بانک‌ها از فعالیت‌های کاذب و دخالت در اقتصاد دست بردارند

گروه اقتصادی الف،   3980411003

آیا آسیب رساندن به اقتصاد کشوری که در شرایط بحرانی و جنگ اقتصادی قرار دارد، خیانت به کشور نیست؟ اگر این افکار سوداگرانه در هر کشوری با این وضعیت رخ می‌داد، حداکثر مجازات‌ها نصیب این افراد متخلف می‌شد ولی در این شرایط رئیس‌کل بانک مرکزی در مصاحبه خبری از صداوسیما و رسانه‌ها می‌خواهد به شرایط کنونی بانک‌ها دامن نزنند؛ این بدان معنی است که از اعلام تخلفات صرف‌نظر کنند.

محمدرضا جهان‌بیگلری اقتصاددان و عضو اتاق بازرگانی در یادداشتی در فرهیختگان نوشت: سال‌هاست که حضور بانک‌ها به‌عنوان نهاد مالی پرقدرت در اقتصاد و ورود به فعالیت‌های کاذب ازجمله ارز، سکه، طلا، مسکن، خودرو و موارد متعدد دیگر که به‌عنوان تقاضای حداقلی برای زندگی در هر کشوری تعریف می‌شود، باعث دگرگونی اقتصادی در کشور ما شده ‌است. این هرج‌ومرج ایجادشده در فضای کسب‌وکار باعث شده بانک‌ها از وظایف اصلی تعریف‌شده فاصله زیادی بگیرند و با ایجاد بنگاهداری و تاسیس شرکت‌های اقتصادی زیرمجموعه صرفا به هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری تبدیل شوند و اهداف‌شان تقویت شرکت‌های تحت مجموعه خودشان باشد و زیان‌های وارده در بانک را که نشان از بریز و بپاش‌ها، پاداش‌ها و عیدی‌های رنگارنگ بیشتر برای مدیران ارشد است، از طریق سود بنگاه‌های تحت مجموعه لاپوشانی کنند.

مدیران بانکی با این توهم که بانک صرفا یک بنگاه اقتصادی است، روزگار می‌گذرانند و دیدشان صرفا رسیدن به سود و درآمد به هر طریق ممکن است تا بتوانند بخشی از آن را در قالب هزینه‌های غیرمعمول به‌کار بندند، درصورتی که بانک علاوه‌بر اینکه یک بنگاه اقتصادی است، یک نهاد عمومی نیز محسوب می‌شود.

مدیران بانک‌ها باید به این نکته توجه داشته باشند که سرمایه بانک از سپرده‌های مردمی و منابع عمومی دولتی و خصوصی کشور تشکیل شده که آن‌هم باز متعلق به ملت است، پس بانک‌ها اعم از خصوصی و دولتی متعلق به ملت هستند و سرمایه بانک‌ها که آن ‌هم از سود همین منابع کسب‌شده، در مقابل این منابع عظیم مردمی سوزنی است در انبار کاه.

در این صورت بانک‌ها موظفند وظایف محوله از سوی دولت و برنامه تدوین‌شده اقتصادی را برای رونق اقتصادی و تولیدی به سرانجام برسانند و در خدمت اقتصاد و تولید کشور باشند، نه در اختیار شرکت‌های تحت مجموعه‌شان اما متاسفانه مدیران بانکی این منابع را  ارثیه خانوادگی‌شان تصور می‌کنند.

بانک‌ها با توجه به دارا بودن قدرت مالی بی‌حد و اندازه به‌راحتی به بازارهای سفته‌بازی و سوداگرانه وارد می‌شوند و برای کسب منفعت بیشتر، کالاهای محدود را در اختیار خودشان قرار می‌دهند و تعیین‌کننده سقف قیمتی بازارها می‌شوند.

