۹ روز تا حذف طرح «زوج‌ وفرد» در پایتخت/ همه‌ چیز در مورد طرح جایگزین

گروه اجتماعی الف،   3980322011 ۳۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ابعاد مختلف طرح حذف «زوج و فرد» و طرح جایگزین را که از اول تیرماه اجرایی می‌شود را تشریح کرد.

۹ روز تا حذف طرح «زوج‌ وفرد» در پایتخت/ همه‌ چیز در مورد طرح جایگزین

محسن پورسیدآقایی در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام خبر حذف طرح زوج یا فرد از ابتدای تیر ماه، گفت: از آنجایی‌که منابع متحرک، بخش عمده آلودگی هوا را بر عهده دارند می‌بایست تقاضای سفر را مدیریت کنیم چرا که در دنیا از دو روش دیگر یعنی تولید سوخت باکیفیت و تولید وسایل نقلیه استاندارد نیز استفاده می‌شود اما در کشور ما از آنجایی‌که بر روی دو روش فوق‌الذکر نمی‌توان نظری داد، بر همین اساس مدیریت تقاضای سفر را می‌توان در دستور کار قرار داد.

وی با بیان اینکه در شیوه مدیریت تقاضای سفر می‌بایست رفتار مردم را به سمت استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی سوق داد تا علاوه بر کاهش تعداد سفرهای تک نفره، هزینه نیز کاهش یابد، افزود: در سال ۸۴ طرحی تحت عنوان «زوج یا فرد» در هسته مرکزی شهر تهران اجرایی شد که براساس آن رقم سمت راست پلاک، ملاک ورود به محدوده بود اما بعد از مدتی بررسی‌ها نشان داد که نه‌تنها این طرح موفقیت‌آمیز نبود بلکه باعث ایجاد مشکلاتی نیز شده است به‌گونه‌ای که افزایش سرانه استفاده از موتورسیکلت، ایجاد شغل‌های کاذبِ موتورسیکلت محور، افزایش سرانه مالکیت خودروی شخصی، افزایش آلودگی هوا و افزایش تخلفات به‌منظور ورود به طرح را ازجمله معایب اجرای طرح زوج یا فرد می‌دانند.

پورسیدآقایی با بیان اینکه در سال ۸۴ تنها دو میلیون خودرو در تهران تردد می‌کرد که نصفی از این خودروها پلاک فرد و مابقی پلاک زوج بود افزود: آن زمان سرانه مالکیت خودرو ۱۷ صدم بوده است و حالا می‌بینیم که تعداد خودروهای پایتخت دو برابر شده است، در آن زمان جمعیت تهران حدود هفت میلیون نفر بوده، اما حالا به بیش از ۹ میلیون نفر رسیده است و قطعاً راهکاری که آن زمان برای دو میلیون خودرو در نظر گرفته بودند، اکنون جوابگوی پنج میلیون خودرو نیست و سال‌هاست که طرح زوج وفرد از سقف اضطرار خود عبور کرده است.

وی با بیان اینکه در این سال‌ها کارشناسان به این جمع‌بندی رسیده بودند که با توجه به عوارض و نقاط ضعف طرح زوج یا فرد، زمان انقضای این طرح به سر آمده و باید طرحی دیگر برای کاهش آلودگی هوای تهران تصویب کنند اما اراده‌ای برای اعمال تغییرات وجود نداشت، ادامه داد: رفع آلودگی هوا و ترافیک جزو مطالبات و خواسته‌های اصلی مردم است و تنها ابزاری که در اختیار شهرداری است، مدیریت عرضه و تقاضای سفر است که باید از آن استفاده کنیم که بر همین اساس ایجاد تغییرات در طرح ترافیک و زوج وفرد را در دستور کار خود قرار دادیم و با انجام مطالعات مختلف با دانشگاه تربیت مدرس توانستیم به الگوی جایگزین برسیم.

