قراردادهای مالی خانگی را ثبت کنید تا جرائم کمتر شود

حمید مقیمی، گروه تعاملی الف،   3980329022 ۲۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
قراردادهای مالی خانگی را ثبت کنید تا جرائم کمتر شود

برمبنای قانون مدنی قراردادهاي خصوصي نسبت به کساني که آن را منعقد نموده اند، در صورتي که مخالف صريح قانون نباشد نافذ است. بسیاری قراردادها و عقود مختلف بین افراد نوشته و بعضا شهودی آن را امضا می‌کنند. بدیهی است تنظیم کنندگان از آن جهت قول خود را ثبت و اقدام به اخذ امضای شاهد می‌کنند که می‌خواهند در صورت بروز اختلاف مبنایی برای قضاوت وجود داشته باشد، اما برخلاف نوشتن خانگی قرارداد، رسیدگی به این اختلافات به قوه قضائیه و دادگاه ها تحمیل می‌شود.

در حالی که با گستردگی خدمات پیشخوان های دولت و دفاتر اسناد رسمی در همه شهرها و تربیت شمار قابل توجهی فارغ التحصیل رشته حقوق، امکان تدوین، بررسی و ثبت قراردادهای حقوقی در سراسر کشور وجود دارد، همچنان برخی قراردادها به صورت خصوصی و خانگی منعقد می شود. این در حالی است که زبان حقوقی سخت و دشوار، کلمات آن قابل تفسیر و گاهی ترجیح یکی بر دیگری موجب آثار بسیار متفاوتی می شود. زبانی که نه فقط مردم عادی بلکه تحصیل کردگان علوم انسانی در غیر رشته حقوق هم غالبا از مفاهیم و مصادیق حقوقی آنها آگاه نیستند. در این حالت و با توجه به بی اطلاعی هر یک از طرفین معامله از ظرایف جملات و بار حقوقی کلمات، بروز اختلافات امری بسیار طبیعی است که ضمن سرازیر کردن موجی از پرونده ها به دادگاه، زمینه تنش و اختلاف در جامعه را افزایش می دهد. آنچه به این وضع دامن می زند وجود کارچاق کن های حرفه‌ای، واسطه‌ها و افراد فرصت طلبی است که با قصد و از روی عمد و با فریفتن مردم قراردادهایی را برای به چنگ آوردن اموال دیگران تنظیم می کنند.

چه اشکالی دارد مردم همان طور که برای انتقال یک خودرو به مرجع انتظامی مراجعه می‌کنند، برای تنظیم هر قراردادی که بار مالی بیش از یک مبلغ مشخص –فرضا یک میلیون تومان- داشته باشد، با مراجعه به دفاتر پیشخوان و استفاده از تخصص دانش آموختگان حقوق، ابتدا از نگارش درست متن و سپس عواقب و آثار قرارداد مطلع شده و سپس با ابطال تمبر و ثبت در سامانه های دولتی اقدام به عقد قرارداد کنند. این کار می‌تواند ضمن شفاف سازی و تضمین حقوق طرفین مانع از بسته شدن قراردادهای مبهم، شبهه دار، نادرست و مبتنی بر ناآگاهی یک یا دو طرف از ابتدای کار شود.

شاید برخی برای فرار از مالیات یا کاهش مخارج ثبت قرارداد، ترجیح به تنظیم خصوصی قرارداد بدهند اما با توجه به مشکلاتی که جامعه از تبعات این غفلت ها متحمل می شود لازم است دستگاه قضا از تاریخ مشخصی هیچ گونه قرارداد بدون ثبت رسمی را حتی با داشتن شهود در محاکم نپذیرد چرا که وقتی آب هست تیمم حرام و وقتی امکان مراجعه به دفاتر اسناد رسمی، دفاتر پیش خوان دولت یا حتی تشکیل پیشخوان های حقوقی با استفاده از ظرفیت دانش آموختگان حقوق هست چرا باید تاوان ناآگاهی از مسائل حقوقی و غفلت را سیستم قضایی و در واقع کل کشور بپردازد؟ آیا ما صرفا دانش بنیان کردن امور در کشور را به مسائل فنی باید خلاصه کنیم یا دانشی که توسط دانشگاه ها تولید شده باید در همه امور از جمله مسائل حقوقی به کار گرفته شود؟