به‌طور مثال حضور بانک‌ها در صنعت ساختمان به‌قدری سوداگرانه بود که قیمت‌ها در کمتر از یک‌سال به ۴ برابر رسیده است و با فروش املاک مازاد، پوششی برای بریز و بپاش‌ها درست کرده و زیان‌های هنگفت را به‌نوعی به سود تبدیل می‌کنند. برخی بانک‌ها نیز حتی در امور جزئی کسب‌وکار تاسیس بنگاه املاک حضور دارند، ولی به چه قیمتی؟

آیا آسیب رساندن به اقتصاد کشوری که در شرایط بحرانی و جنگ اقتصادی قرار دارد، خیانت به کشور نیست؟ اگر این افکار سوداگرانه در هر کشوری با این وضعیت رخ می‌داد، حداکثر مجازات‌ها نصیب این افراد متخلف می‌شد ولی در این شرایط رئیس‌کل بانک مرکزی در مصاحبه خبری از صداوسیما و رسانه‌ها می‌خواهد به شرایط کنونی بانک‌ها دامن نزنند؛ این بدان معنی است که از اعلام تخلفات صرف‌نظر کنند و ملت را از آگاه‌سازی دور نگه دارند درصورتی که وظیفه ذاتی رسانه‌ها ازجمله رسانه ملی، شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی است.

اما به‌تازگی مواردی که در بانکی به‌دلیل گزارش حسابرسی در سایت «کدال‌بورس» اعلام شده، جای سوال بود و رسانه‌ها با گزارش بسیار سطحی به آن پرداختند؛ یکی از مدیران ارشد بانک و ابراز دلایل غیرکارشناسی پس از مصاحبه رئیس‌کل بانک مرکزی به بایگانی افکارعمومی سپرده شد، که باید به‌عنوان یک مطالبه و سوال از سوی اقتصاددانان کشور طرح شود که چرا دارایی‌های ارزی و همین‌طور بدهی‌های ارزی با احتساب نرخ ارز دستوری بانک مرکزی در ستون‌های دارایی و بدهی ترازنامه بانک منعکس نشده و توضیحات لازم نیز در سرفصل‌های گزارش آورده نشده و چرا رقم مابه‌التفاوت دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی پس از تسعیر نرخ ارز که عملا ماهیت عملیات بانکی ندارد و پول و درآمدی کسب نشده، در سرفصل عملیات بانکی در بخش صورت سود و زیان قرار گرفته؟

در این مبادلات و معاملات ارزی به‌نظر می‌رسد تنها سود و زیان حاصل از فروش ارز می‌تواند منبع درآمد یا زیان عملیاتی محسوب شود، به‌دلیل اینکه عملا پولی ناشی از تسعیر ارز کسب نشده که بتواند در سرفصل فعالیت عملیاتی سود و زیان جای گیرد و در بند 44 صورت‌های مالی هیچ یادداشت و توضیح مفصلی درخصوص چگونگی تسعیر ارز و ارقام قابل شمولیت موضوع تسعیر داده نشده و به‌عبارتی رقم 32827 میلیارد تحت‌عنوان تسعیر ارز از کجا به دست آمده است؟

در تاکید موارد فوق یاد‌آوری می‌شود همان‌طور که در ترازنامه بانک در بخش حقوق صاحبان سهام سرفصلی تحت‌عنوان تفاوت تسعیر ارز یا مازاد تجدید ارزیابی و... آمده، لذا رقم مابه‌التفاوت تسعیرشده دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی در این بخش قرار خواهد گرفت تا متعاقبا پس از کسب مجوزهای لازم به‌عنوان افزایش سرمایه  استفاده شود نه آنکه این مابه‌التفاوت که عملا پول و منابعی به بانک وارد نشده و صرفا ناشی از مابه‌التفاوت تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی است وارد سرفصل سود و زیان آن ‌هم عملیاتی شود. این موارد با توضیحات ارائه‌شده از سوی مقامات بانکی کشور مغایرت دارد.

 بنابراین به‌نظر  مدیر مربوطه بانک، در توضیحات عنوان شد که بانک فقط 10 درصد سود از فروش ارز کسب کرده است.

