فشار بازار اجاره بیشتر شد+ قیمت

گروه اقتصادی الف،   3980406083 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

با آغاز تابستان مراجعه‌ اجاره‌نشین‌ها به دفاتر املاک سه برابر شده، اما قیمت‌ها نسبت به خردادماه افزایش چندانی نداشته است.

فشار بازار اجاره بیشتر شد+ قیمت

به گزارش ایسنا، جنب‌وجوش مستأجران از ابتدای تیرماه همزمان با شروع فصل جابه‌جایی آغاز شده است. واسطه‌های ملکی می‌گویند مراجعه به دفاتر املاک شهر تهران نسبت به خردادماه حداقل سه برابر شده اما نرخ‌ها نسبت به خردادماه تغییر چندانی نداشته است. موجران هم کماکان، دریافت اجاره ماهیانه را به رهن کامل ترجیح می‌دهند.

اجاره‌بها در پایتخت ۲۰ تا ۵۰ درصد نسبت به تیرماه سال گذشته افزایش یافته، البته آمار بانک مرکزی افزایش میانگین ۲۳ درصد را نشان می‌دهد. این در حالی است که طبق آمار وزارت راه و شهرسازی قیمت مسکن شهر تهران در خردادماه نسبت به خرداد پارسال ۱۰۴ درصد رشد نشان می‌دهد. البته دفاتر املاک عنوان می‌کنند به دلیل پایین بودن توان اقشار مستأجر، نرخ رشد اجاره به نسبت قیمت مسکن، پایین‌تر بوده است.

دفاتر املاک شرق تهران می‌گویند که قیمت رهن کامل بین دو تا سه میلیون تومان است. در منطقه یک نیز قیمت‌های متغیری از رهن کامل دیده می‌شود و قراردادها بر اساس سن آپارتمان، موقعیت و امکانات بین ۱.۵ تا ۴ میلیون تومان منعقد شده است. در جنوب غربی تهران در محله‌های بریانک، زنجان، سلسبیل، هاشمی و کارون آپارتمان‌ها حدود ۱ تا ۲ میلیون تومان رهن کامل داده می‌شود.

بررسی‌های میدانی حاکی از آن است که صاحب‌خانه‌ها ترجیح می‌دهند به جای رهن کامل، اجاره ماهیانه دریافت کنند؛ چرا که نرخ سود بانکی کاهش یافته و مالکان، این موضوع را در قراردادها محاسبه می‌کنند. نسبت نرخ اجاره به ودیعه نیز کماکان از فرمول قدیمی تبعیت می‌کند. طبق عرف معمول، هر یک میلیون تومان رهن معادل ۳۰ هزار تومان اجاره در نظر گرفته می‌شود.

 

مظنه اجاره بها در تهران بر اساس قراردادهای تیرماه ۱۳۹۸
محله متراژ سن بنا ودیعه (تومان) اجاره ماهیانه (تومان)
پونک ۶۴ متر ۸ سال ۱۰۰ میلیون ۲ میلیون
ازگل ۷۵ ۷ سال ۱۱۰ میلیون ۱.۵۵ میلیون
باغشاه ۶۰ ۶ سال ۶۰ میلیون ۱.۵ میلیون
اسکندری ۳۹ ۱۸ سال ۳۰ میلیون ۷۵۰ میلیون
آپادانا ۹۲ ۴ سال ۵۰ میلیون ۳ میلیون
تهرانپارس ۸۳ ۶ سال ۷۰ میلیون ۳.۵ میلیون
مجیدیه ۷۸ ۲۵ سال ۹۰ میلیون ۵۰۰ هزار
گلابدره ۸۲ ۱۰ سال ۲۰۰ میلیون ۱.۷۵ میلیون

عدم تناسب عرضه و تقاضا در بازار اجاره

آپارتمان‌های نوساز و کلید نخورده به وفور در شمال تهران وجود دارد اما در مناطق جنوبی و محله‌های پر تقاضا، کمبود فایل‌ها محسوس است. با این حال در شمال پایتخت، تعداد قابل توجهی آپارتمان خالی برای اجاره عرضه شده است. با این حال واحدها عمدتاً لوکس و بالای ۱۵۰ متر هستند و با بودجه خانوارها متوسط به بالا تناسب ندارد. در این شرایط آشفتگی بازار اجاره در پایتخت، خانوارهای اجاره‌نشین را نگران کرده است. البته دولت دو طرح را برای ساماندهی وضعیت فعلی تهیه کرده که یکی از آنها تحت عنوان تشویق و تنبیه مالیاتی برای موجران تقریباً غیر قابل اجرا است. اما طرح دوم که از سوی بانک مسکن مبنی بر پرداخت وام به مستأجران ارائه شده در دست بررسی قرار دارد.

