«دروغ»؛ نگاهی به «روایت بن سلمان» از آغاز جنگ یمن

گروه جهان الف،   3980327120 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
«دروغ»؛ نگاهی به «روایت بن سلمان» از آغاز جنگ یمن

در پنجمین سال جنگ یمن، ولی‌عهد سعودی روایتی از آغاز جنگ ارائه کرد که با روایت صنعاء، در تناقض کامل است.

فارس نوشت: «محمد بن سلمان آل سعود» ولی‌عهد و وزیر دفاع سعودی، در مصاحبه‌ای با روزنامه الشرق الاوسط که روز یکشنبه (۲۶ خردادماه) منتشر شد، روایت جدیدی از آغاز جنگ یمن ارائه کرد. 

جنگ یمن روز ششم فروردین سال ۱۳۹۴ آغاز شد و تا امروز ادامه یافته است. مصاحبه بن سلمان در آخر ماه سوم سال پنجم جنگ ارائه شده و با روایتی که یمنی‌ها از آغاز جنگ دارند، در تناقض است. گفت‌وگوی بن سلمان با سردبیر الشرق الاوسط که در آن روایت خود را مطرح کرد

روایت بن سلمان

بن سلمان در پاسخ به این سوال الشرق الاوسط که پرسید «چهار سال از عملیات ائتلاف عربی در یمن گذشت. به آنچه در حوزه سیاسی و نظامی محقق شده، چطور می‌نگرید؟ فرصت‌های پایان دادن به بحران یمن چیست بخصوص بعد از حصول توافق‌های استکهلم و بعد از حمله تروریستی که شبه‌نظامیان حوثی به ایستگاه‌های پمپاژ نفت در پادشاهی سعودی و دو فرودگاه نجران و أبها انجام دادند؟» مدعی شد:

«همه فراموش کرده یا خود را به فراموشی زده‌اند که بحران در یمن چگونه آغاز شد».

«عملیات ائتلاف، بعد از تمام شدن همه راه‌حل‌های سیاسی جامعه بین‌الملل آغاز شد. راهکارهایی که بین طرف‌های یمنی و شبه‌نظامیان حوثی مطرح شد. باید اینجا یادآوری کرد که پادشاهی سعودی، پیشگام [حمایت از] راهکاری سیاسی است. اوست که طرح ابتکار خلیج [فارس] را ارائه و از سال ۲۰۱۱ برای انتقال سیاسی مسالمت‌آمیز در یمن تلاش و از گفت‌وگوی ملی حمایت و بیش از هفت میلیارد دلار برای حمایت از اقتصاد و توسعه یمن بین سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ هزینه کرده است. تلاش‌های پادشاهی سعودی از سال ۲۰۱۱ با هدف تحقق انتقال سیاسی روان در یمن بوده به طوری که استقلال یمن و حاکمیت و انسجام نهادهای سیاسی و امنیتی آن حفظ شود و وارد وضعیت آشوب نشود. عملا، طرف‌های یمنی در ریاض،‌ طرح ابتکار خلیجی و مکانیزم اجرایی آن را امضا کردند. همه طرف‌های یمنی از جمله حوثی‌ها در گفت‌وگوی ملی فراگیر یمن حضور داشتند».

روایت صنعاء

روایت بن سلمان، با روایت یمنی‌ها در تضاد است. گزارش‌های خبری نزدیک به صنعاء می‌گوید: 

حدود دو ماه بعد از قیام ۱۱ فوریه ۲۰۱۱ (۲۲ بهمن ۸۹) مردم یمن علیه دولت «علی عبدالله صالح»، کشورهای عربی خلیج فارس به رهبری عربستان طرحی (به نام المُبادرة الخلیجیة) برای نجات نفوذ خود در یمن و همچنین نجات صالح (متحد خود) ارائه کردند که در نهایت، معاون او «عبدربه منصور هادی» به قدرت رسید. صالح و ۵۰۰ نفر از اطرافیانش هم مصونیت قضایی گرفتند تا از محاکمه در امان باشند. منصور هادی نیز برای یک مدت دو ساله دوره انتقالی و در فوریه ۲۰۱۲ قدرت را در دست گرفت و بعد از امضای سند گفت‌وگوی فراگیر ملی یک سال دیگر بقای او (یعنی تقریبا یک ماه قبل از شروع جنگ) در این منصب تمدید شد. با تغییر رأس هرم قدرت در سال  ۲۰۱۱، تقریبا هیچ تغییری در جهت برآورده شدن خواست مردم معترض حاصل نشد و صرفا ویترین حکومت تغییر کرد، تا آنکه اعتراض‌ها به رهبری جنبش انصارالله بالا گرفت و منجر شد به برگزاری مذاکراتی میان معترضان و دولت منصور هادی.

