مدّاحانِ جنجالی و فقرِ فرهنگی

امین میرزائی، گروه تعاملی الف،   3980403019 ۲۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
مدّاحانِ جنجالی و فقرِ فرهنگی

فقرِ فرهنگی لزوماً با فقرِ اقتصادی و این دوّمی الزاماً با ساده زیستی قناعت همسنگ نیست. سلمانِ فارسی و عمّارِ مکّی و بِلالِ حبشی همگی از اصحابِ صُفّه بوده اند ؛یعنی همان چند نفر مهاجری که در حاشیه سکّویِ مسجدِ پیامبر، به تنگدستی شب را به روز می رساندند. امّا نه معرفتشان به همان حدّ ظاهرگراییِ محافلِ اهل خرافه محصور می شد و نه آدابِ معاشرت و سخن گفتنشان به اوباشِ مدینه می مانست.

چنین بود که گاهِ شهادتِ مُصعبِ عمیر که اشراف زاده ای اهلِ مکّه بود، اطرافیان پنداشتند رسولِ مکرّمِ اسلام به شهادت رسیده است. به همین دلیل پرچم انداختند و به سوی کوهِ اُحُد گریختند. کیست که شهید بزرگوار چمران را بشناسد و از ادبِ محاوره آن گرامی خبر نداشته باشد؟ یا به کلامِ شهیدِ بزرگوار آوینی گوش فرا داده باشد و مجذوبِ کلامِ آن بزرگوار نگردد؟ و این سخن قرآن است که بادیه نشینانِ دور از فرهنگ و تمدّنِ بشری را در کفر و نفاق شدید تر می خواند واین کلام امامانِ معصوم است که رو کردن به خُلق و خویِ جاهلی را پس از هدایتِ الهی، تعرّب (بادیه نشینی و تمدّن گریزی) پس از مدنیّت می خواند. الْأَعْرابُ أَشَدُّ كُفْراً وَ نِفاقاً وَ أَجْدَرُ أَلَّا يَعْلَمُوا حُدُودَ ما أَنْزَلَ اللَّهُ عَلى‏ رَسُولِهِ وَ اللَّهُ عَلِيمٌ حَكِيمٌ‏ ...

نفت، دایناسوری ست که در طول زمان بالغ و فروتن شده است! زندگی در سرزمینی که اقتصادش بر پایه نفت می چرخد، علاوه بر آوردن نفت سر سفره مردم، می باید زبانِ نفت را هم به مردم بیاموزد. نمی شود که حاصل "شصت تا دویست و پنجاه میلیون سال" فشار عصبی و فیزیکی بر دایناسورهایِ سابق ( نفتِ لاحق) را با عباراتی چون "داره میریزه" بر سر سفره آورد. سفره آدابی دارد که یکی از آن آداب، سخن گفتن به لهجه غیر اوباش است. این دو آیه را بخوانید: لا تَجْعَلُوا دُعاءَ الرَّسُولِ بَيْنَكُمْ كَدُعاءِ بَعْضِكُمْ بَعْضا.قَدْ يَعْلَمُ اللَّهُ الَّذِينَ يَتَسَلَّلُونَ مِنْكُمْ لِواذا. آن چنان كه همديگر را صدا مى‏ زنيد، پيامبر را صدا مزنيد. خدا مى‏ داند چه كسانى از شما در پناه ديگرى خود را پنهان مى‏ سازید. (سوره مبارکه نور/آیه کریمه ۶۳) يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لا تَرْفَعُوا أَصْواتَكُمْ فَوْقَ صَوْتِ النَّبِيِّ وَ لا تَجْهَرُوا لَهُ بِالْقَوْلِ كَجَهْرِ بَعْضِكُمْ لِبَعْض.أَنْ تَحْبَطَ أَعْمالُكُمْ وَ أَنْتُمْ لا تَشْعُرُونَ. اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد، صداى خود را از صداىِ پيامبر بلندتر مكنيد و هم چنان كه باهمديگر بلند سخن مى‏ گوييد با او به آواز بلند سخن مگوييد، كه اعمالتان ناچيز شود و آگاه نشويد. (سوره مبارکه حجرات/آیه کریمه ۲)