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۵۹۴۴۷۰۷:۴۶:۲۹ ۱۳۹۸/۳/۲۹
آقای حمید مقیمی شما نمی تونید مردم را ملزم کنید که چطور قرار داد ببندند . برای این کار روش بهتری هست . بجای استفاده از درسهایی در زمان تحصیلی که به هیچ کار زندگی مردم نخورد بیان یک درس مثل حقوق ابتدایی را یاد دهند . این طوری هم کل جامعه آینده با مفاهیم حقوقی آشنا می شه هم می تونن قرارداد هایی بین خود تنظیم کنند که به مشکل بر نخورند . این طوری در هزینه صرف جویی کردند .
ناشناس۹۵۹۵۱۰۰۸:۵۴:۱۲ ۱۳۹۸/۳/۲۹
همینجا یک واژه غلط حقوقی بکار بره‌اید ، اما توقع دارید مردم به مبانی و بار حقوقی واژه‌های قراردادها دقت کنند!!!!!! آب اگه باشه ، تیمم باطله ، نه حرام تبعات فعل حرام و تاوان و کفاره‌اش با فعل باطل متفاوته آقای محترم
ناشناس۹۶۰۱۵۳۱۴:۵۰:۳۹ ۱۳۹۸/۳/۲۹
متاسفانه مواردی که در این مقاله به اونها اشاره شده در حال حاضر به عنوان یک معظل در کشور ما هست تا یک راهکار . در حال حاضر یکی از بزرگترین مشکلاتی که دستگاه قضائی با اون مواجه شده هست حجم بالای معاملات غیر رسمی و یا به اصطلاح این مقاله توافقات خصوصی هست اینکه این توافق در چه محلی انجام بشه مهم نیست مهم این هست که کلا باید زمینه معاملات غیر رسمی برچیده بشه چون این نوع معاملات زمینه ساز انواع کلاهبرداری ها و پول شوئی ها هست. نکته بعد هم در مورد دفاتر پیشخوان هست اساس فکری ایجاد این دفاتر یعنی جایگزین شدن اونها به عنوان مراکز دولتی یا تعریفی که از دولت الکترونیک در دنیا وجود داره متفاوت هست. قاعدتا باید در یک بستر اینترنتی امکان درخواست استفاده از خدمات دولتی که در حال حاضر توسط این دفاتر پیشخوان انجام میشه وجود داشته باشه چون قرار هست مراجعات مردم کاهش پیدا کنه نه محل مراجعه مردم تغییر کنه. البته برای بعضی موارد امکان حذف مراجعه حضوری مردم نیست ولی برای خیلی از مواردی که در حال حاضر باید به این دفاتر مراجعه بشه امکان جایگزین شدن اینترنت به راحتی هست.
ناشناس۹۶۰۱۳۶۱۴:۴۲:۰۰ ۱۳۹۸/۳/۲۹
شما فقط میخواین پول مردم بکنین تو جیب موسسه هایی که جز با نفوذ کسی نمی تواند مجوز بگیرد. یعنی نور چشمی ها مردم هم تا بتونن از این پولا نمیدن.
ناشناس۹۵۹۴۴۹۰۷:۴۷:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۲۹
فکر کنم قصد اضافه کردن یک نون خوب برای دفاتر پیشخوان دارینا
ناشناس۹۵۹۵۵۰۰۹:۱۷:۲۰ ۱۳۹۸/۳/۲۹
دفاتر پیشخوان و محضرها غاز می پرانند.
ناشناس۹۵۹۹۶۶۱۳:۲۵:۴۵ ۱۳۹۸/۳/۲۹
احتمالا خودش یا اقوامش دفتر پیشخوان دارند و بهش گفتن که باید تعطیلش کنیم چون حتی کرایه اش رو هم در نمیاره و ایشون هم فکر کرده که هزینه را از مردم بگیره یعنی در واقع ارزش افرینی نمیشه فقط هزینه تراشی میشه که چند دفتر بی فایده سرپا بمانند اینجوی واقعا می خواهیم زندگی کنیم؟ یعنی با هزینه تراشیدن و خالی کردن جیب مردم؟ به فکر کار سازنده نیستیم کلا دنبال افزایش هزینه زندگی مردم هستیم خب چه دلیلی داره دفتری که فایده ای نداره سرپا بمونه؟ تعطلش کنید دوستان شما هم به فکر شغل دیگری باشند