پورسیدآقایی با بیان اینکه پس از بررسی‌های فراوان، طرح «محدوده کنترل آلودگی هوا» به‌جای طرح زوج یا فرد تعیین و در شورای ترافیک تهران نیز توانست با کسب رأی مثبت به تصویب برسد، گفت: محدوده طرح ترافیک از سمت شمال خیابان مطهری، از سمت جنوب خیابان شوش، از سمت غرب خیابان کارگر و از سمت شرق خیابان شریعتی و ۱۷ شهریور است و محدوده «زوج یا فرد» از شمال به بزرگراه همت، از شرق به بزرگراه امام علی، از جنوب به بزرگراه بعثت و از غرب به بزرگراه‌های نواب و چمران محدود می‌شود که حالا در همین محدوده طرح جدید اجرایی می‌شود.

حواستان به تردد در پنجشنبه‌ها باشد

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه زمان اجرای روزانه طرح جدید ترافیکی ۶:۳۰ تا ۱۹ است، افزود: روزهای جمعه و ایام تعطیل همانند گذشته طرح‌های ترافیکی اعم از طرح ترافیک و زوج یا فرد اجرا نمی‌شود، البته در روزهای پنجشنبه، اگرچه همانند سال گذشته طرح ترافیک نداریم ولی در محدوده دوم یا همان زوج یا فرد سابق، طرح کنترل آلودگی هوا برقرار خواهد بود؛ یعنی تردد روز پنجشنبه جزو سهمیه ۲۰ روزِ هر فصل محاسبه می‌شود و بعد از ۲۰ روز هم مشمول پرداخت عوارض محدوده دوم می‌شود. در واقع بعد از این، پنجشنبه‌ها نه هزینه سال‌های قبل‌تر را دارد و نه شلوغی محدوده در سال ۹۷ را. یک وضعیت بینابین که از دو جهت به نفع مردم و ترافیک شهر خواهد بود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر عملاً علاوه بر روزهای تعطیل، خودروهای پلاک فرد ۲۶ روز و خودروهای پلاک زوج، ۳۹ روز مجاز به تردد هستند گفت: معلوم نیست بر اساس چه عدالتی این تبعیض آشکار سال‌ها میان شهروندان تهرانی ایجاد شده؟ این در حالی است که در طرح جدید ترافیکی، این روزهای رایگان برای همه خودروها یکسان در نظر گرفته‌شده است.

پورسیدآقایی با بیان اینکه بر اساس مصوبات قانونی، از اول تیرماه امسال اجرای طرح زوج یا فرد در تهران پایان می‌یابد و طرح «محدوده کنترل آلودگی هوا» جایگزین آن می‌شود گفت: در هر فصل (سه ماه)، خودروهای پلاک تهران ۲۰ روز و خودروهای پلاک غیرتهران ۱۵ روز مجاز به تردد رایگان در محدوده دوم یا همان زوج یا فرد سابق هستند که زوج یا فرد بودن پلاک خودروها نیز در تعیین روزهای مجاز اثری ندارد و ملاک، صرفاً تعداد روزهای تردد است.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران این را هم گفت که این ۲۰ روز قابل انتقال به فصل دیگر نیست.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران با تاکید بر این‌که شهروندان دقت داشته باشند که شمارش تعداد روزهای مجاز برای تردد رایگان در محدوده دوم مشروط به این است که ثبت‌نام در سامانه «تهران من» انجام شده باشد ادامه داد: عوارض تردد در این محدوده در روزهای فراتر از تعداد مجاز، نصف عوارض طرح ترافیک تعیین‌شده است و باید تمامی دارندگان خودروهای شخصیِ ساکن تهران و همچنین ساکنان دیگر شهرها که با خودرو شخصی قصد سفر به تهران را دارند، قبل از ورود به محدوده‌های ترافیکی اول و دوم در سامانه «تهران من» ثبت‌نام کنند و حساب آن‌ها به میزان کافی، شارژ داشته باشد.

تخفیف برای ساکنان محدوده زوج وفرد سابق

پورسیدآقایی در مورد وضعیت ساکنان محدوده زوج وفرد سابق نیز با بیان اینکه در سال‌های اخیر محدودیت‌های تردد با خودرو برای ساکنان این منطقه مشکلاتی را ایجاد کرده بود، افزود: ساکنان با اجرای طرح جدید از امتیاز جدید و ویژه‌ای برخوردار شده‌اند به‌گونه‌ای که تخفیف ۵۰ درصدی در هزینه طرح ترافیک و طرح محدوده کنترل آلودگی هوا برای آن‌ها در نظر گرفته شد و این در حالی است که یک‌بار خروج قبل از ساعت ۸:۳۰ و یک‌بار ورود بعد از ساعت ۱۷ نیز برای ساکنان رایگان خواهد بود.

