بازار ارزی در ایران وجود ندارد؛ توکلی: دلار ۴۲۰۰تومانی من‌دَرآوردی بود/ دولت چاره‌ای جز توزیع کالابرگ الکترونیکی ندارد/ قدرت خرید حقوق یک میلیون و ۳۵۰هزار تومانی کارگر در سال۹۷ حدود ۶۵۰هزار تومان شد

گروه اقتصادی الف،   3980325105 ۳۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت با تاکید بر اینکه کالابرگ الکترونیکی در حال حاضر چاره کار دولت برای تامین کالاهای اساسی است، گفت: از ابتدا سیاست ارزی دولت غلط و دلار ۴۲۰۰تومان یک عدد من‌دَرآوَردی بود و گفتند که با روش "برابری قدرت خرید" این عدد را به دست آورده‌اند.

توکلی: دلار ۴۲۰۰تومانی من‌دَرآوردی بود/ دولت چاره‌ای جز توزیع کالابرگ الکترونیکی ندارد/ قدرت خرید حقوق یک میلیون و ۳۵۰هزار تومانی کارگر در سال۹۷ حدود ۶۵۰هزار تومان شد

احمد توکلی رییس سازمان مردم‌نهاد دیده بان شفافیت و عدالت در گفت‌وگو با خانه ملت، با انتقاد از اتخاذ سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی توسط دولت، گفت: تا زمانی که سیاست ارزی دولت تغییر نکند، توزیع نامناسب کالاها ادامه خواهد داشت، بنابراین دولت باید روش خود را تغییر دهد.

وی با بیان اینکه ارز ابزار سیاست‌گذاری دولت است، افزود: اگر پول ملی تضعیف شود تمام ملت ضرر می‌کنند و اختلال جدی در اقتصاد ایجاد می‌شود.دولت برای تعیین نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی تفاضل تورم با دلار آمریکا را ضربدر ۳۸۵۰ تومان کرد و سپس با همان عدد جمع کرد که رقم آن ۴۲۰۰ تومان شد که رقمی من دَرآوَردی است

رییس سازمان مردم‌نهاد دیده بان شفافیت و عدالت با تاکید بر اینکه از ابتدا سیاست ارزی دولت غلط بود و عدد ۴۲۰۰ تومان یک عدد من‌دَرآوَردی بود، ادامه داد: زمانی که بنده به این سیاست اعتراض کردم و گفتم که چگونه این عدد را به دست آورده‌اید گفتند که با روش "برابری قدرت خرید" این عدد را به دست آورده‌اند.

توکلی تاکید کرد: روش برابری قدرت خرید مدلی است که مشخص می‌کند، پول ملی و پول خارجی باید چگونه به یکدیگر تبدیل شوند و نرخ تسعیر را مشخص می‌کند.

میزان قدرت خرید مردم و سبد کالایی معیار قیمت‌گذاری ارز است

وی افزود: در این روش، میزان قدرت خرید مردم و سبد کالایی، معیار قیمت‌گذاری است، مثلا اگر مردم در ایران کالایی خریداری کنند و50 هزار تومان پرداخت کنند و در آمریکا همان سبد کالایی10 دلار  باشد یعنی هر دلار به ارزش پول ایران 5 هزار تومان می شود و براین اساس قدرت خرید برابری می‌کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه دولت برای به دست آوردن رقم ارز دولتی باید سه پیش فرض داشته باشد، تصریح کرد: نخست اینکه دو کشور ایران و آمریکا با یکدیگر رابطه تجاری گسترده داشته باشند، دوم اینکه در یک سطح اقتصادی باشند و سوم هر دو کشور بازار آزاد داشته باشند که هیچ کدام از این سه مولفه درباره ایران و آمریکا صدق نمی‌کند.

