جزئیات لغو اجرای طرح زوج و فرد از روز شنبه

گروه اجتماعی الف،   3980327163
جزئیات لغو اجرای طرح زوج و فرد از روز شنبه

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران جزئیات طرح کنترل آلودگی هوا (زوج و فرد سابق) را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، محسن پورسیدآقایی صبح امروز در نشست خبری که به منظور تشریح جزئیات طرح جدید ترافیکی که از روز اول تیر ماه در پایتخت اجرا می‌شود، گفت: سال گذشته اجرای مرحله اول طرح ترافیک در دستور کار قرار گرفت اما از آنجایی که سوالات و ابهامات زیادی در مورد اجرای مسائل جدید وجود داشت با این حال ضمن پاسخگویی به همه ابهامات و سوالات این طرح را اجرا کردیم که خوشبختانه نتایج خوبی به همراه داشت.

وی با بیان اینکه اجرای طرح ترافیک جدید موجب کاهش ۲۲ درصدی ورود خودرو به مناطق مرکزی شهر شد، گفت: با توجه به موفقیت‌های مرحله اول طرح ترافیک، مرحله دوم را آغاز کردیم.

پورسید آقایی با بیان اینکه طرح زوج و فرد ۱۴ سال است که اجرایی می‌شود اما نتوانسته به اهداف خود که همان کنترل آلودگی هوا است برسد، گفت: قرار بود طرح زوج و فرد تردد خودروها را نصف کند اما حالا به جایی رسیدیم که بیش از دو برابر خودرو در تهران وجود دارد و عملاً زوج و فرد بی‌فایده است و نتوانسته کنترل آلودگی هوا را محقق کند.

وی با بیان اینکه با مطالعه تطبیقی و مشاوره‌های دانشگاهی نهایتاً به این نتیجه رسیدیم که طرح زوج و فرد کارایی خود را از دست داده و باید طرحی دیگر در زمینه کنترل و آلودگی هوا اتخاذ کرد، گفت: نهایتاً طرح کنترل آلودگی هوا را جایگزین زوج و فرد سابق کردیم.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه بر این اساس مقرر شد که دیگر ملاک عمل، پلاک زوج یا فرد نباشد گفت: در گذشته پلاک‌های فرد ۲۶ روز در فصل و پلاک‌های زوج ۳۶ روز در فصل تردد می‌کردند که موجبات بروز مشکلاتی شده بود اما حالا ۲۰ روز ثابت برای هر خودرو با هر پلاکی در نظر گرفتیم که مالکان می‌توانند در هر روز که مایل هستند به صورت رایگان وارد محدوده شوند.

پورسید آقایی با بیان اینکه همه خودروها برای استفاده از تخفیف و این ۲۰ روز رایگان باید در سامانه تهران من ثبت نام کنند، گفت: تا کنون یک میلیون خودرو اطلاعات خود را در سامانه تهران من ثبت کرده‌اند و این در حالیست که در پایتخت چهار میلیون خودرو وجود دارد.

وی در مورد روزهای پنجشنبه نیز با بیان اینکه تردد در روزهای پنجشنبه در محدوده طرح ترافیک رایگان است گفت: پنجشنبه‌ها از ساعت ۶:۳۰ تا 13 طرح ترافیک در محدوده کنترل آلودگی هوا یا زوج و فرد سابق اجرایی می‌شود.

سرانجام ساماندهی پارک حاشیه‌ای
پورسیدآقایی در ادامه در مورد سرانجام ساماندهی پارک حاشیه‌ای با بیان اینکه تمامی کارهای زیربنایی اجرایی این طرح که مصوبه شورای شهر را دارد انجام شده و قرار است از اول تیرماه طرح پایلوت پارک حاشیه‌ای در منطقه ۲ اجرا شود گفت: با خودروهایی که تجهیز شده هر ۳۰ دقیقه یک بار از معابر که مشخص شده است عکسبرداری و فیلمبرداری می‌شود و با ارسال اطلاعات به سرور مشخص می‌شود که کدام خودروها بیش از نیم ساعت توقف در پارک حاشیه توقف داشتند.