نکته مهم در روایت صنعاء که مورد تأیید نماینده وقت سازمان ملل است:

هم‌زمان، جمال بن عُمر اولین فرستاده «مغربی» سازمان ملل در امور یمن از جانب جامعه‌بین‌الملل، میانجی دو گروه درگیر بود. او پنج سال در این سمت بود اما هر چه به جلوتر می‌رفت، فشار عربستان و شورای همکاری خلیج فارس را بیش از پیش احساس می‌کرد تا اینکه کمتر از یک ماه پس از آغاز جنگ (۱۶ آوریل ۲۰۱۵) ناچار شد استعفا کند.

اما دلیل استعفای اولین فرستاده سازمان ملل در امور یمن:

جمال بن عمر پس از استعفا و رها شدن از فشار عربستان، یکی از مهم‌ترین حقایق «روایت آغاز جنگ یمن» را فاش کرد. بن‌عمر دوشنبه ۲۷ آوریل ۲۰۱۵ در مقر سازمان ملل در نیویورک در کنفرانسی خبری گفت «من به اعضای شورای امنیت گفتم که یمنی‌ها زمانی که در حال دستیابی به توافق [برای حل مشکلات خود] بودند، حملات هوایی ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی آغاز شد». 

بنابراین آنچه بن سلمان گفت که مذاکرات به نتیجه نرسید، تناقضی بزرگی است. بن‌عمر نماینده سازمان ملل آوریل ۲۰۱۵ (یک ماه پس از آغاز جنگ) می‌گوید، مذاکرات طرف‌های یمنی تقریبا به نتیجه رسیده بود که عربستان حملات هوایی به یمن را آغاز کرد. بنابراین، طرفی که مذاکره را کنار زد و جنگ نظامی را آغاز کرد، عربستان است.

ادامه روایت بن سلمان: 

«متأسفانه ایران از طریق شبه‌نظامیان وابسته به خود، مسیر سیاسی در یمن را تعطیل و اشغال شهرهای یمن و سلطه بر مقدرات کشور یمن را آغاز کرد. پادشاهی سعودی همه فرصت‌ها را برای حل مسالمت‌آمیز در اختیار قرار داد اما ایران روی تحمیل وضع موجود از طریق [انتقال] سلاح در کشورهای عربی حساب کرده بود».

ادامه روایت صنعاء:

چند ماه قبل از استعفای نماینده سازمان ملل در امور یمن، عربستان هم‌زمان با مذاکرات انصارالله و احزاب یمنی با دولت منصور هادی، مشاهده کرد که روال مذاکرات به نفع ریاض نیست و یمنی‌ها در حال نوعی توافق برای اداره کشور (بدون نفوذ ریاض) هستند. به همین دلیل  ۲۲ ژانویه ۲۰۱۵ خالد بحاح نخست‌وزیر وقت یمن و دولت او تحت فشار عربستان استعفا کرد تا روند مذاکراتی که به سود ریاض نبود، متوقف شود یا تغییر کند. این اتفاق، نکته دیگری است که روایت بن سلمان را رد و ثابت می‌کند، ریاض روند حل سیاسی را سرکوب و تعطیل کرده است.

