چرا نتانیاهو این روزها سکوت کرده است؟

گروه جهان الف،   3980326044 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

عبدالباری عطوان یمن، فلسطین و لبنان را «داود»های کوچک مقابل «جالوت» توصیف کرد و با اشاره به ایران نوشت: نتانیاهو خوب فهمیده است که ایران هرگز پرچم‌ سفید برابر آمریکا بالا نخواهد برد و آماده دادن پاسخی غافلگیرکننده است.

چرا نتانیاهو این روزها سکوت کرده است؟

به گزارش فارس، عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای رأی الیوم در یادداشتی درباره سکوت این روزهای نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، این سوالات را مطرح کرد که چرا نتانیاهو این روزها سکوت کرده و زبانش را قورت داده، در حالی که او پرچمدار تهدید و نابودی ایران بود؟ آیا از ترس موشک‌هایی است که از شمال، جنوب و شرق به جانبش سرازیر می‌شود؟ سرنوشت گنبدهای آهنین چه شد؟ اسطوره پاتریوت چگونه به دلیل موشک‌های کروز یمنی که از کوه‌های صعده شلیک شد، در هم شکست؟

در این یادداشت آمده است: در سایه تشدید تنش میان ایران و آمریکا در منطقه خلیج (فارس)، سکوت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نشانه وضعیت دشواری است که این رژیم در آن به سر می‌برد و اهمیت و نقش منطقه‌ای آن را به عنوان حامی برخی کشورهای عربی کاهش داده است؛ همانطور که رعب و وحشت این رژیم را منعکس می‌کند، چون می‌داند یکی از اهداف اصلی  مورد انتظار در هر گونه پاسخ تلافی‌جویانه نظامی ایران یا متحدانش نظیر حزب الله و حماس و جهاد اسلامی است.

رای الیوم نوشت: لازم به ذکر است که نتانیاهو در طول سال‌های اخیر متعصب‌ترین و بزرگ‌ترین عامل تحریک برای ضربه زدن به ایران بوده است و سخنرانی‌های وی از تریبون مجمع عمومی سازمان ملل فراموش شدنی نیست در حالی که با تصاویر و ابزارهایی سعی داشت القا کند ایران در حال نزدیک شدن به بمب اتمی است که برای منطقه خطرناک است و در مداخله برای نابودی همه تاسیسات هسته‌ای و نظامی ایران دنیا باید پشت اسرائیل بایستد تا این خطر را هر چه زودتر و به شکلی نهایی خاتمه دهد.

به عقیده نویسنده نتانیاهو که پس از پیروزی ضعیف خود در انتخابات پارلمانی اخیر در تشکیل کابینه‌ای راست‌گرا و پرقدرت به رهبری خودش ناکام ماند، خوب فهمیده است که ایران هرگز پرچم‌ سفید را به نشانه تسلیم بالا نخواهد برد و آماده جنگ شده است و ظرفیت پاسخ قاطع و جدی برای وارد آوردن بزرگ‌ترین صدمه به دشمنان را داراست و نخستین آنها رژیم صهیونیستی است از همین رو به میز مذاکرات نخواهد رفت مگر اینکه طبق شروط کامل ایران محقق شود و هیچ خدشه‌ای هم به زرادخانه موشکی و بلندپروازی‌های هسته‌ای قانونی ایران وارد نکند.

عطوان با اشاره به اینکه نتانیاهو خوب می‌داند که حمله موشکی یمن به عمق خاک سعودی و اصابت آن به (برج مراقبت) فرودگاه بین‌المللی أبها پیامی بسیار مهم داشت، افزود: این پیام می‌گوید فرودگاه تل آویو در هر جنگی آتی هدف قرار خواهد گرفت چه با موشک‌های حزب الله از شمال سرزمین‌ اشغالی، چه با موشک‌های فلسطین از جنوب سرزمین‌های اشغالی؛ موضوعی که شوک روانی را ایجاد خواهد کرد که از زمان تاسیس رژیم صهیونیستی در هفتاد سال پیش در نوع خود بی‌سابقه است.

نویسنده تصریح کرد: نتانیاهو که در حال حاضر سرپرستی وزارت دفاع رژیم صهیونیستی را هم عهده‌دار است این روزها جرأت ندارد دهانش را باز کرده و شروع به تهدیدهایی کند که در آن مهارت داشت، چون پاسخ‌های تلافی جویانه‌ای را که در انتظارش است، می‌شناسد.

