چطور ترامپ از حمله به ایران منصرف شد؟

گروه جهان الف،   3980331067 ۴۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
چطور ترامپ از حمله به ایران منصرف شد؟

هنوز پس از گذشت یک روز از سرنگونی پهپاد نظامی آمریکا توسط ایران این ماجرا مهمترین خبر رسانه‌های جهان است. اما سرنگون شدن این هواپیمای بدون سرنشین چرا اهمیت دارد و اوضاع در منطقه به کجا رسیده است؟ چرا اقدام ایران مهم و راهبردی بود و معادلات آمریکایی‌ها را تغییر داد؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، ماجرا از بامداد روز پنجشبه شروع شد. زمانی که بر اساس بیانیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام شد که یک فروند پهپاد جاسوسی گلوبال هاوک آمریکا بعد از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه روبروی کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شده است.

در ابتدا مقام‌های آمریکا تلاش در انکار ضمنی ماجرا داشتند و اعلام شد که هیچ هواپیمای آمریکائی در زمان مورد اشاره فعالیتی در حریم هوائی ایران نداشته است. اما با گذشت ساعاتی سرانجام مقام‌های آمریکایی هدف قرار گرفتن پهپاد خود را به صورت رسمی تائید کردند. منابع دولتی در گفت و گو با رسانه‌ها اعلام کردند که پهپاد این کشور با موشک زمین به هوای ایران سرنگون شده است.

پس از مدتی در بیانیه‌ای رسمی ارتش آمریکا همزمان با تائید هدف قرار گرفتن پهپاد این کشور ادعا شد که پهپاد مورد اشاره در حال پرواز بر فراز آبهای بین‌المللی بوده و وارد حریم ایران نشده است.کاپیتان «بیل اِربِن» (Bill Urban) سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در این خصوص ادعا کرد: پهپاد آمریکائی پروازی بر فراز حریم هوائی ایران نداشته است.

در بیانیه سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در همین زمان اعلام شد ایران که نسبت به ورود غیر قانونی و تجاوز کارانه هر نوع شیی و پرنده متجاوز خارجی به آسمان کشور و هرگونه تجاوز به قلمرو جمهوری اسلامی ایران و نقض حریمهای آن قاطعانه هشدار می دهیم و تمامی مسئولیت عواقب آنرا متوجه تجاوزکاران میداند.

محمد جواد ظریف،وزیر امور خارجه هم که برای دیدار با همتای ترکیه‌ای خود به اصفهان کرده بود در اولین توئیت خود در این رابطه نوشت:

ایالات متحده علیه ایران تروریسم اقتصادی به راه انداخته، علیه ما اقدامات پنهانی انجام داده و اکنون به قلمرو ما دست درازی کرده است. ما به دنبال جنگ نیستیم ولی غیورانه از آسمان، زمین و آب‌های خود دفاع خواهیم کرد. ما این تجاوزگری جدید را به ملل متحد خواهیم برد و نشان خواهیم داد که ایالات متحده درباره آب‌های بین‌المللی دروغ می‌گوید.

در مقابل ترامپ در توئیتر بار دیگر فعال شد و در اولین واکنش توئیتری خود به ماجرا نوشت: ایران اشتباه بسیار بزرگی مرتکب شد.

خیلی‌ها این توئیت را به معنای احتمال واکنش سریع آمریکا قلمداد کردند. اما مدت کوتاهی پس از این توئیت ترامپ در جریان دیدار با نخست وزیر کانادا ناگهان موضع‌گیری خود را تغییر داد. او در این نشست گفت: این حادثه می‌تواند محصول یک اشتباه فردی بوده باشد.

او که هم چنان بر اینکه ایران اشتباه کرده تاکید می‌کرد گفت: آن‌ها مرتکب یک اشتباه شدند، فکر می‌کنم یک ژنرال یا یک نفر بوده است که مرتکب اشتباه شده است. خوشبختانه آن هواپیما غیرمسلح بود و سرنشینی نداشت. آن پهپاد به روشنی بر فراز آب‌های بین‌المللی بود.»

