کیش و مات تحریم‌های نفتی در انتظار تصمیم نمایندگان مجلس/ توسعه پتروپالایشگاه‌ها پادزهر تحریم‌ها

گروه اقتصادی الف،   3980331030 ۲۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
کیش و مات تحریم‌های نفتی در انتظار تصمیم نمایندگان مجلس/ توسعه پتروپالایشگاه‌ها پادزهر تحریم‌ها

نمایندگان مجلس به دنبال تصویب طرحی نو برای افزایش پالایشگاه‌های کشور هستند تا بتوانند از این طریق علاوه بر بی‌اثر کردن تحریم‌های نفتی، زمینه ایجاد حداقل یک میلیون شغل پایدار را طی یک دوره هشت ساله در کشور فراهم کنند.

مساله خام‌فروشی نفت همواره و به خصوص در شرایط تحریمی، اقتصاد کشور را دچار آسیب کرده و به همین دلیل کارشناسان بار‌ها بر تبدیل این ماده به فرآورده نفتی تأکید کرده‌اند.

نمایندگان مجلس با درک صحیح این موضوع به دنبال تصویب طرحی نو برای افزایش پالایشگاه‌های کشور هستند تا بتوانند از این طریق علاوه بر بی‌اثر کردن تحریم‌های نفتی، زمینه ایجاد حداقل یک میلیون شغل پایدار را طی یک دوره هشت ساله در کشور فراهم کنند.

ظرفیت بالفعل تولید نفت خام کشور در سال ۹۷ روزانه حدود ۴.۱ میلیون بشکه بوده است و از این مقدار، حدود ۱.۸ میلیون بشکه در پالایشگاه‌ها تبدیل به محصولات اصلی شده و مابقی به صورت خام به دیگر کشور‌ها صادر شده است.

خام‌فروشی نفت علاوه بر زمینه‌سازی برای خروج سرمایه‌های ملی به ابزاری کارساز برای تحمیل قدرت و فشار از سوی بیگانگان به ایران تبدیل شده است. به همین دلیل همواره کارشناسان دلسوز تاکید کرده‌اند که لازم است به جای خام‌فروشی، نفت را به صد‌ها فرآورده پالایشی و پتروپالایشی تبدیل کرد تا علاوه بر درآمدزایی و ایجاد اشتغال برای کشور، راهبرد تحریم‌های نفتی از سوی بیگانگان را نیز بی‌اثر کرد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که توسعه پالایشگاه‌های کشور پس از انقلاب اسلامی بسیار کُند بوده به طوری که بیست و دو سال است از زمان آخرین پالایشگاه ساخته شده در کشور یعنی پالایشگاه بندرعباس در سال ۷۶ و به ظرفیت ۳۵۰ هزار بشکه در روز می‌گذرد. در حالی ظرفیت پالایشی کشور طی سه دهه اخیر هیچ رشدی نداشته است که در بسیاری از کشور‌های پیشرفته مانند آمریکا، سالیانه به ظرفیت پالایشی این کشور‌ها افزوده شده و محصولات پیچیده‌تری توسط این پالایشگاه‌ها تولید می‌شود.

توسعه پالایشگاه‌های بزرگ و پیچیده، راهبرد آمریکا برای تولید ارزش افزوده بیشتر

در سال ۲۰۱۷ کشور آمریکا با در اختیار داشتن ۱۴۰ پالایشگاه با مجموع ظرفیت ۱۸.۵ میلیون بشکه در روز، بیشترین میزان پالایشگاه‌های دنیا را به خود اختصاص داده و این حجم از ظرفیت پالایشی معادل ۱۸.۹ درصد از کل ظرفیت پالایشی در دنیا است. روند توسعه پالایشگاه‌های کشور آمریکا طی سه دهه اخیر نشان می‌دهد که ظرفیت پالایشی این کشور در این زمان تقریبا صعودی بوده و به طور متوسط حدود ۲۰ درصد رشد داشته است. اما در عوض، تعداد پالایشگاه‌های آمریکا کاهش داشته و از ۲۲۳ عدد در سال ۱۹۸۵ به ۱۳۵ عدد در سال ۲۰۱۸ رسیده است. شکل‌های زیر به ترتیب روند ظرفیت پالایشی و تعداد پالایشگاه‌های کشور آمریکا را نشان می‌دهند.

