صالحی امیری: فشار اینفانتینو در ماندن تاج را انکار نمی‌کنم/۲۰ کشور با رژیم صهیونیستی بازی نمی‌کنند

گروه ورزشی الف،   3980407062

رئیس کمیته ملی المپیک گفت: مهدی تاج تنها استثنای قانون بازنشستگان در فدراسیون‌ها بود اگر چه نمی‌توانم فشارهای جانبی و ورود فیفا به ابقای تاج را انکار کنم.

صالحی امیری: فشار اینفانتینو در ماندن تاج را انکار نمی‌کنم/۲۰ کشور با رژیم صهیونیستی بازی نمی‌کنند

به گزارش خبرگزاری فارس، سید رضا صالحی امیری با حضور در برنامه ورزش و مردم با اشاره به مباحثی که در ورزش کشور در حال رخ دادن است گفت: ما در فضای فعلی نیازمند عبور از فضای قهرمانی به پهلوانی هستیم. شما الان والیبال را می‌بینید که نتایج خوبی گرفته ولی ما  باید از این فضای قهرمانی عبور کنیم و بلافاصله به فضای پهلوانی برسیم.

وی تاکید کرد: هدف اول این نیست، ما اقداماتی را با هماهنگی وزارت ورزش آغاز کردیم.معتقدیم با توصیه و سخنرانی و نمی‌شود کار را پیش برد. ما نگاهی بلند مدت و 10 ساله داریم. اگر بخواهیم در مورد فرهنگ در ورزش صحبت کنیم باید در آموزش و پرورش، نوجوانان و جوانان و .... این کار را آغاز کنیم.

رئیس کمیته ملی المپیک در ادامه گفت: اگر بپرسید مشکل ورزش ما چیست من یک جمله می‌گویم. در واقع ورزش ما از متن فاصله گرفته و به حاشیه رسیده است. ما باید باور داشته باشیم که در ورزش انجسام و وفاق ایجاد شود. با همت سلطانی‌فر ستاد عالی تشکیل شده و ما توافق کردیم همه تصمیمات در این ستاد گرفته شود. ما از سخنرانی عبور کردیم و بیشتر ساختارسازی کردیم. رئیس این ستاد هم  خود وزیر ورزش است.وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک، پارالمپیک، فدراسیون‌ها و رسانه‌های ورزشی 5 ارکان مهم هستند که در ساختارسازی کمک شایانی کرده اند. امروز که با شما صحبت می‌کنم بسیاری از کارشناسان معتقدند این 5کانون مهم تصمیم گیری در بهترین حالت خود قرار دارند.

صالحی امیری گفت:صراحتا به شما می‌گویم امروز هیچ چالشی در سطح مدیریتی ورزش نداریم، یعنی ما همه مثل یک ملت هستیم.ما باید با توافق پیش برویم. اعتقاد ما این است که رویکرد ورزش و مدیریت فرد گرانه دیگر مرده است.

به گزارش فارس، وی در خصوص اینکه بیش از 40 سال است تیم ملی امید ایران به المپیک صعود نکرده و آیا روابط شما با فدراسیون فوتبال خوب است یا خیر گفت: فدراسیون فوتبال یک فدراسیون خاص است. ما به جز تیم امید مداخله دیگری در این فدراسیون نداریم. ما در مورد تیم امید یک سال پیش نشستی داشتیم که نتیجه آن انتخاب استیلی و شخص کرانچار شد. بعد از آن ارزیابی صورت گرفت که در نهایت کرانچار جدا شد. عملکرد این مربی طبق ارزیابی که ارائه شد ضعیف بود.ما در انتخاب سرمربی اصلا دخالتی نداریم و در هیچ فدراسیونی اصلا مداخله نداریم. هیات رئیسه و خود فدراسیون باید پاسخگوی افکار عمومی باشند. مداخله ما مشکل حل نمی‌کند بلکه مشکل ایجاد می‌کند.

رئیس کمیته ملی المپیک تصریح کرد: من از فدراسیون فوتبال تشکر می‌کنم، من از همه تقاضا می‌کنم زیبایی های فوتبال را ببیند. گاهی هم در فوتبال چالش‌هایی به وجود می‌آید مثل اتفاقی که در خوزستان افتاد، من از این موضوع دفاع نمی کنم ولی این اتفاق در متن‌هایی که ایجاد شده کوچک بود. مثلا تیم ملی ما در جام جهانی روسیه خوش درخشید. ما به شدت در تلاش هستیم تا حواشی را بزداییم.

وی در خصوص انتخاب مربی تیم امید گفت: 10 نفر کاندید بودند، مهدوی کیا، گل محمدی، دایی، مجیدی و... گزینه بودند. ما هیچ مذاکره‌ای با کسی انجام ندادیم، اگر دیدید من گله کردم فقط به خاطر عدم هماهنگی بود. الان هم وقتی این مربی انتخاب شده مورد حمایت ما است. مجیدی با سابقه است و مورد حمایت ما و وزارت ورزش است.همه ما امید داریم او تیم ملی را راهی المپیک کند.