توکلی افزود: ایران با آمریکا رابطه تجاری گسترده ندارد، از لحاظ اقتصادی در یک سطح تعریف نمی‌شود و از سوی دیگر بازار ارز آزاد ندارد و اصلا بازار ارزی ندارد، چرا که یک عرضه‌کننده عمده به اسم دولت و خریدار عمده نیز که همان دولت است وجود دارد، بنابراین زمانی که در یک بازار خرید و فروش عمده ارز توسط دولت انجام می‌شود آن بازار دیگر آزاد محسوب نمی‌شود.

توکلی ادامه داد: عددی که از تبدیل دلار به ریال یا ریال به دلار به دست می‌آید ارزش سبد کالا در دو کشور ایران و آمریکا را یکسان می‌کند، اما اگر این دو کشور تورمی متفاوت داشته باشند، باید ارزش سبد کالایی آنها ضربدر نرخ تورم شود تا قدرت خرید مردم مشخص شود.

نرخ ارز در بودجه حاصل چانه‌زنی‌های سیاسی است

وی با طرح سوالی، ادامه داد: زمانی که اختلاف تورم ایران را ضربدر عدد پایه ارز می کنیم، آن عدد پایه چه نرخی است؟ نرخ ارز سال گذشته یا سال‌های قبل؟ چرا که این نرخ‌ها با یکدیگر تفاوت دارند و اگر تورم 13 درصد باشد و نرخ ارز 3 درصد، تفاوت 10 درصد می شود.

رییس سازمان مردم‌نهاد دیده بان شفافیت و عدالت، با بیان اینکه در ابتدای سال گذشته دولت اعلام کرد که نرخ ارز را ۳۸۵۰ تومان در نظر گرفته است، گفت: این قیمت ارز نرخی بود که هر سال در مجلس برای دلار در نظر می‌گرفتند و براین اساس باید نرخ ارز ضربدر قیمت فرضی نفت می‌شد که اگر نرخ نفت ایکس دلار است باید ضربدر چه عددی شود تا منابع بودجه حاصل شود و این عدد حاصل چانه‌زنی‌های سیاسی است و مطلقا مبنای علمی ندارد.

وی افزود: سال گذشته دولت برای تعیین نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی تفاضل تورم با دلار آمریکا را ضربدر ۳۸۵۰ تومان کرد و سپس با همان عدد جمع کرد که رقم آن ۴۲۰۰ تومان شد که رقمی من دَرآوَردی است.

توکلی با اشاره به اینکه دولت سال گذشته اعلام کرد که به همه ارز دولتی ارائه می دهد، ادامه داد: این تصمیم دولت اشتباه بود چون اگر دولت می‌توانست به همه ارز ۴۲۰۰ تومانی ارائه دهد که دیگر کمبود دلار وجود نداشت و مشکلی ایجاد نمی‌شد.

عده‌ای دلار ۴۲۰۰ تومانی دریافت کردند، اما با قیمت ۱۵ و ۲۰ هزار تومانی فروختند

وی با بیان اینکه خطای دیگر دولت این بود که اعلام کرد به تمامی کالاها ارز دولتی اختصاص نمی‌دهد و فقط به کالاهای اساسی ارائه می‌دهد، تاکید کرد: دولت چگونه می‌خواهد کنترل کند فردی که کالا وارد کشور کرده با چه قیمتی آن را فروخته است و برای نظارت باید تا آخرین حلقه توزیع را هم کنترل کند، البته با شیوه‌های دیجیتال این نظارت امکان‌پذیر است، اما اتفاقات اخیر در کشور نشان داده که کنترلی  صورت نگرفته است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس نهم شورای اسلامی، ادامه داد: عده‌ای با سیاست ارزی دولت دلار ۴۲۰۰ تومانی دریافت کردند، اما در بازار با قیمت ۱۵ و ۲۰ هزار تومانی فروختند.

وی با بیان اینکه همان زمان که بحث تخصیص ارز دولتی مطرح شد به سران سه قوه طرحی دادم مبنی بر اینکه یک نرخ ارز تعیین کنند و حتی کالاهای اساسی نیز با همان نرخ خرید و فروش شود، ادامه داد: با توجه به اینکه بازار ارز متلاطم است و از طریق عرضه نمی‌توان قیمت را پایین آورد، بلکه باید از طریق تقاضا قیمت را کاهش داد.