کیش و مات تحریم‌های نفتی در انتظار تصمیم نمایندگان مجلس/ توسعه پتروپالایشگاه‌ها پادزهر تحریم‌ها

کیش و مات تحریم‌های نفتی در انتظار تصمیم نمایندگان مجلس/ توسعه پتروپالایشگاه‌ها پادزهر تحریم‌ها

کاهش تعداد پالایشگاه‌ها در کنار افزایش ظرفیت در آمریکا به این دلیل است که برخی پالایشگاه‌های قدیمی و زیان‌ده تعطیل، اما در عوض پالایشگاه‌های بزرگتر و جدیدتری احداث شده‌اند، همچنین تا حد زیادی از احداث پالایشگاه‌های کوچک اجتناب شده است، زیرا پالایشگاه‌های بزرگتر از سوددهی بیشتری برخوردار هستند. علاوه برا احداث پالایشگاه‌های بزرگ، سیاست این کشور در توسعه پالایشگاه‌های پیچیده‌تر بوده است تا بتوانند از این طریق، محصولات با ارزش افزوده بیشتری تولید کنند.

برای تعیین پیچیدگی یک پالایشگاه، شاخصی به نام شاخص پیچیدگی (Complex Index) تعریف می‌شود و هرچقدر که مقدار این شاخص برای یک پالایشگاه بزرگتر باشد آنگاه پالایشگاه مذکور از پیچیدگی بیشتری برخوردار بوده و محصولات با ارزش‌تری تولید خواهد کرد. دسته‌بندی انواع پالایشگاه‌ها بر اساس این شاخص در جدول زیر آورده شده است.

کیش و مات تحریم‌های نفتی در انتظار تصمیم نمایندگان مجلس/ توسعه پتروپالایشگاه‌ها پادزهر تحریم‌ها

آمار‌ها نشان می‌دهد که بیش از ۷۰ درصد پالایشگاه‌های آمریکا در سال ۲۰۱۴، دارای شاخص پیچیدگی بین ۶ تا ۱۲ بوده و شاخص پیچیدگی تنها برای ۱۵ درصد از این پالایشگاه‌ها زیر ۶ و در دسته پالایشگاه‌های ساده بوده است. در مقابل نیز حدود ۱۵ درصد پالایشگاه‌های این کشور بسیار پیچیده بوده و حتی برخی پالایشگاه‌ها با شاخص بالای ۱۸ نیز در این کشور دیده می‌شود. از آن جمله می‌توان به پالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای Deles US Holding Inc. واقع در تگزاس اشاره کرد که در سال ۲۰۰۵ به بهره‌برداری رسیده و دارای شاخص پیچیدگی ۱۸.۷ است. آمار هشت پالایشگاه پیچیده آمریکا نیز در شکل زیر مشاهده می‌شود.

کیش و مات تحریم‌های نفتی در انتظار تصمیم نمایندگان مجلس/ توسعه پتروپالایشگاه‌ها پادزهر تحریم‌ها

بر اساس آمار منتشر شده رسمی، متوسط شاخص پیچیدگی در سال ۲۰۱۹ برای کل پالایشگاه‌های کشور آمریکا برابر ۱۰.۵ بوده و به خوبی سیاست این کشور را مبنی بر توسعه پالایشگاه‌های پیچیده نشان می‌دهد؛ اما متاسفانه متوسط همین شاخص برای پالایشگاه‌های ایران، ۲.۱ بوده و به همین دلیل است که پالایشگاه‌های موجود در کشور از سوددهی کافی برخوردار نیستند. به همین دلیل ضروری است تا به سمت توسعه پالایشگاه‌های بزرگتر با پیچیدگی بیشتر حرکت کرد تا علاوه بر تولید محصولات استراتژیک، سوددهی پالایشگاه‌ها را نیز افزایش داد.