وی تاکید کرد: تعامل ما با آقای تاج خوب است، ما با همه فدراسیون‌ها تعامل داریم. هر فدراسیون عضوی از خانواده بزرگ ورزش است و ما هم موظف به حمایت از آنها هستیم.نیازهای فدراسیون ها با منابع ما انطباق ندارد البته دولت حداکثر تلاش را برای تامین بودجه کمیته ملی المپیک انجام داده است. ما امروز در جنگ اقتصادی هستیم. ما به همه فدراسیون ها پیشنهاد کردیم با صرفه جویی و مدیریت بودجه کار را پیش ببرند. ما خواسته ایم تا آنجا که می‌شود اردوهای خارجی نزوند و یا مثلا مربی خارجی نداشته باشند. ما در سال گذشته حدود 40 میلیارد تومان به فدراسیون ها کمک کردیم. امسال هم نسبت به سال قبل افزایش خواهیم داشت البته تاکید می‌کنم شکافی بین مطالبات و منباع ما وجود دارد. ما الان در شرایطی نیسستیم که به دولت فشار وارد کنیم.دولت در سال های 96 و 97 بودجه کامل را به ما اختصاص داد.

رئیس کمیته ملی المپیک در ادامه این گفت و گو تاکید کرد:پیشکسوتان در ورزش ایران مثل یک پدر هستند و هر چه پیرتر می‌شوند عزیزتر و محبوب تر می‌شوند.از روزی که آمده ایم با پیشکسوتان ارتباط گرفته ایم و 4 نشست با حضور وزیر و شخصیت‌ها و همین عزیزان برگزار کردیم. بنای ما این است که پیشکسوتان در جایگاه خودشان قرار بگیرند. دائم با آنها در ارتباط هستم و همین 2 هفته قبل نشستی با آنها برگزار کرده و حتی افتتاح موزه را در حضور آنها انجام دادیم.

صالحی امیری در خصوص اینکه ورود و خروج عموم در موزه المپیک برای مردم سخت نیست گفت: ما واقعا به دنبال این هستیم که ساختمان جدیدی ساخته شود، هم برای موزه و هم برای اسکان ما. این چیزی که تعریف شده فاز اول بود. ما با یک ورود مستقل فضا را از هم جدا کردیم و همه می‌توانند به صورت رایگان و بدون محدودیت از موزه دیدن کنند.

به گزارش فارس، وی در ادامه گفت: ما یک غرفه اختصاصی برای تختی گذاشتیم و از همه و همه دعوت می‌کنم در این موزه حضور پیدا کنند. ما و وزارت ورزش و کمیته پارالمپیک این موزه را ایجاد کردیم که مردم از آن استفاده کنند. از روز یکشنبه در ساعات مشخص همه می‌توانند از این موزه دیدن کنند. از همه دعوت می‌کنم حتی اگر یک تیشرت، کفش و ... دارند به موزه اهدا کنند. مدال ها و کاپ ها و آثار بسیار گرانقیمتی را به موزه داده اند. تعداد زیادی از قهرمانان ما اصلا دیده نشده بودند ولی در این موزه آنها را لحاظ کردیم.

رئیس کمیته ملی المپیک در خصوص شفافیت گفت: این شفافیت یکی از شعارهای کمیته ملی المپیک است. شما فوتبال را ببینید که چقدر درگیری مسائل مالی است.اگر شفافیت وجود داشته باشد از فساد مالی فاصله می‌گیریم. قرار است تمام مباحث مالی در سایت کمیته ملی المپیک منتشر شود. شما به سایت که مراجعه کنید همه مصوبات هیات اجرایی را در آنجا به زودی می‌بینید. همه رسانه ها و مردم می‌توانند ما را نقد کنند و این یک موضوع مهم و ضروری است.

صالحی امیری در خصوص وضعیت بازنشسته ها در ورزش گفت: اگر نظر شخصی من را بخواهید تامیم قانون بازنشستگی به حوزه ورزش کاملا اشتباه است. همین هفته قبل در لوزان با حضور 700 نفر حضور داشتم. متوسط سنی افراد حاضر در نشست بین 60 تا 80 سال بودند.اگر به نظر کارشناسی بگویم این کار نباید در ورزش اتفاق بیفتد اما چون ما کارگزار هستیم و سیاستگذار پارلمان ما است چاره ای نداریم. در مورد همه این قانون اجرا شد ولی در مورد آقای تاج زیاد سوال شد. تاج مستند قانونی داشت و می‌توانست برگردد. او تنها استثنا بود. او می‌توانست تقاضای اعاده تا 30 سال کند. او بر اساس موافقت نهاد رسمی خودش و همچنین نامه نگاری با کارخانه فولاد مبارکه به کار خود برگشت.

