عملیات روانی، آخرین گزینه آمریکا/ بانک جهانی: آثار تحریم بر اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد

گروه سیاسی الف،   3980326127 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
عملیات روانی، آخرین گزینه آمریکا/ بانک جهانی: آثار تحریم بر اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد

بانک جهانی در گزارشی اعلام کرد در سال ۲۰۲۰ آثار تحریم بر اقتصاد ایران به پایان می‌رسد، تهدید نظامی هم گزینه جدی تلقی نمی‌شود، با این حساب در میان راهبردهای اصلی کاخ سفید، فقط عملیات روانی باقی می‌ماند.

تئوری فشار حداکثری بر ایران از ۱۸ اردیبهشت‌ماه گذشته با خروج آمریکا از برجام آغاز شد، با اعمال اولین مرحله از تحریم‌ها در مرداد و تکمیل آنها در آبان گذشته به پیش رفت و نهایتا با توقف صدور معافیت‌های تحریمی برای خریداران نفت ایران به اوج خود رسید، به‌گونه‌ای که آمریکا گمان کرد کار ایران تمام است و ظرف چندماه یا از هم می‌پاشد یا پرچم سفید را بالا خواهد گرفت و به میز مذاکره تدارک دیده‌شده از سوی آمریکا خواهد آمد؛ انتظاری که خب تا به امروز برآورده نشده و به نظر می‌رسد هرگز برآورده نخواهد شد، اتفاقی که درباره چرایی آن باید گفت یکی از دلایل مهم در مسیر رسیدن به چنین برآوردی پیش‌بینی‌ها از آینده اقتصاد ایران است.

بانک جهانی روز گذشته در گزارشی از آینده اقتصاد ایران سخن گفت و پیش‌بینی مهمی ارائه کرد که به نظر می‌رسد هم انطباق مهمی با واقعیت‌های میدان سیاست دارد و هم تایید‌کننده اقدامات مسئولان جمهوری اسلامی در رد درخواست‌های دونالد ترامپ برای مذاکره است.

بانک جهانی در گزارش نوبه‌ای خود از اقتصاد کشورهای جهان، چشم‌انداز اقتصادی ایران را پیش‌بینی کرده و گفته است اثر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران در سال آینده میلادی که همان سال ۲۰۲۰ باشد، تخلیه شده و اقتصاد ایران در این سال از رکود خارج خواهد شد. این نهاد بین‌المللی رشد اقتصادی ایران در سال جاری را منفی ۴.۵ درصد پیش‌بینی کرده و گفته که انتظار دارد اقتصاد ایران در سال آینده از رکود خارج شده و رشد اقتصادی ۰.۹ درصد را تجربه کند.

بانک جهانی همچنین به این مساله مهم اشاره کرده که «پیش‌بینی می‌شود درپی کاهش یافتن اثر تحریم‌های کنونی آمریکا، فعالیت اقتصادی در ایران طی سال ۲۱-۲۰۲۰ افزایش یابد. همچنین با به ثبات رسیدن وضعیت تورم و ‌آب رفتن اثر تحریم‌ها رشد اقتصادی ایران در سال آینده از سر گرفته می‌شود.»

درباره این پیش‌بینی اما نکات مهمی قابل‌ذکر است؛ نکاتی که نشان می‌دهد توسعه فشارهای اقتصادی آمریکا رو به اتمام است و امکان گسترش ویژه و قابل‌توجهی ندارند. در این‌باره مراجعه به اقدامات ایالات متحده در قبال ایران روشن‌کننده بخش مهمی از این واقعه است.

