نماینده مجلس: جمهوری اسلامی تیزتر از آمریکا است/ از انتخاب ترامپ خوشحالیم/ آمریکا تا سال ۲۰۳۰ تجزیه می‌شود

گروه سیاسی الف،   3980322098 ۱۷ نظر، ۲۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
نماینده مجلس: جمهوری اسلامی تیزتر از آمریکا است/ از انتخاب ترامپ خوشحالیم/ آمریکا تا سال ۲۰۳۰ تجزیه می‌شود

حسن‌بیگی گفت: فروپاشی اقتصادی آمریکا، چیزی است که چین و روسیه و اروپا هم به دنبال آنند. فروپاشی اقتصادی آمریکا، به علت مشکلات اقتصادی این کشور، از همین الان شروع شده است. آمریکا ۲۱ تریلیون دلار بدهی دارد و اقتصادش منهدم شده است. ولی فروپاشی به معنای تجزیه، زمان می‌برد. ولی اگر آقای ترامپ همچنان در راس سیاست آمریکا باشد، تجزیۀ آمریکا شاید به یک دهه نکشد.

در هفتۀ جاری، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان به تهران آمد و شینزو آبه نخست وزیر  ژاپن هم به ایران می‌آید. بسیاری از ناظران سیاسی معتقدند انگیزۀ سفر این دو مقام خارجی به تهران، میانجی‌گری بین ایران و آمریکا است. در این بین سفر نخست وزیر ژاپن به تهران پس از ۴۱ سال، اهمیت ویژه‌ای برای ایران و ژاپن دارد.

متن زیر گفت‌وگوی عصرایران است با ابوالفضل حسن‌بیگی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، دربارۀ انگیزه و پیامدهای سفر نخست وزیر ژاپن به ایران.

***

*با توجه به حضور وزیر خارجه آلمان در تهران و سفر قریب‌الوقوع نخست‌وزیر ژاپن به ایران، به نظر می‌رسد احتمال مذاکره ایران و آمریکا قوت گرفته است. آیا واقعاً این طور است؟

-ایران در چارچوب قانون اساسی و فرامین مقام معظم رهبری و موضع‌گیری‌های شفاف اخیر رئیس جمهور، مایل است با همه کشورهای عضو سازمان ملل تبادل و تعامل داشته باشد جز کشور غاصب اسرائیل. دربارۀ آمریکا هم خطوط قرمز به صورت شفاف از سوی مقامات جمهوری اسلامی ترسیم شده است. بر این اساس هر مذاکره‌ای در چارچوب برجام امکان‌پذیر است ولی در غیر این صورت، ما هیچ مذاکره‌ای با آمریکایی‌ها نخواهیم داشت. آمریکایی‌ها هنوز هم سیاست چماق و هویج را دنبال می‌کنند اما جمهوری اسلامی امروز در شرایطی نیست که فریب هویج آمریکا را بخورد یا از چماق او بترسد.

*اگر قرار نیست ایران با آمریکا مذاکره‌ای فراتر از چارچوب برجام داشته باشد، این همه بحث دربارۀ میانجی‌گری شینرو آبه از کجا نشات می‌گیرد؟

-آمریکایی‌ها از همۀ ابزارها استفاده می‌کنند. یک روز از پادشاه اردن استفاده کردند، زمانی از پادشاه عمان استفاده کردند. دائماً از طرق مختلف برای جمهوری اسلامی پیغام می‌فرستند و رئیس جمهور ما هم اعلام کرد که ما نیازی به پیغام و شماره تلفن نداریم. بنابراین طبیعی است آمریکا بخواهد از ژاپن و آلمان استفاده کند. اما جمهوری اسلامی حرفش این است که ما به تعهدات خودمان در برجام عمل کرده‌ایم و طرف‌های مقابل ایران هم باید به تعهداتشان در برجام عمل کنند.

آقای ترامپ الان دارد سعی می‌کند از همه توان دیپلماتیک خودش استفاده کند ولی سر و صدایی که آمریکایی‌ها دربارۀ سفر وزیر خارجه آلمان و نخست وزیر ژاپن به ایران راه انداخته‌اند، بیش از ظرفیت واقعی سفر این دو مقام خارجی به ایران است.

*با توجه به اینکه استفادۀ آمریکا از عمان در اوایل دهۀ 90 به مذاکره ایران و آمریکا منتهی شد، آیا ممکن نیست این بار هم استفاده‌شان از ژاپن به مذاکرۀ مقامات تهران و واشنگتن منتهی شود؟

-عمان هرگز عامل اصلی ورود ایران به مذاکرات منتهی به برجام نبود. سه مولفه در ورود ایران به آن مذاکرات موثر بود. اول، تصمیم قاطع رهبری و ملت ایران دربارۀ اینکه انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست. دوم، بنیۀ دفاعی و موشکی جمهوری اسلامی و حضورش در کشورهای خاورمیانه برای مقابله با داعش. سوم، حضور نتانیاهو در سازمان ملل و ترسیم یک دایره بر روی کاغذ برای اثبات این مدعا که جمهوری اسلامی در حال دستیابی به بمب اتمی است.

