در جلسه رییس بانک مرکزی با فعالان اقتصادی تبریز چه گذشت ؟

آرش کبیری،   3980327097 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
در جلسه رییس بانک مرکزی با فعالان اقتصادی تبریز چه گذشت ؟

در پی اظهارات غیر مسئولانه رئیس بانک مرکزی در اتاق بازرگانی تبریز، آرش کبیری مدیر گروه حقوقی کمپین حذف ربا عبدالناصر همتی را به مناظره فراخواند. وی در مقاله‌ای در روزنامه آسیا به آنچه در این جلسه گذشت پرداخته است که می‌خوانید.

حسب اطلاعات حاصله و صحبت های  همتی که حتی اجازه خروج اخبار آن نیز داده نشد، یکی از حاضرین از رئیس بانک مرکزی که می بایست مجری قوانین آمره پولی و بانکی کشور باشد در خصوص چرایی عدم اجرای حذف بهره مرکب که اکثر صنایع کشور را زمین گیر و اقتصاد را فلج نموده است سوالی می پرسد و اظهار می دارد که به دلیل تخلفات بانکها تمامی کسب و کار ها تعطیل و به جای آن شعبات بانکهای ربوی درکوچه و خیابانها کشور قدرت نمایی می کنند؟ وچرا بانک ها به مصوبات وقوانین مجلس وقعی نمی نهند، که درپاسخ به این فعال اقتصادی، رئیس بانک مرکزی با برخوردی خارج از شان جلسه اظهار می دارد که مجلس چه کاره است که برای بانک مرکزی تعیین و تکلیف و قانون وضع می کند و در ادامه نیز می گوید من خودم در سال ۹۷اجازه عمل به قوانین و اجرای بند واو تبصره ۱۶ را ندادم و در سال ۹۸ نیزبه شورای نگهبان و مجمع تشخیص گفتم که این قانون را مجددا تصویب نکنند.


که آقای پزشکیان(نماینده تبریز ) از این سخن همتی برآشفته و در پاسخ به سخنان نسنجیده رئیس شورای پول و اعتبار کشور بیان می دارد که اگر نمایندگان مجلس مطلع شوند که شما در مورد مجلس چه نظری دارند قطعا در خصوص شما تصمیم گیری خواهند کرد و درسال رونق تولید همه باید منویات رهبری معظم را محقق کنند. در اینجا همتی با جسارت تمام عنوان می کند که اگر لازم باشد رهبری را هم متقاعد نموده و افزوده است که من استاد دانشگاه تهران هستم و اقتصاد خوانده ام و مجلس نباید برای تولید کنندگان بدهکار که پول بانک را با بهره ۱۲ درصدی دریافت و پس ازچندین بار تمدید بانرخ های ۲۰ درصدی از تسویه آن سرباز می زنند ورود کند و این محاسبات ربوی را بیت المال تلقی و آسیب دیدگان ربای بانکی را بدهکاران بانکی خطاب و جلسه را به تشنج می کشاند تا جایی که رئیس اتاق بازرگانی تبریز که اتفاقا یکی از سهامداران بانک ملت نیز می باشد از انتشار آن به بیرون ممانعت می کند.


این اخبار از طریق حاضرین و شاهدان  به فعالان و کارآفرینان انتقال یافته و خشم همه را برمی انگیزد.


لذا کمپین آسیب دیدگان ربای بانکی ضمن هشدار به گروگانگیران اقتصاد کشور درخواست مناظره عمومی با این استاد اقتصاد و رئیس بانک مرکزی را رسما اعلام و بیان می دارد ، آقای همتی مجلس در راس امور است این همان مجلسی است که قانون وضع نموده و شما برابر همین قانون الان رئیس بانک مرکزی هستید این قوانین همانی است که اوایل انقلاب خلف پیشین شما را محکوم به اعدام نمود و همین قانون شما را برکنار خواهد کرد.


مدیر عمومی کمپین حذف ربا نیز در پاسخ به سخنان همتی اعلام نمود :که دوران برده داری تمام و ربای جاهلی در گام دوم انقلاب جایی ندارد، اگر تصور می کنید که مردم و فعالان اقتصادی برده شما هستند خوب گوش کنید ، اگر منظور شما از بدهکاران بانکی اختلاس گران دست پرورده خاوری ها و بانکهایی مثل بانک سرمایه است که بله اینان و بنگاهداران منتسب به بانکها همان بدهکاران بانکی هستند که اگر شما حمایتشان نکنید باید گردن زده شوند ولی اگر منظورتان طلبکاران بانکی و همان فعالان سالم و موجه اقتصادی است که در بدترین شرایط تحریم های خارجی وبدتر ازآن تحریم های شما  خانه خراب و خانه نشین گشته اند و تمام املاک و دارائیشان توسط باج بگیران و شرخران بانکی به یغما رفته است و کارگران کارخانه هایشان بیکار و کارشان به فروش کلیه و فرش زیرپایشان رسیده است که باید چاره ای اندیشید تا افرادی که چندین برابر تسهیلات دریافتی را پرداخت ولی با زیاده خواهی بانکها صدای شکستن استخوانهایشان شنیده می شود را در یابیم.

