کشور در آستانه خودکفایی شکر/آمادگی برای مقابله با موج دوم ملخ‌ها

گروه اقتصادی الف،   3980325169

مشاور وزیر جهاد کشاورزی از آغاز پرداخت خسارت سیل به کشاورزان استان‌های لرستان، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و سایر استان‌ها به جزء استان‌های شمالی ظرف روزهای آینده خبر داد.

به گزارش فارس از یاسوج، علی محقق امروز شنبه با حضور در میز خدمت جهادی سازمان جهاد کشاورزی علاوه بر رسیدگی به مشکلات مردم پاسخ‌گوی سوالات خبرنگاران بود.

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه جهاد کشاورزی یکی از دستگاه‌های موفق بعد از انقلاب اسلامی است، گفت: تولیدات کشاورزی( زراعی، باغی و دامی ) از 26 میلیون تن سال‌های 56 و 57 به 122 میلیون تن رسیده است در حالی که جمعیت ما از 35 میلیون به 85 میلیون، سرانه مصرف 103 درصد و سرانه تولید 368 درصد افزایش داشته است.

وی عنوان کرد: تولیدات کشور در محصولات باغبانی از 3.5 میلیون تن به 22 میلیون تن افزایش یافته است.در زراعت از 20 میلیون به 84 میلیون، تولید دام و طیور پروتیئنی و لبنی از 3.5 میلیون به 15 میلیون رسیده و در تولید شیلات که جهش خوبی داشته‌ایم از 50 هزار تن به یک میلیون تن رسیده‌ایم.

خودکفایی کشور در تولید شکر

مشاور وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در زمینه تولید گندم سه برابر ارتقاء تولید داشتیم و از 4 میلیون تن به 14 میلیون تن رسیده‌ایم البته پیش‌بینی ما تولید 14.5 میلیون تن گندم در سال جاری است. در خصوص تولید نیشکر از 680 هزار تن به 3 میلیون تن تولید رسیدیم و به نوعی در آستانه خودکفایی شکر هستیم هر چند خشکسالی و سیل سال گذشته و ابتدای امسال ما را دچار مشکلاتی کرد اما با توجه به  نیاز 3.3 میلیون تنی جامعه در آستانه خودکفایی این محصول هستیم.

این مسوول عنوان کرد: در 40 سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تولید روغن به 580 هزار تن رسید که این رقم به سرعت در حال افزایش است و طبق سیاست‌های کلان وزارت جهاد کشاورزی تولید روغن و دانه‌های روغنی باید افزایش یابد.

وی با اشاره به تولید 163 هزار تنی مرغ و تخم‌مرغ در سال‌های قبل از انقلاب گفت: در تولید مرغ  و تخم‌مرغ از 163 هزار تن به 2.3 میلیون تن رسیدیم. ضمن اینکه وزارت جهادکشاورزی علاوه بر اینکه متولی تولید و تامین غذایی است در رشد اقتصاد و تامین معاش بهره‌برداران نقش دارد و ضلع سوم وظیفه جهاد کشاورزی حفظ منابع آب و خاک است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت: در دو ضلع اول وظایف جهاد کشاورزی موفق بودیم و در حفظ منابع آب و خاک با راه‌اندازی سامانه‌های نوین آبیاری تحت فشار و قطره‌ای هم موفقیت‌های چشمگیری داشتیم. مجموعا 8 میلیون هکتار اراضی آبی هستند و 2.2 میلیون هکتار معادل یک چهارم اراضی مجهز به سامانه‌های نوین تحت فشار هستند و باعث بهره‌وری 42 درصد آب در کشور شده که اعداد قابل توجهی و مورد تایید سازمان (فائو) است.

اولین ریزش ملخ‌ها در بهمن‌ماه گذشته بود

وی در بخش دوم سخنان خود در پاسخ به سوالی مبنی بر هجوم ملخ‌ها به اراضی کشاورزی گفت: آخرین باری که با حمله ملخ‌ها مواجه بودیم در سال 42 بود اما با تر سالی و بارندگی که در شمال شرق افریقا و دریای سرخ  رخ داد شاهد اتفاقات کم نظیر زاد و ولد ملخ‌های صحرایی بودیم. خصوصیت عجیبی که این ملخ‌ها دارند اینکه اگر در جهت باد پرواز کنند بدون توقف تا 400 کیلومتر پرواز می‌کنند و می‌توانند به راحتی از خلیج فارس عبور کرده و وارد کشور شوند.

