اهدای خون قدرت شما را کاهش می‌دهد؟

گروه سلامت الف،   3980323088

خون و محصولات خونی بخش جدایی ناپذیراز پوشش بهداشت جهانی و عنصر کلیدی در سیستم‌های بهداشتی موثر در جوامع است. انتقال خون موجب صرفه جویی در زندگی و بهبود سلامت می‌شود، با این حال، بسیاری از بیماران به هنگام نیاز به خون ایمن دسترسی ندارند. تهیه خون ایمن و مناسب باید جزء جدایی ناپذیر سیاست و زیرساخت‌های بهداشتی ملی کشورها باشد.

‌به گزارش ایسنا- و به نقل از سازمان جهانی بهداشت، سلامت حق طبیعی انسان است؛ هر کس در جهان باید به خون ایمن دسترسی داشته باشد. هر چند ثانیه، کسی، جایی به خون نیاز پیدا می‌کند و همواره خون کافی برای همه در دسترس نیست.

انتقال خون و محصولات خون هر سال جان میلیون‌ها انسان را نجات می‌دهد. خون و محصولاتش اجزای ضروری در نجات زنان مبتلا به خونریزی مرتبط با حاملگی و زایمان است، کودکان مبتلا به کم خونی شدید به علت مالاریا و سو تغذیه با این مایع حیاتی درمان می‌شوند، بیماران مبتلا به اختلالات خون و مغز استخوان، اختلالات ارثی هموگلوبین و شرایط کمبود ایمنی، قربانیان تروما، تصادفات اضطراری، بلایای طبیعی و حوادث و همچنین بیماران تحت درمان‌های پیشرفته پزشکی و جراحی از جمله کسانی هستند که به خون احتیاج پیدا می‌کنند.

تفاوت قابل توجهی در میزان دسترسی به خون و محصولات خونی در داخل و خارج هر کشوری وجود دارد. کشورها با چالش‌های بسیاری برای تولید کافی خون و محصولات خون مواجه هستند، همچنین کیفیت و ایمنی آن همیشه تضمین نمی‌شود.

در ماه مه سال ۲۰۰۵، در پنجاه و هشتمین مجمع بهداشت جهانی، وزرای بهداشت از سراسر جهان اعلامیه‌ای در تعهد و حمایت از اهدای داوطلبانه خون اعلام کردند و روز جهانی اهدا کنندگان خون هر ساله در ۱۴ ژوئن برگزار می‌شود. این قطعنامه علاوه بر این، کشورهای عضو را ملزم به اجرای برنامه‌های ساماندهی شده، ملی و هماهنگ با برنامه‌های نظارتی می‌کند. در سال ۲۰۰۹، متخصصین، سیاست‌گذاران و نمایندگان غیردولتی ۴۰ کشور، اعلامیه ملبورن را تصویب کردند که هدف آن برای تمام کشورها به دست آوردن تمام منابع خون خود از اهدا کنندگان داوطلبانه تا سال ۲۰۲۰ است.

خون امن برای همه

شعار امسال روز جهانی اهدای خون دسترسی جهانی به خون امن است. "خون امن برای همه" به منظور بالا بردن آگاهی جامعه جهانی به خون ایمن و نقش حیاتی که اهدای کمک‌های داوطلبانه در دستیابی به پوشش سلامت جهانی دارد، انتخاب شده است. جامعه جهانی در پی یافتن راهی برای اهدای خون مستمر افراد است. کشور میزبان برای روز جهانی اهدا خون در سال ۲۰۱۹، رواندا است. رویداد جهانی در تاریخ ۱۴ ژوئن ۲۰۱۹ در کیگالی، رواندا برگزار خواهد شد.

