در جلسه رییس بانک مرکزی با فعالان اقتصادی تبریز چه گذشت ؟

آرش کبیری،   3980327097 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

در پی اظهارات غیر مسئولانه رئیس بانک مرکزی در اتاق بازرگانی تبریز، آرش کبیری مدیر گروه حقوقی کمپین حذف ربا عبدالناصر همتی را به مناظره فراخواند. وی در مقاله‌ای در روزنامه آسیا به آنچه در این جلسه گذشت پرداخته است که می‌خوانید.

در جلسه رییس بانک مرکزی با فعالان اقتصادی تبریز چه گذشت ؟

حسب اطلاعات حاصله و صحبت های  همتی که حتی اجازه خروج اخبار آن نیز داده نشد، یکی از حاضرین از رئیس بانک مرکزی که می بایست مجری قوانین آمره پولی و بانکی کشور باشد در خصوص چرایی عدم اجرای حذف بهره مرکب که اکثر صنایع کشور را زمین گیر و اقتصاد را فلج نموده است سوالی می پرسد و اظهار می دارد که به دلیل تخلفات بانکها تمامی کسب و کار ها تعطیل و به جای آن شعبات بانکهای ربوی درکوچه و خیابانها کشور قدرت نمایی می کنند؟ وچرا بانک ها به مصوبات وقوانین مجلس وقعی نمی نهند، که درپاسخ به این فعال اقتصادی، رئیس بانک مرکزی با برخوردی خارج از شان جلسه اظهار می دارد که مجلس چه کاره است که برای بانک مرکزی تعیین و تکلیف و قانون وضع می کند و در ادامه نیز می گوید من خودم در سال ۹۷اجازه عمل به قوانین و اجرای بند واو تبصره ۱۶ را ندادم و در سال ۹۸ نیزبه شورای نگهبان و مجمع تشخیص گفتم که این قانون را مجددا تصویب نکنند.


که آقای پزشکیان(نماینده تبریز ) از این سخن همتی برآشفته و در پاسخ به سخنان نسنجیده رئیس شورای پول و اعتبار کشور بیان می دارد که اگر نمایندگان مجلس مطلع شوند که شما در مورد مجلس چه نظری دارند قطعا در خصوص شما تصمیم گیری خواهند کرد و درسال رونق تولید همه باید منویات رهبری معظم را محقق کنند. در اینجا همتی با جسارت تمام عنوان می کند که اگر لازم باشد رهبری را هم متقاعد نموده و افزوده است که من استاد دانشگاه تهران هستم و اقتصاد خوانده ام و مجلس نباید برای تولید کنندگان بدهکار که پول بانک را با بهره ۱۲ درصدی دریافت و پس ازچندین بار تمدید بانرخ های ۲۰ درصدی از تسویه آن سرباز می زنند ورود کند و این محاسبات ربوی را بیت المال تلقی و آسیب دیدگان ربای بانکی را بدهکاران بانکی خطاب و جلسه را به تشنج می کشاند تا جایی که رئیس اتاق بازرگانی تبریز که اتفاقا یکی از سهامداران بانک ملت نیز می باشد از انتشار آن به بیرون ممانعت می کند.


این اخبار از طریق حاضرین و شاهدان  به فعالان و کارآفرینان انتقال یافته و خشم همه را برمی انگیزد.


لذا کمپین آسیب دیدگان ربای بانکی ضمن هشدار به گروگانگیران اقتصاد کشور درخواست مناظره عمومی با این استاد اقتصاد و رئیس بانک مرکزی را رسما اعلام و بیان می دارد ، آقای همتی مجلس در راس امور است این همان مجلسی است که قانون وضع نموده و شما برابر همین قانون الان رئیس بانک مرکزی هستید این قوانین همانی است که اوایل انقلاب خلف پیشین شما را محکوم به اعدام نمود و همین قانون شما را برکنار خواهد کرد.


