چطور ترامپ از حمله به ایران منصرف شد؟

گروه جهان الف،   3980331067 ۴۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
چطور ترامپ از حمله به ایران منصرف شد؟

هنوز پس از گذشت یک روز از سرنگونی پهپاد نظامی آمریکا توسط ایران این ماجرا مهمترین خبر رسانه‌های جهان است. اما سرنگون شدن این هواپیمای بدون سرنشین چرا اهمیت دارد و اوضاع در منطقه به کجا رسیده است؟ چرا اقدام ایران مهم و راهبردی بود و معادلات آمریکایی‌ها را تغییر داد؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، ماجرا از بامداد روز پنجشبه شروع شد. زمانی که بر اساس بیانیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام شد که یک فروند پهپاد جاسوسی گلوبال هاوک آمریکا بعد از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه روبروی کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شده است.

در ابتدا مقام‌های آمریکا تلاش در انکار ضمنی ماجرا داشتند و اعلام شد که هیچ هواپیمای آمریکائی در زمان مورد اشاره فعالیتی در حریم هوائی ایران نداشته است. اما با گذشت ساعاتی سرانجام مقام‌های آمریکایی هدف قرار گرفتن پهپاد خود را به صورت رسمی تائید کردند. منابع دولتی در گفت و گو با رسانه‌ها اعلام کردند که پهپاد این کشور با موشک زمین به هوای ایران سرنگون شده است.

پس از مدتی در بیانیه‌ای رسمی ارتش آمریکا همزمان با تائید هدف قرار گرفتن پهپاد این کشور ادعا شد که پهپاد مورد اشاره در حال پرواز بر فراز آبهای بین‌المللی بوده و وارد حریم ایران نشده است.کاپیتان «بیل اِربِن» (Bill Urban) سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در این خصوص ادعا کرد: پهپاد آمریکائی پروازی بر فراز حریم هوائی ایران نداشته است.

در بیانیه سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در همین زمان اعلام شد ایران که نسبت به ورود غیر قانونی و تجاوز کارانه هر نوع شیی و پرنده متجاوز خارجی به آسمان کشور و هرگونه تجاوز به قلمرو جمهوری اسلامی ایران و نقض حریمهای آن قاطعانه هشدار می دهیم و تمامی مسئولیت عواقب آنرا متوجه تجاوزکاران میداند.

محمد جواد ظریف،وزیر امور خارجه هم که برای دیدار با همتای ترکیه‌ای خود به اصفهان کرده بود در اولین توئیت خود در این رابطه نوشت:

ایالات متحده علیه ایران تروریسم اقتصادی به راه انداخته، علیه ما اقدامات پنهانی انجام داده و اکنون به قلمرو ما دست درازی کرده است. ما به دنبال جنگ نیستیم ولی غیورانه از آسمان، زمین و آب‌های خود دفاع خواهیم کرد. ما این تجاوزگری جدید را به ملل متحد خواهیم برد و نشان خواهیم داد که ایالات متحده درباره آب‌های بین‌المللی دروغ می‌گوید.

در مقابل ترامپ در توئیتر بار دیگر فعال شد و در اولین واکنش توئیتری خود به ماجرا نوشت: ایران اشتباه بسیار بزرگی مرتکب شد.

خیلی‌ها این توئیت را به معنای احتمال واکنش سریع آمریکا قلمداد کردند. اما مدت کوتاهی پس از این توئیت ترامپ در جریان دیدار با نخست وزیر کانادا ناگهان موضع‌گیری خود را تغییر داد. او در این نشست گفت: این حادثه می‌تواند محصول یک اشتباه فردی بوده باشد.

او که هم چنان بر اینکه ایران اشتباه کرده تاکید می‌کرد گفت: آن‌ها مرتکب یک اشتباه شدند، فکر می‌کنم یک ژنرال یا یک نفر بوده است که مرتکب اشتباه شده است. خوشبختانه آن هواپیما غیرمسلح بود و سرنشینی نداشت. آن پهپاد به روشنی بر فراز آب‌های بین‌المللی بود.»

با ادامه پیدا کردن ادعاهای مقام‌های آمریکا درباره پرواز پهپاد جاسوسی این کشور در آبهای بین‌المللی این بار محمد جواد ظریف با انتشار دو نقشه در توئیتر خود به صورت رسمی جزئیات جغرافیایی و زمانی ماجرا را اعلام کرد. ظریف در توئیت خود نوشت: «در 00:14 بامداد، پهپاد در وضعیت پنهان‌کاری از امارات متحده عربی به هوا برخاست و حریم هوایی ایران را نقض کرد. پهپاد در ساعت 04:05 در مختصات (25°59'43"N57°02'25"E) در نزدیکی کوه مبارک هدف قرار گرفت. ما بخشهایی از پهپاد نظامی ایالات متحده را در آب‌های سرزمینی ایران در جایی که هدف قرار گرفت، بازیابی کردیم.»

این ماجرا در واقع نشان داد ایران اسناد و مدارک کافی برای ارائه جهت ثابت کردن تجاوز پهپاد آمریکایی به حریم هوایی ایران را در اختیار دارد. نکته مهم دیگر توئیت ظریف این بود که ایران قدرت و توانایی آن را داشته است که پهپاد پیشرفته‌ای را هدف قرار دهد که در وضعیت پنهان‌کاری در حال پرواز بوده و در واقع قرار بوده که رادارگریز باشد.