وی در خصوص اینکه نمی‌خواد مسائل جانبی و فشار فیفا و اینفانتینو را در ابقای تاج انکار کند گفت: تاکید می‌کنم نمی‌خواهم در مورد این مساله همه چیز را انکار کنم اما اینکه تاج با فشار یک نهاد خارجی به کار خود برگشته را قبول ندارم.

رئیس کمیته ملی المپیک در خصوص اینکه در نشست قبل به چه جمع بندی در لوزان  برای مشکلات فدراسیون‌های کشتی و جودو رسیده است گفت: بحث هایی توسط لالوویچ و رئیس فدراسیون جهانی جودو مطرح شد. لالوویچ توجیه شده و من مفصل با او صحبت کرده‌ام و دیگر مشکلی در کشتی نداریم. من قبلا هم به خبرنگاران در نشست‌ها گفته ام  که برخی مشکلات از داخل ایجاد می‌شود. در مورد جودو هم با رئیس فدراسیون جهانی این رشته حرف زدم و به او گفتم ادبیات و اقداماتش قابل توجیه نیست. نکته بعدی مساله جهان اسلام است. کل دنیای اسلام با رژیم صهیونیستی مشکل دارد و 20 کشور با آنها بازی نمی‌کنند. ما در چارچوب سیاست‌های اصلی نظام حرکت می‌کنیم و آقایان را هم قانع کردیم.

به  گزارش فارس، رئیس کمیته ملی المپیک در ادامه گفت: از جامعه بزرگ کشتی تشکر می‌کنم، نعمتی نماینده مجلس و عضو هیات رئیسه کشتی است و حتما طی روزهای آینده به کرسی خود باز می‌گردد. او قطعا قرار نیست رئیس فدراسیون شود چون عضو هیات رئیسه مجلس است. ما و وزارت ورزش باور داریم که هیات ها اصلی ترین مرجع برای انتخاب روسای فدراسیون ها هستند. صادقانه می‌گویم از روز اول هیچ دخالتی در انتخاب‌ها نداشتیم چون معتقدم اگر دخالت شود از یک نقطه کوچک شکاف شکل می‌گیرد. نکته دوم دخالت هم این است که انتخاب اصلح شکل نمی‌گیرد. لالوویچ از من در مورد انتخابات سوال کرد که به او گفتم از بهروز نعمتی دعوت کردیم ولی او بعد از برگزاری انتخابات خداحافظی می‌کند. الان که صحبت می‌کنم رسما می‌گویم ما به عنوان کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش( چون با آقایان سلطانی‌فر و داورزنی در این زمینه صحبت کردم) هیچ مداخله‌ای در فرایند انتخابات نداریم و موافق انتخابات پرشور و شایسته هستیم. 

وی در خصوص اینکه صلاحیت‌ها از چه نهادهایی رسیدگی می‌شود گفت: این را من نمی‌دانم ولی طبعا نهادهای نظارتی صلاحیت‌ها را بررسی خواهند کرد.

صالحی امیری در ادامه در خصوص نشاط اجتماعی گفت: در فضای فعلی و جنگ اقتصادی که دشمنان جاعل ما ایجاد کردند باید نشاط اجتماعی ایجاد شود. منظور ما کف زدن و سوت زدن نیست. منظور ما ورزش است. اگر می‌گوییم مرد و زن به ورزشگاه ها بروند یعنی در را به سوی کسی نبندیم. چه تفاوتی بین ورزشگاه ها با دانشگاه ها و پارک ها وجود دارد؟ من در جام جهانی صحنه زیایی دیدم، وقتی خانمها وارد استادیوم ازادی شدند آقایان شعار ندادند. این فرهنگ پاکی است، البته تمام ما تابع نظام هستیم. این را هم بگویم حضور مردان و زنان ما برای نشاط ما در جامعه مورد نیاز است.