اکثر مردم در صورتی که از سلامت جسمانی برخوردار باشند، قادر به اهدای خون هستند. با این وجود برخی الزامات اساسی وجود دارد که باید به منظور اهدای خون در نظر گرفته شود. سن اهدا کننده خون باید بین ۱۸ تا ۶۵ سال باشد. اهدا کننده خون باید از نظر وزن دارای حداقل ۵۰ کیلوگرم باشد. داشتن سلامت کامل در زمان اهدا خون ضروری است. اگر دچار سرماخوردگی، آنفلوآنزا، گلو درد، درد خفیف، اشکال در معده یا هر گونه عفونت دیگری باشید، نمی‌توانید خون اهدا کنید.

اگر اخیراً خال کوبی یا سوراخ کردن بدن داشته اید، مدت ۶ ماه بعد از این تاریخ می‌توانید به اهدای خون اقدام کنید. در صورت مراجعه به دندانپزشکی، ۲۴ ساعت برای اهدای خون باید صبر کنید. اگر حداقل سطح هموگلوبین برای اهدای خون را ندارید نمی‌توانید خون بدهید. در بسیاری از کشورها سطح هموگلوبین در زنان کمتر از ۱۲.۰ گرم در دسی لیتر و در مردان به اندازه آستانه کمتر از ۱۳.۰ گرم در دسی‌لیتر است. و در نهایت اینکه اگر در ۱۲ ماه گذشته فعالیت جنسی پرخطر داشته و یا آزمایش مثبت برای HIV داشته باشید، هرگز نباید خون اهدا کنید.

هر دو ثانیه یک نفر در دنیا به خون نیاز دارد. حدود ۱ نفر از ۷ نفری که وارد بیمارستان می‌شود به خون نیاز دارد.

یک پک خون می‌تواند سه زندگی را نجات دهد

محصولات خونی نیز هر یک جان میلیون‌ها انسان را نجات می‌دهد. گلبول‌های قرمز حدود ۱۲۰ روز در سیستم گردش خون زندگی می‌کنند. پلاکت‌ها باعث تشدید لخته شدن خون می‌شوند و افرادی که مبتلا به سرطان خون و سرطان‌های دیگر هستند، فرصت زندگی می‌دهد. خون اهدا شده را تا ۴۲ روز می‌توان ذخیره کرد. پلاکت‌های اهدا شده تا ۵ روز ذخیره می‌شوند و مدت زمان نگهداری پلاسمای یخ زده یک سال است.

سیزده آزمایش (۱۱ مورد برای بیماری‌های عفونی) بر روی هر واحد خون اهدا شده انجام می‌شود.

خون حدود ۷ درصد وزن بدن شما را تشکیل می‌دهد

هیچ ماده‌ای در دنیا جایگزین خون انسان نیست. یک نوزاد تازه متولد حدود یک فنجان خون در بدن دارد.

اگر تمام اهدا کنندگان خون سه بار در سال خون بدهند، کمبود خون یک رویداد نادر می‌شود. (میانگین کنونی تقریباً دو برابر است).

خون دادن قدرت شما را کاهش نخواهد داد

از مجموع ۱۱۷.۴ میلیون کمک خونی جمع آوری شده در سراسر جهان، ۴۲ درصد از آن کشورهای با درآمد بالا است که ۱۶ درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند. در کشورهای کم درآمد، تا ۵۲ درصد انتقال خون به کودکان زیر ۵ سال داده می‌شود؛ در حالی که در کشورهای با درآمد بالا، گروه بیمارانی که اغلب خون دریافت می‌کنند، بیش از ۶۵ سال سن دارند.

تفاوت قابل توجهی در میزان دسترسی به خون بین کشورهای کم درآمد و با درآمد بالا وجود دارد. میزان اهدای کل خون نشان دهنده دسترسی عمومی خون در یک کشور است. میزان اهدای خون در کشورهای با درآمد بالا، ۳۲.۶ اهدای در هر هزار نفر است. این در مقایسه با ۱۵.۱ اهدای هر هزار نفر در کشورهای با درآمد متوسط، ۸.۱ کمک مالی به ازای هر هزار نفر در کشورهای با درآمد پایین و ۴/۱ اهدا در هر هزار نفر در کشورهای کم درآمد است.

