ابهام جدید در ماجرای افزایش حقوق ۹۸/ تایید مصوبه دولت از طرف هیئت تطبیق قوانین مجلس

گروه اقتصادی الف،   3980329003 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

برخی نمایندگان مجلس به نحوه افزایش حقوقها در سال ۹۸ در حالی اعتراض کرده‌اند که مصوبه دولت مورد تایید هیئت تطبیق مقررات مجلس قرار گرفته است.

تسنیم نوشت: درحالی حداقل حقوق کارمندان در سال 98 بایستی حدود 400 هزار تومان افزوده می‌شد که با اجرای تغییر شکل یافته این حکم قانون بودجه، عملا منافع حداکثر بگیران تامین و پرداخت نهایی به حداقل بگیران با ابهاماتی رو به رو شده است.  به این ترتیب، در روزهای اخیر نحوه افزایش حقوق کارمندان دولت، با ابهام جدی مواجه و اعتراضات برخی حقوق بگیران و نمایندگان مجلس را در پی داشته است.

گفتنی است، دولت در بخشنامه‌ای در تاریخ 31 فروردین ماه و بعد از مصوبه مجلس در قانون بودجه برای سه گروه، قضات و اعضای هیئت علمی (افزایش معادل 18 درصد)، شاغلان دستگاههای اجرایی(افزایش 18 درصد و حداقل افزایش 440 هزار تومان) و همچنین برای مقامات، مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره، استانداران و... افزایش حقوقی معادل 11.3 درصد را لحاظ کرده است. اما مجلس در قانون بودجه بر افزایش 400 هزار تومانی حقوق و در صورت باقی ماندن منابع به افزایش 10 درصدی حقوقها تاکید کرده است. به این ترتیب با اجرایی شدن مصوبه 3 بخشی دولت عملا در سقف و کف پرداختها اختلافها قابل توجهی ایجاد شده است.

به نظر می‌رسد، در این موضوع اختلافی، باید در دو مورد تفکیک قایل شد،  انطباق مصوبه دولت با قانون و انطباق احکام کارگزینی صادر شده با قانون و مصوبه دولت. با توجه به اینکه مصوبه دولت مورد تأیید هیئت تطبیق مقررات با قوانین مجلس است، تنها راه ابطال آن، درخواست از هیئت عمومی دیوان عدالت اداری می‌باشد. دیوان محاسبات کشور نیز صرفاً می‌تواند در خصوص اینکه آیا احکام کارگزینی صادر شده در دستگاه‌های اجرایی با مصوبه دولت انطباق دارد یا خیر، ورود کند. بنابراین، برای نمایندگان معترض مجلس راهی جز تقنین جدید از طریق اصلاحیه و یا درخواست استفساریه نیست.

تاکید دولت بر قانونی بودن نحوه افزایش حقوق 98

با وجود اعتراضهای مطرح شده سخنگوی دولت نیز از مصوبه 31 فروردین ماه هیئت دولت حمایت کرده است،  ربیعی در این خصوص گفته است، این استنباط را ندارم که دولت در افزایش حقوق‌ها تخلف کرده و اجماعی هم بر تخلف دولت نبوده است. در بند 158 ضمایم و تبصره 12 اجازه‌هایی به دولت داده شده که دولت در آن چارچوب‌ها حرکت کرده است. در جلسه مشترک هم مشخص شد که مجلس هم باید رفع ابهام کند. از هر آنچه به نفع حقوق‌بگیران باشد، حمایت می‌کنیم، با مفاهمه بیشتر و جلسات بیشتر با مجلس در این خصوص به حل و فصل خواهیم رسید.

جدیدترین اظهارنظر نمایندگان مجلس در خصوص افزایش حقوق 98: دولت هنوز از روش خود دفاع نکرده است!
 