سود یک پتروپالایشگاه با اعطای تنفس خوراک بیش از ۳.۵ برابر پالایشگاه ساده است

یکی از راهکار‌های مناسب برای افزایش سوددهی پالایشگاه‌ها، تجمیع یک پالایشگاه با یک مجتمع پتروشیمی است و از آن به عنوان پتروپالایشگاه یاد می‌شود. در واقع پتروپالایشگاه‌ها، نسل جدیدی از پالایشگاه‌ها با ضریب پیچیدگی بسیار بالا هستند و به علت کاهش هزینه‌های مشترک، میزان سوددهی پالایشگاه‌ها را افزایش می‌دهند. محاسبات نشان می‌دهد که متوسط IRR پالایشگاه‌های فعلی در کشور برابر ۶ درصد ارزی است در حالی که با ارتقای این واحد به یک واحد پتروپالایشی پیشرفته، میزان IRR آن به ۱۶ درصد افزایش می‌یابد.

از طرفی با توجه به اهمیت توسعه پالایشگاه و جایگاه راهبردی آن، نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی را تحت عنوان «طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه گذاری مردمی» در دستور کار قرار داده‌اند.

در این طرح با استفاده از اعطای تنفس خوراک به مدت حدودا یک سال (بسته به ظرفیت پالایشگاه) از سمت دولت یا صندوق توسعه ملی، بازگشت سرمایه در انتهای همان سال اول بهره‌برداری اتفاق خواهد افتاد. در حالی که در طرح‌های معمولی موجود کشور، این بازگشت سرمایه بیش از ۱۰ سال پس از زمان بهره‌برداری طول می‌کشد. در نتیجه با استفاده از اعطای «تنفس خوارک» علاوه بر بازگشت سریع سرمایه، میزان IRR یک طرح پتروپالایشی به ۲۲ درصد ارزی نیز افزایش می‌یابد که بیش از ۳.۵ برابر IRR یک پالایشگاه ساده است.

در صورت تصویب این طرح توسط مجلس، جذابیت ساخت پتروپالایشگاه به شدت بالا رفته و با استقبال بخش‌های غیردولتی سبب ایجاد اشتغال مطمئن در کشور خواهد شد. جزییات بیشتر ایجاد شغل از طریق یک پتروپالایشگاه ۲۵۰ هزار بشکه‌ای در شکل زیر آورده شده است. با توجه به این شکل، مشاهده می‌شود اگر چنانچه طی بازه زمانی ۸ ساله به میزان دو میلیون بشکه نفت به ظرفیت پالایشی کشور افزوده شود آنگاه بیش از یک میلیون و ششصد هزار شغل (مجموعا در دوره ساخت و بهره‌برداری) ایجاد خواهد شد که ششصد هزارتای آن مربوط به دوره ساخت و یک میلیون آن دائم و در دوره بهره‌برداری خواهد بود.

کیش و مات تحریم‌های نفتی در انتظار تصمیم نمایندگان مجلس/ توسعه پتروپالایشگاه‌ها پادزهر تحریم‌ها

با توجه به مزایای متعدد طرح مذکور، در آبان سال گذشته این طرح به تصویب کمیسیون انرژی مجلس رسید و هم اکنون نیز در طرح‌های اولویت‌دار صحن مجلس شورای اسلامی قرار دارد. با توجه به اهمیت طرح بایستی دید که آیا نمایندگان مجلس، زمینه اشتغال برای جوانان این کشور را فراهم خواهند کرد یا اینکه همچنان بایستی شاهد خام‌فروشی نفت و نتایج مضر آن بر اقتصاد کشور باشیم.

