نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

گروه اقتصادی الف،   3980329063 ۳۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

حمایت هوشمند از عرضه مسکن، راه اندازی و استفاده از سامانه املاک و اسکان، اجرای مالیات های تنظیمی و راه اندازی اپراتورهای بزرگ اجاره داری از ابزارهای دولت ها برای تنظیم بازار اجاره است.

نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

به گزارش فارس، این روزها یکی از مسائلی که تعداد قابل توجهی از خانواده ها با آن درگیرند، بحث افزایش شدید قیمت ها در بازار اجاره است. مستاجرینی که از مدت ها پیش، قید خرید خانه را زده و به ناچار اجاره نشینی را انتخاب کرده بودند، تابستان امسال و در فصل جابجایی واحدهای مسکونی، برای تامین یک واحد مسکونی مناسب با مشکلات بسیاری مواجه شده اند. تا جایی که تعداد قابل توجهی از خانواده ها که امکان تامین هزینه اجاره بها در منطقه فعلی خود را ندارند، تصمیم به تغییر منطقه زندگی خود گرفته و حتی مشاهدات میدانی نشان از افزایش مهاجرت از شهرهای بزرگ و حاشیه نشینی دارد.

* وزیر راه و شهرسازی: مشخص نیست دخالت دولت در بازار اجاره اثر مثبت داشته باشد

معمولا در زمان افزایش نرخ اجاره بها یکی از مسائل مورد بحث، نقش دولت ها و ابزارهای آن ها در تنظیم بازار اجاره است.

در همین راستا دوشنبه 27 خردادماه  محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تاکنون دولت در بحث اجاره مداخله‌ای نداشته است، گفت: مشخص نیست دولت اگر هم بخواهد مداخله ای در این زمینه انجام بدهد که چقدر بتواند اثر مثبت بگذارد.

اسلامی اظهار داشت: برای ما مهمترین اقدام این است که عرضه مسکن برای قشر متوسط و پایین را تشدید کرده، حرکتش را تقویت و در این زمینه با سرعت اقدام کنیم و امیدواریم با جریان تولید مسکن که آغاز شده و ما به صورت گسترده آن را در سطح کشور گسترش می دهیم، عرضه شتاب بگیرد و مردم به جای اینکه مستاجر شوند بتوانند صاحب خانه شوند.

در این گزارش به این مسئله پرداخته شده است که آیا دولت ها ابزاری برای کنترل این بازار دارند یا خیر؟ آیا تعیین قیمت یا سقف افزایش اجاره بها و چنین راهکارهایی از نظر کارشناسی و اجرایی قابل پذیرش هست یا خیر؟

1- ابزارهای دولت برای حمایت هوشمندانه از تولید و عرضه مسکن و صاحب خانه شدن مستاجران

در سال های اخیر میزان تولید مسکن در کشور با نیاز موجود فاصله بسیاری دارد. از سال 92 به بعد صنعت تولید ساختمان با رکود بسیار سنگینی مواجه بوده تا حدی که مطابق آمار تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده توسط شهرداری ها 50 درصد نسبت به چهار سال قبل از آن افت داشته است. بنابراین علاوه بر از دست دادن اشتغال قابل توجه ناشی از تولید مسکن که در پهنه کشور گسترده است، عرضه و تقاضای مسکن را نیز تحت تاثیر قرار داده است. در حالی که برای تامین نیاز انباشته مسکن از گذشته و پاسخ برای تقاضاهای ناشی از ازدواج و همچنین بهسازی و نوسازی بافت فرسوده شهری و روستایی، نیاز به تولید 2 میلیون واحد مسکونی مسکن در سال است، در این سال ها سیاست های اتخاذی منجر به تولید کمتر از 350 هزار واحد مسکونی در سال شده است.

