اروپا در آستانه محک جدی در قبال بازطراحی راکتور اراک/ مبادلات مالی و تضمین فروش نفت؛ خطوط قرمز ایران

گروه سیاسی الف،   3980329010

شمارش معکوس تهران برای کاهش تعهدات برجامی و یا خروج از این توافق در حالی آغاز می‌شود که طرف‌های اروپایی همچنان از انجام تعهداتشاتن ناتوان بوده اند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان،  بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی روز دوشنبه نشست خبری در تاسیسات هسته‌ای اراک با تاکید براینکه سازمان انرژی اتمی ۱۴ باز پایبندی ایران برجام را تایید کرده است تاکید کرد که حدود سه هفته از فرصت ۶۰ روزه ایران به طرف های حاضر در برجام باقی مانده است .

سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشور با اشاره به فرصت‌های پیش روی اروپا در برجام اظهار کرد: «بعد از شروع فرصت دو ماهه به اروپا برای اجرای تعهدات برجامی، سازمان انرژی اتمی تولید اورانیوم را ۴ برابر کرد و این تولید مجددا در روز‌های اخیر افزایش یافت و از امروز شمارش معکوس ده روزه ما برای ۲۷ ژوئن (۶ تیر) آغاز شده که ما از سقف ۳۰۰ کیلو عبور کنیم.»

وی افزود:« اگر تا ۲ ماه و نیم آینده بازار نداشته باشیم ذخایر آب سنگین می‌تواند از ۱۳۰ تن هم بگذرد. بر اساس توفق هسته‌ای سقف ذخیره اورانیوم غنی شده ایران نباید از ۳۰۰ کیلوگرم فراتر رود و سقف ذخیره آب سنگین نباید ۱۳۰ تن بیشتر شود؛ هرچند همه این‌ها نقض توافق نیست.»

این صحبت‌های سخنگوی انرژی اتمی با بازتاب گسترده جهانی مواجه شد به طوریکه برخی مانند رژیم صهیونیستی به تکرار تهدید‌ها و ادعای‌های واهی خود پرداختند و برخی دیگر مانند اروپایی‌ها، صبر و خویشتن داری تهران را در سایه حفظ این توافق خواستار شدند.

هراس واشنگتن و تلاویو از کاهش تعهدات برجامی تهران

واشنگتن که خود سنگ بنای بی تعهدی را در برجام گذاشت و با خروج یکجانبه خود از این توافق به مانعی بزرگ بر سر راه اجرای آن تبدیل شد، مدعی شده که اقدامات اخیر تهران به یک باجگیری هسته‌ای شبیه است و باید در برابر آن با افزایش فشار‌های بین المللی ایستاد.

همچنین همسو با سیاست‌های تنش زای کاخ سفید، نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز خواهان برگرداندن همه تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران شد. بنیامین نتانیاهو با تکرار ادعا‌های واهی در این باره اعلام کرد: «اگر ایران تهدیداتش را عملی کند و تعهداتش را نقض کند جامعه جهانی باید فورا تحریم‌های بین المللی را بر اساس همان توافق برگرداند. به هر حال اسرائیل اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.»

واکنش جهانی به اقدامات جدید ایران در خصوص کاهش تعهدات برجامی

در بروکسل که وزرای خارجی عضو حضور داشته‌اند وضعیت در غالب دیگری دنبال می‌شد  به طوری‌که ایران محور نگرانی های اروپایی ها قرار گرفت،  مسئول سیاست خارجی اروپا هم در این باره گفت هم اکنون تمرکز اروپایی‌ها بر کاهش تنش در منطقه خلیج فارس و حفظ توافق هسته‌ای است.

موگرینی در این باره تصریح کرد: «تمرکز ما بر تقصیر را بر گردن این یا آن اندختن نیست یا از میان رفتن توافق هسته‌ای که ممکن است صورت بگیرد، ما می‌خواهیم این توافق بر سر جایش باقی بماند و اجرا شود.»

 مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به همراه وزرای خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس همچنین در بیانیه‌ای به ایران توصیه کردند مشکلات را تشدید نکنند.

