کشور وزارت تولید می‌خواهد، نه وزارت واردات

احمدرضا هدایتی*،   3980403022 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
کشور وزارت تولید می‌خواهد، نه وزارت واردات

یا مسئولین راه را گم کرده‌اند و یا نفوذی‌ها از تابلوهای غلط برای نشان دادن مسیر استفاده می‌کنند و اوضاع را به‌گونه‌ای جلوه می‌دهند که انگار در مواجهه با مشکلات چاره دیگری وجود ندارد جز آنکه یک روز تأمین آب‌خوردن مردم را به برجام گره بزنیم و روز دیگر، سرنوشت اقتصاد کشور را با FATF مرتبط بدانیم، یک روز از محدودیت اختیارات بگوییم و روز دیگر از ضرورت احیاء مجدد وزارت بازرگانی و امثال آن سخن برانیم.

این در حالی است که بسیاری از صاحب‌نظران عرصه اقتصاد معتقدند، مشکل تأمین کالا و خدمات، نه‌تنها با تفکیک دو بخش تولید و تجارت برطرف نمی‌شود، بلکه با احیاء وزارت بازرگانی (که در تعارض کامل با سیاست‌ کوچک‌سازی دولت است)، موازنه واردات و صادرت به زیان تولید بر هم خواهد خورد و با افزایش واردات، بخش تولید با رکود بیشتری مواجه خواهد شد.

در واقع فقدان «وزارت بازرگانی» که این روزها از آن به‌عنوان «وزارت واردات» نام برده می‌شود، مشکل اصلی تأمین و توزیع نیست، بلکه این عدم شایسته‌سالاری و ناکارآمدی سیستم اداری، نقصان قوانین و مقررات، خودباختگی و عدم‌ اعتماد مسئولین به نخبگان و متخصصین ایرانی، سنگ‌اندازی عوامل اجرایی در حمایت از تولیدکنندگان، عدم همراهی بانک‌ها برای سرمایه‌گذاری در بخش تولید، ضعف سیستم کنترلی و نظارتی و امثال آن است، که به آفتی برای تأمین و توزیع عادلانه کالا در کشور تبدیل شده‌اند.

بنابراین؛ راه‌کار در این خصوص را باید در اقداماتی مانند؛ تعیین خطوط قرمز واردات و صادرات و سپردن کار به بخش خصوصی همراه با نظارت دقیق جستجو کرد و متقابلاً به‌جای تلاش در جهت ایجاد «وزارت بازرگانی»، بر تقویت بخش تولید در جهت خودکفایی نسبی و بِرندسازی و ایجاد وابستگی متقابل در کشورهای دیگر به محصولات ایرانی متمرکز نمود و به عبارت دیگر «وزارت تولید» به مفهوم کلی آن را در دستور کار قرار داد.

درست به همین دلیل است که به‌نظر می‌رسد، اجرای این طرح فقط تن دادن به خواسته عوامل نفوذی برای تسهیل در واردات بی‌رویه و کسب منافع نامشروع در جهت پرکردن جیب گشاد و شکم سیری‌ناپذیر آنهاست، در حالی که با ضایطه‌گذاری صحیح و نظارت دقیق و بدون افزایش مجدد حجم دولت هم می‌شود مشکل این بخش را به راحتی حل نمود.

قطعاً در صورت برنامه‌ریزی درست و سیاست‌گذاری صحیح ازسوی دولت محترم، واردکنندگان (تجار) متعهد و زیرک ایرانی می‌توانند، همچون گذشته در چارچوب ضوابط مورداشاره به راحتی نیازهای ضروری کشور را حتی در شرایطی سخت‌تر، تأمین و حتی به شکل عادلانه و منطقی در سطح کشور توزیع نمایند.

البته انجام اقداماتی نظیر؛ اولویت به تجارت با کشورهای همسایه، ایجاد ۴ یا ۵ نقطه آمادی منطبق با طرح آمایش سرزمینی در نقاط مختلف کشور و اجتناب از تمرکز ذخیره و توزیع کالا در تهران یا هماهنگی با اصناف و سایر موارد مشابه نیز می‌تواند، به تسهیل و تحقق این خواسته کمک نماید.