دبیر کل سازمان ملل با بالا گرفتن تنش‌ها روز گذشته از طرف‌ها خواست تا از خود حداکثر خویشتنداری را نشان دهند.
بدون سرنشین اما راهبردی

سرنگون کردن هواپیمای بدون سرنشین آمریکا ماجرایی راهبردی به حساب می‌آید. پهپادی از نوع «ام کیو ۴ سی» به نام «ترایتن» که در واقع گونه‌ای از پهپاد «آر کیو ۴» گلوبال‌هاوک است که در نیروی دریایی آمریکا به‌کار گرفته می‌شود و مختص فعالیت‌های تجسسی است. کارشناسان امنیتی می‌گویند سرنگونی این پهپاد بیشتر از هر چیزی باعث شد که آمریکا وجهه خود را از دست دهد.

چون همیشه این کشور روی قدرت و رادارگریزی تجهیزات تجسسی خود مانور تبلیغاتی گسترده‌ای‌دارد. بحث درباره پهپادی است که عرضش از یک بال تا بال دیگر حدود ۴۰ متر است و تقریباً شبیه هواپیماهای تجاری است. این سیستم پهپادی به نام جاروبرقی اطلاعات شناخته می‌شود، چرا که انباشته از تکنولوژی‌های برتر تجسسی برای عملیات‌های نظارت و شناسایی است. نکته مهم دیگر پرواز این پهپادها در ارتفاع بسیار بالاست که هدف قرار دادن آن را بسیار سخت‌تر می‌کند. قیمت این پهپاد به صورت میانگین ۱۳۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.
نشست بدون نتیجه

شب گذشته مقام‌های کاخ سفید نشستی اضطراری درباره واکنش به این ماجرا تشکیل دادند. همچنین در خبری اعلام شد که رهبران کنگره هم برای جریان قرار دادن آنها از وضعیت موجود به کاخ سفید دعوت شده‌اند. از نتایج این نشست‌ها اما هیج خبری منتشر نشد و مذاکرات بدون صدور بیانیه‌ای به پایان رسید. ایران اما همزمان سفیر سوئیس در تهران را به وزارت خارجه احضار کرد تا پیام ایران را به مقام‌های آمریکا برساند. این ماجرا باعث اختلاف‌ها گسترده‌ای در داخل آمریکا هم شد. جو بایدن،مهمترین رقیب ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ در رشته توئیتی از سیاست‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در قبال ایران انتقاد کرد. او سیاست‌های ترامپ در قبال ایرانه را "فاجعه" خواند که او خود مسبب آن است.

عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در تماس فوری با سفیر سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا، اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران به دولت آمریکا به خاطر تعرض به حریم هوایی کشورمان را به وی ابلاغ کرده و گفت مدارک انکارناپذیری مبنی بر حضور این پهپاد در فضای جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و حتی قطعاتی از لاشه این پهپاد در آب‌های سرزمینی ایران به دست آمده است.معاون وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید مجدد بر اینکه جمهوری اسلامی ایران خواهان جنگ و درگیری در منطقه خلیج فارس نیست، نسبت به هر گونه اقدام نسنجیده نیروهای آمریکایی در منطقه هشدار داده و گفت جمهوری اسلامی ایران در دفاع از آب و خاک خود قاطعانه عمل کرده و لحظه‌ای درنگ نخواهد کرد.

مجید تخت روانچی، نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد هم گفت: در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد مختصات دقیق محل اصابت پهپاد آمریکایی را که در حریم ایران بود، ارائه داده و تاکید کرده ایم که به دنبال جنگ نیستیم اما در برابر هرگونه تعدی، دفاع خواهیم کرد.
عقب‌نشینی ترامپ؟

بامداد جمعه بود که روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی اعلام کرد که ترامپ ابتدا با واکنش نسبت به این موضوع موافقت کرده بود اما دیشب ناگهان منصرف شد. در این گزارش ادعا شده که ترامپ ابتدا با حملاتی محدود به خاک ایران موافقت کرده اما پس از مدتی این ماجرا را لغو کرده است. نیویورک تایمز مدعی شده که هواپیماها در هوا و کشتی‌های آمریکا در موقعیت بوده‌اند اما همه چیز لغو شد. اکنون اما سازمان تنظیم مقررات حمل و نقل هوایی آمریکا به شرکت ها و خطوط هوایی این کشور دستور داده که از مسیر تنگه هرمز و دریای عمان استفاده نکنند. گفته می‌شود آنچه دستور لغو واکنش سریع عنوان شده پس از جلسه رهبران کنگره با ترامپ صورت گرفته است. روزنامه نیویورک تایمز نوشته است که مشاوران و مقامات دولت آمریکا در مورد واکنش نظامی اختلاف نظر داشتند و در حالیکه شماری از مقامات وزارت خارجه و شورای امنیت ملی با چنین اقدامی موافق بودند، منابع نظامی ابراز نگرانی می‌کردند که ممکن است حمله نظامی در حال حاضر به درگیری گسترده‌تر در منطقه منجر شود و آمریکاییان را به خطر اندازد.

