عرف: از وزارت کشور ۵۰ نفر برای شرکت در انتخابات مجلس استعفا داده اند

گروه سیاسی الف،   3980328107

معاون سیاسی وزارت کشور گفت: در رده های مختف مدیریتی از وزارت کشور، ۵۰ نفر برای شرکت در انتخابات مجلس استعفا داده اند.

به گزارش فارس، جمال عرف معاون سیاسی وزارت کشور صبح امروز در نشست خبر با اصحاب رسانه خاطر نشان کرد: در رده های مختلف مدیریتی از وزارت کشور، ۵۰ نفر برای شرکت در انتخابات مجلس استعفا داده اند.

عرف اظهار کرد: سال ۹۸ با بارش های الهی شروع شد که در یکصد سال اخیر سابقه نداشت و در ۲۵ استان باعث آسیب شد و چند استان بیشتر درگیر شدند لذا موضوع مدیریت سیل اهمیت مضاعف پیدا کرد.

عرف افزود: از سوی دیگر شاهد تشدید تحریم های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا هستیم. آنها از یک طرف تحریم‌ها را تشدید و از سوی دیگر به سمت مذاکره می‌آیند. ترامپ از برجام خارج شد و در این مسیر هم ارتجاع منطقه و هم رژیم صهیونیستی در این ماجرا نقش داشتند.

معاون وزیر کشور گفت: رسانه‌ها باید برای مردم تبیین کنند که اینکار ترامپ کاملا غیر قانونی و بدعتی بزرگ در حقوق بین‌الملل است و عملا حقوق بین الملل به پای قدرت هژمونیک آمریکا ذبح شد.

وی ادامه داد: ما امسال انتخابات مجلس را پیش رو داریم که از ۱۰ اردیبهشت با تعیین رییس و دبیر انتخابات فعالیت در این زمینه کلید خورده است و در دهم تا شانزدهم خرداد هم وارد مرحله دوم شدیم که همانا ضرورت استعفای افرادی بود که قصد شرکت در انتخابات را داشتند.

وی افزود: حدود ۵۰ مدیر در سطوح مختلف در وزارت کشور در این راستا برای شرکت در انتخابات استعفا دادند. به نظر می‌آید از شانزدهم خرداد به بعد کشور حدودا وارد فضای انتخابات شده است. ما چهار رکن برای انتخابات قائل هستیم که شامل مشارکت، سلامت، امنیت و رقابت است.

عرف بیان کرد: وزارت کشور خود را موظف به رعایت این موارد و تحقق آنها می‌داند و در این راستا در اقدامات لازم برای سلامت و امنیت انتخابات را انجام می‌دهد. همچنین در مورد دو رکن دیگر یعنی رقابت و مشارکت باید عرض کنم کشور ما کشوری متکثر است و همه باید توان عرضه خود را داشته باشند.

وی ادامه داد: انتخاب نهایی را هم مردم انجام می‌دهند و ما هم به مردم اعتماد داریم و معتقدیم انتخاب آنها در راستای منافع ملی است و امیدواریم با کمک اهالی رسانه شاهد انتخابات پر شوری باشیم.

معاون وزیر کشور گفت: در این ۱۰ دوره میانگین مشارکت در حدود ۶۰ درصد بوده است و امیدواریم میانگین مشارکت امسال حداقل در حد میانگین سال‌های قبل و در صورت امکان با درصد مشارکت بالاتری باشد.

عرف درباره سیاست وزارت کشور برای جذب طیف‌های مختلف سیاسی بیان کرد: سیاست ما رعایت مُر قانون است و هیچ کس نباید از قانون تخطی کند. این مبنای درستی است و باید رعایت شود. این یک اصل است و آن را هم اعلام کرده‌ایم. نکته دیگر بی‌طرفی است. نباید این شائبه پیش بیاید که ما جانب کسی را می‌گیریم بلکه مردم باید در انتخابات مختار باشند. لذا دغدغه ما و همچنین شورای نگهبان باید رعایت قانون باشد.

وی ادامه داد: این قانون باید در همه استان‌ها هم رعایت شود و برای مثال شائبه‌ای ایجاد نشود که استاندار، فرماندار و بخشدار در انتخابات دخالت می‌کنند. اگر این اصل رعایت شود مشکلی پیش نخواهد آمد و غیر از این هم نباید انتظاری داشته باشیم.

معاون سیاسی وزیر کشور درباره شبهاتی که در انتخابات ۸۸ وجود داشت گفت: قاعدتا از فردای انتخابات دور قبل گفت‌وگوهایی مطرح بود و تلقی من این است که پاسخ‌های لازم داده شده است. بنده آن موقع در وزارت کشور حضور نداشتم ولی در جریان هستم که رهبر معظم انقلاب توصیه‌های لازم را داشتند و به خوبی مدیریت کردند.