وی در ادامه با بیان این که براساس مصوبه شورای شهر تهران افرادی که حساب شهروندیشان قبل از تردد در محدوده ترافیکی شارژ شده باشد، می‌توانند از ۲۰ درصد تخفیف در پرداخت بهای عوارض بهره‌مند شوند،گفت: براساس مصوبه شورا افرادی که برای تردد در محدوده طرح ترافیک و محدوده کنترل آلودگی هوا حساب شهروندیشان شارژ نباشد تا ۳۰ روز فرصت دارند که نسبت به پرداخت عوارض اقدام کنند و می‌توانند از تخفیف ۲۰ درصدی استفاده کنند اما اگر بعد از ۳۰ روز عوارض خود را پرداخت نکنند علاوه بر این که از تخفیف بهره‌مند نمی‌شوند اطلاعات آنان برای جریمه شدن به پلیس ارسال می‌شود و علاوه بر عوارض، جریمه نیز می‌شوند.

پورسیدآقایی با اشاره به این که داشتن معاینه فنی برتر سبب می‌شود که افراد از تخفیف ۲۵ درصدی بهره‌مند شوند،اظهارکرد: ما به دنبال هوای پاک هستیم و معتقدیم که این تشویق‌ها در راستای اخذ معاینه فنی برتر می‌تواند بیشتر شود چرا که موجب کاهش آلودگی هوا می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا معاینه فنی خودروهای سنگین نیز چک می‌شود، گفت: همه کامیون‌ها تحت پوشش دوربین‌ها کنترل می‌شود اما در گذشته روش معاینه فنی کامیون‌های دیزلی درست نبود چرا که با آرام فشار دادن پدال گاز می‌توانستند از تست‌های آلایندگی موفق بیرون بیایند و ما با پدیده‌ای مواجه شدیم که کامیون‌های دیزلی معاینه فنی داشتند اما دودزا بودند. خوشبختانه با همکاری نزدیک با وزارت راه علاوه بر این که در مراکز معاینه فنی دیزلی نظارت سختگیرانه‌تر شد، وسیله‌ای ابداع کردیم که راننده براساس منحنی سرعت پدال گاز را فشار دهد و توانستیم در کنترل معاینه فنی خودروهای دیزلی در سال گذشته موفق‌تر باشیم.

پورسیدآقایی در پاسخ به این سوال که چرا توسعه حمل و نقل عمومی متناسب با اعمال محدودیت نیست و این حقوق مالکانه را دچار خدشه می‌کند،اظهارکرد: ما محدودیت ایجاد نکردیم بلکه عنوان کردیم هر کسی که می‌خواهد می‌تواند از خودروی شخصی خود استفاده کند اما باید هزینه عارضه‌هایی که به شهر وارد می‌کند را پرداخت کند و ممکن است به نظرمان عوارض پایین باشد چرا که هزینه اقتصادی و بهداشتی که آلودگی هوا به مردم وارد می‌کند براساس اعلام رسمی بانک جهانی در تهران ۲.۶ میلیارد دلار در سال است که این رقم بسیار زیاد است.

وی با بیان این که توسعه حمل و نقل عمومی نیز در حال انجام است؛ گفت: سال ۹۷-۹۶ ،۱۳ قطار مترو وارد چرخه شد و امسال نیز ۱۰ قطار اضافه می‌کنیم این در حالیست که از محل درآمدهای طرح ترافیک که حدود ۲۹۶ میلیارد تومان است ۱۳ اتوبوس دو کابینه خریداری کردیم و حالا نیز به کمک بخش خصوصی رفتیم تا نسبت به نوسازی مینی بوس‌های جدید - که مجهز به فیلتر دوده هستند - اقدام شود.

