معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

گروه اقتصادی الف،   3980327008 ۲۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

درحالی که برای برنامه تصفیر نفت در بودجه بایستی درامدهای ریالی جایگزین تعریف کرد، لازم است برای درامدهای ارزی ناشی از کاهش فروش نفت نیز یک چارچوب اجرایی در نظر گرفت که بر این اساس با ۷ برنامه عملیاتی ذخایر ارزی ۴۰ میلیارد دلار افزایش می‌یابد.

تسنیم نوشت: مؤثرترین و پایدارترین راه مقابله با تحریمهای مبتنی براستفاده از اهرم نفت علیه ایران، اداره کشور بدون نفت است. مشخصا امروز تمرکز بر کاهش صادرات نفت ایران و جلوگیری از انتقال درآمدهای نفتی به کشور به مهمترین سیاست تحریمی علیه ایران تبدیل شده است. متاسفانه قسمت قابل توجهی از درامدهای بودجه‌ای کشور به درآمدهای نفتی وابسته است و کاهش درامدهای ارزی حاصل فروش نفت تاثیر مستقیمی بر درآمدهای دولت داشته و به تبع آن چالشهایی مثل رکود، تورم و افزایش بدهی دولت، دور از انتظار نخواهد بود. در شرایط فعلی برنامه ارادی و فعالانه برای صفر کردن منابع نفتی از بودجه عمومی دولت (نه صفر کردن صادرات آن) یک نیاز جدی کشور است  که در کنار آن بایستی به برنامه لازم برای خنثی کردن اثرات کاهش احتمالی تحمیلی صادرات نفت ــ ولو تا مرز فرضی صفر ــ در تراز پرداخت‌ها و بازارهای مرتبط نیز توجه داشت.

همانطور که پیشتر اشاره شد برای تغییر بودجه و تصفیر نفت در درآمدهای دولت، در سال جاری حدود 100 هزار میلیارد تومان کسری بودجه ایجاد می‌شود که راه حلهای 10 گانه 10 هزار میلیارد تومانی برای جبران آن پیش بینی شده است.

 از سوی دیگر به غیر از درآمدهای ریالی جایگزین، بایستی برای جایگزینی منابع ارزی هم اقدامات لازم صورت بگیرد.

در بخش «برنامه تعادل بخشی به ترازپرداخت‏ها در صورت کاهش یا به صفر رسیدن صادرات نفت» ذکر این نکته ضروری است که  «در سال 1397 منابع ارزی سهم دولت، برداشت­های بودجه­ای از صندوق توسعه ملی و سهم مناطق محروم از درآمدهای نفتی و البته افزایش ذخایر ارزی بانک مرکزی، به بازار تزریق شده است. بدیهی است که فرض صفر شدن صادرات نفت عملا هیچ گاه تحقق پیدا نخواهد کرد، اما به منظور جلوگیری از درگیر شدن در سناریوسازی و قرار گرفتن در وضعیت منفعل در بازی‌سازی طرف مقابل، بهترین راه منطقی این است که حد نهایی وضعیت نامناسب را هدف قرار داده و برای آن برنامه ریزی  کرد. به این ترتیب، به هر میزان که طرف مقابل در کاهش صادرات نفت موفق نشود،‌ از برنامه جلوتر خواهیم بود».

در بخش «طرح کلی اقدام برنامه تراز پرداخت‏ها» گزارش مرکز پژوهش های مجلس آمده است: «1- اولین و مهم ترین اقدام، مدیریت دقیق منابع ارزی موجود و اجرای مؤثرتر پیمان‌سپاری برای بازگشت حداکثری ارز حاصل از صادرات است. طبق برخی گزارش ها به رغم صادرات غیرنفتی بالغ بر 44 میلیارد دلار در سال 97، بخشی از ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما عرضه نشده است. بازگشت ارز حاصل از صادرات از روش های دیگر نیز کامل نبوده است. آمار مربوط به صادرات غیرنفتی و واردات منتشره از سوی گمرک نشان از آن دارد که در مجموع با توجه به صادرات 44 میلیارد دلاری کالاهای غیرنفتی و واردات 42 میلیارد دلاری در سال 1397 عملا 2 میلیارد دلار مازاد در این حساب وجود دارد که نشان می‌دهد در صورت اجرای دقیق پیمان سپاری منابع حاصل از صادرات غیرنفتی کفاف نیاز کالاهای وارداتی کشور را می‌کند. برای جبران کسری حساب خدمات نیز ضروری است مصارف ارزی کشور محدود به کالاها و خدمات اساسی و ضروری شود.