 آمریکایی‌ها در سال ۲۰۱۸ بعد از خروج از برجام همه تحریم‌هایی را که امکان اعمال داشت، در مورد ایران اجرایی کردند؛ از نفت و بانک گرفته تا فلزات سنگین، خودرو، بیمه، ترانزیت و حتی موارد ممنوعه‌ای چون غذا و دارو و نام آن را هم فشار حداکثری گذاشتند، به‌گونه‌ای که بسیاری از کارشناسان هم در داخل و هم در خارج گفتند که موارد مهم و قابل‌توجه دیگری برای تحریم باقی نمانده و آمریکا از همه امکان‌های خود برای محاصره اقتصادی ایران استفاده کرده است. استدلال این کارشناسان اما به مرور ماه‌های نخست سال ۲۰۱۹ و اقدامات آمریکا در قبال ایران بازمی‌گردد.

در سال ۲۰۱۹ آمریکا با همکاری امارات ابتدا تلاش کرد با دخالت ارزی در بازار دبی و تاثیرگذاری بر درهم بازار ارزی ایران را متلاشی کند؛ اقدامی که بیشتر از شباهت به تحریم اقتصادی به یک توطئه اطلاعاتی در امارات شبیه بود. بعد از عدم توفیق در این مورد که نتیجه اقدام بانک مرکزی در فروردین‌ماه بود، آنها اقدام بعدی را کلید زدند که آن هم برخلاف توصیفات رسانه‌ای، اقتصادی و تحریمی نبود. اضافه کردن نام سپاه پاسداران به لیست سیاه و گروه‌های تروریستی از آنجایی اقدام تحریمی نبود که در سال ۲۰۱۷ و با اعمال تحریم کاتسا، آمریکا هر آنچه از تحریم وجود داشت را بر سپاه، نیروها و نهادهای مرتبط با آن اعمال کرده بود و از پایه تحریم جدیدی باقی نبود که درخصوص سپاه اعمال شود.

با فرارسیدن ماه می ‌آمریکا تیر آخر تحریم نفتی را شلیک و معافیت‌های تحریمی برای هشت کشور را متوقف کرد؛ اقدامی که منتهی‌الیه تحریم‌های آمریکا نام گرفت، ولی انتظار مقامات این کشور برای به‌صفر رسیدن صادرات نفت ایران محقق نشد.

بعد از این واقعه آمریکایی‌ها که دست خود را خالی و اقدامات‌شان را دارای نتیجه حداقلی می‌دیدند، از همه ابزارهای خود برای تکمیل پازل تحریمی‌شان استفاده کرده و به اقدامات دیگری که این بار هیچ وجه اقتصادی نداشت و بیشتر بر عملیات روانی و رسانه‌ای متمرکز بود، متوسل شدند.

سخن گفتن از جنگ و درگیری نظامی در منطقه محور این بخش از اقدامات آمریکا بود و به کمک پوشش رسانه‌ای بزرگی تلاش شد تغییر مکانی ناوهای هواپیمابر و برخی تجهیزات و ادوات نظامی به‌عنوان عزم آمریکا برای درگیری مطرح شود. در پاسخ به این اقدام البته ایران عقب ننشست و با اقداماتی در منطقه به سرعت کار را به جایی رساند که آمریکایی‌ها خود پیام عدم علاقه به درگیری فرستادند و گفتند که بنا ندارند در این مسیر حرکت کنند.

وقتی نمایش آشوب در منطقه نتیجه نداد، آمریکا تیر دیگری در تاریکی فرستاد و مجبور شد سراغ گزینه آخر تحریمی خود برود؛ گزینه‌ای که در میدان عمل امکان بسیار اندکی برای تحریم شدن دارد و در نگاه بسیاری از کارشناسان از پیش شکست خورده است. تحریم محصولات پتروشیمی ایران که بازارهای بزرگ و مسیرهای ترانزیت متعددی دارد، آخرین اقدام بود که البته بیشتر از آنکه ترامپ به نتیجه میدانی‌اش امید داشته باشد، به نتیجه روانی و رسانه‌ای آن دل بسته است.