با ادامه پیدا کردن ادعاهای مقام‌های آمریکا درباره پرواز پهپاد جاسوسی این کشور در آبهای بین‌المللی این بار محمد جواد ظریف با انتشار دو نقشه در توئیتر خود به صورت رسمی جزئیات جغرافیایی و زمانی ماجرا را اعلام کرد. ظریف در توئیت خود نوشت: «در 00:14 بامداد، پهپاد در وضعیت پنهان‌کاری از امارات متحده عربی به هوا برخاست و حریم هوایی ایران را نقض کرد. پهپاد در ساعت 04:05 در مختصات (25°59'43"N57°02'25"E) در نزدیکی کوه مبارک هدف قرار گرفت. ما بخشهایی از پهپاد نظامی ایالات متحده را در آب‌های سرزمینی ایران در جایی که هدف قرار گرفت، بازیابی کردیم.»

این ماجرا در واقع نشان داد ایران اسناد و مدارک کافی برای ارائه جهت ثابت کردن تجاوز پهپاد آمریکایی به حریم هوایی ایران را در اختیار دارد. نکته مهم دیگر توئیت ظریف این بود که ایران قدرت و توانایی آن را داشته است که پهپاد پیشرفته‌ای را هدف قرار دهد که در وضعیت پنهان‌کاری در حال پرواز بوده و در واقع قرار بوده که رادارگریز باشد.

دبیر کل سازمان ملل با بالا گرفتن تنش‌ها روز گذشته از طرف‌ها خواست تا از خود حداکثر خویشتنداری را نشان دهند.
بدون سرنشین اما راهبردی

سرنگون کردن هواپیمای بدون سرنشین آمریکا ماجرایی راهبردی به حساب می‌آید. پهپادی از نوع «ام کیو ۴ سی» به نام «ترایتن» که در واقع گونه‌ای از پهپاد «آر کیو ۴» گلوبال‌هاوک است که در نیروی دریایی آمریکا به‌کار گرفته می‌شود و مختص فعالیت‌های تجسسی است. کارشناسان امنیتی می‌گویند سرنگونی این پهپاد بیشتر از هر چیزی باعث شد که آمریکا وجهه خود را از دست دهد.

چون همیشه این کشور روی قدرت و رادارگریزی تجهیزات تجسسی خود مانور تبلیغاتی گسترده‌ای‌دارد. بحث درباره پهپادی است که عرضش از یک بال تا بال دیگر حدود ۴۰ متر است و تقریباً شبیه هواپیماهای تجاری است. این سیستم پهپادی به نام جاروبرقی اطلاعات شناخته می‌شود، چرا که انباشته از تکنولوژی‌های برتر تجسسی برای عملیات‌های نظارت و شناسایی است. نکته مهم دیگر پرواز این پهپادها در ارتفاع بسیار بالاست که هدف قرار دادن آن را بسیار سخت‌تر می‌کند. قیمت این پهپاد به صورت میانگین ۱۳۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.
نشست بدون نتیجه

شب گذشته مقام‌های کاخ سفید نشستی اضطراری درباره واکنش به این ماجرا تشکیل دادند. همچنین در خبری اعلام شد که رهبران کنگره هم برای جریان قرار دادن آنها از وضعیت موجود به کاخ سفید دعوت شده‌اند. از نتایج این نشست‌ها اما هیج خبری منتشر نشد و مذاکرات بدون صدور بیانیه‌ای به پایان رسید. ایران اما همزمان سفیر سوئیس در تهران را به وزارت خارجه احضار کرد تا پیام ایران را به مقام‌های آمریکا برساند. این ماجرا باعث اختلاف‌ها گسترده‌ای در داخل آمریکا هم شد. جو بایدن،مهمترین رقیب ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ در رشته توئیتی از سیاست‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در قبال ایران انتقاد کرد. او سیاست‌های ترامپ در قبال ایرانه را "فاجعه" خواند که او خود مسبب آن است.

عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در تماس فوری با سفیر سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا، اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران به دولت آمریکا به خاطر تعرض به حریم هوایی کشورمان را به وی ابلاغ کرده و گفت مدارک انکارناپذیری مبنی بر حضور این پهپاد در فضای جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و حتی قطعاتی از لاشه این پهپاد در آب‌های سرزمینی ایران به دست آمده است.معاون وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید مجدد بر اینکه جمهوری اسلامی ایران خواهان جنگ و درگیری در منطقه خلیج فارس نیست، نسبت به هر گونه اقدام نسنجیده نیروهای آمریکایی در منطقه هشدار داده و گفت جمهوری اسلامی ایران در دفاع از آب و خاک خود قاطعانه عمل کرده و لحظه‌ای درنگ نخواهد کرد.