آقای رئیس کل ، چشمانتان را باز کنید فقر مردم راببینید فساد ناشی از فقر را ببینید ، باید از بلایی که بر سر مردم آوردید خجالت بکشید باید توبه کنید ! تازه شاخ و شانه هم می کشید.


گریزی نیست یا دعوت به مناظره را با اهتمام به همه داشته های علمی بانک مرکزی و دکترین ناکارآمد اقتصادی خود در مقابل یک نفر از ربازدگان کشور در مقابل چشمان ملت زیر خط فلاکت بپذیرید واگر مردم بر حقانیت شما رای دادند که آسیب دیدگان و قربانیان ربای بانکی از شما پوزش خواهندخواست ولی اگر تخلفات بانک های تحت امرتان افشا و دیگر آبرویی برایتان نماند، در همان جلسه نامه استعفای خود را نیز همراه داشته باشید.
از ریاست محترم قوه قضائیه و رییس جمهور محترم و نمایندگان گرامی مجلس نیز انتظار می رود نسبت به این رفتار خودخواهانه برخورد لازم را عنایت نموده و اقتصاد اسیر کشور را از شر ربای بانکی آزاد فرمایید.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۵۶۸۶۶۱۲:۲۷:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۲۷
اگر از ديد كارشناسي به حرفهاي آقاي همتي دقت كنيد ميبينيد كه حق با ايشان است. الان واحدهاي توليدي وام از بانك گرفته و خيلي از آنها پول بانك رو صرف خريد ماشين و زمين و... كردن و چون ميدونن دست بانكها براي وصول مطالباتش كوتاهه از بازپرداخت وام خودداري ميكنن در واقع بعضي از توليدكنندگان بحث توليدي بودن و نيروي كار رو گروگان گرفتن تا پول بانك رو پس ندن و هر بار هم يه مساله برا بانكها درست ميكنن
رسول۹۵۷۰۶۱۱۴:۴۱:۵۰ ۱۳۹۸/۳/۲۷
نمیتونن پس بگیرن چون تضمین لازم رو بخاطر رابطه بازی نگرفتن-نمیتونن بگیرن چون مثل همه جای دنیا شفاف نیست کارشون
رحیمی۹۵۸۹۴۳۱۷:۳۴:۰۸ ۱۳۹۸/۳/۲۸
دوست گرامی کسانی قادر به بازپرداخت نیستند که تسهیلات را صرف تولید در این آشفته بازار اقتصاد کرده اند و با سود مرکب و پلکانی و سیاستهای بی خردانه اقتصادی دولتها تمام زندگیشان بر باد رفته است. لطفا آدرسهای غلط را باور نکنید. وگرنه کسانی که تسهیلات را در کار خرید ملک و ماشین مصرف کرده اند براحتی با نقد کردن یکی از آنها کل تسهیلات را بازگردانده و بعنوان مشتری خوش حساب با چای و شیرینی از آنها پذیرایی می شود.
ناشناس۹۵۶۸۷۸۱۲:۳۷:۵۲ ۱۳۹۸/۳/۲۷
فرصت مناظره را بدهيد ولي جو كشور را متشنج نكنيد . از قدرت رسانه اي براي فضاسازي استفاده نكنيد. همتي تا به حال خوب عمل كرده .
ناشناس۹۵۶۹۷۰۱۳:۳۸:۳۳ ۱۳۹۸/۳/۲۷
خیلی ازتولیدکنندگان وامهای کم بهره گرفتن واین پولهاروبردن ملک وماشین ومستغلات خریدن وبااین تورم شدیدسرمایه هاشون چندین برابرشده وبازهم حاضرنیستن پول بانکها وملت روبرگردونن حق باآقای همتی است ودادگاههای مفاسداقتصادی هم بیانگرهمین موضوع است خواهش میکنم خودتون روپشت تولیدکننده وگارگرمخفی نکنیدمواظب شرایط کشورواعتمادمردم باشیدپول بانکهاوبیت المال بایدبرگرده ختم کلام
ناشناس۹۵۶۹۹۲۱۳:۵۵:۱۷ ۱۳۹۸/۳/۲۷
قرار نیست یکی از بانک وام بگیره و بعد با مظلوم نمایی از پس دادنش سر باز بزنه. همه می دونیم خیلی از این فعالان اقتصادی در سایه همین وام ها شدن فعال اقتصادی. درسته که پول رو با بهره برمی گردونند ولی پول چند برابر با ارزش کمتر رو بر می گردونند.
ناشناس۹۵۷۰۱۴۱۴:۱۲:۱۸ ۱۳۹۸/۳/۲۷
حق با همتی است.یکی هم که کار بلده تو کشور و درست کار میکنه آنقدر اذیتش میکنن که از کرده خودش پشیمون بشه و بزاره بره. با همین کارای اینگونه افراد، انسان های متخصصی مثل آقای همتی به کنار زده میشن و کار به افراد نالایق سپرده میشه
استاد دانشگاه تهران۹۵۷۰۵۲۱۴:۳۷:۴۸ ۱۳۹۸/۳/۲۷
الان جنگ اقتصادی وروانی است همه عصبی هستند. اختلاف را به جامعه نکشانید.خونسردی خود را حفظ کرده میز گردی از کارشناسان بگذارید و نتیجه گیری کنید.هر چه فریاد دارید بر سر ترامپ بکشید.
محمدامین۹۵۷۸۴۶۰۲:۵۱:۲۵ ۱۳۹۸/۳/۲۸
در مورد بانک ها حقایقی وجود داره که خیلی ها ازش بی خبر هستند...در دنیای امروز بر خلاف تصور که دولت و بانک مرکزی رو به وجود آورنده پول میدونن، خود بانک ها خالق پول هستند...بالای 90 درصد پول های موجود تو اقتصاد به شکل سپرده های الکترونیکی هستند که توسط بانک ها خلق شده...چون بدهی بانک پول حساب میشه بانک ها قادر هستند پول خلق کنند به شکل سپرده های الکترونیکی....به عبارتی بانک واسطه وجوه نیست و هرگونه پرداخت به فرد غیربانکی رو از طریق خلق پول انجام میده...پول وام هایی که پرداخت میشه راسا از هیچ خلق و پرداخت میشه و این تصور که بانک از محل سپرده ها و یا سرمایه خودش وام میده اصلا صحیح نیست، این پول ها پول های جدیدی هستند که از هیچ خلق می شوند،..همچنین بهره ای که به حساب ها پرداخت میشه پولی هست که از هیچ خلق و پرداخت میشه...همینطور پولی که بانک بابت پرداخت خرید دارایی میپردازه از هیچ خلق میشه....حقوق کارمندان بانک از مجرای خلق پول اتفاق میفته و.... پول امروز درونزا هست. خلق پول یعنی بانک خودش رو بدهکار میکنه در ازای بهره، یعنی بدهی ایجاد میکنه که حامل بهره هست و این یعنی ربا. و اینکه با خلق پول قدرت پرداخت بقیه افراد به یغما رفته و به فرد دریافت کننده پول منتقل میشه و این یعنی یغماگری...

