قراردادهای مالی خانگی را ثبت کنید تا جرائم کمتر شود

حمید مقیمی، گروه تعاملی الف،   3980329022 ۲۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
قراردادهای مالی خانگی را ثبت کنید تا جرائم کمتر شود

برمبنای قانون مدنی قراردادهاي خصوصي نسبت به کساني که آن را منعقد نموده اند، در صورتي که مخالف صريح قانون نباشد نافذ است. بسیاری قراردادها و عقود مختلف بین افراد نوشته و بعضا شهودی آن را امضا می‌کنند. بدیهی است تنظیم کنندگان از آن جهت قول خود را ثبت و اقدام به اخذ امضای شاهد می‌کنند که می‌خواهند در صورت بروز اختلاف مبنایی برای قضاوت وجود داشته باشد، اما برخلاف نوشتن خانگی قرارداد، رسیدگی به این اختلافات به قوه قضائیه و دادگاه ها تحمیل می‌شود.

در حالی که با گستردگی خدمات پیشخوان های دولت و دفاتر اسناد رسمی در همه شهرها و تربیت شمار قابل توجهی فارغ التحصیل رشته حقوق، امکان تدوین، بررسی و ثبت قراردادهای حقوقی در سراسر کشور وجود دارد، همچنان برخی قراردادها به صورت خصوصی و خانگی منعقد می شود. این در حالی است که زبان حقوقی سخت و دشوار، کلمات آن قابل تفسیر و گاهی ترجیح یکی بر دیگری موجب آثار بسیار متفاوتی می شود. زبانی که نه فقط مردم عادی بلکه تحصیل کردگان علوم انسانی در غیر رشته حقوق هم غالبا از مفاهیم و مصادیق حقوقی آنها آگاه نیستند. در این حالت و با توجه به بی اطلاعی هر یک از طرفین معامله از ظرایف جملات و بار حقوقی کلمات، بروز اختلافات امری بسیار طبیعی است که ضمن سرازیر کردن موجی از پرونده ها به دادگاه، زمینه تنش و اختلاف در جامعه را افزایش می دهد. آنچه به این وضع دامن می زند وجود کارچاق کن های حرفه‌ای، واسطه‌ها و افراد فرصت طلبی است که با قصد و از روی عمد و با فریفتن مردم قراردادهایی را برای به چنگ آوردن اموال دیگران تنظیم می کنند.

چه اشکالی دارد مردم همان طور که برای انتقال یک خودرو به مرجع انتظامی مراجعه می‌کنند، برای تنظیم هر قراردادی که بار مالی بیش از یک مبلغ مشخص –فرضا یک میلیون تومان- داشته باشد، با مراجعه به دفاتر پیشخوان و استفاده از تخصص دانش آموختگان حقوق، ابتدا از نگارش درست متن و سپس عواقب و آثار قرارداد مطلع شده و سپس با ابطال تمبر و ثبت در سامانه های دولتی اقدام به عقد قرارداد کنند. این کار می‌تواند ضمن شفاف سازی و تضمین حقوق طرفین مانع از بسته شدن قراردادهای مبهم، شبهه دار، نادرست و مبتنی بر ناآگاهی یک یا دو طرف از ابتدای کار شود.

شاید برخی برای فرار از مالیات یا کاهش مخارج ثبت قرارداد، ترجیح به تنظیم خصوصی قرارداد بدهند اما با توجه به مشکلاتی که جامعه از تبعات این غفلت ها متحمل می شود لازم است دستگاه قضا از تاریخ مشخصی هیچ گونه قرارداد بدون ثبت رسمی را حتی با داشتن شهود در محاکم نپذیرد چرا که وقتی آب هست تیمم حرام و وقتی امکان مراجعه به دفاتر اسناد رسمی، دفاتر پیش خوان دولت یا حتی تشکیل پیشخوان های حقوقی با استفاده از ظرفیت دانش آموختگان حقوق هست چرا باید تاوان ناآگاهی از مسائل حقوقی و غفلت را سیستم قضایی و در واقع کل کشور بپردازد؟ آیا ما صرفا دانش بنیان کردن امور در کشور را به مسائل فنی باید خلاصه کنیم یا دانشی که توسط دانشگاه ها تولید شده باید در همه امور از جمله مسائل حقوقی به کار گرفته شود؟