تحول آخر منطقه اما مربوط به حادثه‌ای ‌است که شاید برخی را خیلی نگران کرده باشد، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد قابل‌توسعه نیست و صرفا اقدامی ایذایی برای تاثیر بر مذاکرات ایران و ژاپن بوده است. هدف قرار گرفتن دو نفتکش در دریای عمان و ۲۵ مایلی جزیره جاسک و اظهارنظر فوق‌سریع آمریکایی‌ها و گرفتن انگشت اتهام به سوی ایران اولا آنقدر شباهت به یک سناریوی از پیش طراحی‌شده داشت که حتی اروپایی‌ها هم به آن اعتماد نکردند و ثانیا آنقدر بدون استدلال بود که فرمانده ناوگان یادشده با عکس و تصویر به میان رسانه‌ها آمد و ادعای آمریکا را رد کرد. سومین توضیح درخصوص این اتفاق که البته مهم‌ترین نکته بحث به شمار می‌آید، این است که توانایی آمریکایی‌ها در تکرار چنین وقایعی بسیار محدود است و بعید است آنها بتوانند این دست حوادث را دوباره تکرار کنند.

علت اما چیست؟

در دنیا روزانه بیش از ۹۵ میلیون بشکه نفت به مصرف می‌رسد و از این مقدار قریب به ۲۰ میلیون بشکه از خلیج‌فارس تامین می‌شود؛ رقمی که در ابتدا سهم ۲۰ درصدی خود را نشان می‌دهد، ولی وقتی با میعانات گازی و ال‌ان‌جی (LNG) تولیدی کشورها از جمله قطر همراه می‌شود، سطح قابل‌توجه ۳۰ درصدی را شامل می‌شود.

به عبارت دیگر، ناامنی و در نتیجه توقف صادرات نفت از این منطقه می‌تواند حداقل کسری ۱۸ میلیون بشکه‌ای نفت و چهار تریلیون فوت مکعبی ال‌ان‌جی را برای اقتصاد جهان و بازار بین‌المللی انرژی پدید آورد. صادرات این حجم بزرگ از انرژی از خلیج‌فارس و دریای عمان که شامل ۸۸ درصد از نفت عربستان یعنی رقمی معادل هفت میلیون بشکه در روز، ۹۸درصد نفت عراق معادل ۷.۳ میلیون بشکه، ۹۹ درصد نفت امارات معادل ۲.۵ میلیون بشکه و ۱۰۰ درصد نفت کشورهای کویت، قطر و بحرین به ترتیب معادل ۲.۱، ۱.۲ و ۰.۰۵ میلیون بشکه می‌شود، به خوبی نشان می‌دهد کشورهای منطقه و اخص متحدین آمریکا تا چه حد نیازمند امنیت منطقه هستند و لذا نمی‌توانند با ناامن کردن این آبراهه با سرنوشت خود بازی کنند.

از سوی دیگر، اقتصادهای بزرگ جهانی از اروپا گرفته تا آمریکا و کشورهای آسیایی وابستگی زیادی به نفت خلیج‌فارس و دریای عمان دارند و آنها نیز تمایلی ندارند که اجازه دهند درگیری‌ها در منطقه افزایش یابد و از این رو مقابل آمریکا صف‌آرایی خواهند کرد. سوای اینکه آمریکایی‌ها ۱۷ درصد از حدود ۹ میلیون بشکه نفت مصرفی خود یعنی ۱.۵ میلیون بشکه در روز از انرژی مورد نیازشان را از این منطقه خریداری می‌کنند، اقتصادهای بزرگی چون چین، هند، ژاپن و کره نیز وابستگی‌های شدیدی به نفت خلیج‌فارس و دریای عمان دارند که آنها را وامی‌دارد در مقابل توسعه تنش در منطقه بایستند.

