چرا کشورهای عربی گرفتار معامله قرن شدند؟

گروه جهان الف،   3980406017

کشورهای عربی بنا به دلایل متعدد در برابر مشوق‌ها و تهدیدهای آمریکا به همکاری در پروژه معامله قرن روی آوردند.

به گزارش تسنیم به نقل از پایگاه خبری العهد، کشورهای عربی بنا به دلایل زیادی، اقتصاد بدی دارند. این امر علت های مختلفی دارد که مهم ترین آنها فساد و عدم اصلاحات اداری است. این دلایل سبب می شود تا آنها دائما به وام گرفتن از صندوق بین المللی پول و بانک جهانی و نیز موسسه های مالی بین المللی که تبدیل به شمشیری بر گردن کشورها شده اند روی بیاورند. کشورهای لبنان و مصر و اردن از جمله این کشورها هستند که دائما از سوی آمریکا که خود کنترل این موسسات را بر عهده دارد، تحت فشار و تحریم اقتصادی قرار می گیرند.

امروزه روابط اقتصادی در بیشتر مواقع با روابط سیاسی ادغام شده و کشورها معمولا در برابر شرایط اعتباردهندگان تسلیم هستند. یکی از عجیب ترین شرایطی که اعتباردهندگان برای وام گیرندگان مطرح کردند، شرط بانک جهانی برای اردن در رابطه با وامی بود که برای ساخت سدی در رود اردن تقاضا کرده بود بانک جهانی قبول کرد که به شرط موافقت رژیم صهیونیستی با ساخت سد و تعهد به عدم تخریب آن، این وام را پرداخت کند. همین امر مانع تکمیل وام و یا تکمیل سد شد. مشابه همین امر در رابطه با درخواست وام مصر برای ساختن سد در دهه 60 رخ داد. در این زمان بانک جهانی اعلام کرد که به شرط موافقت ایالات متحده حاضر است این وام را بپردازد.

در حال حاضر واشنگتن این روش را در رابطه با کشورهای عربی و از خلال معامله قرن اعمال می کند. طرح جارد کوشنر داماد و مشاور دونالد ترامپ در این معامله این است که با یک طرح اقتصادی به حل و فصل سیاسی برسد، به گونه ای که با مشروعیت بخشی به اشغالگری رژیم صهیونیستی، فلسطین را تنها به عنوان یک منطقه در دولت صهیونیست ها معرفی کند.

معامله قرن همچنین به دنبال فریب و خریدن کشورهای عربی با وعده چند میلیارد است که از بدهی های زیاد و تولید پایین و فقدان بخش های تولیدی رنج می برند و همین عوامل موجب تبعیت آنها از سیاست های واشنگتن شده است.

در این میان، میزان بدهی های خارجی مصر به 92.64 میلیارد دلار می رسد که اخیرا 15 میلیارد هم وام گرفته که 12 میلیارد دلار آن از صندوق بین المللی پول و 3 میلیارد دلار آن از بانک جهانی بوده است. در اردن نیز میزان بدهی های این کشور حدود 40 میلیارد دلار است که این میزان برابر با تولید ناخالص ملی است و اردن به کمک های مالی آمریکا و عربستان تکیه کرده است. اردن اخیرا دو میلیارد دلار از بانک جهانی و نزدیک یک میلیارددلار از صندوق بین المللی پول وام گرفته است.

آمریکا به طور غیر مستقیم از این وضعیت کشورهای عربی و از طریق وام های بین المللی سوء استفاده می کند تا در ازای پرداخت چند میلیارد برای بهبود اقتصاد و سرمایه گذاری هایشان، انها را یکی از طرف های معامله قرن قرار دهد.