مجید تخت روانچی، نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد هم گفت: در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد مختصات دقیق محل اصابت پهپاد آمریکایی را که در حریم ایران بود، ارائه داده و تاکید کرده ایم که به دنبال جنگ نیستیم اما در برابر هرگونه تعدی، دفاع خواهیم کرد.
عقب‌نشینی ترامپ؟

بامداد جمعه بود که روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی اعلام کرد که ترامپ ابتدا با واکنش نسبت به این موضوع موافقت کرده بود اما دیشب ناگهان منصرف شد. در این گزارش ادعا شده که ترامپ ابتدا با حملاتی محدود به خاک ایران موافقت کرده اما پس از مدتی این ماجرا را لغو کرده است. نیویورک تایمز مدعی شده که هواپیماها در هوا و کشتی‌های آمریکا در موقعیت بوده‌اند اما همه چیز لغو شد. اکنون اما سازمان تنظیم مقررات حمل و نقل هوایی آمریکا به شرکت ها و خطوط هوایی این کشور دستور داده که از مسیر تنگه هرمز و دریای عمان استفاده نکنند. گفته می‌شود آنچه دستور لغو واکنش سریع عنوان شده پس از جلسه رهبران کنگره با ترامپ صورت گرفته است. روزنامه نیویورک تایمز نوشته است که مشاوران و مقامات دولت آمریکا در مورد واکنش نظامی اختلاف نظر داشتند و در حالیکه شماری از مقامات وزارت خارجه و شورای امنیت ملی با چنین اقدامی موافق بودند، منابع نظامی ابراز نگرانی می‌کردند که ممکن است حمله نظامی در حال حاضر به درگیری گسترده‌تر در منطقه منجر شود و آمریکاییان را به خطر اندازد.

ولادیمیر پوتین،رئیس جهموری روسیه هم هشدار داده که هرگونه اقدام نظامی علیه ایران برای منطقه فاجعه بار خواهد بود. امانوئل مکرون،رئیس جمهور فرانسه هم در اولین واکنش خود نسبت به این ماجرا گفته است: «مسئولیت ما دعوت به آرامش است. هر آنچه در توان داریم را به کار می‌گیریم تا اوضاع آرام بماند.»