چینی‌ها که ۴۰ درصد از نفت مورد نیازشان را از جنوب غرب آسیا تامین می‌کنند، نیازمند واردات ۳.۵ میلیون بشکه‌ای در روز هستند، هندی‌ها از ۴.۹ میلیون بشکه نفت مورد نیازشان، ۵۰ درصد یعنی حدود ۲.۴ میلیون بشکه را از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس می‌خرند و ژاپنی‌ها مشتری روزانه حدود ۳.۵ میلیون بشکه نفت منطقه هستند؛ رقمی که در مصرف روزانه ۴.۵ میلیون بشکه‌ای آنها قابل‌توجه است.

همچنین این توضیح لازم است که هرچند ارقام بالا نشان‌دهنده وابستگی مهم اقتصاد جهان به نفت منطقه است، اما بررسی اینکه افزایش قیمت نفت چه تاثیری بر اقتصاد کشورهای صنعتی خواهد گذاشت، مقوله دیگری است که به صورت خیلی دقیق‌تر نشان‌دهنده واهمه این کشورها از ناامن شدن منطقه و افزایش قیمت نفت ناشی از آن است. برای مثال گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می‌دهد «هر دلار افزایش قیمت نفت به افزایش پنج میلیارد دلاری هزینه‎های سالانه حمل‌ونقل در این کشور منجر خواهد شد، بنابراین رشد بیش از ۲۰ دلاری قیمت نفت از ابتدای سال‌ جاری میلادی به معنای افزایش بیش از ۱۰۰ میلیارد دلاری هزینه‌های حمل‌و‌نقل برای شهروندان آمریکایی است.»

این گزارش همچنین نشان می‌دهد «در سال ۲۰۱۸ این کشور حدود ۴.۳ میلیارد بشکه بنزین و ۵.۱ میلیارد بشکه سوخت دیزل (گازوئیل) مصرف کرده است.» و این به معنای آن است که هزینه حمل‌ونقل که بخش مهمی از هزینه‌های خانواده‌های آمریکایی است، با شرایط جدید به‌شدت رشد خواهد کرد و زندگی آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

علاوه‌بر این، تحقیقات دقیق آماری گویای آن است که اقتصاد کشورهایی چون فرانسه، ایتالیا و کانادا بسیار بیشتر از اقتصاد آمریکا وابسته به قیمت انرژی است و افزایش نرخ آن می‌تواند زیان‌های گسترده‌ای را نصیب این کشورها سازد. اینها البته تنها بخشی از دلایلی است که اثبات می‌کند آمریکایی‌ها در مسیر افزایش تهدید‌های ایران و ایجاد تنش در منطقه با محدودیت‌های بزرگی روبه‌رو هستند و احتمالا توانایی توسعه آنها را برای بلندمدت نخواهند داشت.

 