وی با بیان اینکه ثبت‌نام از ساکنان محدوده زوج وفرد آغازشده و آن‌ها می‌بایست برای برخورداری از این تخفیف علاوه بر اینکه در سامانه «تهران من» ثبت‌نام می‌کنند، مدارک خود را در دفاتر خدمات الکترونیک شهر به تأیید برسانند، گفت: ساکنان برای بهره‌مندی از امتیازات سکونت در محدوده می‌بایست پس از ثبت مشخصات محل سکونت خود به همراه مدارک شامل سند یا اجاره‌نامه قانونی و فیش پرداخت عوارض نوسازی و پسماند به دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه کنند.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه ساکنانی که در محدوده طرح ترافیک مستأجر هستند اگر در بخش سکونت آن‌ها تاریخ پایان سکونت درج‌شده باشد، می‌بایست هرساله برای ثبت‌نام مجدد به‌عنوان ساکن محدوده طرح ترافیک اقدام کنند گفت: هر واحد مسکونی تنها برای یک خودرو می‌تواند از تخفیف بهره‌مند شود. طبعاً برای ساکنان محدوده طرح ترافیک، این تخفیف ۵۰ درصدی به عوارض تردد در هر دو محدوده تعلق می‌گیرد اما ساکنان محدوده دوم (کنترل آلودگی هوا یا همان زوج یا فرد سابق) فقط برای عوارض همان محدوده دوم از تخفیف برخوردارند.

پیامک به شهروندان بدون موجودی

وی با بیان اینکه با هماهنگی پلیس راهور ناجا، مهلت یک‌ماهه‌ای نیز برای پرداخت عوارض طرح ترافیک و جلوگیری از جریمه در نظر گرفته‌شده است گفت: بر این اساس، شهروندانی که با خودرو شخصی وارد محدوده طرح ترافیک شده‌اند اما در حساب خود موجودی کافی نداشته‌اند یک ماه مهلت‌دارند بدهی خود را پرداخت کنند تا در فهرست اعمال جریمه قرار نگیرند اما دقت داشته باشید که برای دریافت «هشدار پیامکی» باید در سامانه تهران من ثبت‌نام کرده باشند.

به گفته پورسیدآقایی دریافت پیامک هشدار، رایگان است و هزینه‌ای برای شهروندان ندارد.

تخفیف ۲۵ درصدی معاینه فنی برتر در طرح جدید

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه در طرح جدید نیز تخفیف برای معاینه فنی برتر در نظر گرفته‌شده است ادامه داد: ۲۵ درصد تخفیف برای دارندگان معاینه فنی برتر در نظر گرفته‌شده است و خودروهای با عمر کمتر از چهار سال که الزامی به اخذ معاینه فنی عادی ندارند نیز می‌توانند برای برخورداری از تخفیف معاینه فنی برتر به مراکز صدور معاینه فنی مراجعه کنند.