مکرون رئیس جمهور فرانسه نیز از ایران خواست به توافق هسته‌ای متعهد بماند.

 وی در این باره می‌گوید «من البته از آنچه امروز اعلام کردم متاسفم، اما آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرده که ایران به تعهداتش عمل کرده ما از تهران قویا می‌خواهیم که صبر به همراه رفتار مسئولانه داشته باشد.

صدای تهران بلند‌تر از گذشته در خصوص در اختیار داشتن اهرم‌های مناسب

در اردیبهشت ماه گذشته ایران در اعتراض به تلاش‌های ناکافی کشور‌های اروپایی درباره اجرای تعهداتشان به آن‌ها نامه نوشت و گفت به مدت ۲ ماه بخشی از تعهداتش را اجرا نمی‌کند. از جمله اینکه مازاد اورانیوم غنی شده و آب سنگین را نمی‌فروشند؛ و اگر به همین رویه پیش برود و اروپا دست روی دست بگذارد، تهران بازهم تعهدات دیگری را متوقف خواهد کرد.

حدود ۲۰ روزی از مهلت دو ماهه ایران باقی مانده، اما ایران هنوز از اروپایی‌ها راضی نیست بنابراین صدای تهران بلندتر از گذشته بوده و پشت سرهم هشدار می‌دهد. چند روز پیش هم هلگا اشمید معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تهران بود و با عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه دیدار و رایزنی کرد، در این دیدار عباس عراقچی اعلام کرد که ایران فرصت ۶۰ روز را تمدید نمی‌کند.

عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه در این خصوص تاکید کرد: مهلت ۶۰ روزه ایران به طرف های برجامی  به هیچ عنوان تمدید نمی‌شود و ایران اقدامات بعدی یا همان گام دوم را اجرایی می‌کند؛ مگر اینکه آن‌ها خواسته‌های ما را تامین کنند.

مبادلات مالی و تضمین فروش نفت؛ شاهرگ حیاتی حفظ برجام

«طبق بیانیه شورای عالی امنیت ملی به کشور‌های باقی مانده در برجام  حدود دو هفته دیگر فرصت دارند تا تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را عملیاتی کنند. در این بیانیه آمده است که چنانچه در این مهلت کشور‌های مزبور قادر نباشند مطالبات ایران را تامین کنند، در مرحله بعدی جمهوری اسلامی ایران رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد.»

یکی از مشکلات اصلی ایران با اروپا بر سر مبادلات مالی است و برای تهران شاهرگ حفظ برجام تلقی می‌شود؛ در شرایطی که اروپا تعهداتش را انجام نمی‌دهند و وعده سرخرمن می‌دهد.

عباس عراقچی در این باره تصریح می‌کند که «کشور‌های اروپایی، روسیه و چین که در برجام باقی ماندند بعد از خروج آمریکا مواضع سیاسی بسیار خوبی در حمایت از برجام اتخاذ کردند، اما در این میان سه کشور اروپایی نتوانستند در عمل، گام مشخصی را بردارند. این درحالی است که اروپایی‌ها می‌توانند راه حل‌های عملیلاتی در حوزه‌های بانکی، نفتی، انرژی حمل و نقل، سرمایه گذاری و ... برای ایران پیدا کنند، اما تاکنون از اجرای این موارد ناتوان بوده اند.»

عباس موسوی سخنگوی دستگاه دیپلماسی نیز پیش‌تر گفته بود: با وجود بدعهدی ها٬ ما همچنان توافق هسته‌ای پایبند بوده و برای حمایت از ملت خود با استفاده از سازوکار‌هایی مانند ماده ۳۶ که درون خود برجام گنجانده شده شروع به کاهش برخی از تعهداتمان کردیم که این مسئله تا پایان فرصت ۶۰ روزه ایی که هم اکنون در حال سپری شدن است ادامه خواهد یافت٬ در همین راستا هم جمهوری اسلامی ایران بخشی از تعهدات خود را به ۵ کشور باقی مانده در برجام اعلام و تصریح کرد که اقدامات اخیر ساز و کاری است که در خود توافق تعبیه شده و در صورتی که طی ۶۰ روز اقدام ملموس و گام قابل توجهی که بی عملی‌ها و ناکارآمدی‌های آن‌ها را جبران کند برداشته نشود جمهوری اسلامی ایران حق خودش می‌داند باز با استفاده از همین مکانیزم در درون برجام قدم دوم را محکم‌تر بردارد٬، اما باید دید در نهایت چه خواهد شد، جمهوری اسلامی ایران به صراحت اعلام کرده که بیش‌تر از این صبر نخواهد کرد و اگر خواسته‌های ما برآورده نشود قدم‌های بعدی را برخواهیم داشت.

