استخراج بیت‌کوین، قاچاق انرژی الکتریکی است/ نرخ استخراج هر بیت‌کوین در جهان ۷ هزار دلار است

گروه اقتصادی الف،   3980406009 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

امسال هجوم سرمایه‌گذاران بیت کوین به سبب افزایش نامتعارف مصرف، صنعت برق را با چالش جدی روبه‌رو کرده است.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: امسال هجوم سرمایه‌گذاران بیت کوین به سبب افزایش نامتعارف مصرف، صنعت برق را با چالش جدی روبه‌رو کرده است، چرا که این افراد با بهره‌گیری از سوخت فسیلی و هزینه یارانه‌ای صنعت برق اقدام به استخراج بیت کوین می‌کنند.

بسیاری از مسئولان بر این باورند که استخراج رمز ارز‌ها از جمله استخراج بیت‌کوین با سوخت فسیلی یارانه‌ای به سبب آنکه به صورت پنهانی و بدون پایش برق مصرفی است، نوعی قاچاق انرژی الکتریکی محسوب می‌شود، به همین دلیل دولت در حال تدوین نرخ و ضوابط لازم برای فعالیت و سرمایه‌گذاران بیت کوین است.

با توجه به آنکه ارزان بودن قیمت برق زمینه را برای هجوم سرمایه‌گذاران بیت کوین به کشور فراهم کرده است، از این رو برای جلوگیری از رانت برق ارزان قیمت، تعرفه‌های مربوط به این بخش باید توسط سرمایه‌گذاران ارز مجازی پرداخت شود تا برق کشور که به عموم مردم اختصاص دارد، هدر نرود.

همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: استخراج رمز ارز‌ها از جمله استخراج بیت‌کوین با سوخت فسیلی یارانه‌ای و با هزینه صنعت برق نوعی قاچاق انرژی الکتریکی است که اگر اقدام موثری در زمینه مصرف برق واحد‌های استخراج بیت‌کوین صورت نگیرد این امر به شدت برای صنعت برق مشکل‌ساز خواهد شد، چرا که تا حدود ۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات از توان تولید خود را باید صرف تأمین برق این واحد‌ها کنیم.

حال به سراغ کارشناسان ذی ربط می‌رویم تا از آخرین وضعیت استخراج بیت کوین، تأثیر آن بر صنعت برق کشور و تمهیدات اندیشیده شده برای جلوگیری از رانت برق ارزان قیمت با خبر شویم:

میزان مصرف انرژی در واحد‌های استخراج بیت کوین بسیار بالاست/ ضرورت افزایش تعرفه صادراتی برق

حسین امیری خامکانی، نایب رئیس اول کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه استخراج بیت کوین به شدت برای صنعت برق مشکل ساز خواهد شد، اظهار کرد: اگرچه بنده اطلاع دقیقی از میزان مصرف انرژی برق واحد‌های استخراج بیت کوین ندارم؛ اما طبق اظهارات مسئولان در این صنعت، انرژی بالایی بدون مجوز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه هر یک از زیر بخش‌های خانگی، صنایع، کشاورزی و تجاری تعرفه خاص خود را دارد، افزود: اولویت‌بندی تأمین انرژی در هر یک از این زیر بخش‌ها ساز و کار خاص خود را دارد، به همین دلیل در مواقعی در ایام پیک مصرف با کمبود برق مواجه می‌شویم، در درجه اول تأمین برق بخش خانگی، صنایع و غیره اولویت اصلی به شمار می‌رود.

 امیری خامکانی ادامه داد: طبق آمار و ارقام مطرح شده از سوی مسئولان، میزان مصرف انرژی در واحد‌های استخراج بیت کوین بسیار بالاست، از این رو افرادی که در این صنعت ورود کردند باید هزینه انرژی را بپردازند.

نایب رئیس کمیسیون انرژی تصریح کرد: بنابر پیشنهاد وزارت نیرو تعرفه‌ای با نرخ صادراتی باید برای این افراد در نظر گرفته شود، چرا که آنها دستگاه‌هایی را وارد کشور می‌کنند و از حق مردم ما بهره‌مند می‌شود.

افزایش تعرفه یک راه برای جلوگیری از رانت برق ارزان قیمت/ نرخ استخراج هر بیت کوین در جهان ۷ هزار دلار است

اسداله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه میزان مصرف برق واحد‌های استخراج بیت کوین به مراتب بیش از برق معمولی است، اظهار کرد: اگر سرمایه گذاران بیت کوین یا ارز مجازی بخواهند فعالیتشان تحت عنوان کار غیرقانونی مطرح نشود، از این رو باید مراحل قانونی را از ناحیه بانک مرکزی و سازمان‌های مربوط طی کنند.