 

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

رضا۹۶۲۷۳۷۰۸:۴۱:۵۷ ۱۳۹۸/۳/۳۱
کار خوبی است اما بازهم شعار چون ما دانش فنی و ملزومات ساخت پالایشگاههای نوین را نداریم که عمدتا در اختیار کشورهای غربی و بالاخص آمریکا می باشد.اما به هر حال خدا پدر ترامپ را بیامرزد که ما را وارار به تکان خوردن کرد
ناشناس۹۶۳۱۰۶۱۴:۰۰:۰۰ ۱۳۹۸/۳/۳۱
شمااز کجا میفرمایید دانش فنی لازم رانداریم لابدرسانه های غربی گفتند و تو قبول کردی واقع خود کم بینی در بین بعضی ها غوغا می کند
ناشناس۹۶۳۱۶۷۱۴:۴۵:۴۶ ۱۳۹۸/۳/۳۱
اين چه حرفيه ميزني ؟؟؟ تكنولوژي كي گفته دست غرب و امريكاست ؟؟ سال ٤٧ يه پتروشيمي ژاپن برا ما ساخته كه الان اسمش پتروشيمي بندرامام هست شرقي ها هم يه چيزايي بلدن
ناشناس۹۶۲۷۵۱۰۹:۲۰:۱۶ ۱۳۹۸/۳/۳۱
با این مجلس و این مدیران فقط انتظار بیهوده می کشیم در حالیکه با این نقدینگی عظیم میشه چرخ بسیاری از صنایع را به حرکت درآورد ولی سستی و تنبلی و بازیهای سیاسی و وقت تلف کردن در پیگیری و تصویب طرحهای بیهوده و عدم تصویب مالیات بر عایدی سرمایه از تحریمها بیشتر ضرر رسانده
ناشناس۹۶۲۹۹۷۱۲:۳۰:۲۰ ۱۳۹۸/۳/۳۱
نزدیک 10 ساله که بجای این طرح ها ، دعوای دادن یارانه و اعانه پروری در کشور داشتیم .اگر اون موقه چنین طرحه هایی تصویب و اجرا میشد قطعا امروز اینقدر جوان بیکار در کشورمون نداشتیم.
ناشناس۹۶۲۷۷۲۰۹:۳۷:۵۴ ۱۳۹۸/۳/۳۱
باعرضه آن به مردم بصورت سهام هم میتوان نقدینگی سرگردان را به سمت تولید سوق داد
ناشناس۹۶۲۷۷۹۰۹:۴۱:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۳۱
چه فرقی می کنه ؟! این دفعه آمریکا فرآورده های نفتی ما رو تحریم می کنه و وقتی صادر نشوند هزینه هایی که برای تهیه این فرآورده ها کرده ایم هم میشود فشاری مضاعف بر اقتصاد ما !
ناشناس۹۶۳۰۰۱۱۲:۳۴:۵۰ ۱۳۹۸/۳/۳۱
نفت خام فقط یک. محصول هست که توسط دولت ها خریداری میشه و قابل تحریمه اما محصولات پالایشگاهی به دلیل تنوع بالا و اینکه توسط شرکتهای خصوصی فراوانی خریداری میشند امکان تحریم شدن ندارند
فرهاد۹۶۳۰۹۲۱۳:۴۸:۲۹ ۱۳۹۸/۳/۳۱