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۶۳۰۶۹۱۳:۳۱:۰۷ ۱۳۹۸/۳/۳۱
از اول هم معلوم بود که جنگ نمیکنه چون اون یک تاجره.
ناشناس۹۶۳۴۴۵۱۸:۵۸:۱۳ ۱۳۹۸/۳/۳۱
فعلا یا کلا از فکر جنگ اومده بیرون
ناشناس۹۶۳۷۱۷۲۳:۰۷:۱۷ ۱۳۹۸/۳/۳۱
از قدیم گفتن دعوا را شروع نکن اما اگه طرف شروع کرد چک اول را تو بزن
ناشناس۹۶۳۰۸۷۱۳:۴۵:۱۱ ۱۳۹۸/۳/۳۱
پیام ترامپ به عمان را ننوشتی.....ابله فرصت داده که مذاکره کنیم والا جنگ!!!
ناشناس۹۶۳۸۶۶۰۱:۵۶:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۱
این خبر هم ساخته ابلها است
ناشناس۹۶۳۰۹۳۱۳:۵۱:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۳۱
شلیک به پهباد یک تله بود که افتادیم توش! پهبادی به بزرگی یک اتوبوس، سرعت حرکت کمتر از یک هواپیمای مسافربری، قدرت مانور بسیار کم، رادار ناگریر و در ارتفاع بسیار پایین تر از اونچه که پرواز معمولش هست، ۲۰ هزار پایی به جای ۶۵ هزار پایی و اصلا طراحی نشده برای عملیات های پرخطر. همه اینها نشون میده که یه تله بود تا بهش شلیک بشه و بعدا مشخص خواهد شد چه برنامه ای دارن. سوالی که پیش میاد اینه که چرا آمریکا اگر هدف جاسوسی داشته با علم آماده آتش بودن دفاع هوایی ایران، چنین پهباد بزرگی رو فرستاده؟ آیا پهباد های به مراتب کوچکتر و رادار گریز تر نداشته؟ راستی از بابت قیمتش هم خوشحال نباشید. احتمالا یه پهباد فرسوده بوده که چند برابر قیمتش رو از دارایی ایران در آمریکا مصادره میکنن
ناشناس۹۶۳۵۶۸۲۰:۵۲:۳۸ ۱۳۹۸/۳/۳۱
پر بیراه هم نمیگی
ناشناس۹۶۳۸۶۷۰۲:۰۰:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۱
نونخورهای گاو شیر ده خودشون کامنت میدن خودشون هم تأیید میکنن
ناشناس۹۶۳۶۴۱۲۲:۱۲:۳۴ ۱۳۹۸/۳/۳۱
من نمیدونم این همه کارشناس مسائل استراتژیک یهو از کجا سبز شدن !!!!
ناشناس۹۶۳۶۷۰۲۲:۳۸:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۳۱
چه بزرگ چه کوچک! چه ارتفاع کم چه ارتفاع زیاد! چه سرعت کم چه سرعت زیاد! وقتی بیای توی- ایرودروم- ایران ساقط میشی. این یعنی اقتدار
ناشناس۹۶۳۸۶۴۰۱:۵۵:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۱
اقتدار یعنی اینکه لباس تنت ساخت کشور خودت باشه. پارچه و دوختش
ناشناس۹۶۳۶۸۱۲۲:۴۳:۱۷ ۱۳۹۸/۳/۳۱
کلا دو تا ازین سری داشتن که فرسوده هم نیست و تازه ساخته شده!!! ارتفاع پروازیش هم پایین نبوده و در حال جاسوسی بوده برای بدبینی شما متاسفم مثل گلام در سریال گالیور هستید.
ناشناس۹۶۳۸۶۰۰۱:۴۶:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۱
این خبر من نمیدونم از کجا پخش شده. ایالات متحده 42 فروند rq4 و بیش از 60 فروند mq4 دو مدل گلوبال هاوک دارد. شما خودتان فکر نمی کنید دو فروند هواپیما برای ارتش عریض و طویل امریکا اصلا به حساب نمی اید ؟
ناشناس۹۶۳۸۱۷۰۰:۳۲:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۱
فكر كردي پرايده كه فرسوده بشه،اخوي رادياتور كاميون رو تعمير ميكنند چون گرونه اونوقت يك وسيله چند صد ميليون دلاري رو كه كلا ٤٠ تا هم نيست ازشون فرسوده شده! خود امريكايي ها مطمئنا اگه كامنت تو رو ببينند ميگن چه خنده داره طرف! ارتفاعشم ٣٥ هزار پا بوده كلا هواپيماهاي جاسوسي ارتفاع پروازشون بالاست و سرعتشون كم،امريكا فكر نميكرده ايران بتونه بزنتش امريكام براي جنگ كردن هيچ بهانه اي نياز نداره،كشورهاي ديگه هم اصلا فكرش رو نكن به طور گسترده بهش ملحق بشن(عراق رو اكثر ناتو مخالفت كردند)اون داستان بلوكه هم كه امريكا چيزي نمونده بلوكه نكرده باشه در ضمن شما كه ميگي چيزي به ما نميرسه همون بهتر بلوكه بشه
ناشناس۹۶۳۹۹۱۰۷:۲۸:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۱
...؟ هواپیماهای جاسوسی انواع و اقسام دارند و بزرگی آنها هم بسته به تجهیزاتی است که در آنهاست. درست است که سقف پروازی آن بیش از این مقدار بوده ولی در ارتفاع کمتر دقت بالاتری برای کسب اطلاعات دارد. آمریکاییها هم این مطالبی را که شما در مورد قدرت این پهپاد گفتی احتمالا می دانند!!!!!! ولی از این هواپیما برای مقاصد جاسوسی استفاده می کنند و تا حالا هم کاملا موفق بوده اند!!!