وی افزود: باتوجه به آنکه میزان برق مصرفی در واحد‌های استخراج بیت کوین بیش از برق معمولی است؛ اما این بنگاه‌های تولیدی از تعرفه خانگی استفاده می‌کنند که برای جلوگیری از رانت برق ارزان قیمت باید تعرفه‌های مربوط به این بخش توسط سرمایه گذاران ارز مجازی پرداخت شود تا برق کشور که به عموم مردم اختصاص دارد، هدر نرود.

قره‌خانی با تأکید بر افزایش تعرفه برق واحد‌های استخراج بیت کوین بیان کرد: سرمایه‌گذاران ارز مجازی باید مقدار یارانه‌ای که برای انرژی پرداخت می‌شود، بپردازند، حال نمی‌دانیم وزارت نیرو به عنوان متولی امر چه مکانیزمی برای دریافت مابه‌التفاوت یارانه که در داخل مورد استفاده قرار می‌گیرد با انرژی که از کشور خارج می‌شود، طراحی کرده است.

سخنگوی کمسیون انرژی با بیان اینکه برق کشور به عموم مردم اختصاص دارد، بیان کرد: مسئولان ذی ربط با دریافت عوارض، مالیات، تعرفه، افزایش نرخ صادرات و غیره می‌توانند از رانت برق ارزان قیمت توسط سرمایه‌گذاران ارز مجازی جلوگیری کنند.

وی با بیان اینکه قیمت استخراج هر بیت کوین در جهان ۷ هزار دلار است، افزود: برای هر بیت کوین ۷۲ هزار کیلو وات ساعت، برق مصرف می‌شود که به اندازه مصرف ۲۸ مشترک است، به همین دلیل بنابر پیشنهاد وزارت نیرو تعرفه‌ای با نرخ صادراتی باید برای این افراد در نظر گرفته شود، چرا که آنها دستگاه‌هایی را وارد کشور می‌کنند و از حق مردم ما بهره‌مند می‌شوند.

قره‌خانی اعمال تعرفه برق صادراتی به خارج از کشور را راهکاری مناسب دانست و گفت: بیت کوین هر مزایایی که دارد، برای خودش است، این افراد با دستگاه خودشان از برق مجانی ما استفاده می‌کنند، در حالیکه وزارت نیرو تنها تأمین کننده برق مردم است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه واحد‌های استخراج بیت کوین انرژی زیادی از قبیل سوخت فسیلی یارانه‌ای و با هزینه صنعت برق مصرف می‌کنند، تصریح کرد: با توجه به آنکه واحد‌های استخراج بیت کوین به سبب پرداخت قیمت نازل، هیچ منبع درآمدی برای وزارت نیرو و درآمد‌های عمومی ندارد، بنابراین این امر نوعی قاچاق انرژی محسوب می‌شود.

 استخراج بیت کوین ضربه مهلکی به صنعت برق کشور وارد می‌کند/ استخراج بیت کوین نوعی قاچاق انرژی الکتریکی است

هدایت الله خادمی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه دولت از سال ۸۹ موظف به افزایش تولید انرژی است، اظهار کرد: براساس برنامه پنج ساله، دولت موظف شد سالانه ۵ هزار مگاوات برق تولید و انرژی کشور را تأمین کند، این در حالی است که تنها در سال ۸۹، روند تولید افزایش یافت و بعد از آن سیکل روند نزولی به خود گرفت.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در پیک مصرف ۶۰ هزار مگاوات برق نیاز داریم، افزود: با توجه به تولید ۵۳ هزار مگاوات برق و کمبود تولید، چاره‌ای جز خاموشی نداریم که این امر به سبب تعطیلی ادارات، ضرر‌های آشکار و نهان زیادی وارد می‌کند.

خادمی با بیان اینکه واحد‌های استخراج بیت کوین به سبب مصرف انرژی بالا، برای دولت صرفه اقتصادی ندارد، گفت: با توجه به آنکه دولت برق را با یارانه در اختیار زیربخش‌های مختلف قرار می‌دهد، به همین دلیل ارائه هرگونه خدمات به زیر بخش‌های خانگی، تجاری، صنعتی و کشاورزی باید نرخ متفاوت داشته باشد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: قیمت ارزان برق در ایران موجب شده بسیاری از سرمایه‌گذاران بیت کوین به کشور هجوم آورند که ادامه این روند آسیب جدی به صنعت برق کشور می‌زند، از این رو قیمت‌گذاری متفاوت برای هر یک از بخش‌های تولیدی، تنها راه حل افزایش درآمد وزارت نیرو و جلوگیری از سوءاستفاده از برق تولیدی کشور برای استخراج ارز مجازی است.