گفته می‌شود راه‌اندازی صندوق حمایت از مستأجران به عنوان یکی از روش‌های اجرای این طرح در بانک مسکن در حال بررسی است. روش دیگری که هم اکنون مورد بررسی و مطالعه قرار دارد، افتتاح حساب برای متقاضیان به منظور استفاده از امکاناتی همچون دریافت سود سپرده‌گذاری با هدف توانمندسازی مالی به منظور افزایش توان پرداخت در بازار اجاره است؛ به این معنا که مستأجران بتوانند با پس‌انداز کردن مبالغی در بانک مسکن و دریافت سود، توانمندی مالی بیشتری برای حضور در بازار اجاره کسب کنند. هم‌چنین شهردار تهران عنوان کرده که در صورت تمایل دولت، آمادگی دارد در ساخت مسکن استیجاری مشارکت داشته باشد.

افزایش ۲۳ درصدی اجاره بها در تهران

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در اردیبهشت ماه سال جاری موید رشد به ترتیب معادل ۲۲.۶ و ۱۹.۷ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل است. به این ترتیب با توجه به اینکه سقف تسهیلات خرید مسکن در حال حاضر ۸۰ میلیون تومان است، با این مبلغ در تهران می‌توان با قیمت متوسط شهری حدود ۱۲ متر خانه خرید.

از سوی دیگر، اجاره بها نیز در این مدت به همین شکل افزایش پیدا کرده و مستأجرانی که سالانه قرارداد خود را تمدید می‌کردند یا خانه دیگری را برای اجاره انتخاب می‌کردند، در سررسید قرارداد خود با مشکل افزایش ناگهانی قیمت مسکن روبرو شدند؛ موضوعی که در قیمت اجاره نیز تأثیرگذار است. چرا که قیمت مسکن، مهم‌ترین مؤلفه در تعیین نرخ اجاره بها عنوان می‌شود. هرچند همواره نرخ سود بانکی، نرخ تورم و رشد بازارهای موازی نیز در افزایش نرخ اجاره بها تأثیرگذار بوده است.

کوچ طبقاتی اقشار اجاره‌نشین

به دلیل پایین بودن توان اقتصادی اقشار اجاره‌نشین، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که در سال جاری با کوچ طبقاتی مواجه شویم. سلمان خادم‌المله کارشناس اقتصاد مسکن می‌گوید با توجه به اینکه مسکن کالای ناهمگن محسوب می‌شود شاید در سال جاری افزایش بیش از ۳۰ درصد اجاره بها را نیز شاهد باشیم. خروجی این روند به کوچ طبقاتی منجر می‌شود. یعنی کسانی که در مناطق شمال شهر اجاره نشین هستند به مناطق میانی می‌روند. اجاره‌نشین‌های وسط شهر به نقاط پایین مهاجرت می‌کنند و پایین شهری‌ها به بیرون از شهر پرتاب می‌شوند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۷۴۹۶۸۱۴:۴۱:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۶
اکثریت صاحب خانه ها بازنشست هستن و به عنوان کمک خرج از اجاره خانه استفاده میکنند وقتی خرجشون بره بالا اجاره رو زیاد میکنند . فکری برای تورم بکنید به جای تحت فشار قرار دادن مالک
ناشناس۹۷۵۳۸۰۱۸:۰۳:۰۸ ۱۳۹۸/۴/۶
مستاجرها کارگر هستند با دریافتی یک و نیم میلیون یا کارمند قراردادی و ساعتی با حقوق کمتر از بازنشسته ها! برای گرانفروشی اجاره دلیل واهی نیاورید ضعیفترین قشر مستاجران هستند که متاسفانه ادمین الف هم طرفدار موجر هست وگرنه نرخ اجاره باید براساس درصد افزایش حقوق و قدرت خرید بالا بره نه براساس قیمت مسکن.
ناشناس۹۷۵۵۸۰۲۳:۰۳:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۶
حقوق 100 دلاری کارگر منطقی نیست در هیچ جای دنیا هم کسی برای 100 دلار در ماه کار نمیکنه
ناشناس۹۷۴۹۹۶۱۴:۵۳:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۶
باید شرکت های سهام عام درست شوند که کارشون اجاره مسکن هست به صورت انبوه و معاف از مالیات
ناشناس۹۷۴۹۹۸۱۴:۵۵:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۶
اگر واقعا به فکر مردم هستید از خر شیطان پیاده شوید و مذاکره منید تا سرمایه خارجی وارد مملکت بشه و مسکن سازی رونق بگیره
سید حسام۹۷۵۱۸۲۱۶:۲۱:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۶
کشور در مذاکرات قبلی که سوار خر شما بود، چه نتیجه ای گرفت؟ این وضع نتیجه سوار شدن به خر شماست، که همه چیز رو وابسته کرده به خارج از کشور. کشور رو ازش پیاده کنیم تا کسب و کار و تولید رونق بگیره.
ناشناس۹۷۵۳۹۳۱۸:۱۶:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۶
پرند نگو .. مذاکره ما رو به این روز انداخت
علی جباری۹۷۵۴۱۵۱۸:۲۸:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۶
شما توی کدوم دوره تاریخی دارید سیر می‌کنید؟! جهت اطلاع شما، ما بیش از ده سال مذاکره کردیم و نتیجه این مذاکرات هم معاهده‌ای شد به نام برجام که ما تا بند آخرش رو مو به مو اجرا کردیم. و آمریکا به راحتی و با گستاخی تمام چنین معاهده‌ای رو زیر پا گذاشت. الان این ما هستیم که اهل مذاکره نیستیم؟! اما اگه منظور شما از «مذاکره»، اطاعت از همه تمایلات آمریکا هستش لطفا اسم مناسبتری براش انتخاب کنید.
هدایت۹۷۵۵۵۴۲۲:۱۳:۴۹ ۱۳۹۸/۴/۶
یه بار این نسخه شفا بخش شما رو چهار سال پیش تست کردیم ! این گرونی ها نتیجه همون کاره. همه چی رو ول کنی و فقط به امید این باشی که بیگانه ها مملکت رو برات بسازن شماها کی از خواب بیدار میشین؟
ناشناس۹۷۵۶۶۰۰۰:۴۶:۲۶ ۱۳۹۸/۴/۷
زمان احمدی نژاد کسی مشکل مسکن داشت؟
ناشناس۹۷۵۳۶۵۱۷:۴۳:۴۸ ۱۳۹۸/۴/۶
اگر شهرستانی هایی که از 10سال پیش اومدن تهران برگردن شهرشون هم اجاره ها کم میشه و هم به تبعش ارزونی بیشتری در کشور به دلیل کاهش فشار مالی بوجود میاد
ناشناس۹۷۵۳۹۲۱۸:۱۵:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۶
لعنت به تکرار حالا دیگه سرپناهم نداریم
ناشناس۹۷۵۶۴۷۰۰:۲۵:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۷
افزایش قیمت دلار و تورم هیچ ربطی به اصلاحات ندارد
ناشناس۹۷۵۴۶۷۱۹:۱۶:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۶
به نظر من قیمت هایی که شما زدید خیلی پایین است اصلا وجود نداره مگر ایرادی داشته باشد دوم به مستاجران عزیز سعی کنید جایی که اجاره میکنید آسیب نزنید درست است مال شما نیست ولی عمل شما باعث گرانی اجاره بیشتر خواهد شد و دودش به چشم خودتان میرود
جواد۹۷۵۵۰۳۲۰:۱۹:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۶
سلام. در جدول به اشتباه به جای ۷۵۰ هزار، ۷۵۰ میلیون نوشته شده