ولادیمیر پوتین،رئیس جهموری روسیه هم هشدار داده که هرگونه اقدام نظامی علیه ایران برای منطقه فاجعه بار خواهد بود. امانوئل مکرون،رئیس جمهور فرانسه هم در اولین واکنش خود نسبت به این ماجرا گفته است: «مسئولیت ما دعوت به آرامش است. هر آنچه در توان داریم را به کار می‌گیریم تا اوضاع آرام بماند.»

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۶۳۰۶۹۱۳:۳۱:۰۷ ۱۳۹۸/۳/۳۱
از اول هم معلوم بود که جنگ نمیکنه چون اون یک تاجره.
ناشناس۹۶۳۴۴۵۱۸:۵۸:۱۳ ۱۳۹۸/۳/۳۱
فعلا یا کلا از فکر جنگ اومده بیرون
ناشناس۹۶۳۷۱۷۲۳:۰۷:۱۷ ۱۳۹۸/۳/۳۱
از قدیم گفتن دعوا را شروع نکن اما اگه طرف شروع کرد چک اول را تو بزن
ناشناس۹۶۳۰۸۷۱۳:۴۵:۱۱ ۱۳۹۸/۳/۳۱
پیام ترامپ به عمان را ننوشتی.....ابله فرصت داده که مذاکره کنیم والا جنگ!!!
ناشناس۹۶۳۸۶۶۰۱:۵۶:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۱
این خبر هم ساخته ابلها است
ناشناس۹۶۳۰۹۳۱۳:۵۱:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۳۱
شلیک به پهباد یک تله بود که افتادیم توش! پهبادی به بزرگی یک اتوبوس، سرعت حرکت کمتر از یک هواپیمای مسافربری، قدرت مانور بسیار کم، رادار ناگریر و در ارتفاع بسیار پایین تر از اونچه که پرواز معمولش هست، ۲۰ هزار پایی به جای ۶۵ هزار پایی و اصلا طراحی نشده برای عملیات های پرخطر. همه اینها نشون میده که یه تله بود تا بهش شلیک بشه و بعدا مشخص خواهد شد چه برنامه ای دارن. سوالی که پیش میاد اینه که چرا آمریکا اگر هدف جاسوسی داشته با علم آماده آتش بودن دفاع هوایی ایران، چنین پهباد بزرگی رو فرستاده؟ آیا پهباد های به مراتب کوچکتر و رادار گریز تر نداشته؟ راستی از بابت قیمتش هم خوشحال نباشید. احتمالا یه پهباد فرسوده بوده که چند برابر قیمتش رو از دارایی ایران در آمریکا مصادره میکنن
ناشناس۹۶۳۵۶۸۲۰:۵۲:۳۸ ۱۳۹۸/۳/۳۱
پر بیراه هم نمیگی
ناشناس۹۶۳۸۶۷۰۲:۰۰:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۱
نونخورهای گاو شیر ده خودشون کامنت میدن خودشون هم تأیید میکنن
ناشناس۹۶۳۶۴۱۲۲:۱۲:۳۴ ۱۳۹۸/۳/۳۱
من نمیدونم این همه کارشناس مسائل استراتژیک یهو از کجا سبز شدن !!!!
ناشناس۹۶۳۶۷۰۲۲:۳۸:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۳۱
چه بزرگ چه کوچک! چه ارتفاع کم چه ارتفاع زیاد! چه سرعت کم چه سرعت زیاد! وقتی بیای توی- ایرودروم- ایران ساقط میشی. این یعنی اقتدار
ناشناس۹۶۳۸۶۴۰۱:۵۵:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۱
اقتدار یعنی اینکه لباس تنت ساخت کشور خودت باشه. پارچه و دوختش
ناشناس۹۶۳۶۸۱۲۲:۴۳:۱۷ ۱۳۹۸/۳/۳۱
کلا دو تا ازین سری داشتن که فرسوده هم نیست و تازه ساخته شده!!! ارتفاع پروازیش هم پایین نبوده و در حال جاسوسی بوده برای بدبینی شما متاسفم مثل گلام در سریال گالیور هستید.
ناشناس۹۶۳۸۶۰۰۱:۴۶:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۱
این خبر من نمیدونم از کجا پخش شده. ایالات متحده 42 فروند rq4 و بیش از 60 فروند mq4 دو مدل گلوبال هاوک دارد. شما خودتان فکر نمی کنید دو فروند هواپیما برای ارتش عریض و طویل امریکا اصلا به حساب نمی اید ؟
ناشناس۹۶۳۸۱۷۰۰:۳۲:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۱
فكر كردي پرايده كه فرسوده بشه،اخوي رادياتور كاميون رو تعمير ميكنند چون گرونه اونوقت يك وسيله چند صد ميليون دلاري رو كه كلا ٤٠ تا هم نيست ازشون فرسوده شده! خود امريكايي ها مطمئنا اگه كامنت تو رو ببينند ميگن چه خنده داره طرف! ارتفاعشم ٣٥ هزار پا بوده كلا هواپيماهاي جاسوسي ارتفاع پروازشون بالاست و سرعتشون كم،امريكا فكر نميكرده ايران بتونه بزنتش امريكام براي جنگ كردن هيچ بهانه اي نياز نداره،كشورهاي ديگه هم اصلا فكرش رو نكن به طور گسترده بهش ملحق بشن(عراق رو اكثر ناتو مخالفت كردند)اون داستان بلوكه هم كه امريكا چيزي نمونده بلوكه نكرده باشه در ضمن شما كه ميگي چيزي به ما نميرسه همون بهتر بلوكه بشه
ناشناس۹۶۳۹۹۱۰۷:۲۸:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۱
