اصل ۴۲ و ۴۹ قانون اساسی پس از ۴۰ سال اجرایی خواهد شد؟/ طرح اعاده اموال نامشروع و رسیدگی به دارایی مقامات و مسئولان؛ دو بال برای مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت

گروه سیاسی الف،   3980402138 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

نمایندگان مجلس امروز کلیات طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان را تصویب کردند و چندی پیش هم رئیس دستگاه قضا هم آیین‌نامه رسیدگی به اموال و دارایی مسئولان را برای اجرا ابلاغ کرد؛ آیا این موراد دو بال برای مبارز با فساد و ایجاد شفافیت است؟ اجرای این دو چه آثاری در پی خواهد داشت و کادام مسئولان در دایره آن قرار خواهند گرفت؟

اصل ۴۲ و ۴۹ قانون اساسی پس از ۴۰ سال اجرایی خواهد شد؟/ طرح اعاده اموال نامشروع و رسیدگی به دارایی مقامات و مسئولان؛ دو بال برای مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت

به گزارش الف، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان را در دستور کار خود داشتند که نمایندگان مخالف طرح، از بیان اظهارات خود در باره آن انصراف دادند و نمایندگان موافق هم در این خصوص صحبتی نکردند و پس از آن کلیات طرح به رأی گذاشته و تصویب شد.

ارزیابی و بررسی میزان اموال مسئولان در زمان قبل و بعد از مسئولیت‌شان همواره در نظام‌های سیاسی مورد توجه بوده و این موضوع در نظام جمهوری اسلامی ایران نیز در قالب اصل ۱۴۲ قانون اساسی مطرح شده است، البته در بسیاری از کشور‌های جهان مقامات لیست دارایی و اموال خود را اعلام می‌کنند و مردم دقیقا می‌دانند که حقوق ماهانه روسای جمهور، نخست وزیران، وزرا، نمایندگان مجلس و... چه مقدار است.بدون اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی نمی‌توان از طریق اجرای قانون رسیدگی به اموال مسئولان مانع رانت خواری‌ها شد. حلقه مکمل اصل ۱۴۲ قانون اساسی در زمینه رسیدگی به اموال مسئولان، اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی و اعاده اموال نامشروع مسئولان است.

براساس این گزارش قانون رسیدگی به اموال مسئولان مقامات و کارگزاران نظام بر اساس اصل ۱۴۲قانون اساسی در سال ۱۳۸۴ در مجلس مطرح  و در خرداد ماه سال ۸۶ تصویب شد، البته این طرح از آن زمان تا آذر ماه سال ۹۴ بین مجلس و شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام در رفت و آمد بود که در نهایت به تصویب رسید، ولی طراحان نسبت به طرحی که ارائه داده بودند و قانونی که تصویب شده بود، اعتراض و انتقاداتی داشتند.

حجت الاسلام ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه هم اردیبهشت امسال آئین نامه اجرایی قانون رسیدگی به اموال مسئولان مقامات و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران را ابلاغ کرد.

بیشتر بخوانید:

متن نهایی طرح ۱۰ ماده‌ای اعاده اموال نامشروع مسئولان + جزئیات

مجلس قانون اعاده اموال نامشروع را اصلاح کرد

شهروندان می‌توانند اطلاعات اموال نامشروع مسئولان را به دادستان کشور اعلام کنند

نهادهای مکلف به اعلام اموال مسئولان مشخص شدند

اجرای این قانون بلندی برای شفافیت مالی مسئولان کشور و جلوگیری از فساد و رانت‌خواری است که موجب افزایش اعتماد مردم به مسئولان و متمایز شدن مسئولان رانت خوار و فاسد از مسئولان پاکدست می‌شود؛ اما برخی اعتقاد داشتند این قانون به تنهایی نمی‌تواند در راستای مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت مالی مسئولان مؤثر باشد و اگر به درستی اجرا شود آثار آن از امروز به بعد است و شامل سال‌های گذشته نخواهد شد.