ناشناس۹۶۴۱۱۴۰۸:۴۷:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۱
کلا از یک اتفاق میشه هر نظر یا تحلیلی را ارائه داد، البته باید بگم که تحلیل شما بسیار ساده انگارانه .. بود!!
ناشناس۹۶۳۱۰۳۱۳:۵۹:۲۳ ۱۳۹۸/۳/۳۱
ظواهر امر نشان میدهد که ترامپ موجودی عقب افتاده تر و خنگ تر از اوباماست
ناشناس۹۶۳۴۹۳۱۹:۴۰:۵۹ ۱۳۹۸/۳/۳۱
یعنی یک موجود عقب مانده و خنگ است که تونسته به یک فرد بسیار ثروتمند تبدیل بشه، رییس جمهور یک کشور قدرتمند (حداقل به لحاظ اقتصادی و نظامی) بشه؟ تو که این حرف رو میزنی، تو کل عمرت چه کار کرده ای؟ آیا به اندازه اهالی یک کوچه، می تونی رأی مردم رو جمع کنی؟
ناشناس۹۶۳۵۹۳۲۱:۱۶:۲۰ ۱۳۹۸/۳/۳۱
شما فقط نگاه میکنی که ترامپ برای مردم کشورش خوبه خودش ثروتمنده؟ پس بقیه آدمها چی اینکه یکی از اون ور دنیا برای زندگی و صلح یک سری آدم مدام تصمیم گیری کنه عین خیالش نباشه که اون بنده ها ی خدا هم انسان هستن به نظرت این از هوش در بیاد واقعا؟ اسمش احتمالا حماقت نیست احیانا؟
ناشناس۹۶۳۸۱۱۰۰:۲۷:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۱
نه. اسمش حماقت نیست. به اون چیزی که شما می گی میشه گفت انسان بد یا انسان پلید، ولی خنگ نمیشه گفت.
ناشناس۹۶۳۹۰۹۰۲:۵۹:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۱
ثروتش رو از پدرش به ارث برده. رياست جمهوريش رو هم بخاطر حمايت يهودي ها. خودش هيچي نيست.
ناشناس۹۶۳۱۱۶۱۴:۰۶:۵۷ ۱۳۹۸/۳/۳۱
واقعا مشخص شد که علاوه بر اینکه آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند . خاک بر سر ترامپ
ناشناس۹۶۴۰۳۸۰۸:۰۶:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۱
اینکه ارزش پول یک کشور یک شبه یک سوم بشه اگه غلط نیست پس چیه؟
امید۹۶۳۲۳۴۱۵:۳۳:۲۷ ۱۳۹۸/۳/۳۱
بسم الله الرحمن الرحیم بیایید که سالهاست منتظر جنگ سرنوشت ساز تاریخ بشریت هستیم تا همه دنیا را متحیر کنیم که توانایی های ایران چه اندازه است .
ناشناس۹۶۳۴۹۵۱۹:۴۱:۳۶ ۱۳۹۸/۳/۳۱
داداش مرزهای توهم رو دیگه در هم شکستی. رکورد زدی.. بگذار یک کم توهم به ما هم برسه.
ناشناس۹۶۳۵۵۸۲۰:۴۳:۱۲ ۱۳۹۸/۳/۳۱
ار اینهائی که کامنتهایی به نفع امریکا میزنند تعجب میکنم فکر کنم واقعا با فرار مغزها عده زیادی با ضریب هوشی پایین توی ایران باقی موندن که از امریکا میترسند و هر کاری امریکا بکنه را نشانه قدرت و تفکر می پندارند بابا شما هم برید کانادا بفرمایید شام شرکت کنید عمو ترامپ هواپیمای پنهانکارت از نزدیکی مرز رد میشده زدنش حالا تو میخوای بیایی داخل مرز ایران سایت بزنی بابا ما رو سیاه نکن طرف توی ده راهش نمیدادند احوال خونه کدخدا رو می پرسید
صلح دوست۹۶۳۵۴۹۲۰:۳۶:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۳۱
همیشه در تاریخ آدم هایی هستندکه دنبال آرامش وصلح هستند - چرا جنگ ؟ لطفا کمی با جانبازان وشیمیایی های زمان جنگ و... ارتباط داشته باشید. چرا همیشه ما مسلمانان در خاورمیانه باید دنبال جنگ باشیم ؟
دکتر۹۶۳۷۶۵۲۳:۵۱:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۳۱
ما دنبال جنگ نیستیم ولی اگه کسی به ما جنگ تحمیل کنه کاری باهاش میکینیم که دیگه کسی به خودش جرات فکر کردن گزینه نظامی رو نده
نجیب۹۶۳۷۷۴۲۳:۵۶:۲۸ ۱۳۹۸/۳/۳۱
یک سری بزن به قرآن ببین چند بار از کلمه جهاد استفاده شده؟
ناشناس۹۶۳۲۴۹۱۵:۴۵:۴۵ ۱۳۹۸/۳/۳۱
Barking dogs, seldom bite سگی که پارس میکنه، گاز نمیگیره من این رو به چشم دیدم
ناشناس۹۶۳۸۹۷۰۲:۴۴:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۱
به شرطی که دست در دهانش نکنی
ناشناس۹۶۳۳۲۸۱۷:۱۹:۵۲ ۱۳۹۸/۳/۳۱
چون می دونند هر حمله ای کنند سریعا پاسخش را خواهند گرفت الان نیروهای ایران اماده باش هستند و اگر حمله ای صورت گرفت فکر کنم به ناو امریکا هم حمله می کنند و به خاطر همین است محتاط هستند در قبال ایران
ناشناس۹۶۳۳۳۴۱۷:۲۴:۲۸ ۱۳۹۸/۳/۳۱
منصرف نشده چون نیروهاش در تیررس بوده فعلا صبر کرده تا نیروهاش رو آرایش درست بده بعد حمله کنه
ناشناس۹۶۳۸۷۱۰۲:۰۴:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۱