نکته بسیار مهم؛ چرا هادی مشروعیت ندارد؟ 

۲۴ ساعت قبل از استعفای نخست‌وزیر دولت هادی، مدت قانونی ریاست هادی به پایان رسید. لذا در مقابل منطق مخالفان مبنی بر اینکه او مشروعیت ندارد، هادی ناچار شد برای ادامه حضور در قدرت، تن به توافقی با جنبش انصارالله بدهد که هدف آن تدوین یا اصلاحات در قانون اساسی و سیاست اداره کشور بود؛ اموری که احزاب مختلف از جمله احزاب جنوب یمن نیز خواستار آن بودند. عربستان سعودی از این اقدام هادی خشمگین شد و فشار برای استعفای او را آغاز کرد. انصارالله برای ابراز حسن نیت خود که نشان دهد اقداماتش برای تسلط بر قدرت نیست، چند وزارتخانه‌ای را که منصور هادی قولش را به انصارالله داده بود، به احزاب جنوب بخشید تا عملاً ثابت کند به دنبال اصلاح سیاست اداره کشور و تحقق خواسته‌های مردم است. بعد از استعفای خالد بحاح، مذاکرات سیاسی احزاب مختلف یمن، همچنان به ضرر عربستان پیش رفت تا اینکه سرانجام منصور هادی که تحت فشار عربستان قرار گرفته بود، استعفا کرد و به عربستان گریخت حال آنکه دوره ریاستش نیز تمام شده بود و عملا او رئیس جمهور نبود. 

ادامه روایت بن سلمان؛  در حالی که گزارش‌های خبری و حتی نماینده سازمان ملل در آن زمان حرفی از ایران یا چیزی به نام «دخالت ایران» نزده‌اند، اکنون بن‌سلمان همه اتفاقات را به ایران مرتبط می‌کند و روایتش را با تأکید بر «قانونی بودن» دولت مستعفی هادی، اینطور ادامه می‌دهد: 

«متأسفانه جامعه بین‌الملل آن‌زمان با این شیوه توسعه‌طلبانه و فرقه‌گرایانه ایران برخورد نکرد، لذا از طریق شبه‌نظامیان خود تلاش کرد بر کل یمن مسلط شود. اما ملت یمن و سرانش مقابل این دخالت ایران موضعی تاریخی گرفتند. ما با برادرانمان در ائتلاف، در پاسخ به درخواست دولت قانونی برای حمایت از یمن و مردمش و امنیت ملی خود  شتافتیم و تعلل نکردیم. پس پادشاهی سعودی نمی‌تواند حضور شبه‌نظامیانی خارج از نهادهای کشور را در مرز خودمان بپذیرد». 

ادامه روایت صنعاء:

بعد از فرار (بحاح) نخست‌وزیر و (هادی) رئیس جمهور مستعفی یمن به عربستان که دوره موقت او نیز به پایان رسیده و رسما رئیس جمهور نبود، جنگ از ششم فروردین ۱۳۹۴ آغاز شد و در حالی که طبق وعده ریاض به واشنگتن، قرار بود ظرف یک ماه طومار انصارالله در هم پیچیده شود، این جنگ اکنون سال پنجم را پشت سر می‌گذارد و نه تنها ریاض اهدافش را محقق نکرده بلکه جنگ به خاک خودش در دو منطقه جازان و نجران کشیده شده و اخیرا وزیر دفاع دولت نجات ملی یمن وارد خاک عربستان شد و از نیروهایش در خط مقدم بازدید کرد.

ادامه روایت بن سلمان: 

«الحمد لله، بیشتر خاک یمن آزاد شده و ما از تلاش‌ها برای رسیدن به حل سیاسی بحران یمن، حمایت کرده‌ایم. اما متأسفانه شبه‌نظامیان حوثی به زیان منافع یمن و ملت عزتمندش، برنامه‌های ایران را به پیش می‌برند... موضع ما در ائتلاف در خصوص تمام شدن بحران یمن خیلی روشن است. ما از تلاش‌ها برای حصول راهکار سیاسی طبق قطعنامه شورای امنیت به شماره ۲۲۱۶ و طرح ابتکار خلیجی و مکانیزم اجرایی آن و نتیجه گفت‌وگوی فراگیر ملی حمایت می‌کنیم و مشارکت طرف‌های یمنی در روند سیاسی را می‌پذیریم اما طبق سه مرجع [که اشاره کردم]».

نکته پایانی؛ ادعای عجیب بن‌سلمان:

«عملیات و حمایت خود از ملت یمن را برای نیل به حمایت، استقلال و حاکمیتش به هر مقدار قیمت، ادامه می‌دهیم. در عین حال، پادشاهی سعودی کار خود در دو سطح انسانی و اقتصادی و در حوزه بازسازی مناطق آزادشده را ادامه می‌دهد. هدف ما فقط آزادسازی یمن از شبه‌نظامیان ایران نیست بلکه تحقق رفاه، ثبات و شکوفایی برای همه مردم یمن نیز هدف ماست».