...؟ هواپیماهای جاسوسی انواع و اقسام دارند و بزرگی آنها هم بسته به تجهیزاتی است که در آنهاست. درست است که سقف پروازی آن بیش از این مقدار بوده ولی در ارتفاع کمتر دقت بالاتری برای کسب اطلاعات دارد. آمریکاییها هم این مطالبی را که شما در مورد قدرت این پهپاد گفتی احتمالا می دانند!!!!!! ولی از این هواپیما برای مقاصد جاسوسی استفاده می کنند و تا حالا هم کاملا موفق بوده اند!!!
ناشناس۹۶۴۱۱۴۰۸:۴۷:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۱
کلا از یک اتفاق میشه هر نظر یا تحلیلی را ارائه داد، البته باید بگم که تحلیل شما بسیار ساده انگارانه .. بود!!
ناشناس۹۶۳۱۰۳۱۳:۵۹:۲۳ ۱۳۹۸/۳/۳۱
ظواهر امر نشان میدهد که ترامپ موجودی عقب افتاده تر و خنگ تر از اوباماست
ناشناس۹۶۳۴۹۳۱۹:۴۰:۵۹ ۱۳۹۸/۳/۳۱
یعنی یک موجود عقب مانده و خنگ است که تونسته به یک فرد بسیار ثروتمند تبدیل بشه، رییس جمهور یک کشور قدرتمند (حداقل به لحاظ اقتصادی و نظامی) بشه؟ تو که این حرف رو میزنی، تو کل عمرت چه کار کرده ای؟ آیا به اندازه اهالی یک کوچه، می تونی رأی مردم رو جمع کنی؟
ناشناس۹۶۳۵۹۳۲۱:۱۶:۲۰ ۱۳۹۸/۳/۳۱
شما فقط نگاه میکنی که ترامپ برای مردم کشورش خوبه خودش ثروتمنده؟ پس بقیه آدمها چی اینکه یکی از اون ور دنیا برای زندگی و صلح یک سری آدم مدام تصمیم گیری کنه عین خیالش نباشه که اون بنده ها ی خدا هم انسان هستن به نظرت این از هوش در بیاد واقعا؟ اسمش احتمالا حماقت نیست احیانا؟
ناشناس۹۶۳۸۱۱۰۰:۲۷:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۱
نه. اسمش حماقت نیست. به اون چیزی که شما می گی میشه گفت انسان بد یا انسان پلید، ولی خنگ نمیشه گفت.
ناشناس۹۶۳۹۰۹۰۲:۵۹:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۱
ثروتش رو از پدرش به ارث برده. رياست جمهوريش رو هم بخاطر حمايت يهودي ها. خودش هيچي نيست.
ناشناس۹۶۳۱۱۶۱۴:۰۶:۵۷ ۱۳۹۸/۳/۳۱
واقعا مشخص شد که علاوه بر اینکه آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند . خاک بر سر ترامپ
ناشناس۹۶۴۰۳۸۰۸:۰۶:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۱
اینکه ارزش پول یک کشور یک شبه یک سوم بشه اگه غلط نیست پس چیه؟
امید۹۶۳۲۳۴۱۵:۳۳:۲۷ ۱۳۹۸/۳/۳۱
بسم الله الرحمن الرحیم بیایید که سالهاست منتظر جنگ سرنوشت ساز تاریخ بشریت هستیم تا همه دنیا را متحیر کنیم که توانایی های ایران چه اندازه است .
ناشناس۹۶۳۴۹۵۱۹:۴۱:۳۶ ۱۳۹۸/۳/۳۱
داداش مرزهای توهم رو دیگه در هم شکستی. رکورد زدی.. بگذار یک کم توهم به ما هم برسه.
ناشناس۹۶۳۵۵۸۲۰:۴۳:۱۲ ۱۳۹۸/۳/۳۱
ار اینهائی که کامنتهایی به نفع امریکا میزنند تعجب میکنم فکر کنم واقعا با فرار مغزها عده زیادی با ضریب هوشی پایین توی ایران باقی موندن که از امریکا میترسند و هر کاری امریکا بکنه را نشانه قدرت و تفکر می پندارند بابا شما هم برید کانادا بفرمایید شام شرکت کنید عمو ترامپ هواپیمای پنهانکارت از نزدیکی مرز رد میشده زدنش حالا تو میخوای بیایی داخل مرز ایران سایت بزنی بابا ما رو سیاه نکن طرف توی ده راهش نمیدادند احوال خونه کدخدا رو می پرسید
صلح دوست۹۶۳۵۴۹۲۰:۳۶:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۳۱
همیشه در تاریخ آدم هایی هستندکه دنبال آرامش وصلح هستند - چرا جنگ ؟ لطفا کمی با جانبازان وشیمیایی های زمان جنگ و... ارتباط داشته باشید. چرا همیشه ما مسلمانان در خاورمیانه باید دنبال جنگ باشیم ؟
دکتر۹۶۳۷۶۵۲۳:۵۱:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۳۱
ما دنبال جنگ نیستیم ولی اگه کسی به ما جنگ تحمیل کنه کاری باهاش میکینیم که دیگه کسی به خودش جرات فکر کردن گزینه نظامی رو نده
نجیب۹۶۳۷۷۴۲۳:۵۶:۲۸ ۱۳۹۸/۳/۳۱
یک سری بزن به قرآن ببین چند بار از کلمه جهاد استفاده شده؟
ناشناس۹۶۳۲۴۹۱۵:۴۵:۴۵ ۱۳۹۸/۳/۳۱
Barking dogs, seldom bite سگی که پارس میکنه، گاز نمیگیره من این رو به چشم دیدم
ناشناس۹۶۳۸۹۷۰۲:۴۴:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۱
به شرطی که دست در دهانش نکنی
ناشناس۹۶۳۳۲۸۱۷:۱۹:۵۲ ۱۳۹۸/۳/۳۱
چون می دونند هر حمله ای کنند سریعا پاسخش را خواهند گرفت الان نیروهای ایران اماده باش هستند و اگر حمله ای صورت گرفت فکر کنم به ناو امریکا هم حمله می کنند و به خاطر همین است محتاط هستند در قبال ایران
ناشناس۹۶۳۳۳۴۱۷:۲۴:۲۸ ۱۳۹۸/۳/۳۱
منصرف نشده چون نیروهاش در تیررس بوده فعلا صبر کرده تا نیروهاش رو آرایش درست بده بعد حمله کنه
