آماری از مردان و زنان سیگاری کشور

گروه اجتماعی الف،   3980329225

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: مافیای بزرگی پشت موضوع دخانیات در کشور هستند که مانع مبارزه جدی با این معضل اجتماعی می‌شوند تا جایی که امروز 24 درصد مردان و 4 درصد زنان در کشور از محصولات دخانی استفاده می‌کنند.

به گزارش فارس از اصفهان کمال حیدری پیش از ظهر امروز در نشست خبری هفته مبارزه با دخانیات اظهار کرد: مافیای بزرگی پشت موضوع دخانیات در کشور هستند که مانع مبارزه جدی با این معضل اجتماعی می‌شوند تا جایی که امروز 24 درصد مردان و 4 درصد زنان در کشور از محصولات دخانی استفاده می‌کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به شعار اجازه ندهید دخانیات نفس شما را بگیرد ادامه داد: 6 میلیون نفر از مردم به طور مستقیم و یک میلیون نفر به شکل غیرمستقیم تحت تاثیر دخانیات هستند و این حق شهروندان است که نخواهند تحت تاثیر مصرف دخانیات توسط دیگران آسیب ببیند، به همین دلیل شکایات مردمی از واحدهای چایخانه را به سرعت پیگیری می‌کنیم.

وی با طرح این سوال که چه گروهی بیشترین مالیات را باید بپردازند، عنوان کرد: در گرفتن مالیات سیگار بدترین وضعیت را داریم در حالی که بیشترین مالیات باید کشور از سیگار گرفته شود چرا که برای کشور هزینه ایجاد می‌کنند.

حیدری با اشاره به این که سن مصرف دخانیات به 13 سال رسیده و بیشتر مصرف‌کنندگان در بازه سنی 35 تا 40 سال قرار دارند، خاطرنشان کرد: در استان اصفهان 91 مکان عرضه قلیان وجود داشت، این آمار در سال 96 به 400 مکان رسید و در سال 97 تنها در شهر اصفهان هزار مکان عرضه قلیان وجود دارد که البته این آمار شامل واحدهای زیرزمینی نمی‌شود.

از سال 87 به هیچ واحدی مجوز نداده‌ایم

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: طبق قانون نظام صنفی هر واحد چایخانه باید از معاونت بهداشتی مجوز بگیرد اما از سال  87 تاکنون به هیچ واحدی مجوز نداده‌ایم، طبق قانون باید ظرف مدت 15 روز ضمن بازدید از واحد به درخواست‌ها پاسخ دهیم که هیچ واحد صنفی را تأیید نکرده‌ایم.

وی ادامه داد: مرجع قضایی از ما درخواست پیگیری کرده‌اند اما حمایت لازم از کارشناسان بهداشت و مأموران اماکن انجام نمی‌شود، نیروی انتظامی در ابتدای امر با قوت وارد شد اما از وقتی حمایت و پشتیبانی لازم انجام نمی‌شود آن‌ها نیز دلسرد شده‌اند.

حیدری بیان کرد: طبق ماده 28 قانون نظام صنفی، هر واحدی که بدون پروانه فعالیت می‌کند باید از طریق اتحادیه به پلیس اماکن عمومی و امنیت معرفی و پلمپ شود، در حال حاضر 700 واحد چایخانه بدون مجوز مشغول فعالیت هستند اما برخوردی با آن‌ها نمی‌شود.

برای رسانه‌ها خاکبرداری پلاسکو هم اهمیت دارد اما سلامت مردم نه

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در انتقادی از صدا و سیما عنوان کرد: برای خاک‌برداری  پلاسکو هم گزارش تهیه می‌شود اما برای طرح بسیج ملی فشار خون وقت اختصاص نمی‌دهند، این درحالی است که بیشترین ضربه در بخش سلامت را از فشار خون وارد می‌شود و طبق بررسی‌ها در آینده نزدیک 46 درصد افراد جامعه به این بیماری مبتلا خواهند شد.

وی در تشریح اقدامات آموزشی انجام شده توسط این معاونت، بیان کرد: در سال گذشته به 360 هزار نفر پیرامون اثرات دخانیات آموزش داده‌ایم و در حال حاضر نیز پروژه تحقیقاتی بررسی جامع سنجش اثرات پیشگیری و کنترل مصرف سیگار و مواد دخانی بر خانواده‌ها، جامعه و بخش سلامت در استان اصفهان با همکاری معاونت برنامه‌ریزی استانداری در حال انجام است.