پورسیدآقایی در مورد هزینه‌های طرح ترافیکی جدید نیز با بیان اینکه هزینه این طرح نیز بر اساس زمان تردد، نوع معاینه فنی و… محاسبه می‌شود گفت: در کل هزینه تردد، نصف هزینه تردد در محدوده طرح ترافیک است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۴۸۲۶۳۰۶:۵۳:۲۸ ۱۳۹۸/۳/۲۲
کی حفظ می کنه این همه مقررات رو!!!!! ای بابا جمع کنین .. این بساطی که راه انداختین. اصلش گرفتن پول بیشتره و دیگه هیچ! شهروندان درجه ۲ باید هزینه عبور و مرور شهروندان درجه یک را از طرح ترافیک و خطوط ویژه اتوبوس رانی بپردازند! هی فشار بیارید به مردم ، هی فشار بیارید..
ناشناس۹۴۹۹۹۸۲۱:۵۲:۲۵ ۱۳۹۸/۳/۲۲
حرف درست است و طرح زوج و فرد فایده زیادی نداشته. دهلی نو پایتخت هند هم همین طرح را اجرا کرد و الان موتور سیکلت ها عامل اصلی آلودگی هوا هستند. باید در ایران مردم را به سمت استفاده از حمل و نقل عمومی و بخصوص پیاده روی و دوچرخه سواری هدایت کرد. الان در پاریس یا لندن یا آمستردام مردم ماشین نمی خرند چون هزینه نگهداری و پارکینگ و مالیات بر خودرو بسیار زیاد است.
ناشناس۹۴۸۲۷۷۰۷:۱۳:۰۴ ۱۳۹۸/۳/۲۲
فقط و فقط زورتان به مردم میرسد. سوخت مناسب که .. نداریم! خودروی مناسب که ..نداریم! حمل و نقل عمومی با کیفیت ..نداریم ..مردم 365 روز بیمه بدهند ولی نصف آنرا حق استفاده از خودرو داشته باشند! هر جا بخواهید بروید پول باید بدهید و تا وقتی پول میدهید 365 روز سال آزادید و گور پدر آلودگی و این حرفها!!!
مسعود۹۴۸۲۸۴۰۷:۲۱:۳۲ ۱۳۹۸/۳/۲۲
مسخره است . همش به خاطره پوله
ناشناس۹۴۸۸۴۵۱۲:۱۵:۵۵ ۱۳۹۸/۳/۲۲
خوب عزیزم این شورای شهر با رأی خودمون امور تهران را تو دست گرفته ؛ باید از چشم بسته رأی دادن خودمون شاکی باشیم
حامد امیری۹۴۹۷۹۱۱۹:۰۵:۱۸ ۱۳۹۸/۳/۲۲
متاسفانه مقصر کسانی هستند که مانع از کاندیداتوری نخبگان و اصلاحگران و دلسوزان شده و مردم را مخیر به انتخاب بین بد و بدتر می کنند!
ناشناس۹۴۹۳۰۷۱۵:۰۲:۱۳ ۱۳۹۸/۳/۲۲
همگی استعفا بدهید بروید بد زدن با این شهر داری
ناشناس۹۴۹۷۱۴۱۸:۰۴:۵۷ ۱۳۹۸/۳/۲۲
هر چیزی از جمله زندگی در پایتخت هزینه خودش رو داره. کار درست اینه که تجمع سرمایه گذاری و خدمات و رفاه در شهر تهران متمرکز نشه
بنده خدا اصل۹۴۸۲۸۶۰۷:۲۱:۴۱ ۱۳۹۸/۳/۲۲
شما دنبال پول و درآمد بیشتر هستید بقیه مطالبی که میفرمایید شعر است.
ناشناس۹۴۸۲۹۵۰۷:۳۴:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۲۲
رفع آلودگی هوا و ترافیک جزو مطالبات و خواسته‌های اصلی مردم است درد شما فقط گرفتن پوله
ناشناس۹۴۸۳۸۲۰۸:۳۳:۳۹ ۱۳۹۸/۳/۲۲
وی با بیان اینکه در حال حاضر عملاً علاوه بر روزهای تعطیل، خودروهای پلاک فرد ۲۶ روز و خودروهای پلاک زوج، ۳۹ روز مجاز به تردد هستند: من پیشنهاد می کنم ایشون یک بار دیگه ریاضی کلاس اول دبستان رو با معلم خصوص آموزش ببینه، در حالی که به غیر از پنج شنبه ها و جمعه ها چیزی حدوده 150 روز برای روزهای زوج هفته و 100 روز برای روزهای فرد هفته میشد از محدوده طرح زوج و فرد استفاده کرد من نمیدونم با چه جور حساب و کتابی ایشون به اعداد 26 روز برای روزهای فرد و 39 روز برای روزهای زوج رسیدن ؟! من میخوام بدونم کدوم دانشگاه به ایشون مدرک مهندسی داده و از اون بدتر کدوم آدم ناآگاهی( م. ن ) ایشون رو با این سطح سواد معاون شهرداری کرده ؟!