محمد دهقان نماینده مردم در مجلس در این مورد می‌گوید: بدون اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی نمی‌توان از طریق اجرای قانون رسیدگی به اموال مسئولان مانع رانت خواری‌ها شد. حلقه مکمل اصل ۱۴۲ قانون اساسی در زمینه رسیدگی به اموال مسئولان، اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی و اعاده اموال نامشروع مسئولان است.

طبق اصل ۴۹ قانون اساسی دولت‏ موظف‏ است‏ ثروت‌های‏ ناشی‏ از ربا، غصب‏، رشوه‏، اختلاس‏، معاملات‏ دولتی‏، فروش‏ زمین‌های‏ موات‏ و مباحات‏ اصلی‏، دایر کردن‏ اماکن‏ فساد و سایر موارد غیرمشروع‏ را گرفته‏ و به‏ صاحب‏ حق‏ رد کند و در صورت‏ معلوم‏ نبودن‏ او به‏ بیت المال‏ بدهد، این‏ حکم‏ باید با رسیدگی‏ و تحقیق‏ و ثبوت‏ شرعی‏ به‌وسیله‏ دولت‏ اجرا شود.

بر همین اساس در اسفند ماه سال ۹۶، ۱۸۰ نماینده مجلس در راستای تحقق اصل ۴۹ قانون اساسی طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولان» را با قید دو فوریت تقدیم هیئت رئیسه مجلس کردند و در دستور کار صحن علنی پارلمان بود. مسعود پزشکیان نائب رئیس اول مجلس که در آن زمان در غیاب علی لاریجانی ریاست جلسه را برعهده داشت، اخطار مصطفی کواکبیان نماینده تهران و عضو فراکسیون امید با استناد به اصل ۷۵ قانون اساسی که این طرح را دارای بار مالی می‌دانست را تایید و به رای گذاشت که مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت، لذا این طرح از دستور کار مجلس خارج شد و مقرر شد در قالب «طرح تشدید مبارزه با مفاسد اقتصادی در دستگاه قضایی و سازمان تعزیرات حکومتی» به صحن مجلس ارئه شود.

طرح یک فوریتی تشدید مبارزه با مفاسد اقتصادی در دستگاه قضایی و سازمان تعزیرات حکومتی با ادغام سه طرح الزام قوه قضاییه به اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی و اعاده اموال نامشروع مسئولان، مبارزه با جرائم اقتصادی و تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تدوین شد و در شهریور ماه سال گذشته در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت؛ اما بهمن سال۹۷ دو فوریت طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان در صحن علنی مجلس به رای گذاشته شد که با مخالفت نمایندگان مواجه شد و نمایندگان فقط با یک فوریت آن موافقت کردند.

هدف اصلی از تصویب طرح رسیدگی به دارایی‌ها و اموال مسئولان افزایش اعتماد عمومی، شفافیت فعالیت‌های اقتصادی و در نهایت توسعه اقتصادی است که امید است با رویکرد مثبت در دوره جدید قوه قضائیه، طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان نهایی و اجرایی شود.

به گزارش الف، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز خود با کلیات طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان در دستور کار قرار گرفت که نمایندگان مخالف از بیان اظهارات خود در باره این طرح انصراف دادند و نمایندگان موافق هم صحبتی نکردند و پس از آن کلیات طرح به رأی گذاشته و با ۱۷۱ رأی موافق، ۱۵ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۹ نماینده حاضر تصویب شد.

مشمولان قانون اعاده اموال نامشروع

نمایندگان مجلس در ادامه در بررسی این طرح یک فوریتی و نحوه اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی و براساس ماده یک آن که به تصویب صحن رسید مشمولان طرح را مشخص کردند که بر اساس ماده ۱۶، احکام مقرر در مواد ۵ تا ۷، ۹ و ۱۱ تا ۱۵ این قانون با رعایت مفاد این بخش شامل رؤسا، مدیران و مسئولان موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶/۷/۸، ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه و ماده 3 قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزارن جمهوری اسلامی ایران و تبصره‌های آن از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به بعد نیز می شود.