از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۵ میزان اهدا داوطلبانه از ۱۱.۶ میلیون مورد افزایش یافته است. در کل، ۷۸ کشور ۹۰ درصد خون خود را از طریق اهداکنندگان خون داوطلبانه جمع آوری می‌کنند؛ با این حال، ۵۸ کشور بیش از ۵۰ درصد از خون خود را از خانواده، خون جایگزین یا اهدا کنندگان در ازای پرداخت هزینه دریافت می‌کنند.

تنها ۵۰ از ۱۷۳ کشور گزارش کننده محصولات پلاسمایی از طریق تجزیه پلاسما جمع آوری شده تولید می‌کنند. در مجموع ۸۳ کشور گزارش دادند که تمام پلاسمای آنها وارداتی است، ۲۴ کشور گزارش دادند که در طی دوره گزارش، پلاسمایی استفاده نکرده اند و ۱۶ کشور به این سوال پاسخ نداده اند.

در سال ۲۰۱۵ اعلام شد که از ۱۷۳ کشور جهان ۱۲۳ کشور دارای سیاست ملی خون هستند. به طور کلی، ۶۰ درصد از کشورهای گزارش شده یا ۱۰۴ کشور، دارای قوانین خاصی هستند که ایمنی و کیفیت انتقال خون را شامل می‌شود.

داده‌های مربوط به مشخصات اهدا کنندگان خون نشان می‌دهد که در سراسر جهان ۳۲ درصد از اهدای خون توسط زنان داده می‌شود، هرچند این میزان به طور گسترده‌ای افزایش یافته است. در ۱۴ کشور از ۱۱۹ کشور گزارش دهنده، اهدا کنندگان زن کمتر از ۱۰ درصد کمک مالی دریافت می‌کنند.

مشخصات سن اهداکنندگان خون نشان می‌دهد که به نسبت بیشتر جوانان خون را در کشورهای کم درآمد و متوسط در مقایسه با کشورهای با درآمد بالا اهدا می‌کنند.

سه نوع اهداکنندگان خون وجود دارد. داوطلبانه و بدون پرداخت هزینه، خانواده و خون جایگزین و اهدای خون در ازای پرداخت مالی. داده‌های گزارش شده به سازمان بهداشت جهانی نشان دهنده افزایش قابل توجهی از اهدا خون داوطلبانه در کشورهای کم درآمد و متوسط است.

میزان اهدای خون داوطلبانه در مناطق آسیای جنوب شرقی (۸۳ درصد) و آمریکا (۷۰ درصد) است. حداکثر افزایش تعداد در منطقه جنوب شرقی آسیا (۵.۹ میلیون اهدا)، پس از آن منطقه غرب غرب آسیا (۲.۷ میلیون اهدا) و منطقه آفریقا (۱.۱ میلیون) گزارش شد. ۷۸ کشور بیش از ۹۰ درصد از خون خود را از اهدا خون داوطلبانه به دست می‌آورند. (۳۵ کشور با درآمد بالا، ۳۲ کشور با درآمد متوسط و ۱۱ کشور با درآمد پایین). ۵۶ کشور ۱۰۰ (یا بیش از ۹۹ درصد) خون خود را از اهدا کنندگان خون داوطلبانه بدون هزینه دریافت می‌کنند. در ۵۸ کشور بیش از ۵۰ درصد از خون هنوز وابسته به خانواده و خون جایگزین (۸ کشور با درآمد بالا، ۳۶ کشور با درآمد متوسط و ۱۴ کشور با درآمد پایین) است. ۱۹ کشور نیز خون را در ازای پرداخت هزینه تأمین می‌کنند.

سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند که تمام اهدای خون قبل از استفاده بررسی شود. غربالگری HIV، هپاتیت B، هپاتیت C و سیفلیس باید اجباری باشد. غربالگری خون باید با توجه به نیازهای سیستم کیفیت انجام شود. انتقال خون به روش سالم و ایمن باید انجام شود. برای این کار مراقبت‌های بهداشتی ضروری است. کمیته‌های انتقال خون در ۴۵ درصد از بیمارستان‌های انتقال خون حضور دارند: ۱۲ درصد از بیمارستان‌های انتقال خون در منطقه آفریقا دارای کمیته انتقال خون هستند، ۱۷ درصد در آمریکا، ۵۷ درصد در مدیترانه شرقی، ۶۸ درصد در اروپا، ۷۹ درصد در جنوب شرق آسیا و ۴۰ درصد در غرب اقیانوس آرام.

خطر انتقال عفونت‌های جدی، از جمله اچ آی وی و هپاتیت، از طریق خون ناامن و کمبود خون مزمن، توجه جهانیان را به اهمیت امنیت و دسترسی به خون جلب کرده است. با هدف تضمین دسترسی جهانی به محصولات خون ایمن، سازمان بهداشت جهانی شعار امسال را دسترسی به خون سالم و امن تعیین کرده است.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. توانا بود هرکه با ما بود!

 2. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 3. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 4. دولت از تحریم صداوسیما به دلیل گاندو، عقب‌نشینی کرد یا تغییر تاکتیک داد؟

 5. هم‌نشینی عقرب و دانش‌آموز در مدرسه

 6. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 7. انتقاد اندیشکده آمریکایی از تهدیدهای خصمانه آمریکا علیه ایران

 8. ظریف: دنبال تغییر رژیم در هیچ کشوری نیستیم/ داشتن بمب اتم را امنیت‌آور نمی‌دانیم

 9. دلیل تحریم های خارجی و داخلی صدا و سیما چیست؟/ دیکتاتوری با حرکت انقلاب اسلامی تعارض دارد

 10. ۷ نسخه خانگی که قاتل ریزش موی شماست!

 11. ۵ مورد تعجب‌آور که منجر به اضافه‌وزن غیر عادی می‌شود

 12. معمای مرکل و رعشه‌های ناتمام

 13. بازداشت زنی که در قالب خدمتکار طلا‌های مردم را به سرقت می‌بُرد+عکس

 14. اعلام رای استیناف فینال حذفی/ طالقانی، بهاروند و فتاحی تبرئه شدند!

 15. حمله قلبی را بیشتر بشناسید+علائم

 16. حمله هوایی ترکیه به شمال عراق

 17. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 18. آلمان: اینستکس تنها یکی از ابزارهای حفظ برجام است

 19. بی‌اخلاق‌ترین ارتش دنیا را بشناسید!

 20. اتحادیه اروپا و اقدامات در حوزه اینستکس

 21. برترین دانشگاه‌های آمریکا در رشته مهندسی کدامند؟

 22. ایرانی‌ها از چه زمانی پشت‌کنکوری شدند؟

 23. قیمت‌ مسکن تابع ارز نیست

 24. برنامه خاص تارانتینو برای اکران فیلمش

 25. شایعه پناهنده شدن سعید معروف به آمریکا

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 3. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 4. دستور عجیب رئیس جمهور به نوبخت/ تخصیص بودجه صدا و سیما در صورت صلاحدید نمایندگان دولت

 5. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 6. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 7. رئیس قوه قضائیه: ماموریتم در گام دوم انقلاب اجرای عدالت و مبارزه با فساد است/ گزارشگران فساد را مورد تشویق قرار می‌دهیم

 8. دلایل اصلی کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟/ حباب در حال تخلیه است

 9. به نظر شما با حجاب کیست؟  

 10. کدام اصلاح‌طلبی؟ کدام اصول‌گرایی؟

 11. عابدینی‌: ایجاد محدودیت برای تردد خبرنگاران ایرانی در نیویورک نقض آشکار حقوق بین الملل است

 12. خانم چادری و آقای ریشوی پاساژ پروانه!