تصمیم ایالات متحده آمریکا برای برگزاری کنفرانس بحرین از سلسله ایستگاه هایی که مسئله فلسطین از آن عبور کرده و با تضعیف روند سازش و تشدید منطق مقاومت داخل فلسطین همراه بوده است، انجام شد. همچنین این تصمیم پس از سلسله تغییراتی که در محیط منطقه ای به وجود آمد و منجر به اوج گرفتن محور مقاومت شد که با پیروزی های خود تاریخ را تغییر داد، گرفته شد. اردوگاه های دشمن که در راس آن ها ایالات متحده است، صحنه ائتلافی برای فروش فلسطین و با هدف سرکوب تاثیرات این پیروزی ها و مقابله با محور مقاومت در منطقه شده است.

اتفاقی که پس از پیمان نامه اسلو رخ داد این بود که رژیم صهیونیستی در تحمیلروژه سازش نهایی خود بر مردم فلسطین موفق نشد که این مسئله منجر به ایجاد حالت رکود و بن بست در زمینه سازش شد.در مقابل، رژیم صهیونیستی در سایه توافقنامه اسلو با گسترش طرح های شهرک سازی خود در کرانه باختری و اشغالیف تعدا شهرک نشین های خود را از 110 هزار به 800 هزار نفر در این مناطق رساند.

با این حال رژیم صهیونیستی در طرح های خود به منظور از بین بردن مقاومت در فلسطین موفق نشد و نیز در مشروعیت بخشی به اشغال خود از سوی مردم فلسطین نیز شکست خورد. این مسئله موجب شد تا ثبات و دوام مقاومت و روح انقلابی آن حفظ شود. مقاومت به مرحله ای رسید که توانست معادلاتی را به رژیم صهیونیستی تحمیل کند که رژیم اشغالگر تاکنون در برابر این معادلات تسلیم شده است.

در همین راستا منطقه در سال های گذشته شاهد پیشرفت محور مقاومت در همه سطوح بوده است. واشنگتن و تل آویو این روند را تهدیدی برای نفوذ آمریکا و امنیت ملی رژیم صهیونیستی می دانند.

آمریکا و رژیم صهیونیستی با توجه به تجربه هایی که از گذشته دارند و می دانند که بقای مسئله فلسطین در قلب ملت عرب است و اصرار بر مبارزه و مقاومت در مردم فلسطین همچنان یک تهدید دائمی برای آنها است. این تهدید از دوجهت است:اول اینکه محور مقاومت همه ملت های منطقه را در موضع آزادسازی فلسطین متحد می کند. و دوم اینکه مقاومت مانعی در برابر کشورهای ضعیف و تسلیم است که در گیر اتحادهای علنی با رژیم صهیونیستی نشوند. بنابراین دشمنان امت اسلامی و فلسطین حذف مسئله فلسطین را ضروری می دانند.

رژیم صهیونیستی بر اساس طرح های خود به اشغال فلسطین مشروعیت بخشیده و آن را تبدیل به یک موجودیت طبیعی کرده که حق امنیت دارد. رژیم اشغالگر همچنین بر همین اساس، دولت ها و احزاب و شخصیت های عربی را تبدیل به ابزار مقابله با محور مقاومت کرده است.

بر اساس این دیدگاه، رویکرد جدیدی برای حذف مسئله فلسطین مطرح شده است. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا وارد برنامه های صهیونیست ها شده و خواسته های رژیم صهیونیستی در مقابل و فلسطین و جریان های منطقه را تصویب می کند.

ترامپ از زمان ریاست جمهوری خود اعلام کرده که به دنبال حذف مسئله فلسطین است. این ادعای او از مشخصات معامله ای که قصد دارد بر مردم فلسطین تحمیل کند به شکل عملی دیده می شود. رئیس جمهور آمریکا در ابتدا قدس را به عنوان پایتخت رسمی رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت وسفارت آمریکا را به آنجا انتقال داد، سپس به مشروعیت بخشی جولان به عنوان بخش از سرزمین های اشغالی پرداخت و پس از آن تلاش کرد تا نقش آژانس امداد و اشتغال فلسطین را در توجه به حذف مسئله پناهندگان از بین ببرد.