این عامل موجب دستپاچه شدن آمریکا و پا پیش نهادن او برای مذاکره با ایران شد. در همین راستا 1+5 تشکیل شد و باقی قضایا. آن‌ها از مواضعشان عقب نشستند نه ما.

*با توجه به خروج آمریکا از برجام و شرایط فعلی، به نظرتان شرط بازگشت آمریکا به برجام برای آغاز مذاکره بین ایران و آمریکا، چقدر واقع‌بینانه است و قابلیت تحقق دارد؟

-ما الان هیچ نیازی به آمریکا نداریم. هیچ علاقه‌ای هم به بازگشت آمریکا به برجام نداریم. اما چون آمریکا در چارچوب برجام تعهداتی را پذیرفته و سپس عهدشکنی کرده، باید برگردد به برجام. اگر آمریکا به برجام برگردد، همان مسیر قبلی دوباره ادامه پیدا می‌کند. دنیای کنونی هم دنیای چندقطبی شده و قدرت آمریکایی‌ هم رو به افول است.

جمهوری اسلامی هم در جایگاه رفیعی ایستاده است. ارتش آمریکا به آقای ترامپ اعلام می‌کند که ایران را تهدید نکن، چون ما آسیب‌پذیر هستیم. ولی هنوز در ایران یک عده می‌خواهند بگویند تفاوت توان آمریکا با ایران، تفاوت توان گرگ و میش است. در حالی که الان واقعاً این طور نیست. ایران الان در جایگاهی است که آمریکا نمی‌تواند کوچکترین لطمۀ نظامی به ایران بزند. در بعد اقتصادی هم آمریکا متوجه شده است که ما هم نفتمان را داریم می‌فروشیم و هم کار اقتصادی‌مان را داریم انجام می‌دهیم. ما در گذشته سیاست‌های درهای باز را دنبال می‌کردیم، الان که جنگ اقتصادی راه افتاده‌، سیاست درهای نیمه‌باز را داریم دنبال می‌کنیم.

یعنی 14ونیم میلیادر دلار را بر پایۀ ارز 4200 تومان به نیازمندی‌های ضروری مردم اختصاص داده‌ایم و بقیه هزینه‌ها را هم بر ارز نیمایی مبتنی کرده‌ایم. آمریکایی‌ها فهمیده‌اند که جمهوری اسلامی توانایی ادارۀ کشورش را دارد. جمهوری اسلامی روزی 10 میلیون بشکه نفت و سالی 130 میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می‌کند. جمهوری اسلامی پانزده کشور همسایه دارد که در تعامل با آن‌ها می‌تواند اقتصادش را به راحتی اداره کند. این مولفه‌ها باعث شده که آمریکایی‌ها در برابر جمهوری اسلامی ایران سر تعظیم فرو بیاورند. اگر آمریکا برگردد به برجام، مطابق تعهداتش عمل می‌کند. اگر برنگردد، اروپایی‌ها باید به تعهداتشان عمل کنند.

وگرنه جمهوری اسلامی نه به آمریکا نیاز دارد نه به اروپا نه به ژاپن. آلمان و ژاپن باید دنبال منافع خودشان باشند. آمریکا دیگر آمریکای جنگ جهانی دوم نیست و جمهوری اسلامی هم اگر تصمیم بگیرد با آمریکا برخورد کند، آلمان و ژاپن باید نفت را 400 دلار بخرند.

*در اثر تحریم‌های آمریکا فروش نفت ایران کاهش یافته و پول نفتی هم که در شرایط کنونی می‌فروشیم، از طرق بانکی به حساب ایران واریز نمی‌شود. بنابراین شما بر چه اساس می‌فرمایید ما هیچ نیازی به مذاکره با آمریکا نداریم؟

-ما الان داریم تحریم‌ها را دور می‌زنیم. ما الان یک بشکه میعانات گازی روی آب نداریم. ما 930 میلیون متر مکعب گاز تولید می‌کنیم که معادل 6 میلیون بشکه نفت است. 3 میلیون بشکه نفت خام هم تولید می‌کنیم که 2 میلیون بشکه آن در پالایشگاه‌های خودمان مصرف می‌شود. بنابراین روزانه 1 میلیون نفت خام به علاوه 1 میلیون میعانات گازی صادر می‌کنیم.

*واقعاً الان روزی 1 میلیون بشکه نفت می‌فروشیم؟

-بالغ بر 1 میلیون بشکه است.