فرض را بر این می گذارم که صدایِ همه مداحان همانندِ صوتِ امام سجّاد آسمانی ست ( که غالباً نیست)، و همه شان دوره سُلفژ و آواز را گذرانده اند (که اغلب نگذرانده اند)، و ادبیات همه شان به کلام بلاغت آمیزِ علی علیه السّلام در نهج البلاغه تن می زند ( که سخنِ بسیاریشان نمی زند)، و همه شان آن قدر سیاستمدارند که بین دمکرات و جمهوریخواه، بین حزب کارگر و محافظه کار، و بین سوسیال دمکرات و سوسیال مسیحی فرق بگذارند. یعنی بلدند که فرق قطب شمال و قطب جنوب در اسکیموها و پنگوئنهاست، نه در برف و یخ و امثال آن (که البته غالباً بلد نیستند). سخن من چیز دیگری است. یک جایِ دیگر هم نوشته ام. برادران محترم مدّاحی که این "شغل" را وسیله "کسب" خود قرار داده اند، بینهم و بین الله از خود بپرسند که از شرحه شرحه شدن بدن مبارک ابا عبدالله راضی اند یا خیر؟! یعنی آیا در خَبایایِ وجود خود به اتّفاقی که مایه به وجود آمدن شغلشان شده رضا می دهند یا نه؟! برای مردمی که از صبح تا شب به دنبال لقمه حلالند، نماز ظهر- صلوةِ وُسطی- آنتراکتِ معنوی بین راه است. امّا نمی دانم برای کسی که بیست و چهارساعت روز - و هفت روز هفته - از معنویت "ارتزاق" می کند، وقتی هم برای "معنا" می ماند؟!

راقمِ این سطور فیلسوف و فقیهی مُکلاّست و از فلسفه و فقه و دستار امرارِ معاش نمی کند. برخلافِ من و کامنت گذارانِ ممیّزی شده ذیل این نوشته، برخی مدّاحان محترم "پول" می گیرند. برای چه؟! برای آنکه مردم را بخندانند و بگریانند و البته - اگر شد - دشنام بدهند. تا اینجای کار مسأله ای نیست. مسأله ای اگر هست، محلّ کسب درآمد است. فراقِ عزیزترین غایب عالَم را مایه کسب قرار داده اند.العیاذُ بالله شویِ تراژیک یا کمدی استند آپ که نیست. مسأله یک جنایت عمیق در حق بشریت یا تجلّی اعظم الوهی در شب میلاد است. با این مسأئل که نمی توان سرسری برخورد کرد. من نمی دانم که میزان آشنایی مبلّغین این چنینی با سیره امام تا چه حدّ است و چرا ورزش باستانی را - و نه مثلا آیین سخنوری را - به علی علیه السلام نسبت می دهند؟!

قبول دارم که اخلاق "فتوّت" جزء جدایی ناپذیر برخی زورخانه هاست، امّا این را هم می دانم که کودتای "شعبان جعفری" از بعضی زورخانه ها برخاست. می دانم که "دعای کمیل" اِنشادِ حضرت امیر است، امّا از این نکته هم آگاهم که دعا را در خلوت شب و بر سر چاه می خوانده اند، نه با آمپلی فایر و وسط بزرگراه. می دانم که حضرت، "حیدر کرّار" بود. امّا خطبه امام درباره "طاووس" را هم خوانده ام. می دانم که زرهِ امام پشت نداشت. از این هم با خبرم که به دعوت ابوسفیان برای سرنگونی ابوبکر پاسخ منفی دادند و وحدت مسلمانان را برحق خود مقدّم داشتند. و می دانم که نام شمشیرِ امام "ذوالفقار" بود. در عین حال از آن که صورت خود را به تنورِ نانوایی زنی وارد کرد که به او دشنام می داد آگاهم. شوهرِ زن، سرباز علی بود که در جنگ کشته شد و زن، تمام شوربختی خود را از خلیفه مسلمین می دید. علی علیه السلام از شرم به خود لرزید و - در عوض مقابله به مثل - آتش تنور را به چهره مبارک خود عرضه کرد تا آتش دوزخ الهی را یاد کرده باشد و از آن که سربازی در رکاب او جنگیده و فرزندانی یتیم از او به جا مانده و او بی خبر بوده به درگاه الهی توبه کند.