مدیر عمومی کمپین حذف ربا نیز در پاسخ به سخنان همتی اعلام نمود :که دوران برده داری تمام و ربای جاهلی در گام دوم انقلاب جایی ندارد، اگر تصور می کنید که مردم و فعالان اقتصادی برده شما هستند خوب گوش کنید ، اگر منظور شما از بدهکاران بانکی اختلاس گران دست پرورده خاوری ها و بانکهایی مثل بانک سرمایه است که بله اینان و بنگاهداران منتسب به بانکها همان بدهکاران بانکی هستند که اگر شما حمایتشان نکنید باید گردن زده شوند ولی اگر منظورتان طلبکاران بانکی و همان فعالان سالم و موجه اقتصادی است که در بدترین شرایط تحریم های خارجی وبدتر ازآن تحریم های شما  خانه خراب و خانه نشین گشته اند و تمام املاک و دارائیشان توسط باج بگیران و شرخران بانکی به یغما رفته است و کارگران کارخانه هایشان بیکار و کارشان به فروش کلیه و فرش زیرپایشان رسیده است که باید چاره ای اندیشید تا افرادی که چندین برابر تسهیلات دریافتی را پرداخت ولی با زیاده خواهی بانکها صدای شکستن استخوانهایشان شنیده می شود را در یابیم.

آقای رئیس کل ، چشمانتان را باز کنید فقر مردم راببینید فساد ناشی از فقر را ببینید ، باید از بلایی که بر سر مردم آوردید خجالت بکشید باید توبه کنید ! تازه شاخ و شانه هم می کشید.


گریزی نیست یا دعوت به مناظره را با اهتمام به همه داشته های علمی بانک مرکزی و دکترین ناکارآمد اقتصادی خود در مقابل یک نفر از ربازدگان کشور در مقابل چشمان ملت زیر خط فلاکت بپذیرید واگر مردم بر حقانیت شما رای دادند که آسیب دیدگان و قربانیان ربای بانکی از شما پوزش خواهندخواست ولی اگر تخلفات بانک های تحت امرتان افشا و دیگر آبرویی برایتان نماند، در همان جلسه نامه استعفای خود را نیز همراه داشته باشید.
از ریاست محترم قوه قضائیه و رییس جمهور محترم و نمایندگان گرامی مجلس نیز انتظار می رود نسبت به این رفتار خودخواهانه برخورد لازم را عنایت نموده و اقتصاد اسیر کشور را از شر ربای بانکی آزاد فرمایید.