*و پول این 1 میلیون بشکه را هم دریافت می‌کنیم؟

صد در صد.

*چطور این پول را دریافت می‌کنیم وقتی که سوییفت هم از تحریم‌های آمریکا تبعیت کرده؟

-سوییفت که همه‌کاره نیست. مبادلات ما با بانک‌های سوییفت بسیار کم است. مبادلات اروپایی‌ها هم با سوییفت دارد کم می‌شود. چرخش مالی دنیا دیگر از دلار تبدیل شده به یورو و یوان و ارزهای دیگر.

*نفرمودید چطور پول نفت را دریافت می‌کنیم در شرایط کنونی.

-همه را پول نقد می‌گیریم. اسکناس دریاف می‌کنیم.

*ایران این 1 میلیون بشکه را به چه کشورهایی می‌فروشد؟

-به روسیه، چین، ژاپن، کره جنوبی، هند، کشورهای همسایه.

*پس اخبار مربوط به کاهش فروش رسمی نفت ایران تا 400هزار بشکه را تکذیب می‌کنید؟

-این خبر آمریکایی‌ها است. ما سال گذشته به طور میانگین 1 میلیون و 700 هزار بشکه فروختیم. ما درآمدهای مختلف داریم. الان 15 میلیارد لیتر تولید بنزین مازاد داریم که به کشورهای مختلف به دلار می‌فروشیم و دلارش هم به دستمان می‌رسد. یکجا لیتری 5000 هزار تومان می‌فروشیم، یکجا 8000 تومان می‌فروشیم و یکجا هم 4000 تومان.

*سوال من راجع به فروش بنزین یا فروش نفت در سال گذشته نبود. منظورم این بود که امسال روزانه چند بشکه نفت می‌فروشیم.

-به اندازه نیازمان می‌فروشیم. شما می‌خواهید من بگویم چه کسانی از ما نفت می‌خرند و به ما کمک می‌کنند که تحریم‌ها را دور بزنیم. ولی اگر من جواب این سوال را بدهم، آمریکایی‌ها به سراغ این افراد می‌روند و آن‌ها را ترور می‌کنند.

*برخی از منابع خبری گفته‌اند آقای ظریف در ژاپن شرط مذاکره ایران و آمریکا را فروش روزانه 1.5 میلیون بشکه نفت اعلام کرده. این خبر صحت دارد؟

-همۀ مباحث آقای ظریف در چارچوب برجام است نه چیز دیگر. آقای ظریف در کمیسیون سیاست خارجی مجلس هم مذاکراتش در ژاپن و اروپا را توضیح داد. اما دربارۀ یک‌ونیم میلیون بشکه نفت، باید بگویم که ما همین الان حدود یک‌ونیم میلیون بشکه نفت می‌فروشیم به علاوه 500 تا 700 هزار بشکه میعانات گازی. یعنی با احتساب میعانات گازی، روزانه معادل 2 میلیون و200 هزار بشکه نفت می‌فروشیم. دنیا به نفت ما نیاز دارد و از  ما نفت می‌خرد. شرکت‌هایی که تابع مقررات بین‌المللی نیستند و متعلق به بخش خصوصی‌اند و شرکت‌های آمریکایی و اروپایی شریک آن‌ها نیستند، الان مشغول خرید نفت ما هستند. این فروش رسمی و مصداق دور زدن تحریم است. پول این مقدار فروش را هم نقداً دریافت می‌کنیم.

*پس آن شرط آقای ظریف به این معناست که ایران 1.5 میلیون بشکه نفت بفروشد و پولش را هم مثل دورۀ قبل از خروج آمریکا از برجام، از طریق پرداخت‌های بانکی دریافت کند؟

-بله. اروپایی‌ها می‌توانند با استفاده از بانک‌های خصوصی‌شان پول این یک‌ونیم میلیون بشکه نفت را رسماً صادر کنند. برخی پالایشگاه‌های خارجی که تا قبل از خروج آمریکا از برجام، نفت ما را می‌خریدند، هنوز هم نفت ما را می‌خرند ولی این کار را به شکل غیر رسمی و از طریق واسطه انجام می‌دهند.

*این شیوۀ فروش نفت یعنی فروختن نفت زیر قیمت؟

-زیر قیمت نمی‌فروشیم. دنیا به نفت ما نیاز دارد. همۀ فروش نفت ما به قیمت رسمی روزانۀ بازار نفت است. اگر بخواهند زیر قیمت بخرند، ما هم کاری می‌کنیم که قیمت نفت بالا برود و ترامپ در اثر چنین تحولی، کله‌پا می‌شود.