منبع: فرهیختگان

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۵۵۷۳۹۱۴:۴۰:۴۹ ۱۳۹۸/۳/۲۶
مشکل از دولت و مجلس خود ماست باید تغییر رو از همین انتخابات امسال شروع کرد
ناشناس۹۵۶۰۶۴۱۸:۱۰:۵۷ ۱۳۹۸/۳/۲۶
مشکل اصلی در منافقین است
ناشناس۹۵۵۷۶۶۱۴:۵۰:۵۵ ۱۳۹۸/۳/۲۶
سال 2020 تازه آغاز دور دوم ریاست جمهوری ترامپ است.
ناشناس۹۵۶۱۱۲۱۹:۰۰:۳۲ ۱۳۹۸/۳/۲۶
100 درصد 100. 1000 دلیل مهم برای انتخاب ترامپ وجود دارد. مهمترین آنها نرخ رشد اقتصادی عجیب و میزان بیکاری بسیار پایین در آمریکاست.
ناشناس۹۵۶۳۶۶۰۰:۲۱:۰۶ ۱۳۹۸/۳/۲۷
عمده مشکلات کشور ناشی از سوء مدیریت دولته و به تحریم ها مربوط نیست .
محمد مهدی۹۵۵۸۱۵۱۵:۲۲:۰۰ ۱۳۹۸/۳/۲۶
مشکل ما تحریم نیست . حتی اگر تحیم ها کاملا برچیده شوند مشکلات به قوت خود باقی خواهد بود .
امید۹۵۵۸۲۶۱۵:۲۶:۳۹ ۱۳۹۸/۳/۲۶
انتخاب گزینشی قسمتی از گزارش بانک جهانی(طبق معمول)چیزی رو روشن نمیکنه،لطفا گزارش کامل رو منتشر کنید.
ناشناس۹۵۵۹۰۱۱۶:۱۴:۰۷ ۱۳۹۸/۳/۲۶
این رشد اقتصادی مثبت 0.9 درصدی سال بعد نسبت به منهای 4.5 درصد امسال است. تصور کنید باید چند سال باید رشد مثبت داشته باشیم تا تازه به جای قبل برگردیم !!!
ناشناس۹۵۵۹۵۳۱۶:۵۲:۱۷ ۱۳۹۸/۳/۲۶
قیمت دلار بیش از سه برابر شد. زمین و خانه دو و سه برابر شده است. پراید بالای 50 میلیون شده است. باز هم انتظار دارید قیمت ها افزایش یابد؟ 75 درصد جامعه زندگی نمی کنند فقط زنده هستند
ناشناس۹۵۶۲۳۰۲۱:۵۲:۲۸ ۱۳۹۸/۳/۲۶
نباید دلخوش به چنین تحلیل هایی بود
ناشناس۹۵۶۳۲۵۲۳:۴۷:۰۰ ۱۳۹۸/۳/۲۶
این نشون میده افزایش قیمت دلار و قیمتها داخلیه نه خارجی
ناشناس۹۵۶۳۶۷۰۰:۲۲:۰۹ ۱۳۹۸/۳/۲۷
اگر برجام نبود تاکنون دیوار تحریم های ضد ایرانی فرو ریخته بود و امروز اینهمه مشکلات متحمل نمی شدیم .
فقیر۹۵۶۳۶۸۰۰:۲۲:۴۳ ۱۳۹۸/۳/۲۷
اگر چیزی از مردم ایران باقی بمونه
ناشناس۹۵۶۴۲۸۰۲:۴۲:۳۳ ۱۳۹۸/۳/۲۷
دقيقا به همين دلايل امريكا به هيچ عنوان زير بار عمق نفوذ استراتژيك ايران در منطقه نرفته وبا آن مقابله مي كند
ناشناس۹۵۶۵۵۲۰۸:۲۹:۵۲ ۱۳۹۸/۳/۲۷
پوست خربزه که میگن اینه .اینبار توسط بانگ جهانی زیر پای ما می گذاردالبته ارایه امارهای یک از ده تورم و ... به انها هم بی تاثیر نیست. انشاالله اگر عمری باقی بود سال 2020 این مقاله را دوباره بازخوانی کنید تا بفهمید چقدر این حرفها به واقعیت می پیوندد.

پربحث‌های اخیر

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 3. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 4. تصویب طرحی در آمریکا برای مصادره دارایی‌های ایران

 5. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 6. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 7. حمله دوباره ترامپ و هوادارانش به ایلهان عمر

 8. هم‌نشینی عقرب و دانش‌آموز در مدرسه

 9. شایعه پناهنده شدن سعید معروف به آمریکا

 10. واکنش سازمان ملل به محدودیت دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک

 11. اصلاح ساختار بودجه بدون اصلاح اقتصاد کشور معنا ندارد

 12. توقف شوک در بازار ارز

 13. فرمانده کل سپاه: در صورت خطای محاسباتی دشمنان، راهبرد دفاعی ما به راهبرد تهاجمی تغییر می کند

 14. حقایقی از ماجرای ناپدید شدن غول نفتی ملکه در تنگه هرمز!

