مدّاحانِ جنجالی و فقرِ فرهنگی

امین میرزائی، گروه تعاملی الف،   3980403019 ۲۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
مدّاحانِ جنجالی و فقرِ فرهنگی

فقرِ فرهنگی لزوماً با فقرِ اقتصادی و این دوّمی الزاماً با ساده زیستی قناعت همسنگ نیست. سلمانِ فارسی و عمّارِ مکّی و بِلالِ حبشی همگی از اصحابِ صُفّه بوده اند ؛یعنی همان چند نفر مهاجری که در حاشیه سکّویِ مسجدِ پیامبر، به تنگدستی شب را به روز می رساندند. امّا نه معرفتشان به همان حدّ ظاهرگراییِ محافلِ اهل خرافه محصور می شد و نه آدابِ معاشرت و سخن گفتنشان به اوباشِ مدینه می مانست.

چنین بود که گاهِ شهادتِ مُصعبِ عمیر که اشراف زاده ای اهلِ مکّه بود، اطرافیان پنداشتند رسولِ مکرّمِ اسلام به شهادت رسیده است. به همین دلیل پرچم انداختند و به سوی کوهِ اُحُد گریختند. کیست که شهید بزرگوار چمران را بشناسد و از ادبِ محاوره آن گرامی خبر نداشته باشد؟ یا به کلامِ شهیدِ بزرگوار آوینی گوش فرا داده باشد و مجذوبِ کلامِ آن بزرگوار نگردد؟ و این سخن قرآن است که بادیه نشینانِ دور از فرهنگ و تمدّنِ بشری را در کفر و نفاق شدید تر می خواند واین کلام امامانِ معصوم است که رو کردن به خُلق و خویِ جاهلی را پس از هدایتِ الهی، تعرّب (بادیه نشینی و تمدّن گریزی) پس از مدنیّت می خواند. الْأَعْرابُ أَشَدُّ كُفْراً وَ نِفاقاً وَ أَجْدَرُ أَلَّا يَعْلَمُوا حُدُودَ ما أَنْزَلَ اللَّهُ عَلى‏ رَسُولِهِ وَ اللَّهُ عَلِيمٌ حَكِيمٌ‏ ...

نفت، دایناسوری ست که در طول زمان بالغ و فروتن شده است! زندگی در سرزمینی که اقتصادش بر پایه نفت می چرخد، علاوه بر آوردن نفت سر سفره مردم، می باید زبانِ نفت را هم به مردم بیاموزد. نمی شود که حاصل "شصت تا دویست و پنجاه میلیون سال" فشار عصبی و فیزیکی بر دایناسورهایِ سابق ( نفتِ لاحق) را با عباراتی چون "داره میریزه" بر سر سفره آورد. سفره آدابی دارد که یکی از آن آداب، سخن گفتن به لهجه غیر اوباش است. این دو آیه را بخوانید: لا تَجْعَلُوا دُعاءَ الرَّسُولِ بَيْنَكُمْ كَدُعاءِ بَعْضِكُمْ بَعْضا.قَدْ يَعْلَمُ اللَّهُ الَّذِينَ يَتَسَلَّلُونَ مِنْكُمْ لِواذا. آن چنان كه همديگر را صدا مى‏ زنيد، پيامبر را صدا مزنيد. خدا مى‏ داند چه كسانى از شما در پناه ديگرى خود را پنهان مى‏ سازید. (سوره مبارکه نور/آیه کریمه ۶۳) يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لا تَرْفَعُوا أَصْواتَكُمْ فَوْقَ صَوْتِ النَّبِيِّ وَ لا تَجْهَرُوا لَهُ بِالْقَوْلِ كَجَهْرِ بَعْضِكُمْ لِبَعْض.أَنْ تَحْبَطَ أَعْمالُكُمْ وَ أَنْتُمْ لا تَشْعُرُونَ. اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد، صداى خود را از صداىِ پيامبر بلندتر مكنيد و هم چنان كه باهمديگر بلند سخن مى‏ گوييد با او به آواز بلند سخن مگوييد، كه اعمالتان ناچيز شود و آگاه نشويد. (سوره مبارکه حجرات/آیه کریمه ۲)