اگر همین گفته را ملاک قرار دهیم یعنی از مابه‌التفاوت فروش ارز _که در گزارش مبلغ کل حدود ۳۷۰۰ میلیارد درج و از رسانه ملی پخش شده_ نیز اگر 10 درصد به‌میزان ۳۷۰ میلیارد فقط سود نصیب بانک شده باشد، حال سوالی که پیش می‌آید اینکه جمع معاملات چقدر بوده که به این میزان کسب درآمد صورت‌گرفته و اگر به‌طور مثال جمع ۳۰ بانکی را که در کشور در حال فعالیت هستند به همین میزان دخالت در بازار ارز محاسبه کنیم، با یک محاسبه ساده به رقمی معادل 11 هزار میلیارد سود خواهیم رسید که این فقط یک نمونه کوچکی است که بانک اعلام کرده و شاید مواردی هم باشد که اعلام نمی‌شود. حال اگر  این ارقام را در زمینه‌های دیگر کسب‌وکار اگر محاسبه کنیم بسیار وحشت‌آور خواهد بود و این به‌راحتی می‌تواند قوی‌ترین اقتصادهای کشورهای توسعه‌یافته را به نابودی برساند، چه برسد به اقتصاد کشوری که در حال مقاومت است.

جالب‌تر اینکه برخی بانک‌هایی که زیان آنها در بورس ثبت  و در سایت کدال نیز درج می‌شود بعد از اینکه مجامع مصلحتی را برگزار می‌کنند به هر پرسنل و مدیران پایینی از ۲۰ روز حقوق لغایت چندین‌ماه پاداش پرداخت می‌کنند، پاداشی که از زیان سرمایه سهامداران به مدیران بانک پرداخت می‌شود که هزینه این پاداش‌ها به چندین میلیارد تومان می‌رسد، پاداشی که از زحمات بی‌نظیر مدیران بانکی در عدم سوددهی و رساندن زیان به بانک و منابع سپرده‌گذاران به‌جای جریمه کسر از حقوق مدیران ارشد بانک از بابت عدم توانایی در مدیریت کلان پرداخت می‌شود. چطور است که بانک‌های خارجی که صرفا با وظیفه بانکداری با بهره‌های پایین در خدمت اقتصاد خصوصی و دولتی کشورشان هستند از سوددهی بالایی برخوردارند که حق هیچ‌گونه ایجاد انحصار و دخالت مستقیم در اقتصاد را هم ندارند، ولی بانک‌های کشور ما با این همه گریز بازهم ورشکسته و دارای زیان انباشته و حال هستند.

خطر پیش روی جدیدی که سیستم بانکی و شرایط پولی و اقتصادی کشور را تهدید می‌کند، امکان حضور این نهاد‌های عمومی قدرتمند مالی در عرصه سیاست و انتخابات و حمایت از کاندیداهای خاص است که بتوانند در سال‌های آینده پشتوانه مدیریتی برای حمایت خلق کنند که اگر این فرضیه درست باشد عواقب جبران‌ناپذیری برای اقتصاد و سیاست کشور پدیدار خواهد شد.

حال که دولت نتوانسته در چند سال گذشته به‌دلایل مختلف جلوی تخلفات مدیران بانکی ایستادگی کند، این وظیفه قوه قضائیه است که به تخلفات بانک‌ها ورودی جدی و پایدار داشته باشد و با تقویت نهاد‌های نظارتی تحت مجموعه ازجمله سازمان بازرسی کل کشور، از منافع بیت‌المال و سهامداران و سپرده‌گذاران حمایت کند که مطمئنا در برنامه‌ها و دستورکار قوه قضائیه خواهد بود.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. فرانسه هم لباس‌شخصی، خودسوزی، بگیر-ببند و کنترل اینترنت دارد

 2. روایت یک نشریه آمریکایی از سلاح‌های ایرانی که آمریکا باید از آن‌ها بترسد

 3. آزادی «غیریواشکی» در شورای شهر شیراز

 4. اقتصاد ایران در دست کیست؟ دولت یا نهادهای خارج از کنترل دولت؟!

 5. رازهای «شرمن» از روزهای مذاکره؛ توییت روحانی دست ایران را رو کرد/ ماجرای پرت کردن خودکار چه بود؟

 6. نقش زنِ سعید ملایی در سناریو سیاسی جودو

 7. فروش صندلی رشته پزشکی در دانشگاه ؛ شایعه یا افشای حقایق تلخ؟!