موشک‌هایی که از شمال و جنوب بر سر اسرائیل فروخواهد ریخت

رای الیوم نوشت: یکصد و پنجاه هزار موشک در عمق ارتفاعات سر به فلک کشیده لبنان به سمت اسرائیل نشانه رفته است. علاوه بر اینکه اسرائیل می‌داند گنبدهای آهنینی را که آمریکا بیش از ده میلیار دلار برای ارتقای آن هزینه کرده است هرگز از آن و شهرک‌نشینانش حفاظت نمی‌کند. آن هم در برابر خطر موشک‌هایی که در برخورد به اهدافشان دقیق‌تر شده و حامل کلاهک‌های انفجاری هستند که وزن برخی از آن به پانصد کیلوگرم می‌رسد. یعنی قدرت ویرانگری بسیار بالایی دارد و یکی از آنها کافی است تا تل آویو را در تاریکی محض فرو ببرد.

این روزنامه افزود: از زمان جنگ 2006 که شکست ارتش اسرائیل از لبنان در تاریخ ثبت شد و تانک مرکاوا افتخار صنایع نظامی رژیم صهیونیستی تحقیر شد، نتانیاهو یک گلوله هم به سمت جنوب لبنان شلیک نکرده است. چون می‌داند چه خطراتی در انتظارش است. آقای سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله در نطق اخیر خود علنا گفت که اگر آتش جنگ بزرگ شعله‌ور شود همه خاورمیانه به آتش کشیده می‌شود که فقط محدود به مرزهای ایران نیست. ما برای هزارمین بار می‌گوییم که این مرد دروغ نمی‌گوید.

عطوان تاکید کرد: این نظام ایران نیست که تغییر خواهد کرد، بلکه در آینده‌ای نزدیک قلدری آمریکا و اسرائیل است که تغییر می‌کند و همه تحریم‌ها و رنج‌های ایرانی‌ها پایان خواهد یافت.

وی  کنفرانس نابودی مسئله فلسطین در منامه را [که قرار است علیه فلسطین باشد] از حالا شکست خورده توصیف کرد و گفت: معامله قرن، ننگی برای اعضای پیمان ناتو عربی سنتی شده که پول‌های خود را برای حمایت مالی از آن و اجرای بندهایش در لغو حق بازگشت [آوارگان فلسطین] و حق تشکیل دو کشور و پاره کردن طرح صلح عربی و تشکیل وطن جایگزین فلسطینی در اردن در نظر گرفته‌اند؛ چقدر در تحلیل واقعیت‌ها و میزان اراده کشورهای عربی و اسلامی اشتباه کرده‌اند و درباره قدرت اسرائیل و آمریکا مبالغه می‌کنند.

رای الیوم نوشت: ده روز تا  برگزاری اجلاس منامه باقی مانده که جرد کوشنر، مقامات عربی را بسان گله‌ای به محل برگزاری آن هدایت می‌کند و همچنان فقط دو کشور جرات اعلام حضور خود در آن را نکرده‌اند. یکی عربستان و دیگری امارات و مطمئنا آنها هم از شتابزدگی در اعلام قبول آن پشیمان هستند، اما کشورهای دیگری که دولت آمریکا می‌گوید در کنفرانس حاضر می‌شوند نظیر اردن، مصر و مغرب سکوت اختیار کرده‌اند و به هر طریق و وسیله‌ای می‌خواهند از آن فرار کنند.

عطوان نوشت: ایران (با سیاست تحریم و محاصره) هرگز از پای در نخواهد آمد و ملت عزیز و مقاوم آن هرگز با رنج‌های تحریم‌هایی که ملت برادرمان عراق کشیدند مواجه نخواهد بود و در برابر متجاوزان با شجاعت سینه سپر خواهد کرد. این ملت میراث‌دار تمدنی کهن و مردمی شریف و میهن دوست با تمدنی هشت هزار ساله است، یعنی زمانی که هنوز آمریکایی کشف نشده بود و رژیم نژادپرست اسرائیل در اراضی اشغال‌شده فلسطین نبود.