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۵۹۴۴۷۰۷:۴۶:۲۹ ۱۳۹۸/۳/۲۹
آقای حمید مقیمی شما نمی تونید مردم را ملزم کنید که چطور قرار داد ببندند . برای این کار روش بهتری هست . بجای استفاده از درسهایی در زمان تحصیلی که به هیچ کار زندگی مردم نخورد بیان یک درس مثل حقوق ابتدایی را یاد دهند . این طوری هم کل جامعه آینده با مفاهیم حقوقی آشنا می شه هم می تونن قرارداد هایی بین خود تنظیم کنند که به مشکل بر نخورند . این طوری در هزینه صرف جویی کردند .
ناشناس۹۵۹۵۱۰۰۸:۵۴:۱۲ ۱۳۹۸/۳/۲۹
همینجا یک واژه غلط حقوقی بکار بره‌اید ، اما توقع دارید مردم به مبانی و بار حقوقی واژه‌های قراردادها دقت کنند!!!!!! آب اگه باشه ، تیمم باطله ، نه حرام تبعات فعل حرام و تاوان و کفاره‌اش با فعل باطل متفاوته آقای محترم
ناشناس۹۶۰۱۵۳۱۴:۵۰:۳۹ ۱۳۹۸/۳/۲۹
متاسفانه مواردی که در این مقاله به اونها اشاره شده در حال حاضر به عنوان یک معظل در کشور ما هست تا یک راهکار . در حال حاضر یکی از بزرگترین مشکلاتی که دستگاه قضائی با اون مواجه شده هست حجم بالای معاملات غیر رسمی و یا به اصطلاح این مقاله توافقات خصوصی هست اینکه این توافق در چه محلی انجام بشه مهم نیست مهم این هست که کلا باید زمینه معاملات غیر رسمی برچیده بشه چون این نوع معاملات زمینه ساز انواع کلاهبرداری ها و پول شوئی ها هست. نکته بعد هم در مورد دفاتر پیشخوان هست اساس فکری ایجاد این دفاتر یعنی جایگزین شدن اونها به عنوان مراکز دولتی یا تعریفی که از دولت الکترونیک در دنیا وجود داره متفاوت هست. قاعدتا باید در یک بستر اینترنتی امکان درخواست استفاده از خدمات دولتی که در حال حاضر توسط این دفاتر پیشخوان انجام میشه وجود داشته باشه چون قرار هست مراجعات مردم کاهش پیدا کنه نه محل مراجعه مردم تغییر کنه. البته برای بعضی موارد امکان حذف مراجعه حضوری مردم نیست ولی برای خیلی از مواردی که در حال حاضر باید به این دفاتر مراجعه بشه امکان جایگزین شدن اینترنت به راحتی هست.
ناشناس۹۶۰۱۳۶۱۴:۴۲:۰۰ ۱۳۹۸/۳/۲۹
شما فقط میخواین پول مردم بکنین تو جیب موسسه هایی که جز با نفوذ کسی نمی تواند مجوز بگیرد. یعنی نور چشمی ها مردم هم تا بتونن از این پولا نمیدن.
ناشناس۹۵۹۴۴۹۰۷:۴۷:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۲۹
فکر کنم قصد اضافه کردن یک نون خوب برای دفاتر پیشخوان دارینا
ناشناس۹۵۹۵۵۰۰۹:۱۷:۲۰ ۱۳۹۸/۳/۲۹
دفاتر پیشخوان و محضرها غاز می پرانند.
ناشناس۹۵۹۹۶۶۱۳:۲۵:۴۵ ۱۳۹۸/۳/۲۹
احتمالا خودش یا اقوامش دفتر پیشخوان دارند و بهش گفتن که باید تعطیلش کنیم چون حتی کرایه اش رو هم در نمیاره و ایشون هم فکر کرده که هزینه را از مردم بگیره یعنی در واقع ارزش افرینی نمیشه فقط هزینه تراشی میشه که چند دفتر بی فایده سرپا بمانند اینجوی واقعا می خواهیم زندگی کنیم؟ یعنی با هزینه تراشیدن و خالی کردن جیب مردم؟ به فکر کار سازنده نیستیم کلا دنبال افزایش هزینه زندگی مردم هستیم خب چه دلیلی داره دفتری که فایده ای نداره سرپا بمونه؟ تعطلش کنید دوستان شما هم به فکر شغل دیگری باشند