اکنون که بن سلمان هدفش در یمن را «رفاه مردم یمن» عنوان کرده، نباید نادیده گرفت که (طبق گفته نیویورک تایمز در تابستان سال گذشته)،‌ بیش از پنجاه هزار یمنی تا یک سال پیش به دلیل جنگ کشته شده‌اند. هم‌زمان صدها هزار نفر آواره شده، میلیون‌ها یمنی در معرض گرسنگی، قحطی و بیماری هستند و زیرساخت‌های این کشور که فقیرترین کشور عربی است، ویران شده است. آگوست 2017 (مرداد 1396) وزارت حقوق بشر دولت نجات ملی یمن در صنعاء گزارش داد که شمار مجموع قربانیان یمن در نتیجه محاصره عربستان و امارات و جنگ آنان، 247 هزار یمنی جان خود را از دست داده‌اند.

 

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 2. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 3. حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟

 4. نفتکش نوک مدادی بزن کنار! / توییت‌های طنزآمیز کاربران ایرانی درباره توقیف نفتکش انگلیسی   

 5. ظریف: اقتصاد ما کمتر از سال قبل در رنج است/ در حال از دست دادن اعتبارم هستم

 6. استیضاح حجتی منتفی شد

 7. جلسه محاکمه عاملان قتل علیرضا شیرمحمدعلی برگزار شد + تصاویر

 8. تاکید ظریف و هانت بر یافتن راه حل های قانونی و پرهیز از افزایش تنش

 9. توقیف نفتکش انگلیسی نشانه اقتدار نظامی ایران است

 10. چهار کشتی ایرانی در انتظار سوخت در بنادر برزیل/ تامین سوخت یک کشتی از منابع نامعلوم

 11. حمله ناجوانمردانه ۹ نفره به یک طلبه جوان + عکس

 12. آیا ایران‌خودرو و سایپا آنطور که ادعا می‌کنند، زیان‌ده هستند؟  

 13. کشتی ایرانی توقیف شده در عربستان آزاد شد

 14. قیمت مسکن ۲۰ درصد کاهش می‌یابد

 15. آخرین قیمت سکه، دلار و طلا در بازار امروز

 16. رسانه‌های جهان درباره توقیف نفتکش انگلیسی چه گفتند؟

 17. انگلیس کاردار ایران را احضار کرد

 18. ادعای جرمی هانت در رابطه با توقیف نفتکش انگلیسی

 19. نرخ بیکاری در استان تهران به زیر 9 درصد رسیده است

 20. مشروح جلسه بیستم دادگاه رسیدگی به پرونده بانک سرمایه

 21. واکنش فرانسه به توقیف نفتکش انگلیسی

 22. عبور و مرور نفتکش‌ها در تنگه هرمز  

 23. جرمی کوربین: ترامپ مسئول تنش‌های خلیج فارس است

 24. کشتی انگلیسی آخرین بار کجا سیگنال مکانیابی فرستاد؟

 25. حامیان ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا به خیابان آمدند  

پربحث‌های دیروز

 1. تصاویر دیده نشده از داخل ناو یو اس اس باکسر آمریکا  

 2. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 3. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 4. سیاست های ترامپ در برابر ایران کاملا شکست خورده است

 5. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 6. آقای ترامپ نتوانستید بزنید

 7. حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟

 8. دلایل توقیف نفتکش انگلیسی مشخص شد

 9. چرا ایرانیان به استانبول سفر می‌کنند

 10. تابستان به سبک دهه ۶۰  

 11. واکنش روسیه به توقیف نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز

 12. ماجرای استندآپ جنجالی علیرضا خمسه در کانادا

 13. نفتکش نوک مدادی بزن کنار! / توییت‌های طنزآمیز کاربران ایرانی درباره توقیف نفتکش انگلیسی   

