ترامپ، چین را به روسیه و ایران نزدیک می‌کند؟

دكتر علیرضا میریوسفی،   3980327197 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
ترامپ، چین را به روسیه و ایران نزدیک می‌کند؟

این روزها، جنگ تعرفه‌ای آمریکا و چین سرتیتر اول رسانه های آمریکایی و بسیاری از رسانه های دیگر است. تعرفه های ٢٥ درصدی که ترامپ بر واردات بخشی از کالاهای چینی اعمال کرده، بالاترین درصد تعرفه موجود در میان کشورهای صنعتی و بسیار بالاتر از میزان تعرفه در اکثر کشورهای جهان است.

ترامپ به تازگی تهدید کرده که این تعرفه ها را به بخش باقی مانده از واردات از چین نیز تعمیم خواهد داد و بدین صورت ایده اصلی کاپیتالیسم و لیبرالیسم اقتصادی که آمریکا حدود یک قرن مروج و مدافع آن بود زیر سوال خواهد رفت. این تصمیم ترامپ منتقدان زیادی در داخل و خارج آمریکا دارد.

حتی به تازگی و در دو نوبت حدود ۸۰۰ بنگاه اقتصادی آمریکا راجع  به عواقب این سیاست برای اقتصاد و مصرف کنندگان آمریکایی هشدار داده اند.

از سوی دیگر، درباره اقدامات ترامپ در قبال چین و جنگ تعرفه‌ای زیاد صحبت می شود، ولی به تناسب میزان توجهی که به نقش ترامپ و اوباما در هدایت سیاست‌های آمریکا می‌شود، به تحولات دیدگاه‌ها در طرف چینی و رهبران این کشور توجه نشده است.

در بحث های ژئوپولیتیک، آمریکایی ها معتقدند شی جین پینگ، رئیس جمهور و رهبر فعلی چین، از ابتدای سرکار آمدن و حتی قبل از آن، به تدریج دارد چین را از یک بازیگر صرف اقتصادی، به یک بازیگر عمده سیاسی و امنیتی تبدیل می کند و با نزدیکی و هماهنگی با روسیه،  طراحی های راهبردی و کلان آمریکا را در قبال چین که طی چند دهه گذشته و از زمان نیکسون شروع شده بود، با چالش مواجه می کند.

نزدیکی به روسیه، فعال سازی و گسترش سازمان امنیتی شانگ‌های، طرح یک کمربند، یک جاده، فعال سازی سیکا و اقداماتی از این دست، همگی به عنوان نمونه هایی از جهتی است که شی جین پینگ برای آینده چین ترسیم کرده است.

برخی آمریکایی‌ها امید داشتند در سال ٢٠١٨ با تغییر شی، سیاست های امنیتی چین تغییر کند؛ با این حال شی با تغییر قانون اساسی و تمدید دوران ریاست جمهوری اش در سال ۲۰۱۸، این امید را هم از بین برد.

در هفته‌های اخیر و با بالاگرفتن اختلافات با آمریکا، اعلام بازگشت به برخی آموزه های مارکسیسم و مائوئیسم مثل "راهپیمایی طولانی مدرن"  به تقلید از "راهپیمایی طولانی" مائو در دهه سی میلادی توسط شی، در واقع نوعی بازگشت به اصول سوسیالیسم تلقی شد.

این موضوع توجه رسانه‌های اصلی و صاحب نظران آمریکایی را به خود جلب کرد و نشانه ای تعبیر شد که چین به رهبری شی قصد عقب نشینی و کوتاه آمدن در برابر تهدیدهای روزانه ترامپ را ندارد و به عبارت دیگر کشتیبان سیاست دیگری آمده است.

این که آمریکایی ها نگران قدرت روزافزون چین هستند، منحصر به ترامپ و دولت کنونی آمریکا نیست. در واقع درباره چین به عنوان یک تهدید عمده آینده برای آمریکا، بین نخبگان این کشور از کلینتون و اوباما گرفته تا کیسینجر و هاس اجماع وجود دارد و همگی چین را یک قدرت در حال صعود می دانند که باید آن را مهار و کنترل کرد، ولی نسخه تقریبا همگی آن ها با نسخه ترامپ در این تقابل متفاوت است.

