ورزش می‌تواند جلوی خونریزی مغزی را بگیرد

گروه سلامت الف،   3980411040

محققان فنلاندی در بررسی‌های خود دریافتند، حتی نیم ساعت ورزش در هفته می‌تواند از مغز در برابر خونریزی زیر عنکبوتیه (که نوعی خونریزی مغزی است)، محافظت کند.

ورزش می‌تواند جلوی خونریزی مغزی را بگیرد

به گزارش طبنا از هلسینکی، خونریزی زیر عنکبوتیه از میان خونریزی‌های مغزی، خطرناک‌ و مرگبارترین است، تا جایی‌که نیمی از افراد مبتلا به این صدمه در مدت ۳ ماه، جان خود را از دست می‌دهند. خونریزی زیر عنکبوتیه یا خونریزی ساب آراکنوئید (SAH)، نوعی خونریزی مغزی است که معمولا به علت آسیب‌های مغزی ایجاد می‌شود. از دلایل دیگر آن می‌توان به پارگی آنوریسم مغزی یا اختلالات مادرزادی وریدی شریانی در مغز اشاره کرد. افزایش فشار خون، وضعیت‌های افزایش دهنده استروژن و مصرف مواد مخدر هم می‌تواند از عوامل خطر ابتلا به این نوع خونریزی باشد.

به دلیل بالا بودن نرخ مرگ‌ومیر در این آسیب مغزی، محققان سراسر جهان به مدت چند دهه است عوامل بالقوه در ابتلا به چنین صدمه مغزی را بررسی می‌کنند. در گذشته مشخص شده بود، مصرف سیگار و فشار خون بالا می‌تواند خطر ابتلا به این نوع خونریزی را افزایش دهد. اما اثرات ورزش روی این اختلال چندان مشخص نبود.

محققان فنلاندی برای اولین بار در بررسی تقریبا ۷۰ هزار فنلاندی، دریافتند که حتی هفته‌ای نیم ساعت ورزش، می‌تواند از خطر ابتلا به خونریزی زیر عنکبوتیه تا ۵ درصد بکاهد و این درصد به تناسب افزایش زمان ورزش، بیشتر می‌شود. از حرکات ورزشی که مناسب محافظت از مغز از این نوع صدمه است، می‌توان به پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری یا ورزش‌های فیزیکی متوسط اشاره کرد.

این محققان می‌گویند ۳۰ دقیقه انجام دادن حرکات ورزشی، مانند پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری، در ۴ روز از هفته، می‌تواند از خطر خونریزی زیرعنکبوتیه تا ۲۰ درصد بکاهد.

از آنجایی‌که ورزش در مورد بیماری‌های مختلف مانند بیماری‌های قلبی-عروقی اثر خوبی داشته است، بنابراین اثربخشی آن در محافظت از مغز در برابر خونریزی زیر عنکبوتیه چندان شگفت‌آور نیست.

بیشتر خونریزی‌های مغزی زیرعنکبوتیه، در نتیجه پارگی آنوریسم مغزی شکل می‌گیرد. در این وضعیت، خون از بزرگترین شریان مغزی به درون فضای بین مننژها –غشاءهای اطراف مغز- جاری می‌شود و فشار درون جمجمه‌ای را افزایش داده و از گردش خون در مغز می‌کاهد.

هنوز علت اثربخشی ورزش در محافظت از مغز هنگام خونریزی زیر عنکبوتیه کاملا مشخص نیست. اما آن به احتمال زیاد از التهاب سیستمی کاسته و در نتیجه اثر مثبتی روی دیواره‌های شریان‌های مغزی می‌گذارد. بنابراین هنگام درمان این نوع خونریزی باید ورزش را هم به برنامه اضافه کرد.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. با نارضایتی عمومی درباره حجاب چه باید کرد؟

  2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

  3. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

  4. ايران و چين و بوقچی های آن ور آبی !

  5. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

  6. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

  7. یک نماینده مجلس فیش حقوقی‌اش را منتشر کرد + عکس

  8. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

  9. ترس از سوال !

  10. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

  11. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

  12. خاندوزی: طرح مالیات بر خانه‌های خالی افزایش قیمت مسکن را متوقف می‌کند/ تعداد خانه‌ها از جمعیت کشور بیشتر است!

  13. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

  14. ضریب هوشی «مریم میرزاخانی» چقدر بود؟

  15. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

  16. چرا برای بی بی سی فارسی، تاجگردون متفاوت از طبری است!؟

  17. صادرکنندگانی که زور دولت هم به آنها نمی رسد !

  18. ارائه طرحی برای کاهش محسوس قیمت ماشین/ دارندگان چند خودرو ملزم به پرداخت مالیات می‌شوند

  19. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

  20. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

  21. جوابیه سید میعاد صالحی بر بیانیه دیوان محاسبات

  22. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

  23. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

  24. اینستاگرام پست ضرغامی را حذف کرد / اینبار وحشت از نام دختر سردار سلیمانی

  25. ۱۵ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا/روایت جدید از همکاری ۲۵ ساله ایران و چین/تابوشکنی احمدی‌نژاد/ روحانی استیضاح می‌شود؟

  ابر آروان

  آخرین عناوین