توکلی تصریح کرد: برای ارزان‌شدن قیمت ارز یا باید تقاضا را کاهش داد و یا عرضه را افزایش داد؛ وقتی ما به قدری ارز نداریم که بازار را اشباع کنیم، بنابراین مجبوریم تقاضا را کنترل کنیم.

دولت به تولیدکننده‌ای که می خواست ماده اولیه وارد کند بی حساب و کتاب ارز تخصیص داد

وی با بیان اینکه کنترل تقاضا در اقتصاد راه شناخته شده‌ای دارد، افزود: متاسفانه دولت به روش‌های علمی توجه نکرده و ارز صادراتی را کنترل نکرد و از صادرکنندگان خواهش کرد که دلار خود را به قیمت ارز نیمایی به آنها بفروشند اما صادرکنندگان توجهی نکردند و در نتیجه دولت اجازه داد که از طریق صادرات سرمایه از کشور خارج شود.

رییس سازمان دیده بان شفافیت و عدالت با تاکید بر اینکه از سوی دیگر دولت به تولیدکننده‌ای که می خواست ماده اولیه وارد کند بی حساب و کتاب ارز تخصیص داد، ادامه داد: سال‌های گذشته به چند شرکت برای واردات مواد اولیه جمعا ۳ میلیون دلار ارز تخصیص می‌دادند، اما امسال تنها به یک شرکت ۱۴ میلیون دلار اختصاص یافته که مشخص است در این بخش فساد و تبانی وجود داشته است.

زمانی که ارز ۳ قیمت پیدا می‌کند هر فردی این ریسک را پذیرفته که ارز دریافت کند

وی گفت: از زمانی که ارز 3 قیمت پیدا کرده و قیمت های دوم و سوم آن رسمی شده هر فردی این ریسک را پذیرفته که ارز دریافت کند و حتی جنس وارد کشور نکند و یا جنس وارد کرده و با قیمت بیشتر به فروش برساند که در نتیجه این اقدامات قیمت‌ها افزایش یافته است.

توکلی با بیان اینکه قیمت‌ها به چند دلیل افزایش یافت، افزود: زمانی که دولت نتوانست قیمت ارز را کنترل کند و بحران ارزی طولانی شد انتظارات برای افزایش قیمت سایر کالاها بالا رفت و زمانی که قیمت ارز کاهش یافت قیمت سایر کالاها بازنگشت و در واقع چسبندگی قیمت‌ها ایجاد و زندگی مردم دچار تلاطم شد.

قدرت خرید حقوق  یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومانی کارگر در سال ۹۷ حدود ۶۵۰ هزار تومان شد

وی با اشاره به اینکه میانگین تورم ۱۲ ماه سال ۹۷ حدود ۴۷.۵ درصد بود، ادامه داد: کارگری که حداقل حقوق دریافت می کرد و در ابتدای سال گذشته حقوقش یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان بود، در پایان سال قدرت خریدش حدود ۶۵۰ هزار تومان شد. حال این سوال مطرح می‌شود که آیا دولت حقوق این فرد را در سال جاری دو برابر کرده است؟ دولت نتوانسته حقوق این فرد را دو برابر کند و فقط حقوق این کارگر را به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش داده است؛ یعنی ۲۰ درصد از این کاهش را جبران کرد و مابقی یعنی خالی شدن سفره مردم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان اینکه تورم به تمامی حوزه‌ها فشار وارد می‌کند، تاکید کرد: خطرناک‌تر از سیاست‌های غلط دولت در حوزه ارزی این موضوع است که کارخانه‌ها دچار رکود شده‌اند و کارخانه‌هایی که با ارز ۳۸۵۰ تومانی مواد اولیه خود را خریداری می‌کردند، اکنون باید با ارز ۱۲ هزار تومانی وارد کنند یعنی ۳ برابر بیشتر سرمایه در گردش می‌خواهند و به دلیل اینکه این سرمایه در گردش تامین نمی‌شود، گرفتار می‌شوند.