در این شرایط، کمبود تولید و عرضه مسکن بر بازار اجاره به صورت مستقیم تاثیرگذار بوده است. همچنین این عدم توازن موجب افزایش قیمت ها در بازار مسکن شده که تبعات آن در بازار اجاره نیز قابل مشاهده است. از طرفی بسیاری از خانواده ها دیگر توان خرید مسکن به صورت ملکی را نداشته و به ناچار وارد بازار اجاره می شوند که خود باعث افزایش تقاضا در بازار اجاره و در نتیجه افزایش قیمت ها می شود.

در این شرایط است که دولت ها می توانند با ابزارهای کنترلی خود ورود کرده و با حمایت هوشمند از تولید و عرضه واحدهای مسکونی هم شرایط عرضه و تقاضا را به تعادل برسانند و هم با ابزارهای خود مستاجرین را صاحب مسکن ملکی نمایند. بدین منظور لازم است حمایت از تولید مسکن به دست مصرف کننده نهایی به جای واسطه ها برسد. اگر این اتفاق نیفتد افزایش عرضه با قیمت بازار امکان خرید برای مستاجرین را فراهم نمی کند زیرا توان خرید این واحدها برای آن ها وجود ندارد.

افزایش عرضه بدون سیاست گذاری صحیح منجر به صاحب خانه شدن مستاجرین نمی شود. بدین منظور به جای اعطای زمین به انبوه ساز برای تولید مسکن به روش مشارکتی و عرضه واحدها به قیمت روز به مردم، که در طرح اقدام ملی وزارت راه و شهرسازی در حال اجراست، با سیاست گذاری صحیح در مورد زمین، می توان مستاجرین را به راحتی صاحب‌خانه کرد. یکی از این سیاست ها، دریافت هزینه زمین به شکل اقساط بعد از تحویل دادن واحدهای مسکونی به خانواده هاست که با این مستاجرین بسیاری میتوانند صاحب مسکن شده و بعد از چند سال پرداخت اقساط هزینه زمین، مالک شوند. این الگو در طرح «مسکن ویژه تهرانسر» تجربه شده است.

2-  راه اندازی سامانه املاک و اسکان کشور به عنوان زیرساخت اجرای سیاست های تنظیمی اجاره مسکن

یکی از سیاست های قابل اجرا، تشویق مالکانی است که الگوی پیشنهادی دولت ها در قراردادهای اجاره خود را اجرا می کنند و همچنین در نظر گرفتن سیاست های تنبیهی برای متخلفین است. برای مثال تشویق به تنظیم قراردادهای بلندمدت می‌تواند یکی از این الگوهای پیشنهادی باشد. در این الگو، برای مالکانی که واحدهای خود را بیش از یک سال اجاره می دهند و سالانه به میزان پیشنهادی دولت نرخ اجاره بها را افزایش دهند، مشوق هایی در نظر گرفته می شود. مثلا اگر تولید کننده ای اقدام به رعایت این الگو کند، می تواند از معافیت مالیاتی در اولین نقل و انتقال خود بهره مند شود. مالکین هم در صورت اجرا از معافیت مالیات بر اجاره برخوردار می شوند.

اما ماجرا این جاست برای اجرای چنین راهکارهایی نیاز به زیرساختی است که اطلاعات مالکین و مستاجرین و قراردادها در آن ثبت کرده و قابل استناد باشد. در صورت نبود این زیرساختار، افزایش تعداد قراردادهای صوری برای سواستفاده از معافیت های مالیاتی و یا فرار از جریمه های در نظر گرفته شده ناگزیر خواهد بود.

لازم به ذکر است این زیرساخت در در قوانین کشور ما با عنوان سامانه ملی املاک و اسکان کشور پیش بینی شده است. قرار بوده این سامانه تا بهمن سال 94 تکمیل و راه اندازی شود که هنوز این اتفاق نیفتاده است.

