آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

گروه جهان الف،   3980322050 ۳۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

74 سال از زمانی که ایالات متحده بمب‌های اتمی‌اش را بر فراز هیروشیما و ناکازاکی فروریخت، می‌گذرد؛ بمباران‌هایی که عملا جنگ جهانی دوم را تعیین‌تکلیف کرد و زمینه را برای پایان آن فراهم آورد. اقدام آمریکا با وجود گذشت بیش از هفت دهه همچنان یکی از مناقشه‌برانگیزترین نقاط تاریخ جنگ‌های دنیا است، چراکه این اولین باری بود که سلاح هسته‌ای مورد استفاده قرار می‌گرفت و هزاران نفر در چشم به‌هم زدنی نیست و نابود شدند. در نتیجه این حمله، ژاپن وادار به تسلیم شد و جنگ به پایان رسید؛ اتفاقی که 6 سال هیچ راهکار و قدرتی نتوانسته بود آن را رقم بزند. در حقیقت هیروشیما و ناکازاکی، قربانی خاتمه جنگی شدند که طول عمر 6 ساله آن شهرهای زیادی را ویران کرد و جان بیش از 50 میلیون انسان را در گوشه و کنار دنیا گرفت.

در این‌باره اگرچه همواره دیدگاه‌های متفاوتی مطرح شده، اما با گذشت سال‌ها درمورد قبح آن همچنان اتفاق نظر وجود دارد. برخی قائل به آن بوده و هستند که در آن مقطع، گزینه‌های دیگر همچنان روی میز بود و راه‌هایی چون محاصره دریایی ژاپن، ادامه بمباران این کشور با بمب‌های متعارف و حملات گسترده زمینی به این کشور را گزینه‌های بهتری می‌دیدند. نگاه دیگری هم در این‌باره وجود دارد که اساسا قبل از وقوع این حملات مرگبار، ژاپن خود را برای تسلیم آماده کرده بود و بر این مبنا، ضرورتی برای وقوع این تراژدی نبود. هیات حاکمه آمریکا اما ضرورت خاتمه هرچه سریع‌تر جنگ جهانی به‌منظور نجات جان میلیون‌ها نفر را توجیه قابل‌قبولی بر این اقدام ارتش ایالات متحده می‌دانستند و قائل به آن بودند که در آن مقطع، دیگر دیپلماسی لفظی نمی‌توانست راه به جایی ببرد و گزینه نظامی راه چاره بود. بسیاری از ناظران، افزون بر انگیزه فوق، جلوگیری از پیشرفت بیشتر شوروی‌ در جبهه شرق و غرب و ضرب شست نشان دادن آمریکا به دیگر کشورها را نیز در توضیح انگیزه‌های آمریکا برای این اقدام مطرح می‌کنند.

هرچه هست، قتل‌عام گسترده غیرنظامیان در هیچ جنگی و در هیچ زمانی نمی‌تواند ابزار قابل‌قبولی برای پایان جنگ باشد و این باوری است که لااقل در افکار عمومی جهانیان مورد اجماع است.

باوجود همه اما و اگر‌ها قرائن تاریخی زیادی حکایت از آن دارد که ژاپن در تابستان 1945 قبل از حمله اتمی نیز شکست را پذیرفته بود. بر این اساس مقامات ژاپنی با این جمع‌بندی که ادامه جنگ بی‌فایده است، تلاش داشتند راهی برای پایان آن بیابند.

دکتر گار آلپرویتز، مورخ و اقتصاددان سیاسی، در کتابی که 20 سال بعد با عنوان «دیپلماسی اتمی: هیروشیما و پوتسدام» درباره حمله اتمی آمریکا نوشت، تصریح کرده که حتی «در 12 و 13 جولای 1945، ایالات متحده تمامی راه‌های تماس را بسته بود که این امر نشان می‌داد امپراتور ژاپن تلاش داشت به جنگ پایان دهد و به این منظور حتی هیاتی را برای مذاکره به مسکو گسیل داشته بود. به علاوه افسران بلندپایه ارتش ایالات متحده نیز به این اجماع رسیده بودند که ژاپن عملا شکست را پذیرفته است. در نتیجه، این موضوع که رئیس‌جمهور ترومن از تلاش‌های ژاپن برای اتمام جنگ قبل از حمله اتمی بی‌خبر بوده است، قابل‌قبول نیست.»

لذا از آنجا که آمریکایی‌ها به واسطه موفقیت‌آمیز بودن آزمایش‌های اتمی‌شان در بیابان‌های نیومکزیکو نمی‌خواستند پای شوروی رقیب ابرقدرت‌شان در بلوک شرق به پرونده خاتمه جنگ باز شود، خود دست به کار شدند و ترجیح دادند ولو با هزینه مالی و جانی بیشتر، بدون همراهی رقیب دیرین، از عهده خاتمه جنگ برآیند، این در حالی بود که تا قبل از آزمایش‌های اتمی مذکور، ایالات متحده قصد داشت هرطور که هست، پای شوروی را به جنگ باز کند تا از تلفات بیشتر مردم آمریکا جلوگیری به عمل آورد، اما این آزمایشات، ترومن را متقاعد کرد که بدون ورود شوروی هم می‌تواند قضیه را فیصله دهد.

همه اینها درنهایت منجر به آن شد که هری ترومن که کرسی ریاست‌جمهوری آمریکا را پس از مرگ روزولت به ارث برده بود، تنها چهار ماه بعد از تکیه بر این کرسی فرمان حمله اتمی به ژاپن را صادر کند؛ حمله‌ای که در دو مرحله و با فاصله سه روز جان صدها هزار انسان را گرفت و هیروشیما و ناکازاکی را به مخروبه تبدیل کرد.

بمب اول که «پسر کوچک» نام داشت، روی هیروشیما انداخته شد و برای تاثیر تخریبی بیشتر، به نحوی تنظیم شد که ۵۷۶ متر بالاتر از سطح زمین منفجر شود. برآورد‌های صورت‌گرفته نشان می‌داد انرژی تولیدشده توسط این بمب برابر انرژی حاصل از ۱۶ هزار تن تی‌ان‌تی بود و فعل و انفعالات اتمی در مرکز آن باعث گرمایی حدود چندین میلیون درجه سانتیگراد شد؛ گرمایی که همه چیز را تا شعاع 5/1 کیلومتری مرکز اصابت بمب ذوب کرد و باعث شد مردمی که از دوردست شاهد این حادثه بودند، بگویند خورشید دیگری را در آسمان دیده‌اند.

