کالایی که در منامه خریداری نداشت/ دستان خالی داماد ترامپ

گروه جهان الف،   3980407097

داماد ترامپ که به منظور بازارگرمی طرح معامله قرن کارگاه دو روزه‌ای در منامه دایر کرده بود، و قصد داشت یک شبه مشکلات خاورمیانه را حل کند، دست خالی به واشنگتن برگشت.

خبرگزاری مهر نوشت: منامه روزهای ۲۵ و ۲۶ ماه ژوئن جاری میزبان نشست موسوم به سرمایه گذاری در مناطق فلسطینی که در واقع شاخه اقتصادی معامله قرن محسوب می‌شد، بود و جرد کوشنر داماد ترامپ با هیاهوی بسیار به منظور بازار گرمی برای طرح خود به پایتخت بحرین رفت اما دست خالی به نزد ترامپ بازگشت. در این میان اما برخی مقامات بحرینی از جمله خالد بن احمد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین که فلسطین و آرمان آن ذره‌ای برایشان اهمیت ندارد تا توانستند به صهیونیست‌ها خوش خدمتی کردند.

تایمز اسرائیل در گزارشی فاش کرد: بازرگانان و خبرنگاران و روزنامه نگاران اسرائیلی در منامه بسیار مورد احترام واقع شدند و مسئولان بحرینی هرجا که آنها می‌رفتند در معیت آنها حرکت می‌کردند.

از سوی دیگر سلمان بن احمد الخلیفه مشاور رسانه‌ای پادشاه بحرین هم ضیافت شامی به افتخار روزنامه نگاران و خبرنگاران اسرائیلی ترتیب داد.

مجیز گویی وزیر خارجه بحرین از صهیونیست‌ها پایانی ندارد

رأی الیوم در مطلبی با اشاره به همسویی آشکار خالد بن احمد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین با صهیونیست‌ها و حمایت از برقراری روابط با تل آویو آورده است: «خالد بن احمد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین هنگامی که شتابان خود را به عنوان سخنگوی عادی سازی رسمی با اسرائیل مطرح کرد، مرتکب اشتباه بزرگی شد. وی همه اصول امت عربی و اسلامی را در این شرایط حساس منطقه زیر پا گذاشت.

وی در همه گفتگوهای خود با رسانه‌ها و شبکه‌های تلویزیونی بر نزدیکی به اسرائیلی‌ها پرداخت و همه خطوط قرمز را هنگامی که از حق اسرائیل برای موجودیت داشتن سخن گفت، زیر پاگذاشت. وزیر خارجه بحرین گفت که اسرائیل به وجود آمده که بماند و اینکه بحرین خواهان برقراری بهترین روابط با آن است و یک کلمه هم در نقد اشغالگران اسرائیلی و کشتاری که در حق فلسطینی روا داشته اند و یهودی سازی مقدسات عربی و اسلامی به دست آنها و اقدامات نژادپرستانه آنها علیه صاحبان اصلی سرزمین فلسطین، نگفت.

لازم است به شیخ خالد یادآور شویم که آمریکایی که وی به آن تکیه دارد نفوذش در منطقه در حال افول است و در دنیا بسیار منفور شده است. جرد کوشنری که بحرین برایش فرش قرمز پهن کرده است فقط توانست سه وزیر دارایی عربی را به نشست بیاورد که آنها هم صورتشان از شرم خیانت و ننگ پنهان می‌کردند. آمریکایی‌هایی که از سومالی و عراق گریختند و آماده فرار از افغانستان هستند از خلیج فارس هم خواهند گریخت‌.

شرکت کنندگان در نشست منامه جرأت بر زبان آوردن تشکیل کشور مستقل فلسطین را نداشتند و این احتمالاً از ترس ارباب آمریکایی آنها بود. از جمله شرکت کنندگان خالد آل خلیفه بود که لقب مدافع موجودیت اسرائیل را گرفته است. نشست بحرین کمپ دیوید نیست و نخواهد بود زیرا کمپ دیوید دیگر تکرار نخواهد شد. وزیر خارجه بحرین و همکارانش در منطقه خلیج فارس که گمان می‌کنند امت عربی فروپاشیده است باید در محاسبات خود سریعاً تجدید نظر کنند.

معامله قرن راه به جایی نمی‌برد و طرح‌های تحقیرآمیز آمریکایی به نفع جنایات اشغالگران نژادپرست اسرائیلی است و هر که در راستای بازارگرمی آن تلاش می‌کند سرنوشتی جزشکست نخواهد داشت و گواه بارز آن هم دست خالی برگشتن کوشنر به عنوان ترویج دهنده معامله قرن به واشنگتن است همانگونه که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا از نشست ورشو دست خالی برگشت.

به خالد بن احمد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین و همه همتایانش در خلیج فارس که در مسیر وی گام بر می‌دارند می‌گوئیم که اسرائیل حامی شما نخواهد بود زیرا خودش در زمانی که معادلات سیاسی و نظامی به شکل سریع در حال تغییر هستند، نیاز به حمایت دارد. زمان دیکته‌های اسرائیلی و آمریکایی به سر رسیده است و روزهای آتی آکنده از امور غافلگیر کننده است».