آن ها معتقدند برای مهارچین از یک سو باید همکاری های اقتصادی و تجاری و در نتیجه وابستگی اقتصادی متقابل دو کشور تداوم یابد، ولی در عوض حضور نظامی و امنیتی آمریکا در دریای جنوبی چین و حمایت امنیتی آمریکا از متحدان این کشور در حاشیه دریای چین، مثل ژاپن و فیلیپین و کره جنوبی افزایش یابد.

ترامپ دقیقا در حال پیاده سازی عکس این استراتژی است. یعنی از یک طرف تجارت با چین را محدود می کند و جنگ تعرفه ای بی سابقه را علیه چین آغاز کرده است و از سوی دیگر ژاپن و فیلیپین و کره جنوبی را مجانی سوار می خواند و آن ها را تهدید به قطع چتر امنیتی آمریکا می کند و با دشمن این کشورها یعنی کره شمالی نرد عشق می بازد. 

هر چه ترامپ بیشتر در کوره جنگ تجاری و تعرفه ای با چین می دمد، چین و درواقع شی را بیشتر  به روسیه نزدیک می‌کند و عزم شی برای اتخاذ سیاست‌های امنیتی مقابله‌ای با آمریکا جزم تر می شود.

شاید به همین خاطر است که افرادی مانند کیسینجر که به عنوان معمار روابط نوین با چین شناخته می‌شوند، از سیاست ترامپ گله مند هستند و این سیاست ها را مخرب و با نتایج معکوس برای منافع بلند مدت آمریکا می‌دانند.

یکی از نتایج چنین سیاستی، همراهی نکردن متحدان آمریکا در این جنگ تجاری و انزوای روزافزون آمریکاست. مثلا از خیلی متحدان آمریکا فقط سه کشور حاضر شدند به تحریم آمریکا علیه شرکت هواوی چین بپیوندند.

در این میان اهمیت موضوع برای ایران و برجام از آن نظر است که ترجیح ملاحظات امنیتی یا تجاری چین و روسیه راجع به مسائل خاورمیانه و روابط با ایران، همواره یکی از ملاحظات بسیار مهم بوده است. شاید بشود انتظار داشت رفتار این دو بازیگر عمده بین المللی با رفتاری که یک دهه قبل در همراهی با تحریم‌های دولت اوباما علیه ایران کردند، متفاوت باشد. زمان این موضوع را مشخص خواهد کرد.

 
*كارشناس مسائل بین الملل

 