کمتر از 48 ساعت بعد از این حادثه شوروی هم رسما به ژاپن اعلان جنگ داد و به مواضع ارتش این کشور در منچوری حمله کرد. با این وصف آمریکا که تلاش داشت مهر پایان جنگ را به نام خود - و بدون مشارکت شوروی- ثبت کند، ترجیح داد با حمله‌ای دیگر این بار به ناکازاکی، ژاپن را وادار به تسلیم کرده و جنگ را خاتمه دهد.

به این ترتیب سه روز بعد از حمله اتمی اول، بمب دیگری به نام «مرد چاق» روی شهر ناکازاکی انداخته شد و فردای همان روز نیز ژاپن به صورت غیرعلنی به متفقین خبر داد که آماده پذیرش تسلیم است؛ موضوعی که چند روز بعد امپراتور رسما آن را در رادیو اعلام کرد.

رهبر انقلاب آبان‌ماه 92 در دیدار با 50 هزار فرمانده بسیجی ضمن بازخوانی این حادثه و توضیح خوی استکباری آمریکا یادآور شدند: «این بمب‌ها تابستان 1945 منفجر شد، در حالی که چهار ماه قبل از آن یعنی در اول بهار 1945 هیتلر که رکن اصلی جنگ بود، خودکشی کرده بود. دو روز قبل از آن هم موسولینی، رئیس‌جمهور ایتالیا که رکن دوم جنگ بود، دستگیر شده و جنگ عملا خاتمه یافته بود؛ یعنی جنگ تمام شده بود. ژاپن هم از دو ماه پیش اعلام کرده بود آماده تسلیم است. جنگی وجود نداشت، ولی آمریکا بمب‌ها را منفجر کرد، چراکه این سلاح‌ها را ساخته بود و می‌خواست آنها را بالاخره در جایی آزمایش کند و این بمب‌ها را بر سر مردم بی‌گناه ناکازاکی و هیروشیما آزمایش کرد.»

عمق وابستگی تا کجاست؟

شاید بهتر است این بخش با این مقدمه شروع شود که بعد از جنگ جهانی اگرچه ژاپن توانست موفقیت‌های بزرگی در مسیر صنعتی شدن کسب کند، اما همزمان بلایای خانمان‌سوزی را که از تبعات مدرنیسم بود نیز پذیرفت و همزمان به علت سلطه بی‌چون و چرای ایالات متحده بر شئون مختلف این کشور، که بخش قابل‌توجهی از آن ریشه در قانون اساسی تحمیلی آمریکا دارد، استقلال سیاسی، اقتصادی و جغرافیایی خود را نیز از دست داد.  در این موارد، وقتی با مصادیق سخن گفته شود، فهم مساله‌ای چون «سلطه» ساده‌تر می‌شود. همه می‌دانند که ژاپنی‌ها بدون اجازه ایالات متحده آب نمی‌خورند، اما شاید کمتر کسی بداند که عمق این ماجرا چقدر است و به چه میزان در این کشور جا افتاده است.

  بعد از پایان جنگ جهانی دوم و در شرایطی که ژاپن از آمریکا شکست سختی خورده بود، تصمیم آمریکایی‌ها بر این شد که اجازه ندهند ژاپنی‌ها دارای نیروی نظامی باشند، از این‌رو آمریکا از 1945 تا 1952 اشغال ژاپن را حفظ و اساسا ایده خود را تثبیت کرد. در قانون اساسی ژاپن که در سال 1947 تصویب شده و به نام قانون اساسی ضدجنگ نیز معروف است، هیچ اشاره‌ای به وجود نیروی دفاعی نشده است. براساس بند 9 این قانون مردم ژاپن حق استفاده از قدرت نظامی برای حل‌وفصل مناقشات بین‌المللی و همچنین‌ حق استفاده از نیروهای زمینی، هوایی و آبی را ندارند و این به آن معناست که ژاپن در غیاب ارتش و نیروی نظامی باید امنیت خود را حفظ کند. در پاراگراف اول این ماده آمده است: «با آرزوی مخلصانه برای صلح بین‌المللی مبتنی‌بر نظم و عدالت، مردم ژاپن برای همیشه جنگ را به‌عنوان یک حق حاکمیتی کشور و تهدید و کاربرد زور را به‌عنوان ابزار به راه انداختن مناقشات بین‌المللی رد می‌کنند.» و ادامه می‌دهد: «با هدف تحقق هدف ذکرشده در پاراگراف قبل، نیروهای زمینی، هوایی و دریایی و همین‌طور سایر پتانسیل‌های جنگی هرگز حفظ نخواهد شد. حق تخاصم کشور هیچ‌گاه به رسمیت شناخته نخواهد شد.»

از طرفی سال‌هاست که آمریکایی‎ها در ژاپن نیرو و پایگاه نظامی دارند؛ نیرویی که در ابتدا برای مهار این کشور و بعدها با توجیه تامین امنیت در ژاپن مستقر شدند. در سال‌های اخیر تعداد نظامیان آمریکایی ساکن در ژاپن چیزی حدود 47 هزار نفر بوده که قریب به 50 درصد آنها در جزیره‌ای به نام اوکیناوا حضور دارند. حضور این تعداد نیروی آمریکایی در ژاپن که همواره به‌عنوان یک نیروی فشار تلقی می‌شده، به جز تبعات سیاسی، معضلات اجتماعی از جمله درگیری، قتل و تجاوز را نیز به همراه داشته است. سال‌هاست که سربازان آمریکایی در این جزیره و در جریان وقایع مختلف به حقوق مردم تعدی می‌کنند و اساسا ژاپنی‌ها نمی‌توانند متوقف‌کننده این فرآیند باشند و از ادامه آن جلوگیری کنند.

  یوکیو هاتویاما، از سیاستمداران مشهور ژاپنی و رهبر حزب دموکرات این کشور در سال 2009، با وعده برچیدن پایگاه نظامی آمریکا در اوکیناوا در انتخابات پیروز و به نخست‌وزیری رسید. او در زمان نخست‌وزیری تلاش زیادی برای عمل به وعده خود کرد، اما خیلی زود فهمید فشار آمریکایی‌ها و تسلط آنها بر ژاپن چه از مسیر مناسبات قانونی و چه غیرقانونی آنقدر زیاد است که اساسا امکان اجرایی شدن چنین وعده‌ای وجود ندارد و از این‌رو تنها حدود یک سال توانست در مقام نخست‌وزیری فعالیت کند و در سال 2010 و بعد از آنکه نتوانست وعده خود را محقق سازد، از این مقام استعفا کرد. او صریحا درباره نسبت حکومت و سیاست در ژاپن با آمریکایی‌ها می‌گوید: «دولت ژاپن در عرصه سیاست خارجی همواره یک نگاه خود را به مواضع آمریکا دوخته است. با انجام این کار دیپلماسی ژاپن استقلال خود را از دست داده و اتخاذ این موضع از سوی دولت توکیو به معنای بدبختی برای کشور است.»