۷۴۴ هزار کارگر بیکار شده‌اند/ به آقای جهانگیری گفتم، اما توجهی نکردند

وی افزود: از ابتدای سال گذشته تا پایان زمستان ۹۷،  طی ۹ ماه، ۷۴۴ هزار کارگر بیکار شده‌اند که این وضعیت را وخیم کرده است، چرا که از لحاظ اجتماعی این افراد ضربه شدیدی می‌خورند.

توکلی با طرح انتقادی مبنی بر اینکه آیا دولت باید در شرایط رکود تورمی مردم را رها کند، ادامه داد: در آبان ماه سال ۹۷ به آقای جهانگیری گفتم که یک نرخ ارز تعیین کنید و مابقی ارزها غیرقانونی و قاچاق محسوب شود و قوه‌قضاییه نیز برخورد لازم را انجام دهد، اما توجهی نکردند.

اگر سیاست  تک نرخی شدن ارز، درست و باقدرت اجرا شود، فساد از بین می رود

وی با بیان اینکه در حال حاضر همه کالاها باید با یک ارز وارد کشور شود تا کسی نتواند از این رانت استفاده کند، تصریح کرد: اگر سیاست  تک نرخی شدن ارز، درست و باقدرت اجرا شود، فساد از بین می رود و کشور درآمد بیشتری کسب کرده و صرف تامین سبد مواد غذایی، بهداشتی و دارویی می‌کند و اصلی‌ترین مشکلات مردم رفع می‌شود.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی، افزود: کالابرگ الکترونیکی در حال حاضر چاره کار دولت برای تامین کالاهای اساسی است؛ چراکه کالابرگ الکترونیکی هم اکنون در آمریکا که مهد سرمایه داری دنیا است هم رسم بوده و اجرایی می شود.