محقق با بیان اینکه رطوبت و ترسالی جنوب مورد پذیرش ملخ‌ها است، گفت: اولین ریزش ملخ‌ها، بهمن سال گذشته در استان هرمزگان بود و از آن زمان تاکنون 155 ریزش دیگر داشتیم.

وی ادامه داد: ملخ‌ها در دسته‌های 50 میلیونی و گاهی تا 200-300 میلیون برآورد شده‌اند، تراکم ملخ در ایران 40-50 ملخ در یک متر مربع است که عدد وحشتناکی است این ملخ‌ها قابلیت تخم‌ریزی و زاد و ولد را دارند اما با اقدامات صورت گرفته در حوزه نباتات وزارت جهاد و سازمان‌های استانی خسارت قابل توجهی از هجوم ملخ‌ها گزارش نشده است. با حجم 600 هزار هکتاری که بیشتر در اراضی ملی و پوشش مرتعی بود توانستیم لشکر ملخ‌ها را زمین‌گیر کنیم.

مبارزه با ملخ‌های صحرایی تا پایان تابستان

این مسوول  با بیان اینکه موج جدید ریزش‌ ملخ‌ها اواسط اردیبهشت از عربستان شروع و یک یا دو دسته از این آفت‌ها وارد کشور شده که آماده برخورد با موج دوم هستیم گفت: مشکلی که وجود دارد اینکه عربستان و کشورهایی که درگیر آفت ملخ هستند صرفا چون محصول کشاورزی قابل توجهی ندارند مبارزه نمی‌کنند، مبارزه در عربستان که ملخ‌ها جنوب تا شمال این کشور را طی کرده به یک پنجم مبارزه ما نمی‌رسد.

محقق عنوان کرد: تا پایان تابستان درگیر ملخ خواهیم بود و اگر کوتاهی شود باز هم عرصه‌های وسیعی از اراضی دچار خسارت خواهند شد.

پرداخت خسارت کشاورزان شمالی و آغاز پرداخت‌های کشاورزان سایر مناطق سیل‌زده

مشاور وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر پرداخت خسارت سیل به کشاورزان مناطق سیل زده کشور گفت: هیات دولت در دو مرحله مصوبه داشت مرحله اول در سیل گلستان و مازنداران بود و مرحله دوم 12 فروردین برای سیل وحشتناک لرستان که به خوزستان رسید و بخشی وسیعی از مناطق، روستاها و دشت‌های خوزستان را درگیر کرد بود.

وی با بیان اینکه برای پرداخت خسارت زراعت، دام و واحدهای دامی، تلف شدن دام‌ها و از بین رفتن زیرساخت و پمپاژ آبی مبانی تعریف شده است، تصریح کرد: آخرین اتفاقی که افتاده تخصیص صورت گرفته و پرداخت خسارت به کشاورزان شمالی در حال انجام است و برای استان‌های لرستان خوزستان و روستاهای درگیر سیل ابتدای سال که خسارت کمتری دیدند اقداماتی در حال انجام است و ظرف روزهای آینده خسارت کشاورزان این مناطق نیز پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه دستورالعمل نحوه پرداخت تسهیلات کشاورزی تدوین شده گفت: برای جبران خسارت کشاورزان مناطق سیل زده دو هزار و 600 میلیارد تومان کمک‌های بلاعوض و دو هزار و 900 میلیارد برای پرداخت تسهیلات کم بهره مصوب شده است.

این مسوول عنوان کرد: علاوه بر اختصاص تسهیلات کم‌بهره و بلاعوض به کشاورزان خسارت دیده استهمال و امهال تسهیلات بانکی واحدهایی مانند دامداری‌ها، مرغداری و مزارع پرورش ماهی از دیگر اقدامات وزارت جهاد کشاورزی است، ضمن اینکه استان‌های لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد استان‌هایی بودند که واحدهای پرورش ماهی آنها دچار خسارت سیل شدند.