ناشناس۹۵۹۵۰۲۰۸:۴۸:۰۵ ۱۳۹۸/۳/۲۹
حتما مالک پیشخوان است.
ناشناس۹۵۹۵۵۲۰۹:۱۷:۴۳ ۱۳۹۸/۳/۲۹
جناب مقیمی گویا شما فقط از یک طرف به موضوع نگاه کردید... منافعش مالی کی هست خدا عالم بزرگوار وقتی قوانین دولتی طوری هست که شما وقتی وارد قرارداد با کارگر می شوی سیستم دولت پایش را چنان روی خرخره شما فشار می دهد که تکان نخوری، وقتی بار مالی بی ربط به مردم وارد می کند، وقتی می شود خیلی از کارها را با حرف حل کرد و اصلا نیازی به ورود دولت نیست... چرا باید چنین کنیم؟ بجای این توصیه های بی پشتوانه بهتر نیست کاری کنیم که وکالت کمی مقرون به صرفه شود تا اگر من نوعی نیاز به مشاوره حقوقی داشتم بدون تحمیل هزینه های گزاف بتوانم از آن استفاده کنم؟ بهتر نیست قانون را طوری بنویسیم که همه فهم باشد؟ چرا لقمه را می چرخانید؟ همین مانده که از این به بعد برای آب خوردن هم نیاز به مجوز داشته باشیم!!! همه عقلا به سمت کاهش تصدی گری دولتی و حکومتی دارند حرکت می کنند، شما تازه فیلت یاد هندستون کرده
ناشناس۹۵۹۵۹۵۱۰:۱۳:۳۸ ۱۳۹۸/۳/۲۹
من مجبور شدم بریم دفتر پیشخوان برای 51 سهم 200تومانی مبلغ 12000 هزینه دریافت کرد.
ناشناس۹۵۹۶۲۰۱۰:۳۴:۴۹ ۱۳۹۸/۳/۲۹
وقتی دولت بدون اعلام قبلی از خرید و فروش سکه مالیات می گیرد، با ثبت همه معاملات و قراردادها در پیشخوان دولت، دیگر ممکن است از هر چیزی مالیات بگیرد. به جای این کار قوه قضائیه به انحصار طلبی کانون وکلا پایان بدهد تا همه در زمان انعقاد قراردادهایشان به مشاور حقوقی دسترسی آسان و ارزان داشته باشند.
مهدی۹۵۹۶۷۲۱۰:۵۴:۱۵ ۱۳۹۸/۳/۲۹
بنام خدا.شهادت شخص عاقل و بالغ طبق نص صریح قران ماخذ تصمیم گیری در محاکم است
ناشناس۹۵۹۷۳۴۱۱:۳۰:۱۷ ۱۳۹۸/۳/۲۹
هدف مقاله این است که برای رشته حقوق و دفاتر پیشخوان درامد ایجاد کند ان هم با تحمیل هزینه سنگین به مردم که نظیر چنین چیزی را با پیشنها افزایش عوارض خروج از کشور قبلا هم دیدیدم ظاهرا ما مرم باید هزینه اشتغال خیلی از افراد بیکار را پرداخت کنیم هیچ ایرانی با چنین داستانی موافق نیست اگ اگر رایگان هم این کار را بکنی کسی وقت نداره برا هر معامله ای بره قرارداد ثبت کنه پس اگر رایگانش کنید هم فایده ای نداره
ناشناس۹۵۹۷۵۲۱۱:۳۴:۳۳ ۱۳۹۸/۳/۲۹
دادن و فاش کردن اسرار خانوادگی به دولت اشتباه محض است
محمد۹۵۹۸۸۳۱۲:۴۹:۰۷ ۱۳۹۸/۳/۲۹
چرا باید اصطلاحات حقوقی اینقدر پیچیده باشد که مردم نتوانند آن را بفهمند. بهتر است هم آموزش در سطح مدارس و دانشگاه انجام شود و هم این اصطلاحات حقوقی که حتی خود متخصصان آن هم بر معنی آنها اشتراک نظر ندارند، ساده شوند. به مردم ماهیگیری یاد بدهید نه اینکه به آنها ماهی بدهید.