البته در این بحث نمی‌توان و نباید به این اتفاق و این اظهار نظر اکتفا کرد. چراکه اساسا در توافقات آمریکا و ژاپن و حتی در قرارداد سانفرانسیسکو تلاش شده به گونه‌ای سیاست و مخصوصا سیاست خارجه در ژاپن تعریف شود که در عمل هیچ استقلال عملی وجود نداشته و مسیر نهایی دنباله‌روی تمام و کمال از آمریکا باشد. شاید برای بررسی این نکته در این مجال اشاره به یک واقعه تاریخی مهم کافی باشد.

خیلی‌ها می‌دانند که حضور آمریکایی‌ها در ژاپن به‌صورت عام به‌خاطر نزدیک‌بودن به روسیه و به‌ویژه چین و تمرکز برای حضور در جزیره اوکیناوا به‌خاطر حمایت از تایوان است‌. شاید خیلی‌ها ندانند که ژاپنی‌ها از جمله اولین کشورهایی بودند که در اتحاد با آمریکا به خاورمیانه وارد شدند و تلاش کردند نیروهای نظامی آمریکایی را پشتیبانی کنند. بسیاری این روزها از اعتدال ژاپنی‌ها درخصوص درگیری‌ها در غرب و جنوب‌غرب آسیا می‌گویند، اما با نگاهی ساده به اخبار و اطلاعات موجود چیزی جز همکاری ژاپن با جنگ‌افروزی آمریکا دیده نمی‌شود.  پس از وقایع 11 سپتامبر در آمریکا و تصمیم جرج بوش برای حمله به افغانستان، این ژاپنی‌ها بودند که از آن سوی آسیا، کشتی‌های خود را برای حمایت آمریکا به اقیانوس هند فرستادند و دو سال بعد نیز رسما در کنار آمریکایی‌ها وارد عراق شدند. ژاپنی‌ها در منطقه طی هشت سال یعنی از سال 2002 تا 2010، مشغول حمایت از ناوگان نظامی آمریکا بودند و در جریان آن تجدید سوخت کشتی‌های جنگی بین‌المللی که مشغول عملیات نظامی به رهبری آمریکا در افغانستان بودند را به‌عهده داشتند.

مساله بعدی اما مربوط به اصل بمباران آمریکا در هیروشیماست. با اینکه موزه صلح هیروشیما سراسر نمادهای باقیمانده از بمباران اتمی است، اما دفتر یادبود این موزه مسئولیت همه اتفاقات را برعهده ژاپن می‌داند و به‌گونه‌ای فضا را توصیف می‌کند که گویا حق واقعی آمریکا بوده که عملیات اتمی انجام دهد و جان ده‌ها هزار نفر را بگیرد. قبول این مسئولیت و ارائه این حق به آمریکا از این موزه صلح تا ادبیات مقامات ایالات متحده ادامه دارد؛ وقتی در سال 95 اوباما به‌عنوان اولین رئیس‌جمهور آمریکا بعد از 71 سال به هیروشیما رفت، سر سوزنی از ژاپنی‌ها عذرخواهی نکرد و این رفتار او به‌قدری برای مردم این کشور سنگین بود که تا مدت‌ها مورد نقد قرار گرفت. به این بخش از اظهارات اوباما دقت کنید؛ اظهاراتی که هیچ‌گونه عذرخواهی نسبت به حملات اتمی در آنها نیست: «۷۱ سال قبل در صبح روشن آفتابی، مرگ از آسمان فروافتاد و جهان تغییر کرد. برق نوری و دیواری از آتش شهر را نابود کرد و نشان داد بشر وسایلی دارد که می‌تواند خودش را نابود کند. چرا ما به این محل آمده‌ایم؟ به هیروشیما آمده‌ایم؟ ما به اینجا آمدیم تا درباره نیروی وحشتناکی که در گذشته نه‌چندان دور رها شد، بیندیشیم.» 

مساله بعدی سیطره اطلاعاتی آمریکا بر ژاپنی‌هاست. مدارک و شواهد زیادی وجود دارد که سطوح جاسوسی آمریکا در ژاپن حتی به زندگی خصوص ژاپنی‌ها هم می‌رسد. ادوارد اسنودن، عضو سابق آژانس امنیت ملی آمریکا که مدت‌هاست پرونده‌های زیادی را از اقدامات ایالات متحده در قبال دیگر کشورها منتشر می‌کند، وقتی که با ارتباط ویدئویی در جریان یک همایش بین‌المللی در توکیو سخنرانی می‌کرد، از وقایع مهمی سخن گفت که به‌سرعت تیتر رسانه‌ها شد. اسنودن گفت: «هر شهروند ژاپنی می‌تواند هدف بالقوه فعالیت‌های شنود و کسب اطلاعات سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا قرار گیرد. آمریکا اطلاعات گسترده‌ای درمورد مردم ژاپن دارد که از طریق شنودها و جاسوسی‌های گسترده به‌صورت همیشگی افزایش می‌دهد و تکمیل می‌کند.»

اسنودن که پیش از این به‌واسطه خدمت در آژانس امنیت ملی به مدت سه سال از 2009 تا 2011 در پایگاه هوایی یوکوتای آمریکا در حوالی توکیو، پایتخت ژاپن حضور داشته است در این سخنرانی از وظایف خود در دوران خدمتش در توکیو سخن می‌گوید و درمورد شنود مکالمات تلفنی و رصد اطلاعات رایانه‌ای ابراز می‌کند: «جاسوسان آمریکایی اطلاعات زیادی از مردم ژاپن به‌ویژه باورهای آنان و اینکه چه کسی را دوست دارند و مواظب چه چیزهایی هستند، اطلاعات گسترده دارند و وظیفه من نیز به‌عنوان مامور آژانس امنیت ملی آمریکا، ایجاد تصویری از زندگی هر فرد ژاپنی بود.»