پربحث‌های امروز

 1. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 2. پروژه نفوذ در ایران بسیار پررنگ تر از گذشته دنبال مي شود

 3. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 4. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 5. چگونه با اسناد غیررسمی از پرداخت بدهی به بانک فرار کنیم؟!

 6. چراغ اول را روشن کنید آقای روحانی!

 7. منافع ملی را به زلف پیرمرد 74 ساله اسپانیایی گره نزنید

 8. پاسخ دادستانی ارکان انذار به مقامات قضایی را مخدوش نکرد

 9. راننده پراید مردم را در چشمه اعلای دماوند زیر گرفت+ تصاویر

 10. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 11. وزیر دفاع آلمان کناره‌گیری کرد

 12. سقوط مینی‌بوس به دره ۱۳ کشته برجای گذاشت

 13. ادارات همچنان از ویندوز ۷ استفاده می‌کنند!

 14. حضور یک پیرمرد دیگر در دفتر رئیس جمهور!

 15. استاندار تهران: افزایش قیمت نان یک دستور ملی است

 16. دلایل بازداشت اکبر طبری اعلام شد

 17. برخورد با عوامل اشاعه فحشا در پوشش آرایشگاه‌ زنانه

 18. کاهش شدید نرخ سکه / ریزش ۲۴۰ هزار تومانی قیمت سکه + جدول

 19. پایان مهلت فیفا برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها

 20. پوست چطور بازسازی و جوانسازی می‌شود؟

 21. فروش بلیت هواپیما تا ۶ برابر قیمت!