پیام کاهش تعهدات برجامی چیست؟

ذخیره سازی آب سنگین و اورانیوم غنی شده پیام مهمی را به طرف‌های برجامی منعکس می‌کند. در این میان غربی‌ها و آمریکایی‌ها به اهمیت به این پیام واقف هستند؛ چرا که برخی براین باورند که در شرایط فعلی دست و پای تهران بسته شده است٬ درحالی‌که این گام تنها شمّه‌ای از اقدامات گسترده‌ای است که تهران می‌تواند انجام دهد٬ چراکه کشورمان اهرم‌ها و ابزار‌های متعددی دارد و قادر خواهد بود در فرصت‌های مناسب از آن بهره ببرد. این اقدام نشان داد که عدم اقدام جمهوری اسلامی در طول یکسال گذشته ناشی از صبر است نه ضعف ایران، از طرفی به خوبی غیرعقلانی بودن سیاست‌های آمریکا و تهدید‌های بیهوده آن‌ها برای تحقق غنی سازی صفر و تعطیل کردن صنعت پیشرفته تولید آب سنگین را نشان می‌دهد و از همه مهمتر اینکه عزم راسخ جمهوری اسلامی ایران در تحقق اهداف خود را به نمایش می‌گذارد به گونه‌ای که از یک سو صبر استراتژیک و از سوی دیگر عزم راسخ توام با تدبیر خود را با اصرار بر آرمان‌ها و مقاومت در مسیر رسیدن به آن‌ها را سرلوحه کار خود قرار داده است.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. چرا روحانی عصبانی است؟

 2. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

 3. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

 4. درددل های مردم با وزیر کار روحانی درباره بیکاری

 5. جانباز قمی پس از خودسوزی، فوت کرد

 6. استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

 7. جزئیاتی از میدان جدید نفتی نام‌آوران/ زنگنه: حجم مخزن تازه کشف شده ۲۲میلیارد بشکه است

 8. روحانی: پرونده‌سازی برای افراد هنر نیست!/ با هم دوست باشیم

 9. رئیسی: مصمم‌تر از همیشه با فساد مبارزه خواهیم کرد و مردم را در جریان قرار می‌دهیم

 10. این بود آنچه روحانی می‌خواست بگوید؟!

 11. افزایش قیمت برخی خودروها/ پراید ۱۱۱ به ۵۲ میلیون تومان رسید + جدول

 12. روحانی: کافران وقتی پیمان اول را می‌شکستند، پیامبر پیمان دوم را می‌بست

 13. علی مطهری: حکومت اسلامی می‌تواند در موضوع «چندهمسری»دخالت کند

 14. معاون سازمان امور مالیاتی: ۶۰درصد پزشکان از مالیات فراری‌‎اند/ ۳۵هزار تا ۴۰هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم

 15. آغاز ثبت‌نام مسکن ملی در تهران از هفته آینده + جزئیات ثبت‌نام

 16. ماجرای ماموریت‌های بی‌بازگشت چهره‌های خبری صداوسیما/ از اسماعیل فلاح چه خبر؟

 17. جشن تاجگذاری امپراطور جدید ژاپن

 18. دستگیری حفاران و متجاوزان«جنگل های هیرکانی»

 19. رئیسی: هیچ گونه حاشیه و حاشیه سازی نباید دست اندرکاران را در امر مبارزه با فساد گرفتار کند

 20. حدادعادل: در انتخابات مجلس شرکت نمی‌کنم

 21. رئیس اسبق بانک مرکزی: ماجرای تخلف ۲ میلیارد دلاری به دولت خاتمی و روحانی مربوط است

