عرف: از وزارت کشور ۵۰ نفر برای شرکت در انتخابات مجلس استعفا داده اند

گروه سیاسی الف،   3980328107

معاون سیاسی وزارت کشور گفت: در رده های مختف مدیریتی از وزارت کشور، ۵۰ نفر برای شرکت در انتخابات مجلس استعفا داده اند.

به گزارش فارس، جمال عرف معاون سیاسی وزارت کشور صبح امروز در نشست خبر با اصحاب رسانه خاطر نشان کرد: در رده های مختلف مدیریتی از وزارت کشور، ۵۰ نفر برای شرکت در انتخابات مجلس استعفا داده اند.

عرف اظهار کرد: سال ۹۸ با بارش های الهی شروع شد که در یکصد سال اخیر سابقه نداشت و در ۲۵ استان باعث آسیب شد و چند استان بیشتر درگیر شدند لذا موضوع مدیریت سیل اهمیت مضاعف پیدا کرد.

عرف افزود: از سوی دیگر شاهد تشدید تحریم های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا هستیم. آنها از یک طرف تحریم‌ها را تشدید و از سوی دیگر به سمت مذاکره می‌آیند. ترامپ از برجام خارج شد و در این مسیر هم ارتجاع منطقه و هم رژیم صهیونیستی در این ماجرا نقش داشتند.

معاون وزیر کشور گفت: رسانه‌ها باید برای مردم تبیین کنند که اینکار ترامپ کاملا غیر قانونی و بدعتی بزرگ در حقوق بین‌الملل است و عملا حقوق بین الملل به پای قدرت هژمونیک آمریکا ذبح شد.

وی ادامه داد: ما امسال انتخابات مجلس را پیش رو داریم که از ۱۰ اردیبهشت با تعیین رییس و دبیر انتخابات فعالیت در این زمینه کلید خورده است و در دهم تا شانزدهم خرداد هم وارد مرحله دوم شدیم که همانا ضرورت استعفای افرادی بود که قصد شرکت در انتخابات را داشتند.

وی افزود: حدود ۵۰ مدیر در سطوح مختلف در وزارت کشور در این راستا برای شرکت در انتخابات استعفا دادند. به نظر می‌آید از شانزدهم خرداد به بعد کشور حدودا وارد فضای انتخابات شده است. ما چهار رکن برای انتخابات قائل هستیم که شامل مشارکت، سلامت، امنیت و رقابت است.

عرف بیان کرد: وزارت کشور خود را موظف به رعایت این موارد و تحقق آنها می‌داند و در این راستا در اقدامات لازم برای سلامت و امنیت انتخابات را انجام می‌دهد. همچنین در مورد دو رکن دیگر یعنی رقابت و مشارکت باید عرض کنم کشور ما کشوری متکثر است و همه باید توان عرضه خود را داشته باشند.

وی ادامه داد: انتخاب نهایی را هم مردم انجام می‌دهند و ما هم به مردم اعتماد داریم و معتقدیم انتخاب آنها در راستای منافع ملی است و امیدواریم با کمک اهالی رسانه شاهد انتخابات پر شوری باشیم.

معاون وزیر کشور گفت: در این ۱۰ دوره میانگین مشارکت در حدود ۶۰ درصد بوده است و امیدواریم میانگین مشارکت امسال حداقل در حد میانگین سال‌های قبل و در صورت امکان با درصد مشارکت بالاتری باشد.

عرف درباره سیاست وزارت کشور برای جذب طیف‌های مختلف سیاسی بیان کرد: سیاست ما رعایت مُر قانون است و هیچ کس نباید از قانون تخطی کند. این مبنای درستی است و باید رعایت شود. این یک اصل است و آن را هم اعلام کرده‌ایم. نکته دیگر بی‌طرفی است. نباید این شائبه پیش بیاید که ما جانب کسی را می‌گیریم بلکه مردم باید در انتخابات مختار باشند. لذا دغدغه ما و همچنین شورای نگهبان باید رعایت قانون باشد.

وی ادامه داد: این قانون باید در همه استان‌ها هم رعایت شود و برای مثال شائبه‌ای ایجاد نشود که استاندار، فرماندار و بخشدار در انتخابات دخالت می‌کنند. اگر این اصل رعایت شود مشکلی پیش نخواهد آمد و غیر از این هم نباید انتظاری داشته باشیم.