3- جلوگیری از احتکار واحدهای مسکونی با اجرای مالیات بر خانه های خالی با نرخ موثر

یکی از ابزارهای دولت ها اخذ مالیات بر خانه های خالی دوم و بیشتر افراد است. اجرای این مالیات با نرخ های موثر و سنگین باعث می شود افراد سرمایه های خود را در این بازار معطل نگه ندارند و به سمت بازارهای مولد هدایت شوند و همچنین واحدهای خود را خالی نگه ندارند و به بازار عرضه نمایند.

در کشور ما در سال های اخیر عدم اجرای این مالیات زمینه ساز افزایش چشمگیر تعداد خانه های خالی شده است. بررسی سرشماری نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ توسط مرکز آمار نشان می دهد تعداد واحدهای مسکونی خالی کشور 2.58 میلیون است. این در حالی است که تعداد این واحدها در سرشماری نفوس و مسکن سال 1390 ، 1.6 میلیون بوده است.

یعنی تعداد خانه‌های خالی کشور تنها در یک بازه زمانی ۵ ساله نزدیک 60 درصد افزایش یافته است. در تهران حدود 500 هزار خانه خالی وجود دارد که عرضه این واحد‌ها تأثیر بسیاری در کاهش قیمت مسکن و کنترل بازار اجاره می توانست داشته باشد.

4- دخالت در قیمت‌گذاری‌ها با ایجاد اپراتورهای اجاره داری

یکی از برنامه های پیشنهادی برای تنظیم بازار اجاره، تعیین ارزش منطقه ای برای اجاره واحدهای مسکونی و در نظر گرفتن معافیت و یا جریمه های مالیاتی در قراردادهای اجاره است. اما این پیشنهاد غیر اجرایی است. ماجرا از این قرار است که با توجه به ناهمگن بودن مسکن و اینکه در قیمت گذاری آن پارامترهای بسیاری موثر است، نمی توان برای واحدهای مسکونی حتی در یک منطقه هم به راحتی ارزش گذاری کرد.

اما برای تنظیم قیمت ها در بازار اجاره، دولت ها می توانند با حمایت از تشکیل اپراتورهای تخصصی در حوزه اجاره داری و قاعده گذاری لازم این امر را ممکن سازند. این اپراتورها حلقه واسط ارتباطی و نه معاملاتی میان موجر و مستأجر هستند که با اخذ کارمزد مشخص بدون برقراری ارتباط مستقیم واحد استیجاری را از موجر دریافت و در اختیار مستأجر قرار می‌دهد. اپراتور موظف به اخذ اجاره‌بها از مستأجر و پرداخت آن به موجر خواهد بود.

در این شرایط قیمت‌گذاری در بازار اجاره نیز توسط دولت قابلیت اجرایی دارد و امکان نظارت بر حسن انجام قوانین و مقررات وضع شده از سوی دولت امکان‌پذیر خواهد بود. ضمنا مسئولیت پذیری در قبال قراردادها، تسلط بر قوانین و احکام قضایی از مزیت های این اپراتورها به جای ادامه سیستم سنتی استفاده از بنگاه ها و مشاورین املاک است.