۴۷ میلیون و ۶۳۰ هزار آمریکایی سال ۲۰۱۳ کالابرگ الکترونیکی دریافت کردند​

رییس سازمان مردم‌نهاد دیده بان شفافیت و عدالت، با بیان اینکه آمریکا از سال ۱۹۳۹ یعنی ابتدای جنگ جهانی دوم قانون کوپن غذا را تصویب کرده و در زمان‌های رکودی یارانه بیشتری به مردم داده می‌شود، گفت: بیشترین رقم یارانه‌بگیر در آمریکا مربوط به سال ۲۰۱۳ بود که ۴۷ میلیون و ۶۳۰ هزار آمریکایی کالابرگ الکترونیکی دریافت کردند که با آنها فقط می‌توانند کالاهای خاصی خریداری کنند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۵۳۵۹۸۱۲:۴۸:۰۷ ۱۳۹۸/۳/۲۵
فقط یکی جواب بده چرا این بدیهیات اقتصاد در ایران را دکتر توکلی می فهمد و می فهماند اما مسئولین کشور نمی فهمند و نمی فهمند و نمی فهمند . دکتر توکلی درست اقتصاد ایران را درک می کند چرا که ذینفع در ارز 4200 تومانی و رانت و اختلاس نیست . اما دیگران چون ذینفع می باشند اقتصاد ایران را آنطور که منافعشان لازم بداند تعریف میکنند .
ناشناس۹۵۳۶۲۲۱۲:۵۵:۳۵ ۱۳۹۸/۳/۲۵
اشتباه به عرضتون رسوندن آقای توکلی عزیز طی ۹ منتهی به اسفند ۹۷ بیش از ۱/۵۰۰/۰۰۰ نفر به جامعه‌ی نجومی بیکاران اضافه شده آمار دولت روحانی حتی یک ... نداره با نجومی‌ترین و بی‌کفایت‌ترین و رانتی‌ترین دولت تاریخ ایران روبرو هستیم.
سیدرضا۹۵۳۶۶۸۱۳:۱۲:۴۵ ۱۳۹۸/۳/۲۵
با سلام واحترام آقای توکلی ممنون که به فکر قشر کارگر ومخصوصا کارگران بیکار هستین. واقعا مظلومتر از این قشر نداریم. می خواستم به سخن شما این را هم اضافه کنم که حتی آنها که کار دارند هم 6 تا5 ماهه که همان حقوق حداقل راهم دریافت نکرده اند. واقعا زیر فشارشدید اقتصادی وروحی روانی هستند ومتاسفانه مسوولین به فکر راهکاری برای انها نیستند.حتی صدا وسیما که کوچکترین مسایل مانندموضوع اسنپ را پوشش می دهد چند گزارش از کارگران بیکار واینکه چگونه باید زندگیشان را اداره کنند تهیه کرده.
ناشناس۹۵۳۷۸۳۱۳:۵۱:۳۳ ۱۳۹۸/۳/۲۵
آقای توکلی ما الآن درگیر جنگ اقتصادی هستیم. در جنگ اقتصادی شیرازه اقتصاد به هم می ریزد.
ناشناس۹۵۳۹۲۸۱۴:۴۲:۵۲ ۱۳۹۸/۳/۲۵
چرا باید درگیر جنگ اقتصادی باشیم؟
ناشناس۹۵۴۱۰۸۱۶:۰۱:۳۷ ۱۳۹۸/۳/۲۵
زیرا دشمن از جنگ نظامی وحشت دارد.
ناشناس۹۵۴۳۵۷۱۸:۱۳:۱۷ ۱۳۹۸/۳/۲۵
قیمت واقعی دلار زیر 4200 تومان هست آن هم با وضعیت فعلی
ناشناس۹۵۵۳۰۵۱۱:۱۸:۴۰ ۱۳۹۸/۳/۲۶
فساد مقامات دلیل بد بودن ارز 4200 تومانی یا 1226 تومانی نبود
ناشناس۹۵۳۷۸۸۱۳:۵۲:۴۹ ۱۳۹۸/۳/۲۵
دلار 1226 تومانی بهمنی دوران محمود من درآوردی نبود؟ چرا آن موقع ساکت بودید؟
ناشناس۹۵۳۹۳۴۱۴:۴۳:۵۹ ۱۳۹۸/۳/۲۵
دلار بهمنی که شاهکار بود!!
ناشناس۹۵۴۸۵۵۰۱:۰۴:۱۳ ۱۳۹۸/۳/۲۶
اتفاقا دلار بهمنی با 800 میلیارد دلار درآمد نفت آنزمان بسیار گران بود و قیمت دلار واقعی آنزمان زیر 500 تومان بود
من۹۵۳۹۶۶۱۴:۵۳:۲۷ ۱۳۹۸/۳/۲۵
ساکت نبودند فرافکنی نفرمایید یکی از اولین افرادی که به سیاستهای اقتصادی دولت احمدی نژاد اعتراض کرد آقای توکلی بود
ناشناس۹۵۴۰۹۸۱۵:۵۷:۱۲ ۱۳۹۸/۳/۲۵
مشکلات اقتصادی از وقتی شروع شد که در دولت حجت الاسلام هاشمی نرخ ارز دولتی از 7 تومان به 144 تومان افزایش یافت یعنی 21 برابر شد.
ناشناس۹۵۵۱۳۳۰۹:۵۴:۴۱ ۱۳۹۸/۳/۲۶
مشکلات از زمانی شروع شد که مقامات پولهای نفت را به یغما بردند و شروع به چاپ اسکناس بدون پشتوانه کردند
ناشناس۹۵۴۷۵۸۲۳:۱۶:۵۳ ۱۳۹۸/۳/۲۵
تثبیت قیمت ها در مجلس هفتم چطور من دراوردی نبود
ناشناس۹۵۳۷۹۱۱۳:۵۳:۴۴ ۱۳۹۸/۳/۲۵
شما خودت اگر مسئول بودی نرخ دلار را چقدر تعیین می کردی؟
ناشناس۹۵۴۱۰۴۱۶:۰۰:۰۸ ۱۳۹۸/۳/۲۵
وقتی به واردکنندگان دلار 4200 تومانی پرداخت می شود اما کالاهای وارداتی با نرخ دلار آزاد بدست مردم می رسد و سود این رانت به جیب وارد کننده می رود یعنی این سیاست ارزی اشتباه است .