علاوه بر موارد فوق، رؤسا و معاونان و مدیران کل دانشگاه آزاد اسلامی و رؤسا و معاونان واحدهای آن و نیز هم ترازان، همسران و بستگان نسبی و سببی درجه اول از طبقات اول و دوم اشخاص موضوع این ماده مشمول این بخش می باشند.

ذی حسابان دستگاه های اجرایی و کلیه کارکنان دستگاه های اجرایی که در زمینه امور مالیاتی، اسناد و املاک، منابع طبیعی، اراضی محدوده و حریم شهرها و روستاها و بستر رودخانه ها، امور گمرکی، بانکی، بیمه ای، وقفی و خیریه، شهرداری ها، مناطق آزاد تجاری- صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی فعالیت کرده یا می کنند نیز مشمول این بخش می شوند. کلیه کسانی که ظن قوی در تحصیل اموال نامشروع به وسیله آنان با سوء استفاده از مقام و موقعیت این افراد مشمول این ماده وجود دارد، مشمول احکام این بخش هستند.

۷ نهاد مکلف به اعلام اموال نامشروع مسئولان کدامند؟

نمایندگان همچنین براساس ماده ۲ این طرح ۷ نهاد حقوقی، اطلاعاتی و امنیتی کشور را جهت اعلام اموال نامشروع مسئولان به دادستان کل کشور مشخص کرد که عبارتند از دادستان‌های عمومی و انقلاب، سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات کل کشور، مرکز اطلاعات مالی موضوع ماده ۷ مکرر قانون مبارزه با پولشویی با اصلاحات و الحاقات بعدی، وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران که مکلفند اطلاعات و مستندات راجع به اموال افراد مشمول این بخش را که ظن به عدم مشروعیت آن ها دارند به دادستان کل کشور اعلام کنند.

همچنین هر یک از شهروندان و سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند اطلاعات خود در خصوص اموال نامشروع اشخاص مشمول این بخش را به دادستان کل کشور اعلام کنند، دادستان کل موظف است طرق قابل دسترسی را برای اعلام گزارش های مردمی ایجاد و اعلام کند.

البته نمایندگان با ارجاع مواد ۳ الی ۱۲ این طرح به کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس برای بررسی بیشتر و همکاری با قوه قضائیه  موافقت کردند.

طراحان طرح می‌گویند: اگر کسی اموال نامشروع نداشته باشد، نباید نگران بررسی اموالش باشد، چراکه در این طرح ما به ارث و میراث افراد و زندگی‌های متعارف آنان تعرضی نمی‌کنیم، بلکه صرفا ثروت‌ها و درآمد‌های هنگفت و نامشروع برخی از مسئولان بررسی می‌شود و در نهایت به بیت المال بازمی‌گردد و امیدوارند با تصویب آن و تبدیل به قانون یکی از بندهای قانون اساسی اجرایی شود تا گامی در جهت مبارزه با فساد باشد.

برخی عنوان می‌کنند که قانون رسیدگی به اموال و دارایی مسئولان و ابلاغ آیین‌نامه آن از سوی رئیس دستگاه قضا با این طرح یکی از است که طراحان می‌گویند آیین‌نامه رسیدگی به اموال مسئولان از سوی حجت الاسلام رئیسی و لزوم قانونمند شدن اعاده اموال نامشروع مسئولان در مجلس تضادی هم ندارد و اعاده اموال نامشروع مسئولان و رسیدگی به اموال آنها، دو بال در مبارزه با فساد است