2- گام دوم، مدیریت مصارف ارزی موجود است. یکی از روشهای مدیریت مصارف ارزی جلوگیری از خروج سرمایه از طریق ایجاد شفافیت در تراکنش‌های بانکی است که زمینه قانونی آن در بند (ح) تبصره 16 قانون بودجه سال 1398 فراهم شده است.  روشهای دیگر نظیر اعمال محدودیت و افزایش تعرفه واردات کالاهای غیرضرور و لوکس و مدیریت سفرهای خارجی از طریق اخذ تصاعدی عوارض خروج از کشور و نیز مبارزه با واردات کالا به صورت غیررسمی (به جز مواد اولیه تولید) می تواند به کاهش مصارف ارزی کمک نماید.

3- گام سوم ایجاد منابع ارزی جدید از طریق کنترل صادرات غیررسمی (قاچاق) و سوق دهی آن به سمت صادرات رسمی است. همچنین با اصلاح قیمت برخی کالاها مانند بنزین و گازوئیل می توان مصرف داخلی را کاهش و ظرفیت صادراتی برای این محصولات فراهم کرد. یکی دیگر از منابع ارزی بالقوه ظرفیت گردشگری ایران است.

در بخش «جزئیات عملیات مرتبط با تراز پرداخت‌ها» برنامه تصفیر نفت در بودجه، برآورده های انجام شده برای افزایش منابع ارزی در اختیار در اثر اقداماتی که در طرح کلی اقدام ذکر شد،  در قالب جدول زیر آمده است:

در اثر این اقدامات منابع در اختیار ارزی حدود 40 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت که از میزان 30 میلیارد دلار ناشی از درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز بیشتر است.

*خلع سلاح دشمن از بازی تسلیحاتی سازی نفت علیه کشورمان راه اصلی پیروزی در نبرد تحریمی است

در بخش «نتیجه گیری» گزارش مرکز پژوهش های مجلس آمده است: «هیچ اقتصاددانی از ادامه تحریم های اقتصادی حمایت نمی کند. تحریم های اقتصادی بنیه تولیدی کشور را تضعیف می کند و رفاه کوتاه مدت و بلند مدت مردم را کاهش می دهد. ساختار اقتصادی معیوب، کشور را آسیب پذیر کرده است و در مرحله کنونی  طرف مقابل همه توجه خود را معطوف به فروپاشی اقتصاد ایران کرده است. مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، خلع سلاح طرف مقابل از بازی تسلیحاتی سازی نفت علیه کشورمان را، راه اصلی پیروزی در نبرد تحریمی می‏داند که می تواند به عنوان فرصتی بزرگ برای اصلاح ساختار اقتصاد ایران و تحقق آروزهای چندین ده ساله در استقلال از نفت نیز محسوب شود.

چارچوب برنامه صفر کردن ارادی و فعالانه نفت در بودجه دولت، به گونه ای طراحی شده است که هم بودجه از منابع حاصل از نفت رها شود و هم در عین حال، عواید ناشی از صادرات نفت به هر میزان، بتواند برای توسعه‏ی غیربودجه ای (غیر متکی به دولت) در کشور مورد استفاده قرار گیرد. بدیهی است این پیشنهاد به معنای امکانپذیر بودن به صفر رساندن صادرات نفت ایران نیست و کشور تلاش خواهد کرد که به اندازه مورد نیاز خود نفت صادر کند اما در این گزارش نشان داده شد که حتی در صورت صفر شدن صادرات نفت، امکان مدیریت تراز پرداخت ها و بازار ارز با ایجاد اصلاحاتی وجود دارد».