این درحالی است، قربانی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس معتقد است، دولت هنوز از روش خود در افزایش حقوق سال 98 دفاع نکرده است. مسئولان مربوطه باید در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات حضور پیدا کنند و گزارش دهند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۵۹۴۴۲۰۷:۳۸:۴۳ ۱۳۹۸/۳/۲۹
تخلف از در پشتی مجلس رخ داده!!!!!
ناشناس۹۵۹۵۰۷۰۸:۵۰:۴۷ ۱۳۹۸/۳/۲۹
تورم 54 در صد دولتی و 300 در صد واقعی ،قانون افزایش حقوق را برابر تورم منظورکرده اما مجلس و دولت در اینجا هم خلاف قانون عمل کردند و 400 تمن و تا 10 در صد برای اکثر افراد میشه 18 یا19در صد.تخلفی بر خلاف قانون نشده!!!!!!!!
معلم۹۵۹۵۱۲۰۸:۵۴:۴۳ ۱۳۹۸/۳/۲۹
آقای حاجی بابایی لطفاً کوتاه نیایید نوبخت و دولتی‌ها می دانند چگونه با زیرکی با این مصوبه بازی کرده اند مثل سال گذشته که چقدر ظلم شد به کارمندان خصوصا فرهنگیان آقای نوبخت بترس از روز محاکمه در این دنیا و از این مغالطه دست بردار
معلم۹۵۹۵۱۸۰۹:۰۰:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۲۹
دولت برای افزایش حقوق حداقل بگیران به جای تعدیل حقوق نجومی بگیران از حقوق دو ونیم تا پنج میلیونی ها زده که قشر زیادی از کارمندان به ویژه معلمان در این گروه قرار دارند و از سرمایه داری حمایت کرده آقای نوبخت بهتر است به خود بیابید و دست از لجاجت بردارید!!!
ناشناس۹۵۹۵۲۵۰۹:۰۳:۴۱ ۱۳۹۸/۳/۲۹
چهار ماه گذشته اینا هنوز درگیر افزایش حقوق.. هستن مردم دارن له میشن زیر بار گرانی ....خدایا نجات بده مارو از دست اینا
صف۹۵۹۵۲۹۰۹:۰۷:۰۱ ۱۳۹۸/۳/۲۹
اولاً در مصوبه مجلس نیامده که 400 هزار تومان بعلاوه در صورت بودن باقی ماندن منابع تا 10% به حقوقها اضافه شود بلکه میزان منابع هم در نظر گرفته شده بود و عنوان شد در صورت اجرای مصوبه مبلغی هم از مقدار معین شده دولت که قرار بود به تمام حقوق ها 20% اضافه شود برای دولت باقی می ماند.حال دولت نه تنها مصوبه مجلس را اجرا نکرده بلکه حقوق ها را 18% یعنی 2% کمتر از تصمیم اولیه خود به مرحله اجرا گذاشته و با تغییراتی در آن عملاً از پول حداقل بگيران برداشت و به حداکثر بگیران پرداخت کرده است و با طرح بهانه های مختلف از اجرای مصوبه مجلس فرار میکند.از طرفی حقوق بگیران حداقلی که اکثریت حقوق بگیران را شامل میشود معتقد به جنگ زرگری بین مجلس و دولت هستند و باور دارند که نمایندگان به دلیل نزدیک بودن انتخابات و برای کسب رای این اکثریت با دعوای ساختگی خود را حامی حداقلی بگیران نشان میدهد و این در حالی است که همین نمایندگان چهار سال فرصت داشتند که قانون همسانسازی و مدیریت را اجرا کنند که از کنارش گذشتند.
ناشناس۹۵۹۵۵۸۰۹:۲۲:۵۸ ۱۳۹۸/۳/۲۹
چهار ماه از سال داره میره هنوز واسه افزایش حقوق درگیریم و‌همه چیز پنج برابر شده مشکل داریم که پنج درصد زیاد کنیم یا پنج نیم درصد!
رضا۹۵۹۹۴۸۱۳:۱۵:۰۵ ۱۳۹۸/۳/۲۹
قرار بود برابر افزايش تورم حقوق ها هم زياد بشه تورم واقعي كشور بالاتر از صددرصد شده دارند ..روي اعصاب مردم كار مي كنند . مجلس بجاي اعمال تورم واقعي در حقوق دعواي چند درصدي به نفع كم درآمدها راه انداخته در سال انتخابات مجلس .
ناشناس۹۵۹۵۸۸۱۰:۰۳:۳۴ ۱۳۹۸/۳/۲۹
در مجموع هم کار مجلس و هم دولت خلاف است ولی کار دولت تخلف کمتر دارد. حاجی بابایی هم احتمالا رأی نخواهددددددد آورد زیرا ملت احساس می کنند عوام‌فریبی در کار هست
ناشناس۹۵۹۶۹۸۱۱:۱۱:۲۶ ۱۳۹۸/۳/۲۹
مشکلات همه به درهای پشتی مربوطه
امیری۹۵۹۷۲۷۱۱:۲۷:۱۹ ۱۳۹۸/۳/۲۹
با سلام واقعاً جای بسی تاسف است که پس از گذشت 40 سال از استقرار نظام جمهوری اسلامی که یکی از مشخصه های آن بایستی رعایت عدالت در پرداخت حقوق و مزایای کارکنان دولتی باشد به لحاظ نبود تعریف مشخصی از نحوه پرداخت حقوق در دستگاههای دولتی تاکنون عملیاتی نشده است و شاهد این امر هستیم که حقوق و مزایا به اشکال و سلائق مختلفی که حاکی از ناعدالتی و اتخاذ تدابیر لازم است انجام می گیرد .
ناشناس۹۵۹۸۱۸۱۲:۰۶:۲۳ ۱۳۹۸/۳/۲۹
بعد 6 ماه فهمیدن که حقوق بگیران فریب جنگ زرگری نمی خورند، حداقل باید حقوق ها دو برابر شود. دیگه نمیشه از جیب کارگران و بازنشستگان و معلمان و کارمندها یغماگری کرد جای خالی دادستان به وضوح حس می شود. لطفا علنی
ناشناس۹۵۹۸۸۵۱۲:۵۰:۱۷ ۱۳۹۸/۳/۲۹
اینها وکیل الدوله هستند یک نفر از آنها در انتخابات بعدی نباید رای بیاورد در انتخاباتمان هشیار باشیم
ناشناس۹۵۹۹۷۳۱۳:۳۱:۲۹ ۱۳۹۸/۳/۲۹
آخه عقل کل 18 درصد حقوق هیئت علمی که معادل حداقل 45000000 میشود معادل 10 درصد کارمندان که 420 هزار تومن میشه برابره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!! به خود شما که از قضا هیئت علمی هستی چقدر اضافه شده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۹۶۰۰۶۲۱۴:۰۰:۲۱ ۱۳۹۸/۳/۲۹
تقریبا هر کالا یا خدماتی را با اویل سال 97 مقایسه می کنم سه یا چهار و یا پنج برابر شده است این یعنی 300 یا 400 یا 500 درصد افزایش. حالا 10 درصد یا 18 درصد حقوق هیچ محلی از اعراب ندارد. به مجلسیان و دولت بفرمایید مشکل حقوق بگیران با این درصدها به گرد تورم و گرانی هم نمی رسد.