پورسیدآقایی در مورد سرانجام آلایندگی موتورسیکلت‌های نیز با بیان این که سازمان حفاظت محیط زیست و شهرداری به‌شدت به دنبال توقف تولید موتورسیکلت‌های کاربراتوری هستند که خوشبختانه پس از کش و قوس‌های فراوان این مهم محقق شد،اظهارکرد: یکی دیگر از راه‌ حل‌های عبور از موتور سیکلت‌های کاربراتوری این است که براساس قانون به ازای شماره‌گذاری هر موتورسیلکت جدید یک موتور کاربراتوری از چرخه خارج شود که قرار بود در دی ماه سال گذشته این مهم محقق شود اما با فشار رسانه‌ای بخش موتورسازی این اتفاق مهم یک سال به تعویق افتاد و به نظر می‌رسد می‌توانیم با کمک رسانه‌ها این مطالبه را ایجاد کنیم تا در زمستان امسال حداقل این مصوبه خوب اجرایی شود و مطمئن هستیم اگر این اتفاق بیفتد ظرف دو تا سه سال همه موتورهای قدیمی از رده خارج می‌شوند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که چه ضمانتی وجود دارد که از اول تیر ماه طرح ترافیک جدید اجرایی شود و سایر دستگاه‌ها مانع آن نشوند، تاکید کرد: اجرای طرح ترافیک جدید مصوبه شورای ترافیک را دارد و طی روزهای گذشته فرمانده تهران بزرگ و رئیس پلیس راهور نیز واکنش‌های مثبتی در خصوص اجرای این طرح داشتند.

پورسیدآقایی در پاسخ به این سوال که چرا ساکنان محدوده ترافیک برای استفاده از تخفیف ۵۰ درصدی در ابتدا می‌بایست عوارض پسماند و نوسازی خود را پرداخت کنند، گفت: ساکنان محدوده طرح ترافیک نباید به شهرداری بدهکار باشند چراکه قاعده‌مند نیست که آن‌ها بخواهند از یک تخفیف شهرداری برخوردار باشند در حالی که در سایر قسمت‌ها به شهرداری بدهکار هستند پس شهر چگونه اداره شود؟

وی با بیان این که ما به دنبال کسب درآمد نیستم چرا که در سال گذشته به دلیل اجرایی طرح ترافیک جدید ۵۴ میلیارد تومان از درآمدهای شهرداری کم شد،اظهارکرد: به شهروندان قول دادیم که نام خبرنگارانی که سهمیه طرح ترافیک دریافت کردند به همراه نام رسانه‌هایشان منتشر شود اما هنوز فرآیند ثبت نام همه سهمیه بگیران تکمیل نشده است و به محض اتمام پروسه ثبت نام و تأیید اسامی آن‌ها منتشر می‌شود.

پورسیدآقایی در مورد سرانجام فعالیت تاکسی‌های اینترنتی با بیان این که مجوز تاکسی‌های اینترنتی در کمیسیون زیربنای دولت مطرح و قرار شد دستورالعملی تحت نظارت وزارت کشور تدوین شود،گفت: در مورد نحوه نظارت و جزئیات این دستورالعمل هنوز جمع‌بندی‌های لازم صورت نگرفته است و به محض تدوین اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی با بیان این که شهرداری تهران می‌تواند مشابه آژانس‌ها با این خودروهای اینترنتی رفتار کند، گفت: باید این خودروها ضابطه مند شوند و مجوز بگیرند. در غیر این صورت ما با چه مکانیزمی با آن‌ها رفتار بکنیم؟

پورسیدآقایی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که گفته می‌شود تعداد مسافران مترو کم شده است،اظهارکرد: میزان جذب مسافر در مترو در سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبلترش رشدی نداشته اما تعداد مسافران مترو در محدوده مرکزی شهر رشد داشته است.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 2. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

 3. تلافی‌که تعارف ندارد!

 4. چند نکته درباره حکم دادگاه یکی از اعضای شورای شهر اصفهان

 5. ورود برق آسا تکاوران سپاه به نفتکش انگلیسی  

 6. کدام یگان سپاه نفتکش انگلیسی را توقیف کرد؟ + عکس

 7. وعده «وزیر صنعت» برای کاهش چشمگیر قیمت کالاهای وارداتی

 8. آقای رییس جمهور؛ اعداد همه واقعیت‌ها را نمی‌گویند

 9. تظاهرات گسترده مخالفان پوتین در مسکو   

 10. زوایای پنهان قتل «علیرضا شیرمحمدعلی» در زندان

 11. زندگی در باستی هیلز لواسان جرم است؟

 12. تاملی بر یک تفسیر اشتباه از شأن امام جمعه و روحانیت

 13. عبدی: دولت با وضع فعلی‌اش نیازی به برانداز ندارد/ اگر جهانگیری در دولت کارایی ندارد؛  بگوید کار نمی‌کنم