وی هجوم سرمایه‌گذاران بیت کوین به برق ارزان قیمت کشور را ناشی از برخی خلأهای قانونی و کمبود نظارت‌ها دانست و گفت: با توجه به آنکه سرمایه سرمایه‌گذاران به سمت و سویی می‌رود که ضمن سودهی فراوان، هزینه تولید آن بسیار پایین است، به همین دلیل زمانی متوجه آسیب استخراج ارز مجازی می‌شویم که دیگر زمان را از دست داده‌ایم.

به گفته خادمی، در شرایطی که ظرفیت تولید برق کشور پایین است، سرمایه‌گذاران به سبب ارزان بودن قیمت برق در ایران، اقدام به استخراج بیت کوین می‌کنند و این امر آسیب جدی به صنعت برق کشور وارد می‌کند. در حالیکه اگر ظرفیت تولید برق در ۶ سال گذشته را افزایش داده بودیم، در شرایط فعلی علاوه بر تأمین برق در داخل، پتانسیل صادرات داشتیم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: قیمت و تعرفه استخراج بیت کوین باید به گونه‌ای باشد که برای کشور صرفه اقتصادی داشته باشد و در غیر این صورت باید با استفاده از هر ابزاری از قاچاق انرژی الکتریکی جلوگیری کرد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۷۴۳۶۷۰۸:۳۰:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۶
اینها از مدارس و به خصوص مساجد بیت کوین را استخراج می کنند که برق شان مجانی است
ناشناس۹۷۴۹۱۳۱۴:۰۴:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۶
حتما باید نشان بدی مزدور پلیدی هستی؟
ناشناس۹۷۴۴۰۹۰۹:۱۴:۵۵ ۱۳۹۸/۴/۶
دختر ۱۱ ساله همسایه ما داره تو زیرزمین خونشون بیت کوین استخراج میکنه
ناشناس۹۷۴۴۲۲۰۹:۳۱:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۶
اگر 7000 دلار باشه خیلی به صرفه چون الآن هر بیت کوین 11000 دلاره پس حتما برای وزارت نیرو به صرفه خواهد بود که سایتهای تولید بیت کوین راه اندازی کنه تو این شرایط تحریم کار بزرگی خواهد بود
ناشناس۹۷۴۵۱۳۱۰:۳۵:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۶
2 نفر استخراج کننده بیت کوئینو اعدام کنید بقیه حساب کار دستشون میاد
ناشناس۹۷۵۰۸۳۱۵:۴۵:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۶
این هم از ديگر مصيبتهای کاهش ارزش پول ملی که مسبب اصلی آن نقدینگی بی پشتوانه موسسات مالی و اعتباری و بانکها هستند!

پربحث‌های اخیر

 1. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 2. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 3. اینترنت چه کسانی زودتر وصل می‌شود؟

 4. پزشکان به دنبال کاهش نرخ مالیات کارانه به ۱۰ درصد

 5. خطیب نماز جمعه تهران: هیچ کس با اعتراضات مخالف نیست/ غارت فروشگاه و  تخریب بانک‌ها انتقام از مردم است 

 6. «چندهمسری» در کدام استان‌ها بیشتر است؟

 7. تلاش آمریکا برای تنفس مصنوعی به آشوب‌ها در ایران

 8. ارزان‌ترین خودروهای الکتریکی ۲۰۱۹

 9. آذری جهرمی: اپراتورها مدت زمان قطعی اینترنت را به مدت اعتبار بسته‌ها اضافه کنند

 10. معالی‌آباد شیراز پس از اعتراضات بنزینی

 11. گزارش بانک جهانی/ دولت ایران ناکارآمدتر از ۱۳۰ دولت جهان شد

 12. تورم نقطه‌ای آبان‌ماه ۲۷ درصد/ نرخ تورم سالانه، ۴۱ درصد

 13. چرا پراید گران شد؟

 14. تصرف ساحل توسط تکاوران نیروی دریایی ارتش

 15. روایت فرمانده عملیات بسیج از ناآرامی‌های اخیر/ اغتشاشگران وسایلی داشتند که تابه حال ندیده بودیم

 16. راهپیمایی در مشهد مقدس

 17. مرسدس بنز پلاگین هیبریدی

 18. رئیسی: مجازات سختی در انتظار اغتشاشگران است

پربحث‌های دیروز

 1. چه کسانی از ارزانی بنزین سود می بردند؟! / خطاهای آشکار دولت در اجرای یک تصمیم درست

 2. دیلی میل: هزاران بیمار انگلیسی در بیمارستان‌ها محبوس شده اند زیرا جایی ندارند که بروند!