فرض را بر این می گذارم که صدایِ همه مداحان همانندِ صوتِ امام سجّاد آسمانی ست ( که غالباً نیست)، و همه شان دوره سُلفژ و آواز را گذرانده اند (که اغلب نگذرانده اند)، و ادبیات همه شان به کلام بلاغت آمیزِ علی علیه السّلام در نهج البلاغه تن می زند ( که سخنِ بسیاریشان نمی زند)، و همه شان آن قدر سیاستمدارند که بین دمکرات و جمهوریخواه، بین حزب کارگر و محافظه کار، و بین سوسیال دمکرات و سوسیال مسیحی فرق بگذارند. یعنی بلدند که فرق قطب شمال و قطب جنوب در اسکیموها و پنگوئنهاست، نه در برف و یخ و امثال آن (که البته غالباً بلد نیستند). سخن من چیز دیگری است. یک جایِ دیگر هم نوشته ام. برادران محترم مدّاحی که این "شغل" را وسیله "کسب" خود قرار داده اند، بینهم و بین الله از خود بپرسند که از شرحه شرحه شدن بدن مبارک ابا عبدالله راضی اند یا خیر؟! یعنی آیا در خَبایایِ وجود خود به اتّفاقی که مایه به وجود آمدن شغلشان شده رضا می دهند یا نه؟! برای مردمی که از صبح تا شب به دنبال لقمه حلالند، نماز ظهر- صلوةِ وُسطی- آنتراکتِ معنوی بین راه است. امّا نمی دانم برای کسی که بیست و چهارساعت روز - و هفت روز هفته - از معنویت "ارتزاق" می کند، وقتی هم برای "معنا" می ماند؟!

راقمِ این سطور فیلسوف و فقیهی مُکلاّست و از فلسفه و فقه و دستار امرارِ معاش نمی کند. برخلافِ من و کامنت گذارانِ ممیّزی شده ذیل این نوشته، برخی مدّاحان محترم "پول" می گیرند. برای چه؟! برای آنکه مردم را بخندانند و بگریانند و البته - اگر شد - دشنام بدهند. تا اینجای کار مسأله ای نیست. مسأله ای اگر هست، محلّ کسب درآمد است. فراقِ عزیزترین غایب عالَم را مایه کسب قرار داده اند.العیاذُ بالله شویِ تراژیک یا کمدی استند آپ که نیست. مسأله یک جنایت عمیق در حق بشریت یا تجلّی اعظم الوهی در شب میلاد است. با این مسأئل که نمی توان سرسری برخورد کرد. من نمی دانم که میزان آشنایی مبلّغین این چنینی با سیره امام تا چه حدّ است و چرا ورزش باستانی را - و نه مثلا آیین سخنوری را - به علی علیه السلام نسبت می دهند؟!

قبول دارم که اخلاق "فتوّت" جزء جدایی ناپذیر برخی زورخانه هاست، امّا این را هم می دانم که کودتای "شعبان جعفری" از بعضی زورخانه ها برخاست. می دانم که "دعای کمیل" اِنشادِ حضرت امیر است، امّا از این نکته هم آگاهم که دعا را در خلوت شب و بر سر چاه می خوانده اند، نه با آمپلی فایر و وسط بزرگراه. می دانم که حضرت، "حیدر کرّار" بود. امّا خطبه امام درباره "طاووس" را هم خوانده ام. می دانم که زرهِ امام پشت نداشت. از این هم با خبرم که به دعوت ابوسفیان برای سرنگونی ابوبکر پاسخ منفی دادند و وحدت مسلمانان را برحق خود مقدّم داشتند. و می دانم که نام شمشیرِ امام "ذوالفقار" بود. در عین حال از آن که صورت خود را به تنورِ نانوایی زنی وارد کرد که به او دشنام می داد آگاهم. شوهرِ زن، سرباز علی بود که در جنگ کشته شد و زن، تمام شوربختی خود را از خلیفه مسلمین می دید. علی علیه السلام از شرم به خود لرزید و - در عوض مقابله به مثل - آتش تنور را به چهره مبارک خود عرضه کرد تا آتش دوزخ الهی را یاد کرده باشد و از آن که سربازی در رکاب او جنگیده و فرزندانی یتیم از او به جا مانده و او بی خبر بوده به درگاه الهی توبه کند.