پیشگیری از فساد، رانت خواری و ایجاد شفافیت مالی و اطمینان به مسئولان دو بال دارد که یکی از آنها اجرای اصل ۱۴۲ قانون اساسی مبنی بر رسیدگی به اموال مسئولان و بال دیگر اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی مبنی بر اعاده اموال نامشروع مسئولان است که با احیای بال دوم شاهد تحول بزرگی در مبارزه با فساد در کشور خواهیم بود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۶۷۰۲۴۱۵:۱۹:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۲
اجرای این قانون در صورتی مثمر ثمر است که در مورد همه جامعه هدف صورت بگیرد این قانون باید هم برای افرادی که در بخش دولتی بوده و هم بخش خصوصی و هم افراد عادی عملیاتی شود باسد به این مهم توجه نمود که افراد مورد هدف ثروت ها را بنام اشخاص غیر و در سایه خود نموده اند
ناشناس۹۶۷۰۳۳۱۵:۱۹:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۲
اینطوری که همه مسولان را باید اعدام کرد..
mostafa.kamali95@yahoo.com۹۶۷۰۵۱۱۵:۲۶:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۲
باید در مورد قانون ارث هم بازنگری شود بسیاری از oثروت های افسانه ای و نامشروع از طریق ارث به افراد دیگری میرسد و به ظاهر تطهیر و به نسل های بعدی منتقل و این دیوار کج تا به ثریا میرود کج باید قوانین مالیات بر ارث تجدید نظر شود تا عده ای بدون زحمت به ثروت های هنگفت که 99.9 درصد انها نامشروع هم هستند نرسند
ققنوس۹۶۷۰۸۲۱۵:۳۵:۳۴ ۱۳۹۸/۴/۲
نمایندگان مخالف طرح، از بیان اظهارات خود در باره آن انصراف دادند و نمایندگان موافق هم در این خصوص صحبتی نکردند!!!!!!!این جمله یعنی جدیت و مهم بودن این طرح در بین نمایندگان موج میزنه!!!
ناشناس۹۶۷۱۱۷۱۵:۴۴:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۲
اولین سوال از جامعه هدف این قانون این باشد از کدام راه و فعالیت اقتصادی و فکری و از کدام راه تولید . اشتغالی به این ثروت افسانه ای و کهکشانی و نجومی و گنج قارونی رسیده ای باشد
حسنعلی سبد سبد گل یاس۹۶۷۱۲۸۱۵:۴۷:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۲
لطفا از سلاطین کالا ها این طرح را شروع کنید سلاطین از شکر و موز و خودرو و نهاده های دامی تا سلطان نخ . سوزن . دکمه و داروی بهداشتی حمام . سنگ پا
ناشناس۹۶۷۱۴۷۱۵:۵۱:۲۶ ۱۳۹۸/۴/۲
دولت احمدی نژاد ، این لایحه رو به مجلس برد ..مرحوم هاشمی ، ۱۰ سال این قانون رو در مجمع مسکوت گذاشت ....اونوقت مردم به کاندید اشرافی همون مرحوم ، سال ۹۲ ، رای دادند!! با وعده مشوق جنسیتی و کنسرت و ... خود مردم هم تحمل عدالت ندارند..
کوروش۹۶۷۲۰۲۱۶:۰۹:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۲
اول سراغ اون وزیر سابق هزار میلیاردی برید تا در نرفته.ا