*کارشناس ارشد مدیریت

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۶۸۱۹۸۰۸:۵۵:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۳
تولید نیاز به سرمایه گذار، امنیت سرمایه گذاری، ثبات اقتصادی و تعاملات اقتصادی با خارج از کشور دارد. در حال حاضر هیچکدام از این مولفه های کلان وجود ندارند.
ناشناس۹۶۸۲۵۰۰۹:۳۷:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۳
همش حرف حرف حرف. انگار نافمون با حرف درمانی بریدن کل وزارت خانه را هم شخم بزنید برای رونق تولید مشکلی طرف نمیشه چون سیاست های اقتصادی در داخل و خارج سایر ارگانها افراد پرنفوذ دلالها و خیلی موارد دیگه در رونق تولید موثر هستن. تا این سیستم اصلاح نشه تغییرات در وزارت خانه بی تاثیر است
علي۹۶۸۲۹۸۱۰:۳۱:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۳
مقام معظم رهبري درسال 94 در ديدار با هيئت دولت:«چهار وزارتخانه را دادند دست آقای نعمت‌زاده. واقعاً چهار وزارتخانه بود اینجا؛ صنایع، صنایع سنگین، معادن و بازرگاني .یکی از کارهای عجیب و غریبی که برای بنده هم تا آخر معلوم نشد که چرا این کار انجام گرفت، همراه کردن وزارت بازرگانی با وزارت صنایع و معادن بود، یعنی واقعاً هنوز هم برای من حل نشده است.» با وجود تاكيد رهبرمعظم انقلاب وخواست دولت ورئيس مجلس علت لجاجت ومخالفت بعضي ازنمايندگان با طرح تفكيك بازرگاني چيست؟؟
اميري۹۶۸۳۰۴۱۰:۳۴:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۳
جناب كارشناس ارشد مديريتي كه اينهمه درمخالفت با بازرگاني مطلب نوشته ايد تخصص شما درحوزه بازرگاني چيست؟ آيا ازمشكلات بازاراطلاع داريد؟ آيا تورم افسارگسيخته را لمس كرده ايد؟ آيا كوچك شدن سفره طبقات محروم براي شما اهميت دارد؟
ناشناس۹۶۸۳۱۰۱۰:۳۷:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۳
دو قدرت بزرگ اول واقتصادي جهان(چين-آمريكا) داراي وزارت بازرگاني هستند.بايد لزوم وجود وزارت بازرگاني يا نبود آن را با شرايط هر كشور سنجيد.وزارت بازرگاني فقط متصدي واردات نيست وقطعا مي تواند در صادرات غيرنفتي كشور درشرايط فعلي كه صادرات نفت با مشكل مواجه شده است ،مؤثرباشد
ناشناس۹۶۸۳۸۰۱۱:۲۲:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۳
اصلا تجارت و بازرگانی یعنی واردات و زارت صنعت یعنی تولید و صادرات
ناشناس۹۶۸۳۸۳۱۱:۲۴:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۳
وزارت صنعت توضیح بدهد چرا در سال تولید ملی و حمایت از کسب و کارها، نماد اعتماد الکترونیک رو پولی کرده و 170 هزار تومن براش پول میگیره؟ این نماد 6 سال رایگان بوده!
ناشناس۹۶۸۴۰۷۱۱:۳۲:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۳
این دولت حامی ثروتمندان و دشمن فقرا و قشر ضعیف است.
ناشناس۹۶۸۴۷۸۱۲:۰۹:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۳
یکی را میگذارند وزیر که کارش را بلد نیست و بعد فکر میکنند با جدا کردن بخشی از وزارتخانه ، سیستم را اندازه توان او کنند ولی اشتباه میکنند وزارتخانه لباس نیست که تنگ و گشادش کنند تا اندازه او شود . اگر از رفیق بازی ، تیم بازی،،فامیل بازی و ... دست بردارند و آدم های توانمند که معمولا مجیز گو نیستند منصوب کنند ،مشکلات حل میشود .
ناشناس۹۶۸۴۸۳۱۲:۱۳:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۳
در این وانفسای افت تولید و قطع پل های ارتباطی با دنیا بیشترین ضربه متوجه مهندسین و صنعتگران می شود

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های هفته

 1. چرا زن امروزی با فاطمه (س) بیگانه است؟

 2. گله‌مندیم، اما می‌آییم...

 3. جنجال افتتاح پرحاشیه ستاد انتخاباتی تاجگردون/درخواست مطهری از آیت الله جنتی/ روایت ابطحی از لیست‌های اصلاح‌طلبان

 4. بازدارندگی ایرانی در نظام سلطه جهانی

 5. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

 6. لیست ۳۰ نفره شورای ائتلاف برای تهران اعلام شد + اسامی

 7. چرا تتلو را به ایران تحویل ندادند؟

 8. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

 9. آخرین پیام انقلاب ایران به حاج قاسم دل ها

 10. کره‌ای‌ها از بازار لوازم خانگی ایران رفتند

 11. آخرین وضعیت سهمیه بنزین نوروزی اعلام شد

 12. آقاتهرانی، حدادعادل و معضل وحدت اصولگرایان/ اعتراض رئیسی به گرانی خودرو/ مصباحی‌مقدم: غیبت اصلاح‌طلبان شور انتخابات را کم می‌کند

 13. شایعه استعفای روحانی در آستانه ۲۲ بهمن

 14. بالاخره پراید از سد مقاومتی عقب نشست

 15. تلاش دولت برای برگزاری رفراندوم درباره نظارت استصوابی/ آخرین اخبار انتخابات؛ از قصد اصولگرایان برای وحدت تا زمزمه ائتلاف حامیان دولت با احزاب اصلاح‌طلب

 16. آمار مجروحان نظامی آمریکا در حمله موشکی ایران به بیش از ۱۰۰ نفر رسید

 17. خبرنگار صداوسیما به ایران اینترنشنال پیوست!

 18. حسین‌زاده: میزان افزایش حقوق کارمندان در لایحه بودجه ۹۹ خلاف قانون است

 19. ذوالنور: سخنان روحانی بی‌تقوایی و دروغ بستن به نظام است/ مردم فرق صداقت و نفاق را تشخیص می‌دهند

 20. زخم‌های پهلوی بر آبروی ایران

 21. نوبخت: امروز هیچ ایرانی ‌از ما نمی‌خواهد ‌با آمریکایی‌ها دوباره مذاکره کنیم‌

 22. اعلام لیست نهایی جبهه پایداری برای حوزه انتخابیه تهران

 23. دولت به دنبال مالیات از معاملات خودرو

 24. لیست کامل ائتلاف اصلاح‌طلبان برای انتخابات + اسامی 

 25. روایت‌های ما از آن  بزرگ مرد

آخرین عناوین