 15. پاسخ پزشکی قانونی به ادعای وکیل نجفی

 16. تازه ترین قیمت انواع خودرو داخلی در بازار

 17. تجمع اعتراضی مقابل سفارت نیجریه در حمایت از شیخ زکزاکی  

 18. ظریف در امریکا : با محدودیتها مشکلی ندارم  

 19. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 20. قاتل «کلاهی» به حبس ابد محکوم شد/ دادگاه هلند ادعای این کشور علیه ایران را رد کرد

 21. ترامپ به فیفا: حق ندارید یک دلار هم به ایران بدهید

 22. روحانی خطاب به مکرون: از دست رفتن فرصت‌ها ایران را مجبور به اجرای گام سوم می‌کند

 23. ترامپ دوباره رییس جمهور می‌شود! نه؟

 24. روزنامه اصولگرا: با بدحجاب‌ها، دوستانه برخورد کنید

 25. یادگار مخروبه قاجاریه در بازار تهران  

پربحث‌های دیروز

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 3. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 4. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 5. توانا بود هرکه با ما بود!

 6. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 7. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 8. تصویب طرحی در آمریکا برای مصادره دارایی‌های ایران

 9. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 10. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 11. حمله دوباره ترامپ و هوادارانش به ایلهان عمر

 12. هم‌نشینی عقرب و دانش‌آموز در مدرسه

 13. دلیل تحریم های خارجی و داخلی صدا و سیما چیست؟/ دیکتاتوری با حرکت انقلاب اسلامی تعارض دارد

 14. شایعه پناهنده شدن سعید معروف به آمریکا

 15. واکنش سازمان ملل به محدودیت دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک

 16. اصلاح ساختار بودجه بدون اصلاح اقتصاد کشور معنا ندارد

 17. توقف شوک در بازار ارز

 18. فرمانده کل سپاه: در صورت خطای محاسباتی دشمنان، راهبرد دفاعی ما به راهبرد تهاجمی تغییر می کند

 19. حقایقی از ماجرای ناپدید شدن غول نفتی ملکه در تنگه هرمز!

 20. پاسخ پزشکی قانونی به ادعای وکیل نجفی

 21. تازه ترین قیمت انواع خودرو داخلی در بازار

 22. تجمع اعتراضی مقابل سفارت نیجریه در حمایت از شیخ زکزاکی  

 23. ظریف در امریکا : با محدودیتها مشکلی ندارم  

 24. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 25. قاتل «کلاهی» به حبس ابد محکوم شد/ دادگاه هلند ادعای این کشور علیه ایران را رد کرد

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 3. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 4. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 5. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 6. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 7. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 8. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 9. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 10. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 11. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 12. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 13. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 14. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 15. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 16. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 17. توانا بود هرکه با ما بود!

 18. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 19. بی مهری دولت به رسانه ملی

 20. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 21. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 22. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 23. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 24. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 25. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

پربحث‌های اخیر

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 3. فرمانده کل سپاه: در صورت خطای محاسباتی دشمنان، راهبرد دفاعی ما به راهبرد تهاجمی تغییر می کند

 4. موقعیت نفتکش توقیف شده توسط سپاه روی نقشه/عکس  

 5. سردار سلیمانی: تحریم‌ها می‌تواند برای ما فرصت باشد /باید بودجه کشور از نفت رهایی یابد

 6. حذف خبر اهدای نشان خادمی به عوامل سرنگونی پهپاد آمریکایی از اینستاگرام

 7. تغییرات ظهر جمعه هاشمی

 8. مستند سازی منافقین برای «بی‌بی‌سی» به سفارش سیا

 9. ظریف: ایران آماده مقابله با ترامپ طی شش سال آینده است

 10. گل یا پوچ انتخابات برای اصلاح‌طلبان

 11. مصوبه لغو روادید برای ورود اتباع چین به ایران ابلاغ شد

 12. حضرتی: آمریکایی‌ها با مشاهده موفقیت برجام به دنبال خروجی «ایران گیت» بودند

 13. گلایه عارف از اداره شورای سیاست‌گذاری توسط نزدیکان خاتمی

 14. قالیباف، جلیلی یا حدادعادل؛ چه کسی سرلیست شود؟

 15. چرا ترامپ مجبور است به ایران نزدیک شود؟

 16. ظریف: اروپا باید به تعهدات خود عمل کند

 17. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

پربحث‌های دیروز

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 3. توانا بود هرکه با ما بود!