قدر مسلم آن است که جرد کوشنر از نشست منامه دستاوردی نداشت و این نشست تأکیدی بود بر عدم توانایی واشنگتن برای تحمیل دیدگاه‌های خود بر فلسطینیها.

دیدگاه کوشنر مبتنی بر صلح و شکوفایی احدی را قانع نکرد و نه در رام الله و نه در غزه کسی توجهی به آن نکرد. آنچه داماد ترامپ مطرح کرده بود در واقع رشوه شرم آوری بود که با مخالفت شدید روبرو شد. وی نشان داد که به عنوان فردی که در خدمت تل آویو است به بحرین آمده و نتوانست روند شکست خورده سازش را نجات دهد.

کالای بدی که خریداری نداشت

معامله قرنی که کوشنر مطرح کرد در بحرین نتوانست رونمایی شود و شکست خورد. مشاور دونالد ترامپ، اهتمامی به طرح خود مشاهده نکرد. به عبارت دیگر کالایی که کوشنر مطرح کرده بود خریداری نداشت و وی که می کوشد خود را در تاریخ ماندگار کند، راه به جایی نبرد.

کوشنر کوشید که آمریکا را حامی فلسطینی‌ها بداند اما آیا حامی فلسطین و فلسطینی‌ها، قدس را پایتخت اشغالگران می‌داند؟ حامیان فلسطین اقدام به انتقال سفارت آمریکا به قدس می‌کند؟ آنکه از حمایت فلسطینی‌ها دم می‌زند اقدام به قطع کمک‌های آنها نمی‌کند.

رشد و شکوفایی ملت فلسطین بدون راهکار سیاسی عادلانه ممکن نیست. کارگاه دو روزه‌ای که کوشنر دایر کرد در واقع ترجمه افکار قدیمی صهیونیستی بو کارگاه دو روزه‌ای که کوشنر دایر کرد در واقع ترجمه افکار قدیمی صهیونیستی بود د که راهکار مشکل ملت فلسطین را اقتصادی می‌دانند و بر این باورند که به محض اینکه شرایط اقتصادی فلسطینی‌ها بهبود بیابد، قابل حل است و این بار با حضور اعراب در پایتختی عربی مطرح شد. مشکل این است که اصل مشکل بیان نمی‌شود. اصل مشکل ۷۰ سال اشغال فلسطین به دست صهیونیستهاست.

قطار فلسطینی مسیرش را به سوی قدس شریف به عنوان پایتخت فلسطین می‌داند و لحظه‌ای در این مسیر متوقف نخواهد شد. اشتباه کوشنر این بود که به منامه وارد شد و گمان می‌کرد که می‌تواند به یکباره تحولی بزرگ ایجاد کند و یک تنه همه افتخارات را به نام خود بزند و مشکل خاورمیانه را حل کند اما نسخه‌ای که همراه خود داشت به علت اینکه کاملاً به نفع تل آویو بود، بیهوده و بی ثمر بود.

در واقع هدف از نشست منامه و نسخه‌ای که کوشنر به همراه داشت تسلیم کردن فلسطینی‌ها بود. به عبارت دیگر آنچه کوشنر به دنبال آن بود به صلح ختم نمی‌شد. آری کالایی که داماد ترامپ عرضه کرده بود، خریداری نداشت و روی دست، کوشنر ماند. وی با دستان پر از خالی منامه را ترک کرد.

پربحث‌های دیروز

 1. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 2. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 3. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 4. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 5. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 6. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 7. جهانگیری: مردم سهام عدالت خود را نفروشند/ دردی از جامعه را حل کنیم/ به مشکلات معیشتی آگاه هستیم

 8. روزنامه انگلیسی: ترامپ ضربه سختی در موضوع تحریم تسلیحاتی ایران خورد

 9. توهین به آیت‌الله سیستانی، حلقه جدید زنجیره فتنه‌‌انگیزی ریاض در عراق

 10. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

 11. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 12. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

 13. طرح «سوال از روحانی» به ۱۰۰ امضا رسید

 14. دولت در انتظار معجزه ماسک ؟!

 15. بودجه معاونت برون مرزی به یک سوم کاهش پیدا کرده است/ مسئولین با شفافیت بودجه ارزی صدا و سیما را اعلام کنند

 16. نماینده مجلس: دلار ۲۰ هزار تومانی، همان گلابی‌هایی است که به مردم وعده دادید!

 17. قالیباف: مجلس اجازه نخواهد داد آژانس بدون محدودیت کاری را انجام دهد

 18. اختصاصی الف/اسامی ۱۳۴ نماینده امضاکننده طرح سؤال از رئیس جمهور

 19. مدیری، قاسم‌خانی و رامبد دست‌به‌کار شدند

پربحث‌های هفته

 1. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 2. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 3. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 4. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

 5. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

 6. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

 7. به چه قیمت؟

 8. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 9. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 10. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

 11. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 12. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

 13.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 14. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 15. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 16. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 17. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 18. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

 19. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 20. سیروس گرجستانی درگذشت

 21. پایان داستان غم انگیز زم

 22. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 23. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 24. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

 25. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

ابر آروان

پربحث‌های هفته

آخرین عناوین