ناشناس۹۶۳۸۷۱۰۲:۰۴:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۱
حمله نمی کنه به دو دلیل : ۱- اگر حمله به ایران تلفات انسانی داشته باشه کنترل اوضاع بعدش خیلی سخت میشه. احتمال واکنش ایران بالاست و احتمال کشته شدن سربازهای آمریکایی بالا میره، این چیزیه که در آمریکا قابل پذیرش نیست. ۲- چون سرنگونی پهپاد تلفات انسانی نداشته میشه ازش گذشت. به نظر من کار سپاه عاقلانه بود که پهپاد رو زد وگرنه زدن هواپیمای سرنشین دار طرف مقابل رو برای واکنش تحت فشار قرار می داد.
ناشناس۹۶۳۳۴۷۱۷:۴۶:۱۵ ۱۳۹۸/۳/۳۱
لذتی که در عفو است در انتقام نیست . همین
ناشناس۹۶۳۵۱۴۲۰:۰۰:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۳۱
ترحم بر پلنگ تیزدندان ...
ناشناس۹۶۳۹۶۶۰۷:۰۲:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۱
مدارا را برای دوستان سفارش کرده اند . نباید دشمن را دوست فرض کنیم . آیا این حرف که رییس جمهور بزند که : من به مردم اعلام کنم اگر لوایح تصویب نشود اوضاع بانکی بدتر میشود درست است و نشان دهنده ضعف و ناتوانی نیست و این در زمانی اتفاق می افتد که رهبر به نماینده ژاپن آنگونه صحبت میکند . به نظر بنده سخن رییس جمهور با فرمایش رهبر همراستا نبود.
دارا۹۶۳۳۵۵۱۸:۰۴:۵۹ ۱۳۹۸/۳/۳۱
تمام مقالات خارجی را خواندم، مقاله شما، اوضاع را به درستی توصیف میکند فقط یک نکته، این پهباد از نوع ترایتون نبوده، ولی بقیه نکات را درست عنوان کردید. اگر سرنگون کردن این پهباد منجر به جنگ نشود، معلوم خواهد شد که در شرایط فعلی کار درستی بوده، و نشان خواهد داد که نیروهای آمریکایی نمیتوانند به کار معمول خود که «بزن و دررو» هست مشغول شوند. و ایران چون سوریه یا لیبی یا عراق بی دفاع نیست.
ناشناس۹۶۳۴۱۰۱۸:۳۶:۴۰ ۱۳۹۸/۳/۳۱
همه دنيا فهميدند امريكاي ترامپ فقط يك طبل توخالي است وايران اين موضوع را كاملا براي مردم دنيا اثبات كرد
حمیدخان۹۶۳۴۵۴۱۹:۰۲:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۳۱
من فکر نکنم به همین راحتی و بدون اجازه کنگره بخواهند به ایران حمله کنند این یک ترفند برای حفظ ظاهر داستان هست
ناشناس۹۶۳۶۷۶۲۲:۴۰:۳۶ ۱۳۹۸/۳/۳۱
اونقدر که یه عده کامنت نویس ناراحت شکار پهپاد هستند آمریکایی ناراحت نیستند ضمن اینکه اصلا حمله ای در کارنبوده که ترامپ بخواد جلوشو بگیره این خبر فقط یه شو تبلیغاتی بوده
ناشناس۹۶۳۹۲۰۰۳:۴۶:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۱
سرنگونی پهباد کار درستی بوده و کسی از امریکا حمایت نمیکند حمایت از جنگ است و جوگیر شدن یک عده کامنت گذار است که برخی را به واکنش وا میدارد حتی اگر یک نفر هم در جنگ احتمالی کشته شود آن یک نفر خانواده و زن و بچه دارد و قطعا از قشر اختلاس گر نیست و همه را متاثر خواهد کرد اگر جنگی اتفاق بیافتد برخی آقازاده ها و اختلاس گران اندک سرمایه ای هم که در کشور مانده به کانادا میبرند و جوانان مومن و بیگناه و زیر خط فقر کشور را زیر بمب ها رها میکنند مهم نیست چند هزار امریکایی کشته شوند مهم این است از ایران هم کشته زیاد خواهیم داشت و این در نهایت به بهبود اقتصادی منجر نخواهد شد و تنها دستاورد آن در صورت پیروزی مطلق ایران فشار بی حد و حصر بر مردم خواهد بود
محمد۹۶۳۸۵۳۰۱:۱۶:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۱
به نظرم جنگ در آینده ای نه چندان دور اتفاق خواهد افتاد و ایران نیروهای آمریکایی را از منطقه خلیج فارس دور خواهد کرد، اگرچه بعد از آن مشخص نیست!
ناشناس۹۶۳۸۸۵۰۲:۲۰:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۱
برخوردترامپ عاقلانه است وبه نظرمن پاسخ آمریکا درزمان ومکان مناسب وباهمراه کردن جامعه ی بین المللی خواهدبود.
ناشناس۹۶۳۹۶۲۰۶:۵۷:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۱
آقای ظریف در مورد ورود هرگونه شیی به مرز ایران صحبت کرده اما در مورد ورود هر شخصی در مورد ایران سکوت میکند ؟ به رییس فیفا چه ربطی دارد که در مورد ورود بانوان به ورزشگاههای ایران نظر بدهد . آیا نباید جوابی کوبنده داده می شد ؟ حتی فدراسیون فوتبال ایران هم سکوت کرده .
سلمان۹۶۴۱۴۹۰۹:۱۰:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۱
آمریکا اشتباه بسیار بزرگی مرتکب شد.