 8. دانشجوی قلابی یا صندلی پولی؟  

 9. صندلی فروشی به سبک مافیای کنکور پزشکی + تصاویر

 10. عدم استفاده پزشکان از کارتخوان از ابتدای مهرماه جرم است

 11. علیرضا فغانی در استرالیا چقدر حقوق می‌گیرد؟

 12. شلیک همزمان چندین آتش‌بار سنگین روسیه  

 13. تایم: ترامپ به دنبال صحنه سازی برای دیدار با روحانی بود !

 14. هزینه تحریم بانک مرکزی ایران پای کیست؟

 15. واکنش طالبان به اظهارات ترامپ: جنگ ادامه دارد

 16. عملیات تکاوران نیروی دریایی سپاه و ارتش  

 17. قالیباف: اداره کشور خون تازه می‌خواهد  

 18. دومین جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده‌/ لشگری‌پور: نعمت‌زاده برایم ویزای اسپانیا و تولد گرفت و آیفون هدیه داد

 19. واکنش مهدی رسولی به سخنان یکی از مسئولان علیه هیئت  

 20. روحانی درگذشت والده وزیر بهداشت را تسلیت گفت

 21. بازوان حامی فرهنگ  

 22. 14 اشکال حقوقی به يك مصوبه هيئت دولت درباره رمز ارزها

 23. عادل‌الجبیر: به دنبال جنگ با ایران نیستیم

 24. پشت پرده سفر هیاتی از دولت دست نشانده سعودی به مسقط

 25. مدافع پرسپولیس: آقای یزدانی! با فحاشی متعصب نمی شوید

پربحث‌های دیروز

 1. سلحشوری، دختر آبی و شایعه «برادرزاده ماساژور»! / خطایی که به نفع حریف تمام شد

 2. مطهری: شفافیت آرا برای همه نمایندگان مناسب نیست چون مورد آزار گروه‌های فشار قرار می‌گیرند

 3. بهزاد نبوی: نگران نفوذ در رده‌های بالای نظام هستم/ شعار اصلاح طلبی انحصاری نیست/ضرورت جریان سوم را قبول ندارم/ اصلاح طلبان و اصول گرایان خودشان را اصلاح کنند

 4. ماجرای دستگیری برادرزاده سلحشوری چیست؟

 5. چرا باور نمی‌کنیم دختر وزیر ۵ سال بیکار بوده است؟

 6. راهروهای سازمان ملل و ظریف‌کاری‌ هیئت ایرانی/ سفر روحانی به آمریکا با دستانی پُر

 7. حکم اعدام محمدعلی نجفی باطل شد

 8. تصاویری از تاسیسات نفتی آسیب دیده آرامکو عربستان   

 9. نوآوری‌های دستورالعمل رئیسی/ آیا جمعیت زندانیان کاهش می‌یابد؟

 10. فرد آزاد دهنده حیوان در بهشهر شناسایی شد

 11. دستور فوری ریاست جمهوری در خصوص هپکو

 12. یک قصه تکراری: کارگر حقوق ندارد

 13. احتمال باهنر از رئیس جمهور شدن یک شومن/ مخالفت دوباره علی مطهری با شفافیت آرای نمایندگان/ تحلیل ربیعی از خودسوزی سحر خدایاری

 14. فیلم منتشر نشده از رژه خونین اهواز  

 15. تمسخر ترامپ توسط مجری سرشناس آمریکایی به خاطر تهدید ایران  

 16. قیمت روپوش مدارس: ۱۷۵ هزار تومان/ رئیس اتحادیه خیاطان: منصفانه است!