ترامپ در حال حاضر شهرک های کرانه باختری را به عنوان بخشی از سرزمین های اشغالی به رسمیت شناخته است که این مساله به طور واضح شرایط معامله ای را که قصد دارد به کشورهای عربی تحمیل کند نشان می دهد.

اتحاد فلسطینیان در رابطه با رد معامله قرن نخستین سیلی بود که این طرح دریافت کرد. خروج نیروهای مقاومت با همه جریان ها و گروه هایش از این معامله، موجب تشدید مقابله با این طرح شده است.هم زمان با این، تحولات داخلی رژیم صهیونیستی بارها منجر به تعویق اعلام این معامله شد که در نهایت با راه اندازی کنفرانس بحرین، به آن پرداخته می شود.

جارد کوشنر مشاور دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده که بر اساس این معامله قرار است 50 میلیارد دلار در طی 10 سال سرمایه گذاری شود. وی همچنین تاکید کرد که نیمی از این مبلغ در زمین های فلسطین و نیمی از آن در کشورهای مصر و اردن و لبنان هزینه می شود. ترامپ و مسئولان آمریکایی نمی خواستند که این مبلغ با عنوان رشوه برای فروش فلسطین به نظر برسد؛ با این حال این پیشنهاد همیشه رشوه نامه ای باقی خواهد ماند که در انتظار اجراست.

زمانی که سخن از رشوه باشد، قطعا پای یک کالا و یا خدمتی در مقابل آن در میان است. در این معامله طرف رشوه دهنده دشمن صهیونیستی است که در ازای آن می خواهد به اشغالگری خود مشروعیت ببخشد؛ اما نکته اینجاست که بیشتر این مبلغ را اعراب باید پرداخت کنند.

کارگاه منامه درواقع ترجمه طرح نتانیاهو است که سالها پیش با عنوان طرح صلح اقتصادی آن را رواج داده تا به حل و فصل سیاسی برسد. نکته قابل توجه در این راستا این است که با وجود نشانه های شکست این معامله، بازهم اصرار بر مطرح کردن آن دارند. حتی بیشتر کارشناسان رژیم صهیونیستی بدبینی خود را دررابطه با موفقیت این طرح پنهان نمی کنند.

واشنگتن می خواهد که کشورهای عربی را بخرد تا به حذف مسئله فلسطین کمک کنند. آنها نمی دانند که خطرات این معامل برایشان خیلی بیشتر از چند میلیاردی است که به آنها می دهند. آمریکا به دنبال بازسازی منطقه خاورمیانه بر اساس چشم اندازها و دیدگاه های خودش است. ایالات متحده می خواهد که کشورهای عربی را از خلال این معامله تقسیم کند که غصب زمین های فلسطین و مصر و اردن برای بازسازی این مناطق و برپایی دولت صهیونیستی در صدر برنامه های این معامله است.

معامله قرن خطرات بسیاری دارد که چندین مورد از بارزترین آنها را بررسی می کنیم:

-یهودی سازی شهر قدس و تسلط کامل رژیم صهیونیستی بر مقدسات اسلامی و مسیحی.

-الحاق کرانه باختری به سرزمین های اشغالی تحت حاکمیت صهیونیست ها و پایان دادن به آرمان برپایی دولت مستقل فلسطین.

-حذف مسئله پناهندگان فلسطینی و لغو حق بازگشت آنها.

-جدایی کرانه باختری و نوار غزه.

-تسریع عادی سازی روابط رسمی به شکل های مختلف میان رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی و از بین بردن نیروهای مقاومت.

-در این میان مصر یکی از بزرگترین بازنده ها از خلال اجرای این معامله خواهد بود؛ چرا که واشنگتن تلاش دارد تا شبه جزیره سینا را از اراضی مصر جدا کند تا این منطقه نتواند مانع روند گسترش صهیونیست ها برای برپایی رژیم صهیونیستی بزرگ شود. علاوه بر این اردن هم از خلال مصادره زمین هایش و الحاق آن به موجودیت صهیونیستی خسارت زیادی متحمل می شود.