معاون سیاسی وزیر کشور درباره شبهاتی که در انتخابات ۸۸ وجود داشت گفت: قاعدتا از فردای انتخابات دور قبل گفت‌وگوهایی مطرح بود و تلقی من این است که پاسخ‌های لازم داده شده است. بنده آن موقع در وزارت کشور حضور نداشتم ولی در جریان هستم که رهبر معظم انقلاب توصیه‌های لازم را داشتند و به خوبی مدیریت کردند.

عرف درباره نظارت بر هزینه‌های انتخابات گفت: عملا طرح مجلس در این زمینه در دستور کار قرار گرفت اما معتقدم لایحه دولت جامع‌تر بود اما بنا به دلایلی در دستور کار قرار نگرفت هرچند که مطابقت بیشتری با سیاست‌های رهبر انقلاب داشت‌.

معاون وزیر کشور تاکید کرد: این قانون برای دوره کنونی اجرایی نمی‌شود اما امیدواریم برای دوره‌های بعدی اجرا شود تا دارای قانونی جامع در این مورد باشیم.

وی ادامه داد: امیدواریم کسانی‌که وارد عرصه انتخابات می‌شوند قاعده آنها همه یا هیچ نباشد. در برخی از مناطق براساس سابقه آنها درگیری‌هایی وجود داشته و حتی در جریان انتخابات کشته هم داشته‌ایم لذا باید فضای آرامی را فراهم کنیم. امیدواریم کاندیداها به بلوغ لازم رسیده باشند و ما هم نظارت لازم را انجام خواهیم داد.

عرف با اشاره به تنش‌های قومی در برخی مناطق یادآور شد: در برخی مناطق تنش‌های قومی وجود دارد و امکان درگیری هست و ما هم پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده‌ایم اما امیدواریم مشکلی در این زمینه پیش نیاید.

رییس ستاد انتخابات وزارت کشور اظهار کرد: اگر کسانی استعفا داده‌اند جانشین آنها انتخاب شده است. برای مثال چند روز قبل جانشین استاندار به سرعت انتخاب شد. به بقیه دستگاه‌ها هم هشدار داده‌ایم که اگر کسی استعفا داده است حق فعالیت در سمت خود را ندارد و حتما با تخلفات برخورد خواهیم کرد.

 وی درباره سازوکار وزارت کشور برای مقابله با تخلفات انتخاباتی اظهار کرد: ما در این زمینه‌ آموزش‌های لازم را ارائه داده‌ایم و استانداران و فرمانداران را به وزارت کشور دعوت و مباحث حقوقی و اجرایی را با آنها در میان گذاشتیم. ما تلاش خواهیم کرد تا قبل از شروع ثبت نام، دوره‌های لازم را برگزار کنیم و در دوره‌های منطقه‌ای بخشداران هم حضور دارند.

وی افزود: فرماندار و بخشدار ما باید بر قانون انتخابات مسلط باشد و هرچه تسلط بیشتر باشد سلامت انتخابات هم بیشتر می‌شود چرا که بسیاری از تخلفات ناشی از جهل به قانون است و اگر تسلط بر قانون بیشتر شود تخلف هم کمتر خواهد شد.

وی درباه الکترونیکی شدن انتخابات ادامه داد: پیشنهادی را وزیر کشور به شورای نگهبان دادند که در ۱۳۹ شهرستان از دستگاه‌های الکترونیک برای اخذ رای استفاده کنند و هنوز در دست بررسی است و امیدواریم که این مورد اجرایی شود.

عرف یادآور شد: وزارت کشور این آمادگی را دارد که شورای نگهبان هر تست و آزمونی را در حوزه‌ها انجام دهد. البته ما موظف هستیم که انتخابات را به شکل الکترونیکی انجام دهیم و امیدواریم که آن را اجرایی کنیم.

وی درباره آمار انتخاباتی اظهار کرد: یکی از موارد اختلافی همین تعداد افراد واحد شرایط هستند. دو مرجع تعیین کننده در این زمینه ثبت احوال و مرکز آمار هستند. هنوز برای اظهار نظر در این زمینه زود است اما امیدواریم تا ایام انتخابات، این دو نهاد به نقطه نظر مشترکی برسند.

معاون سیاسی وزیر کشور درباره ادغام برخی احزاب و تشکیل جبهه‌های سیاسی گفت: براساس قانون، کسانی‌که قصد دارند از تجمیع احزاب فعالیت کنند از آنها با عنوان جبهه یاد می‌شود، الان سه جبهه به اطلاع ما رسیده است که یکی جمنا است که از دوره قبل به اطلاع ما رسیده است. دومین جبهه، جبهه اصولگرایان استان قم و سومین جبهه هم جبهه اصلاح طلبان است.

رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور درباره تشدید حمله سیستم‌های جاسوسی به ایران بیان کرد: قاعدتا ما موظف هستیم که همه سناریوها را ببینیم. در ستاد وضعیت سفید، زرد، قرمز و نارنجی را با لحاظ زیرساخت‌ها باید مورد توجه قرار داشته باشیم. از سوی دیگر همه نهادهای انتظامی و امنیتی هم پای کار می‌آیند چراکه این رویدادی ملی است.

عرف در پایان بیان کرد: طبیعتا ممکن است دشمن در این ایام دست به اقداماتی بزند و مثلا اقدام به هک کند بنابراین همه سناریوهای لازم را مورد توجه قرا داده‌ایم. جمهوری اسلامی ایران توجه مضاعف به زیرساخت‌های اطلاعاتی و پدافند غیرعامل دارد و تدابیر لازم را هم برای ایام انتخابات اندیشیده است.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. چه کسانی از ارزانی بنزین سود می بردند؟! / خطاهای آشکار دولت در اجرای یک تصمیم درست

 2. صدا‌وسیما به معترضان فرصت دهد/ مشاجره ازغدی و روحانی درباره بنزین/ انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبان

 3. دیلی میل: هزاران بیمار انگلیسی در بیمارستان‌ها محبوس شده اند زیرا جایی ندارند که بروند!

 4. «آیت الله مایک» پشت اغتشاشات اخیر ایران

 5. نامه نوبخت به رهبر معظم انقلاب/طرح اصلاح ساختار بودجه به شورای سران قوا تقدیم شده است

 6. واریز سهمیه سوخت مالکان دارای چند خودرو به تعداد وسایل نقلیه

 7. انتقاد حیدر العبادی از ایران در گفت‌وگو با العربیه!

 8. نگاهی به نظرات کاربران پس از قطعی اینترنت

 9. برپایی ‌راهپیمایی محکومیت اغتشاشات روز دوشنبه در تهران

 10. حقوق معلمان در کدام کشورها بالاتر است؟

 11. شمخانی: تک تک اغتشاشگران مجازات می شوند/ صف آشوبگران از معترضان جدا است

 12. قائم‌مقام وزیر صنعت: مزایای حاصل از افزایش قیمت بنزین را به‌زودی می‌بینید

 13. رژیم صهیونیستی ۲ فروند "اف ۳۵" دیگر از آمریکا تحویل گرفت

 14. تحلیل معاون اسبق ارزی بانک مرکزی از قیمت آتی ارز

 15. خسارت ۲۰۰ میلیارد تومانی به فروشگاه‌های زنجیره‌ای

پربحث‌های دیروز

 1. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 2. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 3. در آینده نزدیک اینترنت وصل می‌شود

 4. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

 5. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 6. روحانی: مردم نخواهند گذاشت آب به آسیاب دشمن ریخته شود/ یک جمع کوچک ضد منافع ملی اقدام کردند

 7. سه مسئول دولتی گفتند بنزین سهمیه بندی نمی‌شود، ولی شد!

 8. همتی: افزایش قیمت بنزین در یک سال ۴ درصد در تورم تاثیر دارد/ بازار ارز کنترل شده

 9. سخنگوی دولت: گفته بودم اغتشاشات بیش از دو روز دوام نخواهد داشت

 10. زندگی خاص به سبک ولیعهد دبی

 11. تذکر ۱۱ نماینده به وزیر کشوربرای قطع اینترنت

 12. صدا‌وسیما به معترضان فرصت دهد/ مشاجره ازغدی و روحانی درباره بنزین/ انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبان

 13. «آیت الله مایک» پشت اغتشاشات اخیر ایران

 14. نامه نوبخت به رهبر معظم انقلاب/طرح اصلاح ساختار بودجه به شورای سران قوا تقدیم شده است

 15. آیا این‌بار هم ردپای «شاهزاده تاریکی »را باید در آشوبها دنبال کرد؟

 16. امکانات ویژه اغتشاشگران برای ایجاد ناامنی در کشور

 17. آخرین وضعیت اعتراض‌ها به تغییر قیمت بنزین/ شهرها آرام شدند

 18. آتش زدن شاخ گاو در جشنواره‌ای در اسپانیا

 19. وزیر راه: سهمیه‌بندی بنزین تاثیری بر افزایش کرایه‌ها ندارد

 20. سلیمی‌نمین: احزاب و تشکل‌های موجود باید منعکس‌کننده نظرات واقعی جامعه باشند/ مردم باید به راحتی مطالبه خود را بیان کنند

 21. واریز سهمیه سوخت مالکان دارای چند خودرو به تعداد وسایل نقلیه

 22. وام ۵ میلیارد دلاری روسیه به ایران

 23. انتقاد حیدر العبادی از ایران در گفت‌وگو با العربیه!