اسلامِ عزیز برخی ایّام و لیالیِ سال را از حکمِ سایر روزها و شبها جدا کرده، و فسوق و جدال و را در آن روزان و شبان قدغن فرموده. نمونه اش حرمتِ کشتنِ حشرات در دوران حجّ است و هم پرهیز از خشونت در ایّامِ ماه مبارکِ رمضان. امّا مدّاحانِ عزیز هر مراسمِ مذهبی را در دو نسخه عرضه می کنند و مراسم ملّی آکنده از "غم" را به این ایّام می افزایند ( گرامی داشتنِ ایّامِ آغاز جنگ بر خلافِ روزهای پایان آن، و نوحه خوانی در ایّام گرامی داشتِ فتحِ خرّمشهر به جای شادی برای آزاد کردن تکّه ای از خاک میهنمان). این که کجایِ کار می لنگد که ماه‌های چهارگانه حرام (محرّم و رجب و ذی القعده و ذی الحجّه) عرصه درگیریِ مسلمانان می شود و مؤمنان حاضر در مِنا به آب خوردنی به خاک و خون کشیده می شوند، از نقص عقلِ برخی به ظاهر مسلمانان حکایت می کند که گریبانِ نفسِ امّاره را رها می کنند و یقه یکدیگر را می فشارند! نسلی که از درک مفاهیم دیریاب و پیچیده عاجز، و از پی بردن به مفهوم و منطوق نهفته در پس عباراتِ با بافت وابسته و غیر مستقیم ناتوان است. نسلی که نمی داند ابوالفضل العبّاس "حکیمِ آل محمّد" بوده و فضیلت او در قطع دستان مبارکش خلاصه نمی شده. نسلی که به" ذوالجناح" توسّل می جوید و خود را "سگِ" حسین می خواند. با "کفتر" های حرم رضوی همذات پنداری می کند و خطاب به زهرای بتول زبان به عربده می گشاید. نسلی که "حدیثُ الحقیقه" کمیل بن زیاد نخعی را نمی شناسد و معنای دقیق فِقراتِ اولیه دعای کمیل را نمی داند و نسلی که با زبان "سجع" زینب بیگانه است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۶۸۰۹۲۰۷:۰۹:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۳
جالبه در ایام سوگواری محرم همه مردم خیرات می کنند میلیون ها هزینه می کنند و نذری می دهند از آشپز گرفته تا آبدارچی،کفشدار و ... همه خالصانه و مخلصانه کار می کنند ولی فقط یک گروه برایشان محرم و سوگواری منبع درآمدهای آنچنانی است و آن هم برخی مداحان است که مبالغ میلیونی و بعضا میلیاردی می گیرند.به همین خاطر هم نوا و صدا و سوزشان در جامعه اثر نمی کند و آن نتیجه ای که از مراسم عزارداری باید حاصل بشه نمیشه
ناشناس۹۶۸۲۰۱۰۸:۵۷:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۳
حرفات درسته و عالی ولی "داره میریزه"ربطی به نفت و آوردنش سر سفره مردم نداشت که گفتی!
ناشناس۹۶۹۲۱۱۱۷:۲۳:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۳
اتفاقا درست نگفته و عالی نفرموده بلکه آنچنان تحریفات را با لعاب فیلسوفانه و عارفانه در هم آمیخته تا نادرستی را درست جلوه دهد. میشود اینقدر متعرض دستگاه امام حسین علیه السلام نشویم و به بهانه نقد پاره ای رفتارهای نادرست کل قصه و نسخه عزاداری و ندبه و ضجه بر او و خاندان پاکش را در هم نپیچیم؟ از ماست که بر ماست.
ناشناس۹۶۸۲۱۰۰۹:۰۵:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۳
چی شد که این طور شدیم؟ چی شد که از موذن زاده اردبیلی رسیدیم به مداحی های دیسکویی و ریتم های متال؟
ناشناس۹۶۹۱۸۶۱۷:۱۲:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۳
وقتی به جای آموزش آموزههای دینی در بستری مناسب فقط هدفمان این است که در اسرع وقت به جامعه رنگ وبوی دینداری بدهیم میشود وضعیت موجود مردم به ظاهر متشرع هستند اما از آن بسیار کم یا هیچ نمی دانند !!!
حمید۹۶۸۲۲۹۰۹:۲۰:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۳
احسن، جانا سخن از زبان ما میگویی واقعیت‌های محرز و تلخی (به نام مداحی) که سالهاست گریبان گیر این مرز بوم شده که سبب شده اثر واقعی دین و معنویت رنگ ببازد.
ناشناس۹۶۸۵۷۵۱۲:۵۱:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۳
البته مدیحه سرایی در بیان نیکی های اهل بیت و مصائب آنها نیکوست ولی باید منجر به بالابردن سطح شعور باشد که بهتر است ولی همه باید عاقلانه برای دفاع و بیان دین رفتار کنند
ناشناس۹۶۸۲۷۰۱۰:۰۵:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۳