پربحث‌های دیروز

 1. مشکل آمریکا فقط جمهوری اسلامی نیست، با مصدق هم مشکل داشتند/ مذاکره یعنی بازی در زمین تندروهای آمریکایی/ این آمریکاست که ما را نمی‌خواهد/ غرب اندیشی کشور را معطل کرده است 

 2. زنگنه: برنامه‌ای برای افزایش قیمت گازوئیل نداریم/ سهمیه‌بندی بنزین تاثیری در قاچاق ندارد

 3. اردوگاه زندانیان آمریکایی در کره شمالی: درسی برای ما

 4. واکنش‌ها به پیشنهاد استعفای روحانی/ کرباسچی: باید صادقانه به اشتباهمان اعتراف کنیم/ روایت مجید انصاری از رایزنی با شورای نگهبان

 5. نشانی‌های غلط دادن به دولت؛ نوشداروهای بعد از مرگ سهراب...

 6. رمزگشایی از سبک پوشش رهبر کره شمالی/ لباس‌های «اون» حرف‌های زیادی برای گفتن دارند

 7. بودجه صداوسیما نصف بودجه یک فیلم هالیوود

 8. دلیل شکست حزب کارگر در یک نظرسنجی به روایت دیلی میرور

 9. عضو هیأت رئیسه مجلس: قدرت خرید حقوق‌بگیران در سال آینده ۲۰درصد کاهش می‌یابد

 10. دروغ رسانه‌های دولت درباره مالیات نهادهای انقلابی

 11. پیش‌بینی رئیس کل بانک مرکزی درباره تورم و بازار ارز

 12. یکی از بزرگترین کشتارهای حیوانات در جهان

 13. تابلوی بلوار ناصر حجازی در غرب تهران نصب شد

 14. پروژه استعفای روحانی، از کدام اتاق فکر درآمده؟

 15. مردم کوت عبدالله (اهواز) همچنان در محاصره فاضلاب

 16. قیمت کالاها، یک ماه پس از گرانی بنزین

 17. نقش شرم آور اسرائیل در نسل کشی روهینگیا در میانمار به روایت هاآرتص

 18. صادق خرازی: روحانی در ماجرای بنزین به شعور جامعه ریشخند زد / بیانیه ۷۷ اصلاح‌طلب عقده گشایی با اصل نظام بود

 19. روحانی در جریان «زمان دقیق» اجرای طرح بنزینی بود

 20. حباب قیمتی در بازار مسکن شکسته شد

 21. محسن هاشمی: مترو بعد از گرانی بنزین فوق العاده شلوغ‌تر شده است

 22. نماینده مجلس: افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان تناسبی با نرخ تورم ندارد

 23. بدون تعارف با دانشمند تازه آزاد شده از زندان‌های آمریکا

 24. تصاویری از چمدان های بسته استراماچونی؛ آیا مربی محبوب ایتالیایی بر می گردد؟

 25. شناسایی ۴ کانون احتمالی منشاء بوی بد در تهران

پربحث‌های هفته

 1. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 2. حقوق کارگران و کارمندان در سال ۹۹ چقدر باید افزایش پیدا کند؟

 3. رستوران‌های عربستان مختلط شد

 4. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 5. قایق‌های تندروی سپاه در نزدیکی ناو آبراهام لینکن

 6. روایت شاهدعینی از فرار مالیاتی پزشک پنجه طلا!