  وی عنوان کرد: به جزء استان‌های شمالی در سایر مناطقی که در ابتدای سال دچار سیل شدند اقداماتی انجام گرفته، شرایط برای ضمانت تسهیل شده و حتی از ضمانت‌های ضربدری که بانک‌ها به شدت اکراه دارند در موارد خاص کشاورزان استفاده کردیم.

وی خاطرنشان کرد: سیل، اهمیت بیمه محصولات کشاورزان را نشان داد کسانی که بیمه بودند بدون هیچ مشکلی خسارت دریافت کردند 10 درصد خسارت بخش کشاورزی به کشاورزانی که بیمه بودند پرداخت شد و خوب است که کشاورزان نسبت به بیمه محصولات کشاورزی خود اقدام کنند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. دستمزد مهناز افشار از شبکه ماهواره‌ای چقدر است؟

 2. یک عکس، یک شرح | نان، پست نمی‌شود...

 3. تصویر دیده نشده از لحظه دستگیری صدام

 4. چرا استیضاح ترامپ را باید جدی گرفت؟

 5. جزئیات استیضاح وزیر کشور درباره حوادث بعد از گرانی بنزین + اسامی استیضاح‌کنندگان

 6. صادق زیبا کلام: احمد توکلی را اینگونه شناختم

 7. پاسخ‌های تامل برانگیز کودکان شمال و جنوب شهر

 8. کاسبی در اغتشاشات؛ شکستن هر شیشه ۱۰۰ هزارتومان/ جزئیات حوادث بنزینی در تهران‌نو

 9. ادعای زن ویلموتس که تاج را شاکی کرد

 10. برایان هوک: تحریم‌های ایران برای تضمین امنیت ملی آمریکاست/ آماده‌ایم روابط دیپلماتیک را از سر بگیریم

 11. حذف ۱۸ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی از بودجه ۹۹ توسط دولت

 12. وزیر صمت: قیمت خودرو از سوی خودروسازان افزایش پیدا نکرده/ افزایش نرخ بنزین به صورت طبیعی بر همه چیز اثر گذاشته

 13. عارف: درباره عملکرد دولت سیاه‌نمایی شده است/ آذری جهرمی جوانگرایی را مبتذل کرده است/ انتقاد عباس عبدی از سردار جعفری

 14. شهید بهشتی: تا وقتی سیرها و گرسنه‌ها با هم در جامعه ما دیده می‌شوند، جامعه ما اسلامی نیست

 15. واکنش مازیار ناظمی به حرف‌های بیرانوند

 16. تعطیلی مدارس تهران در روز یکشنبه؛ فردا طرح زوج و فرد از در منازل اجرا می‌شود

 17. کیک‌های مشکوک همچنان در پرده ابهام

 18. سفرهای غیرضروری در دولت ممنوع شد

پربحث‌های دیروز

 1. نظرات برگزیده مخاطبین الف: افزایش حقوق باید متناسب با نرخ تورم باشد/طرح تحول سلامت در واقع طرح تحول در حقوق پزشکان بود/به تعزیرات بگویید دولت را بخاطر گران‌فروشی جریمه کند

 2. عوارض آزادراهی پیمایشی شد+ جزئیات

 3. صف کاندیداها برای تصاحب ریاست جمعیت هلال احمر؛ از استانداران تا معاونان وزرا

 4. نظر مطهری درباره بلاتکلیفی پالرمو و CFT

 5. تلخ‌ترین تصویر از آشوب‌های خونین عراق

 6. وحشت بچه شیرهای سفید آفریقایی از خروس های ایرانی!