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

علی۹۵۶۵۷۴۰۸:۴۵:۴۱ ۱۳۹۸/۳/۲۷
این معجزه با اصلا ح قیمت(افزایش) حامل ها و خدمات دولتی میسر شده دیگه اگه این معجزه باشه ترامپ هم معجزات بزرگتر رو کرده
ناشناس۹۵۷۳۲۲۱۷:۲۱:۵۴ ۱۳۹۸/۳/۲۷
پس چرا قیمت دلار در ایران اینقدر گران هست پس فرقی ندارد این معجزه برای از ما بهتران هست نه برای مردم عادی
ناشناس۹۵۷۵۴۸۱۹:۳۳:۱۶ ۱۳۹۸/۳/۲۷
تمام صیفی جات و پسته وخشکبار را صادر کردید و پسته را تا 250 هزار تومان رساندید آنوقت این معجزه از جیب مردم صورت گرفته
سمیر۹۵۶۵۷۶۰۸:۴۷:۳۴ ۱۳۹۸/۳/۲۷
افزایش 20درصدی قیمت cngافزایش قیمت برق خانگی افزایش قیمت آب و گاز و ...همچنان ادامه خواهد داشت و معجزات بزرگتر در راه است
ناشناس۹۵۶۵۹۰۰۸:۵۱:۴۳ ۱۳۹۸/۳/۲۷
اگر 10 میلیون تن پسته صادر کنیم و بهای هر تن پسته جهانی 10000 دلار، میشه صد میلیارد دلار. ( حیف که نه ظرفیت این تولید را داریم و بدتر اینکه ممکن است تحریم بشه)
ناشناس۹۵۶۶۲۲۰۹:۱۵:۴۸ ۱۳۹۸/۳/۲۷
این حرف دیگه قدیمی شده
ناشناس۹۵۶۶۵۵۰۹:۴۴:۰۶ ۱۳۹۸/۳/۲۷
از کجا معلوم که آمار درست است؟ چیزیکه همیشه تا به حال محرمانه بوده و همواره با تایید و تکذیبهایی همراه بوده است
ناشناس۹۵۶۶۸۷۱۰:۰۹:۲۷ ۱۳۹۸/۳/۲۷
پس کار روحانی درست است!
ناشناس۹۵۶۷۳۰۱۰:۵۴:۴۶ ۱۳۹۸/۳/۲۷
تعدیل کارکنان دولت متورم ،ارتقا مدیریت شرکت های دولتی با شایسته سالاری ،ایجاد سامانه ملی برآورد پروژه ها و انجام مناقصات(نظیر بسیاری از کشورها در بخش مناقصات بخش عمومی و دولتی ) که در حال حاضر بخش ..ی از برآوردها با تبانی مدیران و پیمانکاران شرکت های دولتی صوری و چند برابر واقعی بوده و مناقصات هم تبانی محور و با قیمت های غیر واقعی و تبادل پورسانت و کمیسیون است
ناشناس۹۵۶۷۴۰۱۱:۰۰:۳۰ ۱۳۹۸/۳/۲۷
آی اگر بشود چه خوب میشه
حرف حساب۹۵۶۷۵۷۱۱:۰۹:۱۱ ۱۳۹۸/۳/۲۷
بهتر نيست به جاي كلمه معجزه كلمه سياست درست يا مديريت كأرامد و يا ... بكار ببريد هر كلمه جايگاهي در زبان داره معجزه فقط به إذن خدا و در اختيار پيامبران است
ناشناس۹۵۷۶۴۹۲۱:۵۶:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۲۷
اتفاقا با توجه به تواناییهای مدیرانمون اگر چنین اتفاقی بیفته فقط خواست خدا و یه معجزه بوده!!
ناشناس۹۵۶۹۲۵۱۳:۲۰:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۲۷
این عدد، به قیمت خونه خراب شدن میلیونها ایرانی و افزایش تعداد فقرا به بیش از 40 درصد بدست آمده .. اون توسعه و کسب درآمدی که با شیشه کردن خون مردم بینوا و فقیرتر و بدبخت تر شدن مردم به دست بیاد،پشیزی ارزش نداره و تبعات این فشار شدید اقتصادی..
ناشناس۹۵۷۰۵۹۱۴:۴۰:۴۶ ۱۳۹۸/۳/۲۷