 14. رهامی: اصلاحات «مانیفست» می خواهد/ مخالفان قانون اساسی اصلاح‌طلب نیستند

 15. وزیر خارجه انگلیس: تلاش می‌کنیم از طریق دیپلماسی نفتکش‌مان را آزاد کنیم

 16. حمل و نقل دریایی انگلیس خواستار بازگشت سریع نفتکش این کشور شد

 17. عقب‌نشینی خفت‌بار سعودی‌ها

 18. انتشار فیلم رصد ناو «باکسر» توسط پهپاد نیروی هوافضای سپاه/ یک دروغ دیگر در کارنامه ترامپ  

 19. نفتکش انگلیسی وارد لنگرگاه بندرعباس شد

 20. پامپئو: ترامپ آماده دیدار با مقامات ایرانی بدون هیچگونه پیش‌شرطی است

 21. پورابراهیمی: حباب قیمت ارز در حال شکستن است

 22. ظریف: اقتصاد ما کمتر از سال قبل در رنج است/ در حال از دست دادن اعتبارم هستم

 23. استیضاح حجتی منتفی شد

 24. پست اینستاگرامی صفحه رهبر انقلاب همزمان با توقیف نفتکش انگلیسی  

 25. واکنش وزیر خارجه انگلیس به توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 3. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 4. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 5. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 6. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 7. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 8. تصاویر دیده نشده از داخل ناو یو اس اس باکسر آمریکا  

 9. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 10. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 11. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 12. توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه

 13. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 14. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 15. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 16. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 17. خط و نشان پلیس برای سلبریتی‌های بد حجاب در فضای مجازی

 18. جلسه اضطراری دولت انگلیس پس از توقیف نفتکش این کشور

 19. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 20. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 21. توانا بود هرکه با ما بود!

 22. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 23. بی مهری دولت به رسانه ملی

 24. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 25. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

پربحث‌های اخیر

 1. تاکید ظریف و هانت بر یافتن راه حل های قانونی و پرهیز از افزایش تنش

 2. چهار کشتی ایرانی در انتظار سوخت در بنادر برزیل/ تامین سوخت یک کشتی از منابع نامعلوم

 3. کشتی ایرانی توقیف شده در عربستان آزاد شد

 4. رسانه‌های جهان درباره توقیف نفتکش انگلیسی چه گفتند؟

 5. انگلیس کاردار ایران را احضار کرد

 6. ادعای جرمی هانت در رابطه با توقیف نفتکش انگلیسی

 7. واکنش فرانسه به توقیف نفتکش انگلیسی

 8. جرمی کوربین: ترامپ مسئول تنش‌های خلیج فارس است

 9. حامیان ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا به خیابان آمدند  

 10. درخواست سخنگوی موگرینی از ایران و انگلیس

 11. ادعای وزیر دفاع انگلیس درباره نفتکش توقیف شده توسط ایران

 12. فضاسازی انگلیس علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل

 13. ظریف: نمی‌توان با هر دولت جدید آمریکا مذاکره کرد/ زمان صرف‌شده برای برجام قابل مذاکره نیست

 14. هشدار کارشناسان سیاسی بریتانیا به «بوریس جانسون» برای حل بحران با ایران

 15. عبدالسلام: عربستان در باتلاق یمن غرق شده است

 16. استقبال سرد از وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در واشنگتن

 17. کشف بزرگترین معدن الماس در روسیه

 18. پیگیری ضاربان طلبه جوان در خوشنام ملارد

 19. واکنش عربستان و امارات به انتقادهای سازمان ملل

 20. ظریف با معاون اول رئیس جمهور ونزوئلا دیدار و گفتگو کرد

 21. هانت: دوشنبه واکنش به اقدام ایران را به پارلمان ارائه می‌دهیم

 22. آماده انقلاب بلاکچین ها باشید

 23. تقاضای مالک کشتی توقیف شده انگلیسی برای دیدار با خدمه

 24. دومین نشست اضطراری انگلیس درباره نفت‌کش توقیف‌شده

 25. کشتی انگلیسی آخرین بار کجا سیگنال مکانیابی فرستاد؟  

پربحث‌های دیروز

 1. سیاست های ترامپ در برابر ایران کاملا شکست خورده است

 2. آقای ترامپ نتوانستید بزنید

 3. دلایل توقیف نفتکش انگلیسی مشخص شد

 4. واکنش روسیه به توقیف نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز

 5. وزیر خارجه انگلیس: تلاش می‌کنیم از طریق دیپلماسی نفتکش‌مان را آزاد کنیم

 6. حمل و نقل دریایی انگلیس خواستار بازگشت سریع نفتکش این کشور شد

 7. عقب‌نشینی خفت‌بار سعودی‌ها

 8. انتشار فیلم رصد ناو «باکسر» توسط پهپاد نیروی هوافضای سپاه/ یک دروغ دیگر در کارنامه ترامپ  