پربحث‌های اخیر

 1. عراقچی حامل پیشنهاد جدید روحانی به مکرون است

 2. مزدک به سلامت  

 3. کریمی‌قدوسی: لیست دوتابیعتی‌ها را به رسانه‌ها می‌دهم/ من نگفتم که روحانی دوتابعیتی است

 4. پاسخ‌های رئیس اتحادیه مشاوران املاک‌ به مخاطبان الف: قیمت مسکن کاهش و سامانه کد رهگیری اجرایی می‌شود

 5. بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس شد

 6. درخواست نمایندگان سه استان شمالی از روحانی برای ممنوعیت واردات برنج

 7. آزمون سراسری ۹۹ را بدون اعمال تأثیر قطعی معدل برگزار کنید

 8. ترامپ: پلیس تنگه هرمز برای حفاظت از کشتی‌های سعودی و چینی نخواهیم بود

 9. واکنش رئیس دفتر رهبری به باستی‌هیلز/ بازگشت بخت‌آزمایی به تلویزیون/ شرمندگی جهانگیری دردی از مردم دوا نمی‌کند

 10. چین با یافتن راهی منحصر به فرد تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران را دور زد

 11. افشای دریافت حقوق نجومی توسط ۴۰۰ نفر از مدیران دستگاه‌های مختلف

 12. بازگشت دلار به کانال ۱۲ هزار تومان

 13. استقبال خاص جوانان فلسطینی از خبرنگار سعودی  

 14. چای خارجی ٨٠ هزارتومان گران شد

 15. دولت ، همراه با آمریکا صداوسیما را تحریم نکند/تخصیص ندادن اعتبار صداوسیما خلاف قانون است

 16. احتمال پرواز جنگنده‌های آمریکایی بر فراز تنگه هرمز

 17. واکنش وزیر به آمار رئیس جمهور درباره اجاره مسکن

 18. مطهری: تحریم انتخاباتی اصلاح‌طلبان روش درستی نیست

 19. به دنبال سرنخ‌هایی از مزدک میرزایی

 20. درخواست نمایندگان شمال برای ممنوعیت واردات برنج

 21. محکومیت محسن افشانی به یک سال حبس

 22. مازیار ناظمی: مطمئن نیستم مزدک میرزایی رفته باشد  

 23. دژپسند: مفقودی یک میلیارد یورو ارز دولتی صحت ندارد

 24. روحانی: قیمت گوشت هنوز متعادل نیست

 25. دیدار محرمانه مریم رجوی با نتانیاهو

پربحث‌های دیروز

 1. آیا ما ایرانی‌ها نژادپرستیم؟

 2. جهانگیری: بابت فشارهای اقتصادی چندسال اخیر شرمنده مردم هستیم

 3. رئیس پلیس دبی: چرا ترامپ که در برابر عرب‌ها شیر بود، حالا در برابر ایران خرگوش است؟

