ترامپ حتی اگر بخواهد هم نمی‌تواند

گروه جهان الف،   3980324024

یک کارشناس مسائل سیاست خارجی اظهار کرد: مگر این که آقای «شینزو آبه» در جریان این سفر حامل یک سری امتیازهای خاص برای ایران مثل اعطای مجدد معافیت‌های نفتی آمریکا به برخی خریداران نفتی ایران باشد، در این صورت ممکن است تهران در مرحله نخست به انجام مذاکره غیر مستقیم دولت واشنگتن چراغ سبز نشان دهد.

صابر گل عنبری، در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تحرکات دیپلماتیکی که طی روزهای اخیر برای حل بحران میان ایران و آمریکا در عرصه بین المللی و منطقه‌ای آغاز شده است، خاطر نشان کرد: این تحرکات وارد فاز جدیدی شده ولی نمی‌توان به آن خیلی خوش بین بود.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد در این تحرکات کشورهای چون آلمان و ژاپن بیشتر به دنبال درخواست از ایران هستند، خاطر نشان کرد: در همین چارچوب مشاهده کردیم که «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان خواستار این شد که ایران به صورت یک جانبه همچنان در برجام باقی بماند و به نمایندگی از کشورهای اتحادیه اروپا تلاش داشت که ایران را قانع کند که مسیری که اکنون آغاز کرده را ادامه ندهد و همچنان در برجام بماند.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به سفر نخست وزیر ژاپن به تهران و با بیان اینکه توجه به زمان انجام این سفر بسیار مهم است گفت: در زمانی که شاهد اوج تنش بین تهران و واشنگتن هستیم نخست وزیر ژاپن بعد از ۴۰ سال تصمیم گرفته که به ایران سفر کند و قطعاً این سفر با چراغ سبز و موافقت دولت آمریکا صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه من چندان خوش بین نیستم که این سفر بتواند گشایشی در حل بحران به وجود آمده بین ایران و آمریکا ایجاد کند، افزود: نشانه‌های جدی در این زمینه وجود ندارد و با توجه به اوضاع داخلی آمریکا از جمله در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ و حضور گسترده لابی صهیونیستی بعید است که ترامپ بتواند امتیازی را برای قانع کردن ایران جهت حضور پای میز مذاکره به تهران ارائه دهد چرا که اگر امتیاز بدهد این به معنی عقب نشینی در برابر ایران است این در حالی است که ترامپ نیاز دارد به افکار عمومی جهان و آمریکا القا کند که در برابر ایران به نتیجه رسیده و براساس فشار حداکثری آمریکا سیاست‌های ایران تغییر کرده است.

گل عنبری با بیان اینکه به نظر می‌رسد در حال حاضر ترامپ به دنبال انجام مذاکره صوری و گرفتن عکس یادگاری با ایران است تا در انتخابات ۲۰۲۰ از آن استفاده کند، ادامه داد: ایران نیز این موضوع را درک کرده است و نمی‌خواهد زیر بار چنین موضوعی برود.

این کارشناس مسائل بین الملل در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند با توجه به اینکه نخست وزیر ژاپن اعلام کرده با هدف کاهش تنش بین تهران و واشنگتن عازم ایران شده و برای تحقق این موضوع به نظر می‌رسد که ژاپنی‌ها باید حامل امتیازات خاصی از سوی آمریکا برای ایران باشد، تصریح کرد: نمی‌توان از سفر دو روزه نخست وزیر ژاپن به ایران انتظار داشت که گشایشی در بحران به وجود آمده در روابط تهران و واشنگتن حاصل شود، مگر اینکه آقای شینزو آبه حامل یک سری امتیازهای خاص برای ایران مثل اعطای مجدد معافیت‌های نفتی آمریکا به برخی خریداران نفتی ایران باشد در این صورت ممکن است ایران به انجام مذاکره غیر مستقیم با آمریکا چراغ سبز نشان دهد و به انجام این موضوع تشویق شود این در حالی است که ترامپ می‌خواهد به صورت مستقیم با ایران مذاکره کند و به دنبال بهره برداری سیاسی از این موضوع است.

وی در این ارتباط تاکید کرد: البته همان طور که اشاره شد ترامپ حتی اگر هم بخواهد به ایران امتیازی هم بدهد با توجه به انتخابات پیش‌رو در موقعیتی نیست که بتواند امتیاز قابل توجهی ارائه کند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 5. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 6. نیروگاه هسته‌ای امارات

 7. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

 8. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

 9. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

 10. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 11. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 12. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 13. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 14. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 15. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 16. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 17. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 18. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

 19. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 20. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 21. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 22. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 23. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 24. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 25. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

آخرین عناوین