 7. ترقی: مجلس دهم مردم را ناامید کرده است/ مجلس بعدی باید کارآمد باشد

 8. چرا قیمت ارز افزایش یافته بود؟ /رکب بانک مرکزی به سفته‌بازان بازار ارز

 9. آیا پایان بحران عراق نزدیک است؟

 10. واکنش وکیل «نجفی» به رای اخیر/ شانس زیادی برای نقض رای داریم  

 11. اعتراف آمریکا به هدف قرار دادن مبادلات غذا و دارو با ایران

 12. کاهش رفاه اجتماعی با وجود حمایت دولت + جدول

 13. پاسخ ائتلاف نیروهای انقلاب به بیانیه ۷۷ اصلاح‌طلب؛ مقصر اصلی وضعیت کشور اصلاح‌طلبان هستند

 14. استراماچونی: به زودی به ایران برای پیروزی بازمی‌گردم

 15. توضیحات معاون وزیر تعاون درباره جاماندگان یارانه معیشتی

 16. آیت‌الله موحدی‌کرمانی: دولت باید در قضیه بنزین مردم را قانع می‌کرد

 17. درخواست محاکمه «زنگنه» در نمازجمعه تهران +عکس

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ از ایران تشکر کرد؛ مبادله زندانیان حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» بود

 2. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 3. حقوق کارگران و کارمندان در سال ۹۹ چقدر باید افزایش پیدا کند؟

 4. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 5. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 6. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 7. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 8. قایق‌های تندروی سپاه در نزدیکی ناو آبراهام لینکن

 9. رستوران‌های عربستان مختلط شد

 10. روایت شاهدعینی از فرار مالیاتی پزشک پنجه طلا!

 11. ترفند کارمند بانک در برابر اغتشاشگران + عکس

 12. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 13. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

 14. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 15. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 16. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 17. ناراحتی مردم رشت از رویکرد سریال تلویزیونی وارش

 18. تجمع پراکنده و ساختارشکنانه در چند دانشگاه تهران

 19. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 20. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 21. نقش پزشکان بهارستان در معافیات مالیاتی همکاران! / یک جلسه تاریخی از تعارض منافع+فیلم

 22. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 23. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 24. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

 25. «سورپرایز» آذری جهرمی معرفی شد

پربحث‌های هفته

 1. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 2. حقوق کارگران و کارمندان در سال ۹۹ چقدر باید افزایش پیدا کند؟

 3. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 4. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 5. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 6. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 7. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 8. نقش پزشکان بهارستان در معافیات مالیاتی همکاران! / یک جلسه تاریخی از تعارض منافع+فیلم

 9. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 10. مالیات پزشکان آمریکایی سه برابر صادرات نفت ایران/ پزشکان ایرانی چقدر مالیات می‌دهند؟

 11. وزیر اقتصاد نرخ واقعی دلار را اعلام کرد

 12. سکه ۴ میلیون و ۶۲۰ هزار تومان شد + قیمت روز دلار و طلا در بازار

 13. انبارلویی: فکری برای ارزش پول ملی بکنید

 14. نوبخت: پرداخت حمایت معیشتی دهم و یارانه ۲۰ هر ماه/ وعده ایجاد یک میلیون فرصت شغلی در سال آینده

 15. طرح «استیضاح» و «محاکمه» همزمان زنگنه در مجلس و دادگاه

 16. «میدون» و ندانم‌کاری‌های عرصه رسانه و تبلیغات

 17. نوبخت: آمریکا اجازه واردات بنزین به ایران را نمی‌داد/ حذف یارانه به استرس آن برای مردم نمی‌ارزد

 18. عوارض آزادراهی پیمایشی شد+ جزئیات

 19. جهانگیری: برخورد با فساد و مفسدین به‌ تنهایی کافی نیست/ توکلی: مبارزه با فساد باید بدون تبعیض انجام شود

 20. هوای حسابتان را داشته باشید/ رمز یکبار مصرف و کاهش آمار برداشت اینترنتی غیر مجاز از حساب های بانکی

 21. موجه سازی یارانه پنهان خصولتی-رانتی ها توسط مدعیان اقتصاد آزاد و رقابتی

 22. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: آثار تورمی بنزین نگران کننده است

 23. دژپسند: افشاکنندگان فساد از وزارت اقتصاد جایزه می‌گیرند

 24. رئیس کل بانک‌ مرکزی: ثبات را به بازار ارز باز می‌گردانیم / در تلاشند به ارزش پول ملی ضربه بزنند‌

 25. نحوه افزایش حقوق بگیران مشخص شد

آخرین عناوین