*پس شما می‌فرمایید تحریم‌های آمریکا هیچ تاثیری در فروش نفت ما نداشته؟

-تاثیرش این بوده که کار ما را سخت کرده. کار روان ما را مشکل کرده. ولی مقدار فروش نفت ما کاهش پیدا نکرده است.

*پس چرا وزیر نفت ایران می‌گوید آمریکا در اعمال تحریم به هوشمندی شیطانی رسیده؟ به نظرتان حرف آقای زنگنه با حرف‌های شما در تناقض نیست؟

-نه، حرف آقای زنگنه دو بخش داشت. او گفت آمریکا به هوشمندی شیطانی رسیده ولی ما هم در تلاشیم که تحریم‌ها را دور بزنیم. منظور آقای زنگنه این بود که تحریم‌های این دوره سخت‌تر از تحریم‌های دوران احمدی‌نژاد است و ما باید بدانیم که  با امثال بابک زنجانی، نمی‌توانیم تحریم‌های جدید آمریکا را دور بزنیم. یعنی ما هم باید هوشمندانه عمل کنیم. در هر صورت، جمهوری اسلامی تیزتر از آمریکا است و تحریم‌های آمریکا را، هر  قدر هم که هوشمندانه باشد، دور می‌زند.  

-سخنگوی وزارت خارجۀ آمریکا گفته است باید توافقی تازه و بهتر با ایران داشته باشند. با توجه به اینکه اروپا نشان داده بدون حضور آمریکا در برجام، کار چندانی از دستش برنمی‌آید، آیا بهتر نیست ایران هم از برجام خارج شود و مستقیماً با آمریکا مذاکره کند؟

ما دو ملاحظه داریم. ملاحظۀ اول ما، افکار عمومی جهان است. افکار عمومی جهان، امروز می‌بیند که ایران به عهدش عمل کرده و آمریکا بدعهدی کرده. این به سود ماست. ملاحظۀ دوم این است که ما در صورتی از برجام خارج می‌شویم که ببینیم برجام به هیچ دردی نمی‌خورد. فعلاً دلیلی ندارد برجام خارج شویم؛ چون کار ما دارد پیش می‌رود.

*الان برجام چه فایده‌ای در فروش نفت ایران دارد؟

-فایده‌اش این است که 1+4 هنوز در کنار ایران ایستاده و این‌ها نفت ایران را هنوز می‌خرند. اگر قرار بود که ما نفت‌مان را ارزان بفروشیم، آمریکایی‌ها خودشان می‌آمدند نفت ما را می‌خریدند. آمریکایی‌ها دلال و معامله‌گرند. الان هم حرفشان این است که نفت‌تان را زیر قیمت به ما بفروشید.

*حالا به نظر شما پیامدهای سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران چه خواهد بود؟

-شنیزو آبه اول به دنبال منافع کشور خودش است. ژاپن نگران است که قیمت انرژی در جهان بالا برود و دچار بحران اقتصادی شوند. دوم در جهت رفع تکلیف وارد ایران می‌شود که مثلاً پیغام آمریکایی‌ها را به ما برساند. نخست وزیر ژاپن خوب می‌داند که جمهوری اسلامی به این نکات توجهی نمی‌کند. لذا او به دنبال منافع ژاپن است.

-پس برای میانجی‌گری بین ایران و آمریکا وارد تهران نمی‌شود؟

-امکان ندارد؛ چون جمهوری اسلامی شفاف اعلام کرده که آمریکا باید به برجام بازگردد.

*برخی از تحلیلگران هم معقتدند تاکید مقامات ایران بر مذاکره نکردن با آمریکا، مصرف داخلی دارد و دیر یا زود مذاکره صورت می‌گیرد. نظر شما راجع به این تحلیل چیست؟

-کسانی که چنین حرفی می‌زنند، قطعاً آبشخور همه‌شان موساد و سیا است. جمهوری اسلامی چهل سال روی پای خودش ایستاده و امتحان پس داده است. باز دوباره این حرف‌ها را تکرار می‌کنند که چی؟

*ممکن نیست دوباره نرمش قهرمانانه نشان دهیم؟

-اصلاً این‌جا دیگر نرمش قهرمانانه نیست. این‌جا دیگر ذلت و باختن و عبور دشمن از خاکریزهای ماست.

*به نظرتان پیامد سفر وزیر خارجه آلمان به ایران چه خواهد بود؟

-او هم مثل نخست وزیر ژاپن نگران افزایش قیمت انرژی در جهان است و با هدف تامین منافع آلمان وارد ایران شده.

*به نظرتان آمریکا برمی‌گردد به برجام؟

-اگر ترامپ در انتخابات سال 2020 رای بیاورد، نه. اما اگر ترامپ رای نیاورد، ممکن است آمریکا برگردد به برجام.