 22. برایان هوک: قرار نیست با ظریف دیدار کنیم

 23. ۷ کشته در تصادف سواری پژو حامل سوخت با اتوبوس

 24. سخنگوی قوه قضائیه: رای دادگاه هادی رضوی صادر شده است/ جاسوسی عیسی شریفی دروغ است

 25. شالی کاری زنان گلستانی  

پربحث‌های دیروز

 1. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 2. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 3. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

 4. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 5. اعاده اموال نامشروع مسئولان باعث تقویت نظام سیاسی می شود

 6. زنان مجرد شادتر هستند یا زنان متاهل؟

 7. رویه عجیب برخی محاکم قضایی در برخورد با بدهکاران ظاهرا ورشکسته

 8. ظریف: بالاخره نفتمان را خواهیم فروخت اما شرافتمان را هرگز!

 9. همسر ظریف در قفس شیر  

 10. جزئیاتی از طرح فرانسه برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا

 11. رویترز خبر داد: صدور ویزا برای ظریف با دستور پمپئو

 12. نظر عارف درباره اعتراض به رای دادگاه خاتمی/ جزئیات دیدار سردار سلیمانی و پوتین/ ماجرای نجفی، داعش و اصلاح‌طلبان

 13. حمله با چاقو به زن جوان در مقابل چشمان شوهرش/ متهمان در اینستاگرام اقدام به قدرت‌نمایی می‌کردند!

 14. زنگنه: شبانه روز به دنبال دور زدن و مقابله با تحریم‌ها هستیم

 15. هر دم از این باغ بری می‌رسد/ فخرفروشی یک مسئول با چک ۶.۵ میلیاردی  

 16. چرا سالگرد برجام را جشن نمی‌گیریم!؟  

 17. تحریم مالی صداوسیما به خاطر گاندوا

 18. نماینده اصفهان: نمی‌خواستند بنده را ترور کنند/ محافظم اسلحه کشیده و ناخواسته به خود شلیک کرده است!

 19. موگرینی: می‌خواهیم تمهیداتی را اجرا کنیم که ایران با پایبندی کامل به برجام بازگردد

 20. انتقاد تند احسان علیخانی از دولت   

 21. صدای نوجوان خواننده، تماشاگران را به وجد آورد  

 22. واکنش عضو تیم سابق مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان به صحبت‌های ظریف  

 23. موگرینی: کشورهای اروپایی فعلاً مکانیسم ماشه را فعال نمی‌کنند

 24. بی‌بی‌سی مدعی اعزام خبرنگار به ایران شد

 25. سرنوشت برجام چه شد؟چرا مردم و مسئولین سرخورده شده‌اند؟

پربحث‌های هفته

 1. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 2. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 3. صدای مستاجران به آسمان رسید، اما در زمین کسی نمی‌شنود

 4. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 5. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 6. بازیگر «قلاده‌های طلا» و «گاندو»: مدعیان "زنده باد مخالف سیاسی" به من فحش ناموس دادند/ دنبال حذفم هستند و تهدیدم می‌کنند

 7. پول انتقال یک جاسوس که به نام برجام تمام شد!  

 8. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 9. سرانجام تبانی انگلیس و آمریکا در تنگه جبل الطارق/ ایران تلافی می کند؟

 10. زمان پاسخگویی نئولیبرال های وطنی فرارسیده است

 11. مستند «جیسون رضاییان» پخش می شود/ پاسخی به همه اتهامات

 12. چه کسانی و چرا به گاندو حمله می‌کنند

 13. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 14. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 15. سند رسمی دارید؟ داشته باشید؛ هنوز مالکیت شما قطعی نیست !

 16. دولت نگاه «ناموسی» به برجام دارد

 17. برجام فعلا مُرده، آمریکا دست و پای خود را بسته است

 18. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 19. متروهای کهنه و گرمای وحشتناک قطارها در ایتالیا/ در کشور برندها خبری از برند پوش‌ها نیست! + تصاویر

 20. فرمانده انتظامی تهران در سال ۷۸، سکوت ۲۰ساله‌اش درباره حوادث کوی دانشگاه را شکست

 21. بی مهری دولت به رسانه ملی

 22. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 23. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 24. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