یعنی هیچ مدیریت و تخصصی در این ذخیره ها دخالت نداشته و شما خالصانه مشغول ارائه راه حل هستید تا این وضعیت بتواند ادامه پیدا کند.البته اگر راه حل شما جواب بدهد مسلما نامش هر چه باشد ،معجزه نیست. ضمنا کشور تلاش خواهد کرد یعنی چه ؟مگر کشور دست و پا دارد ؟ مگر غیر از اینست که این تلاشها باید از جانب قدرت اجرایی کشور صورت بگیرد؟
امید۹۵۷۱۲۲۱۵:۱۶:۰۸ ۱۳۹۸/۳/۲۷
آهان،الان فهمیدم ارزش پولم که چهابرابر کم شده کجا رفته،صندوق ذخیری ارزی.خیالم راحت شد.
ناشناس۹۵۷۱۲۶۱۵:۱۸:۲۱ ۱۳۹۸/۳/۲۷
چرا درآمد بدون نفت ؟ برای اینکه آقایان و آقازاده ها ببرند و بخورند و فشار را مردم بدبخت تحمل کنند مدام حرف از اقتصاد بدون نفت می زنند .اولا انگار مردم هستند که این مملکت را اداره می کنند و خودشان هیچ کاره اند .همش حرف و حرف دوما مگه تا الان پول ها و درآمد های نفت برای مردم هم فایدهای داشته ؟ ما مردم عادی تا الان که چیزی ندیده ایم خیالتان راحت خودتون بخورید
ناشناس۹۵۷۱۳۳۱۵:۲۰:۴۲ ۱۳۹۸/۳/۲۷
کلمه ای معادل و بهتر از تصفیر نبود ، فارسی را پاس بداریم فقط برای کلمات انگلیسی نیست.
مسلم۹۵۷۱۵۸۱۵:۳۳:۱۱ ۱۳۹۸/۳/۲۷
این 40 میلیارد دلار یغماگری دولت از مردم و البته قشر مستضعف جامعه هست
ناشناس۹۵۷۱۷۳۱۵:۴۴:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۲۷
تنها راه مقابله با تحریم دادن آزادی ها اجتماعی هست که دیگه خیلی ها برای یه زندگی عادی پول خودشون رو ترکیه و گرجستان نبرند
ناشناس۹۵۷۲۰۸۱۶:۱۸:۱۲ ۱۳۹۸/۳/۲۷
با حلوا حلوا کردن دهن شیرین نمیشه بگین چه وقت اینها عملیاتی میشه و ما میتونیم از پس اجاره خانه و خرید گوشت بر بیاییم از این جدولهای آرزوها ما هم زیاد کشیدیم ولی هیچ کدومش عملی نشد
ناشناس۹۵۷۲۷۳۱۶:۵۱:۵۰ ۱۳۹۸/۳/۲۷
در کشور ما آسان تر از آمار سازی و گزافه گویی نیست
ناشناس۹۵۷۶۲۵۲۱:۱۴:۳۴ ۱۳۹۸/۳/۲۷
این دولت اگر ذخایر ارزی هزاران میلیارد شود هیچ نفعی به اکثریت نخواهد داد وخوشحالی وپرکردن جیب رانت خواران را بیش ازگذشته ..هیچ وامیدی به بهبودی وضعیت اقتصادی بااین دولت ورانت خواران نمیتوان داشت.هرانسانیکه فقط کمی مطلع باشد متوجه خواهد شد که اگر چنین آماری صحت داشته باشد منبعش جیب اکثریت ملت میباشد که این دولت رانتی بروشهای گوناگون خالی کرد اصلا دولت توانایش فقط در .. اکثریت ملتی است که مظلوم واقع شدند
شهروندقانونمدار۹۵۷۶۵۷۲۲:۰۵:۴۳ ۱۳۹۸/۳/۲۷
هرجادرآمد کشور زیاد، میشود آقازاده هابشتابند!!!
ناشناس۹۵۷۷۳۷۲۳:۱۹:۳۸ ۱۳۹۸/۳/۲۷
شتر در خواب ببند پنبه دانه گهي لف لف خورد گه دانه دانه
ناشناس۹۵۷۷۴۷۲۳:۳۹:۵۶ ۱۳۹۸/۳/۲۷
بله!!!!!!! معجزه از جیب مردم!