 رئیس کمیته ملی المپیک در پایان گفت: در سفری که داشتیم برای توسعه روابط بین الملل حرکات جدیدی انجام دادیم. در آسیا شرایط خوبی داریم البته نه در حد عالی اما برای کرسی‌ها شرایمان بد نیست.همه کشورها برای کسب کرسی بین المملی سرمایه گذاری کردند ولی ما در این موضوع ضعف داریم. تعداد اعضای هیات اجرایی کمیته بین المللی به 105 عضو رسیده که متاسفانه ایران در این اعضا سهمی ندارند. از همه کسانی که در کمیته ملی المپیک زحمت کشیدند تشکرمی‌کنم. من در این سفر با رئیس فدراسیون جهانی تکواندو (چو) مذاکره کردم و از کار غیر اخلاقی که در لندن رخ داد و به تکواندو کار ما ویزا ندادند گلایه کردم. در عین حال او به من قول داده که کمیته فنی اش را مامور کرده که راه حل‌ های خوبی برای این مشکلات داشته باشد. او اعلام کرد از مسئولان انگلستان قول گرفته دیگر مشکلاتی در این زمینه به وجود نیاید. در این سفر کیهانی و علی نژاد همراه من بودند و تقاضاهایی داشتیم. ما از  سباستین کو خواستیم که به ایران سفر کند و رویدادی را با حضور کشورهای عضو اکو در کیش برگزار کنیم.با فیصل ولیعهد اردن هم در این سفر دیدار کردم و این می‌تواند در حوره عربی به ما خیلی کمک کند.

شهدای بزرگ هفتم تیر و سید شهدا هفتم تیر شهید بهشتی است که یاد آن را گرامی می‌داریم.همچنی برای دانشجویان که به ایتالیا می‌روند و برای آنها و ورزش کارگری و دانش آموزی که رویدادهای مهمی در پیش دارند آرزوی موفقت می‌کنم.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 2. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 3. واکنش رسمی سپاه به سخنان حسن عباسی/ دفاع کدخدایی از ردصلاحیت‌ها/ سلیمی‌نمین: اصلاح‌طلبان مظلوم‌نمایی می‌کنند

 4. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

 5. «تبریزیان» کیست و چرا «هاریسون» را آتش زد؟

 6. ظریف: مذاکره دوجانبه با ایران خیال باطل ترامپ است

 7. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 8. توصیه ظریف به ترامپ در پاسخ به «نه مرسی!»

 9. ترور؛ دکترین جدید سیاست‌ خارجی آمریکا

 10. مقصر ماییم!     

 11. خودداری جعفرزاده از مصاحبه درباره رد صلاحیتش بر خلاف اظهارات واعظی

 12. یکی از مهمترین پروژه‌های موشکی ایران را بشناسید + تصاویر

 13. مذاکره با ‌قاتل حاج‌قاسم؟!

 14. رئیس قوه قضائیه: هرجا مشکل داشته‌ایم روحیه لیبرال مسلکی حاکم بوده/ دهه فجر بهترین فرصت برای تبیین اهداف انقلاب است

 15. توکلی: شفاف کردن منابع مالی داوطلبان انتخابات قدم مثبت بزرگی است/ اینکه نفوذ مفسدان به مجلس کنترل شود، قابل استقبال است

 16. عکس یادگاری حاج قاسم و ابومهدی در کربلا

 17. رئیس سازمان بازرسی: فساد سیستمی در ایران نداریم

 18. واکنش روحانی به اقدام رئیسی در صدور بخشنامه در حوزه فضای مجازی

 19. میزان پاداش پایان سال کارکنان دولت تعیین شد

 20. پراید همچنان رو به افزایش است

 21. با مصوبه تلفیق ۷۸ میلیون ایرانی از سال ۹۹ یارانه معیشتی دریافت می‌کنند

 22. امکان کاهش ۱۰ میلیون تومانی قیمت خودرو

 23. دژپسند: FATF فقط برای ایران نیست/ با چرتکه نمی‌توان درباره مالیات تصمیم گرفت/ ارز و طلا را باید با مالیات سامان داد

پربحث‌های هفته

 1. مذاکره مجدد با آمریکا به‌ چه بهانه و بهایی؟

 2. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

 3. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 4. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 5. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 6. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 7. ۱۰ نکته درباره گفت‌گوی ظریف و اشپیگل 

 8. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 9. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 10. علت عجیب ردصلاحیت علی مطهری/ جلسه خاتمی و ناطق با روحانی؛ از تکذیب تا تایید/کرباسچی: مردم و تاریخ درباره زندگی بدون تشریفات مرحوم هاشمی قضاوت خواهند کرد

 11. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 12. هواپیما تهران - بندرماهشهر از باند فرودگاه خارج شد + عکس و فیلم

 13. واکنش رسمی سپاه به سخنان حسن عباسی/ دفاع کدخدایی از ردصلاحیت‌ها/ سلیمی‌نمین: اصلاح‌طلبان مظلوم‌نمایی می‌کنند

 14. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

 15. «تبریزیان» کیست و چرا «هاریسون» را آتش زد؟

 16. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 17. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 18. ظریف: مذاکره دوجانبه با ایران خیال باطل ترامپ است

 19. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 20. زمستان سخت دروغ و روسیاهی دشمنان مردم ایران

 21. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 22. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 23. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 24. توصیه ظریف به ترامپ در پاسخ به «نه مرسی!»

 25. بلایی که ویروس کرونا بر سر اقتصاد چین می‌آورد

آخرین عناوین