الگوبرداری از سریال‌های ماهواره‌ای برای فروش

گروه فرهنگی الف،   3980404152
الگوبرداری از سریال‌های ماهواره‌ای برای فروش

محتوای برخی فیلم‌ها و سریال‌های شبکه نمایش خانگی در یکی دو سال اخیر مورد انتقاد اهالی رسانه قرار گرفته است. گذشته از ناتمام ماندن برخی از آنها، استفاده از کنایه‌های جنسی و تکرار موضوعاتی مانند عشق‌های مثلثی و خیانت‌های زن و شوهری در برخی از این آثار زیاد دیده می‌شود.

ایرنا نوشت: «به‌طور طبیعی وقتی موضوع یک سریال درباره آسیب‌های اجتماعی است و در این سریال به‌طور خاص، ولنگاری و کژ رفتاری تعدادی جوان مطرح است، فیلمنامه نویس ناگزیر است برای پی‌ریزی شخصیت و شالوده فکری آن‌ها، رفتارهایی را طراحی کند که در زمره تخلفات و کنش‌های غیرمتعارف است و البته آنچه مشاهده می‌شود، مصداق اشاعه ابتذال نیست و جنبه عبرت‌آموزی آن مورد تأکید است.» این‌ها توضیحات ابراهیم داروغه‌زاده، معاون ارزشیابی و نظارت بر سازمان سینمایی است درباره نقدهایی که به سریال «ممنوعه» وارد شده است. مجموعه‌ای که توقیف شد و بعد از مدتی دوباره توزیعش از سرگرفته شد.

آثار نمایش خانگی به دلیل فضای بازتری که نسبت به تلویزیون دارد، وارد حیطه‌هایی شده که تا حدودی مورد بحث منتقدان و اهالی رسانه‌ها واقع شده است. به تصویر کشیدن خیانت مرد و زن، عشق‌های مثلثی، روابط خارج از عرف و شرع و کنایه‌های جنسی در ژانر کمدی، مواد ضروری محتوای برخی از این آثار شده است که ناگفته پیداست برای فروش بیشتر و سود بیشتر طراحی و اجرا شده‌اند. البته سریال‌های متناسب با فرهنگ کشور هم تولید شده‌اند اما نمونه‌های این مسائل را در سریال‌های «هیولا»، «رقص روی شیشه» و «ممنوعه» می‌شود دید و در این میان جای انجمن‌های صنفی سینمایی و حرفه‌ای برای نظارت و ارزیابی خالی است.

هر چند کم ولی مؤثرند

امان‌الله قرائی‌مقدم، جامعه‌شناس، در پاسخ به این پرسش که آیا ورود کارگردانان و به تصویر کشیدن چنین مسائلی باعث ترویج خیانت و روابط این‌چنینی می‌شود یا موجب جلوگیری و کاهش این مشکلات می‌شود، گفت: اگر این مسائل رواج پیدا کند جمع کردنش کار مشکلی است. رواج بیش از اندازه این مسائل که روز به روز در حال افزایش است، تنها به آسیب‌های اجتماعی، بی‌بند و باری جنسی، بدحجابی یا موضوعاتی از این دست، محدود نخواهد شد. به تصویر کشیدن این موضوعات عاملی می‌شود که مخاطبان در مقابل نظام، ارزش‌ها و هنجارهای فرهنگی، اعتقادی و باورهای مردم قرار بگیرند و تأثیر مخرب جدی بر جامعه خواهد داشت.