پربحث‌های امروز

 1. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 2. پروژه نفوذ در ایران بسیار پررنگ تر از گذشته دنبال مي شود

 3. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 4. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 5. منافع ملی را به زلف پیرمرد 74 ساله اسپانیایی گره نزنید

 6. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 7. چگونه با اسناد غیررسمی از پرداخت بدهی به بانک فرار کنیم؟!

 8. پاسخ دادستانی ارکان انذار به مقامات قضایی را مخدوش نکرد

 9. چراغ اول را روشن کنید آقای روحانی!

 10. وزیر بهداشت: خواب از چشمانم رفته است/ برخی به جای واردات «استنت قلب»۲ میلیون یورو کابل برق آوردند

 11. احتمال لغو عوارض ورود به محدوده زوج و فرد تهران

 12. راننده پراید مردم را در چشمه اعلای دماوند زیر گرفت+ تصاویر

 13. همتی: شوک ارزی تخلیه شد/ بانک مرکزی قیمت ارز را تعیین نمی‌کند

 14. استاندار تهران: افزایش قیمت نان یک دستور ملی است

 15. دلایل بازداشت اکبر طبری اعلام شد

 16. کاهش شدید نرخ سکه / ریزش ۲۴۰ هزار تومانی قیمت سکه + جدول

 17. خرازی: مذاکره مجدد با‌ آمریکا خیانت است/ عصاره جهانگیری در دولت روحانی گرفته شد

 18. سلیمی خطاب به موگرینی: با دم شیر بازی نکنید/ ضرب شست ملت ایران را چشیده‌اید

 19. دیدار ائمه جمعه سراسر کشور با رهبر انقلاب  

 20. واکنش سخنگوی قوه قضائیه به نامه توکلی: احتمال قرار مجدد برای نماینده ابهر وجود دارد

 21. وزیر دفاع آلمان کناره‌گیری کرد

 22. سقوط مینی‌بوس به دره ۱۳ کشته برجای گذاشت

 23. ادارات همچنان از ویندوز ۷ استفاده می‌کنند!

 24. حضور یک پیرمرد دیگر در دفتر رئیس جمهور!

 25. برخورد با عوامل اشاعه فحشا در پوشش آرایشگاه‌ زنانه

پربحث‌های دیروز

 1. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 2. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 3. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

 4. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 5. اعاده اموال نامشروع مسئولان باعث تقویت نظام سیاسی می شود

 6. زنان مجرد شادتر هستند یا زنان متاهل؟

 7. رویه عجیب برخی محاکم قضایی در برخورد با بدهکاران ظاهرا ورشکسته

 8. ظریف: بالاخره نفتمان را خواهیم فروخت اما شرافتمان را هرگز!

 9. همسر ظریف در قفس شیر  

 10. جزئیاتی از طرح فرانسه برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا

 11. رویترز خبر داد: صدور ویزا برای ظریف با دستور پمپئو

 12. نظر عارف درباره اعتراض به رای دادگاه خاتمی/ جزئیات دیدار سردار سلیمانی و پوتین/ ماجرای نجفی، داعش و اصلاح‌طلبان

 13. حمله با چاقو به زن جوان در مقابل چشمان شوهرش/ متهمان در اینستاگرام اقدام به قدرت‌نمایی می‌کردند!

 14. زنگنه: شبانه روز به دنبال دور زدن و مقابله با تحریم‌ها هستیم

 15. هر دم از این باغ بری می‌رسد/ فخرفروشی یک مسئول با چک ۶.۵ میلیاردی  

 16. چرا سالگرد برجام را جشن نمی‌گیریم!؟  

 17. تحریم مالی صداوسیما به خاطر گاندوا

 18. نماینده اصفهان: نمی‌خواستند بنده را ترور کنند/ محافظم اسلحه کشیده و ناخواسته به خود شلیک کرده است!