دیدگاه کاربران

محمد۹۵۹۶۹۵۱۱:۰۹:۳۶ ۱۳۹۸/۳/۲۹
والله قسم فقط با نون و ماست زنده ایم هرچی کار میکنیم داریم میدیم کرایه خدا بانی این اوضاع رو لعنت کنه
ناشناس۹۵۹۹۴۷۱۳:۱۴:۲۲ ۱۳۹۸/۳/۲۹
بانی این اوضاع وزیر مسکن سابقه که گفت افتخار میکنم که یه خونه نساختم دست مردم بدم .اگه سالی 100هزار واحد حداقل ساخته بود الان نباید سرسام آور قیمتها بالا بره . خدا لعنتش کنه
ناشناس۹۶۰۰۴۷۱۳:۵۴:۲۹ ۱۳۹۸/۳/۲۹
کمپین چادرنشینان تشکیل دهیم و جلوی مراکز و نهادها چادر بزنیم تا شاید یک مسول و متولی پیدا شود
ناشناس۹۵۹۹۶۳۱۳:۲۴:۴۱ ۱۳۹۸/۳/۲۹
الان یکی‌ میاد میگه پول بسته اینترنت نده
mostafa.kamali95@yahoo.com۹۶۰۴۲۲۱۸:۰۹:۲۸ ۱۳۹۸/۳/۲۹
باید اگر با حکم حکومتی هم که شده برای عبور از معضل دولت یک لایح بدهد و قراردادهای اجاره با حداکثر 10 درصد افزایش دوساله شود و در این یکسال دولت یک راهکار مدونی را ارایه دهد که مالکان نتوانند قیمت اجاره مبنی برقیمت های کاذب مسکن تعیین کنند ..
حسنعلی سبد سبد گل یاس۹۶۰۴۳۴۱۸:۲۴:۱۸ ۱۳۹۸/۳/۲۹
مسکن هم مانند یک کالا می باشد مگر هر کس باید بتواند بگوید هر چقدر دلم بخواهد اجاره میدهم باید همان دولتی که باعث گرانی افسار گسیخته مسکن شده ابزارهای کنترلی قوی برای جلوگیری از افزایش اجاره بها داشته باشد
آرش۹۶۰۵۶۳۲۰:۱۱:۵۷ ۱۳۹۸/۳/۲۹
یک باشگاه فوتبال با مربیش تمدید نمیکنه و کلی مردم جلوی در باشگاه اعتراض میکنند ولی من تا به حال کسی رو ندیدم که جلوی وزارت مسکن اعتراض کنه .پس آیا مستاجرا زیاد مشکلی ندارند ؟ یا چی؟
ناشناس۹۶۰۶۶۲۲۲:۴۵:۳۴ ۱۳۹۸/۳/۲۹
عجب
ناشناس۹۵۹۷۰۰۱۱:۱۱:۵۱ ۱۳۹۸/۳/۲۹
کاهش ارزش پول ملی را که نباید مالک بدهد ؟ دولت نباید از جیب مردم مشکل بخش دیگری از مردم را حل کند بهترین راه حل حفظ ارزش پولی و جلوگیری از تورم زیاد است . قیمت همه چی سه برابر شده قیمت اجاره فقط زیاد نشود ؟ ایا این راهکار منطقی است ؟
تبریزی۹۵۹۹۵۱۱۳:۱۷:۰۰ ۱۳۹۸/۳/۲۹
ما هم ملک دادیم اجاره ولی فقط 50 هزار افزایش دادیم. شماها انصاف ندارین اسم خودتون رو گذاشتین آدم؟ شماها هم مثل همون دلال های بی وجدان هستین که می گین طرف بمیره به ما چه. خب تو به مستاجر رحم نکن تولیدکننده و خودروساز هم به تو رحم نمی کنه آمریکا و دنیا هم به هیچ کدومتون رحم نمی کنه. دست بالای دست بسیار است.
ناشناس۹۶۰۵۷۳۲۰:۱۹:۵۳ ۱۳۹۸/۳/۲۹
من الان مدت ۷ سال است که اجاره ملکم را افزایش نداده ام و همان ۳۰۰ یورو سال ۹۱ را اجاره میگیرم.
ناشناس۹۶۰۷۸۵۰۰:۲۷:۰۰ ۱۳۹۸/۳/۳۰
شما ملکت تو اروپاست.ما راجع به ریال و ایران صحبت میکنیم خیلی از مستاجرین تا حالا یورو از نزدیک ندیدن که شما دم میزنی
ناشناس۹۶۰۹۴۹۰۶:۵۸:۴۱ ۱۳۹۸/۳/۳۰
به خارجی ها اجاره دادی یا کاهش ارزش پولی ریال را منظورتان هست
تبریزی۹۶۰۹۸۹۰۸:۱۴:۱۴ ۱۳۹۸/۳/۳۰
برو اون دنیا ببینم واسه خدا هم می تونی همینطوری مزه بریزی یا نه.