 22. حمله به قبرستان یهودیان

 23. سلمان خدادادی: افرادی که درباره زندگی شخصی‌ام اخلاق را زیر پا گذاشتند به خدا واگذار می‌کنم

 24. خبر خوش برای بازنشسته‌ها

 25. ناصر ایمانی: روحانی تسويه حساب‌های خود را پشت تريبون عمومی انجام می‌دهد/ حرف‌های رئیس‌جمهور رنگ و بوی سياسی دارد

پربحث‌های دیروز

 1. چرا روحانی عصبانی است؟

 2. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

 3. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

 4. چه کسانی عراق و لبنان را به این روز انداختند؟!

 5. درددل های مردم با وزیر کار روحانی درباره بیکاری

 6. جانباز قمی پس از خودسوزی، فوت کرد

 7. استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

 8. جزئیاتی از میدان جدید نفتی نام‌آوران/ زنگنه: حجم مخزن تازه کشف شده ۲۲میلیارد بشکه است

 9. حسین شریعتمداری: دلارهای گم‌نشده، پیدا شده!

 10. روحانی: پرونده‌سازی برای افراد هنر نیست!/ با هم دوست باشیم

 11. رئیسی: مصمم‌تر از همیشه با فساد مبارزه خواهیم کرد و مردم را در جریان قرار می‌دهیم

 12. این بود آنچه روحانی می‌خواست بگوید؟!

 13. افزایش قیمت برخی خودروها/ پراید ۱۱۱ به ۵۲ میلیون تومان رسید + جدول

 14. روحانی: کافران وقتی پیمان اول را می‌شکستند، پیامبر پیمان دوم را می‌بست

 15. علی مطهری: حکومت اسلامی می‌تواند در موضوع «چندهمسری»دخالت کند

 16. معاون سازمان امور مالیاتی: ۶۰درصد پزشکان از مالیات فراری‌‎اند/ ۳۵هزار تا ۴۰هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم

 17. رئیس جمهور بولیوی با فشار ارتش استعفا داد

 18. آغاز ثبت‌نام مسکن ملی در تهران از هفته آینده + جزئیات ثبت‌نام

 19. ماجرای ماموریت‌های بی‌بازگشت چهره‌های خبری صداوسیما/ از اسماعیل فلاح چه خبر؟

 20. جشن تاجگذاری امپراطور جدید ژاپن

 21. دستگیری حفاران و متجاوزان«جنگل های هیرکانی»

 22. رئیسی: هیچ گونه حاشیه و حاشیه سازی نباید دست اندرکاران را در امر مبارزه با فساد گرفتار کند

 23. حدادعادل: در انتخابات مجلس شرکت نمی‌کنم

 24. آمار عجیب از مصرف گوشت محروم‌ترین خانوارهای ایرانی؛ ۱کیلو در ۳۶۵ روز!

 25. رئیس اسبق بانک مرکزی: ماجرای تخلف ۲ میلیارد دلاری به دولت خاتمی و روحانی مربوط است

پربحث‌های هفته

 1. ادب مرد به ز دولت اوست؟

 2. مشکلات کشور برجای خود باقی است حتی اگر آمریکا به دوست خوب ما تبدیل شود !...

 3. پزشکان کلاه خود را قاضی کنند، مردم توان افزایش تعرفه‌های درمانی را ندارند

 4. شعار اعتراضی مردم یزد: روحانی حیا کن آمریکا رو رها کن

 5. مقایسه قیمت بنزین در ایران با همسایگان و دیگر کشورها

 6. بگویید و مردم را خلاص کنید !

 7. مطهری: باید به دانشجوی گستاخ پاسخ قاطع داد/ جمله‌ام درخور یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس بود!

 8. جرم حداد عادل چیست؟

 9. چرا روحانی عصبانی است؟

 10. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

 11. در برجام تضمین های کافی نگرفتیم/ روحانی بد شانسی آورد/ امروز که در موضع قدرت هستیم بهترین زمان برای حل و فصل مسایل مان است

 12. دو قطبی ایرانی- اسلامی، فرصت یا چالش؟

 13. جمعیت جهان را یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دادیم!