مشکل اول از تلویزیون است

این جامعه‌شناس با تأکید بر اینکه این‌گونه مسائل در فیلم‌ها و سریال‌ها هر چند کم هم که باشند مضر هستند و سازندگانشان باید مورد بازخواست قرار بگیرند، ادامه داد: البته این فقط بحث امروز نیست. از مدت‌ها قبل زمینه‌سازی شده و امروز با امکاناتی همچون فضای مجازی، روز به روز گسترش پیدا می‌کند. متأسفانه تلویزیون ایران جوابگوی نیازها نیست. یعنی مورد اقبال قرار نمی‌گیرد و برنامه‌های آن محدود است و جذابیتی هم ندارد. مثلاً با پخش یک موسیقی، فیلم یا برنامه‌ای، اعتراضات بسیاری از سمت نهادها و اشخاص روانه می‌شود یا برنامه‌ها مورد سانسورهای بسیار قرار می‌گیرند. همه این اتفاقات باعث می‌شود که تلویزیون جذابیت و لطافت خود را از دست بدهد، در نتیجه مردم به همین فیلم‌ها و سریال‌های نمایش خانگی یا ماهواره روی می‌آورند که امروز هم زیاد شده است. بنابراین اگر بخواهیم با این روند مقابله کنیم باید برنامه‌های تلویزیون را جالب و جذاب کنیم. اخیراً مسافرتی به یک روستا داشتم که از تعداد بسیار گیرنده‌های ماهواره در آن روستا متعجب شدم. همه این اتفاقات باعث گسترش نابسامانی‌های اخلاقی، جنسی، روابط نامشروع و … می‌شوند. بنابراین تلویزیون باید یک مقدار خود را به روز کند. برنامه‌های تلویزیون را ببینید؛ از اخبارش تا سریال‌هایش. تلویزیون کلاً منبر و سخنرانی شده است که جوانان این را نمی‌پسندند. جوانان می‌خواهند شاد باشند و هر ساعتی که دور هم جمع می‌شوند، به موسیقی و آواز روی می‌آورند. اخبار تلویزیون که دائم از کشتن، جنگ و… صحبت می‌کند. تنها راه این است که تلویزیون را غنی کنید که میزان بیننده‌هایش افزایش پیدا کند.

قضاوت بر چه مبنایی؟

اما مصطفی سماوات، سرپرست دفتر نمایش خانگی در پاسخ به این پرسش که آیا با انتقادهایی که به محتوای مجموعه‌های نمایش خانگی مبنی بر استفاده از کنایه‌های جنسی و خیانت همسران و عشق‌های مثلثی می‌شود، موافق هستید، گفت: چند نکته قابل تأمل در این‌باره به نظرم می‌رسد. اول اینکه طی چه فرآیندی به چنین نتیجه‌ای برای جمعی از آثار می‌رسیم؟ مسلماً اینکه به‌جای نقد کارشناسی یا بررسی دقیق یک اثر، جزئیاتی را از یک کل و بستر داستانی بیرون بیاوریم و بخواهیم آن را به کلیه آثار تعمیم بدهیم، شیوه درستی نیست. اگر با کلی‌گویی، پیکره داستانی، درون‌مایه و بسترها و زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی اثر را کنار بگذاریم و فقط چند کلام و تصویر را ملاک قضاوت و ارزیابی قرار دهیم، آفت بزرگی است که در مواجهه با سریال‌های نمایش خانگی دچار آن شده‌ایم. نکته بدتر این است که پخش بخش‌های بدون مجوز برخی مجموعه‌ها به‌صورت غیررسمی توسط عوامل سریال یا اظهارنظرهای برگرفته از دعواهای عوامل تولید و پخش را ملاک ارزیابی قرار دهیم. پس بکوشیم نقد کارشناسی و منصفانه را ملاک و معیار گفتگوهایمان قرار دهیم.