ناشناس۹۴۸۳۹۳۰۸:۳۸:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۲۲
اصلا بحث الودگی هوا مطرح نیست شما مردم راقلک فرض کرده اید و می خواهیدضعف مدیریت خود را با پول جبران کنید
ناشناس۹۴۸۴۰۹۰۸:۴۷:۲۶ ۱۳۹۸/۳/۲۲
به نظر طرح درست و کارشناسی شده ای نیست.. متاسفم که مدیریت در کشور ما به نحو آزمون و خطاست!
ناشناس۹۴۸۴۱۴۰۸:۴۹:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۲۲
ساکنان محله های زوج و فرد از تخفیف ۵۰ درصدی برخوردارند!!؟ باید معاف باشند. می دانید چقدر باید هزینه کنیم در طول سال؟
ناشناس۹۴۸۴۳۴۰۹:۰۷:۱۸ ۱۳۹۸/۳/۲۲
ایکاش بجای اینکه آنقدر در حق من بچه تهرون ظلم روا کنید با این طرح ها فکری برای منع ورود و کمک به بازگشت مهاجرینی که عامل بی انضباطی شهری شده اند می کردید.چه دلیلی داره من تو زادگاه خودم با این همه محدودیت مواجه باشم؟؟
ناشناس۹۴۸۴۶۹۰۹:۳۱:۳۹ ۱۳۹۸/۳/۲۲
لعنت بر شما که به بهانه آلودگی و غیره سعی به سرکیسه کردن ملت را دارید
ناشناس۹۴۸۴۷۳۰۹:۳۳:۵۱ ۱۳۹۸/۳/۲۲
الان مثلا شما دارید عدالت را اجرا می کنید؟ این چه عدالتی است که ساکنین محدوده حتی برای خروج از طرح باید عوارض بپردازند؟ این چه عدالتی است که تفاوت اتومبیل های غیر شماره تهران با تهران فقط 5 روز است؟ این چه عدالتی است که عوارض اتومبیل را برای همه روزها می گیرید ولی فقط 20 روز افراد حق استفاده از اتومبیل دارند و برای اضافه آن باید عوارض بدهند؟ شما در شهرداری به فکر مردم هستید که اینقدر از مردم حرف می زنید؟ آیا اگر کسی پول داشته باشد و هر روز پول بدهد و وارد طرح بشود عدالت اجرا شده است؟ متاسفانه این طرح هم مشکلاتی بیش از طرح قبلی دارد و مشکلاتی را برای مردم ایجاد می کند. این طرح ها که حتی پلیس هم آن را قبول ندارد فقط برای کسب درآمد است!
ناشناس۹۴۸۵۰۲۰۹:۴۷:۰۲ ۱۳۹۸/۳/۲۲
آزادی یعنی اینکه همه این چیزهایی که گفتی جمع بشه زوج وفرددیگه چه صیغیه.منه جانباز شیمیایی بخاطرنبود امکانات پزشکی در شهرستان واینکه چون عدالت نیست و همه امکانات توتهران جمع شده هر وقت میخوام بیام برای امورات درمانم ازاین همه قوانین دست وپابسته طرح وجریمه شدن دلهره دارم.
ناشناس۹۴۸۵۰۹۰۹:۵۳:۱۴ ۱۳۹۸/۳/۲۲
در طرح زوجو فرد هر کس با دو ماشین زوج و فرد تمام ماه تردد می کرد در طرح جدید باید 4 ماشین داشت تا در تمام ماه تردد کنید 4*20 = 80 بنابراین نام طرح باید به طرح افزایش تغییر یابد.
ناشناس۹۴۸۶۸۴۱۱:۰۹:۴۵ ۱۳۹۸/۳/۲۲
البته باید 4 تا خونه هم داشته باشه!!! چون مجوز ارایه تخفیف به هر ماشین به ازای فقط یک خانه خواهد بود
ناشناس۹۴۸۵۵۳۱۰:۱۳:۴۸ ۱۳۹۸/۳/۲۲
نیاز به دانشگاه تربیت مدرس نداشت که الکی بزرگش میکنی! میومدی از من یا هر کدوم از شهروندان می پرسیدی بهترین راه حل ها رو به دست می آوردی.
بابايي۹۴۸۵۷۶۱۰:۲۵:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۲۲
كلي پول بده ماشين بخر بعد كلي هم پول عوارض و ماليات و خرج خود ماشين بده آخرش هم حق نداري بياريش بيرون!!!!! با اين وضعيت معيشتي الان كرايه ها سوبله ميشه اونوقت مي گين به فكر ملت هستين؟ چرا محل كار هايي رو هم كه تو طرحه حساب نمي يارين؟ فقط ملت و گير آوردين كه هر چي مي تونين توسرش بزنين . خدا خودش صاحب مملكت و برسونه
ناشناس۹۴۸۵۹۴۱۰:۳۲:۴۸ ۱۳۹۸/۳/۲۲
مردم دیگه گنجایش این همه فشار رو ندارن - در این زمان که اکثر مردم در وضعیت بحران هستن گرفتن پول بیشتر یا فروش ماشین بیشتر به مردم چه معنی داره؟