تفاوت در این است که مصنوعات را هزاران شرکت کوچک و بزرگ می خرند و در داخل هم مصرف می شود و مشتریان آن به چند شرکت بزرگ نفتی محدود نیستند.
ناشناس۹۶۲۷۸۰۰۹:۴۲:۰۸ ۱۳۹۸/۳/۳۱
ساخت پالایشگاه سرمایه و دانش فنی خواسته و زمان بر است. ضمن آنکه فرآورده های نفتی و پتروشیمی نیز تحریم هستند. در ضمن بالفرض هم که تولید و فروش روند، پول فروش به خاطر تحریم بانکی، قابل استفاده نیست.
ناشناس۹۶۳۰۰۲۱۲:۳۵:۳۳ ۱۳۹۸/۳/۳۱
همین تفکر باعث شد 20 سال هیچ پالایشگاهی نسازیم
ناشناس۹۶۲۷۸۱۰۹:۴۲:۳۳ ۱۳۹۸/۳/۳۱
فقط تعامل با دنیا چاره ساز است.
ناشناس۹۶۲۹۵۱۱۱:۵۱:۳۲ ۱۳۹۸/۳/۳۱
تا برداشت از تعامل سازنده چه باشد...
ناشناس۹۶۲۹۶۵۱۲:۰۴:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۳۱
با شیطان بزرگ هرگز تعامل نمی کنیم و تسلیم نمی شویم.
ناشناس۹۶۳۰۹۶۱۳:۵۳:۴۶ ۱۳۹۸/۳/۳۱
منظور شما از دنيا آمريکا، اسرائيل، عربستان ، امارات و بحرين است؟
ناشناس۹۶۳۰۹۹۱۳:۵۶:۵۷ ۱۳۹۸/۳/۳۱
تعامل با دنيا در برجام تجلی يافت ولی دنيای مورد نظر شما زيرش زد!
ناشناس۹۶۲۷۹۳۰۹:۴۷:۵۳ ۱۳۹۸/۳/۳۱
محصول این پالایشگاهها قراره چی بشه اگه آمریکا خرید اونا رو تحریم کرد چی ؟
ناشناس۹۶۳۰۷۲۱۳:۳۲:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۳۱
ناراحتشون نکن همینطوری یه چیزی بدون فکر میگن.حتی اگه بهترین محصولات دنیا رو بسازید با تحریم نمیتونید صادر کنید.
ناشناس۹۶۳۱۷۱۱۴:۴۷:۳۶ ۱۳۹۸/۳/۳۱
به جاي اينكه روغن خارجي بريزي تو ماشينت و كودشيمايي خارجي بريزي تو زمين كشاورزي و ... همين توليد خودمونو ميريزيم
ناشناس۹۶۳۱۱۳۱۴:۰۳:۵۲ ۱۳۹۸/۳/۳۱
عده ای اسم تسلیم در مقابل قلدری امریکا را تعامل با دنیا نامگذاری میکنند البته معیار بجای وطن دوستی و غرور ملی شکم و نفس باشد همین است
ناشناس۹۶۳۱۹۱۱۴:۵۹:۳۵ ۱۳۹۸/۳/۳۱
مقامات و سیاسیون وطنی سالهای سال است که با در اختیار گرفتن دارایی های کشور حساب و کتاب زندگیشان را بطور کامل از ملت جدا کرده اند ، پس بیان اینگونه مطالب صرفاً برای ( سرکار گذاشتن ملت ) است و دیگر هیچ .
ناشناس۹۶۳۲۰۴۱۵:۱۰:۴۶ ۱۳۹۸/۳/۳۱
کلا در توهم هستید ! هیچ فروش نداریم چون تحریم هستیم