البته این تنها باری نبود که اخباری دراین‌باره منتشر شد؛ چراکه تارنمای ویکی‌لیکس در سال 2016 با انتشار اسنادی فاش کرد آمریکا از شرکت‌ها، کارمندان دولتی و مشاوران ارشد وزارتخانه‌های ژاپن جاسوسی می‌کرده است. در این اسناد آمده است: «آمریکا درباره بحث‌های داخلی ژاپن، موضوع‌هایی مانند واردات کشاورزی، مناظره‌های تجاری، مواضع ژاپن در مذاکرات سازمان تجارت جهانی در دوحه، طرح‌های پیشرفت فنی، سیاست زیست‌محیطی و در رشته انرژی هسته‌ای دارای معلومات مفصلی است. آمریکا همچنین مکاتبات توکیو با سازمان‌های بین‌المللی ازجمله با آژانس بین‌المللی انرژی را دریافت می‌کرد و مطابق با توافق Five Eyes  اطلاعات جاسوسی دریافتی را به استرالیا، کانادا، انگلیس و زلاندنو می‌فرستاد.»

اگر نمای بیرونی ژاپن کنار گذاشته شود، یعنی از نمای صنعتی‌بودن و تکنولوژی برتر فراتر رفته و به سایه آنها نیز نگاه شود، مشخص خواهد شد ژاپن امروز تحت سلطه لیبرالیسم آمریکایی با چه مشکلات عمیقی مواجه است که شاید حاصل‌جمع جبری آن با پیشرفت‌های تکنولوژیک حتی به صفر هم نرسد.

به بیان دقیق‌تر، کسب همه موفقیت‌ها تنها یک روی سکه توسعه ژاپنی‌هاست که در افکارعمومی بازگو می‌شود. تبعات مدرنیزاسیون اما بدجور گریبان ژاپن توسعه‌یافته را گرفته و اتفاقاتی را در این کشور رقم زده که تا حد زیادی برای مردم و حتی بسیای از صاحب‌نظران مغفول مانده است.

یکی از مصداق‌های این موضوع را باید آمار بالای خودکشی در این کشور دانست؛ مساله‌ای که حالا یکی از عوامل اصلی مرگ‌ومیر در ژاپن محسوب می‌شود. آمارها نشان می‌دهد از سال 1990 خودکشی در ژاپن رشد چشمگیری داشته و برای مثال در سال 2014 روزانه به‌طور متوسط 70 نفر از مردم ژاپن به‌واسطه بیکاری، فقدان امید به زندگی، افسردگی و... اقدام به خودکشی کرده‌اند؛ آماری که سالانه به بیش از 20 هزار نفر می‌رسد و دامنه آن به رنج سنی کودکان و دانش‌آموزان هم رسیده است.

در کنار خودکشی، پدیده «کاروشی» یکی دیگر از دلایل قابل‌توجه مرگ‌ومیر در ژاپن است. «کاروشی» پدیده مرگ بر اثر کار زیاد است که استرس شدید، خواب کم و نوشیدن زیاد مشروبات الکلی و تغذیه‌ ناسالم همه‌وهمه در آن سهم دارند.

میزان فشار کاری روی شهروندان در این کشور وقتی روشن می‌شود که بدانیم از سویی در قاطبه موارد برای اضافه‌کاری حقوقی پرداخت نمی‌شود و از دیگرسو هیچ محدودیت قانونی‌ای درباره ساعت کاری وجود ندارد؛ موضوعی که زمینه استثمار نیروی انسانی به‌نفع کارفرما را به بهترین نحو فراهم آورده، دست آنها را باز گذاشته است تا هر اندازه که تمایل داشته باشند از کارمندان خود کار بکشند.

ژاپن سال‌هاست که با معضل پیری جمعیت دست به گریبان است و در حال حاضر به‌دلیل کاهش شدید نرخ زاد و ولد و افزایش طول عمر، با اختلاف زیادی پیرترین کشور بین کشورهای عضو «سازمان همکاری و توسعه اقتصادی» است. موضوعی که چشم‌انداز اقتصاد این کشور را با بحران مواجه کرده است. به عقیده کارشناسان، فقدان امید به زندگی و نداشتن نظری خوش‌بینانه به آینده به‌همراه مشکلات اقتصادی و نابرابری‌های اجتماعی از دلایل اصلی کاهش جمعیت در ژاپن است.

در کنار اینها متوسط قیمت مسکن در ژاپن، بسیار بالاتر از قدرت خرید طبقه متوسط بوده و این موضوع بحران جدی‌ای را در این کشور رقم زده است؛ بحرانی که شهروندان را به سمت ساخت خانه‌های کپسولی و «بند انگشتی» سوق داده و این مدل از مسکن را به پدیده‌ای متعارف مبدل ساخته است. خانه‌هایی با مساحت 6 تا هشت مترمربع که تعداد ساکنان آن بعضا به سه یا چهارنفر هم می‌رسد.