ناشناس۹۴۸۶۲۳۱۰:۴۵:۰۷ ۱۳۹۸/۳/۲۲
آقای پورسید آقایی و دیگرانی که برای مردم نقشه پشت نقشه می ریزند ماشین دولتی زیرپایشان را تحویل بدهند و مثل سایرین خودروی شخصی شان را سوار شده و طرح و معاینه بگیرند ببینم باز هم از این کارها می کنند؟ خودشان تافته جدابافته از مردم شده اند اینطوری هم دارند سر مردم بلا و سختی در می آورند!
محرابی۹۴۸۶۷۳۱۱:۰۴:۵۲ ۱۳۹۸/۳/۲۲
با سلام - این طرح خودش به تنهایی یک ... تمام و کمال است که جلوی چشم همگی و با اطلاع رسانی عمومی انجام می شود. زیرکانه از مردم یغماگری
ناشناس۹۴۸۶۷۴۱۱:۰۶:۱۹ ۱۳۹۸/۳/۲۲
طرحی به نفع ثروتمندان و به ضرر اقشار متوسط و ضعیف، ثروتمندان به راحتی با خرید چهار خودرو میتوانند کل فصل را، رایگان در طرح ترافیک عبور و مرور کنند. جای تاسف دارد اینگونه طرحهایی تبعیض آمیز.
ایرانی۹۴۸۸۶۱۱۲:۲۰:۳۴ ۱۳۹۸/۳/۲۲
چرا مثل .. حذف نمیکنید چرا بعد سالها هنوز مدیریت بلد نیست چرا آنقدر میپیچونید
ناشناس۹۴۸۹۴۵۱۲:۵۵:۰۹ ۱۳۹۸/۳/۲۲
این طرح به نفع ثروتمندان است آن راننده ای که با ماشین خود مسافر کشی میکند را با پولداری که در خانه ۲ یا ۳ ماشین دارد مقایسه کنید آن یکی برای کمک به حمل و نقل عمومی و درآمدش باید عوارض دهد و آن پولدار هر وقت عشقش کشید با یکی از ماشین ها به داخل طرح میرود
ناشناس۹۴۹۰۵۲۱۳:۳۶:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۲۲
طرح خوبیست. دوستانی که به همه چیز ایراد میگیرند، پیشنهاد دهند.
ناشناس۹۴۹۱۱۵۱۳:۵۶:۴۲ ۱۳۹۸/۳/۲۲
ببخشید در مورد اینکه بیمه ی ماشین هم بیست روز در فصل در نظر گرفته بشه کی اعلام می کنید؟؟؟؟؟؟
ناشناس۹۴۹۱۲۲۱۳:۵۸:۰۰ ۱۳۹۸/۳/۲۲
ما باید هم پول بیمه و هم عوارض سالانه و ... رو کامل پرداخت کنیم هم اینکه نتونیم از خونه بریم بیرون مگر اینکه پول بدیم؟؟؟ این عین حق الناسه آقایون محترم.
ناشناس۹۴۹۳۸۶۱۵:۲۹:۱۱ ۱۳۹۸/۳/۲۲
خیلی ظلمه برای اینکه مسافرکش ها و وانتی های شهرستانی تو تهران راحت باشند من بچه تهرون مجبور بشم نصف ماه خودروم رو تکان ندم!
ناشناس۹۴۹۴۸۹۱۶:۰۹:۱۵ ۱۳۹۸/۳/۲۲
شواری شهری که قراره عصای دست مردم باشه شده شمشیر روی سر مردم
ناشناس۹۴۹۵۶۰۱۶:۵۶:۵۱ ۱۳۹۸/۳/۲۲
" با توجه به کامنت ها" فعلا .. بر شما تا طرح اجرا بشه ببینیم چطوره
ناشناس۹۴۹۶۲۵۱۷:۲۳:۲۱ ۱۳۹۸/۳/۲۲
به ازای هر کد ملی یک ماشین ثبت کنید در نتیجه میتوان همه امور مربوط به ترافیک سرقت پارکینگ و ..را مدیریت کرد ولی امان از رانت خودروسازان و دولت که حاضرن به خاطر منافع خود ..
مهدی۹۴۹۸۳۳۱۹:۳۳:۰۰ ۱۳۹۸/۳/۲۲
مسخره کردین ما رو اون از وضع اتوبوس و حمل نقل عمومی واقعا روتون ميشه پول زور اينجوری بگيرين اونم به بهانه آلودگی هوا زمستان امسال اجرا کنین طرح رو به صورت آزمایشی ببينين چقدر تاثیر داره پول میخواین بگيرين الکی داستان درست نکنین
ناشناس۹۴۹۹۳۴۲۰:۴۶:۱۸ ۱۳۹۸/۳/۲۲
طرح هایی برای سرکیسه کردن مردم ، دست کردن در جیب مردم و خلاصه تامین هزینه ها بعلت ندانم کاری های مدیران ..
محمد۹۵۰۰۰۴۲۱:۵۸:۰۲ ۱۳۹۸/۳/۲۲
امروز رفتم به اصطلاح تو این طرح کارشناسی تو دفاتر شهرداری ثبت نام کنم بعد دو ساعت تو صف بودن طرف یه چیزایی ازم مطالبه میکرد تازه میگفت چون سند ملک ب نام پدرته باید چه کنی و.. برگه رو ازش گرفتم تا مسیر خونه فقط نفرینشون کردم. ..