 4. اسناد جدیدی از تخلفات دانشگاهی حسین فریدون به دست آمده است

 5. عراقچی حامل پیشنهاد جدید روحانی به مکرون است

 6. سرانجام نجفی در صورت غیر عمدی بودن قتل چه خواهد شد؟

 7. لحظه شهادت «داریوش رضایی‌نژاد» چگونه گذشت  

 8. مزدک به سلامت  

 9. نامه نمایندگان مجلس به روحانی: رئیس بنیاد شهید را برکنار کنید

 10. کریمی‌قدوسی: لیست دوتابیعتی‌ها را به رسانه‌ها می‌دهم/ من نگفتم که روحانی دوتابعیتی است

 11. پاسخ‌های رئیس اتحادیه مشاوران املاک‌ به مخاطبان الف: قیمت مسکن کاهش و سامانه کد رهگیری اجرایی می‌شود

 12. بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس شد

 13. درخواست نمایندگان سه استان شمالی از روحانی برای ممنوعیت واردات برنج

 14. آزمون سراسری ۹۹ را بدون اعمال تأثیر قطعی معدل برگزار کنید

 15. برادر میترا استاد: تصمیم نهایی با من است/ برای رضایت صحبت شده ولی موافقت نکرده‌ایم

 16. سرمقاله گاردین درباره بحران نفتکش‌ها: توقیف کشتی ایرانی کبریت‌زدن به بنزین بود

 17. ترامپ: پلیس تنگه هرمز برای حفاظت از کشتی‌های سعودی و چینی نخواهیم بود

 18. بازیگران قدرتمند دلالی بازار مسکن چه کسانی هستند!

 19. واکنش رئیس دفتر رهبری به باستی‌هیلز/ بازگشت بخت‌آزمایی به تلویزیون/ شرمندگی جهانگیری دردی از مردم دوا نمی‌کند

 20. چین با یافتن راهی منحصر به فرد تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران را دور زد

 21. افشای دریافت حقوق نجومی توسط ۴۰۰ نفر از مدیران دستگاه‌های مختلف

 22. بازگشت دلار به کانال ۱۲ هزار تومان

 23. استقبال خاص جوانان فلسطینی از خبرنگار سعودی  

 24. چای خارجی ٨٠ هزارتومان گران شد

 25. توکلی: روحانی برخی از اعضای کابینه را تغییر دهد/ اشتباهاتی که دولت در داخل مرتکب می‌شود وضع را خراب می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 3. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 4. تكمله اي بر حرف و حديث هاي گاندو/ لطفا حكم كلي صادر نکنید!

 5. آیا ما ایرانی‌ها نژادپرستیم؟

 6. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 7. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 8. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 9. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 10. حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟

 11. اولین تصاویر از جاسوسان بازداشت‌شده "سیا" در ایران  

 12. جهانگیری: بابت فشارهای اقتصادی چندسال اخیر شرمنده مردم هستیم

 13. تصاویر دیده نشده از داخل ناو یو اس اس باکسر آمریکا  

 14. رئیس پلیس دبی: چرا ترامپ که در برابر عرب‌ها شیر بود، حالا در برابر ایران خرگوش است؟

 15. نامه دولت برای تحریم مالی صداوسیما در شورای نظارت بررسی می‌شود

 16. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 17. توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه

 18. ورود برق آسا تکاوران سپاه به نفتکش انگلیسی  

 19. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 20. توانا بود هرکه با ما بود!

 21. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 22. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 23. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 24. خط و نشان پلیس برای سلبریتی‌های بد حجاب در فضای مجازی

 25. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

پربحث‌های اخیر

 1. بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس شد

 2. ترامپ: پلیس تنگه هرمز برای حفاظت از کشتی‌های سعودی و چینی نخواهیم بود

 3. چین با یافتن راهی منحصر به فرد تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران را دور زد

 4. احتمال پرواز جنگنده‌های آمریکایی بر فراز تنگه هرمز

 5. دیدار محرمانه مریم رجوی با نتانیاهو

 6. روسیه از «مفهوم امنیت جمعی» در منطقه خلیج فارس رونمایی کرد

 7. انگلیس: دنبال درگیری با ایران نیستیم

 8. اتحادیه اروپا: رایزنی برای مبادله نفت از طریق اینستکس در جریان است

 9. امارات: یمن را ترک نمی‌کنیم!

 10. تکرار اظهارات واهی ترامپ در خصوص ساقط کردن پهپاد ایرانی

 11. توصیه ظریف به دانشجویان بولیویایی

 12. بیانیه ۴ کشور اروپائی در محکومیت تخریب منازل فلسطینیان

 13. نخست‌وزیر جدید انگلیس معروف به «ترامپِ بریتانیا» کیست؟

 14. درخواست ۵۲ اندیشمند از «گوترش» درباره شیخ «ابراهیم زکزاکی»

 15. پمپئو: امیدوارم کارزار فشار ایران را به مذاکره بکشاند

 16. جدایی ایرانی‌ها از خویشاوندانشان در آمریکا به دلیل مسافرت ترامپ

 17. ترامپ نخست‌وزیر جدید انگلیس را ترامپ انگلیس نامید!