 13. ادامه سقوط طلا در بازار؛ قیمت سکه ۳میلیون و ۸۳۰هزار تومان شد + جدول

 14. آیا آملی لاریجانی موضع خود درباره «طبری» را اصلاح می‌کند؟

 15. نیم قرن از اولین سفر انسان به ماه گذشت  

 16. داستان غمبار «نفوذ» در ایران؛ از جدیدالاسلام‌ها تا فراماسونری/ وقتی برخی سفیران غربی از زبان هنرپیشه‌های ما حرف می زنند

 17. محدودیت تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌هایشان در نیویورک

 18. افزایش هزینه ساخت یک مترمربع مسکن به ۳.۵ میلیون تومان

 19. نوبخت خبر داد: ایجاد ۹۸۸ هزار فرصت شغلی در سال جاری

 20. نمایندگان مجلس تا کجا مصونیت دارند؟

 21. صفر تا صد «توئیت‌های ۲۰ میلیونی» در نظام سلامت/ وزیر از کدام فساد حرف می‌زند؟

 22. دختر و داماد نجفی در دادگاه  

 23. افشاگری روزنامه گاردین درباره ارتباط "حلقه نزدیک" ترامپ با منافقین

 24. تک تیرانداز یمنی درحال شکار سعودی‌ها  

 25. مرغ به کانال ۱۴ هزارتومان پر کشید

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 3. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 4. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 5. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 6. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 7. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 8. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 9. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 10. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 11. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 12. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 13. متروهای کهنه و گرمای وحشتناک قطارها در ایتالیا/ در کشور برندها خبری از برند پوش‌ها نیست! + تصاویر

 14. توانا بود هرکه با ما بود!

 15. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 16. بی مهری دولت به رسانه ملی

 17. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 18. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 19. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 20. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 21. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 22. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

 23. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 24. مراقب نفوذی ها باشیم

 25. پول ساخت ویلاهای لواسان از کجا در می‌آید؟  

پربحث‌های هفته

 1. حشره بخورید تا سرطان نگیرید!

 2. با مصرف جوشانده این برگ به جنگ "دیابت و سرطان" بروید

 3. دودی شدن چشمانتان را تیره و تار می‌کند/ بلا‌هایی که بیخ گوش سیگاری‌هاست

 4. خوردن این موادغذایی با هم ممنوع است

 5. کدام قسمت تخم مرغ غنی از پروتئین است؟ زرده یا سفیده؟

 6. شیر بخورید تا سرطان نگیرید

 7. ۷ نسخه خانگی که قاتل ریزش موی شماست!

 8. ۵ مورد تعجب‌آور که منجر به اضافه‌وزن غیر عادی می‌شود

 9. حمله قلبی را بیشتر بشناسید+علائم

 10. سردرد را جدی بگیرید

 11. مزایای باورنکردنی تنفس عمیق

 12. ۳ نوشیدنی تایید شده برای کاهش فشار خون

 13. علت انحراف شست پا چیست؟

 14. 10 علامت هشداردهنده آلزایمر

 15. کشتی و ژیمناستیک سبب کوتاهی قد می‌شود؟

 16. ژنتیک ریسک سرطان پوست را افزایش می‌دهد

 17. ۲۰ علت خون دماغ شدن

 18. ۴ توصیه به والدین برای تغذیه کودکان

 19. راهنمای تقویت سیستم ایمنی بدن

 20. تجربه اولین شروع سیگار کشیدن در سنین زیر 10 سال

 21. اگر خیلی اضطراب دارید، این ۵ روش را امتحان کنید

 22. رعایت این ۱۱ تدبیر "سلامت کبد" شما را تضمین می‌کند

 23. ایران رسما از بیماری آنفلوآنزای پرندگان پاک اعلام شد

 24. پوست چطور بازسازی و جوانسازی می‌شود؟

 25. اصلی‌ترین علت چاق شدن را بدانید

آخرین عناوین