 14. مروری بر جملات حاشیه‌ساز علی مطهری!

 15. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

 16. چه کسانی عراق و لبنان را به این روز انداختند؟!

 17. درددل های مردم با وزیر کار روحانی درباره بیکاری

 18. طرح برخورد با خانه‌های مجردی

 19. جانباز قمی پس از خودسوزی، فوت کرد

 20. جمعه‌های فرصت ساز برای فرصت طلبان / سخنی با آیت الله علم‌الهدی 

 21. حمله ۲ دختر به یک روحانی

 22. استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

 23. روحانی: هر کسی که به فساد آلوده است باید با او برخورد شود/ در این دولت یک ریال یا یک دلار گم نخواهد شد

 24. نماینده اصلاح‌طلب:خواهرزن آذری‌جهرمی کارمزد ۶۹ میلیونی می گیرد/درآمد ۵۳۴ میلیونی یک سایت از خدمات ارزش افزوده

 25. پردرآمدها ۱۲۴ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان بنزین را چگونه می سوزانند؟!

پربحث‌های هفته

 1. ادب مرد به ز دولت اوست؟

 2. مشکلات کشور برجای خود باقی است حتی اگر آمریکا به دوست خوب ما تبدیل شود !...

 3. بگویید و مردم را خلاص کنید !

 4. مطهری: باید به دانشجوی گستاخ پاسخ قاطع داد/ جمله‌ام درخور یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس بود!

 5. جرم حداد عادل چیست؟

 6. چرا روحانی عصبانی است؟

 7. در برجام تضمین های کافی نگرفتیم/ روحانی بد شانسی آورد/ امروز که در موضع قدرت هستیم بهترین زمان برای حل و فصل مسایل مان است

 8. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

 9. جمعه‌های فرصت ساز برای فرصت طلبان / سخنی با آیت الله علم‌الهدی 

 10. استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

 11. روحانی: هر کسی که به فساد آلوده است باید با او برخورد شود/ در این دولت یک ریال یا یک دلار گم نخواهد شد

 12. پاسخ ۱۲ روز قبل رئیسی به اظهارات امروز روحانی: با سیاسی‌کاری و دوقطبی‌سازی مبارزه با فساد را ترک نمی‌کنیم

 13. حسین شریعتمداری: مگر چند نفر مُرده‌اند؟!

 14. آخرین خبر درباره حضور قالیباف و حدادعادل در انتخابات مجلس/ سخنرانی پرحاشیه روحانی در یزد/ قوچانی: طرح اصلاح‌طلبان مانند بنگاه‌های دوست‌یابی است

 15. آیا هیات نظارت بر رفتار نمایندگان اراده رسیدگی به رفتار و فحاشی‌های علی مطهری را دارد؟

 16. علی مطهری: با یک دانشجوی پسر شوخی کردم

 17. مرعشی: رای روحانی زیر ۴ درصد بود/ در بکارگیری آدم‌های صالح، انتظار بیشتری از روحانی داشتم/ نظارت استصوابی را قبول داریم اما.../ رشد اقتصادی ۸ درصد بدون کار با دنیا نمی‌شود

 18. حسین شریعتمداری: دلارهای گم‌نشده، پیدا شده!

 19. روحانی: پرونده‌سازی برای افراد هنر نیست!/ با هم دوست باشیم

 20. پاسخ سخنگوی قوه قضاییه به روحانی

 21. اعلام گام چهارم کاهش تعهدات برجامی/ روحانی: از فردا گازدهی در فردو آغاز می‌شود/ باید گفتگو و مذاکرات در هر سطحی با هر کسی انجام شود

 22. علی لاریجانی کاندیدای مجلس نمی‌شود

 23. کسانی که دم از سایه جنگ می زنند دروغ می گویند

 24. قدرت هسته‌ای ایران در دل کویر/ آیا «‌فردو» غربی‌ها را به برجام باز می‌گرداند؟

 25. ادامه حیات سیاسی لاریجانی چه می‌شود؟

آخرین عناوین