 4. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 5. فرمانده کل سپاه: در صورت خطای محاسباتی دشمنان، راهبرد دفاعی ما به راهبرد تهاجمی تغییر می کند

 6. موقعیت نفتکش توقیف شده توسط سپاه روی نقشه/عکس  

 7. ظریف: دنبال تغییر رژیم در هیچ کشوری نیستیم/ داشتن بمب اتم را امنیت‌آور نمی‌دانیم

 8. سردار سلیمانی: تحریم‌ها می‌تواند برای ما فرصت باشد /باید بودجه کشور از نفت رهایی یابد

 9. حذف خبر اهدای نشان خادمی به عوامل سرنگونی پهپاد آمریکایی از اینستاگرام

 10. تغییرات ظهر جمعه هاشمی

 11. مستند سازی منافقین برای «بی‌بی‌سی» به سفارش سیا

 12. ظریف: ایران آماده مقابله با ترامپ طی شش سال آینده است

 13. گل یا پوچ انتخابات برای اصلاح‌طلبان

 14. مصوبه لغو روادید برای ورود اتباع چین به ایران ابلاغ شد

 15. حضرتی: آمریکایی‌ها با مشاهده موفقیت برجام به دنبال خروجی «ایران گیت» بودند

 16. گلایه عارف از اداره شورای سیاست‌گذاری توسط نزدیکان خاتمی

 17. قالیباف، جلیلی یا حدادعادل؛ چه کسی سرلیست شود؟

 18. چرا ترامپ مجبور است به ایران نزدیک شود؟

 19. ظریف: اروپا باید به تعهدات خود عمل کند

 20. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 21. کدخدایی: فساد اقتصادی در بررسی صلاحیت‌ها تاثیرگذار است/ ماجرای فساد اخلاقی یک نماینده مجلس

پربحث‌های هفته

 1. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 2. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 3. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 4. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 5. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 6. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 7. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 8. توانا بود هرکه با ما بود!

 9. بی مهری دولت به رسانه ملی

 10. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 11. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 12. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 13. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 14. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 15. مراقب نفوذی ها باشیم

 16. دستور عجیب رئیس جمهور به نوبخت/ تخصیص بودجه صدا و سیما در صورت صلاحدید نمایندگان دولت

 17. توضیحات دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره نامه توکلی به رئیسی

 18. اعاده اموال نامشروع مسئولان باعث تقویت نظام سیاسی می شود

 19. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 20. پاسخ دادستانی ارکان انذارم به مقامات قضایی را مخدوش نکرد

 21. پروژه نفوذ در ایران بسیار پررنگ تر از گذشته دنبال مي شود / سریال گاندو مثل یک شوک برای جامعه بود

 22. ۴ سال پس از امضای برجام؛ نگاهی به ۱۰ خطای راهبردی در مذاکرات هسته‌ای

 23. کدام اصلاح‌طلبی؟ کدام اصول‌گرایی؟

 24. عابدینی‌: ایجاد محدودیت برای تردد خبرنگاران ایرانی در نیویورک نقض آشکار حقوق بین الملل است

 25. علم‌ا‌لهد‌ی: چرا آقایان در مقابل ‌جولان زنان بدحجاب ‌عکس‌العملی نشان نمی‌دهند؟ / اتومبیل ‌حریم خصوصی نیست

آخرین عناوین