عرف درباره نظارت بر هزینه‌های انتخابات گفت: عملا طرح مجلس در این زمینه در دستور کار قرار گرفت اما معتقدم لایحه دولت جامع‌تر بود اما بنا به دلایلی در دستور کار قرار نگرفت هرچند که مطابقت بیشتری با سیاست‌های رهبر انقلاب داشت‌.

معاون وزیر کشور تاکید کرد: این قانون برای دوره کنونی اجرایی نمی‌شود اما امیدواریم برای دوره‌های بعدی اجرا شود تا دارای قانونی جامع در این مورد باشیم.

وی ادامه داد: امیدواریم کسانی‌که وارد عرصه انتخابات می‌شوند قاعده آنها همه یا هیچ نباشد. در برخی از مناطق براساس سابقه آنها درگیری‌هایی وجود داشته و حتی در جریان انتخابات کشته هم داشته‌ایم لذا باید فضای آرامی را فراهم کنیم. امیدواریم کاندیداها به بلوغ لازم رسیده باشند و ما هم نظارت لازم را انجام خواهیم داد.

عرف با اشاره به تنش‌های قومی در برخی مناطق یادآور شد: در برخی مناطق تنش‌های قومی وجود دارد و امکان درگیری هست و ما هم پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده‌ایم اما امیدواریم مشکلی در این زمینه پیش نیاید.

رییس ستاد انتخابات وزارت کشور اظهار کرد: اگر کسانی استعفا داده‌اند جانشین آنها انتخاب شده است. برای مثال چند روز قبل جانشین استاندار به سرعت انتخاب شد. به بقیه دستگاه‌ها هم هشدار داده‌ایم که اگر کسی استعفا داده است حق فعالیت در سمت خود را ندارد و حتما با تخلفات برخورد خواهیم کرد.

 وی درباره سازوکار وزارت کشور برای مقابله با تخلفات انتخاباتی اظهار کرد: ما در این زمینه‌ آموزش‌های لازم را ارائه داده‌ایم و استانداران و فرمانداران را به وزارت کشور دعوت و مباحث حقوقی و اجرایی را با آنها در میان گذاشتیم. ما تلاش خواهیم کرد تا قبل از شروع ثبت نام، دوره‌های لازم را برگزار کنیم و در دوره‌های منطقه‌ای بخشداران هم حضور دارند.

وی افزود: فرماندار و بخشدار ما باید بر قانون انتخابات مسلط باشد و هرچه تسلط بیشتر باشد سلامت انتخابات هم بیشتر می‌شود چرا که بسیاری از تخلفات ناشی از جهل به قانون است و اگر تسلط بر قانون بیشتر شود تخلف هم کمتر خواهد شد.

وی درباه الکترونیکی شدن انتخابات ادامه داد: پیشنهادی را وزیر کشور به شورای نگهبان دادند که در ۱۳۹ شهرستان از دستگاه‌های الکترونیک برای اخذ رای استفاده کنند و هنوز در دست بررسی است و امیدواریم که این مورد اجرایی شود.

عرف یادآور شد: وزارت کشور این آمادگی را دارد که شورای نگهبان هر تست و آزمونی را در حوزه‌ها انجام دهد. البته ما موظف هستیم که انتخابات را به شکل الکترونیکی انجام دهیم و امیدواریم که آن را اجرایی کنیم.

وی درباره آمار انتخاباتی اظهار کرد: یکی از موارد اختلافی همین تعداد افراد واحد شرایط هستند. دو مرجع تعیین کننده در این زمینه ثبت احوال و مرکز آمار هستند. هنوز برای اظهار نظر در این زمینه زود است اما امیدواریم تا ایام انتخابات، این دو نهاد به نقطه نظر مشترکی برسند.

معاون سیاسی وزیر کشور درباره ادغام برخی احزاب و تشکیل جبهه‌های سیاسی گفت: براساس قانون، کسانی‌که قصد دارند از تجمیع احزاب فعالیت کنند از آنها با عنوان جبهه یاد می‌شود، الان سه جبهه به اطلاع ما رسیده است که یکی جمنا است که از دوره قبل به اطلاع ما رسیده است. دومین جبهه، جبهه اصولگرایان استان قم و سومین جبهه هم جبهه اصلاح طلبان است.

رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور درباره تشدید حمله سیستم‌های جاسوسی به ایران بیان کرد: قاعدتا ما موظف هستیم که همه سناریوها را ببینیم. در ستاد وضعیت سفید، زرد، قرمز و نارنجی را با لحاظ زیرساخت‌ها باید مورد توجه قرار داشته باشیم. از سوی دیگر همه نهادهای انتظامی و امنیتی هم پای کار می‌آیند چراکه این رویدادی ملی است.

عرف در پایان بیان کرد: طبیعتا ممکن است دشمن در این ایام دست به اقداماتی بزند و مثلا اقدام به هک کند بنابراین همه سناریوهای لازم را مورد توجه قرا داده‌ایم. جمهوری اسلامی ایران توجه مضاعف به زیرساخت‌های اطلاعاتی و پدافند غیرعامل دارد و تدابیر لازم را هم برای ایام انتخابات اندیشیده است.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 3. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 4. توانا بود هرکه با ما بود!

 5. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 6. تصویب طرحی در آمریکا برای مصادره دارایی‌های ایران

 7. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 8. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 9. حمله دوباره ترامپ و هوادارانش به ایلهان عمر

 10. هم‌نشینی عقرب و دانش‌آموز در مدرسه

 11. شایعه پناهنده شدن سعید معروف به آمریکا

 12. واکنش سازمان ملل به محدودیت دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک

 13. اصلاح ساختار بودجه بدون اصلاح اقتصاد کشور معنا ندارد

 14. توقف شوک در بازار ارز

 15. فرمانده کل سپاه: در صورت خطای محاسباتی دشمنان، راهبرد دفاعی ما به راهبرد تهاجمی تغییر می کند

 16. حقایقی از ماجرای ناپدید شدن غول نفتی ملکه در تنگه هرمز!

 17. پاسخ پزشکی قانونی به ادعای وکیل نجفی

 18. تازه ترین قیمت انواع خودرو داخلی در بازار

 19. تجمع اعتراضی مقابل سفارت نیجریه در حمایت از شیخ زکزاکی  

 20. ظریف در امریکا : با محدودیتها مشکلی ندارم  

 21. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 22. قاتل «کلاهی» به حبس ابد محکوم شد/ دادگاه هلند ادعای این کشور علیه ایران را رد کرد

 23. ترامپ به فیفا: حق ندارید یک دلار هم به ایران بدهید

 24. روحانی خطاب به مکرون: از دست رفتن فرصت‌ها ایران را مجبور به اجرای گام سوم می‌کند

 25. ترامپ دوباره رییس جمهور می‌شود! نه؟

پربحث‌های دیروز

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 3. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 4. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 5. توانا بود هرکه با ما بود!

 6. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 7. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 8. تصویب طرحی در آمریکا برای مصادره دارایی‌های ایران

 9. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 10. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 11. حمله دوباره ترامپ و هوادارانش به ایلهان عمر

 12. هم‌نشینی عقرب و دانش‌آموز در مدرسه

 13. دلیل تحریم های خارجی و داخلی صدا و سیما چیست؟/ دیکتاتوری با حرکت انقلاب اسلامی تعارض دارد

 14. شایعه پناهنده شدن سعید معروف به آمریکا

 15. واکنش سازمان ملل به محدودیت دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک

 16. اصلاح ساختار بودجه بدون اصلاح اقتصاد کشور معنا ندارد

 17. توقف شوک در بازار ارز

 18. فرمانده کل سپاه: در صورت خطای محاسباتی دشمنان، راهبرد دفاعی ما به راهبرد تهاجمی تغییر می کند

 19. حقایقی از ماجرای ناپدید شدن غول نفتی ملکه در تنگه هرمز!

 20. پاسخ پزشکی قانونی به ادعای وکیل نجفی

 21. تازه ترین قیمت انواع خودرو داخلی در بازار

 22. تجمع اعتراضی مقابل سفارت نیجریه در حمایت از شیخ زکزاکی  

 23. ظریف در امریکا : با محدودیتها مشکلی ندارم  

 24. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 25. قاتل «کلاهی» به حبس ابد محکوم شد/ دادگاه هلند ادعای این کشور علیه ایران را رد کرد

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 3. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 4. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 5. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 6. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 7. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 8. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 9. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 10. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 11. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 12. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 13. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 14. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 15. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 16. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 17. توانا بود هرکه با ما بود!

 18. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 19. بی مهری دولت به رسانه ملی

 20. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 21. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 22. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 23. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 24. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 25. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

پربحث‌های اخیر

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. توانا بود هرکه با ما بود!