*زمانی که ترامپ رئیس جمهور آمریکا شد، راستگرایان ایران خوشحال شدند ولی الان به نظر می‌رسد آن خوشحالی اشتباه بود و بهتر بود یک دموکرات انتخاب می‌شد. 

-سگ زرد برادر شغال است. ما هنوز هم از انتخاب ترامپ خوشحالیم؛ چون آقای ترامپ در جهت تجزیه آمریکا حرکت می‌کند.

*مگر الان شما مایل نیستید سال 2020 یک دموکرات انتخاب شود تا آمریکا برگردد به برجام؟

-نه. ما دنبال تقویت خودمان و افول آمریکا هستیم. هر رئیس جمهور دیوانه‌ای مثل ترامپ به قدرت برسد که آمریکا را تضعیف کند، چه دموکرات باشد چه جمهوریخواه، این به سود ماست. الان آمریکا با همۀ دنیا درگیر است. کرۀ شمالی سر آمریکا را کلاه گذاشت. ونزوئلایی که کنار گوش آمریکاست، الان دارد آمریکا را نابود می‌کند. کوبا هم روابطش با آمریکا مخدوش شده است. ملت انگلیس تودهنی زدند به ترامپ. ایران هم خوشبختانه در اوج قدرت است و نیازی به آمریکا ندارد. برای ما چه فرقی دارد که یک دموکرات رئیس جمهور آمریکا است یا یک جمهوریخواه. فرقش فقط این است که اگر آقای ترامپ همچنان رئیس جمهور آمریکا باشد، این کشور را زودتر تجزیه می‌کند.

*به نظرتان تجزیه و فروپاشی آمریکا کی رخ می‌دهد؟

-فروپاشی اقتصادی آمریکا، چیزی است که چین و روسیه و اروپا هم به دنبال آنند. فروپاشی اقتصادی آمریکا، به علت مشکلات اقتصادی این کشور، از همین الان شروع شده است. آمریکا 21 تریلیون دلار بدهی دارد و اقتصادش منهدم شده است. ولی فروپاشی به معنای تجزیه، زمان می‌برد. ولی اگر آقای ترامپ همچنان در راس سیاست آمریکا باشد، تجزیۀ آمریکا شاید به یک دهه نکشد.

*پس احتمال دارد آمریکا تا سال 2030 تجزیه شود.

-ان‌شاءالله.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۴۸۹۵۱۱۲:۵۷:۲۰ ۱۳۹۸/۳/۲۲
یک کم اطلاعات خودت را زیاد کن تا چنین حرف هایی نزنی فقط بودجه ارتش امریکا 16 تریلیون دلار در سال است
ناشناس۹۴۹۲۳۵۱۴:۳۴:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۲۲
بودجه ارتش آمریکا حدود 700 میلیارد دلار است تولید نا خالص ملی 20 تریلیون دلار بدهی دولت 22 تریلیون دلار
ناشناس۹۴۹۹۷۴۲۱:۲۳:۴۳ ۱۳۹۸/۳/۲۲
۷۰۰ میلیارد دلار چند برابر بودجه سالانه ایران می‌شود
ناشناس۹۴۹۳۵۳۱۵:۱۷:۳۹ ۱۳۹۸/۳/۲۲
بوجه نظامی امریکا در سال 700 میلیارد دلار است نه 16 هزار میلیارد دلار کل بودجه سالانه امریکا 4 هزار میلیارد دلار است
ناشناس۹۵۰۱۵۷۰۰:۳۵:۰۴ ۱۳۹۸/۳/۲۳
بعضی ها چرا اصرار دارند حتما حرف بزنند؟!!
ناشناس۹۴۹۰۱۳۱۳:۲۲:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۲۲
شعار دادن را هر کسی در کوچه و خیابان هم بلد است ، ای کاش در مجلس افرادی حضور داشتند که بلد بودند کار کنند و وقت خود را صرف کشور کنند ، نه دادن شعار!
ناشناس۹۵۰۳۰۳۰۷:۴۲:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۲۳
خوب بلدی فارسی تایپ کنی،ناقلا! در همان تل آویو یاد گرفتی؟!
ناشناس۹۴۹۰۳۸۱۳:۲۹:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۲۲
واقعا ایشان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی هستند؟! به نظر نمی رسد که ایشان اصلا از اوضاع کشور خبر داشته باشند
ناشناس۹۴۹۰۷۵۱۳:۴۵:۴۹ ۱۳۹۸/۳/۲۲
خدایی خودت به حرفهایی که میگی اعتقاد داری ؟
ناشناس۹۴۹۰۷۶۱۳:۴۶:۰۰ ۱۳۹۸/۳/۲۲
امریکا را ول کنید ، بگویید دلار کی ارزان می شود. خودرو ، مسکن ، گوشت و برنج و پنیر کی ارزان می شود؟
ناشناس۹۴۹۱۶۷۱۴:۱۱:۴۸ ۱۳۹۸/۳/۲۲
سیاست چیزی مربوط به امنیت ملی و غرور ملی است شما تشریف بیرید در قسمت غیر سیاسی این چیز ها را جستجو کنید چون وقتی سیاست با پنیر قاطی می شود و البته "شکم" خیلی چیز ها ممکن است "فروخته " شوند و خرج شکم و سور و سات شوند
ناشناس۹۴۹۱۶۲۱۴:۰۹:۵۴ ۱۳۹۸/۳/۲۲
اینکه امریکا در حال از دست دادن قدرتش است در آن شکی نیست ولی دادن زمان دقیق فروپاشی به نظر درست نمی آید
ناشناس۹۴۹۳۵۶۱۵:۱۹:۱۲ ۱۳۹۸/۳/۲۲
امریکا دچار فروپاشی نمی شود، کاملا این اتفاق محال است احتمال داره یک قدرت غربی متحد جدید شکل بگیرد و جای اروپا و امریکای جدید را بگیرد ولی امریکا تجزیه یا دچار فروپاشی نخواهد شد
امیر۹۴۹۴۰۹۱۵:۳۷:۲۷ ۱۳۹۸/۳/۲۲
چهل ساله منتظر نابودی امریکا نشتین بلندشین فکر چاره کنین
هموطن۹۴۹۵۸۰۱۷:۰۳:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۲۲
جناب حسن بیگی عزیز احساس پیشگویی بهتون دست داده ها ظاهرا نوستراداموس شدید عزیز دل برادر قربون نفست بیا یه لطفی کن و قیمتهای جهانی ارز و طلا رو پیشبینی کن تا پولدار بشیم
علی۹۵۰۲۴۹۰۵:۱۱:۴۰ ۱۳۹۸/۳/۲۳
این اقانماینده کدام حوزه هستن
ناشناس۹۵۰۳۰۵۰۷:۴۴:۲۵ ۱۳۹۸/۳/۲۳
5سال دیگر اسرائیلی در کار نخواهد بود. آمریکا هم پس از اسرائیل از هم فرو می پاشد.