ناشناس۹۵۹۵۰۲۰۸:۴۸:۰۵ ۱۳۹۸/۳/۲۹
حتما مالک پیشخوان است.
ناشناس۹۵۹۵۵۲۰۹:۱۷:۴۳ ۱۳۹۸/۳/۲۹
جناب مقیمی گویا شما فقط از یک طرف به موضوع نگاه کردید... منافعش مالی کی هست خدا عالم بزرگوار وقتی قوانین دولتی طوری هست که شما وقتی وارد قرارداد با کارگر می شوی سیستم دولت پایش را چنان روی خرخره شما فشار می دهد که تکان نخوری، وقتی بار مالی بی ربط به مردم وارد می کند، وقتی می شود خیلی از کارها را با حرف حل کرد و اصلا نیازی به ورود دولت نیست... چرا باید چنین کنیم؟ بجای این توصیه های بی پشتوانه بهتر نیست کاری کنیم که وکالت کمی مقرون به صرفه شود تا اگر من نوعی نیاز به مشاوره حقوقی داشتم بدون تحمیل هزینه های گزاف بتوانم از آن استفاده کنم؟ بهتر نیست قانون را طوری بنویسیم که همه فهم باشد؟ چرا لقمه را می چرخانید؟ همین مانده که از این به بعد برای آب خوردن هم نیاز به مجوز داشته باشیم!!! همه عقلا به سمت کاهش تصدی گری دولتی و حکومتی دارند حرکت می کنند، شما تازه فیلت یاد هندستون کرده
ناشناس۹۵۹۵۹۵۱۰:۱۳:۳۸ ۱۳۹۸/۳/۲۹
من مجبور شدم بریم دفتر پیشخوان برای 51 سهم 200تومانی مبلغ 12000 هزینه دریافت کرد.
ناشناس۹۵۹۶۲۰۱۰:۳۴:۴۹ ۱۳۹۸/۳/۲۹
وقتی دولت بدون اعلام قبلی از خرید و فروش سکه مالیات می گیرد، با ثبت همه معاملات و قراردادها در پیشخوان دولت، دیگر ممکن است از هر چیزی مالیات بگیرد. به جای این کار قوه قضائیه به انحصار طلبی کانون وکلا پایان بدهد تا همه در زمان انعقاد قراردادهایشان به مشاور حقوقی دسترسی آسان و ارزان داشته باشند.
مهدی۹۵۹۶۷۲۱۰:۵۴:۱۵ ۱۳۹۸/۳/۲۹
بنام خدا.شهادت شخص عاقل و بالغ طبق نص صریح قران ماخذ تصمیم گیری در محاکم است
ناشناس۹۵۹۷۳۴۱۱:۳۰:۱۷ ۱۳۹۸/۳/۲۹
هدف مقاله این است که برای رشته حقوق و دفاتر پیشخوان درامد ایجاد کند ان هم با تحمیل هزینه سنگین به مردم که نظیر چنین چیزی را با پیشنها افزایش عوارض خروج از کشور قبلا هم دیدیدم ظاهرا ما مرم باید هزینه اشتغال خیلی از افراد بیکار را پرداخت کنیم هیچ ایرانی با چنین داستانی موافق نیست اگ اگر رایگان هم این کار را بکنی کسی وقت نداره برا هر معامله ای بره قرارداد ثبت کنه پس اگر رایگانش کنید هم فایده ای نداره
ناشناس۹۵۹۷۵۲۱۱:۳۴:۳۳ ۱۳۹۸/۳/۲۹
دادن و فاش کردن اسرار خانوادگی به دولت اشتباه محض است
محمد۹۵۹۸۸۳۱۲:۴۹:۰۷ ۱۳۹۸/۳/۲۹
چرا باید اصطلاحات حقوقی اینقدر پیچیده باشد که مردم نتوانند آن را بفهمند. بهتر است هم آموزش در سطح مدارس و دانشگاه انجام شود و هم این اصطلاحات حقوقی که حتی خود متخصصان آن هم بر معنی آنها اشتراک نظر ندارند، ساده شوند. به مردم ماهیگیری یاد بدهید نه اینکه به آنها ماهی بدهید.