منبع: خراسان

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۵۷۳۶۸۱۷:۴۳:۵۷ ۱۳۹۸/۳/۲۷
این سه کشور تا جایی که ممکن است به هم نزدیک شده اند و از این بیشتر جا ندارد! نباید فراموش کرد که هر کشوری سنگ خود را به سینه می زند و دنبال منافع ملی خود است.
ناشناس۹۵۷۳۶۹۱۷:۴۴:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۲۷
هیچکس از پس ترامپ بر نمی آید.
ناشناس۹۵۷۳۷۲۱۷:۴۶:۵۲ ۱۳۹۸/۳/۲۷
فعلا که آمریکا همه را به کنار زده است
ناشناس۹۵۷۵۱۷۱۹:۱۲:۱۳ ۱۳۹۸/۳/۲۷
سالها اقتصاد خودشون را به رخ بقیه کشورها کشیدن و حرف از سازمان جهانی تجارت و برداشتن تعرفه ها زدن، با این حرفها تیشه به ریشه تولید در بسیاری از کشورها زدن، حالا خودشون تعرفه 25 درصدی وضع میکنن. جالب اینجاست که کسانی بودن و هستن که این سیاست ها را واو به واو در این مملکت اجرا میکردن و میکنن.
ناشناس۹۵۷۵۶۵۱۹:۵۲:۱۲ ۱۳۹۸/۳/۲۷
دیگه از این بیشتر؟
ناشناس۹۵۷۵۷۰۱۹:۵۹:۰۷ ۱۳۹۸/۳/۲۷
گرایش ایران باید به سمت شرق و چین و روسیه باشد تا بتوانیم تحریم ها را دور بزنیم و توطئه اقتصادی شیطان بزرگ را خنثی کنیم .
ناشناس۹۵۷۶۴۱۲۱:۴۲:۳۹ ۱۳۹۸/۳/۲۷
نزدیک بشه که چی بشه؟ روسیه و ایران چه تکنولوژی و پیشرفتی دارن که به درد چین بخوره؟
علی۹۵۷۷۲۴۲۳:۰۶:۵۴ ۱۳۹۸/۳/۲۷
چین و روسیه هیچ کمک موثر و قابل توجهی به ما نخواهند کرد و فقط با کارت ما بازی میکنند و روسیه برای برداشتن تحریم های جهانی اشغال کریمه و چین برای حذف تعرفه های گمرکی ترامپ ، ما را وسیله ای برای نجات خود قرار خواهند داد .
ناشناس۹۵۹۲۱۰۲۱:۵۱:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۲۸
احسنت...احسنت...دقیقا خوب موقعیت رو ارزیابی کردی.تاقبل از اشغال کریمه روسیه برقطعنامه های ضدایرانی رای مثبت میداد چین هم از وقتی تعرفه ها رو ترامپ بالا برد داره ازکارت ایران بعنوان ابزارچانه زنی استفاده میکنه تابموقع ایران رو به یک پوست خیار بفروشن
ناشناس۹۵۸۰۶۲۰۹:۱۹:۰۷ ۱۳۹۸/۳/۲۸
با توجه به اینکه پایین بودن قیمت نفت به سود چین و اتحادیه اروپا و به ضرر امریکاست متاسفانه منطقه خلیج فارس عرصه رقابت این سه قطب اقتصادی شده است تنش ها اگرچه ظاهر ایدوئولوژیک دارند ولی در واقع اهرمی برای کنترل و تنظیم قیمت جهانی نفت هستند
کاکوشیرازی۹۵۸۸۶۹۱۶:۴۷:۴۲ ۱۳۹۸/۳/۲۸
وکیل مدافعان ترامپ اینجاکامنت گذاشتند، همین قدرت ایران عزیز ما رانشان می دهدکه اینهامجبوربه یادگیری فارسی شده اند
امل۹۶۳۰۶۲۱۳:۲۰:۲۵ ۱۳۹۸/۳/۳۱
ماازاول انقلاب دردامن روسیه چین بوده ایم وبااینها بزرگ شده ایم درواقع روسیه پدرخوانده ایران هست ویک قدرت پوشالی که نتوانست دربرابر امریکا ایستادگی کند وکریمه واکراین و.... ازدست داد وحتی دربرابرتحریمهای امریکا به خواری افتاده است اونوقت ما روسیه را پدرخوانده قلمداد کردیم والان حدود30سال هست که میخواهد نیروگاه بوشهر راافتتاح کند ودرواقع روسیه دارد ایران را میدوشد وحسابی هم میدوشد ویا همین اس200با12سال پولش راگرفته وبعد12سال میدهم نمیدهم باتاخیر تحویل داده است روسیه خیلی نامرد ازامریکاست صدرحمت به امریکا هیچ کشوری باروسیه بجز بدبختی برای ملتش اباد نشده است افغانستان بوسنی هرزگوین کره شمالی و...... ولی هم پیمانان امریکا همگی کشورصنعتی وتوسعه یافته شده اند باید مذاکرات وارتباط باامریکارا شروع کنیم ولجبازی نکنیم

پربحث‌های امروز

 1. خط و نشان پلیس برای سلبریتی‌های بد حجاب در فضای مجازی

 2. واکنش یک‌کلمه‌ای ظریف به ادعای سرنگونی پهپاد ایرانی

 3. توضیح پنتاگون درباره سرنگونی یک پهپاد در تنگه هرمز

 4. عربستان: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 5. نصیرزاده: درخواست ترامپ از فیفا خلاف اساسنامه این نهاد است

 6. سپاه: ادعاي ساقط كردن پهباد ايراني دروغ است، بزودي اثبات مي كنيم

 7. حرف‌های عجیب پسر ترامپ، سوژه‌ خنده‌ی کمدین معروف   

 8. ظریف: «سقوط پهپاد ایرانی» در حال بررسی است؛ هنوز اطلاعی نداریم/ واکنش به احتمال دیدار با یکی از اعضای کنگره آمریکا