ناشناس۹۵۳۷۹۳۱۳:۵۵:۰۲ ۱۳۹۸/۳/۲۵
در جنگ اقتصادی حلوا خیرات نمی کنند. توقع دارید هم تورم بالا نرود و هم نرخ ارز پایین بماند؟؟!
ناشناس۹۵۳۸۱۵۱۴:۰۰:۲۲ ۱۳۹۸/۳/۲۵
هدف از تعیین دلار 4200 تومانی را از اسامی دریافت کنندگان آن میشود فهمید!
ناشناس۹۵۴۴۲۸۱۸:۵۳:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۲۵
به خدا دیگه هیچ کاری نمیشه کرد همه چیز گرون شده یه هندونه 35 هزار تومن شده به خدا دخل و خرج نمیخونه
11111۹۵۳۸۱۹۱۴:۰۱:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۲۵
برگشتيم دهه شصت بزرگي به شاگرد تنبل گفت پاربودي جوجه و امسال گشتي تخم مرغ سال ديگر گر بماني ميروي ... مرغ حكايت مملكت ماست
omid۹۵۳۸۶۲۱۴:۱۵:۱۳ ۱۳۹۸/۳/۲۵
جناب آقای دکتر توکلی: خدمتتان عرض میکنم :.. ،زمانی که آقای جهانگیری شبانه اعلام کرد دلار 4200تومن شما باید هوار میکشیدید ،نه تنها شما بلکه تمام کسانیکه مدعی تلمذ علم اقتصاد بودند،والله همان شب که آقای جهانگیری در تلویزیون ظاهر شد و آنگونه قیمت دلار را اعلام کرد من آتش گرفتم و گفتم تتمه ذخیره ارزی هم بباد رفت و ومجلس همان موقع باید عدم کفایت دولت را اعلام میکرد،آن موقع باصطلاح اقتصاد دانان ما کجا بودند که جیکشان هم در نیومد،حالا که کار ار کار گذشته...
عجایب شهر۹۵۳۸۸۶۱۴:۲۳:۴۴ ۱۳۹۸/۳/۲۵
تک نرخی شدن ارز با شرایط کنونی اقتصاد ایران ممکن نیست. چگونه می توان ارز را تک نرخی کرد وقتی به صورت لحظه ای نرخ به اصطلاح بازار تغییر می کند. آیا این متغییر کلیدی اقتصاد را می توان به این به اصطلاح بازار سپرد؟
ناشناس۹۵۴۰۱۸۱۵:۱۹:۱۸ ۱۳۹۸/۳/۲۵
هروقت تو این مملکت اصلاح طلب ها سر کارند وضع همینه .بدتر میشه که بهتر نمیشه .برای قشر ضعیف جامعه برای مستاجران برای کارگران و حقوق بگیران پشیزی ارزش قائل نیستن . این دولت حامی ثروتمندان و ...
ناشناس۹۵۴۱۰۳۱۵:۵۸:۴۷ ۱۳۹۸/۳/۲۵
درامدی نفتی نیست که دلار بیاد پایین !
ناشناس۹۵۵۰۱۷۰۸:۲۳:۲۸ ۱۳۹۸/۳/۲۶
مشکل فقط درآمد نفتی صنایع نیز فلج شده اند. پولهای بی حساب و کتابی که به عنوان وام تولید به جامعه تزریق شد نه تنها تولید را رونق نداد بلکه باعث شد تولید کنندگان با سرمایه ای کلان وارد بازار دلالی ملک و طلا و سکه شوند و دیگر تولید نکنند
ناشناس۹۵۴۱۲۷۱۶:۰۹:۰۸ ۱۳۹۸/۳/۲۵
وسط جنگ هستیم نباید انتظاری داشت تازه جنگ میخاد شروع بشه
دلارام۹۵۴۱۹۰۱۶:۳۱:۴۸ ۱۳۹۸/۳/۲۵
خوب جنگ نظامی بود کوپن هم باعث میشد کالاهای اساسی بدست فقیرترین افراد دردورافتاده ترین نقاط کشور برسه .حالاهم جنگ اقتصادیه چه اشکال داره کوپن باشه .ازاینکه فقط دست یه عده خاص گوشت ومرغ وقندوشکر برسه بقیه یا نتونن بخورند یا با قیمت نجومی بخرند که بهتره .
ملی گرا و طرفدار انقلاب و دوست دار رهبری۹۵۴۲۶۴۱۷:۱۲:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۲۵
حق با اقای توکلیاست سیاستهای ارزی ونیز پولی بانک مرکزی در زمان سیف باعث این مشکلات شده است . و سیف باید بخاطر اینکارش مورد پرسش نهادهای قضایی و امنیتی کشورقرارگیرد.
ناشناس۹۵۴۳۲۰۱۷:۵۹:۰۷ ۱۳۹۸/۳/۲۵
ارز 4200 به کالاهای اساسی که مایحتاج مردم است تعلق نمیگیرد ولی با ارز دولتی 4200 سیگار توتون موز وارد کشور میشود
ناشناس۹۵۴۴۱۶۱۸:۳۹:۴۳ ۱۳۹۸/۳/۲۵
دلار تا شش ماه دیگر بالای 50 تومنه
ناشناس۹۵۴۹۶۸۰۷:۴۰:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۲۶
جالبه مجلس و دولت با هم خوب کنار می آیند . دولت اجرا می کند و بعد از مدتی که نتیجه اش را کسب کرد نوبت مجلس می رسد که بگویید کی بود کی بود چرا اینطوری شد و این کار دولت درست نبود . .و بدون اینکه مسببین آن موضوع تنبیه شوند پرونده را بی صدا جمع میکنند و حالا ملت بیچاره شدند خوب ایرادی ندارد این که از ..