 7. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 8. دستمزد مهناز افشار از شبکه ماهواره‌ای چقدر است؟

 9. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

 10. مشکل آمریکا فقط جمهوری اسلامی نیست، با مصدق هم مشکل داشتند/ مذاکره یعنی بازی در زمین تندروهای آمریکایی/ این آمریکاست که ما را نمی‌خواهد/ غرب اندیشی کشور را معطل کرده است 

 11. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 12. زنگنه: برنامه‌ای برای افزایش قیمت گازوئیل نداریم/ سهمیه‌بندی بنزین تاثیری در قاچاق ندارد

 13. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 14. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 15. یک عکس، یک شرح | نان، پست نمی‌شود...

 16. ناراحتی مردم رشت از رویکرد سریال تلویزیونی وارش

 17. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 18. نقش پزشکان بهارستان در معافیات مالیاتی همکاران! / یک جلسه تاریخی از تعارض منافع+فیلم

 19. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 20. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 21. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

 22. «سورپرایز» آذری جهرمی معرفی شد

 23. واکنش ربیعی به خنده‌های روحانی بعد از گران شدن بنزین: گاهی خنده‌هایی به لب می‌آید که از سوز دل است/ ایده اطلاعات بسیج از من بود

 24. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

 25. مالیات پزشکان آمریکایی سه برابر صادرات نفت ایران/ پزشکان ایرانی چقدر مالیات می‌دهند؟

پربحث‌های هفته

 1. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 2. حقوق کارگران و کارمندان در سال ۹۹ چقدر باید افزایش پیدا کند؟

 3. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 4. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 5. زنگنه: برنامه‌ای برای افزایش قیمت گازوئیل نداریم/ سهمیه‌بندی بنزین تاثیری در قاچاق ندارد

 6. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 7. نقش پزشکان بهارستان در معافیات مالیاتی همکاران! / یک جلسه تاریخی از تعارض منافع+فیلم

 8. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 9. مالیات پزشکان آمریکایی سه برابر صادرات نفت ایران/ پزشکان ایرانی چقدر مالیات می‌دهند؟

 10. وزیر اقتصاد نرخ واقعی دلار را اعلام کرد

 11. وزیر صمت: قیمت خودرو از سوی خودروسازان افزایش پیدا نکرده/ افزایش نرخ بنزین به صورت طبیعی بر همه چیز اثر گذاشته

 12. سکه ۴ میلیون و ۶۲۰ هزار تومان شد + قیمت روز دلار و طلا در بازار

 13. نوبخت: پرداخت حمایت معیشتی دهم و یارانه ۲۰ هر ماه/ وعده ایجاد یک میلیون فرصت شغلی در سال آینده

 14. «میدون» و ندانم‌کاری‌های عرصه رسانه و تبلیغات

 15. نوبخت: آمریکا اجازه واردات بنزین به ایران را نمی‌داد/ حذف یارانه به استرس آن برای مردم نمی‌ارزد

 16. عوارض آزادراهی پیمایشی شد+ جزئیات

 17. چرا قیمت ارز افزایش یافته بود؟ /رکب بانک مرکزی به سفته‌بازان بازار ارز

 18. جهانگیری: برخورد با فساد و مفسدین به‌ تنهایی کافی نیست/ توکلی: مبارزه با فساد باید بدون تبعیض انجام شود

 19. هوای حسابتان را داشته باشید/ رمز یکبار مصرف و کاهش آمار برداشت اینترنتی غیر مجاز از حساب های بانکی

 20. موجه سازی یارانه پنهان خصولتی-رانتی ها توسط مدعیان اقتصاد آزاد و رقابتی

 21. احتمال تک نرخی شدن بنزین در بودجه سال آینده

 22. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: آثار تورمی بنزین نگران کننده است

 23. دژپسند: افشاکنندگان فساد از وزارت اقتصاد جایزه می‌گیرند

 24. عضو هیأت رئیسه مجلس: قدرت خرید حقوق‌بگیران در سال آینده ۲۰درصد کاهش می‌یابد

 25. رئیس کل بانک‌ مرکزی: ثبات را به بازار ارز باز می‌گردانیم / در تلاشند به ارزش پول ملی ضربه بزنند‌

آخرین عناوین