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۵۶۸۶۶۱۲:۲۷:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۲۷
اگر از ديد كارشناسي به حرفهاي آقاي همتي دقت كنيد ميبينيد كه حق با ايشان است. الان واحدهاي توليدي وام از بانك گرفته و خيلي از آنها پول بانك رو صرف خريد ماشين و زمين و... كردن و چون ميدونن دست بانكها براي وصول مطالباتش كوتاهه از بازپرداخت وام خودداري ميكنن در واقع بعضي از توليدكنندگان بحث توليدي بودن و نيروي كار رو گروگان گرفتن تا پول بانك رو پس ندن و هر بار هم يه مساله برا بانكها درست ميكنن
رسول۹۵۷۰۶۱۱۴:۴۱:۵۰ ۱۳۹۸/۳/۲۷
نمیتونن پس بگیرن چون تضمین لازم رو بخاطر رابطه بازی نگرفتن-نمیتونن بگیرن چون مثل همه جای دنیا شفاف نیست کارشون
رحیمی۹۵۸۹۴۳۱۷:۳۴:۰۸ ۱۳۹۸/۳/۲۸
دوست گرامی کسانی قادر به بازپرداخت نیستند که تسهیلات را صرف تولید در این آشفته بازار اقتصاد کرده اند و با سود مرکب و پلکانی و سیاستهای بی خردانه اقتصادی دولتها تمام زندگیشان بر باد رفته است. لطفا آدرسهای غلط را باور نکنید. وگرنه کسانی که تسهیلات را در کار خرید ملک و ماشین مصرف کرده اند براحتی با نقد کردن یکی از آنها کل تسهیلات را بازگردانده و بعنوان مشتری خوش حساب با چای و شیرینی از آنها پذیرایی می شود.
ناشناس۹۵۶۸۷۸۱۲:۳۷:۵۲ ۱۳۹۸/۳/۲۷
فرصت مناظره را بدهيد ولي جو كشور را متشنج نكنيد . از قدرت رسانه اي براي فضاسازي استفاده نكنيد. همتي تا به حال خوب عمل كرده .
ناشناس۹۵۶۹۷۰۱۳:۳۸:۳۳ ۱۳۹۸/۳/۲۷
خیلی ازتولیدکنندگان وامهای کم بهره گرفتن واین پولهاروبردن ملک وماشین ومستغلات خریدن وبااین تورم شدیدسرمایه هاشون چندین برابرشده وبازهم حاضرنیستن پول بانکها وملت روبرگردونن حق باآقای همتی است ودادگاههای مفاسداقتصادی هم بیانگرهمین موضوع است خواهش میکنم خودتون روپشت تولیدکننده وگارگرمخفی نکنیدمواظب شرایط کشورواعتمادمردم باشیدپول بانکهاوبیت المال بایدبرگرده ختم کلام
ناشناس۹۵۶۹۹۲۱۳:۵۵:۱۷ ۱۳۹۸/۳/۲۷
قرار نیست یکی از بانک وام بگیره و بعد با مظلوم نمایی از پس دادنش سر باز بزنه. همه می دونیم خیلی از این فعالان اقتصادی در سایه همین وام ها شدن فعال اقتصادی. درسته که پول رو با بهره برمی گردونند ولی پول چند برابر با ارزش کمتر رو بر می گردونند.
ناشناس۹۵۷۰۱۴۱۴:۱۲:۱۸ ۱۳۹۸/۳/۲۷
حق با همتی است.یکی هم که کار بلده تو کشور و درست کار میکنه آنقدر اذیتش میکنن که از کرده خودش پشیمون بشه و بزاره بره. با همین کارای اینگونه افراد، انسان های متخصصی مثل آقای همتی به کنار زده میشن و کار به افراد نالایق سپرده میشه
استاد دانشگاه تهران۹۵۷۰۵۲۱۴:۳۷:۴۸ ۱۳۹۸/۳/۲۷
الان جنگ اقتصادی وروانی است همه عصبی هستند. اختلاف را به جامعه نکشانید.خونسردی خود را حفظ کرده میز گردی از کارشناسان بگذارید و نتیجه گیری کنید.هر چه فریاد دارید بر سر ترامپ بکشید.
محمدامین۹۵۷۸۴۶۰۲:۵۱:۲۵ ۱۳۹۸/۳/۲۸
در مورد بانک ها حقایقی وجود داره که خیلی ها ازش بی خبر هستند...در دنیای امروز بر خلاف تصور که دولت و بانک مرکزی رو به وجود آورنده پول میدونن، خود بانک ها خالق پول هستند...بالای 90 درصد پول های موجود تو اقتصاد به شکل سپرده های الکترونیکی هستند که توسط بانک ها خلق شده...چون بدهی بانک پول حساب میشه بانک ها قادر هستند پول خلق کنند به شکل سپرده های الکترونیکی....به عبارتی بانک واسطه وجوه نیست و هرگونه پرداخت به فرد غیربانکی رو از طریق خلق پول انجام میده...پول وام هایی که پرداخت میشه راسا از هیچ خلق و پرداخت میشه و این تصور که بانک از محل سپرده ها و یا سرمایه خودش وام میده اصلا صحیح نیست، این پول ها پول های جدیدی هستند که از هیچ خلق می شوند،..همچنین بهره ای که به حساب ها پرداخت میشه پولی هست که از هیچ خلق و پرداخت میشه...همینطور پولی که بانک بابت پرداخت خرید دارایی میپردازه از هیچ خلق میشه....حقوق کارمندان بانک از مجرای خلق پول اتفاق میفته و.... پول امروز درونزا هست. خلق پول یعنی بانک خودش رو بدهکار میکنه در ازای بهره، یعنی بدهی ایجاد میکنه که حامل بهره هست و این یعنی ربا. و اینکه با خلق پول قدرت پرداخت بقیه افراد به یغما رفته و به فرد دریافت کننده پول منتقل میشه و این یعنی یغماگری...

