اصلاح نظام کارمزد بانکی کلید خورد

گروه اقتصادی الف،   3980401108 ۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

با افزایش کارمزد خدمات الکترونیک بانک‌ها، اصلاح نظام کارمزدی توسط بانک مرکزی کلید خورده است.

به گزارش ایسنا، هفته گذشته برخی بانک‌ها نسبت به اطلاع‌رسانی پیامکی به مشتریان خود مبنی بر هزینه ۱۲ هزار تومانی ارسال پیامک تراکنش‌های بانکی به آن‌ها در صورت تمایل اقدام کردند و این در حالی است که پیش از این هزینه ارسال پیامک به مشتریان ۱۰ هزار تومان برای هر سال بود.

اما پس از این موضوع پیگیری‌ها از این ماجرا به این نتیجه رسید که علاوه بر افزایش هزینه ارسال پیامک به مشتریان، هزینه سایر خدمات الکترونیک بانک‌ها نیز به زودی افزایش خواهد یافت و گفته می‌شود این تصمیمات در پی جلسه مسئولان بانک مرکزی با مدیران بانکی اتخاذ شده، اما منتظر تأیید رئیس‌کل بانک مرکزی است.

با این حال با توجه به اطلاع‌رسانی بانک‌ها به مشتریان خود برای افزایش هزینه ارسال پیامک، به نظر می‌رسد که بانک مرکزی با افزایش کارمزد خدمات الکترونیک بانک‌ها موافقت کرده است.

موضوع افزایش کارمزدها مدتی است که از سوی مدیران بانکی مطرح می‌شود و این افزایش کارمزد در شرایطی است که بانک‌ها هزینه‌های زیادی را برای ارائه خدمات به مشتریان متحمل می‌شوند و بر اساس قانون می‌توانند حداکثر به میزان هزینه تمام‌شده خدمات، از مشتریان خود کارمزد دریافت کنند.

با این وجود بارها مدیران بانکی اعلام کرده‌اند که بانک‌ها به نسبت هزینه‌هایی که برای این خدمات می‌کنند، کارمزد از مردم نمی‌گیرند و این موضوع بانک‌ها را با چالش مواجه کرده است.

کاهش نرخ سود تسهیلات با افزایش کارمزد بانکی

در این راستا، محمدرضا حسین‌زاده، مدیرعامل بانک ملی ایران در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به پرداخت یارانه پنهان بانک‌ها به مردم، گفت: بانک‌ها در حال حاضر در ازای خدماتی که به مشتریان می‌دهند، کارمزدی دریافت نمی‌کنند و حتی قیمت تمام‌شده آن را نیز نمی‌توانند از مشتری بگیرند و این در حالی است که هر تراکنشی که ما به مردم ارائه می‌دهیم، حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ تومان برای ما هزینه دارد.

حسین‌زاده با بیان اینکه از سال گذشته با تصویب بانک مرکزی برای بخشی از این خدمات می‌توانیم ۲۵ تومان کارمزد بگیریم، تصریح کرد: به این ترتیب، بانک‌ها به مردم برای خدمات بانکی یارانه می‌دهند و حال تصور کنید که روزی ۷۰ میلیون تراکنش در بانک ملی انجام می‌شود که نیاز به تجهیزات، امکانات، نیروی انسانی و فناوری دارد و از سوی دیگر شبانه‌روز نیز مورد آماج حملات سایبری از بیرون مرز واقع می‌شویم و باید امنیت آن را افزایش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ما یارانه زیادی به مردم می‌دهیم، اما باید در مسیری که دنیا حرکت می‌کند، حرکت کنیم، یعنی خدماتی که بانک‌ها ارائه می‌دهند، باید کارمزد محور باشد. اگر اجازه دهند که بانک‌ها کارمزد محور کار کنند و هزینه‌های خود را دربیاورند، قطعاً بانک‌ها می‌توانند سود تسهیلات‌شان را حداقل برای تولیدکننده کاهش دهند، اما اکنون این اتفاق نمی‌افتد، چراکه دخل و خرج بانک‌ها با هم نمی‌خواند.

بانک‌ها در چند سال اخیر با مشکلات فراوانی روبرو بوده‌اند و نظام بانکی کشور نیازمند اصلاح جدی است که این کار از سال گذشته در بانک مرکزی آغاز شده و اقداماتی از جمله اصلاح قانون چک، نظارت جدی بر نرخ سود سپرده بانکی، ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح و … در جهت اصلاح ناترازی بانک‌ها انجام شده است.

از سوی دیگر، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی نیز تاکید ویژه‌ای بر فروش اموال مازاد بانک‌ها دارند که می‌تواند بخشی از مشکلات مالی بانک‌ها را بهبود بخشد.

با وجود تمام این تغییرات، اصلاح نظام کارمزدی نیز یکی از موضوعاتی است که باید به طور جدی مورد بررسی قرار گیرد، اما با توجه به شرایط ویژه اقتصادی، تصمیم‌گیران این امر، اندکی با ملایمت نسبت به این اصلاح اقدام می‌کنند.

در عین حال به نظر می‌رسد که این تغییرات دیر یا زود اتفاق خواهد افتاد و ممکن است با بهبود وضعیت بانک‌ها، قدرت تسهیلات‌دهی و کاهش نرخ سود تسهیلات نیز اتفاق بیفتد که می‌تواند به روند تولید کشور کمک کند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

مختار۹۶۴۵۶۹۱۳:۰۱:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۱
همه حرف های شما دروغ است. حتی اگر نرخ خدمات بانکی را 100 برابر هم افزایش دهید ریالی از سود تسهیلات کم نخواهید کرد. ضمنا، هزینه سالانه ارسال پیامک حتی اگر 10000 تومان بوده باشد مگر سالی چند پیامک به مشتری ارسال می کنید؟ هر پیامک چند؟؟؟ چرا هزینه ارسال پیامک بر اساس تعداد پیامک ارسالی محاسبه و دریافت نمی شود؟ من که سالی 10 تا پیامک دریافت می کنم با کسی که روزی 100 تا پیامک می گیرد باید یکسان پرداخت کنیم؟؟؟
ناشناس۹۶۵۲۲۱۱۹:۰۲:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۱
همه دستانشان را کرده اند در جیب مردم
ناشناس۹۶۴۵۷۳۱۳:۰۲:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۱
یکی دو ساله کلید توی گلوی همه گیر کرده، حالا اصلاح کارمزد خدمات بانکی هم کلید بخوره!
رضا۹۶۴۸۱۷۱۴:۵۴:۲۳ ۱۳۹۸/۴/۱
بانک ها ، در مقابل پول های مشتریان ، خدمت ارائه می دهند. چرا با بانک های خصوصی قانونی، این مشکل را حل نمی کنیم ؟ در تمام کشور ، انحصاری عمل می شود و مردم را از همه چیز نا امید و عصبی می کنیم .
ناشناس۹۶۵۰۳۲۱۶:۳۰:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۱
هر تراکنش ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومان؟؟؟؟؟؟؟ نه بابا!!!!!!! برگردیم به پول کاغذی بهتر است.

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 5. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 6. نیروگاه هسته‌ای امارات

 7. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

 8. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

 9. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

 10. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 11. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 12. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 13. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 14. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 15. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 16. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 17. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 18. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

 19. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 20. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 21. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 22. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 23. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 24. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 25. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

آخرین عناوین