منبع: فرهیختگان

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۴۸۴۷۰۰۹:۳۲:۰۰ ۱۳۹۸/۳/۲۲
شما فضول ژاپن هستی الان؟ تاریخ بخون ببینی ژاپنی ها به ده کشور همسایه حمله کردند و قتل عام وسیع راه انداختند
ناشناس۹۴۸۶۲۵۱۰:۴۶:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۲۲
حالا چرا شما وکیل مدافع آمریکای جنایتاکر شدید که میلیونها آدم را به قتل رسانده ؟؟؟
ناشناس۹۴۸۷۳۸۱۱:۳۷:۵۹ ۱۳۹۸/۳/۲۲
شما چی ؟ مگه وکیل مدافع جنایتکاران آمریکایی هستی؟! # گاو شیرده #
ناشناس۹۴۹۱۲۰۱۳:۵۷:۵۶ ۱۳۹۸/۳/۲۲
امضای خودته پایین متنت؟ الف یا پستشوکامنتشو حذف کن یا کامنت منو هم منتشر کن مثل خودش جوابشو دادم نه بیشتر
ناشناس۹۴۹۰۶۱۱۳:۳۹:۱۳ ۱۳۹۸/۳/۲۲
عصبانی نشو ... ظاهر شما از آن غرب گرا های حرفه ای هستید که اگر امریکایی وارد خانه شما هم بشود و سیلی محکمی هم به گوشتان بنوازد عمل او را توجیه خواهید کرد شما هما ن بهتر که به دامان عمو سامتان پناه ببرید البته اگر قبول کنند و امثال شما ن.. را ..حساب کنند چون معمولا از شما ها با اصطلاح .. یاد می کنند
ناشناس۹۴۹۳۲۲۱۵:۰۶:۲۶ ۱۳۹۸/۳/۲۲
مقاله نویس ..اطلاع از حمله ژاپن به چین و کشتار مردم بیگناه چین اصلا ندارد!؟
ژاپن۹۴۸۴۹۶۰۹:۴۵:۳۵ ۱۳۹۸/۳/۲۲
اولا موارد داخلی ژاپن به ما ربطی ندارد دوما فعلا ژاپن با همین اعتماد شده قدرت اقتصادی کره جنوبی هم همینطور
ناشناس۹۴۸۵۰۵۰۹:۵۰:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۲۲
اگر امریکا آن کار. ا نمیکرد جنگ ادامه پیدا کرده و ملیون ها انسان دیگر از بین می رفتند پس این حرکت باعث شد که جنگ پایان یافته و ژاپن به جای ساختن جنگ افزار به ساختن وسائل مدرن زندگی پرداخته و در دنیا یکه تاز گردد.
ناشناس۹۴۹۰۰۱۱۳:۲۰:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۲۲
واقعاً برات متأسفم که صهیونیزمیک فکر می کنید.
ناشناس۹۴۸۵۱۶۰۹:۵۶:۳۴ ۱۳۹۸/۳/۲۲
ژاپن با فناوری و صنعتش همه دنیا را تحت کنترل خودش دارد. خیابانهای امریکا و اروپا با خودروهای ژاپنی تویوتا و مزدا و نیسان و سوبارو اشغال شده اند. خانه های آنها با سونی و پاناسونیک و ... پر شده اند. این نامها برای ما ایرانی ها هم ناشناخته نیست و در ذهنمان مترادف کیفیت و برتری بلامنازع است. .. ملتی که اهل تلاش باشد پیشرفت خواهد کرد. برای پیشرفتش هم نیازی به سرشاخ شدن با این و آن ندارد.
حسین۹۴۸۵۴۲۱۰:۰۷:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۲۲
با فرض اینکه همه‌ی سخنان شما درست و بدون کم و کاست باشد، بنظر شما امروز چند درصد از ژاپنی‌ها به دنبالِ مهاجرت از کشور خودشان هستند ؟!
ناشناس۹۴۸۵۶۳۱۰:۱۸:۱۵ ۱۳۹۸/۳/۲۲
ژاپن با امریکا مشکلی ندارد و آن را بعنوان همکار پذیرفته است حالا .. کاسه داعتر از آش.. و ژاپن را به خونخواهی فرا می خوانند. اصولا مشکل ما همین کاسه داغتر از اش بودن است . چه در مسائل خاورمیانه چه در مسئله بمباران اتمی ژاپن و در سایر مسائل. به جای این حرفها بهتر است در شرایط کنونی و آشفته جهان دستمان را روی کلاهمان بگذاریم و به فکر ملت خویش باشیم و بدانیم درندگانی بدتر از امریکا و اسراییل و اروپا منتظرند تا ما را تکه پاره کرده و ملت ما را به نیستی و فلاکت بکشانند.
ناشناس۹۴۸۵۷۵۱۰:۲۴:۰۶ ۱۳۹۸/۳/۲۲
ما خوبیم
ناشناس۹۴۸۷۴۲۱۱:۴۰:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۲۲
ما ایرانی هستیم و به ایرانی بودن خودمون هم افتخار میکنیم ؛ ولی شما کجایی هستی که به رگ و ریشه خودت هم شک داری؟
ناشناس۹۴۸۵۹۵۱۰:۳۳:۵۲ ۱۳۹۸/۳/۲۲
تجربه ژاپن نشون می ده چیزهای مهم تری از استقلال برای یک کشور وجود دارند که اگر استقلال ارزش دارد به خاطر رسیدن به آنهاست.
ناشناس۹۴۸۶۷۹۱۱:۰۷:۴۵ ۱۳۹۸/۳/۲۲
ژاپن غیرمستقیم مستعمره آمریکاست و اجرا کننده سیاستها آمریکا. تکنولوژی ای هم که دارند قبل از تسلط آمریکا هم داشتند و اتفاقا اگر آمریکا کدخدایشان نمیشد، ژاپن الان برای خودش ابرقدرتی بود.
دانشجو۹۴۸۷۵۳۱۱:۴۳:۰۵ ۱۳۹۸/۳/۲۲
این حرف به ظاهر روشن فکرانه به ظاهر قشنگ در واقع ترجمه همان خودفروختگی و ذلت در برابر زورگو است. یعنی اگر کسی قوی بود و زور گو و خواست به حریم تو تجاوز کند تو اجازه بده چون استقلال خیلی هم مهم نیست. مهم نیست کسی به تو و اعتقاداتت تجاوز کند. حرف وقیحانه ای که از زبان یک خائن بیرون می آید.
ناشناس۹۴۸۷۶۷۱۱:۴۹:۱۵ ۱۳۹۸/۳/۲۲
تجربه ژاپن نشان میده که وقتی استقلال و اقتدار نداشته باشی حتی در داخل خاک خودت هم نمی تونی از زنان و دختران خودت در برابر تعدی سربازان بیگانه دفاع که نه حتی حمایت بکنی.
ناشناس۹۴۹۱۶۳۱۴:۱۰:۴۲ ۱۳۹۸/۳/۲۲
.. آیا اطلاع دارین که کشور های جنوب شرق آسیا به لحاظ جنسی صد برابر غرب آزادتر و بی قید تر هستن. این چیزی که تو عیب میدونی جزو فرهنگ اوناست
نبی اله۹۴۸۸۸۱۱۲:۳۳:۴۵ ۱۳۹۸/۳/۲۲