 9. تعداد گرسنگان جهان برای سومین سال متوالی افزایش یافت

 10. نماینده کنگره: ترامپ فاشیست است

 11. ادامه رایزنی‌ها با مجلس برای رتبه‌بندی معلمان/ ابلاغ اعتبار رتبه‌بندی

 12. هایکو ماس: ایران به تعهداتش در چارچوب برجام پایبند بماند

 13. هشدار برای تهرانی‌ها/ ضرورت صرفه جویی در مصرف آب و وارد نشدن به محدوده قرمز

 14. وزیر دفاع ترکیه: اخراج ما از پروژه اف 35، به ناتو آسیب خواهد زد

 15. پشت پرده طرح ممنوعیت ورود شاهزادگان سعودی به آمریکا چه می‌گذرد؟

 16. خسرو شکیبایی به روایت بیژن بیرنگ و امرالله احمدجو؛ از «روزی روزگاری» تا «خانه سبز» سال ۸۷

 17. چگونه بازرگانان رتبه بندی می شوند؟

 18. مشکلات ۷۶ هزار بنگاه اقتصادی غیردولتی برای گرفتن وکیل

 19. پرداخت ۲۰ هزار میلیارد تومان یارانه از جیب کشاورزان!

 20. تولد سالانه ۴۰۰۰ کودک ناشنوا در کشور/ هزینه ۵۰ میلیونی کاشت حلزون شنوایی

 21. بولتون: ایران نباید توان غنی سازی اورانیوم داشته باشد

 22. لاوروف: فقط ایران مسئول حفظ برجام نیست/اروپا می‌توانست موضع قاطع‌تری علیه آمریکا بگیرد

 23. راهکار حفظ بازار کالاهای صادرای

 24. کامنت‌های برتر مخاطبان الف: دولت اگر جوابی به سریال گاندو دارد، اسنادش را ارائه کند/ انتظار این بود که دادستان عذرخواهی کند/ هرچه تحریم‌ها بیشتر شود، تاثیرش کمتر می‌شود

 25. جزئیات برنامه‌‌های عملیاتی اصلاح ساختار بودجه در کوتاه مدت/کدام سازمانها و وزارت خانه‌ها مسئولیت دارند؟

پربحث‌های دیروز

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 3. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 4. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 5. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 6. توانا بود هرکه با ما بود!

 7. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 8. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 9. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 10. تصویب طرحی در آمریکا برای مصادره دارایی‌های ایران

 11. ترامپ: «رند پال» مسئول مذاکره با ایران نیست/محدودیت ایران باید صد ساله باشد

 12. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 13. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 14. حمله دوباره ترامپ و هوادارانش به ایلهان عمر

 15. هم‌نشینی عقرب و دانش‌آموز در مدرسه

 16. ادعای گاردین درباره پیشنهاد «قابل توجه» ظریف به آمریکا

 17. دلیل تحریم های خارجی و داخلی صدا و سیما چیست؟/ دیکتاتوری با حرکت انقلاب اسلامی تعارض دارد

 18. قاتل «کلاهی» به حبس ابد محکوم شد/ دادگاه هلند ادعای این کشور علیه ایران را رد کرد

 19. ترامپ به فیفا: حق ندارید یک دلار هم به ایران بدهید

 20. ظریف: منطقه و جهان به سردار سلیمانی بدهکار است

 21. شایعه پناهنده شدن سعید معروف به آمریکا

 22. واکنش سازمان ملل به محدودیت دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک

 23. اصلاح ساختار بودجه بدون اصلاح اقتصاد کشور معنا ندارد

 24. توقف شوک در بازار ارز

 25. روحانی خطاب به مکرون: از دست رفتن فرصت‌ها ایران را مجبور به اجرای گام سوم می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 3. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 4. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 5. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 6. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 7. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 8. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 9. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 10. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 11. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 12. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 13. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 14. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 15. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 16. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 17. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 18. توانا بود هرکه با ما بود!