امامان عزیز هم مثل ما انسان بوده اند حتی خداوند در قران به پیامبر می گوید ای پیامبر بگو من هم بشری هستم مثل شما که به من وحی می شود آنچیز که امام حسین را متمایز می کند حق خواهی و ظلم ستیزی است آنچیز که حضرت علی را متمایز می کند دستگیری از فقرا و پرهیز از حرام خواری و عدالت خواهی است چرا ما صفات ممتاز ائمه را برجسته نمی کنیم و به گریه و ناله برای مظلومیت آنها می پردازیم ؟؟ آنها شجاعان و پرهیزگاران و ظلم ستیزان زمان خود بوده اند چرا به جای الگو قرار دادن آنها طور دیگری آنها را معرفی می کنیم ؟؟
ناشناس۹۶۸۳۰۷۱۰:۳۶:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۳
متن زیبا و دلنشینی بود که چون از عمق دل برآمده بر دل مینشیند ولی ظاهرا تقطیع شده و مقدمه و موخره آن حذف شده شاید به قرینه محتوای کلام و ناخوشایندی بعضی، شاید!!
ناشناس۹۶۸۳۱۶۱۰:۴۳:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۳
خلاصه کلام باید همه وقت رعایت ادب در کلام داشت.... والسلام
مسعود۹۶۸۳۳۷۱۰:۵۹:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۳
رحمت خدا و اولیاء اش بر نویسنده این متن بسیار بسیار زیبا اخیرا بعضی جنابان مداح وارد عرصه سیاست هم شده اند و به قول نویسنده بسیار محترم متن قدرت تشخیص مسائل روز را ندارند لیکن برای اینکه حرفهایشان به مذاق فلان جناح خوش آید .. که موجب فراری شدن جوانان از مسجد و منبر و.. شده و جالب اینکه این خبط را هم قبول ندارند
ناشناس۹۶۸۶۰۱۱۳:۰۱:۵۵ ۱۳۹۸/۴/۳
مداحان، غلامان اهل بیت هستند و این حق را دارند که به دشمنان اهل بیت دشنام دهند. به شما روشنفکر ها هم مربوط نیست که در کار اهل بیت دخالت کنید..نه یک مشت جیره خور
ناشناس۹۶۸۶۲۵۱۳:۱۴:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۳
مداحی و روضه خوانی شغل نیست !!!
ناشناس۹۶۹۲۳۲۱۷:۳۲:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۳
نقدتون به جاست. اما قرار نیست کسی واجد همه فضایلی که گفتید باشه تا مداحی کنه، فقط کافیه ارادت قلبی به اهل بیت داشته باشه، مداحی شغلش نباشه و از خودش چیزی نگه، یعنی فقط از متون کتاب های معتبر و اشهر شعرای معتبر استفاده کنه. مساله اینه که بخشی از مداحان حد خودشون رو نمی شناسن و فرهنگ سلبریتی پروری دامنشون رو گرفته. و به نظرم مشکل در عدم نزدیکی زبان شما دلسوزان به فهم عامه جامعه هم هست. به نظر خودتون این نوشته برای چند درصد از مردم جامعه قابل فهمه؟
اكبر۹۶۹۳۳۳۱۸:۲۶:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۳
يك دنيا ممنون. بسيار بسيار زيبا ، متقن ،منصفانه و منطقي و موثر نوشته شده است. براي سلامتي نويسنده صلوات ميفرستيم. احسنت.
سیدامیرحسین۹۶۹۳۴۳۱۸:۴۲:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۳
مطلب را که می خواندم تصور کردم که به حکمت آشنایی باید آن را نوشته باشد. نام آقای میرزایی را که به عنوان نویسنده دیدم، فهمیدم که تصورم کاملا درست بوده است!
شهاب۹۶۹۳۵۶۱۸:۵۲:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۳
در كجاي مكتب ما مداحي به عنوان شغل نگاه مي شود ؟؟؟؟مكتب اهل بيت عشق مي خواهد يكبار براي هميشه تكليف شيعه با مداحي بي سواد تا بيشتر ضربه نخورده ايم روشن كنيم
رضا۹۶۹۴۸۲۲۰:۱۵:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۳
آسیبی که برخی مداحان با سطحی کردن مفاهیم دینی به اعتقادات مردم وارد کردند در طول تاریخ ۱۴۰۰ ساله دین اسلام وارد نشده بود.
ناشناس۹۶۹۵۹۷۲۱:۴۱:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۳
حالا چند نفر هم که از این راه نون میخورن را بیکار کن بالاخره تو این مجلسها همه نوع زائقه پیدا میشه هی درجه فلسفه مجلس را بالا بردی حوصله همه را سر میبری کسی پا منبرت نمیاد.
ناشناس۹۶۹۷۱۴۲۲:۴۴:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۳
برخی مداح ها که همه فن حریف هستند . هم وارد سیاست هم وارد تجارت .
ناشناس۹۷۱۷۰۰۱۸:۲۰:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۴
از ادیبان تاریخ بپرسی کلام هیچ کس هم سطح کلام امیرالمومنین نیست مطالب رو ماست مالی نفرمایید بله کلام خدا و رسول بالاتر از کلام امیر است
ناشناس۹۷۴۴۷۷۱۰:۱۰:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۶
بعضی شون مروجین خرافات و سو استفادکنندگان از جهل و احساسات مردم!!!!!!!!!!!!!!!!