 3. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 4. فرمانده کل سپاه: در صورت خطای محاسباتی دشمنان، راهبرد دفاعی ما به راهبرد تهاجمی تغییر می کند

 5. موقعیت نفتکش توقیف شده توسط سپاه روی نقشه/عکس  

 6. سردار سلیمانی: تحریم‌ها می‌تواند برای ما فرصت باشد /باید بودجه کشور از نفت رهایی یابد

 7. حذف خبر اهدای نشان خادمی به عوامل سرنگونی پهپاد آمریکایی از اینستاگرام

 8. تغییرات ظهر جمعه هاشمی

 9. مستند سازی منافقین برای «بی‌بی‌سی» به سفارش سیا

 10. ظریف: ایران آماده مقابله با ترامپ طی شش سال آینده است

 11. گل یا پوچ انتخابات برای اصلاح‌طلبان

 12. مصوبه لغو روادید برای ورود اتباع چین به ایران ابلاغ شد

 13. حضرتی: آمریکایی‌ها با مشاهده موفقیت برجام به دنبال خروجی «ایران گیت» بودند

 14. گلایه عارف از اداره شورای سیاست‌گذاری توسط نزدیکان خاتمی

 15. قالیباف، جلیلی یا حدادعادل؛ چه کسی سرلیست شود؟

 16. چرا ترامپ مجبور است به ایران نزدیک شود؟

 17. ظریف: اروپا باید به تعهدات خود عمل کند

 18. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

پربحث‌های دیروز

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 3. توانا بود هرکه با ما بود!

 4. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 5. فرمانده کل سپاه: در صورت خطای محاسباتی دشمنان، راهبرد دفاعی ما به راهبرد تهاجمی تغییر می کند

 6. موقعیت نفتکش توقیف شده توسط سپاه روی نقشه/عکس  

 7. ظریف: دنبال تغییر رژیم در هیچ کشوری نیستیم/ داشتن بمب اتم را امنیت‌آور نمی‌دانیم

 8. سردار سلیمانی: تحریم‌ها می‌تواند برای ما فرصت باشد /باید بودجه کشور از نفت رهایی یابد

 9. حذف خبر اهدای نشان خادمی به عوامل سرنگونی پهپاد آمریکایی از اینستاگرام

 10. تغییرات ظهر جمعه هاشمی

 11. مستند سازی منافقین برای «بی‌بی‌سی» به سفارش سیا

 12. ظریف: ایران آماده مقابله با ترامپ طی شش سال آینده است

 13. گل یا پوچ انتخابات برای اصلاح‌طلبان

 14. مصوبه لغو روادید برای ورود اتباع چین به ایران ابلاغ شد

 15. حضرتی: آمریکایی‌ها با مشاهده موفقیت برجام به دنبال خروجی «ایران گیت» بودند

 16. گلایه عارف از اداره شورای سیاست‌گذاری توسط نزدیکان خاتمی

 17. قالیباف، جلیلی یا حدادعادل؛ چه کسی سرلیست شود؟

 18. چرا ترامپ مجبور است به ایران نزدیک شود؟

 19. ظریف: اروپا باید به تعهدات خود عمل کند

 20. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 21. کدخدایی: فساد اقتصادی در بررسی صلاحیت‌ها تاثیرگذار است/ ماجرای فساد اخلاقی یک نماینده مجلس

پربحث‌های هفته

 1. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 2. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 3. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 4. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 5. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 6. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 7. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 8. توانا بود هرکه با ما بود!

 9. بی مهری دولت به رسانه ملی

 10. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 11. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 12. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 13. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 14. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 15. مراقب نفوذی ها باشیم

 16. دستور عجیب رئیس جمهور به نوبخت/ تخصیص بودجه صدا و سیما در صورت صلاحدید نمایندگان دولت

 17. توضیحات دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره نامه توکلی به رئیسی

 18. اعاده اموال نامشروع مسئولان باعث تقویت نظام سیاسی می شود

 19. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 20. پاسخ دادستانی ارکان انذارم به مقامات قضایی را مخدوش نکرد

 21. پروژه نفوذ در ایران بسیار پررنگ تر از گذشته دنبال مي شود / سریال گاندو مثل یک شوک برای جامعه بود

 22. ۴ سال پس از امضای برجام؛ نگاهی به ۱۰ خطای راهبردی در مذاکرات هسته‌ای

 23. کدام اصلاح‌طلبی؟ کدام اصول‌گرایی؟

 24. عابدینی‌: ایجاد محدودیت برای تردد خبرنگاران ایرانی در نیویورک نقض آشکار حقوق بین الملل است

 25. علم‌ا‌لهد‌ی: چرا آقایان در مقابل ‌جولان زنان بدحجاب ‌عکس‌العملی نشان نمی‌دهند؟ / اتومبیل ‌حریم خصوصی نیست

آخرین عناوین