تجربه نه نشون میده بعضی چیزها جایگزین ندارند نظیر استقلال و شرافت و عزت. هیچ کس منکر پیشرفت و رشد و ثروت نیست ولی یادتون باشه که نباید دو قطبی سازی بشه بین استقلال و پشرفت، بین عزت و ثروت و ...، ثروت و رفاه باشه همراه با عزت و استقلال.
ناشناس۹۴۹۲۷۴۱۴:۵۴:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۲۲
تفکر یک مزدور
ناشناس۹۴۸۶۰۵۱۰:۳۶:۲۱ ۱۳۹۸/۳/۲۲
یعنی مقاله نویس طرفدار آلمان نازیسم و هم پیمان آن ژاپن آنزمان هست تسلیم نمی شد تا جهان آرام یابد!؟
ناشناس۹۴۸۶۵۴۱۰:۵۷:۰۸ ۱۳۹۸/۳/۲۲
..نمی دانم چرا صدا و سیما بارها فیلم های سینمایی که نشان می دهد ژاپنی ها با بی رحمی به چین حمله کرده بودند و مردم عامی را قتل عام می کردند و هواپیماهای نظامی آنها برای نابود کردن کشتیهای غربی ها در دریا هواپیمای خود را به کشتی می کوبیدند و ژاپن بعد از حادثه بمب اتمی تسلیم شد. اینکه استفاده از بمب اتمی غیر انسانی و مردود است مورد قبول همه است اما تطهیر ژاپنی ها و حس برتری جویی آنها در آن سالها در تاریخ ثبت شده و اما امروزه پیشرفت ژاپن بر حوزه تجارت و فن آوری بر کسی پوشیده نیست. آنها با محصولات خود امریکا راتسخیر کرده اند ..
علی۹۴۸۶۶۷۱۱:۰۱:۴۱ ۱۳۹۸/۳/۲۲
مفهوم استقلال با مشت به سندان کوبیدن نیست.الان از نظر اقتصادی ژاپن آمریکا را می دوشد یا آمریکا ژاپن را؟
تاریخ جنگ۹۴۸۸۰۵۱۲:۰۶:۲۸ ۱۳۹۸/۳/۲۲
آقا مثل اینکه شما جنایت های غیر قابل تصور ژاپن در جنگ جهانی دوم رو اصلا نمیدونید. توصیه میکنم عبارت "پیاده روی مرگ" و مسابقات گردن زنی در 1 ساعت که توسط افسران ژاپنی انجام میشد رو جستجو کنید. ژاپنی ها همپای هیتلر دست به کشتار آدم ها زدن و امروز بابت اون کارها شرمگین هستند. و مطمئنم که هم وضعیت مالی بهتری نسبت به جنگ دارن و هم خوشحالترن
نوید۹۴۸۸۱۱۱۲:۰۸:۴۲ ۱۳۹۸/۳/۲۲
از خوانندگان مطلب فوق خواهش می کنم حتما واقعه " کشتار نانجینگ " را مورد مطالعه قرار دهند تا ببینند جنایتکار ترین جانی جنگی در طول تاریخ بشریت کدام کشور است؟
ناشناس۹۴۹۱۸۷۱۴:۱۸:۲۵ ۱۳۹۸/۳/۲۲
احسنت ..
ناشناس۹۴۹۲۷۷۱۴:۵۴:۴۳ ۱۳۹۸/۳/۲۲
کثیف تر از یانکی ها روی زمین نیست
ناشناس۹۴۹۲۹۵۱۴:۵۹:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۲۲
ژاپن.
ناشناس۹۴۸۸۴۹۱۲:۱۷:۴۸ ۱۳۹۸/۳/۲۲
این مقاله و اصلا اینکه آمریکا در زمانی در ژاپن بمب اتمی انداخته و نباید ژاپن آمریکای جنایتکار را مورد اعتماد قرار دهد کاملا بی ربط است! زیرا خود ژاپن هم در زمانهایی یک قدرت تهاجمی بوده و مرتکب جنایت جنگی شده است. کما اینکه برخی کشورهای دیگر هم در زمانهایی دست به جنایت و جنگ زده اند! یادتان رفته که عراق در جنگ هشت ساله با ایران چه کرد؟ آیا الان باید بگوییم به واسطه آن جنایتها با عراق نباید رابطه داشته باشیم یا باید فلان کنیم؟ ماها که غرامت جنگی هزار میلیاردی را .. چرا برای ژاپن تعیین تکلیف میکنیم؟
ناشناس۹۴۸۹۸۴۱۳:۱۲:۱۷ ۱۳۹۸/۳/۲۲
اول اینکه با این تفسیر خود ژاپن هم جنایتکار جنگی است چون در حمله به شرق آسیا و بخصوص چین به هیچ جنبنده ای رحم نکرد. دوم اینکه منطقی باشیم و باور کنیم دانش ژاپنیها به خصوص شینزو آبه در امور دیپلماتیک از ما خیلی بیشتره و اگر باور ندارید بحرانهای دیپلماسی ما را با ژاپنیها مقایسه کنید.
معلم۹۴۸۹۸۷۱۳:۱۳:۱۵ ۱۳۹۸/۳/۲۲
جالبه هم خودیها و هم مخالفین .. به نخست وزیر ژاپن حمله می کنند. پیدا کنید فصل مشترک را.
ناشناس۹۴۹۰۶۷۱۳:۴۰:۵۹ ۱۳۹۸/۳/۲۲
تایید کار ظالم شریک شدن در ظلمش است ببینید بعضی از هموطنان کشتن بیش از 250 هزار نفر را با چه خونسردی توجیه می کنند
ناشناس۹۴۹۰۸۸۱۳:۴۸:۴۳ ۱۳۹۸/۳/۲۲
فکر می کنم تفکری در کشور ما هست که اگه یک روز کل دنیا سند محضری بدن ما با شما دشمنی نداریم ، یا میرن خونه خودکشی می کنند و یا ..
ناشناس۹۴۹۱۲۱۱۳:۵۷:۵۷ ۱۳۹۸/۳/۲۲
اروپائیان هم میبایست با آلمانی که اروپارا به خاک و خون کشید در قهر باشند . فراموش نکن در سیاست نه دشمن ابدی داری نه دوست ابدی .
ناشناس۹۴۹۱۶۹۱۴:۱۲:۱۸ ۱۳۹۸/۳/۲۲
کاری که این بابا میکنه اعتماد نیست . حفظ منافع ملی ژاپنیهاست . یاد بگیریم
ناشناس۹۴۹۲۱۴۱۴:۲۸:۲۶ ۱۳۹۸/۳/۲۲
اگر همین امریکا نبود بعد از جنگ جهانی دوم چین و روسیه ژاپن را از هضم.. گذرانده بودند و الان ژاپن بالاتر از چین و روسیه جزو ۷ کشور بزرگ صنعتی دنیا نبود
ناشناس۹۴۹۲۸۵۱۴:۵۶:۳۹ ۱۳۹۸/۳/۲۲
خود ژاپن تا قبل از تسلیم شدن استعمارگر بوده و در جنایت جزو شاگرد اول های دنیا بوده است لذا این درس هایی که نویسنده محترم یادآوری فرموده اند را حفظ هستند فقط مشکل اینست که دیگر اجازه چنین کارهایی را ندارند
ناشناس۹۴۹۲۹۰۱۴:۵۸:۱۲ ۱۳۹۸/۳/۲۲
این آقا به صراحت داره میگه من کارگزار آمریکا هستم و دارم برای دلالی رابطه با آمریکا به ایران می آیم. از دستگاه دیپلماسی که بخاری بر نمیاد. اقلا مسئولان دفاعی و نظامی کشور وارد شوند.. اگر هم قرار شد که بعدا..