ناشناس۹۵۹۷۰۲۱۱:۱۴:۰۴ ۱۳۹۸/۳/۲۹
فقط حرف و حرف .بابا کاری بکتید ما داریم له میشم مگه میشه دراین مملکت هرکی هرکی من تمام حقوقم را بدهم برای اجاره و بعد زهر مار بدم به زن وبچه ام . خدا ازتون نگذره که اینقدر بی کفایت ونادان تشریف دارین ای مسولین که فقط به فکر جیب خودتان هستید.
ناشناس۹۵۹۷۱۱۱۱:۲۰:۳۹ ۱۳۹۸/۳/۲۹
دولت اینجاها که میرسه به بازار آزاد و مالکیت شخصی احترام میگذاره
ناشناس۹۶۰۲۶۹۱۶:۰۰:۰۶ ۱۳۹۸/۳/۲۹
دولت فقط تو فکره چجوری با تورم ومالیات جیب مردم رو بزنه.دلت خوشه همه اینا به خاطر بالا بردن ارز برای دررامد بیشتر برای دولته.
ناشناس۹۵۹۷۹۹۱۱:۵۵:۲۱ ۱۳۹۸/۳/۲۹
خواهشا" در این خصوص از دولت تدبیر و امید چیزی نخواین ؛ و دولت ۶ ساله فقط بفکر برجامه و اینجوری که بنظر میرسه حالا حالاها مسائل اساسی کشور براش اصلا" مهم نیست ( فقط برجام ۱ و برجام ۲ و ...)
ناشناس۹۵۹۸۰۳۱۱:۵۷:۱۷ ۱۳۹۸/۳/۲۹
تو هر کاری دولت دخالت کند عوض متعادل تر چند برابر خواهد شد چی ارزان شده که صاحب ملک که ممر درامدش است ان را ارزان بدهد مالیات ببندید از مستاجر گرفته خواهد شد خود این مستاجران ملک در شهرستان دارند حاضرند ملکشان را ارزانتر بدهند بهتر است از تهران به شهرستان ها بروند و دلیلی نیست که در تهران زندگی کنید و بنالید همه جای دنیا قیمت ها پایتخت چندین برابر شهرستان ها و مراکز استان است پس بهانه نگیرید انگار دولت باید همه چیز به بعضی مفت بدهد از تهران بروید ظرفیت تکمیل است
بانکی۹۵۹۸۰۷۱۱:۵۹:۳۴ ۱۳۹۸/۳/۲۹
برن تو روستا زندگی کنن....تولیدن کنن...عملگی کنن...کی گفته همه بریزن تو شهرها؟؟؟ یه مشت مدرک ابکی به همه دادن بیخود ملت رو پرو کردن.
تبریزی۹۵۹۹۵۳۱۳:۱۸:۴۲ ۱۳۹۸/۳/۲۹
شما بانکی ها اصلا حرف نزنین. هر چی شاگرد تنبل مدرسه بوده با پارتی رفته تو بانک صد برابر کاری که می کنه مزایا می گیره حرف زیادی هم می زنه.
ناشناس۹۶۰۳۲۰۱۶:۳۱:۵۸ ۱۳۹۸/۳/۲۹
دولت از این نظر روش نمیشه چیزی بگه چون خودشون اکثرا تشریف آوردن تهران از نقاط مختلف شهرها و... های کشور......
ناشناس۹۵۹۸۱۳۱۲:۰۲:۰۴ ۱۳۹۸/۳/۲۹
دولت سوبسید بدهد به اینها که از کرانی اجاره مینالند مثلا کرایه رفتن به شهرستان ها را بدهد و تعهد بگیرد دیگر به تهران برنگردن
ناشناس۹۵۹۸۲۳۱۲:۰۹:۰۱ ۱۳۹۸/۳/۲۹
هر گونه مالیاتی بر مسکن باعث گران شدن ان بیشتر خواهد شد درس اول اقتصاد
ناشناس۹۵۹۹۰۶۱۲:۵۶:۰۶ ۱۳۹۸/۳/۲۹
به نظرم اگر پولی داریید که برای کار دیگه ای کنار گذاشتید بیخیالش بشید و برید خانه اجاره کنید! اگر توانایی اجاره ندارید برید کانکس بخرید و اگر کانکس هم نمی توانید بخرید چادر بخرید! چرا که این دولت و مسئولین مرفه و خانه دار هیچ برنامه ای برای سامان دادن مسکن ندارند! چراکه برنامه ای بود اصلا کار به اینجا کشیده نمیشد!!
ناشناس۹۵۹۹۰۷۱۲:۵۶:۱۶ ۱۳۹۸/۳/۲۹