کلیه حدود شرعی و قانونی بررسی می‌شود

سماوات در ادامه و درباره نحوه نظارت بر فیلمنامه‌ها و اخذ مجوز افزود: نظارت بر ساختار و محتوای آثار طبق قانون در سازمان سینمایی و دفتر نمایش خانگی بر عهده دو شورای پروانه ساخت و پروانه نمایش با حضور بهترین متخصصان در این امر است و از فیلمنامه تا نمایش اثر توسط این شوراها رصد و بر طبق ضوابط و رعایت کلیه حدود شرعی و قانونی، اثر بررسی می‌شود. تولید یک سریال پیچیدگی‌های فنی و تولیدی زیادی دارد. از شروع یک پروژه تا پایان آن اشکالاتی اتفاق می‌افتد و این طبیعی و اجتناب‌ناپذیر است. در پروسه نظارت، تمام تلاش ما و همکارانمان در شوراها این است که خوراکی غیرفرهنگی در سبد مصرف مخاطبان قرار نگیرد. با این حال، ممکن است درصدی خطای انسانی رخ دهد که در مقایسه با کل، اندک است.

آثار شبکه نمایش خانگی مخاطبان را جذب کرده

«اما اینکه در درصد کمی از حجم تولید و پخش، اتفاقی بیفتد و آن را این‌طور وانمود کنیم که شبکه نمایش خانگی از مسیر خارج شده و فرهنگی نیست، دور از انصاف است. در این چند سال که از عمر نمایش خانگی می‌گذرد بیش از ۲۶ عنوان سریال تولید شده است. مسلماً این شبکه توانسته بخشی از مخاطبان را به خود جذب کند. باید ظرفیت‌های تولید وطنی جدیدی را حمایت کنیم و به آینده امیدوار باشیم و در حرکت تولیدی انجام شده، نواقص و کاستی‌ها را کم و نقاط مثبت، سازنده و فرهنگی آن را بیشتر کنیم.»

تماشاگر خیانت را می‌پسندد

طهماسب صلح‌جو، منتقد تلویزیون، درباره دلایل رجوع سازندگان مجموعه‌های نمایش خانگی به مباحث خیانت، عشق‌های مثلثی و روابط خارج از عرف گفت: همه این ماجراها فقط یک دلیل دارد. آن هم این است که تماشاگر آن را می‌پسندد. تماشاگری که آن سریال را می‌خرد و بابت آن پولی را هزینه می‌کند، اگر به آن علاقه نداشته باشد، هیچ‌وقت این کار را نمی‌کند.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا سریال‌های قبلی مانند «ساخت ایران» یا «شاهگوش» با وجود اینکه به این موضوعات وارد نشدند، اما همواره پرمخاطب بودند، بیان کرد: درست است که آن مجموعه‌ها، موضوعات متفاوتی داشتند، اما همه که نمی‌توانند مانند «شاهگوش» سریال بسازند. بازار را ارزیابی می‌کنند تا متوجه شوند چه مباحثی مورد پسند مخاطبان است که آن را بسازند. من فکر می‌کنم بیش از همه، معیارشان همان شبکه‌های ماهواره‌ای و سریال‌های شبکه جم است که همه با یکدیگر روابط خیانت‌آمیز دارند. مردم این موضوعات را دوست دارند و متأسفانه این موضوعات بیشتر از همه مورد پسند زنان خانه‌دار است. طبیعی است وقتی از آن استقبال می‌کنند، تهیه‌کنندگان و سازندگان سریال‌ها از مجموعه‌های ماهواره‌ای کپی می‌کنند و می‌گویند چون مردم می‌پسندند، پس چرا ما نسازیم.

به هر حال به نظر می‌رسد در کنار تقویت و ارتقای کیفی آثار در شبکه خانگی که فرصتی برای فرهنگ و هنر به حساب می‌آید، لازم است انجمن‌های صنفی و تشکل‌های مرتبط با سینما حضوری فعال‌تر داشته باشند و این نظارت از درون شکل بگیرد تا اینگونه اشتباهات و کژروی‌ها به حداقل ممکن برسد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 2. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 3. پروژه نفوذ در ایران بسیار پررنگ تر از گذشته دنبال مي شود

 4. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 5. چگونه با اسناد غیررسمی از پرداخت بدهی به بانک فرار کنیم؟!

 6. چراغ اول را روشن کنید آقای روحانی!