 19. قیمت دلار به ١٢١٠٠ تومان رسید

 20. موگرینی: می‌خواهیم تمهیداتی را اجرا کنیم که ایران با پایبندی کامل به برجام بازگردد

 21. انتقاد تند احسان علیخانی از دولت   

 22. صدای نوجوان خواننده، تماشاگران را به وجد آورد  

 23. واکنش عضو تیم سابق مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان به صحبت‌های ظریف  

 24. موگرینی: کشورهای اروپایی فعلاً مکانیسم ماشه را فعال نمی‌کنند

 25. بی‌بی‌سی مدعی اعزام خبرنگار به ایران شد

پربحث‌های هفته

 1. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 2. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 3. صدای مستاجران به آسمان رسید، اما در زمین کسی نمی‌شنود

 4. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 5. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 6. بازیگر «قلاده‌های طلا» و «گاندو»: مدعیان "زنده باد مخالف سیاسی" به من فحش ناموس دادند/ دنبال حذفم هستند و تهدیدم می‌کنند

 7. پول انتقال یک جاسوس که به نام برجام تمام شد!  

 8. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 9. سرانجام تبانی انگلیس و آمریکا در تنگه جبل الطارق/ ایران تلافی می کند؟

 10. زمان پاسخگویی نئولیبرال های وطنی فرارسیده است

 11. مستند «جیسون رضاییان» پخش می شود/ پاسخی به همه اتهامات

 12. چه کسانی و چرا به گاندو حمله می‌کنند

 13. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 14. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 15. سند رسمی دارید؟ داشته باشید؛ هنوز مالکیت شما قطعی نیست !

 16. دولت نگاه «ناموسی» به برجام دارد

 17. برجام فعلا مُرده، آمریکا دست و پای خود را بسته است

 18. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 19. متروهای کهنه و گرمای وحشتناک قطارها در ایتالیا/ در کشور برندها خبری از برند پوش‌ها نیست! + تصاویر

 20. فرمانده انتظامی تهران در سال ۷۸، سکوت ۲۰ساله‌اش درباره حوادث کوی دانشگاه را شکست

 21. بی مهری دولت به رسانه ملی

 22. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 23. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 24. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

 25. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

پربحث‌های اخیر

 1. همتی: شوک ارزی تخلیه شد/ بانک مرکزی قیمت ارز را تعیین نمی‌کند

 2. استاندار تهران: افزایش قیمت نان یک دستور ملی است

 3. کاهش شدید نرخ سکه / ریزش ۲۴۰ هزار تومانی قیمت سکه + جدول

 4. آخرین وضعیت بازار ارز؛ مردم فروشنده دلارهای خانگی شدند

 5. فروش بلیت هواپیما تا ۶ برابر قیمت!

 6. ورود قریب‌الوقوع طلای آب شده به بورس کالا

 7. دلار وارد کانال ۱۱۰۰۰ تومان شد

 8. راهنمای خرید ساعت مچی مردانه/ با بهترین و عالی ترین نکات

 9. وزیر صنعت: نمایشگاه ساخت داخل، "هنر مقاومت" در برابر "تحریم‌ها" است

 10. آخرین وضعیت بورس‌های جهانی

 11. هند جایگزینی برای نفت ایران پیدا نکرد

 12. بیت‌کوین‌ چگونه استخراج می‌شود؟

 13. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 14. تشکیل وزارت بازرگانی تأثیری بر رفع مشکلات معیشتی مردم ندارد

 15. اقدام عجیب بانک‌ها در درج کد رهگیری چک‌های برگشتی به صورت دستی

 16. ایران نهمین مصرف‌کننده انرژی در دنیاست

 17. برخی مدیران مجلس بالاتر از حداکثر قانونی حقوق می‌گیرند

 18. کشف مزرعه ارز دیجیتال در کاشان

پربحث‌های دیروز

 1. رویه عجیب برخی محاکم قضایی در برخورد با بدهکاران ظاهرا ورشکسته

 2. زنگنه: شبانه روز به دنبال دور زدن و مقابله با تحریم‌ها هستیم

 3. قیمت دلار به ١٢١٠٠ تومان رسید

 4. جهانگیری: ۱۴۴ هزار شغل پایدار در مناطق روستایی و عشایری ایجاد شد

 5. ستاری: صنعت خودرو از مونتاژکاری عبور کرده

 6. کاهش ۶۸ هزار تومانی نرخ سکه در بازار + آخرین قیمت‌ها

 7. پورابراهیمی: اقدام انگلیس بی‌پاسخ نخواهد ماند/ برای اداره کشور در حوزه اقتصادی نگرانی وجود ندارد