 18. عبدالمهدی: دستوراتی برای بازداشت 11 وزیر عراقی صادر شده است

 19. حمایت چند کشور اروپایی از طرح برای تشکیل ناوگان دریایی در خلیج فارس

 20. منابع مطلع: احتمال قتل آمانو توسط قوی‌تر شد

 21. عراقچی پیام کتبی روحانی را تسلیم ماکرون کرد

 22. تایم: انگلیس کمک آمریکا علیه ایران در خلیج فارس را رد کرد

 23. لاوروف: ترامپ با ایده «جنگ‌طلب‌ها» در مورد ایران مخالف است

 24. خزانه‌داری آمریکا درباره همکاری با شرکت‌های هواپیمایی ایران هشدار داد

 25. بعیدی‌نژاد: بوریس جانسون سیاست کاهش تنش‌ها را در پیش بگیرد

پربحث‌های دیروز

 1. رئیس پلیس دبی: چرا ترامپ که در برابر عرب‌ها شیر بود، حالا در برابر ایران خرگوش است؟

 2. بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس شد

 3. سرمقاله گاردین درباره بحران نفتکش‌ها: توقیف کشتی ایرانی کبریت‌زدن به بنزین بود

 4. ترامپ: پلیس تنگه هرمز برای حفاظت از کشتی‌های سعودی و چینی نخواهیم بود

 5. چین با یافتن راهی منحصر به فرد تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران را دور زد

 6. احتمال پرواز جنگنده‌های آمریکایی بر فراز تنگه هرمز

 7. دیدار محرمانه مریم رجوی با نتانیاهو

 8. روسیه از «مفهوم امنیت جمعی» در منطقه خلیج فارس رونمایی کرد

 9. انگلیس: دنبال درگیری با ایران نیستیم

 10. اتحادیه اروپا: رایزنی برای مبادله نفت از طریق اینستکس در جریان است

 11. امارات: یمن را ترک نمی‌کنیم!

 12. تکرار اظهارات واهی ترامپ در خصوص ساقط کردن پهپاد ایرانی

 13. توصیه ظریف به دانشجویان بولیویایی

 14. بیانیه ۴ کشور اروپائی در محکومیت تخریب منازل فلسطینیان

 15. نخست‌وزیر جدید انگلیس معروف به «ترامپِ بریتانیا» کیست؟

 16. درخواست ۵۲ اندیشمند از «گوترش» درباره شیخ «ابراهیم زکزاکی»

 17. پمپئو: امیدوارم کارزار فشار ایران را به مذاکره بکشاند

 18. تایم: انگلیس کمک آمریکا علیه ایران در خلیج فارس را رد کرد

 19. لاوروف: ترامپ با ایده «جنگ‌طلب‌ها» در مورد ایران مخالف است

 20. خزانه‌داری آمریکا درباره همکاری با شرکت‌های هواپیمایی ایران هشدار داد

 21. بعیدی‌نژاد: بوریس جانسون سیاست کاهش تنش‌ها را در پیش بگیرد

 22. فایننشال‌تایمز: اینستکس ژست تو خالی است/ایران انگیزه‌ای برای اعتماد به غرب ندارد

 23. عمران‌خان: طالبان باید در انتخابات افغانستان شرکت کند

 24. روسیه وابسته نظامی کره جنوبی را فرا خواند

 25. ادعای واهی دوم آمریکا درباره سرنگونی پهپاد ایران!

پربحث‌های هفته

 1. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 2. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 3. رئیس پلیس دبی: چرا ترامپ که در برابر عرب‌ها شیر بود، حالا در برابر ایران خرگوش است؟

 4. توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه

 5. جلسه اضطراری دولت انگلیس پس از توقیف نفتکش این کشور

 6. هانت: از ایران می‌خواهیم که فورا نفتکش انگلیس و خدمه آن را آزاد کند

 7. ادعای یک مقام پنتاگون: «طرح عبور آزاد و باز» در تنگه هرمز به زودی عملیاتی می‌شود

 8. واکنش وزیر خارجه آمریکا به بازداشت جاسوس‌های «سیا» در ایران

 9. سیاست های ترامپ در برابر ایران کاملا شکست خورده است

 10. یوکیا آمانو درگذشت

 11. آقای ترامپ نتوانستید بزنید

 12. واکنش یک‌کلمه‌ای ظریف به ادعای سرنگونی پهپاد ایرانی

 13. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 14. فایننشال تایمز: لندن به تنهایی حریف تهران نیست

 15. سپاه: ادعاي ساقط كردن پهباد ايراني دروغ است، بزودي اثبات مي كنيم

 16. دلایل توقیف نفتکش انگلیسی مشخص شد

 17. توضیح پنتاگون درباره سرنگونی یک پهپاد در تنگه هرمز

 18. واکنش عربستان به توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران

 19. واکنش روسیه به توقیف نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز

 20. وزیر خارجه انگلیس: تلاش می‌کنیم از طریق دیپلماسی نفتکش‌مان را آزاد کنیم

 21. حمل و نقل دریایی انگلیس خواستار بازگشت سریع نفتکش این کشور شد

 22. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 23. بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس شد

 24. عربستان: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 25. عقب‌نشینی خفت‌بار سعودی‌ها

آخرین عناوین