بنابراین آمریکا تلاش می کند که از این مقدمات اقتصادی و از طریق گرفتار کردن مصر، عربستان، امارات، مغرب و دیگر کشورهای عربی در معامله قرن با وعده چند میلیاردی که حتی برای بدهی های یکی از این کشورها نیز کافی نیست، به یک حل و فصل سیاسی جدید برسد.

با این حال این حقیقت را باید یادآور شویم که طرح ها و برنامه ها به خودی خود شکست نمی خورند و تجربه های گذشته نیز این حقیقت را اثبات می کند. اما آنچه که موجب اعتماد به آینده می شود تنها اعتقادات و امیدها نیست، بلکه تجربه های پیروزی های تاریخی که مقاومت در لبنان و فلسطین به دست آورد به و سوریه و عراق و از آن به یمن رسید نشان می دهد که موفقیت محور مقاومت در تبدیل تهدید معامله قرن به یک فرصت تاریخی برای اتحاد و همبستگی با شعار واحد آزادسازی فلسطین از دریای مدیترانه تا رود اردن دور اتفاق عجیبی نیست.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

 2. زنان مجرد شادتر هستند یا زنان متاهل؟

 3. اعاده اموال نامشروع مسئولان باعث تقویت نظام سیاسی می شود

 4. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 5. ظریف: بالاخره نفتمان را خواهیم فروخت اما شرافتمان را هرگز!

 6. رویترز خبر داد: صدور ویزا برای ظریف با دستور پمپئو

 7. حمله با چاقو به زن جوان در مقابل چشمان شوهرش/ متهمان در اینستاگرام اقدام به قدرت‌نمایی می‌کردند!

 8. زنگنه: شبانه روز به دنبال دور زدن و مقابله با تحریم‌ها هستیم

 9. هر دم از این باغ بری می‌رسد/ فخرفروشی یک مسئول با چک ۶.۵ میلیاردی  

 10. چرا سالگرد برجام را جشن نمی‌گیریم!؟  

 11. نماینده اصفهان: نمی‌خواستند بنده را ترور کنند/ محافظم اسلحه کشیده و ناخواسته به خود شلیک کرده است!

 12. موگرینی: می‌خواهیم تمهیداتی را اجرا کنیم که ایران با پایبندی کامل به برجام بازگردد

 13. انتقاد تند احسان علیخانی از دولت   

 14. صدای نوجوان خواننده، تماشاگران را به وجد آورد  

 15. واکنش عضو تیم سابق مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان به صحبت‌های ظریف  

 16. سرنوشت برجام چه شد؟چرا مردم و مسئولین سرخورده شده‌اند؟

 17. عربستان به دنبال تکرار سناریوی قتل خاشقچی

 18. جزئیاتی از طرح فرانسه برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا

 19. همسر ظریف در قفس شیر  

 20. توضیحات الیاس قالیباف درباره عکس پدرش و هادی رضوی  

 21. توزیع بزرگ‌ترین کیک جهان اسلام در کنار دریاچه شهدای خلیج‌ فارس  

 22. روز ملی فرانسه با تظاهرات ضد دولتی و آتش همراه شد  

 23. رئیسی: با خودروسازانی که قیمت و زمان تحویل را به میل خود تغییر دهند برخورد می‌شود

 24. همنشینی تولیت آستان قدس با مردم یک روستای محروم  

 25. کلانتری: ایران در فرسایش آب و خاک و گیاه پیشتاز کشورهای دنیاست

پربحث‌های دیروز

 1. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 2. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

 3. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 4. زنان مجرد شادتر هستند یا زنان متاهل؟

 5. اعاده اموال نامشروع مسئولان باعث تقویت نظام سیاسی می شود

 6. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 7. رویه عجیب برخی محاکم قضایی در برخورد با بدهکاران ظاهرا ورشکسته

 8. ظریف: بالاخره نفتمان را خواهیم فروخت اما شرافتمان را هرگز!