پربحث‌های دیروز

 1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 2. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

 3. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 4. واکنش وزیر ارتباطات به یک طرفه شدن تلفن مجری صداوسیما

 5. مقتدی صدر: کرونا پیام آسمان علیه همجنس گرایی است

 6. کاهش قیمت نفت در جهان / نگرانی فراتر از کرونا

 7. سردار غلامرضا سلیمانی: به‌زودی شاهد مهار کامل کرونا خواهیم بود

 8. واعظی: طرح فاصله گذاری اجتماعی مطمئن تر از قرنطینه سنتی است

 9. رونمایی از نخستین آزمایشگاه سیار کرونا

 10. اجرای طرح محدودیت تردد در عوارضی قم - تهران

 11. تحلیلگر آمریکایی: ویروس کرونا ساختِ آمریکا و یک سلاح بیولوژیک است

 12. تست کرونای ملکه انگلیس مثبت شد

 13. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 14. دفاع مسیح مهاجری از نقدهایش به سریال پایتخت

 15. آیا شهرسازی نامناسب در آمریکا، بحرانِ شیوع ویروس کرونا را بدتر کرد؟

 16. بزرگترین بسته مالی نجات در تاریخ آمریکا و پرداخت یارانه نقدی

 17. برخورد شدید با ضاربان مامور نیروی انتظامی در «دهلران»

 18. مخالفت ستاد ملی کرونا با پیشنهاد تعطیلی مترو و ناوگان حمل و نقل عمومی در تهران

 19. آمار ابتلا به کرونا در کشور به ۳۵۴۰۸ نفر رسید/ غربالگری بیش از ۷۰درصد مردم

 20. مخالفت واشنگتن با آزادسازی دارائی‌های ایران جهت مقابله با کرونا

 21. حمله به مأموران پلیس حین جلوگیری از تردد یک خودروی غیربومی

 22. موسوی: نامه ۸ کشور به سازمان ملل برای رفع تحریم ایران اقدامی بی‌نظیر است

 23. ۱۱ سناتور آمریکایی خواستار معافیت ۹۰ روزه ایران از تحریم‌ها شدند

 24. طعم کرونا به کام کودکان

 25. قیمت روز ۲۰ محصول پر تقاضا در میادین میوه و تره بار

پربحث‌های هفته

 1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 2. اعتراض به حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان/ احتمال ارتباط این پزشکان با سازمانهای جاسوسی

 3. هنگامه حیرانی است...!