حیدری ادامه داد: بارها پیشنهاد داده‌ایم تا از ظرفیت مدارس برای گسترش فضاهای ورزشی استفاده کنند اما تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم البته طبق بررسی‌‌ها 76 درصد مصرف‌کنندگان دخانیات از عوارض آن اطلاع دارند و مشکل اصلی کمبود آموزش نیست.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان یادآور شد: در یک سال گذشته وزارت کشور در مصوبه‌ای حذف تدریجی مراکز عرضه قلیان را در دستور کار قرار داد که طی آن در مرحله اول پروانه جدیدی برای عرضه قلیان داده نشود، در مرحله بعد از واحدهایی که از قبل مجوز دارند تعهد گرفته شود و در آخر با واحدهایی که مجوز ندارند برخورد شود اما تاکنون این مصوبه اجرایی نشده است.

حسین صفاری، مدیر بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان، تصریح کرد: اتحادیه چایخانه‌داران در سال 92 منحل شد اما درحالی که هیچ کدام از واحدها صلاحیت بهداشتی نداشتند با اصرار اصناف 60 پروانه تمدید شد و با یک اقدام غیرقانونی به 200 واحد مجوز دادند تا اتحادیه تشکیل شود.

مدیر بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان ادامه داد: روزانه حداقل 10 مرکز عرضه قلیان در استان را پلمپ می‌کنیم اما مجدد پروانه می‌گیرند و امروز پروانه چایخانه 300 تا 400 میلیون تومان معامله می‌شود، تاکنون 11360 قلیان را جمع آوری کرده‌ایم اما بعضی دستگاه‌ها خودشان را کنار کشیده‌اند.

وی تصریح کرد: یکی از مشکلات بر سر راه برخورد با واحدهای متخلف نمایندگان مجلس هستند، نماینده‌ای با افتخار اعلام کرد که برای 200 واحد چایخانه مجوز گرفته و 5 نماینده استان استفساریه خارج کردن قلیان‌خانه‌ها از لیست اماکن عمومی را امضا کرده‌اند و رسانه‌ها باید از آن‌ها دلایل ایم موافقت را جویا شوند.

پربحث‌های دیروز

 1. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 2. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 3. اعتبارنامه‌ها و انتظار از مجلس انقلابی

 4. آمار جانباختگان آبان‌ ماه ۹۸/ نامه جلیلی به قالیباف/ توصیه جنتی به نمایندگان/ ماموران شهرداری به آسیه پناهی اسپری فلفل زدند

 5. ذوالنور: ۲۳۰ نفر در حوادث آبان‌ماه کشته شدند/ ۲۲ درصد از افراد کشته شده سابقه‌دار بودند/ ۵۰۰۰ مامور مجروح شدند

 6. زاگرس در رقص آتش؛ چرا «حریق جنگل» مهار نمی‌شد؟

 7. پاسخ نویسنده «کیمیا» به گلایه‌های سردار سیاری

 8. اعلام قیمت جدید ۸ محصول ایران خودرو: دنا ۸۲ میلیون تومان شد/ رشد ۳۲ درصدی پژو پارس اتوماتیک

 9. زوال غرب و فروپاشي آمريكا

 10. بازداشت ۴۱۰۰نفر در اعتراضات آمریکا/ تا کنون ۵نفر کشته شده‌اند/ تلاش معترضان برای عبور از فنس‌های کاخ سفید

 11. لغو معافیت‌های برجامی؛ تبدیل برجام ستیزی آمریکا به فرصت

 12. جلسه بررسی اعتبارنامه «تاجگردون» تشکیل شد/ نتایج بررسی امروز اعلام می‌شود

 13. محسن اسماعیلی رئیس دفتر قالیباف می شود 

 14. ظریف خطاب به دولتمردان آمریکایی: تکنیک «زانو روی گردن» جوابگو نیست

پربحث‌های هفته

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 3. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 4. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 5. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 6. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 7. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 8. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 9. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 10. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 11. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 12. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 13. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 14. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 15. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 16. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 17. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 18. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 19. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 20. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 21. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 22. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

 23. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 24. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 25. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

آخرین عناوین