پربحث‌های امروز

 1. ممنوعیت حضور خانواده مسئولین در خارج با ۲ طرح مجزا در مجلس

 2. به لگد استراماچونی احترام نگذارید

 3. یک پیشنهاد عملی برای واقعی کردن قیمت بنزین

 4. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

 5. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 6. خودروهای سلطنتی محمدرضا پهلوی  

 7. آیا براستی مشکلات موجود ناشی از ضعف ساختاری است؟

 8. اولین تصویر از مزدک میرزایی در لندن  

 9. توضیحات لاریجانی درباره دو نماینده بازداشتی و درخواست از رئیسی

 10. حضور بانوان در ورزشگاه برای بازی‌های ملی قطعی شد

 11. ورود قوه قضائیه به تخلف خودروسازان کارساز خواهد بود؟/ احتمال بازگشت قیمت‌گذاری خودرو به شورای رقابت

 12. ایرانی‌ها سالی ۴ میلیون اضافه درآمد دارند!

 13. تعطیلات کشور را ساماندهی کنید

 14. آنچه سلبریتی‌های اقتصاددان درباره نرخ سود منفی اروپا به ما نمی‌گویند

 15. پاسخ احمد عراقچی به چند پرسش الف/ فروش ارز فردایی، سیاست دولت و اقدامی موفق بوده است/ پس از دستگیری من ارز تا ۲۰ هزار تومان صعود کرد

 16. بازداشت عوامل پروژه‌های کشف حجاب علینژاد + فیلم

 17. حرکت عجیب نخست وزیر بریتانیا هنگام دیدار با رئیس جمهور فرانسه  

 18. حضور «فریدون احمدی» و «محمد عزیزی» در جلسه علنی مجلس

 19. وزیر اطلاعات: نقطه اوج تحریم‌ها پشت سر گذاشته شد/ ترامپ دچار تشویش فکری است

 20. واژگونی کامیون در کارگاه ساختمانی  

 21. لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی در کمیسیون قضایی اصلاح شد

 22. مسکن از مرداد پارسال تا امروز چقدر گران شد؟

 23. واکنش پوگبا به توهین‌های نژادپرستانه

 24. تعداد بلیت‌های بازی استقلال - فولاد خوزستان مشخص شد

 25. چرا بازار طلا و سکه آرام گرفت؟

پربحث‌های دیروز

 1. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 2. دو نماینده بازداشت شده آزاد شدند

 3. پیشنهاد تشکیل سازمان طب ایرانی- اسلامی

 4. نمایندگان مجلس خواستار تحریم مقامات آمریکایی شدند

 5. تخمه‌خوردن حین رانندگی دلیل تصادف است نه پراید

 6. خواندن ترانه‌های قبل از انقلاب توسط مهران مدیری آزاد شده؟

 7. وزیر صنعت خبر داد: ورود بسیج به کنترل بازار / قیمت خودرو کاهش یافته

 8. برنده عصرجدید مردم ایران بودند

 9. تصویری از جیسون رضائیان در لس‌آنجلس  

 10. سپاه پاسداران روز گذشته آزمایش موشکی انجام داد

 11. نمره ۱۵ محسن هاشمی به شورای شهر/ نمی‌توانیم به بخشی از انتقادات پاسخ قانع کننده بدهیم

 12. تلاش برخی اصلاح‌طلبان برای حذف عارف/واکنش به بازداشت دو نماینده مجلس/ موسویان: قبل از مذاکره باید بمب اتمی می‌ساختیم

 13. وضعیت ساخت صحن حضرت زهرا (س) در حرم امام علی (ع)  

 14. جهانگیری: راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه‌ها است

 15. فرمانده ناجا: با اجرای طرح ناظر، کشف حجاب در خودرو کاهش پیدا کرد

 16. انتقاد کیهان به حضور فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی + فیلم

 17. «رشوه نفتی» دولت‌ها و نظام مالیاتی به فعالیت‌های سوداگرانه/ نظام بانکی، بهشت پولشویی

 18. فاتحه خوانی روحانی بر سر مزار هاشمی رفسنجانی  

 19. روحانی: انتقاد از دولت با جایزه و تشویق همراه بوده است/ امام خمینی(ره) راه خدمت به مردم را به ما نشان داد

 20. ظریف: پیشنهاد مکرون مسیر درست است/ اروپا اجرای تعهدات خود را آغاز کند کاهش تعهدات برجامی را متوقف می‌کنیم

 21. افزایش نرخ عوارض آزادراه تهران - پردیس

 22. تصاویر جدید از کشتی تایتانیک  

 23. وزیر اقتصاد: نقدینگی ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان شد/سهم نفت در اقتصاد ما زیاد نیست

 24. مانعی بزرگ در تغییر نگاه مسوولان به تولید

 25. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: حذف چهار صفر از پول ملی ثمره‌ای در حوزه اقتصادی ندارد

پربحث‌های هفته

 1. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 2. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 3. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 4. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 5. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 6. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 7. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 10. ممنوعیت حضور خانواده مسئولین در خارج با ۲ طرح مجزا در مجلس

 11. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 12. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 13. به لگد استراماچونی احترام نگذارید

 14. یک پیشنهاد عملی برای واقعی کردن قیمت بنزین

 15. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 16. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 17. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 18. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 19. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 20. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 21. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 22. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 23. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 24. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 25. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

پربحث‌های امروز

 1. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 2. جانسون: تحت هر شرایطی از اتحادیه اروپا خارج می‌شویم

 3. گراهام: اگر افغانستان را ترک کنیم، ۱۱ سپتامبر دیگری ایجاد می شود!