حمله نمی کنه به دو دلیل : ۱- اگر حمله به ایران تلفات انسانی داشته باشه کنترل اوضاع بعدش خیلی سخت میشه. احتمال واکنش ایران بالاست و احتمال کشته شدن سربازهای آمریکایی بالا میره، این چیزیه که در آمریکا قابل پذیرش نیست. ۲- چون سرنگونی پهپاد تلفات انسانی نداشته میشه ازش گذشت. به نظر من کار سپاه عاقلانه بود که پهپاد رو زد وگرنه زدن هواپیمای سرنشین دار طرف مقابل رو برای واکنش تحت فشار قرار می داد.
ناشناس۹۶۳۳۴۷۱۷:۴۶:۱۵ ۱۳۹۸/۳/۳۱
لذتی که در عفو است در انتقام نیست . همین
ناشناس۹۶۳۵۱۴۲۰:۰۰:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۳۱
ترحم بر پلنگ تیزدندان ...
ناشناس۹۶۳۹۶۶۰۷:۰۲:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۱
مدارا را برای دوستان سفارش کرده اند . نباید دشمن را دوست فرض کنیم . آیا این حرف که رییس جمهور بزند که : من به مردم اعلام کنم اگر لوایح تصویب نشود اوضاع بانکی بدتر میشود درست است و نشان دهنده ضعف و ناتوانی نیست و این در زمانی اتفاق می افتد که رهبر به نماینده ژاپن آنگونه صحبت میکند . به نظر بنده سخن رییس جمهور با فرمایش رهبر همراستا نبود.
دارا۹۶۳۳۵۵۱۸:۰۴:۵۹ ۱۳۹۸/۳/۳۱
تمام مقالات خارجی را خواندم، مقاله شما، اوضاع را به درستی توصیف میکند فقط یک نکته، این پهباد از نوع ترایتون نبوده، ولی بقیه نکات را درست عنوان کردید. اگر سرنگون کردن این پهباد منجر به جنگ نشود، معلوم خواهد شد که در شرایط فعلی کار درستی بوده، و نشان خواهد داد که نیروهای آمریکایی نمیتوانند به کار معمول خود که «بزن و دررو» هست مشغول شوند. و ایران چون سوریه یا لیبی یا عراق بی دفاع نیست.
ناشناس۹۶۳۴۱۰۱۸:۳۶:۴۰ ۱۳۹۸/۳/۳۱
همه دنيا فهميدند امريكاي ترامپ فقط يك طبل توخالي است وايران اين موضوع را كاملا براي مردم دنيا اثبات كرد
حمیدخان۹۶۳۴۵۴۱۹:۰۲:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۳۱
من فکر نکنم به همین راحتی و بدون اجازه کنگره بخواهند به ایران حمله کنند این یک ترفند برای حفظ ظاهر داستان هست
ناشناس۹۶۳۶۷۶۲۲:۴۰:۳۶ ۱۳۹۸/۳/۳۱
اونقدر که یه عده کامنت نویس ناراحت شکار پهپاد هستند آمریکایی ناراحت نیستند ضمن اینکه اصلا حمله ای در کارنبوده که ترامپ بخواد جلوشو بگیره این خبر فقط یه شو تبلیغاتی بوده
ناشناس۹۶۳۹۲۰۰۳:۴۶:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۱
سرنگونی پهباد کار درستی بوده و کسی از امریکا حمایت نمیکند حمایت از جنگ است و جوگیر شدن یک عده کامنت گذار است که برخی را به واکنش وا میدارد حتی اگر یک نفر هم در جنگ احتمالی کشته شود آن یک نفر خانواده و زن و بچه دارد و قطعا از قشر اختلاس گر نیست و همه را متاثر خواهد کرد اگر جنگی اتفاق بیافتد برخی آقازاده ها و اختلاس گران اندک سرمایه ای هم که در کشور مانده به کانادا میبرند و جوانان مومن و بیگناه و زیر خط فقر کشور را زیر بمب ها رها میکنند مهم نیست چند هزار امریکایی کشته شوند مهم این است از ایران هم کشته زیاد خواهیم داشت و این در نهایت به بهبود اقتصادی منجر نخواهد شد و تنها دستاورد آن در صورت پیروزی مطلق ایران فشار بی حد و حصر بر مردم خواهد بود
محمد۹۶۳۸۵۳۰۱:۱۶:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۱
به نظرم جنگ در آینده ای نه چندان دور اتفاق خواهد افتاد و ایران نیروهای آمریکایی را از منطقه خلیج فارس دور خواهد کرد، اگرچه بعد از آن مشخص نیست!
ناشناس۹۶۳۸۸۵۰۲:۲۰:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۱
برخوردترامپ عاقلانه است وبه نظرمن پاسخ آمریکا درزمان ومکان مناسب وباهمراه کردن جامعه ی بین المللی خواهدبود.
ناشناس۹۶۳۹۶۲۰۶:۵۷:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۱
آقای ظریف در مورد ورود هرگونه شیی به مرز ایران صحبت کرده اما در مورد ورود هر شخصی در مورد ایران سکوت میکند ؟ به رییس فیفا چه ربطی دارد که در مورد ورود بانوان به ورزشگاههای ایران نظر بدهد . آیا نباید جوابی کوبنده داده می شد ؟ حتی فدراسیون فوتبال ایران هم سکوت کرده .
سلمان۹۶۴۱۴۹۰۹:۱۰:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۱
آمریکا اشتباه بسیار بزرگی مرتکب شد.