اسلامِ عزیز برخی ایّام و لیالیِ سال را از حکمِ سایر روزها و شبها جدا کرده، و فسوق و جدال و را در آن روزان و شبان قدغن فرموده. نمونه اش حرمتِ کشتنِ حشرات در دوران حجّ است و هم پرهیز از خشونت در ایّامِ ماه مبارکِ رمضان. امّا مدّاحانِ عزیز هر مراسمِ مذهبی را در دو نسخه عرضه می کنند و مراسم ملّی آکنده از "غم" را به این ایّام می افزایند ( گرامی داشتنِ ایّامِ آغاز جنگ بر خلافِ روزهای پایان آن، و نوحه خوانی در ایّام گرامی داشتِ فتحِ خرّمشهر به جای شادی برای آزاد کردن تکّه ای از خاک میهنمان). این که کجایِ کار می لنگد که ماه‌های چهارگانه حرام (محرّم و رجب و ذی القعده و ذی الحجّه) عرصه درگیریِ مسلمانان می شود و مؤمنان حاضر در مِنا به آب خوردنی به خاک و خون کشیده می شوند، از نقص عقلِ برخی به ظاهر مسلمانان حکایت می کند که گریبانِ نفسِ امّاره را رها می کنند و یقه یکدیگر را می فشارند! نسلی که از درک مفاهیم دیریاب و پیچیده عاجز، و از پی بردن به مفهوم و منطوق نهفته در پس عباراتِ با بافت وابسته و غیر مستقیم ناتوان است. نسلی که نمی داند ابوالفضل العبّاس "حکیمِ آل محمّد" بوده و فضیلت او در قطع دستان مبارکش خلاصه نمی شده. نسلی که به" ذوالجناح" توسّل می جوید و خود را "سگِ" حسین می خواند. با "کفتر" های حرم رضوی همذات پنداری می کند و خطاب به زهرای بتول زبان به عربده می گشاید. نسلی که "حدیثُ الحقیقه" کمیل بن زیاد نخعی را نمی شناسد و معنای دقیق فِقراتِ اولیه دعای کمیل را نمی داند و نسلی که با زبان "سجع" زینب بیگانه است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۶۸۰۹۲۰۷:۰۹:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۳
جالبه در ایام سوگواری محرم همه مردم خیرات می کنند میلیون ها هزینه می کنند و نذری می دهند از آشپز گرفته تا آبدارچی،کفشدار و ... همه خالصانه و مخلصانه کار می کنند ولی فقط یک گروه برایشان محرم و سوگواری منبع درآمدهای آنچنانی است و آن هم برخی مداحان است که مبالغ میلیونی و بعضا میلیاردی می گیرند.به همین خاطر هم نوا و صدا و سوزشان در جامعه اثر نمی کند و آن نتیجه ای که از مراسم عزارداری باید حاصل بشه نمیشه
ناشناس۹۶۸۲۰۱۰۸:۵۷:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۳
حرفات درسته و عالی ولی "داره میریزه"ربطی به نفت و آوردنش سر سفره مردم نداشت که گفتی!
ناشناس۹۶۹۲۱۱۱۷:۲۳:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۳
اتفاقا درست نگفته و عالی نفرموده بلکه آنچنان تحریفات را با لعاب فیلسوفانه و عارفانه در هم آمیخته تا نادرستی را درست جلوه دهد. میشود اینقدر متعرض دستگاه امام حسین علیه السلام نشویم و به بهانه نقد پاره ای رفتارهای نادرست کل قصه و نسخه عزاداری و ندبه و ضجه بر او و خاندان پاکش را در هم نپیچیم؟ از ماست که بر ماست.
ناشناس۹۶۸۲۱۰۰۹:۰۵:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۳
چی شد که این طور شدیم؟ چی شد که از موذن زاده اردبیلی رسیدیم به مداحی های دیسکویی و ریتم های متال؟
ناشناس۹۶۹۱۸۶۱۷:۱۲:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۳
وقتی به جای آموزش آموزههای دینی در بستری مناسب فقط هدفمان این است که در اسرع وقت به جامعه رنگ وبوی دینداری بدهیم میشود وضعیت موجود مردم به ظاهر متشرع هستند اما از آن بسیار کم یا هیچ نمی دانند !!!
حمید۹۶۸۲۲۹۰۹:۲۰:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۳
احسن، جانا سخن از زبان ما میگویی واقعیت‌های محرز و تلخی (به نام مداحی) که سالهاست گریبان گیر این مرز بوم شده که سبب شده اثر واقعی دین و معنویت رنگ ببازد.
ناشناس۹۶۸۵۷۵۱۲:۵۱:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۳
البته مدیحه سرایی در بیان نیکی های اهل بیت و مصائب آنها نیکوست ولی باید منجر به بالابردن سطح شعور باشد که بهتر است ولی همه باید عاقلانه برای دفاع و بیان دین رفتار کنند
ناشناس۹۶۸۲۷۰۱۰:۰۵:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۳