 9. رویترز خبر داد: صدور ویزا برای ظریف با دستور پمپئو

 10. حمله با چاقو به زن جوان در مقابل چشمان شوهرش/ متهمان در اینستاگرام اقدام به قدرت‌نمایی می‌کردند!

 11. زنگنه: شبانه روز به دنبال دور زدن و مقابله با تحریم‌ها هستیم

 12. هر دم از این باغ بری می‌رسد/ فخرفروشی یک مسئول با چک ۶.۵ میلیاردی  

 13. چرا سالگرد برجام را جشن نمی‌گیریم!؟  

 14. نماینده اصفهان: نمی‌خواستند بنده را ترور کنند/ محافظم اسلحه کشیده و ناخواسته به خود شلیک کرده است!

 15. موگرینی: می‌خواهیم تمهیداتی را اجرا کنیم که ایران با پایبندی کامل به برجام بازگردد

 16. انتقاد تند احسان علیخانی از دولت   

 17. صدای نوجوان خواننده، تماشاگران را به وجد آورد  

 18. واکنش عضو تیم سابق مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان به صحبت‌های ظریف  

 19. سرنوشت برجام چه شد؟چرا مردم و مسئولین سرخورده شده‌اند؟

 20. عربستان به دنبال تکرار سناریوی قتل خاشقچی

 21. جزئیاتی از طرح فرانسه برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا

 22. همسر ظریف در قفس شیر  

 23. توضیحات الیاس قالیباف درباره عکس پدرش و هادی رضوی  

 24. توزیع بزرگ‌ترین کیک جهان اسلام در کنار دریاچه شهدای خلیج‌ فارس  

 25. روز ملی فرانسه با تظاهرات ضد دولتی و آتش همراه شد  

پربحث‌های هفته

 1. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 2. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 3. صدای مستاجران به آسمان رسید، اما در زمین کسی نمی‌شنود

 4. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 5. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 6. بازیگر «قلاده‌های طلا» و «گاندو»: مدعیان "زنده باد مخالف سیاسی" به من فحش ناموس دادند/ دنبال حذفم هستند و تهدیدم می‌کنند

 7. پول انتقال یک جاسوس که به نام برجام تمام شد!  

 8. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 9. سرانجام تبانی انگلیس و آمریکا در تنگه جبل الطارق/ ایران تلافی می کند؟

 10. زمان پاسخگویی نئولیبرال های وطنی فرارسیده است

 11. مستند «جیسون رضاییان» پخش می شود/ پاسخی به همه اتهامات

 12. چه کسانی و چرا به گاندو حمله می‌کنند

 13. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 14. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 15. سند رسمی دارید؟ داشته باشید؛ هنوز مالکیت شما قطعی نیست !

 16. دولت نگاه «ناموسی» به برجام دارد

 17. برجام فعلا مُرده، آمریکا دست و پای خود را بسته است

 18. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 19. متروهای کهنه و گرمای وحشتناک قطارها در ایتالیا/ در کشور برندها خبری از برند پوش‌ها نیست! + تصاویر

 20. فرمانده انتظامی تهران در سال ۷۸، سکوت ۲۰ساله‌اش درباره حوادث کوی دانشگاه را شکست

 21. بی مهری دولت به رسانه ملی

 22. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 23. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

 24. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 25. مراقب نفوذی ها باشیم

پربحث‌های اخیر

 1. ظریف: بالاخره نفتمان را خواهیم فروخت اما شرافتمان را هرگز!