پربحث‌های دیروز

 1. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 2. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 3. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 4. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 5. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

 6. همتی: تلاش بانک مرکزی "تأمین ثبات و آرامش بازارهای پول و ارز" است

 7. روحانی: کرونا نباید به سلاح دشمنان برای به تعطیلی کشاندن کار و تولید تبدیل شود/ آمریکا به فکر هزاران کشته آنفلوآنزا در کشور خودشان باشد/ هیچ تصمیمی برای قرنطینه مطرح نیست

 8. ترکیه در سوریه چه می خواهد؟

 9. تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۱۳۹ نفر افزایش یافت/ شمار فوت‌شدگان به ۱۹ نفر رسید

 10. ربیعی: علائم کرونا ندارم؛ برای احتیاط تست دادم

 11. ضدعفونی شهر ووهان چین با امکانات ویژه

 12. کمبود امکانات برای مقابله با کرونا در امریکا 

 13. نشریه محافظه کاران آمریکایی: دروغ گویی بولتون ایران وآمریکا را در آستانه جنگ قرار داد

 14. نامه میرسلیم به نمایندگان مجلس: بی‌برنامگی و زدوبند در مجلس یازدهم جایی نخواهد داشت

 15. بیانیه دولت درباره تصمیم FATF در مورد ایران

 16. ما و کسانی که به مجلس می‌فرستیم...

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 5. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 6. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 7. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 8. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 9. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 10. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 11. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 12. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 13. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 14. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 15. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 16. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 17. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 18. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 19. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 20. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

 21. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 22. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 23. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 24. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

 25. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

آخرین عناوین