 9. پامپئو: ترامپ آماده دیدار با مقامات ایرانی بدون هیچگونه پیش‌شرطی است

 10. واکنش وزیر خارجه انگلیس به توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران

 11. تاکید ظریف و هانت بر یافتن راه حل های قانونی و پرهیز از افزایش تنش

 12. توصیه انگلیس به کشتی‌های خود برای خودداری از عبور از تنگه هرمز

 13. چهار کشتی ایرانی در انتظار سوخت در بنادر برزیل/ تامین سوخت یک کشتی از منابع نامعلوم

 14. وزارت دفاع آمریکا به توقیف نفتکش انگلیس واکنش نشان داد

 15. واکنش ترامپ به توقیف کشتی انگلیسی

 16. کشتی مصدر به مسیر خود در خلیج فارس بازگشت

 17. کشتی ایرانی توقیف شده در عربستان آزاد شد

 18. رسانه‌های جهان درباره توقیف نفتکش انگلیسی چه گفتند؟

 19. انگلیس کاردار ایران را احضار کرد

 20. ادعای جرمی هانت در رابطه با توقیف نفتکش انگلیسی

 21. آنچه باید درباره نفتکش توقیف‌شده انگلیس بدانیم + تصاویر

 22. دبیرکل سازمان ملل نگران نفتکش انگلیسی شد

 23. منابع غربی مدعی شدند: توقیف دومین نفتکش انگلیس در خلیج فارس

 24. واکنش فرانسه به توقیف نفتکش انگلیسی

 25. المیادین: نتانیاهو بود که ترامپ را از درگیری با ایران برحذر داشت

پربحث‌های هفته

 1. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 2. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 3. توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه

 4. جلسه اضطراری دولت انگلیس پس از توقیف نفتکش این کشور

 5. سیاست های ترامپ در برابر ایران کاملا شکست خورده است

 6. آقای ترامپ نتوانستید بزنید

 7. واکنش یک‌کلمه‌ای ظریف به ادعای سرنگونی پهپاد ایرانی

 8. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 9. ظریف: بالاخره نفتمان را خواهیم فروخت اما شرافتمان را هرگز!

 10. سپاه: ادعاي ساقط كردن پهباد ايراني دروغ است، بزودي اثبات مي كنيم

 11. دلایل توقیف نفتکش انگلیسی مشخص شد

 12. توضیح پنتاگون درباره سرنگونی یک پهپاد در تنگه هرمز

 13. جزئیاتی از طرح فرانسه برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا

 14. واکنش روسیه به توقیف نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز

 15. ایران، لیبی و عراق نیست آقای ترامپ/ راهبرد تکراری آمریکا در برابر ایران

 16. رویترز خبر داد: صدور ویزا برای ظریف با دستور پمپئو

 17. روحانی: تنهایی آمریکا در خروج از برجام /سوداگران دلار را برای کالای اساسی گرفتند اما بد عمل کردند

 18. اعتراف ژنرال آمریکایی به قدرت ایران در منطقه

 19. وزیر خارجه انگلیس: تلاش می‌کنیم از طریق دیپلماسی نفتکش‌مان را آزاد کنیم

 20. حمل و نقل دریایی انگلیس خواستار بازگشت سریع نفتکش این کشور شد

 21. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 22. عربستان: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 23. عقب‌نشینی خفت‌بار سعودی‌ها

 24. انتشار فیلم رصد ناو «باکسر» توسط پهپاد نیروی هوافضای سپاه/ یک دروغ دیگر در کارنامه ترامپ  

 25. تصویب طرحی در آمریکا برای مصادره دارایی‌های ایران

آخرین عناوین