 14. ادعای یک مقام پنتاگون: «طرح عبور آزاد و باز» در تنگه هرمز به زودی عملیاتی می‌شود

 15. نشریه انگلیسی: بولتون لندن را فریب داد

 16. ضعف در دیپلماسی سلامت برای نجات جان شیخ زکزاکی

 17. افزایش قیمت سکه در بازار / آخرین قیمت دلار + جدول

 18. تصاویر هوایی از شهر استانبول  

 19. واکنش عمان به توقیف نفتکش انگلیس

 20. کشف ۴ مزرعه بیت‌کوین در دماوند

 21. حسین علیزاده:‌ برخی برنامه‌های تلویزیون بزرگترین مقلد آمریکاست

 22. شاخص بورس تهران رشد کرد

 23. هیجان خطرناک در اتوبان‌های تبریز  

 24. کواکبیان: انگلیس هر چه زودتر نفتکش توقیف شده ما را آزاد کند

 25. بختیاری رئیس کمیته امداد شد

پربحث‌های دیروز

 1. حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟

 2. تصاویر دیده نشده از داخل ناو یو اس اس باکسر آمریکا  

 3. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 4. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 5. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 6. سیاست های ترامپ در برابر ایران کاملا شکست خورده است

 7. آقای ترامپ نتوانستید بزنید

 8. چرا ایرانیان به استانبول سفر می‌کنند

 9. دلایل توقیف نفتکش انگلیسی مشخص شد

 10. ظریف: اقتصاد ما کمتر از سال قبل در رنج است/ در حال از دست دادن اعتبارم هستم

 11. تابستان به سبک دهه ۶۰  

 12. واکنش روسیه به توقیف نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز

 13. حمله ناجوانمردانه ۹ نفره به یک طلبه جوان + عکس

 14. نفتکش نوک مدادی بزن کنار! / توییت‌های طنزآمیز کاربران ایرانی درباره توقیف نفتکش انگلیسی   

 15. ماجرای استندآپ جنجالی علیرضا خمسه در کانادا

 16. رهامی: اصلاحات «مانیفست» می خواهد/ مخالفان قانون اساسی اصلاح‌طلب نیستند

 17. وزیر خارجه انگلیس: تلاش می‌کنیم از طریق دیپلماسی نفتکش‌مان را آزاد کنیم

 18. حمل و نقل دریایی انگلیس خواستار بازگشت سریع نفتکش این کشور شد

 19. عقب‌نشینی خفت‌بار سعودی‌ها

 20. انتشار فیلم رصد ناو «باکسر» توسط پهپاد نیروی هوافضای سپاه/ یک دروغ دیگر در کارنامه ترامپ  

 21. نفتکش انگلیسی وارد لنگرگاه بندرعباس شد

 22. پامپئو: ترامپ آماده دیدار با مقامات ایرانی بدون هیچگونه پیش‌شرطی است

 23. پورابراهیمی: حباب قیمت ارز در حال شکستن است

 24. چهار کشتی ایرانی در انتظار سوخت در بنادر برزیل/ تامین سوخت یک کشتی از منابع نامعلوم

 25. جلسه محاکمه عاملان قتل علیرضا شیرمحمدعلی برگزار شد + تصاویر

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 3. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 4. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 5. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 6. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 7. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 8. حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟

 9. تصاویر دیده نشده از داخل ناو یو اس اس باکسر آمریکا  

 10. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 11. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 12. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 13. توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه

 14. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 15. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 16. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 17. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 18. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 19. خط و نشان پلیس برای سلبریتی‌های بد حجاب در فضای مجازی

 20. جلسه اضطراری دولت انگلیس پس از توقیف نفتکش این کشور

 21. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 22. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 23. توانا بود هرکه با ما بود!