پربحث‌های امروز

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 3. رئیس قوه قضائیه: ماموریتم در گام دوم انقلاب اجرای عدالت و مبارزه با فساد است/ گزارشگران فساد را مورد تشویق قرار می‌دهیم

 4. دلایل اصلی کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟/ حباب در حال تخلیه است

 5. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 6. به نظر شما با حجاب کیست؟  

 7. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 8. کدام اصلاح‌طلبی؟ کدام اصول‌گرایی؟

 9. عابدینی‌: ایجاد محدودیت برای تردد خبرنگاران ایرانی در نیویورک نقض آشکار حقوق بین الملل است

 10. خانم چادری و آقای ریشوی پاساژ پروانه!

 11. ادامه سقوط طلا در بازار؛ قیمت سکه ۳میلیون و ۸۳۰هزار تومان شد + جدول

 12. آیا آملی لاریجانی موضع خود درباره «طبری» را اصلاح می‌کند؟

 13. نیم قرن از اولین سفر انسان به ماه گذشت  

 14. محدودیت تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌هایشان در نیویورک

 15. افزایش هزینه ساخت یک مترمربع مسکن به ۳.۵ میلیون تومان

 16. نوبخت خبر داد: ایجاد ۹۸۸ هزار فرصت شغلی در سال جاری

 17. نمایندگان مجلس تا کجا مصونیت دارند؟

 18. صفر تا صد «توئیت‌های ۲۰ میلیونی» در نظام سلامت/ وزیر از کدام فساد حرف می‌زند؟

 19. داستان غمبار «نفوذ» در ایران؛ از جدیدالاسلام‌ها تا فراماسونری/ وقتی برخی سفیران غربی از زبان هنرپیشه‌های ما حرف می زنند

 20. دختر و داماد نجفی در دادگاه  

 21. افشاگری روزنامه گاردین درباره ارتباط "حلقه نزدیک" ترامپ با منافقین

 22. تک تیرانداز یمنی درحال شکار سعودی‌ها  

 23. مرغ به کانال ۱۴ هزارتومان پر کشید

 24. آیا مستند ویژه «گاندو» درباره جیسون رضائیان روی آنتن می‌رود؟

 25. سناریوی هالیوودی آمریکا برای جنگ با ایران

پربحث‌های دیروز

 1. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 2. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 3. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 4. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 5. پول ساخت ویلاهای لواسان از کجا در می‌آید؟  

 6. تهیه‌کننده «گاندو» جواب واعظی را داد؛ مردم پسندیده‌اند اما شما با حملات زنجیره‌ای رسانه‌هایتان...

 7. پاسخ دادستانی ارکان انذارم به مقامات قضایی را مخدوش نکرد

 8. پروژه نفوذ در ایران بسیار پررنگ تر از گذشته دنبال مي شود / سریال گاندو مثل یک شوک برای جامعه بود

 9. منافع ملی را به زلف پیرمرد 74 ساله اسپانیایی گره نزنید

 10. وزیر بهداشت: خواب از چشمانم رفته است/ برخی به جای واردات «استنت قلب»۲ میلیون یورو کابل برق آوردند

 11. احتمال لغو عوارض ورود به محدوده زوج و فرد تهران

 12. خرازی: مذاکره مجدد با‌ آمریکا خیانت است/ عصاره جهانگیری در دولت روحانی گرفته شد

 13. چگونه با اسناد غیررسمی از پرداخت بدهی به بانک فرار کنیم؟!

 14. واکنش مثبت علی مطهری به درخواست مایک پمپئو/ نظر احمد توکلی درباره بازداشت طبری/ چرا ائمه جمعه بازنشسته نمی‌شوند؟

 15. مکرون؛ بن‌بست برجامی و بسته پیشنهادی که در سکوت، برگشت خورد

 16. پخش مستند «تبادل ۴ جاسوس آمریکایی» از شبکه پنج

 17. آخرین وضعیت بازار ارز؛ مردم فروشنده دلارهای خانگی شدند

 18. ترامپ: دنبال تغییر نظام ایران نیستیم

 19. تاکید رهبر انقلاب بر ادامه کاهش تعهدات برجامی ایران

 20. همتی: شوک ارزی تخلیه شد/ بانک مرکزی قیمت ارز را تعیین نمی‌کند

 21. وزیر فرانسوی به علت خوردن نهار گران قیمت مجبور به استعفا شد  

 22. چراغ اول را روشن کنید آقای روحانی!

 23. تکذیب برداشت بد از مصاحبه ظریف درباره مذاکره موشکی با آمریکا

 24. دستگیری یکی از اراذل و اوباش سابقه دار متواری در غرب تهران  

 25. بیانیه بیش از 40 تشکل دانشجویی سراسر کشور در واکنش به لایحه جامع تامین امنیت زنان

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 3. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 4. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 5. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 6. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 7. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 8. زمان پاسخگویی نئولیبرال های وطنی فرارسیده است

 9. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 10. چه کسانی و چرا به گاندو حمله می‌کنند

 11. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 12. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 13. دولت نگاه «ناموسی» به برجام دارد