 2. رویترز خبر داد: صدور ویزا برای ظریف با دستور پمپئو

 3. موگرینی: می‌خواهیم تمهیداتی را اجرا کنیم که ایران با پایبندی کامل به برجام بازگردد

 4. عربستان به دنبال تکرار سناریوی قتل خاشقچی

 5. جزئیاتی از طرح فرانسه برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا

 6. وزیر خارجه انگلیس: شکست برجام تهدیدی برای بشریت است

 7. جرمی هانت: می‌خواهیم تنش‌ها درباره نفتکش توقیف‌شده ایرانی را کاهش دهیم

 8. جرمی هانت: برجام هنوز نمرده است

 9. وزیر خارجه فرانسه: اروپا باید در حفظ برجام متحد باشد

 10. نشست وزیر امور خارجه روسیه با سفیران اروپایی درباره برجام

 11. واکنش نتانیاهو به سخنان موگرینی درباره تحریم‌ها علیه ایران

 12. آغاز رسیدگی به پرونده «بیژن کیان» شریک تجاری مشاور امنیت ملی سابق ترامپ

 13. موسوی: امیدوارم خبرهای خوبی درباره شیخ زکزاکی در راه باشد

 14. درخواست شورای امنیت برای اجرای توافق الحدیده

 15. سناتور آمریکایی: اگر اروپا با ایران تجارت کند باید با تحریم آنها را له کنیم

 16. واکنش فرانسه به بازداشت شهروند ایرانی-فرانسوی در ایران

 17. محکومیت «تحریم‌های آمریکا» در شورای حقوق بشر سازمان ملل

 18. ماکرون: این هفته با روحانی، ترامپ و پوتین درباره کاهش تنش‌ها در منطقه صحبت می‌کنم

 19. استراتفور: طرح آمریکا برای حفاظت از نفتکش‌ها در خلیج فارس بازدارنده نخواهد بود

 20. واکنش سازمان‌ملل به محدود کردن روادید ظریف در نیویورک

 21. پایگاه هوایی ملک خالد عربستان هدف حمله پهپادی قرار گرفت

 22. موگرینی: کشورهای اروپایی فعلاً مکانیسم ماشه را فعال نمی‌کنند

 23. پکن: آمریکا اقدامات اشتباه درقبال مسأله هسته‌ای ایران را متوقف کند

 24. بی‌بی‌سی مدعی اعزام خبرنگار به ایران شد

 25. واکنش هلند به تقاضای آمریکا برای حضور در خلیج فارس

پربحث‌های دیروز

 1. ظریف: بالاخره نفتمان را خواهیم فروخت اما شرافتمان را هرگز!

 2. رویترز خبر داد: صدور ویزا برای ظریف با دستور پمپئو

 3. موگرینی: می‌خواهیم تمهیداتی را اجرا کنیم که ایران با پایبندی کامل به برجام بازگردد

 4. عربستان به دنبال تکرار سناریوی قتل خاشقچی

 5. جزئیاتی از طرح فرانسه برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا

 6. وزیر خارجه انگلیس: شکست برجام تهدیدی برای بشریت است

 7. جرمی هانت: می‌خواهیم تنش‌ها درباره نفتکش توقیف‌شده ایرانی را کاهش دهیم

 8. جرمی هانت: برجام هنوز نمرده است

 9. وزیر خارجه فرانسه: اروپا باید در حفظ برجام متحد باشد

 10. نشست وزیر امور خارجه روسیه با سفیران اروپایی درباره برجام

 11. واکنش نتانیاهو به سخنان موگرینی درباره تحریم‌ها علیه ایران

 12. آغاز رسیدگی به پرونده «بیژن کیان» شریک تجاری مشاور امنیت ملی سابق ترامپ

 13. موسوی: امیدوارم خبرهای خوبی درباره شیخ زکزاکی در راه باشد

 14. درخواست شورای امنیت برای اجرای توافق الحدیده

 15. سناتور آمریکایی: اگر اروپا با ایران تجارت کند باید با تحریم آنها را له کنیم

 16. واکنش فرانسه به بازداشت شهروند ایرانی-فرانسوی در ایران

 17. محکومیت «تحریم‌های آمریکا» در شورای حقوق بشر سازمان ملل

 18. ماکرون: این هفته با روحانی، ترامپ و پوتین درباره کاهش تنش‌ها در منطقه صحبت می‌کنم