 25. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

پربحث‌های دیروز

 1. رویه عجیب برخی محاکم قضایی در برخورد با بدهکاران ظاهرا ورشکسته

 2. زنگنه: شبانه روز به دنبال دور زدن و مقابله با تحریم‌ها هستیم

 3. جهانگیری: ۱۴۴ هزار شغل پایدار در مناطق روستایی و عشایری ایجاد شد

 4. ستاری: صنعت خودرو از مونتاژکاری عبور کرده

 5. کاهش ۶۸ هزار تومانی نرخ سکه در بازار + آخرین قیمت‌ها

 6. پورابراهیمی: اقدام انگلیس بی‌پاسخ نخواهد ماند/ برای اداره کشور در حوزه اقتصادی نگرانی وجود ندارد

 7. قیمت دلار به ١٢١٠٠ تومان رسید

 8. امروز؛ برق مشترکان پرمصرف اداری تهران قطع می‌شود

 9. خط تولید پژو ۳۰۱ افتتاح شد

 10. کشف مزرعه ارز دیجیتال در کاشان

 11. حضور «همراه اول» با شعار «تحقق رویای دیجیتال» در الکامپ ۹۸

 12. تذکر به رئیس‌جمهور درباره تأخیر 5 ماهه در پرداخت حقوق کارکنان معلول

 13. سهم گردشگری در اقتصاد کشور بیش از 8 میلیارد دلار است

 14. آخرین تغییرات قیمت نفت

 15. برق ۱۵ سازمان دولتی و بانک قطع شد

 16. لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مدیریت سوخت مصرف شده تصویب شد

 17. برق ۱۵سازمان پرمصرف در تهران قطع شد

 18. کشتی ایرانی توقیف شده در کویت آزاد شد

 19. کشف ۹ مزرعه تولید ارز دیجیتال در پاکدشت

 20. حباب سکه ۲۲۰ هزار تومان شد

 21. اعلام جزئیات تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات

 22. قیمت جهانی طلا کاهش یافت

 23. کاهش واردات نفت کره جنوبی از ایران

 24. رشد ۸۸ درصدی ارزش معاملات بورس انرژی در بهار

 25. قیمت روز ارزهای دولتی اعلام شد

پربحث‌های هفته

 1. صدای مستاجران به آسمان رسید، اما در زمین کسی نمی‌شنود

 2. زمان پاسخگویی نئولیبرال های وطنی فرارسیده است

 3. لاریجانی؛ از دلال آدرس دقیقی وجود ندارد تا بتوان مالیات دریافت کرد

 4. رویه عجیب برخی محاکم قضایی در برخورد با بدهکاران ظاهرا ورشکسته

 5. وزیر اقتصاد: اخذ مالیات از سکه قانونی است

 6. به جای اَبَر تورم شاهد اَبَر رکود در اقتصاد ایران خواهیم بود

 7. زنگنه: هیچ خط قرمزی در مبارزه با فساد نداریم/ نفت، جواهرفروشی نظام است/ باید کاری کنیم حرام‌خوارها بترسند

 8. سه سناریو برای افزایش قیمت نان/ احتمال افزایش ۲۵درصدی

 9. زمان واریز یارانه تیر 98

 10. زنگنه: شبانه روز به دنبال دور زدن و مقابله با تحریم‌ها هستیم

 11. اعلام ۱۰ اقتصاد بزرگ دنیا + رتبه ایران

 12. مدل مشارکتی برای تولید مسکن ؛ آبی از این طرح برای مستاجران گرم نمی شود!

 13. سبحانی: نو سرمایه‌داران مذهبی و سلاطین سفته‌بازی باید مالیات بدهند

 14. دام اقتصاد دولتی در شرایط تحریم

 15. وزیر راه: دولت به صاحبخانه‌های منصف امتیاز می‌دهد

 16. ۴۴ سال طول می‌کشد تا حقوق‌بگیران خانه‌دار شوند/ فرد ۲۰ساله در ۶۶سالگی صاحب خانه می‌شود!

 17. شکست بازار مسکن در شمال پایتخت + قیمت

 18. رد پای ۳۰ کارشناس دادگستری در پرونده بانک سرمایه  

 19. وزیر اقتصاد: اخذ مالیات از خریداران سکه قانونی است

 20. امیر حاتمی مطرح کرد؛ آمادگی وزارت دفاع برای کمک به خودروسازی

 21. وزارت بازرگانی مشکلات مردم را نه یک هفته ای بلکه پس از سال‌ها هم برطرف نمی‌کند

 22. بالاترین ثروت سرانه متعلق به کدام کشورها است؟

 23. پیشنهاد آپارتمان از طرف یک وزارت‌خانه برای مجری ثریا  

 24. همتی: بازار ارز از ثبات برخوردار است/ نرخ نیما به بازار آزاد نزدیک شد

 25. ترانزیت ۱۸ هزار راس گوسفند زنده ترکیه از مسیر ایران به مقصد کشور قطر

آخرین عناوین