غیرمنتظره‌هایی در انتظار آمریکا، اسرائیل و متحدانشان در منطقه

نویسنده روزهای آتی را مملو از غیرمنتظره‌هایی دردناک برای آمریکا، اسرائیل و متحدانش در منطقه خواند و گفت: صفر شدن صادرات نفت ایران با صفر شدن صادرات نفت کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و عراق و بالا رفتن قیمت نفت تا 200 دلار و چه بسا بیشتر همراه خواهد بود. ایران و متحدانش هم که ماندن در سنگر شرافت و حق دفاع از خویشتن در برابر استکبار آمریکایی و اسرائیلی را برگزیدند، چیزی از دست نخواهند داد. عزت ملت‌ها چیزی که غربی‌ها و بخصوص شخص ترامپ آن را درک نمی‌کند در نهایت پیروز خواهد بود. فرقی نمی‌کند جنگ طول بکشد یا کوتاه باشد. عبرت در نتیجه آن است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۵۵۳۹۰۱۲:۰۶:۱۳ ۱۳۹۸/۳/۲۶
چون نوکرهای عربش در امارات و سعودی و بحرین ، به اندازه کافی حرف مفت میزنن و دیگه احتیاجی به وراجی این دلقک نیست

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

  2. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

  3. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

  4. شهردار تهران: اگر باد بوزد وضعیت هوا خوب می‌شود

  5. روحانی: ناامید کردن مردم آسان است/ امیدوارم مجلس آینده بهتر باشد/ تلاش شبانه‌روزی من این بود که برجام نشکند

  6. پاسخ تند مقتدی صدر به آمریکا

  7. نظر رهبری درباره چندهمسری/ «خدا یکی ، محبت یکی و یار یکی»

  8. کودتا ؛ رسم همیشگی «سیا» در آمریکا لاتین

  9. پاره کردن پلاکارد دانشجویان منتقد در سخنرانی دیروز رئیس جمهور

  10. ۱۴۰ سال زندان برای شیطان شرق پایتخت

  11. روحانی: وضع اقتصاد عمومی خوب است

  12. شهادت سردار طهرانی مقدم و یارانش چگونه رقم خورد؟

  13. نوبندگانی: ۱۰۰ دانشجو از علی مطهری به هیأت نظارت شکایت کرده‌اند

  14. ۱۰۰ سال زندان برای ربودن پنج زن تهرانی

  15. برای آلودگی هوای تهران هم نامگذاری کنید!

  16. تناقض‌های عجیب اینفانتینو در ماجرای ورود بانوان به ورزشگاه‌ها

  17. لحظه خروج مورالس از بولیوی

  18. آقای ترامپ حال شما خوب است؟! ...

  19. محاکمه شوهرجوان بدلیل انتشار عکس اینستاگرامی دختری که بعدا با او ازدواج کرد

  20. حملات گسترده ‏DDoS‏ با سو استفاده از ‏MTProxy‏های ‏تلگرام ‏

  21. روزانه ۴۰۰ نفر سکته می‌کنند/ ۷۲ هزار ایرانی بیماری ام‌اس دارند/ تا سال ۲۰۳۰ جمعیت کشور سالخورده خواهد بود

  22. خودروهای حیرت انگیز نمایشگاه خودرو لاس‌وگاس

  23. پسر ۱۷ ساله قربانی سرقت موبایلش شد

  24. ماجرای توقف یک تور مختلط

  پربحث‌های هفته

  1. چرا روحانی عصبانی است؟

  2. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

  3. مشکلات کشور برجای خود باقی است حتی اگر آمریکا به دوست خوب ما تبدیل شود !...

  4. پزشکان کلاه خود را قاضی کنند، مردم توان افزایش تعرفه‌های درمانی را ندارند

  5. شعار اعتراضی مردم یزد: روحانی حیا کن آمریکا رو رها کن

  6. مقایسه قیمت بنزین در ایران با همسایگان و دیگر کشورها

  7. بگویید و مردم را خلاص کنید !

  8. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

  9. جرم حداد عادل چیست؟

  10. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

  11. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

  12. در برجام تضمین های کافی نگرفتیم/ روحانی بد شانسی آورد/ امروز که در موضع قدرت هستیم بهترین زمان برای حل و فصل مسایل مان است

  13. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

  14. استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

  15. دو قطبی ایرانی- اسلامی، فرصت یا چالش؟

  16. جمعیت جهان را یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دادیم!

  17. مروری بر جملات حاشیه‌ساز علی مطهری!

  18. روحانی: پرونده‌سازی برای افراد هنر نیست!/ با هم دوست باشیم

  19. چه کسانی عراق و لبنان را به این روز انداختند؟!

  20. علی مطهری: حکومت اسلامی می‌تواند در موضوع «چندهمسری»دخالت کند

  21. درددل های مردم با وزیر کار روحانی درباره بیکاری

  22. طرح برخورد با خانه‌های مجردی

  23. دست‌نوشته‌های مردم یزد در حضور روحانی

  24. جانباز قمی پس از خودسوزی، فوت کرد

  25. جمعه‌های فرصت ساز برای فرصت طلبان / سخنی با آیت الله علم‌الهدی 

  پربحث‌های اخیر

   آخرین عناوین