تمام پایتخت های دنیا گران و هزینه زندگی بالا است اگر تهران را با ان مقایسه کنید خواهید دید تهران و هزینه زندگی در ان انگشت کوچیکه پایتخت های بزرگ دنیا هم نمیشه و یک عده به جز نق زدن و بهانه گیری کار دیگری ندارند
ناشناس۹۵۹۹۵۹۱۳:۲۱:۱۵ ۱۳۹۸/۳/۲۹
در کشورهای دیگه دنیا دستمزد نیز اصلا" قابل مقایسه با اینجا نیست ( متوسط حقوق ۵۰۰۰ هزار دلار که به پول ایران میشه ۷۰ میلیون تومان ، حالا کی نق الکی میزنه )
رضا۹۶۱۵۷۲۱۲:۲۷:۴۰ ۱۳۹۸/۳/۳۰
خواب دیدی خیر باشه 5000 دلار حقوق یک کارمند عالی رتبه است وگرنه در همان امریکا حداقل حقوق 7 تا 10 دلار بر ساعت است و سالهاست که کارمندان وال مارت و مک دونالد برای رسیدن به حقوق 15 دلار در ساعت می جنگند و موفق نشده اند تازه کارفرما هم هیچ تعهدی برای دادن یک جدول کار 200 ساعته به کارمندش ندارد و این کارمندان بعضا 50 ساعت در ماه کار می کنند پس باید یا در چند جا کار کنند یا اینکه با درآمد کمتر بسازند.البته حقوق یک خلبان،یک جراح یا یک وکیل هم 500 هزار دلار در سال است که البته 40 درصد آن بابت مالیات کم می شود.
سعید۹۵۹۹۲۵۱۳:۰۳:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۲۹
از کشورهای دیگر الگو بگیرید. در آلمان چنین مشکلاتی سالهاست حل شده است. خیلی کلی، راهکارهای کشور آلمان از این قرار اند: 1- اصلاح قانون، شفاف کردن ثبت احوال بوسیله نرم افزارهای کامپیوتری (به جای درخواست از مردم برای سرک کشیدن به خانه های خالی و اعلام آنها، بر اساس نظام ثبت احوال کامپیوتری کاملا مشخص است هر کسی کجا و چند باب ملک و خانه دارد)، 2- مالیات بندی بر خانه های خالی (مالیات تصاعدی بر خانه های دوم سوم و .. آن قدر بالاست که صاحبخانه به محض خالی شدن خانه از ترس مشمول مالیات شدن دنبال مستاجر می گردند)، 3- کامپیوتری کردن نظام قیمت گذاری و اجاره خانه (در آلمان هر جا و هر خانه ای قابل اجاره نیست. قیمت اجاره گذاری بر اساس نرم افزار مخصوصی انجام می گیرد. نمونه: سال ساخت، پارکینگ، بالکن، دوری و نزدیکی به مرکز خرید، پارک، ایستگاه اتوبوس و مترو و ..همه وارد نرم افزار می شوند و ضریب های مثبت یا منفی می گیرند). در هر شهری شورایی از شهرداری/نمایندگان صنف مالکان/ و صنف مستاجران قیمت پایه را برای اجاره بهای هر متر مربع خانه (با بحث و جدل فراوان همراه با پوشش رسانه ها) تعیین می کنند. این قیمت پایه با ضرایب نرم افزار کامپیوتری جمع می خورند و قیمت اجاره بها مقطوع و قانونی تعیین می شود، 4- ساماندهی بنگاه های معاملات ملکی (در آلمان باز کردن بنگاه معاملات ملکی نیازمند داشتن مدرک فوق لیسانس در رشته ی مدیریت املاک منقول و غیر منقول -این رشته در ایران وجود ندارد-، مدیریت اقتصادی و چند رشته مشابه است. کلیه سیستم های قیمت گذاری به صورت نرم افزاری است و برآورد قمیت ها بر اساس کامپیوتر انجام می