ناشناس۹۵۹۹۳۱۱۳:۰۶:۱۲ ۱۳۹۸/۳/۲۹
این متن رو یک فرد کاملاً غیر حقوقی نوشته است. لطفا کاسبی نفرمایید
مسعود۹۵۹۹۴۴۱۳:۱۲:۵۷ ۱۳۹۸/۳/۲۹
محروم کردم مردم از حق قضاوت با بهانه عدم ثبت قرارداد در پیشخوان، آیا مبنای شرعی و قانونی دارد ؟ احتمالا مبنای مالی دارد. قوه قضائیه وظیفه دارد به اختلافات مردم رسیدگی کند. اگر حجم پرونده‌ها زیاد است یا به عبارت دیگر اختلافات بین مردم بیش از توان این قوه است، سه حالت دارد یا مشکلاتی وجود دارد که مردم زیاد به اختلاف بر می‌خورند یا قوه قضائیه به دلیل بوروکراسی و پیچیدگی‌های زیاد و توان ناکافی، نمی‌تواند به موقع اختلافات را حل و فصل کند. مثلا چرا برای حل و فصل یک اختلاف ساده که حل و فصل آن از نظر منطقی یک ساعت هم زمان نمی‌برد، چند ماه دوندگی کرد و وکیل گرفت و هزار فرم پر کرد ؟
ناشناس۹۶۰۰۹۸۱۴:۲۳:۲۰ ۱۳۹۸/۳/۲۹
در کشورهای دیگر از طریق اینترنت مدارک را پست می کنند و باسانی و بدون هزینه اضافی مدارکی نظیر پاسپورت و جریمه و.. را می گیرند چرا در ایران یک هزینه اضافی برای مردم درست شده؟
ناشناس۹۶۰۱۸۰۱۵:۰۶:۰۰ ۱۳۹۸/۳/۲۹
این کار رو به نظرم فقط برای املاک سند دار باید انجام بدن. چون هم کلاهبرداری در اون موارد زیاده و هم اینکه مبلغ این معاملات کلانه و اگر کسی سرش کلاهی بره زندگیش بر باد میره. ولی در بقیه موارد، نه عملیه (به علت تعدد اینجور معاملات) و نه به دردسرش میارزه و نه مبلغ معاملات اونقدرا بالاست و نه معاملات متفرقه رو میشه به سادگی در دفاتر اسناد رسمی منعقد کرد(به علت اینکه هر کدوم از این معاملات یه اقتضائاتی دارن و نمیشه برای قرارداداشون چارچوب مشخصی تعیین کرد)
قانون۹۶۰۲۹۴۱۶:۱۷:۱۳ ۱۳۹۸/۳/۲۹
مطابق قانون هم سند عادی که در منزل نوشته می شود اعتبار دارد و هم سند رسمی که در دفاتر اسناد نوشته می شود...سند رسمی هم قابلیت جعل دارد........و برتری به سند عادی ندارد
ناشناس۹۶۰۴۶۲۱۸:۵۰:۴۲ ۱۳۹۸/۳/۲۹
ظاهرا خوانندگانی که نظر داده اند به جای توجه به محتوا به حاشیه ها نگاه می کنند و همین می شود وضع فرهنگی ما که داریم. فورا دنبال پیدا کردن علت و منافع شخصی افراد هستیم و فکر می کنیم هر کسی از هر کاری نیت طمعکارانه ای داشته است. گرامیان چه خانواده هاکه بر سر همین قراردادهای اشتباه از هم پاشیده و چه افرادی که زندانی شده اند. چطور شما خودرو که می خرید باید آن را از هفت خوان تایید رد کنید ولی برای قراردادی که می تواند میلیاردها تبعات مالی داشته باشد حاضر نیستید که از کمک یک حقوق خوانده استفاده کنید؟ چرا وقتی حقوق شما دیر می شود یا چند ماه به تاخیر می افتد دولت و مجلس و قوه قضاییه را وسط می کشید ولی وقتی می خواهید معامله کنید همه نامحرم می شوند و نگران هستید مبادا پولی از شما گرفته شود؟
ناشناس۹۶۰۶۰۹۲۱:۱۸:۰۸ ۱۳۹۸/۳/۲۹
حتما آقازاده هاتون زدند تو کار دفاتر پیشخوان یا دفاتر اسناد رسمی