 19. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 20. بی مهری دولت به رسانه ملی

 21. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 22. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 23. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 24. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 25. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

پربحث‌های دیروز

 1. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 2. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 3. تصویب طرحی در آمریکا برای مصادره دارایی‌های ایران

 4. ترامپ: «رند پال» مسئول مذاکره با ایران نیست/محدودیت ایران باید صد ساله باشد

 5. حمله دوباره ترامپ و هوادارانش به ایلهان عمر

 6. ادعای گاردین درباره پیشنهاد «قابل توجه» ظریف به آمریکا

 7. قاتل «کلاهی» به حبس ابد محکوم شد/ دادگاه هلند ادعای این کشور علیه ایران را رد کرد

 8. ترامپ به فیفا: حق ندارید یک دلار هم به ایران بدهید

 9. ظریف: منطقه و جهان به سردار سلیمانی بدهکار است

 10. واکنش سازمان ملل به محدودیت دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک

 11. روحانی خطاب به مکرون: از دست رفتن فرصت‌ها ایران را مجبور به اجرای گام سوم می‌کند

 12. حقایقی از ماجرای ناپدید شدن غول نفتی ملکه در تنگه هرمز!

 13. سردار فدوی: آمریکایی‌ها در خلیج‌فارس تحت فشار شدید روانی هستند

 14. ترامپ دوباره رییس جمهور می‌شود! نه؟

 15. ریابکوف: ایجاد محدودیت برای دیپلمات‌های ایران توسط آمریکا، آزار سیاسی است

 16. انتقاد اندیشکده آمریکایی از تهدیدهای خصمانه آمریکا علیه ایران

 17. وزیر خارجه انگلیس: زبان ترامپ توهین آمیز است

 18. هیأتی از حماس احتمالا هفته آینده به تهران می‌آید

 19. چه کسی همسر حاکم دبی را فراری داد؟

 20. توهم پمپئو درباره موشک‌های ایران

 21. افزایش ۸ میلیون دلاری قیمت اف-۳۵ با حذف ترکیه

 22. لندن، انگلیسی بودن کشتی توقیف‌شده در خلیج فارس را تکذیب کرد

 23. سیاستمدار صهیونیست از توقیف کشتی قاچاقچی‌ها خشمگین شد

 24. آرژانتین حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد

 25. ناوگان دریایی آمریکا به توقیف نفتکش درخلیج فارس واکنش نشان داد

پربحث‌های هفته

 1. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 2. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 3. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 4. ظریف: بالاخره نفتمان را خواهیم فروخت اما شرافتمان را هرگز!

 5. جزئیاتی از طرح فرانسه برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا

 6. سیدحسن نصرالله: ترامپ پس از دریافت نامه تهدیدآمیز ایران، حمله را متوقف کرد

 7. ایران، لیبی و عراق نیست آقای ترامپ/ راهبرد تکراری آمریکا در برابر ایران

 8. واکنش یک‌کلمه‌ای ظریف به ادعای سرنگونی پهپاد ایرانی

 9. رویترز خبر داد: صدور ویزا برای ظریف با دستور پمپئو

 10. روحانی: تنهایی آمریکا در خروج از برجام /سوداگران دلار را برای کالای اساسی گرفتند اما بد عمل کردند

 11. اعتراف ژنرال آمریکایی به قدرت ایران در منطقه

 12. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 13. تصویب طرحی در آمریکا برای مصادره دارایی‌های ایران

 14. ترامپ: «رند پال» مسئول مذاکره با ایران نیست/محدودیت ایران باید صد ساله باشد

 15. هانت: اگر اطمینان یابیم نفتکش ایرانی به سوریه نمی‌رود آزادی آن را تسهیل می‌کنیم

 16. توضیح پنتاگون درباره سرنگونی یک پهپاد در تنگه هرمز

 17. حمله دوباره ترامپ و هوادارانش به ایلهان عمر

 18. محدودیت تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌هایشان در نیویورک

 19. فرانسه، انگلیس و آلمان در حمایت از برجام بیانیه صادر کردند

 20. بازتاب پخش «گاندو» در رسانه‌های خارجی/ دست و پا زدن صهیونیست‌ها برای تبرئه جیسون رضائیان

 21. نتانیاهو: ایران امنیت اسرائیل را به چالش کشیده است

 22. عربستان: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 23. ادعای گاردین درباره پیشنهاد «قابل توجه» ظریف به آمریکا

 24. موگرینی: می‌خواهیم تمهیداتی را اجرا کنیم که ایران با پایبندی کامل به برجام بازگردد

 25. البرادعی: سیاست غربی ها در برجام مثل رفتار یک گاو در چینی فروشی است !

آخرین عناوین