 14. برجام فعلا مُرده، آمریکا دست و پای خود را بسته است

 15. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 16. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 17. متروهای کهنه و گرمای وحشتناک قطارها در ایتالیا/ در کشور برندها خبری از برند پوش‌ها نیست! + تصاویر

 18. فرمانده انتظامی تهران در سال ۷۸، سکوت ۲۰ساله‌اش درباره حوادث کوی دانشگاه را شکست

 19. بی مهری دولت به رسانه ملی

 20. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 21. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 22. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 23. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 24. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

 25. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

پربحث‌های امروز

 1. دلایل اصلی کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟/ حباب در حال تخلیه است

 2. ادامه سقوط طلا در بازار؛ قیمت سکه ۳میلیون و ۸۳۰هزار تومان شد + جدول

 3. افزایش هزینه ساخت یک مترمربع مسکن به ۳.۵ میلیون تومان

 4. مرغ به کانال ۱۴ هزارتومان پر کشید

 5. مسکن از دلار جلو زد

 6. قیمت دلار در صرافی‌ها به ۱۱۲۰۰تومان رسید

 7. مالیات؛ ترمزی بر سوداگری خودرو

 8. سقف قیمت گوشت مرغ اعلام شد

 9. جدول/ قیمت امروز خودرو

 10. لاریجانی: بانک مرکزی از اهرم مالیات برای بازگشت ارز صادراتی استفاده کند

 11. نظر رئیس کل بانک مرکزی درباره تحولات بازار ارز

 12. طلب 33 هزار میلیارد تومانی قرارگاه خاتم الانبیاء از دولت؛ آماده تهاتر مطالباتمان هستیم

 13. دستمزد ملی یا منطقه‌ای؟

 14. دلار ۱۱۶۵۰ تومان شد

 15. اختصاص یک نهم مالیات بر ارزش افزوده برای خرید تجهیزات امدادی هلال احمر

 16. فروش دومین گروه خودروساز بزرگ اروپا ۱۳ درصد سقوط کرد

 17. سالک: نباید بازار مصرف کشورهای دیگر باشیم

 18. بازار ارز شارژ شد، قیمت طلا ریخت

 19. وضعیت مالیات بر ارزش افزوده به نفع تولیدکنندگان تغییر می‌کند

 20. ورود پایتخت به محدوده قرمز مصرف برق

 21. کشف ۶۰ دستگاه استخراج بیت‌کوین در اتوبوس

 22. شاخص بورس تهران ۵۲۲ واحد رشد کرد

 23. قدردانی معاون وزیرنفت از حراست صنعت نفت و کارکنان حراست شرکت ملی پالایش و پخش برای صیانت از دارایی ها و درآمدهای شرکت

 24. نرخ بلیت هواپیما بروزرسانی شد

 25. دلار آزاد ۳۲۰ تومان ارزانتر از دلار بانکی

پربحث‌های دیروز

 1. آخرین وضعیت بازار ارز؛ مردم فروشنده دلارهای خانگی شدند

 2. همتی: شوک ارزی تخلیه شد/ بانک مرکزی قیمت ارز را تعیین نمی‌کند

 3. استاندار تهران: افزایش قیمت نان یک دستور ملی است

 4. دلار وارد کانال ۱۱۰۰۰ تومان شد

 5. حباب سکه به پایین ‌ترین رقم ۲سال اخیر رسید

 6. کشف ۵۰۳ دستگاه بیت‌کوین در خراسان رضوی

 7. قیمت سکه وارد کانال ۳میلیون تومانی شد

 8. پژو۲۰۶ تومان ارزان شد + جدول قیمت‌ها

 9. کاهش شدید نرخ سکه / ریزش ۲۴۰ هزار تومانی قیمت سکه + جدول

 10. فروش بلیت هواپیما تا ۶ برابر قیمت!