 7. منافع ملی را به زلف پیرمرد 74 ساله اسپانیایی گره نزنید

 8. راننده پراید مردم را در چشمه اعلای دماوند زیر گرفت+ تصاویر

 9. پاسخ دادستانی ارکان انذار به مقامات قضایی را مخدوش نکرد

 10. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 11. دلایل بازداشت اکبر طبری اعلام شد

 12. برخورد با عوامل اشاعه فحشا در پوشش آرایشگاه‌ زنانه

 13. کاهش شدید نرخ سکه / ریزش ۲۴۰ هزار تومانی قیمت سکه + جدول

 14. پایان مهلت فیفا برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها

 15. پوست چطور بازسازی و جوانسازی می‌شود؟

 16. فروش بلیت هواپیما تا ۶ برابر قیمت!

 17. برایان هوک: قرار نیست با ظریف دیدار کنیم

 18. ۷ کشته در تصادف سواری پژو حامل سوخت با اتوبوس

 19. سخنگوی قوه قضائیه: رای دادگاه هادی رضوی صادر شده است/ جاسوسی عیسی شریفی دروغ است

 20. شالی کاری زنان گلستانی  

 21. همتی: شوک ارزی تخلیه شد/ بانک مرکزی قیمت ارز را تعیین نمی‌کند

 22. انصراف ۴ نماینده در طرح سوال از وزرا  

 23. ظریف: درباره برجام مجدداً وارد مذاکره نمی‌شویم/ اگر جنگی در منطقه صورت بگیرد، فکر نمی‌کنم کسی در امان بماند

 24. فرو ریختن یک ساختمان در هند

 25. مجلس با دوفوریت لایحه اصلاح موادی از قانون بودجه ۱۳۹۸ موافقت کرد

پربحث‌های دیروز

 1. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 2. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 3. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

 4. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 5. اعاده اموال نامشروع مسئولان باعث تقویت نظام سیاسی می شود

 6. زنان مجرد شادتر هستند یا زنان متاهل؟

 7. رویه عجیب برخی محاکم قضایی در برخورد با بدهکاران ظاهرا ورشکسته

 8. ظریف: بالاخره نفتمان را خواهیم فروخت اما شرافتمان را هرگز!

 9. جزئیاتی از طرح فرانسه برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا

 10. رویترز خبر داد: صدور ویزا برای ظریف با دستور پمپئو

 11. نظر عارف درباره اعتراض به رای دادگاه خاتمی/ جزئیات دیدار سردار سلیمانی و پوتین/ ماجرای نجفی، داعش و اصلاح‌طلبان

 12. همسر ظریف در قفس شیر  

 13. حمله با چاقو به زن جوان در مقابل چشمان شوهرش/ متهمان در اینستاگرام اقدام به قدرت‌نمایی می‌کردند!

 14. زنگنه: شبانه روز به دنبال دور زدن و مقابله با تحریم‌ها هستیم

 15. هر دم از این باغ بری می‌رسد/ فخرفروشی یک مسئول با چک ۶.۵ میلیاردی  

 16. چرا سالگرد برجام را جشن نمی‌گیریم!؟  

 17. تحریم مالی صداوسیما به خاطر گاندوا

 18. نماینده اصفهان: نمی‌خواستند بنده را ترور کنند/ محافظم اسلحه کشیده و ناخواسته به خود شلیک کرده است!

 19. موگرینی: می‌خواهیم تمهیداتی را اجرا کنیم که ایران با پایبندی کامل به برجام بازگردد

 20. انتقاد تند احسان علیخانی از دولت   

 21. صدای نوجوان خواننده، تماشاگران را به وجد آورد  

 22. واکنش عضو تیم سابق مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان به صحبت‌های ظریف  

 23. موگرینی: کشورهای اروپایی فعلاً مکانیسم ماشه را فعال نمی‌کنند

 24. بی‌بی‌سی مدعی اعزام خبرنگار به ایران شد

 25. سرنوشت برجام چه شد؟چرا مردم و مسئولین سرخورده شده‌اند؟

پربحث‌های هفته

 1. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 2. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 3. صدای مستاجران به آسمان رسید، اما در زمین کسی نمی‌شنود

 4. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 5. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 6. بازیگر «قلاده‌های طلا» و «گاندو»: مدعیان "زنده باد مخالف سیاسی" به من فحش ناموس دادند/ دنبال حذفم هستند و تهدیدم می‌کنند

 7. پول انتقال یک جاسوس که به نام برجام تمام شد!  