پربحث‌های امروز

 1. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 2. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 3. ناگفته‌های مداح مشهور از نوحه جنجالی‌اش/ خانمی در کانادا آغازگر این ماجرا بود

 4. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 5. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 6. پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

 7. آلمان به پیروی از آمریکا ایران را در حادثه دریای عمان متهم کرد

 8. قراردادهای مالی خانگی را ثبت کنید تا جرائم کمتر شود

 9. دادستان: مردم از قوه قضائیه انتظار اجرای عدالت دارند/ از ماه آینده شاهد تحولات بزرگی در فضای مجازی خواهیم بود

 10. چرا عقب‌نشینی؟ چرخش موضع بن‌سلمان مقابل ایران؛ از ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹

 11. جدیدترین صحنه‌سازی آمریکا علیه ایران در حادثه نفتکش‌ها

 12. سخنان مادر و وکیل علیرضا شیرمحمدعلی درباره مرگ این زندانی

 13. افزایش چراغ خاموش قیمت فرآوده‌های لبنی/ تولیدکنندگان باز گران کردند

 14. سازمان امور مالیاتی: فقط خریداران سکه از بانک مرکزی مالیات می‌دهند

 15. ترامپ: می‌دانم حملات ۱۱ سپتامبر کار چه کسی بود/حضور نظامی در خاورمیانه وحشتناک بود

 16. پرواز مخترع سوئیسی با «جت بال» برفراز کوه‌های شرق ایتالیا  

 17. اسلامی خبر داد: طرح دولت برای خانه‌دار کردن کارمندان جوان

 18. تغییر نام یکی از خیابان‌های تهران به نام مرحوم حجازی

 19. هینن: مردم ایران فوق‌العاده بودند/ اعتراضم به ناامنی بود

 20. بازتاب گسترده حضور برانکو در الاهلی در رسانه‌های عرب زبان+ تصاویر

 21. ابهام جدید در ماجرای افزایش حقوق ۹۸/ تایید مصوبه دولت از طرف هیئت تطبیق قوانین مجلس

 22. ربیعی: سفر گردشگران به ایران از این پس بدون ثبت در پاسپورت خواهد بود

 23. زنگنه: من نگفتم مشتری‌های نفتی ما جاسوس هستند

 24. توضیحات حجتی درباره افزایش قیمت لبنیات

 25. لوازم خانگی ایرانی جایگزین کره‌ای‌ها می‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 2. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 3. مرکل: عدم پایبندی به برجام برای ایران پیامدهائی را دارد

 4. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 5. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 6. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 7. کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، ادامه تحریم آمریکا و انفعال اروپا/ سرانجام برجام چه خواهد شد؟