شود)، 5- در آلمان چیزی به نام نظام سرقفلی وجود ندارد، حق مالکیت در هر زمان و مکانی برای همه محترم و غیر قابل بحث است، 6- پول پیش عبارت است از دو ماه اجاره خانه که در ابتدا پرداخت می شود. گرفتن پول بیشتر غیر قانونی است. اگر مستاجر دو ماه کرایه خانه پرداخت نکند مالک حق برداشتن پول پیش و بیرون کردن مستاجر را دارد؛ 7- مالک حق بیرون کردن مستاجر را ندارد مگر در شرایط خاصی از قبیل تعمیر اساسی خانه، یا انحصار ورثه (بسیاری را می شناسم بیست سال یا بیشتر مستاجر یک خانه اند)، 8- مالک حق اضافه کردن کرایه خانه یا درخواست پول پیش بیشتر را ندارد (هر ساله گروهی از شهرداری/نمایندگان صنف های مالکان و مستاجران به قراری که گفته شد جمع می شوند بر اساس نرخ تورم و سایر عوامل درصدی بر بهای اجاره خانه در هر متر مربع اضافه می کنند یا کم می کنند- برای نمونه، در سال گذشته 3 درصد به بهای هر متر مربع اجاره خانه افزوده شد)،
ناشناس۹۵۹۹۳۲۱۳:۰۶:۳۹ ۱۳۹۸/۳/۲۹
من خودم مستاجرم امسال سومین ساله که مستاجر هستم خانه کوچکی دارم که برای دو فرزند بزرگم و خودم و زنم مناسب نیست و پس اندازی ندارم که خانه با متراژ بالاتر بخرم کارمند با 24 سال سابقه ام ولی توان خرید خانه ندارم چون مسولین بالیاقت نیستند
رضا۹۶۱۵۸۴۱۲:۳۱:۱۴ ۱۳۹۸/۳/۳۰
اخوی تمام همکارانت با سابقه مشابه شما هم مستاجر هستند یا اگر نیستند از طریق ارث پدری صاحب خانه شده اند؟قطعا اینگونه نیست و هر کسی متناسب با سطح فکرش موقعیت خود را در جامعه می سازد و نباید همه چیز را گردن دولت انداخت
ناشناس۹۶۰۳۰۵۱۶:۲۱:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۲۹
دولتی که نمی تونه سیب زمینی رو کنترل کنه، مسکن رو کنترل کنه؟
ناشناس۹۶۰۳۱۳۱۶:۲۷:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۲۹
نئولیبرالیسم یعنی همین که الان می بینیم هر کی پول نداره بره بمیره - این نتیجه اعتماد به اسلاحتلبه
ناشناس۹۶۰۳۷۳۱۷:۱۴:۰۰ ۱۳۹۸/۳/۲۹
دولت باید همانطور که نان یارانه میدهد به خانه هم باید بدهد چون بعد از اب ونان مسکن است
ناشناس۹۶۰۷۵۷۰۰:۰۳:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۳۰
بهتره ما به صادرات مدیران با لیاقت رو بیاریم از بس که زیاد داریم!
ناشناس۹۶۰۷۶۸۰۰:۱۴:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۳۰
همه مايحتاج مردم ومواد غذائي وخدمات دولتي هرروز گران تر شده همين أواخر گراني بليط قطار،گراني ماكاراني،گراني لبنيات،گراني خودرو،گراني كرايه تاكسي واتوبوس بين شهري،گراني بيمه ها،گراني لوازم خانگي ،گراني صدور پروانه در شهرداري،نظام مهندسي ،مصالح ساختماني وغيره را دولت چه كاري توانسته انجام دهد،فقط افزايش براي أجاره خانه دولت بايد جلوگيري كند؟
بانکی۹۶۰۸۱۷۰۰:۵۳:۴۲ ۱۳۹۸/۳/۳۰
ملت پول دارن پراید ۶۰ تومنی بخرن به اجاره که میرسه ندارن؟؟