ناشناس۹۶۷۲۱۲۱۶:۱۲:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۲
دیده بان شفافیت و عدالت چندی پیش مطرح کردند52 در صد سپرده های بانکی در دست 4. درص جانعه یعنی بقیه در دست 99.6 درصد افراد جامعه این یعنی فاجعه در توزیع صحیح ثروت و فاصله طبقاتی
ناشناس۹۶۷۲۲۶۱۶:۱۴:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۲
مولی علی ع فرمودند ثروت های حرام را اگر کابین زنانشان کرده باشند پس گرفته و به بیت المال باز می گردانم مسولین به این سیره رنگ واقعیت ببخشند
شهاب۹۶۷۴۱۹۱۷:۲۳:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۲
اینها فقط شو هست برای سرگرم شدن ملت، مطمئن باشید بعد از اجرا هم مشخص میشه هیچ انحرافی در مسئولین ارشد وجود نداشته و فقط یکی از آبدارچیهای یکی از وزارتخونه ها یه بار یه چایی بیشتر خورده.
ناشناس۹۶۷۴۷۷۱۷:۴۲:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۲
فکر کنم صد در صد مسئولان باید فرار کنند و پناهنده شوند.
امیر۹۶۷۴۹۴۱۷:۴۸:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۲
این طرح می تواند موفق باشد مشروط به اینکه قبل از آن اکثر مسئولین ممنوع الخروج شوند. پیدا کردن مسئولی که آلوده نباشد و بخواهد این قانون را اجرا کند نیز داستان دیگری است
ناشناس۹۶۷۵۸۶۱۸:۴۳:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۲
اگر گذاشتند این طرح اجرا شود؟
ناشناس۹۶۷۶۵۸۱۹:۳۸:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۲
اصل ۱۵ هم باید عملیاتی بشه این چه جور قانوا اساسی است که داره خاک میخوره مگه انقلاب برای اجرای همین قانون نبوده
زهرا۹۶۷۷۰۶۲۰:۱۷:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۲
عمرا همچين اتفاقي بيوفته،مگه ميشه كسي به نابودي خودش راي مثبت بده؟
پیمان۹۶۷۷۰۹۲۰:۱۸:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۲
خوبه هر چند وقت یکبار آمریکا یه تحریمی میکنه مارو مجبور میشیم یه دو دوتا چهارتایی بکنیم مشخص بشه کی دزده و کی نیست.
ناشناس۹۶۷۷۶۶۲۰:۵۶:۴۸ ۱۳۹۸/۴/۲
بعیده.!!!! یعنی خیلی از مسئولین دوباره به شغل شریف گدایی بر میگردند؟!!!
ناشناس۹۶۷۸۵۴۲۲:۰۸:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۲
بیت المال یعنی مال بی حساب
باهر۹۶۷۸۶۳۲۲:۱۳:۲۳ ۱۳۹۸/۴/۲
امیدوارم عدالت علوی در رابطه با همه مسئولین مملکت بدون استثتاء و بدون کم کاست ونیز درزابطه با اعوان وانصار و ایل وتبارشان از بعداز اتقلاب تاکنون اجرا شود و اموال غارت شده بیت المال به آن عودت داده شود و غارتگران به سزای اعمال ننگینشان نیز رسانده شوند؟!!!!
ناشناس۹۶۸۱۹۰۰۸:۵۰:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۳
اموال در داخل ایران یا خارج از کشور؟

