عربی ۲۱ بررسی کرد: پشت پرده انصراف ترامپ از حمله به ایران

گروه جهان الف،   3980406060

اما آنچه در این معادله اهمیت زیادی دارد، آن است که اطرافیان ترامپ افرادی سودجو و صاحبان شرکتهای اسلحه سازی هستند که تنش زایی های ترامپ خدمت زیادی به آنها کرده و باعث سرایز شدن سود فراوانی به حسابشان می شود؛ که در صورت برقراری صلح در منطقه بازارشان کساد خواهد شد.

پشت پرده انصراف ترامپ از حمله به ایران

پایگاه خبری عربی 21 نوشت: پس از حادثه ای که برای پهپاد آمریکایی اتفاق افتاد، ترامپ اعلام کرد عجله ای برای حمله نظامی به ایران ندارد و این مساله سوالاتی را در مورد دلایل این درنگ واشنگتن مطرح می کند.

به گزارش انتخاب؛ در ادامه این مطلب آمده است: در هفته گذشته، ترامپ طی مصاحبه ای با مجله تایم، تاکید کرد که برای جلوگیری از دست یافتن ایران به سلاح اتمی، آن را هدف قرار می دهد. این در حالی است که وزیر خارجه امریکا روز یکشنبه گذشته اعلام کرد که با وجود نداشتن شکی در مورد اینکه ایران نفت کش ها را هدف گرفته، اما ایالات متحده خواهان جنگ با تهران نیست.

در این میان، دلایلی برای تردید آمریکا در حمله نظامی به ایران مطرح می شود؛ «صبحی ناظم توفیق» تحلیلگر بر این عقیده است که سیاست آمریکا از سال 1979 تا کنون در قبال ایران تغییری نکرده و از تهدیدات فراتر نمی رود.

وی در گفتگو با عربی 21 تصریح می کند که ترامپ اولین رئیس جمهوری در ایالات متحده نیست که تهدید به حمله به تهران می کند. در زمان کارتر، وقتی که 100 آمریکایی در سفارت تهران گروگان گرفته شدند، آمریکا تلاش کرد با عملیات نظامی آنها را آزاد کند، اما شکست خورد.

توفیق می افزاید: تنها در یک مورد ایالات متحده وارد عملیات نظامی شد و آن به سال 1988 باز می گردد؛ یعنی دوره جنگ ایران و عراق، که آمریکا یک بندر نفتی ایران را بمباران کرد.

به عقیده صبحی ناظم، تهدیدات رنگ باجگیری از دولتهای عربی خلیج فارس را به خود گرفته است؛ که اختلافاتی با ایران دارند و همین مساله باعث خرید سلاح آنها از آمریکا می شود. اما واقعیت آن است که هر دو طرف ایرانی و آمریکایی از این شرایط بهره می برند.

وی در خصوص هزینه های جنگ واشنگتن می گوید:«ما از میلیاردها دلار صحبت می کنیم، که تنها هزینه آمادگی، ذخیر سازی و به حرکت درآوردن جنگنده ها و ناوچه دریایی و نیروهای آمریکایی است و این علاوه بر هزینه های هدف گرفته شدن پایگاهها و نقاط تمرکز نیروهای آمریکایی در خلیج فارس است. در مقابل، هزینه برای ایرانی ها نیز سنگین خواهد بود.»

از سوی دیگر، دکتر صبری سمیره، تحلیلگر سیاسی مسائل آمریکا تاکید می کند که تحلیلگران در واشنگتن درباره تهدیدات ترامپ، هدفی که پشت آن است و زمان بندی اش، شک دارند. سمیره در گفتگو با عربی 21 می گوید:«تعلل ترامپ نشان دهنده اهداف بزرگی است، که به عملیات فروش سلاح به منطقه و ادامه شعله ور شدن درگیریها با برخی دشمنان، با انگیزه باجگیری از جهان عربی مربوط می شود.»

وی تاکید می کند که عقب نشینی از حمله به ایران، پس از آنکه شرایط و فرصت مناسب با سقوط پهپاد پیش آمد، نشان دهنده صداقت نداشتن ترامپ است، اما همزمان به محاسبات استراتژیک و نظامی و سیاسی اشاره دارد که براساس آن، کارشناسان آمریکایی در نتایجی که در پشت پرده به واشنگتن باز می گردد، تعیین می کنند که آیا تاثیر آن برای آمریکا مثبت است یا منفی.

دکتر سمیره می افزاید: کارشناسان مسائل استراتژیک و نظامی در ایالات متحده محاسبات دقیقی برای این مسائل انجام می دهند و سوالاتی از این دست طرح می کنند: آیا در صورتی که وارد جنگ شویم، با قاطعیت پیروز می شویم یا مجبور به عقب نشینی خواهیم شد؟ و اگر عقب نشینی کنیم، به چه شکل باشد تا به بازدارندگی آمریکا آسیبی وارد نکند؟

وی معتقد است که مسئولان در وزارت خارجه آمریکا و پنتاگون در مورد شروع جنگ علیه ایران با ترامپ اتفاق نظر ندارند و چه بسا تعلیق تصمیم ترامپ در مورد فروش سلاح به عربستان، شاخصی باشد برای تمایل آنها در مورد دوری از درگیریهای حساب نشده ای که منطقه را شعله ور می کند.

در رابطه با موضع ترامپ و تاثیر آن بر شرایط داخلی در آمریکا، سمیره می گوید:« رئیس جمهور آمریکا سعی دارد پایگاه انتخاباتی خود را با موضع گیریهای عداوت آمیز و فریاد باجخواهی از دیگران حفظ کند؛ در حالی که دموکراتها هرگز به او رای نداده و تحت تاثیر صحبتهایش قرار نمی گیرند.»

اما آنچه در این معادله اهمیت زیادی دارد، آن است که اطرافیان ترامپ افرادی سودجو و صاحبان شرکتهای اسلحه سازی هستند که تنش زایی های ترامپ خدمت زیادی به آنها کرده و باعث سرایز شدن سود فراوانی به حسابشان می شود؛ که در صورت برقراری صلح در منطقه بازارشان کساد خواهد شد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 5. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 6. نیروگاه هسته‌ای امارات

 7. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

 8. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

 9. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

 10. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 11. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 12. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 13. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 14. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 15. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 16. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 17. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 18. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

 19. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 20. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 21. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 22. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 23. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 24. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 25. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

آخرین عناوین