پربحث‌های دیروز

 1. موج دوم کرونا؟ چرا دوباره به جای اولمان بازگشتیم...

 2. از لواسان به جماران بازگردید !

 3. مرندی: بی عدالتی و نارضایتی های اجتماعی دلیل اعتراضات آمریکاست

 4. نظرات برگزیده مخاطبین الف: قالیباف اعتبار مجلس را بازسازی می‌کند؟/ زندگی‌های اشرافی در تهران برجسته شده/اگر پدر با فرزندش دوست بود رومینا از منزل فرار نمی‌کرد

 5. حسینی: برای احیای اقتصاد باید مگاپروژه تعریف کنیم/ ایراد بودجه فقط عدم توازن حسابداری نیست

 6. آیا گوش شنوایی در کاخ سفید هست؟

 7. تعزیرات: کاربرد واژه «احتکار» برای نگهداری خودرو به قصد گران فروشی درست نیست

 8. رونمایی از گرانترین قرارداد تاریخ ورزش ایران

 9. شمخانی: تبادل زندانیان نتیجه مذاکره نبود/مذاکره‌ای در آینده انجام نمی‌شود

 10. تایید دیدار فرماندار سابق آمریکایی با ظریف / سخنگوی وزارت خارجه: این ملاقات چند ماه پیش انجام شده

 11. جزئیات تازه ازکشتی ایرانی غرق شده در بندر عراقی/ ۲ نفرفوتی تاکنون

 12. گزارش هزینه‌کرد سود سپرده حساب‌های قوه قضائیه: سود کل حساب‌ها در سال ۱۳۹۸، مبلغ ۴۳۰ میلیارد تومان بود

 13. ظریف در واکنش به ترامپ: مشاوران شما قمار احمقانه‌ای انجام دادند

 14. ایران حذف وزیر ورزش از انتخابات را پذیرفت

پربحث‌های هفته

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. اغتشاشات آبانماه با آشوب‌های آمریکا چه فرقی دارد

 3. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 4. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 5. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 6. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 7. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 8. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 9. موج دوم کرونا؟ چرا دوباره به جای اولمان بازگشتیم...

 10. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 11. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 12. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 13. از لواسان به جماران بازگردید !

 14. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 15. مرندی: بی عدالتی و نارضایتی های اجتماعی دلیل اعتراضات آمریکاست

 16. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 17. نکند امام هم «التقاطی» بود؟!

 18. درباره مسئولی که «آخر آسفالت» زندگی می‌کند

 19. در آمریکا چه می‌گذرد؟!

 20. احتمال حضور احمدی‌نژاد در انتخابات ۱۴۰۰/ چرا وزیر کشور همزمان با اعتراضات آمریکا به یاد حوادث آبان افتاد؟/ افروغ: مردم هرچه فساد ببینند به پای کل نظام می‌نویسند

 21. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 22. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 23. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 24. فارین پالیسی: "چراغ راهنمای آمریکا" در جهان خاموش شده است

 25. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

آخرین عناوین