 4. کاخ‌ الیزه: مذاکره‌ای میان ظریف و هیئت آمریکایی برنامه‌ریزی نشده است

 5. برگزاری رزمایش مشترک آمریکا و آ.سه.آن همزمان با تنش با چین

 6. تایید سفر ظریف به محل برگزاری اجلاس گروه ۷/ واکنش ترامپ

 7. انگلیس برای توافق با آمریکا شرط گذاشت

 8. خرید و فروش آزاد سلاح در عربستان علی‌رغم منع قانونی  

 9. آغاز رزمایش مشترک اردن با ۲۷ کشور جهان

 10. کریمی: مذاکره‌ای با پرسپولیس نداشتم

 11. آمریکا برای خروج از افغانستان شرط گذاشت

 12. الحشد الشعبی یک پهپاد را سرنگون کرد

 13. مکرون: برای گفت‌وگو با ایران مأموریت رسمی ندارم

 14. تکذیب اعطای نمایندگی به مکرون برای گفت‌وگو با ایران

 15. مکرون مامور ارسال پیام «گروه 7» به ایران

 16. خشم وزارت خارجه آمریکا از تحریم بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها

 17. حسن نصرالله چه زمانی «دستور کار امت» را اعلام می‌کند؟

 18. جزئیات هواپیمای اسرائیلی سرنگون شده در لبنان

 19. جانسون: توافق تجاری با آمریکا ساده نخواهد بود

 20. در روز نخست اجلاس جی ۷ چه گذشت؟

 21. نشریه محافظه کاران آمریکایی: ترامپ بازنده سیاست فشار حداکثری بر ایران است

 22. آشوب ترامپ در اجلاس گروه۷

 23. انگلیس یک کشتی جنگی دیگر را به خلیج فارس اعزام می‌کند

 24. خاطره روزنامه‌نگار آمریکایی از احمدی‌نژاد و هاله نور

 25. کره‌شمالی از یک آزمایش موشکی خبر داد

پربحث‌های دیروز

 1. ماکرون: هدف مشترک فرانسه و آمریکا دست‌نیافتن ایران به سلاح اتمی است

 2. مالک نفتکش توقیفی انگلیس به پوتین نامه نوشت

 3. چینی‌ها از سفر به ایران منع شده‌اند؟

 4. ترامپ: رهبر کره‌شمالی آزمایش موشکی دوست دارد

 5. تصاویری از لحظه سرنگونی پهپاد MQ۹ آمریکا  

 6. مرگ روزنامه‌نگار اماراتی پس از انتقاد از عادی‌سازی با اسرائیل

 7. مرجع تقلید عراقی حضور نظامیان آمریکا در عراق را حرام اعلام کرد

 8. روسیه موشک بالستیک آزمایش کرد

 9. رانندگان عراقی برای حمل و نقل کالاهای ایرانی اعتصاب کردند؛ مرز چذابه بسته شد

 10. دیپلمات‌ فرانسوی: ماکرون طرح خود را درباره ایران به ترامپ ارائه کرد

 11. هشدار شدید اللحن تجاری چین به آمریکا

 12. شکست شیاطین سرخ در واپسین دقایق در اولدترافورد

 13. «اشرف غنی» به عربستان رفت

 14. 62 درصد آمریکایی‌ها از عملکرد ترامپ ناراضی هستند

 15. جانسون:‌ از ترامپ میخواهم از جنگ تجاری دست بردارد

 16. کاخ‌الیزه: ماکرون و ترامپ درباره ایران اختلافاتی دارند

 17. بنیاد دفاع از دموکراسی ها ومدیر آن در فهرست تحریمی ایران قرار گرفتند

 18. بوکوحرام ۱۲ نفر را در نیجر قتل‌عام کرد

 19. آنکارا: عملیات «پنجه-۳» ترکیه در شمال عراق آغاز شد

 20. نماینده عراقی: اگر آمریکایی‌ها سریعا از عراق خارج نشوند هدف قرار می‌گیرند

 21. طالبان: با آمریکا توافقی نکرده‌ایم

 22. اتریش با بازگشت کودکان داعشی این کشور از سوریه موافقت کرد

 23. ترامپ: رابطه بسیار ویژه‌ای با امانوئل ماکرون دارم

 24. آمریکا و طالبان درباره تشکیل حکومت موقت توافق کردند

 25. تظاهرات جدید در فرانسه، اینبار علیه نشست سران «جی 7»

پربحث‌های هفته

 1. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 2. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 3. روس‌ها پدافند موشکی بومی ایران را به رخ اسرائیل کشیدند

 4. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 5. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 6. پنج دروغی که ترامپ درباره ایران می گوید

 7. روایت المانیتور از جزئیات بسته پیشنهادی فرانسه به ایران و آمریکا

 8. ادعای تازه دختر صدام در باره اسارتِ شهید تندگویان

 9. نتانیاهو: به عملیات خود در عراق ادامه خواهیم داد

 10. ظریف: تا زمانی زنده و مسؤول باشم اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 11. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 12. آیت الله جنتی پس از گفتگو با حضرات آیات یزدی و آملی لاریجانی: دشمنان طمع و شادی نکنند/ راه نفوذ بی‌صلاحیت‌ها را خواهیم بست

 13. رفتار غیرعادی نخست وزیر انگلیس؛ پای جانسون روی میز ماکرون+عکس  

 14. ۲۰ درصد مردم انگلیس در فقر به سر می‌برند

 15. ظریف: ممکن است مقامات آمریکایی بگویند باید در ساختمان سازمان ملل بخوابم

 16. ماکرون: به مقامات ایران پیشنهادهایی ارائه می کنم

 17. چرا نام «گریس 1» به «آدریان دریا» تغییر کرد؟

 18. ماکرون: هدف مشترک فرانسه و آمریکا دست‌نیافتن ایران به سلاح اتمی است

 19. مالک نفتکش توقیف‌شده انگلیس با ظریف دیدار کرد

 20. ظریف: جمعه در پاریس با ماکرون و لودریان دیدار می کنم

 21. آمریکا: هدف از تحریم‌ها آوردن ایران به میز مذاکره است

 22. «عقده‌گشایی ائتلاف سعودی» به تلافی شکست در جبهه‌های مختلف یمن

 23. ظریف: زمان آن فرارسیده برخی با واقعیت «انقلاب اسلامی» کنار بیایند

 24. ترامپ: ایران، روسیه و پاکستان باید با داعش مبارزه کنند

 25. موج انتقادها به بی‌احترامی همسر نتانیاهو به مراسم سنتی اوکراین

آخرین عناوین