 24. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 25. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

پربحث‌های دیروز

 1. جلسه محاکمه عاملان قتل علیرضا شیرمحمدعلی برگزار شد + تصاویر

 2. هزینه‌های ۲۰ میلیونی یک دبستان لاکچری + جدول

 3. مشروح جلسه بیستم دادگاه رسیدگی به پرونده بانک سرمایه

 4. پرواز با کوچک‌ترین هواپیمای جهان+فیلم و تصاویر  

 5. نرم‌افزار فیس‌اپ، پیرمان می‌کند یا تخلیه اطلاعاتی؟

 6. حناچی: جلوی تخریب باغات را گرفته‌ایم

 7. توضیح فرماندار فردیس درباره ضرب و شتم یک طلبه

 8. کندوان یکطرفه شد/ ترافیک سنگین محور هراز

 9. بازگشت معتادان به محله‌های جنوبی پایتخت  

 10. سالاری: توسعه خدمات غیرحضوری و تسهیل خدمات حضوری با بهره‌گیری از IT انجام می‌شود

 11. ریاض یک خدمه کشتی ایرانی را به عمان فرستاد

 12. کیفرخواست ۱۰ مدیر بانک سرمایه قرائت شد

 13. اتصال مدارس به شبکه ملی اطلاعات تا پایان سال

 14. پرونده نجفی از لحاظ دادسرا فاقد نقص است

 15. هوای تهران خنک می‌شود

 16. خیزش موقتی گردوخاک در تهران

 17. گزارش سیلاب گلستان به کجا رسید؟

 18. برگزاری انتخابات شورایاری‌ها منوط به نظر سه قوه

 19. نامه دادستان کشور به مقامات قضایی نیجریه

پربحث‌های هفته

 1. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 2. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 3. خط و نشان پلیس برای سلبریتی‌های بد حجاب در فضای مجازی

 4. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 5. توضیحات دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره نامه توکلی به رئیسی

 6. زنان مجرد شادتر هستند یا زنان متاهل؟

 7. رئیس قوه قضائیه: ماموریتم در گام دوم انقلاب اجرای عدالت و مبارزه با فساد است/ گزارشگران فساد را مورد تشویق قرار می‌دهیم

 8. «سرمایه اجتماعی» با توییت بازی مسوولان بدست نمی آید!

 9. خانم چادری و آقای ریشوی پاساژ پروانه!

 10. وزیر بهداشت: خواب از چشمانم رفته است/ برخی به جای واردات «استنت قلب»۲ میلیون یورو کابل برق آوردند

 11. احتمال لغو عوارض ورود به محدوده زوج و فرد تهران

 12. هم‌نشینی عقرب و دانش‌آموز در مدرسه

 13. جلسه محاکمه عاملان قتل علیرضا شیرمحمدعلی برگزار شد + تصاویر

 14. چگونه با اسناد غیررسمی از پرداخت بدهی به بانک فرار کنیم؟!

 15. صفر تا صد «توئیت‌های ۲۰ میلیونی» در نظام سلامت/ وزیر از کدام فساد حرف می‌زند؟

 16. ماجرای فروش کالباس خوک در مشهد

 17. ادامه رایزنی‌ها با مجلس برای رتبه‌بندی معلمان/ ابلاغ اعتبار رتبه‌بندی

 18. بیانیه بیش از 40 تشکل دانشجویی سراسر کشور در واکنش به لایحه جامع تامین امنیت زنان

 19. هزینه‌های ۲۰ میلیونی یک دبستان لاکچری + جدول

 20. وکیل نجفی: احتمالا یک فرد مسلح دیگر در صحنه قتل حضور داشته/ نجفی با اسلحه به حمام رفت که او را به زندگی برگرداند

 21. دلایل بازداشت اکبر طبری اعلام شد

 22. زندگی در باستی هیلز لواسان جرم است؟

 23. واکنش سخنگوی قوه قضائیه به نامه توکلی: احتمال قرار مجدد برای نماینده ابهر وجود دارد

 24. شوخی امین حیایی در «عصر جدید» خبرساز شد

 25. مشکلات ۷۶ هزار بنگاه اقتصادی غیردولتی برای گرفتن وکیل

آخرین عناوین