 24. آذری‌جهرمی: اینترنت به‌زودی وصل می‌شود

 25. پاریس باز هم نگران اغتشاش‌گران شد!

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 3. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 4. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 5. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 6. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 7. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 8. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 9. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 10. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 11. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 12. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 13. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 14. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 15. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 16. در آینده نزدیک اینترنت وصل می‌شود

 17. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 18. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 19. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 20. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 21. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

 22. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 23. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 24. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 25. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

پربحث‌های دیروز

 1. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 2. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 3. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 4. روحانی: مردم نخواهند گذاشت آب به آسیاب دشمن ریخته شود/ یک جمع کوچک ضد منافع ملی اقدام کردند

 5. سخنگوی دولت: گفته بودم اغتشاشات بیش از دو روز دوام نخواهد داشت

 6. تذکر ۱۱ نماینده به وزیر کشوربرای قطع اینترنت

 7. صدا‌وسیما به معترضان فرصت دهد/ مشاجره ازغدی و روحانی درباره بنزین/ انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبان

 8. آیا این‌بار هم ردپای «شاهزاده تاریکی »را باید در آشوبها دنبال کرد؟

 9. امکانات ویژه اغتشاشگران برای ایجاد ناامنی در کشور

 10. آخرین وضعیت اعتراض‌ها به تغییر قیمت بنزین/ شهرها آرام شدند

 11. سلیمی‌نمین: احزاب و تشکل‌های موجود باید منعکس‌کننده نظرات واقعی جامعه باشند/ مردم باید به راحتی مطالبه خود را بیان کنند

 12. آذری‌جهرمی: اینترنت به‌زودی وصل می‌شود

 13. این شازده، فرمانده اغتشاشات کشور است + عکس

 14. ربیعی: «انفجار در عسلویه» از برنامه‌های اغتشاش‌گران بود

 15. آیت‌الله جنتی: اگر افزایش قیمت بنزین فشار جدیدی وارد کند، صحیح نیست/ حساب معترضان از اشرار جداست

پربحث‌های هفته

 1. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 2. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 3. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 4. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 5. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 6. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 7. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 8. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 9. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 10. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 11. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 12. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 13. فاصله ما و رهبری در این روزها

 14. آقای روحانی! مقصر بیکاری، جوان تحصیلکرده نیست

 15. روحانی: مردم نخواهند گذاشت آب به آسیاب دشمن ریخته شود/ یک جمع کوچک ضد منافع ملی اقدام کردند

 16. سخنگوی دولت: روحانی خود را فدای مصالح کرد/ احتمال وصل شدن اینترنت برخی استان‌ها/ در عربده کشی‌ها صدای به حق مردم کمتر شنیده می‌شود

 17. لارگانی: حمایت رهبر انقلاب از اصلاح قیمت بنزین لطفی بود که در حق دولت صورت گرفت/ لاریجانی توپ را به زمین کمیسیون اقتصادی نیندازد

 18. احمد توکلی: اگر اعتراض سازنده ممکن نباشد، مردم به سمت اعتراض مخرب کشیده می‌شوند

 19. محمود صادقی از نمایندگی مجلس استعفا می‌کند

 20. لاریجانی: مابه‌التفاوت حاصل افزایش قیمت بنزین سریع‌تر به حساب مردم واریز شود/ دغدغه نمایندگان برداشتن فشار از دوش مردم است

 21. چه کسانی از ارزانی بنزین سود می بردند؟! / خطاهای آشکار دولت در اجرای یک تصمیم درست

 22. سخنگوی دولت: گفته بودم اغتشاشات بیش از دو روز دوام نخواهد داشت

 23. شهادت یک بسیجی در ملارد/ آخرین وضعیت شهرهای مختلف

 24. روحانی: پرداخت کمک‌های معیشتی از دوشنبه آغاز می‌شود/ اعتراض حق مردم است اما حساب اعتراض از اغتشاش جداست

 25. تذکر ۱۱ نماینده به وزیر کشوربرای قطع اینترنت

آخرین عناوین