 8. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 9. سرانجام تبانی انگلیس و آمریکا در تنگه جبل الطارق/ ایران تلافی می کند؟

 10. زمان پاسخگویی نئولیبرال های وطنی فرارسیده است

 11. مستند «جیسون رضاییان» پخش می شود/ پاسخی به همه اتهامات

 12. چه کسانی و چرا به گاندو حمله می‌کنند

 13. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 14. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 15. سند رسمی دارید؟ داشته باشید؛ هنوز مالکیت شما قطعی نیست !

 16. دولت نگاه «ناموسی» به برجام دارد

 17. برجام فعلا مُرده، آمریکا دست و پای خود را بسته است

 18. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 19. متروهای کهنه و گرمای وحشتناک قطارها در ایتالیا/ در کشور برندها خبری از برند پوش‌ها نیست! + تصاویر

 20. فرمانده انتظامی تهران در سال ۷۸، سکوت ۲۰ساله‌اش درباره حوادث کوی دانشگاه را شکست

 21. بی مهری دولت به رسانه ملی

 22. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 23. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 24. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

 25. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

پربحث‌های هفته

 1. بازیگر «قلاده‌های طلا» و «گاندو»: مدعیان "زنده باد مخالف سیاسی" به من فحش ناموس دادند/ دنبال حذفم هستند و تهدیدم می‌کنند

 2. مستند «جیسون رضاییان» پخش می شود/ پاسخی به همه اتهامات

 3. چه کسانی و چرا به گاندو حمله می‌کنند

 4. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 5. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

 6. نویسنده سریال «گاندو»: داستان گاندو ۱۰۰ درصد واقعی است

 7. همکاری سینمایی شهاب حسینی با بهروز وثوقی  

 8. فرجام نقش آفرينان در قیام گوهر شاد

 9. چرا خواننده انگلیسی بهرنگ علوی را با خودش نبرد؟

 10. خوب گوش کنید؛ امام رضا (ع) جواب سلام همه ما را می دهد!

 11. چرخنده: پس از محجبه شدن ۵ قرارداد ‌بازی‌ام در فیلم‌ها را لغو کردند

 12. بازیگر گاندو: مردم صداقت سریال را دوست داشتند

 13. رکورد هر ساله «بزرگترین» کیک جهان اسلام چه دستاوردی برایمان دارد؟!

 14. طعنه سنگین فرزاد حسنی به حمید گودرزی

 15. تشکر گلاب آدینه از مهدی هاشمی روی صحنه جشن حافظ

 16. «گاندو» محصول «موسسه اندیشه شهید آوینی» است/ رفع یک ابهام

 17. احمد متوسلیان شهید شده یا زنده است؟ مسئله این است!

 18. لغو دوره دکتری دانشجوی متخلف دانشگاه تهران

 19. ۱۵۵ نماینده مجلس از ساخت سریال «گاندو» تقدیر کردند

 20. هیولا برای تفریح در روزهای تابستان

 21. شوخی علیرضا خمسه با پرستوها در جشن حافظ

 22. آچمز جانشین گاندو می‌شود

 23. «تگزاس۳» زمستان کلید می‌خورد

 24. اظهارات چند کارگردان درباره حضور «میترا استاد» در فیلم‌هایشان

 25. «گاندو» پربیننده‌ترین سریال تلویزیون شد

آخرین عناوین