پربحث‌های امروز

 1. عادت‌های غذائی مرگبار/ این مواد غذایی را با هم نخورید

 2. ویدئویی تکان دهنده از حیوان‌آزاری در مازندران  

 3. کشف اجساد بیش از ۲۰۰۰ جنین در خانه‌ پزشک آمریکایی  

 4. مذاکرات کنگره آمریکا برای تبدیل طرح منع جنگ با ایران به قانون

 5. نظر جیمی کارتر درباره پیروزی ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰

 6. پرسپولیس فرمول پیروزی را مقابل استقلال تغییر می دهد؟

 7. مقایسه ظریف از ارزش خون و نفت عرب برای آمریکا

 8. عملیلات ائتلاف عربی در شمال بندر الحدیده

 9. زنگنه: آمریکا از نفت به‌عنوان سلاح استفاده می‌کند

 10. روسیه: نباید ایران را به حمله به تاسیسات آرامکو متهم کرد

 11. مردم، اجاره نشین باشند یا صاحب خانه؟ دولت کدام را انتخاب می کند؟

 12. از معامله قرن رونمایی می‌شود؟

 13. ظریف عازم نیویورک شد

 14. احتمال ارسال پاتریوت و نظامیان آمریکایی بیشتر به عربستان

 15. بارسا به دنبال شکستن رکورد درآمد در تاریخ فوتبال

 16. آمریکا دو دیپلمات کوبایی در سازمان ملل را اخراج کرد

 17. بازار داغ لوازم‌التحریر   

 18. جزئیات درآمد و هزینه‌های خانوار شهری و روستایی

 19. پیش بینی آینده فروش نفت در بورس

 20. سودای تجارت برخی مدارس به بهانه کنکور

 21. ماده خوراکی که خطر سرطان پروستات را کاهش می دهد

 22. جریمه سنگین آمریکا برای شرکت خودروسازی هیوندای

 23. دربی تهران و بازی جذاب در رشت/ یک مسابقه مهم برای استقلال تهران!

 24. فیلم/ بازدید شبانه( پیش از اذان صبح) آل هاشم از اورژانس بیمارستان های تبریز

 25. مرگ موتور سوار بر اثر اشتباه راننده کامیون

پربحث‌های دیروز

 1. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 2. زخم هاي کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

 3. لودریان: ایران باید کاملا به برجام بازگردد

 4. مبارزه مرگبار مار کبرا با عقاب   

 5. باهنر: اصلاحات اقتصادی جرات می‌خواهد که نه مجلس دارد نه دولت

 6. «بی تدبیری» به مفسدان بازار دارو میدان داد/ هیزم فساد در بازار دارو مهیاست

 7. همتی: امسال ارز اربعین نداریم

 8. روسیه و فروش نفت ایران؛ بازی دو سر برد در شرایط تحریم

 9. جزییات حذف یارانه نقدی ۲۰۰ هزار خانوار پر درآمد

 10. پیام‌ها و پیامدهای عملیات توازن بازدارندگی یمنی‌ها

 11. ظریف: اقدام نظامی علیه ایران به جنگی تمام عیار می‌انجامد

 12. ابتکار دانشمندان ایرانی در تشخیص سریع سرطان  

 13. توضیح وزیر بهداشت درباه فروش صندلی در دانشگاههای پزشکی

 14. ادعای سفیر عربستان در آلمان؛ احتمال اقدام نظامی در برابر حمله به آرامکو

 15. رییس فیفا: زنان ایرانی باید به ورزشگاه‌ها بیایند

 16. محسنی اژه‌ای: قضات آلوده شوند دیگر نمی‌توانند حق را به حق دار برسانند

 17. انتشار عکس جنجال‌برانگیز جاستین ترودو+عکس

 18. جانشین بولتون درباره برجام چه می گوید؟

 19. زنگنه: زمان جنگ دریافت پول نفت راحت تر بود

 20. انتقاد تند بولتون از ترامپ

 21. ناکامی آمریکا در پروژه محکوم‌سازی ایران

 22. ممنوعیت تعویض قطعات اصلی خودرو بدون مجوز پلیس

 23. آخرین قیمت خودروهای داخلی و وارداتی در بازار

 24. نحوه تقسیم ارثیه میان اعضای خانواده چگونه است؟

 25. شرارت برای معروف شدن در نظام آباد

پربحث‌های هفته

 1. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 2. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 3. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 4. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 5. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 6. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 7. زنان را به استادیوم راه بدهید

 8. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 9. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 10. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 11. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 12. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 13. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 14. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 15. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 16. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 17. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 18. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 19. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 20. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 21. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 22. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 23. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 24. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 25. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

آخرین عناوین