پربحث‌های امروز

 1. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 2. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 3. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 4. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 5. وزیر کشور: ۱۰ درصد جامعه به حجاب بی‌توجه هستند/ باید از دو قطبی شدن موضوع حجاب پرهیز شود

 6. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 7. اعتراض روحانی به رئیسی درباره روند دادگاه‌های مفاسد اقتصادی/ پای پرونده حسین فریدون در میان است؟

 8. واکنش بنیاد شهید به حذف شهید از خیابان‌های تهران

 9. اتمام حجت رئیسی درباره برخورد با مفاسد اقتصادی در حضور سران قوا

 10. ایزدی: آمریکا به دنبال تضعیف ابزارهای قدرت ایران است/ خبر موافقت ترامپ با پیشنهاد خط اعتباری مکرون درست نیست

 11. برانکو اخراج شد

 12. هدف‌گیری سپاه به سمت پایگاه‌ها و شناور آمریکایی بعد از سرنگونی پهپاد گلوبال

 13. بیرانوند از فوتبال ایران خداحافظی می کند؟

 14. اینستاگرام صفحه دختر سردار سلیمانی را بست

 15. خودرو آفرود با ظاهر پراید  

 16. وزیر انرژی سعودی توقف پنجاه درصدی تولید نفت را تایید کرد

 17. تجارت میلیاردی فیلترشکن دست چه کسانی است؟  

 18. پیشنهاد افزایش ۱۰۰ درصدی حق کمیسیون مشاوران املاک!

