلم/تهیه‌کننده: فیلم ما در مسابقه پول‌پرستی سوخت

 20. واکنش وزیر ارشاد به درخواست کارگردان رستاخیز

 21. تیزر «ماجرای نیمروز: رد خون» منتشر شد  

 22. چرایی تقدیر رهبر انقلاب از ابتکار یک مداح

 23. فرزند پرویز پرستویی بازیگر شد

 24. تلاش فوق‌لیسانسه‌ها برای رسیدن به آنتن ۹۸

 25. تردد بیش از ۲ میلیون زائر از مرز مهران

آخرین عناوین