پربحث‌های دیروز

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 3. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 4. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 5. حذف بازیگر زن سینما بعد از سفر اربعین!

 6. ربیعی: مشخص نیست چند درصد فرزندان مسئولان دولتی خارج از کشور هستند

 7. نشریه کنگره آمریکا: ترامپ در حال آبروریزی است!...

 8. حضور هیاتی از متخصصان انگلیسی برای مدرن‌سازی راکتور اراک

 9. افزایش قیمت خودرو راهی برای دستیابی مجدد به سود/ آخرین وضعیت بازار

 10. تصاویری جدید از حفره ایجاد شده روی بدنه نفتکش سابیتی

 11. عصبانیت وهابیون از حضور اهل سنت در اربعین

 12. وزیر کشور: جلوی رشد فزاینده طلاق را گرفته‌ایم

 13. سخنان تحقیرآمیز اردوغان در مورد اتحادیه عرب

 14. مخالفت صریح منابع طبیعی مازندران با انتقال آب خزر

 15. شفر خواستار تعلیق فوتبال ایران شد

 16. ترامپ چگونه پادشاه عربستان را مسخره کرد؟ + فیلم

 17. ۱۰ نکته درباره نحوه بازداشت روح‌الله زم؛ او که بود و چه می‌کرد؟

 18. رهبر انقلاب از آیت‌الله مکارم شیرازی عیادت کردند + تصاویر

 19. واکنش اردوغان به حضور ارتش سوریه در مرز

 20. شعار علیه وزیر نیرو در صحن مجلس

 21. اما و اگرهای میانجیگری عمران خان

 22. ژاپن بعد از طوفان هاگیبیس

 23. سلمان با بیرق داعش چه کرد؟

 24. درخواست آشنا از قوه قضائیه/ شرط خاتمی برای وزیر شدن یونسی/آیا دستگیری روح‌الله زم آغاز دستگیری یک شبکه است؟

 25. رئیس‌کل بانک مرکزی‌: نرخ ارز کنترل شد‌/ شاهد ثبات در بازار هستیم

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مطالبه ما از دولت

 2. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 3. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 4. جایگاه بانوان آزادی حفاظ کشی شد (عکس)

 5. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

 6. بی‌بی‌سی: ایران یک‌میلیون و 300 هزار «برده» دارد!