 4. گزارش میدل ایست آی از رسوایی برخی خوانندگان لس آنجلسی در جشنواره بن سلمان

 5. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

 6. وزارت بهداشت: حضور پزشکان بدون مرز در ایران منتفی شد

 7. وزیر سابق بهداشت: از اواخر آذر نگرانی خود را از کرونا به رییس جمهور رسانده ام؛ اکثر تلاشهایم کم ثمر بوده

 8. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 9. سفرهای نوروزی و شیوع کرونا؛ چرا فقط خواهش و تمنا؟

 10. نوبخت:نرخ بیکاری به ۱۰ درصد رسید

 11. طلبه جهادگر که مورد حمله جوان مست قرار گرفت، زیر تیغ جراحان است

 12. شریعتمداری: پزشکان ظاهراً بدون مرز از کدام مرز اجازه ورود گرفته‌اند

 13. کرونا و برخوردهای جناحی

 14. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 15. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

 16. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

 17. تلاش مذبوحانه آمریکا برای مقصر جلوه دادن ایران در تشدید بحران کرونا

 18. زیر پوست پایتخت...

 19. رهبر انقلاب: اگر صادقانه عمل کنیم و کوته‌بینی نکنیم می‌توانیم ایران را به قلّه حکومت اسلامی برسانیم

 20. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 21. راهکار حجت‌الاسلام رئیسی برای تحقق جهش تولید

 22. ارتش کاری کرد،کارستان/افتتاح نقاهتگاه بی‌نظیر ارتش

 23. اعلام جرم دیده بان علیه خریدار کشت و صنعت مغان و برخی دیگر از مسئولان مرتبط با این واگذاری غیرقانونی+ متن کامل شکایت

 24. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

 25. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

پربحث‌های هفته

 1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 2. هنگامه حیرانی است...!

 3. وزارت بهداشت: حضور پزشکان بدون مرز در ایران منتفی شد

 4. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 5. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

 6. واکنش وزیر ارتباطات به یک طرفه شدن تلفن مجری صداوسیما

 7. سردار غلامرضا سلیمانی: به‌زودی شاهد مهار کامل کرونا خواهیم بود

 8. ستاد مقابله با کرونا: نگران اوج گرفتن کرونا در بازگشت مسافران تهرانی هستیم

 9. واعظی: طرح فاصله گذاری اجتماعی مطمئن تر از قرنطینه سنتی است

 10. نمکی : موج اول اپیدمی کرونا را مهار کردیم

 11. اطلاعیه شماره یک کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا

 12. ایجاد سامانه سفربرگ/ تردد همه خودروها به خارج از استان تهران ممنوع شد

 13. بازگشایی ادارات و بانک‌های استان تهران از فردا / مراکز تجاری و پاساژ‌ها تا ۱۳ فروردین تعطیلند

 14. فاصله‌گذاری اجتماعی از صبح جمعه ۸ فروردین آغاز می‌شود

 15. جزئیات طرح فاصله‌گذاری اجتماعی؛ توقیف یک ماهه خودرو و جریمه ۵۰۰ هزار تومانی در انتظار قانون شکنان

 16. ۸ نفر در گناباد بر اثر کرونا جان باختند/ مخالفت اهالی روستاها با تدفین متوفیان

 17. رئیس پلیس راه راهور: خروجی تمام استانها محدود می‌شود

 18. کیت‌های تشخیص کرونا «ایران ساخت» شد/تولید هفته‌ای ۸۰ هزار کیت

 19. هزینه درمان بیماران کرونا / ماجرای حضور پزشکان بدون مرز فرانسه در ایران

 20. حمله به آمبولانس در محمودآباد / فرماندار: موضوع ربطی به کرونا نداشت

 21. تلویزیون و کاهش احساس ناخشنودی مردم از ماندن در خانه

 22. سردار فتحیان، مدیر هماهنگی ستاد ملی کرونا: احتمال حمله بیولوژیک کرونا علیه ایران در حال بررسی است

 23. دفاع مسیح مهاجری از نقدهایش به سریال پایتخت

 24. وقتی دقیق نیستیم!؟ / فرق قرنطینه من با قرنطینه تو

 25. آموزش و پرورش و سال جهش تولید

آخرین عناوین