 11. راهنمای خرید ساعت مچی مردانه/ با بهترین و عالی ترین نکات

 12. وزیر صنعت: نمایشگاه ساخت داخل، "هنر مقاومت" در برابر "تحریم‌ها" است

 13. مردم مطالبات خودرویی خود را از محاکم قضایی پیگیری کنند

 14. ضرر هنگفت رنو با خروج از ایران

 15. وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد: نیاز کشور به تولید سالانه ۶۰۰ هزار واحد مسکن

 16. رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: نظارت کافی بانک مرکزی بر شبکه بانکی/شرایط بانک ها رو به بهبود است

 17. عبور صادرات کشور از ۱۰ میلیارد دلار در سه ماه

 18. کاهش عمر ساختمان‌های کشور به ۲۳ سال

 19. قیمت بیت‌کوین ۱۰ درصد سقوط کرد

 20. بازگشت شاخص کل به کانال۲۴۶هزار واحدی

 21. دومین عرضه 20 درصدی سهام دولتی در فرابورس نیز مشتری نداشت

 22. شاخص بورس ۷۰۳۵ واحد افت کرد

 23. رئیسی: محل مصرف مالیات‌های مردم مشخص شود

 24. تضمین زنگنه برای فروش نفت در هر شرایطی

 25. ورود قریب‌الوقوع طلای آب شده به بورس کالا

پربحث‌های هفته

 1. زمان پاسخگویی نئولیبرال های وطنی فرارسیده است

 2. لاریجانی؛ از دلال آدرس دقیقی وجود ندارد تا بتوان مالیات دریافت کرد

 3. رویه عجیب برخی محاکم قضایی در برخورد با بدهکاران ظاهرا ورشکسته

 4. دلایل اصلی کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟/ حباب در حال تخلیه است

 5. وزیر اقتصاد: اخذ مالیات از سکه قانونی است

 6. به جای اَبَر تورم شاهد اَبَر رکود در اقتصاد ایران خواهیم بود

 7. زنگنه: هیچ خط قرمزی در مبارزه با فساد نداریم/ نفت، جواهرفروشی نظام است/ باید کاری کنیم حرام‌خوارها بترسند

 8. ادامه سقوط طلا در بازار؛ قیمت سکه ۳میلیون و ۸۳۰هزار تومان شد + جدول

 9. سه سناریو برای افزایش قیمت نان/ احتمال افزایش ۲۵درصدی

 10. زمان واریز یارانه تیر 98

 11. زنگنه: شبانه روز به دنبال دور زدن و مقابله با تحریم‌ها هستیم

 12. مدل مشارکتی برای تولید مسکن ؛ آبی از این طرح برای مستاجران گرم نمی شود!

 13. سبحانی: نو سرمایه‌داران مذهبی و سلاطین سفته‌بازی باید مالیات بدهند

 14. افزایش هزینه ساخت یک مترمربع مسکن به ۳.۵ میلیون تومان

 15. دام اقتصاد دولتی در شرایط تحریم

 16. وزیر راه: دولت به صاحبخانه‌های منصف امتیاز می‌دهد

 17. قیمت دلار به ١٢١٠٠ تومان رسید

 18. ۴۴ سال طول می‌کشد تا حقوق‌بگیران خانه‌دار شوند/ فرد ۲۰ساله در ۶۶سالگی صاحب خانه می‌شود!

 19. آخرین وضعیت بازار ارز؛ مردم فروشنده دلارهای خانگی شدند

 20. همتی: شوک ارزی تخلیه شد/ بانک مرکزی قیمت ارز را تعیین نمی‌کند

 21. شکست بازار مسکن در شمال پایتخت + قیمت

 22. امیر حاتمی مطرح کرد؛ آمادگی وزارت دفاع برای کمک به خودروسازی

 23. وزارت بازرگانی مشکلات مردم را نه یک هفته ای بلکه پس از سال‌ها هم برطرف نمی‌کند

 24. مرغ به کانال ۱۴ هزارتومان پر کشید

 25. بالاترین ثروت سرانه متعلق به کدام کشورها است؟

آخرین عناوین