 8. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 9. در سومین مناظره با تاجزاده/ زاکانی: هرگاه آمریکا به انسداد خورده، دوستان تاج‌زاده راه را باز کرده‌اند/ برادران خاتمی اول به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

 10. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 11. دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

 12. واکنش اصلاح‌طلبان به فراخوان قالیباف/ برکناری ۶۰ قاضی و یک پرسش از محسنی اژه‌ای/ نمره مردودی اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی

 13. ادامه «دورهمی» با مهران مدیری منتفی شد

 14. روحانی: طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند/ باید در برابر بدخواهان‌ ایستادگی کنیم

 15. وزیر نفت: شرایط امروز از دوران جنگ سخت‌تر است

 16. علت نجومی شدن دستمزد پزشکان، وکلا و دندانپزشکان چیست؟  

 17. واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به تصمیم برجامی ایران

 18. توقیف اکران «ماهمه باهم هستیم» در کرمان

 19. پیکر محمد مرسی در شرق قاهره به خاک سپرده شد

 20. واریز ارقام نجومی از سوی متهمان بانک سرمایه به حساب زنان خانه‌دار

 21. تصاویر خشن ترین ورزش جهان  

 22. مکرون: تا 8 جولای فرصت داریم تا برای حفظ توافق هسته‌ای مذاکره کنیم

 23. همسان‌سازی حقوق کارکنان قراردادی و پیمانی در دستور کار دولت قرار دارد

 24. عیادت محمدرضا عارف از سلطان/عکس  

 25. مجمع وزیران ادوار؛ اجتماع وزرا و معاونین چپ و راست  

پربحث‌های هفته

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 4. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 5. پرستو یا آشیانه!؟

 6. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 7. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 8. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 9. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 10. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 11. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 12. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 13. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 14. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 15. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 16. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 17. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 18. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

 19. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 20. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 21. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 22. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 23. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 24. آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

 25. ۹ روز تا حذف طرح «زوج‌ وفرد» در پایتخت/ همه‌ چیز در مورد طرح جایگزین

پربحث‌های امروز

 1. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 2. پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

 3. ربیعی: سفر گردشگران به ایران از این پس بدون ثبت در پاسپورت خواهد بود

 4. «همسرکُشی» و «آقازاده‌ها» حال مردم را بد می‌کنند یا امر به معروف؟

 5. جهانگیری: مدیران ارشد باید تا پای عزل مدیری که صرفه جویی نمی کند، پیش بروند

 6. احتمال سفر وزرای خارجه سه کشور اروپایی به ایران برای نجات برجام

 7. بیژن مقدم: شرط پویایی جریان‌های سیاسی بیان سخن نو و عبور از چهر‌ه‌های کهنه است

 8. روحانی: توقف برخی اقدامات در برجام، حداقل اقدام است/ توسعه روابط بانکی با دنیا بدون تصویب دو لایحه‌ در مجمع تشخیص، حاصل نمی‌شود/ دعوت به مذاکره با اعمال فشار به معنای تسلیم است

 9. هدیه‌ رهبر انقلاب به دکتر شریعتی +عکس

 10. آیت‌الله جنتی: موضع رهبر معظم انقلاب، دولت آمريكا را تحقير كرد

 11. حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی شود؟

 12. سخنگوی وزارت خارجه: وزیر خارجه ترکیه پنجشنبه به اصفهان می‌رود

 13. تأکید ایران و ونزوئلا بر تشکیل جبهه سیاسی بین‌المللی برای حمایت از دولت قانونی مادورو

 14. سخنگوی هیأت رئیسه: مجلس اموال و دارایی نمایندگان را شفاف اعلام می‌کند

 15. اولتیماتوم به بدعهدان برجام از قلب راکتور آب سنگین اراک

 16. مجلس در نامه‌‌ای اعلام کرد: تخلف دوباره سازمان خصوصی‌‌سازی در واگذاری «کشت‌وصنعت مغان»

 17. شمخانی: تصمیم برجامی ایران مرحله به مرحله و با جدیت ادامه می‌یابد

 18. شمخانی: ایران به کاهش تعهدات هسته‌ای ادامه می‌دهد/ دومین نشست همسایگان افغانستان در تهران

 19. توضیح بعیدی‌نژاد درباره توافق وزارت خزانه‌داری انگلیس با بانک ملت ایران برای پرداخت جریمه

 20. سازمان انرژی اتمی: تعلیق تعهدات برجامی در چارچوب قانون مجلس در حال اجرا است

 21. ارسال گزارش مجلس درباره زمین خواری به قوه قضائیه/ بازگشت بخشی از اراضی تصرف شده به بیت المال