 17. یک نماینده: حقوق‌مان از ۵ تا ۸ میلیون تومان است

 18. نظر ۲۹۰ نماینده مجلس درباره شفافیت آرا چیست؟ + جدول

 19. خاله بازی توئیتری سلبریتی‌ها/ دعوای افشار و آهنگرانی بالا گرفت؟

 20. مخالفان شگفت انگیز یک طرح / به جای شفافیت، طلب صداقت کنیم

 21. ماجرای ویزای روحانی و ظریف  

 22. سياسيون! لطفا اميد مردم به مبارزه با فساد را از بين نبريد

 23. آمریکا ویزای چندین دانشجوی ایرانی را لغو کرد

 24. ادعاهای پسر پادشاه عربستان علیه ایران

 25. محسنی اژه‌ای: باید با کسانی که به خاطر جیب خود به مردم ظلم می‌کنند مبارزه کرد

پربحث‌های هفته

 1. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 2. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 3. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 4. فرانسه هم لباس‌شخصی، خودسوزی، بگیر-ببند و کنترل اینترنت دارد

 5. ویدئویی تکان دهنده از حیوان‌آزاری در مازندران  

 6. سلحشوری، دختر آبی و شایعه «برادرزاده ماساژور»! / خطایی که به نفع حریف تمام شد

 7. ورزشگاه برای زنان یا زنان برای ورزشگاه؟!

 8. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 9. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 10. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 11. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 12. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 13. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 14. نماینده اصلاح‌طلب مجلس: با کمپین شفافیت آراء مخالفم

 15. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 16. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 17. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 18. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 19. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 20. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 21. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 22. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 23. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 24. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 25. مطهری: شفافیت آرا برای همه نمایندگان مناسب نیست چون مورد آزار گروه‌های فشار قرار می‌گیرند

پربحث‌های امروز

 1. اقتصاد ایران در دست کیست؟ دولت یا نهادهای خارج از کنترل دولت؟!

 2. عدم استفاده پزشکان از کارتخوان از ابتدای مهرماه جرم است

 3. هزینه تحریم بانک مرکزی ایران پای کیست؟

 4. 14 اشکال حقوقی به يك مصوبه هيئت دولت درباره رمز ارزها

 5. آغاز به کار نخستین پلیس گمرک کشور

 6. خطر سوءاستفاده قاچاقچیان تلفن ‫همراه از اطلاعات هویتی زائران اربعین

 7. همتی: کمیته اجرایی عملیات بازار باز تشکیل شد

 8. آخرین وضعیت هپکو از زبان وزیر صمت

 9. مالک نفتکش انگلیسی: نفتکش استنا ایمپرو احتمالا تا چند ساعت دیگر آزاد می‌شود

 10. مخالفت وزارت کار با بازداشت کارگران هپکو

 11. افزایش جزئی قیمت سکه در بازار + قیمت طلا و ارز

 12. میزان افت قیمت مسکن در تهران چقدر شد؟

 13. قائم‌مقام وزیر صمت: آرامش بازار متاثر از تثبیت ارز است

 14. تخم‌مرغ ارزان‌تر از نرخ مصوب شد

 15. وزیر راه: ۱۲۰ نقطه حادثه خیز در کشور اصلاح شد

 16. بازگشت دوباره بورس به کانال ۳۰۰ هزار واحدی

 17. قیمت خرید تضمینی گندم مشخص شد

 18. زنگنه: نقشی در وضعیت امروز هپکو نداشته‌ام/ اگر دروغ گفتن مالیات داشت؛ دولت درآمد بیشتری داشت!

 19. جزئیات گام اول حذف یارانه پردرآمدها

 20. قیمت روز پرفروش‌ترین خودروهای داخلی + جدول

 21. چرا با حمله به آرامکو قیمت نفت ۱۰۰ دلار نشد؟

 22. سامانه ثبت دارایی مقامات رونمایی شد/ فرصت یک ماه برای مسئولان جهت ثبت اموال

 23. آیا تحریم جدید بانک مرکزی تاثیری بر اقتصاد دارد؟

 24. شرایط بخشودگی جرایم مالیاتی مشخص شد

 25. اطلاعیه جدید بانک مرکزی درباره ارز زائران اربعین

پربحث‌های دیروز

 1. دستور فوری ریاست جمهوری در خصوص هپکو

 2. قیمت روپوش مدارس: ۱۷۵ هزار تومان/ رئیس اتحادیه خیاطان: منصفانه است!