 19. استراتفور: طرح آمریکا برای حفاظت از نفتکش‌ها در خلیج فارس بازدارنده نخواهد بود

 20. واکنش سازمان‌ملل به محدود کردن روادید ظریف در نیویورک

 21. پایگاه هوایی ملک خالد عربستان هدف حمله پهپادی قرار گرفت

 22. موگرینی: کشورهای اروپایی فعلاً مکانیسم ماشه را فعال نمی‌کنند

 23. پکن: آمریکا اقدامات اشتباه درقبال مسأله هسته‌ای ایران را متوقف کند

 24. بی‌بی‌سی مدعی اعزام خبرنگار به ایران شد

 25. واکنش هلند به تقاضای آمریکا برای حضور در خلیج فارس

پربحث‌های هفته

 1. برجام فعلا مُرده، آمریکا دست و پای خود را بسته است

 2. متروهای کهنه و گرمای وحشتناک قطارها در ایتالیا/ در کشور برندها خبری از برند پوش‌ها نیست! + تصاویر

 3. گام دوم ایران و تحرک اروپا ؛ برخورد فعالانه جواب می دهد

 4. پمپئو مدعی شد: کارمان با ایران هنوز تمام نشده/ ایرانی‌ها از دوران باستان دنبال کشتار یهودیان بودند

 5. تنش‌ زایی غرب در برجام و سکوت نهادهای بین المللی

 6. ادعای پنتاگون درباره نزدیکی ۵ قایق ایرانی به نفت‌کش انگلیسی

 7. سیدحسن نصرالله: ترامپ پس از دریافت نامه تهدیدآمیز ایران، حمله را متوقف کرد

 8. ظریف: بالاخره نفتمان را خواهیم فروخت اما شرافتمان را هرگز!

 9. ایران، لیبی و عراق نیست آقای ترامپ/ راهبرد تکراری آمریکا در برابر ایران

 10. رویترز خبر داد: صدور ویزا برای ظریف با دستور پمپئو

 11. روحانی: تنهایی آمریکا در خروج از برجام /سوداگران دلار را برای کالای اساسی گرفتند اما بد عمل کردند

 12. آلودگی سربی در بدن شیخ زکزاکی، 45 بار بیشتر از حد مجاز؛ فراخوان تجمع در لندن

 13. ریاکاری ویژگی بارز در سیاست خارجی آمریکاست/ ایران حق دارد حس کند گول خورده است!

 14. اعتراف ژنرال آمریکایی به قدرت ایران در منطقه

 15. پالتیکو؛ «توقف در برابر توقف»، طرح فرانسوی‌ها برای متوقف کردن کاهش تعهدات برجامی تهران

 16. ترامپ در توییتی تازه درباره ایران، ادعایی کذب مطرح کرد

 17. بیانیه موگرینی و وزرای خارجه تروئیکای اروپا درباره کاهش تعهدات برجامی ایران

 18. هانت: اگر اطمینان یابیم نفتکش ایرانی به سوریه نمی‌رود آزادی آن را تسهیل می‌کنیم

 19. فرانسه، انگلیس و آلمان در حمایت از برجام بیانیه صادر کردند

 20. بازتاب پخش «گاندو» در رسانه‌های خارجی/ دست و پا زدن صهیونیست‌ها برای تبرئه جیسون رضائیان

 21. نتانیاهو: ایران امنیت اسرائیل را به چالش کشیده است

 22. ادعای توقیف نفتکش حامل نفت ایران از سوی مصر در کانال سوئز مربوط به 9 ماه پیش است

 23. پامپئو: شدیدترین تحریم‌های تاریخ را بر ایران اعمال کرده‌ایم

 24. موگرینی: می‌خواهیم تمهیداتی را اجرا کنیم که ایران با پایبندی کامل به برجام بازگردد

 25. البرادعی: سیاست غربی ها در برجام مثل رفتار یک گاو در چینی فروشی است !

آخرین عناوین