پربحث‌های دیروز

 1. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 2. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 3. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 4. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 5. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 6. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 7. جهانگیری: مردم سهام عدالت خود را نفروشند/ دردی از جامعه را حل کنیم/ به مشکلات معیشتی آگاه هستیم

 8. روزنامه انگلیسی: ترامپ ضربه سختی در موضوع تحریم تسلیحاتی ایران خورد

 9. توهین به آیت‌الله سیستانی، حلقه جدید زنجیره فتنه‌‌انگیزی ریاض در عراق

 10. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

 11. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 12. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

 13. طرح «سوال از روحانی» به ۱۰۰ امضا رسید

 14. دولت در انتظار معجزه ماسک ؟!

 15. بودجه معاونت برون مرزی به یک سوم کاهش پیدا کرده است/ مسئولین با شفافیت بودجه ارزی صدا و سیما را اعلام کنند

 16. نماینده مجلس: دلار ۲۰ هزار تومانی، همان گلابی‌هایی است که به مردم وعده دادید!

 17. قالیباف: مجلس اجازه نخواهد داد آژانس بدون محدودیت کاری را انجام دهد

 18. اختصاصی الف/اسامی ۱۳۴ نماینده امضاکننده طرح سؤال از رئیس جمهور

 19. مدیری، قاسم‌خانی و رامبد دست‌به‌کار شدند

پربحث‌های هفته

 1. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 2. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 3. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 4. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

 5. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

 6. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

 7. به چه قیمت؟

 8. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 9. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 10. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

 11. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 12. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

 13.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 14. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 15. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 16. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 17. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 18. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

 19. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 20. سیروس گرجستانی درگذشت

 21. پایان داستان غم انگیز زم

 22. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 23. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 24. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

 25. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

  2. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

  3.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

  4. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

  5. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

  6. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

  7. جهانگیری: مردم سهام عدالت خود را نفروشند/ دردی از جامعه را حل کنیم/ به مشکلات معیشتی آگاه هستیم

  8. قیمت سکه همچنان رو به صعود

  9. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

  10. طرح هر ایرانی یک مسکن در مجلس کلید خورد

  11. سطح فساد در کشورهای جهان و آمار جانباختگان در زلزله !

  12. جزئیاتی از تخلفاف خصوصی‌سازی در واگذاری کشت و صنعت مغان

  13. ارزش سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی ۱۵ میلیون تومان شد/ سود ۶۷۳ هزار تومانی در یک روز

  14. خودروی "کوئیک آر پلاس"، زیر ۱۰۰ میلیون تومان قیمت خورد

  15. نحوه نامگذاری و تیپ‌بندی محصولات جدید سایپا

  16. آیا دیجی‌کالا همواره بهترین قیمت‌ها را پیشنهاد می دهد

  17. خانه ۲۵ متری پایتخت فروشی یا اجاره ای!

  18. فروش مرغ بالاتر از ۱۷ هزار تومان گرانفروشی است

  19. پورابراهیمی: خبرهای خوبی برای جاماندگان سهام عدالت داریم

  20. واکنش کارگران نیشکر هفت‌تپه به خبر دریافت حقوق

  21. وزیر اقتصاد: زمان صدور مجوزهای کسب و کار از ۵۵ به چهار روز کاهش یافت

  22. جهانگیری: آمریکا به دنبال فروپاشی اقتصاد ایران بود امّا موفق نشد

  23. خطر رشد بی‌سابقه قیمت سهام در بورس جدی است؟

  24. مشمولان سهام عدالت برای دیدن سبد سهام‌شان چکار کنند؟

  25. ۲۰۶ چقدر قیمت خورد؟/آخرین قیمت‌ها در بازار خودرو

  آخرین عناوین