 3. زندگی ۴۰ میلیون ایرانی به تامین اجتماعی گره خورده است

 4. دلیل مشکلات کنونی «هپکو» از نظر سازمان خصوصی‌سازی

 5. انحصار اطلاع رسانی در بازار بورس و از بین رفتن سرمایه های مردم /تذکر به وزیر اقتصاد

 6. مصرف لبنیات ۲۱ درصد کاهش یافت

 7. جزئیات بسته‌های قطع وابستگی بودجه به نفت

 8. وزیر راه: درصدد صادرات ریل ملی ذوب‌آهن هستیم

 9. تامین ۳۸هزار میلیارد تومان کسری بودجه با مصوبه سران قوا

 10. آغاز فروش اعتباری ۳ محصول سایپا از فردا + جدول

 11. جدول/ سکه گران شد  

 12. درباره تحریم جدید آمریکا علیه بانک مرکزی

 13. جدول/ آخرین قیمت تلفن همراه در بازار

 14. پای درد دل کارگران هپکو/ سهامدار ابرصنعت اراک فردا مشخص می شود؟

 15. شیوه تعیین نرخ سود بانکی چه تغییری می‌کند؟

 16. کلاهبرداری با ترفند دو نرخی شدن سهمیه بنزین

 17. وزیر صنعت: نساجی قاچاق پذیرترین صنعت کشور است

 18. آخرین قیمت سکه، دلار و طلا + جدول

 19. وزیر صنعت: کاهش واردات، سیاست‌ اصلی دولت است

 20. رشد ۳۵۴۶ واحدی شاخص کل بورس تهران

 21. بازار مسکن در انتظار بازگشت آرامش

 22. تازه‌ترین قیمت خودروهای سایپا

 23. آخرین قیمت محصولات ایران‌خودرو

 24. بی‌تفاوتی بازار ارز به تحریم بانک مرکزی

 25. تکذیب حملات سایبری موفق به تاسیسات نفتی ایران

پربحث‌های هفته

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 3. اقتصاد ایران در دست کیست؟ دولت یا نهادهای خارج از کنترل دولت؟!

 4. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 5. همتی: امسال ارز اربعین نداریم

 6. کاهش ۳۷ درصدی قیمت واقعی مسکن

 7. با زندگی مردم چه کردیم؟/ آرزویی که بی‌خانمان‌ها باید به گور ببرند+ نمودار

 8. مردم، اجاره نشین باشند یا صاحب خانه؟ دولت کدام را انتخاب می کند؟

 9. باهنر: اصلاحات اقتصادی جرات می‌خواهد که نه مجلس دارد نه دولت

 10. دستور فوری ریاست جمهوری در خصوص هپکو

 11. پلمب فروشگاه زنجیره‌ای در حال تاسیس با اعتراض کسبه

 12. جزییات حذف یارانه نقدی ۲۰۰ هزار خانوار پر درآمد

 13. قیمت روپوش مدارس: ۱۷۵ هزار تومان/ رئیس اتحادیه خیاطان: منصفانه است!

 14. عدم استفاده پزشکان از کارتخوان از ابتدای مهرماه جرم است

 15. تداوم قاچاق با واردات مسافری تلفن همراه

 16. اگر یارانه تان قطع شده بخوانید

 17. چه مجازاتی در انتظار پزشکان فراری از کارتخوان است؟

 18. جریمه افرادی که کارتخوان خود را به سامانه مالیاتی وصل نکنند

 19. تولید رب ۲۲ هزار تومانی با گوجه هزاری!

 20. پیشنهاد افزایش ۱۰۰ درصدی حق کمیسیون مشاوران املاک!

 21. جریمه سنگین آمریکا برای شرکت خودروسازی هیوندای

 22. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

 23. فروش سیمان صادراتی ۷۰ دلاری به قیمت ۲۰ دلار

 24. هزینه خوراک یک ماهه چقدر است؟

 25. تجمع دانشجویان انقلابی در حمایت از کارگران هپکو

آخرین عناوین