امامان عزیز هم مثل ما انسان بوده اند حتی خداوند در قران به پیامبر می گوید ای پیامبر بگو من هم بشری هستم مثل شما که به من وحی می شود آنچیز که امام حسین را متمایز می کند حق خواهی و ظلم ستیزی است آنچیز که حضرت علی را متمایز می کند دستگیری از فقرا و پرهیز از حرام خواری و عدالت خواهی است چرا ما صفات ممتاز ائمه را برجسته نمی کنیم و به گریه و ناله برای مظلومیت آنها می پردازیم ؟؟ آنها شجاعان و پرهیزگاران و ظلم ستیزان زمان خود بوده اند چرا به جای الگو قرار دادن آنها طور دیگری آنها را معرفی می کنیم ؟؟
ناشناس۹۶۸۳۰۷۱۰:۳۶:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۳
متن زیبا و دلنشینی بود که چون از عمق دل برآمده بر دل مینشیند ولی ظاهرا تقطیع شده و مقدمه و موخره آن حذف شده شاید به قرینه محتوای کلام و ناخوشایندی بعضی، شاید!!
ناشناس۹۶۸۳۱۶۱۰:۴۳:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۳
خلاصه کلام باید همه وقت رعایت ادب در کلام داشت.... والسلام
مسعود۹۶۸۳۳۷۱۰:۵۹:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۳
رحمت خدا و اولیاء اش بر نویسنده این متن بسیار بسیار زیبا اخیرا بعضی جنابان مداح وارد عرصه سیاست هم شده اند و به قول نویسنده بسیار محترم متن قدرت تشخیص مسائل روز را ندارند لیکن برای اینکه حرفهایشان به مذاق فلان جناح خوش آید .. که موجب فراری شدن جوانان از مسجد و منبر و.. شده و جالب اینکه این خبط را هم قبول ندارند
ناشناس۹۶۸۶۰۱۱۳:۰۱:۵۵ ۱۳۹۸/۴/۳
مداحان، غلامان اهل بیت هستند و این حق را دارند که به دشمنان اهل بیت دشنام دهند. به شما روشنفکر ها هم مربوط نیست که در کار اهل بیت دخالت کنید..نه یک مشت جیره خور
ناشناس۹۶۸۶۲۵۱۳:۱۴:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۳
مداحی و روضه خوانی شغل نیست !!!
ناشناس۹۶۹۲۳۲۱۷:۳۲:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۳
نقدتون به جاست. اما قرار نیست کسی واجد همه فضایلی که گفتید باشه تا مداحی کنه، فقط کافیه ارادت قلبی به اهل بیت داشته باشه، مداحی شغلش نباشه و از خودش چیزی نگه، یعنی فقط از متون کتاب های معتبر و اشهر شعرای معتبر استفاده کنه. مساله اینه که بخشی از مداحان حد خودشون رو نمی شناسن و فرهنگ سلبریتی پروری دامنشون رو گرفته. و به نظرم مشکل در عدم نزدیکی زبان شما دلسوزان به فهم عامه جامعه هم هست. به نظر خودتون این نوشته برای چند درصد از مردم جامعه قابل فهمه؟
اكبر۹۶۹۳۳۳۱۸:۲۶:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۳
يك دنيا ممنون. بسيار بسيار زيبا ، متقن ،منصفانه و منطقي و موثر نوشته شده است. براي سلامتي نويسنده صلوات ميفرستيم. احسنت.
سیدامیرحسین۹۶۹۳۴۳۱۸:۴۲:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۳
مطلب را که می خواندم تصور کردم که به حکمت آشنایی باید آن را نوشته باشد. نام آقای میرزایی را که به عنوان نویسنده دیدم، فهمیدم که تصورم کاملا درست بوده است!
شهاب۹۶۹۳۵۶۱۸:۵۲:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۳
در كجاي مكتب ما مداحي به عنوان شغل نگاه مي شود ؟؟؟؟مكتب اهل بيت عشق مي خواهد يكبار براي هميشه تكليف شيعه با مداحي بي سواد تا بيشتر ضربه نخورده ايم روشن كنيم
رضا۹۶۹۴۸۲۲۰:۱۵:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۳
آسیبی که برخی مداحان با سطحی کردن مفاهیم دینی به اعتقادات مردم وارد کردند در طول تاریخ ۱۴۰۰ ساله دین اسلام وارد نشده بود.
ناشناس۹۶۹۵۹۷۲۱:۴۱:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۳
حالا چند نفر هم که از این راه نون میخورن را بیکار کن بالاخره تو این مجلسها همه نوع زائقه پیدا میشه هی درجه فلسفه مجلس را بالا بردی حوصله همه را سر میبری کسی پا منبرت نمیاد.
ناشناس۹۶۹۷۱۴۲۲:۴۴:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۳
برخی مداح ها که همه فن حریف هستند . هم وارد سیاست هم وارد تجارت .
ناشناس۹۷۱۷۰۰۱۸:۲۰:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۴
از ادیبان تاریخ بپرسی کلام هیچ کس هم سطح کلام امیرالمومنین نیست مطالب رو ماست مالی نفرمایید بله کلام خدا و رسول بالاتر از کلام امیر است
ناشناس۹۷۴۴۷۷۱۰:۱۰:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۶
بعضی شون مروجین خرافات و سو استفادکنندگان از جهل و احساسات مردم!!!!!!!!!!!!!!!!