پربحث‌های دیروز

 1. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 2. کرونا و اشک کباب! ...

 3. نیویورک تایمز با اشاره به بحران کرونا: ترامپ برای پیروزی دوباره، استراتژی "فاجعه" را برگزید

 4. قتل موبایل‌فروشی که در شرایط قرنطینه مغازه‌اش را باز کرد

 5. جزئیات حادثه زندان عادل‌آباد شیراز/ هیچ زندانی موفق به فرار نشد

 6. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

 7. حسینیه‌‌ای که به‌رغم توصیه‌ها تعطیل نیست!

 8. تداوم برداشت‌ غیرمجاز از حساب‌ها/بانکها حرف رئیس‌کل رانمی‌خوانند؟

 9. سندروم دست بی قرار چیست؟

 10. موسوی: آقای روحانی! پیگیری منافع مردم و مصالح کشور، جنگ سیاسی نیست

 11. آیا «قهرمانی» در فوتبال ایران «مهندسی» می‌شود؟/ این بار پرسپولیس!

 12. تلاشگرانی که کرونا را دفن می کنند

 13. قالیباف: تلاش کنیم کارگران و کارمندان در مشاغل خود حفظ شوند

 14. دعای گوشه نشینان بلا بگرداند...

 15. لبنیات در روزهای کرونایی بخوریم یا نه؟

 16. آمار کرونا در کشور به ۴۱۴۹۵ نفر رسید

 17. وزارت بهداشت آمریکا از ابتلای ۲ میلیون تن به کرونا خبر داد

پربحث‌های هفته

 1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 2. هنگامه حیرانی است...!

 3. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

 4. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 5. وزارت بهداشت: حضور پزشکان بدون مرز در ایران منتفی شد

 6. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 7. حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان منتفی شد/ نمکی در جریان نبود

 8. نوبخت:نرخ بیکاری به ۱۰ درصد رسید

 9. کرونا و برخوردهای جناحی

 10. طلبه جهادگر که مورد حمله جوان مست قرار گرفت، زیر تیغ جراحان است

 11. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 12. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 13. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 14. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

 15. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

 16. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 17. زیر پوست پایتخت...

 18. راهکار حجت‌الاسلام رئیسی برای تحقق جهش تولید

 19. اعلام جرم دیده بان علیه خریدار کشت و صنعت مغان و برخی دیگر از مسئولان مرتبط با این واگذاری غیرقانونی+ متن کامل شکایت

 20. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 21. ارتش کاری کرد،کارستان/افتتاح نقاهتگاه بی‌نظیر ارتش

 22. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

 23. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

 24. کرونا و اشک کباب! ...

 25. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

پربحث‌های هفته

 1. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 2. حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان منتفی شد/ نمکی در جریان نبود

 3. کرونا و برخوردهای جناحی

 4. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 5. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

 6. اعلام جرم دیده بان علیه خریدار کشت و صنعت مغان و برخی دیگر از مسئولان مرتبط با این واگذاری غیرقانونی+ متن کامل شکایت

 7. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 8. کرونا و اشک کباب! ...

 9. اولین اقدامی که مجلس یازدهم باید انجام دهد

 10. تصمیمات سخت برای حفاظت از جان مردم است/ مردم از فردا آمادگی سختگیری‌ها را داشته باشند

 11. آمریکا ، کرونا؛ از اتهام تا خوش بینی

 12. تعطیلی مجلس و بدعت‌هایی اجتناب پذیر  

 13. روایت کریمی قدوسی از اهداف پزشکان بدون مرز در ایران

 14. پیشرفت ۵۰درصدی برپایی مجتمع بیمارستانی ارتش تنها در۲۴ ساعت

 15. ممانعت آمریکا از ارسال دارو به ایران ترور بیولوژیک و جنایت جنگی است

 16. روحانی: هیچ مشکلی برای تامین بنزین وجود ندارد / از اقدامات سهل‌گیرانه و سختگیرانه پرهیز شود

 17. موسوی: آقای روحانی! پیگیری منافع مردم و مصالح کشور، جنگ سیاسی نیست

 18. قالیباف: تلاش کنیم کارگران و کارمندان در مشاغل خود حفظ شوند

 19. هاشمی: اصلاح طلبان توهم قدرت و مهره چینی را کنار بگذارند/ عدم مشارکت در انتخابات با هدف آبروداری بود

 20. درس های آموختنی از سال سخت ۹۸

 21. علیرضا رحیمی: بخش قابل توجهی از درخواست ۵ میلیارددلاری ایران از صندوق بین المللی پول موافقت شد

 22. ظریف: آیا آمریکا به دنبال یک «همه‌گیری بی‌پایان» است؟

 23. سرلشکر سلامی: مانند همیشه پیشمرگ مردم‌ ایران هستیم/ آماده کمک به ملت آمریکاییم  

 24. رزمایش دفاع بیولوژیک و عملیات پاکسازی محیطی توسط سپاه

آخرین عناوین