ناشناس۹۵۹۹۳۱۱۳:۰۶:۱۲ ۱۳۹۸/۳/۲۹
این متن رو یک فرد کاملاً غیر حقوقی نوشته است. لطفا کاسبی نفرمایید
مسعود۹۵۹۹۴۴۱۳:۱۲:۵۷ ۱۳۹۸/۳/۲۹
محروم کردم مردم از حق قضاوت با بهانه عدم ثبت قرارداد در پیشخوان، آیا مبنای شرعی و قانونی دارد ؟ احتمالا مبنای مالی دارد. قوه قضائیه وظیفه دارد به اختلافات مردم رسیدگی کند. اگر حجم پرونده‌ها زیاد است یا به عبارت دیگر اختلافات بین مردم بیش از توان این قوه است، سه حالت دارد یا مشکلاتی وجود دارد که مردم زیاد به اختلاف بر می‌خورند یا قوه قضائیه به دلیل بوروکراسی و پیچیدگی‌های زیاد و توان ناکافی، نمی‌تواند به موقع اختلافات را حل و فصل کند. مثلا چرا برای حل و فصل یک اختلاف ساده که حل و فصل آن از نظر منطقی یک ساعت هم زمان نمی‌برد، چند ماه دوندگی کرد و وکیل گرفت و هزار فرم پر کرد ؟
ناشناس۹۶۰۰۹۸۱۴:۲۳:۲۰ ۱۳۹۸/۳/۲۹
در کشورهای دیگر از طریق اینترنت مدارک را پست می کنند و باسانی و بدون هزینه اضافی مدارکی نظیر پاسپورت و جریمه و.. را می گیرند چرا در ایران یک هزینه اضافی برای مردم درست شده؟
ناشناس۹۶۰۱۸۰۱۵:۰۶:۰۰ ۱۳۹۸/۳/۲۹
این کار رو به نظرم فقط برای املاک سند دار باید انجام بدن. چون هم کلاهبرداری در اون موارد زیاده و هم اینکه مبلغ این معاملات کلانه و اگر کسی سرش کلاهی بره زندگیش بر باد میره. ولی در بقیه موارد، نه عملیه (به علت تعدد اینجور معاملات) و نه به دردسرش میارزه و نه مبلغ معاملات اونقدرا بالاست و نه معاملات متفرقه رو میشه به سادگی در دفاتر اسناد رسمی منعقد کرد(به علت اینکه هر کدوم از این معاملات یه اقتضائاتی دارن و نمیشه برای قرارداداشون چارچوب مشخصی تعیین کرد)
قانون۹۶۰۲۹۴۱۶:۱۷:۱۳ ۱۳۹۸/۳/۲۹
مطابق قانون هم سند عادی که در منزل نوشته می شود اعتبار دارد و هم سند رسمی که در دفاتر اسناد نوشته می شود...سند رسمی هم قابلیت جعل دارد........و برتری به سند عادی ندارد
ناشناس۹۶۰۴۶۲۱۸:۵۰:۴۲ ۱۳۹۸/۳/۲۹
ظاهرا خوانندگانی که نظر داده اند به جای توجه به محتوا به حاشیه ها نگاه می کنند و همین می شود وضع فرهنگی ما که داریم. فورا دنبال پیدا کردن علت و منافع شخصی افراد هستیم و فکر می کنیم هر کسی از هر کاری نیت طمعکارانه ای داشته است. گرامیان چه خانواده هاکه بر سر همین قراردادهای اشتباه از هم پاشیده و چه افرادی که زندانی شده اند. چطور شما خودرو که می خرید باید آن را از هفت خوان تایید رد کنید ولی برای قراردادی که می تواند میلیاردها تبعات مالی داشته باشد حاضر نیستید که از کمک یک حقوق خوانده استفاده کنید؟ چرا وقتی حقوق شما دیر می شود یا چند ماه به تاخیر می افتد دولت و مجلس و قوه قضاییه را وسط می کشید ولی وقتی می خواهید معامله کنید همه نامحرم می شوند و نگران هستید مبادا پولی از شما گرفته شود؟
ناشناس۹۶۰۶۰۹۲۱:۱۸:۰۸ ۱۳۹۸/۳/۲۹
حتما آقازاده هاتون زدند تو کار دفاتر پیشخوان یا دفاتر اسناد رسمی