 19. رکورد شکنی نمایندگان مجلس در تصویب ۳۰۰ بند در چند دقیقه  

 20. واکنش برانکو بعد اخراج از الاهلی

 21. اپل و رونمایی از سه گانه آیفون۱۱ + تصاویر و مشخصات

 22. بشار اسد فرمان عفو عمومی صادر کرد

 23. آنچه باید درباره آرامکوی عربستان، بزرگترین شرکت نفت جهان بدانید

 24. ورود پلیس اینترپل به پرونده فرار شهردار اسبق صدرای شیراز

 25. اقدام کانادا در فروش املاک ایران؛ خوش رقصی ترودو برای ترامپ

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 2. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 3. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 4. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 5. سخنگوی قوه قضائیه: سحر خدایاری در بازجویی‌ها به اشتباه خود اعتراف کرده بود

 6. گستاخی سناتور آمریکایی؛ باید به پالایشگاه‌های ایران حمله شود

 7. استاد ایرانی مقیم آمریکا: ۸۰ سال است هر روز زیارت عاشورا می‌خوانم

 8. انتشار جزئیات و تصاویری جدید از صحنه قتل میترا استاد

 9. خودروهایی که قرار بود در ایران تولید شود  

 10. جزئیات ورود بانوان به ورزشگاه در بازی ایران و کامبوج

 11. کنایه‌های مجری تلویزیون به بی‌سوادی سلبریتی‌ها  

 12. حکم «زن خواننده در ابیانه» صادر شد

 13. محفل همسران شهدای مدافع حرم   

 14. نظر شما درباره این عکس چیست؟  

 15. 41 میلیون گرسنه در آمریکا  

 16. آیت‌الله مکارم شیرازی: ازدواج در سن کمتر از ۱۳ سال باطل است

 17. بعیدی نژاد: نفت خود را به شرکت خصوصی فروخته‌ایم/ یادداشت سفارت نقض نشده است

 18. آیا نقد اعضای دفتر رهبری امکان‌پذیراست؟/ نظر کواکبیان درباره نظارت استصوابی/ ابهامات استعفای فاضل لاریجانی

 19. تفاوت «میترا» با «سحر» برای اصلاح‌طلبان چیست؟ + تصاویر

 20. با ۳۰۰ میلیون می‌توان در تهران خانه‌ خرید؟ / آینده بازار مسکن چگونه است؟

 21. دستورالعمل مهم ساماندهی زندانیان ابلاغ شد/ آغازی بر سیاست زندان زدایی

 22. نمايش بزرگ سوء قصد به جان دونالد ترامپ

 23. میدل ایست آی: اشتباهات نتانیاهو درباره ایران برایش گران تمام خواهد شد

 24. سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن: آرامکوی عربستان را با ۱۰ پهپاد، هدف قرار دادیم

 25. جبل طارق: ایران تعهدات خود درباره کشتی آدریان‌دریا را نقض نکرده است

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 4. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 5. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 6. زنان را به استادیوم راه بدهید

 7. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 8. مهلت پزشکان تمام شد؛ اولتیماتوم مالیاتی‌ها به پزشکان

 9. اظهارات پدر ٰ«سحر خدایاری»/ اجازه سو استفاده به دیگران نمی‌دهم

 10. شبنم نعمت زاده بازداشت شد

 11. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 12. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 13. واکنش تند برخی نمایندگان به انتقاد پناهیان از مجلس/ احکام سنگین پرونده هفت‌تپه و دستور رئیسی/ روایت فائزه هاشمی از غرور روحانی

 14. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 15. دستور بازداشت هنرپیشه هتاک صادر شد

 16. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 17. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 18. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 19. انتقاد تند پناهیان از عدم شفافیت آرای نمایندگان مجلس  

 20. اتهام اصلی شبنم نعمت‌زاده

 21. واکنش مجلس به انتقادات پناهیان از رد شفافیت آرای نمایندگان

 22. سخنگوی قوه قضائیه: سحر خدایاری در بازجویی‌ها به اشتباه خود اعتراف کرده بود

 23. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 24. گستاخی سناتور آمریکایی؛ باید به پالایشگاه‌های ایران حمله شود

 25. جمعی از مسئولان قضایی در مراسم ترحیم سحر خدایاری حضور یافتند

آخرین عناوین