 7. چالش انتظار در مطب پزشکان/چرا مردم اینقدر نسبت به حقوق خود بی‌تفاوتند؟

 8. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

 9. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 10. طرح نمایندگان برای حذف زبان انگلیسی از برنامه مدارس

 11. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 12. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 13. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 14. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 15. بانوان پرشور، ملی‌پوشان قدردان و تلاش ناکام برای فتنه‌گری

 16. آفساید پرکن های وطنی! نگاهی به حادثه لردگان

 17. انفجار در نفتکش ایرانی در دریای سرخ/ اطلاعیه شرکت ملی نفتکش/ هیچ حریقی رخ نداده و خدمه همگی سالم‌اند

 18. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

 19. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 20. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

 21. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 22. دیوار انحصار وکالت ترک برداشت

 23. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 24. آقای ظریف! اروپایی ها «ماشه» را چکانده اند اما بی صدا/ تاریخ نباید دوباره تکرار شود

 25. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

  2. انفجار در نفتکش ایرانی در دریای سرخ/ اطلاعیه شرکت ملی نفتکش/ هیچ حریقی رخ نداده و خدمه همگی سالم‌اند

  3. آیا انتخاب سن ملاک بهتری برای پرداخت یارانه نقدی نیست؟

  4. وزیر راه: قیمت مسکن کاهش خواهد یافت/ افزایش قیمت‌ها در دو سال اخیر غیر واقعی بود

  5. ماه عسل گران‌فروشان در بازار مسکن تمام شد + قیمت

  6. جهانگیری: برای سلامت مردم خط قرمزی وجود ندارد/ می‌توانیم شرایط اقتصادی بهتری را ترسیم کنیم

  7. نظر وزیر نفت درباره احتمال افزایش قیمت بنزین: هر چیزی ممکن است

  8. زعفرانیه‌نشینان هم به قطع یارانه اعتراض دارند!

  9. همتی: بانک مرکزی بدون از دست دادن ذخایر به کنترل نرخ ارز و ثبات بازار ارز دست یافته است

  10. افزایش قیمت خودرو راهی برای دستیابی مجدد به سود/ آخرین وضعیت بازار

  11. نخستین تصاویر از نفتکش سانحه‌دیده ایران

  12. رئیس بانک مرکزی: ذخایر ارزی در یک سال گذشته افزایش یافته است

  13. سرمایه گذاری ۳۴۰میلیاردیِ خودروسازان در کارخانه قند!

  14. تورم سالهای اخیر چه تفاوتی با گذشته دارد؟

  15. ثروتمندان ۱۷ برابر افراد فقیر «یارانه پنهان» دریافت می‌کنند/ کسی حاضر نیست هزینه هدفمندی یارانه‌ها را بپردازد

  16. طرح فروش اقساطی ۳ محصول سایپا + جدول

  17. ثروتمندان ۲۳ برابر بقیه یارانه بنزین می‌گیرند!

  18. گزارش تحلیلی کیهان درباره سازمان استاندارد/مدیریت ضعیف و امضاهای طلایی

  19. ایران در تولید برنج خودکفا شد

  20. سرنوشت مالیات بر عایدی چه شد؟

  21. ۷ میلیون آمریکایی نمی‌توانند اقساط خودروشان را پرداخت کنند

  22. افزایش حقوق کارکنان ۵ درصد کمتر شد

  23. وزیر صنعت: مردم باور کرده‌اند که بسیاری از کالاهای ایرانی با کیفیت هستند

  24. اعتراض کارخانه‌دار میلیاردر به حذف یارانه‌اش

  25. وزیر راه و شهرسازی: حکم دادگاه حسینیه سعادت‌آباد اجرا می‌شود

  آخرین عناوین