 8. امروز؛ برق مشترکان پرمصرف اداری تهران قطع می‌شود

 9. خط تولید پژو ۳۰۱ افتتاح شد

 10. کشف مزرعه ارز دیجیتال در کاشان

 11. حضور «همراه اول» با شعار «تحقق رویای دیجیتال» در الکامپ ۹۸

 12. تذکر به رئیس‌جمهور درباره تأخیر 5 ماهه در پرداخت حقوق کارکنان معلول

 13. سهم گردشگری در اقتصاد کشور بیش از 8 میلیارد دلار است

 14. آخرین تغییرات قیمت نفت

 15. برق ۱۵ سازمان دولتی و بانک قطع شد

 16. لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مدیریت سوخت مصرف شده تصویب شد

 17. برق ۱۵سازمان پرمصرف در تهران قطع شد

 18. کشتی ایرانی توقیف شده در کویت آزاد شد

 19. کشف ۹ مزرعه تولید ارز دیجیتال در پاکدشت

 20. حباب سکه ۲۲۰ هزار تومان شد

 21. اعلام جزئیات تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات

 22. قیمت جهانی طلا کاهش یافت

 23. کاهش واردات نفت کره جنوبی از ایران

 24. رشد ۸۸ درصدی ارزش معاملات بورس انرژی در بهار

 25. قیمت روز ارزهای دولتی اعلام شد

پربحث‌های هفته

 1. صدای مستاجران به آسمان رسید، اما در زمین کسی نمی‌شنود

 2. زمان پاسخگویی نئولیبرال های وطنی فرارسیده است

 3. لاریجانی؛ از دلال آدرس دقیقی وجود ندارد تا بتوان مالیات دریافت کرد

 4. رویه عجیب برخی محاکم قضایی در برخورد با بدهکاران ظاهرا ورشکسته

 5. وزیر اقتصاد: اخذ مالیات از سکه قانونی است

 6. به جای اَبَر تورم شاهد اَبَر رکود در اقتصاد ایران خواهیم بود

 7. زنگنه: هیچ خط قرمزی در مبارزه با فساد نداریم/ نفت، جواهرفروشی نظام است/ باید کاری کنیم حرام‌خوارها بترسند

 8. سه سناریو برای افزایش قیمت نان/ احتمال افزایش ۲۵درصدی

 9. زمان واریز یارانه تیر 98

 10. زنگنه: شبانه روز به دنبال دور زدن و مقابله با تحریم‌ها هستیم

 11. اعلام ۱۰ اقتصاد بزرگ دنیا + رتبه ایران

 12. مدل مشارکتی برای تولید مسکن ؛ آبی از این طرح برای مستاجران گرم نمی شود!

 13. سبحانی: نو سرمایه‌داران مذهبی و سلاطین سفته‌بازی باید مالیات بدهند

 14. دام اقتصاد دولتی در شرایط تحریم

 15. وزیر راه: دولت به صاحبخانه‌های منصف امتیاز می‌دهد

 16. قیمت دلار به ١٢١٠٠ تومان رسید

 17. ۴۴ سال طول می‌کشد تا حقوق‌بگیران خانه‌دار شوند/ فرد ۲۰ساله در ۶۶سالگی صاحب خانه می‌شود!

 18. شکست بازار مسکن در شمال پایتخت + قیمت

 19. رد پای ۳۰ کارشناس دادگستری در پرونده بانک سرمایه  

 20. وزیر اقتصاد: اخذ مالیات از خریداران سکه قانونی است

 21. امیر حاتمی مطرح کرد؛ آمادگی وزارت دفاع برای کمک به خودروسازی

 22. وزارت بازرگانی مشکلات مردم را نه یک هفته ای بلکه پس از سال‌ها هم برطرف نمی‌کند

 23. همتی: شوک ارزی تخلیه شد/ بانک مرکزی قیمت ارز را تعیین نمی‌کند

 24. بالاترین ثروت سرانه متعلق به کدام کشورها است؟

 25. پیشنهاد آپارتمان از طرف یک وزارت‌خانه برای مجری ثریا  

آخرین عناوین