پربحث‌های هفته

 1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

 2. اسباب تمسخر دینداری نشویم ...

 3. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 4. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

 5. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

 6. قارچ‌های سمی بر تنه درخت ایران خودرو...

 7. پرونده مدیران سایپا ؛ محکومیت دو نماینده به حبس و اثبات دوباره یک ناکارآمدی

 8. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

 9. چه زمانی سیلی بحران جمعیت را می خوریم؟!

 10. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 11. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 12. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

 13. محکومیت «محمد عزیزی» و «فریدون احمدی» به حبس/ حکم اعدام برای دو متهم پرونده شرکت سایپا/ استعفای وکلای پرونده طبری/ خبر تازه از پرونده حادثه هواپیمای اوکراینی

 14. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 15. «دپوی ۳۰۰۰۰ خودرو» توسط خودروسازان «احتکار» نیست؟ + تصاویر

 16. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 17. «عادی سازی» در شرایط کرونایی و سه شنبه‌های «جوج» در شمال !

 18. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

 19. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

 20. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 21. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

 22. قیمت‌های جدید شورای رقابت برای خودروهای داخلی اعلام شد + جدول

 23. اولین تصاویر از الکس، سرشبکه قاچاق دختران ایرانی

 24. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 25. سقوط نرخ رشد جمعیت در کشور به زیر یک درصد / ایران، پیرترین کشور جهان در ۳۰ سال آینده

پربحث‌های هفته

 1. قارچ‌های سمی بر تنه درخت ایران خودرو...

 2. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

 3. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 4. «دپوی ۳۰۰۰۰ خودرو» توسط خودروسازان «احتکار» نیست؟ + تصاویر

 5. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

 6. قیمت‌های جدید شورای رقابت برای خودروهای داخلی اعلام شد + جدول

 7. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

 8. سیگنال‌های بازارهای سهام و طلا و پیش بینی روزهای آتی

 9. دلار بخریم یا نه؟/ همتی: معمولاً به این سوال جواب نمیدهم که شرمنده کسی نشوم

 10. جزئیاتی از آسمان‌خراش ۴۰ طبقه‌ای شرکت گاز + عکس

 11. آغاز تولید آزمایشی نخستین خودرو ایرانی در بهمن ۹۹

 12. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

 13. تاکید روحانی بر کنترل قیمت ارز و جلوگیری از افزایش نرخ آن

 14. چرا ۲۰۰ واگن هندوانه صادراتی به ترکیه برگشت خورد؟

 15. جهش تولید در ۵ گام

 16. آغاز تولید آزمایشی نخستین خودرو ایرانی در بهمن ۹۹

 17. تامین کسری بودجه با دو پیشنهاد کارشناسی

 18. برنج ایرانی گران شد

آخرین عناوین