پربحث‌های اخیر

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. رئیس قوه قضائیه: ماموریتم در گام دوم انقلاب اجرای عدالت و مبارزه با فساد است/ گزارشگران فساد را مورد تشویق قرار می‌دهیم

 3. دلایل اصلی کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟/ حباب در حال تخلیه است

 4. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 5. به نظر شما با حجاب کیست؟  

 6. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 7. عابدینی‌: ایجاد محدودیت برای تردد خبرنگاران ایرانی در نیویورک نقض آشکار حقوق بین الملل است

 8. ادامه سقوط طلا در بازار؛ قیمت سکه ۳میلیون و ۸۳۰هزار تومان شد + جدول

 9. آیا آملی لاریجانی موضع خود درباره «طبری» را اصلاح می‌کند؟

 10. داستان غمبار «نفوذ» در ایران؛ از جدیدالاسلام‌ها تا فراماسونری/ وقتی برخی سفیران غربی از زبان هنرپیشه‌های ما حرف می زنند

 11. دختر و داماد نجفی در دادگاه  

 12. تک تیرانداز یمنی درحال شکار سعودی‌ها  

 13. مرغ به کانال ۱۴ هزارتومان پر کشید

 14. وکیل نجفی: احتمالا یک فرد مسلح دیگر در صحنه قتل حضور داشته/ نجفی با اسلحه به حمام رفت که او را به زندگی برگرداند

 15. دومین جلسه دادگاه نجفی به اتهام قتل میترا استاد  

 16. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 17. موگرینی: اگر ما نبودیم، از برجام خبری نبود!

 18. شوخی قاضی با نجفی: به ما شلیک نکنی!  

 19. تب و تاب بازار ارز  

 20. سارقان موبایل راننده نماینده مجلس دستگیر شدند

 21. نجفی و آلات قتل میترا استاد  

 22. قیمت دلار در صرافی‌ها به ۱۱۲۰۰تومان رسید

 23. نجفی در دادگاه: همسرم را دوست داشتم / مهدورالدم را در دفاعیه اصلاً مطرح نکردم

 24. درخواست از رئیس صداوسیما در مورد «گاندو»

 25. نجفی: از قتل میترا متأسفم ولی اتهام قتل عمد را قبول ندارم

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 3. رئیس قوه قضائیه: ماموریتم در گام دوم انقلاب اجرای عدالت و مبارزه با فساد است/ گزارشگران فساد را مورد تشویق قرار می‌دهیم

 4. دلایل اصلی کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟/ حباب در حال تخلیه است

 5. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 6. به نظر شما با حجاب کیست؟  

 7. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 8. کدام اصلاح‌طلبی؟ کدام اصول‌گرایی؟

 9. عابدینی‌: ایجاد محدودیت برای تردد خبرنگاران ایرانی در نیویورک نقض آشکار حقوق بین الملل است

 10. خانم چادری و آقای ریشوی پاساژ پروانه!

 11. ادامه سقوط طلا در بازار؛ قیمت سکه ۳میلیون و ۸۳۰هزار تومان شد + جدول

 12. آیا آملی لاریجانی موضع خود درباره «طبری» را اصلاح می‌کند؟

 13. نیم قرن از اولین سفر انسان به ماه گذشت  

 14. محدودیت تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌هایشان در نیویورک

 15. افزایش هزینه ساخت یک مترمربع مسکن به ۳.۵ میلیون تومان

 16. نوبخت خبر داد: ایجاد ۹۸۸ هزار فرصت شغلی در سال جاری

 17. نمایندگان مجلس تا کجا مصونیت دارند؟

 18. صفر تا صد «توئیت‌های ۲۰ میلیونی» در نظام سلامت/ وزیر از کدام فساد حرف می‌زند؟

 19. داستان غمبار «نفوذ» در ایران؛ از جدیدالاسلام‌ها تا فراماسونری/ وقتی برخی سفیران غربی از زبان هنرپیشه‌های ما حرف می زنند

 20. دختر و داماد نجفی در دادگاه  

 21. افشاگری روزنامه گاردین درباره ارتباط "حلقه نزدیک" ترامپ با منافقین

 22. تک تیرانداز یمنی درحال شکار سعودی‌ها  

 23. مرغ به کانال ۱۴ هزارتومان پر کشید

 24. آیا مستند ویژه «گاندو» درباره جیسون رضائیان روی آنتن می‌رود؟

 25. سناریوی هالیوودی آمریکا برای جنگ با ایران

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 3. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 4. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 5. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 6. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 7. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 8. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 9. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 10. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 11. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 12. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 13. متروهای کهنه و گرمای وحشتناک قطارها در ایتالیا/ در کشور برندها خبری از برند پوش‌ها نیست! + تصاویر

 14. بی مهری دولت به رسانه ملی

 15. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 16. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 17. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 18. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 19. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

 20. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 21. مراقب نفوذی ها باشیم

 22. پول ساخت ویلاهای لواسان از کجا در می‌آید؟  

 23. روایتی تکان‌دهنده از یک پرونده فساد اقتصادی با نیم میلیارد دلار ارز دولتی

 24. باز شدن قفل پراید با کلید چینی   

 25. توضیحات دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره نامه توکلی به رئیسی

آخرین عناوین