 3. لیست مناطقی که در آن اینترنت مجددا برقرار شده است

 4. ما و بی‌بی‌سی

 5. فیروزآبادی: اختلال اینترنت به زودی برطرف می‌شود

 6. توهم سعودی‌ها؛ «جنگ به داخل ایران منتقل شد»

 7. نگاهی به نظرات کاربران پس از قطعی اینترنت

 8. مشاجره ازغدی با رئیس‌جمهور رسما تکذیب شد

 9. حکایت زنانی که برای اغتشاش به ایران آمدند

 10. مسکو: از ادعای آمریکا درباره حمایت از مردم ایران «مبهوت» شدیم

 11. رحیم‌پور ازغدی: امضای بیشترین قرارداد با دشمن در۶ سال گذشته/ احتمالا در شورای انقلاب فرهنگی حضور پیدا نکنم

 12. شمخانی: تک تک اغتشاشگران مجازات می شوند/ صف آشوبگران از معترضان جدا است

 13. «آمد نیوز»حرفه‌ای با امکانات بیشتر!

 14. آغاز اتصال اینترنت به صورت محدود

 15. برپایی ‌راهپیمایی محکومیت اغتشاشات روز دوشنبه در تهران

 16. شاه سعودی؛ فرافکنی یا آلزایمر؟

 17. باهنر: دروازه اول شکست، اطمینان به پیروزی در انتخابات است

 18. اتصال اینترنت ۷ دانشگاه بزرگ تهران

 19. گفت و گوی تلفنی وزیر خارجه ژاپن با ظریف

 20. خسارت دیدگان از اقدامات آشوبگران شکایت کنند

 21. حقوق معلمان در کدام کشورها بالاتر است؟

 22. ۱۷ استان در انتظار آب دریای عمان و خلیج فارس

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 3. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 4. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 5. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 6. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 7. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 8. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 9. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 10. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 11. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 12. چه کسانی از ارزانی بنزین سود می بردند؟! / خطاهای آشکار دولت در اجرای یک تصمیم درست

 13. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 14. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 15. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 16. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 17. در آینده نزدیک اینترنت وصل می‌شود

 18. دیلی میل: هزاران بیمار انگلیسی در بیمارستان‌ها محبوس شده اند زیرا جایی ندارند که بروند!

 19. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 20. صدا‌وسیما به معترضان فرصت دهد/ مشاجره ازغدی و روحانی درباره بنزین و تکذیب آن/ انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبان

 21. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 22. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 23. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 24. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

 25. لیست مناطقی که در آن اینترنت مجددا برقرار شده است

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 4. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 5. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 6. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 7. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 8. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 9. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 10. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

 11. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 12. فیروزآبادی: اختلال اینترنت به زودی برطرف می‌شود

 13. شاکری: طرح افزایش قیمت بنزین قابلیت اصلاح دارد

 14. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 15. ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

 16. دولت به فکر کاهش اثرات منفی افزایش یکباره قیمت‌ بنزین باشد

 17. محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت

 18. توکلی: فساد همیشه به دلیل کار غير قانونی نیست ، استبداد راي در تصميم گيري هم فساد است/ نابرابري شديد در دارايي هاي بانكي نكبت است

 19. پزشکان به دنبال کاهش نرخ مالیات کارانه به ۱۰ درصد

 20. همتی: افزایش قیمت بنزین در یک سال ۴ درصد در تورم تاثیر دارد/ بازار ارز کنترل شده

 21. جلسه فوق‌العاده ستاد تنظیم‌بازار برای کنترل بازار / افزایش قیمت به بهانه گرانی بنزین ممنوع است

 22. نظر احمد توکلی درباره طرح سهمیه بندی بنزین

 23. بازگشت به تصمیم بنزینی دولت قبل/ حذف کارت سوخت در دولت روحانی چقدر برای کشور هزینه داشته؟

 24. کدام گروه‌ها مشمول کمک معیشتی می‌شوند + اینفوگرافی

 25. خانوارهای مشمول طرح حمایت معیشتی شناسایی شدند

آخرین عناوین