پربحث‌های دیروز

 1. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

 2. علت عجیب ردصلاحیت علی مطهری/ جلسه خاتمی و ناطق با روحانی؛ از تکذیب تا تایید/کرباسچی: مردم و تاریخ درباره زندگی بدون تشریفات مرحوم هاشمی قضاوت خواهند کرد

 3. بلایی که ویروس کرونا بر سر اقتصاد چین می‌آورد

 4. واکنش «حوزه علمیه» به آتش زدن کتاب علمی پزشکی

 5. محمود کریمی: مجلس بعدی دیگر جای بخور بخور نیست/ مشکل ما این است که پدافند سیاسی نداریم/ زندگی مردم سخت‌تر شده

 6. نامه دوم متخصصان علوم اقتصادی به رئیس جمهور: با این ۱۰ راهکار، ورود به کسب و کار را تسهیل کنید

 7. توضیحات مطهری درباره حضور در شورای نگهبان

 8. ولخرجی‌های باورنکردنی ثروتمندترین ورزشکار جهان + تصاویر

 9. دولت جدید و جوان لبنان؛ ماموریت غیر ممکن یا معجزه‌ وحدت ملی؟

 10. چرا مشکلات تولید حل نمی‌شود؟

 11. ظریف: عامل شلیک به هواپیمای اوکراینی در زندان است/ مذاکره با آمریکا غیرمحتمل نیست/ کشور تک صدایی نیستیم

 12. تمساح خلیج فارس اعدام شد

 13. انتصاب چهارمین سفیر زن جمهوری اسلامی

پربحث‌های هفته

 1. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

 2. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 3. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 4. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 5. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 6. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 7. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 8. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 9. علت عجیب ردصلاحیت علی مطهری/ جلسه خاتمی و ناطق با روحانی؛ از تکذیب تا تایید/کرباسچی: مردم و تاریخ درباره زندگی بدون تشریفات مرحوم هاشمی قضاوت خواهند کرد

 10. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 11. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 12. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 13. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 14. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 15. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 16. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 17. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 18. زمستان سخت دروغ و روسیاهی دشمنان مردم ایران

 19. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 20. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 21. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 22. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

 23. بلایی که ویروس کرونا بر سر اقتصاد چین می‌آورد

 24. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 25. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

آخرین عناوین