 22. امیر حاتمی: هدف از اتهام‌زنی‌ها در حمله به نفتکش‌ها فشار بر ایران است

 23. سفیر ایران در دمشق: از تهدیدای آمریکا هراس نداریم

 24. کمالوندی: مهلت دوماهه ایران در برجام قابل تمدید نیست

 25. وزیر دفاع: مشکلات موجود در کشور قابل حل است

پربحث‌های دیروز

 1. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 2. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 3. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 4. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 5. در سومین مناظره با تاجزاده/ زاکانی: هرگاه آمریکا به انسداد خورده، دوستان تاج‌زاده راه را باز کرده‌اند/ برادران خاتمی اول به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

 6. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 7. واکنش اصلاح‌طلبان به فراخوان قالیباف/ برکناری ۶۰ قاضی و یک پرسش از محسنی اژه‌ای/ نمره مردودی اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی

 8. روحانی: طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند/ باید در برابر بدخواهان‌ ایستادگی کنیم

 9. وزیر نفت: شرایط امروز از دوران جنگ سخت‌تر است

 10. در سومین مناظره با زاکانی/ تاجزاده: از تیم مذاکره‌کننده قطعنامه ۵۹۸ انتقاد نکردیم چون نگاه ملی داریم/ بسیاری از دلواپسان که با برجام مخالف بودند

 11. شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم که سلیقه‌ای و شخصی است

 12. قانونگرایی ساده‌انگارانه؟!

 13. جزئیات جدیدترین ضربه وزارت اطلاعات به شبکه‌ جاسوسی سیا/ انهدام شبکه «رُتیل‌های سایبری آمریکا»+ فیلم

 14. انتقاد تند عباس عبدی از نقش اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی/ نمره «مردودی» گرفتند

 15. تعدادی از بازنشستگان مقابل مجلس تجمع کردند

 16. جلیلی: از بین بردن فشار اقتصادی آمریکا با مقاومت حاصل می‌شود

 17. نامه آشنا درباره نحوه پوشش اخبار قتل میترا استاد در تلویزیون

 18. بعیدی‌نژاد اعلام کرد: لغو ملاقات‌ها در سفارت ایران در لندن  

 19. ۲۱۰ نماینده مجلس از مواضع رهبر انقلاب در دیدار نخست‌وزیر ژاپن حمایت کردند

 20. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: مذاکره مجدد با آمریکا‌ ‌منطقی و عقلانی نیست/در برابر تحریم‌ها باید مقاومت کرد‌

 21. وزیر دادگستری: دولت باید با مشکلات منعطف‌تر برخورد کند

 22. نبوی: چرا رهبر انقلاب نامه جهانگیری درباره FATF را به هیات نظارت مجمع ارجاع دادند؟

 23. نماینده دادستان: اظهارات خاتمی مخدوش و بدون سند بود/تخلف هم ثابت نشد چه رسد به تقلب ۸ میلیونی

 24. اختصاصی/ مدیرکل روابط عمومی مجلس تغییر کرد/ پاک آیین جایگزین کیایی شد

 25. ۹ سند همکاری بین ایران و روسیه به امضا رسید

پربحث‌های هفته

 1. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 2. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 3. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 4. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 5. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 6. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 7. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 8. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 9. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 10. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 11. احیای ظرفیت ضدفساد با اجرای قانون «از کجا آورده‌ای؟»

 12. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 13. مشکل گزارش مردمی بی‌حجابی به روایت عباس عبدی/ نحوه نظارت مجلس خبرگان بر عملکرد رهبری/ ضرغامی: هیچ وقت با قدم زدن ظریف با کری کنار نمی‌آیم

 14. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 15. کامنت‌های برتر مخاطبان الف: از راننده اسنپ، سوپرمن نسازید/ تناقض در حرف و عمل رامبد جوان/ آقای وزیر نیرو، نمک به زخم مردم نپاشید

 16. افشاگری درباره عامل انفجار نفتکش‌ها +تصاویر

 17. ضرغامی: آقای روحانی شما در فرماندهی خودت در دولت مشکل داری/ رئیس جمهور حاضر به استفاده از تجربیات دیگران نیست

 18. توضیحات وزیر نیرو درباره مصاحبه جنجالی‌اش: نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند

 19. راز یک شعف

 20. چه کسانی برای ملکه بریتانیا در ایران تولد گرفتند؟ +عکس

 21. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 22. ناگفته‌هایی جدید از زندگی نجفی؛ میترا استاد همه تماس‌های نجفی را کنترل می‌کرد/ نجفی گفت می‌خواهد برای همیشه کنار استاد زندگی کند!

 23. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 24. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 25. اهداف«گروه بی» از تنش آفرینی در بزرگترین آبراهه جهان

آخرین عناوین