افزایش 106 سانتی‌متری تراز دریاچه ارومیه

گروه اجتماعی الف،   3980321203

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: خوشبختانه به برکت بارندگی‌های اخیر، وضعیت دریاچه ارومیه مطلوب برآورد شده و بر اساس آمار ۱۹ خرداد ماه، تراز فعلی دریاچه ۱۲۷۱.۹۰ متر است که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته یک متر و شش سانتی متر افزایش یافت.

به گزارش ایسنا، حمید قاسمی در نشست خبری، با بیان این‌که اکنون حدود ۵۰ بیمارستان دولتی و خصوصی در سطح استان وجود دارد، گفت: طی چند سال اخیر بحث مدیریت پسماند پزشکی در بیش از پنج بیمارستان استان اعمال نمی‌شد بر اساس قانون در بحث مدیریت پسماندهای پزشکی، وزارت بهداشت ناظر پسماندهای پزشکی و در استان‌ها نیز دانشگاه‌های علوم‌پزشکی و محیط زیست نیز ناظر عالی این موضوع است‌.

وی با بیان این‌که بزرگ‌ترین دغدغه محیط زیست بحث مدیریت پسماند کلینیک‌ها، مطب‌ها و آزمایشگاه‌های استان است، گفت: نزدیک به هفت هزار مطب پزشکی در استان وجود دارد ولی هنوز به طور کامل نتوانسته‌ایم مطب‌ها را مجاب به بی خطر سازی و امحای پسماندهای پزشکی کنیم.

قاسمی ادامه داد: خارج از بحث پسماند بیمارستانی، سه شرکت در بحث پسماند کلینیک‌ها، آزمایشگاه و مطب‌ها در استان فعالیت می‌کنند و از برخی کلینیک‌ها و مطب‌ها نیز برای بی خطرسازی و امحای پسماندها تعهد گرفته شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با بیان این‌که مساحت جنگل‌های آذربایجان ۱۸۸ هزار هکتار برآورد شده است، اظهار کرد: حدود ۸۰ هزار هکتار از جنگل‌های استان داخل محدوده‌ی حفاظت شده قرار دارد که این جنگل‌ها از انواع گونه‌های گیاهی و جانوری غنی هستند؛ به طوری که از ۳۴۶ گونه جانوری و ۵۰۰ گونه گیاهی برخوردار است.

وی با اشاره به مهم‌ترین چالش‌های محیط زیست، افزود: مسائلی از جمله عدم اجرای سند آمایش سرزمین از جمله چالش‌های محیط زیست است که با پیگیری‌های اخیر اکنون این طرح نهایی شده و اجرایی می‌شود، همچنین مطالعه‌ی بحث حق آبه‌ی رودخانه‌ها و تالاب‌ها نیز انجام شده است.

قاسمی ادامه داد: عدم انجام تعهداتی در رابطه با اصلاح پل میان گذر دریاچه ارومیه نیز جز چالش‌های محیط زیست استان است که خواستار رسیدگی به این موضوع توسط وزارت راه هستیم.

وی با اشاره به توسعه و بهره برداری غیراصولی از معادن استان، افزود: معادن خارج از مناطق تحت مدیریت محیط زیست به هیچ وجه از محیط زیست استعلام نمی‌شوند، حدود ۵۹۰ هزار هکتار از اراضی استان مناطق چهارگانه‌ی تحت مدیریت محیط زیست استان محسوب می‌شود، مابقی نیز حدود ۸۷ درصد از مساحت استان خارج از مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان است.

وضعیت مطلوب دریاچه ارومیه

قاسمی بیان کرد: علی رغم وجود ۶۵۰ نفر در پست سازمانی محیط زیست، کل مساحت حفاظت شده را با ۲۰۰ نفر اداره می‌کنیم. در حالی‌که طبق استانداردهای جهانی به ازای هر ۱۰۰۰ هکتار زمین حفاظت شده باید یک محیط بان داشته باشیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با بیان این‌که متأسفانه در مناطق حفاظت شده راهسازی بی رویه انجام می‌شود، گفت: این چالش‌ها بحث‌های دادگاهی و دادسرایی به همراه دارد، به طوری که امروز رئیس یکی از ادارات حفاطت محیط زیست به دلیل حمله یک قلاده گرگ به یک روستا بازداشت شده بود که در نتیجه با وثیقه آزاد شد.

وی ادامه داد: حیات وحش جز اموال محیط زیست نیستند، ولی ما وظیفه داریم از آن‌ها حفاظت کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با اشاره به آخرین وضعیت دریاچه ارومیه، گفت: خوشبختانه به برکت بارندگی‌های اخیر، وضعیت دریاچه ارومیه مطلوب برآورد شده و بر اساس آمار ۱۹ خرداد ماه، تراز فعلی دریاچه ۱۲۷۱.۹۰ متر است که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته یک متر و شش سانتی متر افزایش یافت.

وی با بیان این‌که آذربایجان شرقی یکی از استان‌های صنعتی محسوب می‌شود، گفت: هفت هزار واحد صنعتی، معدنی و سه هزار و ۶۰۰ واحد فعال در استان وجود دارد، همچنین ۱۲ واحد تصفیه خانه در استان فعال و ۱۵ واحد نیز در دست ساخت است.

قاسمی در خصوص تهدیدهای آلودگی‌های فاضلاب شهری، اظهار کرد: زمانی تصفیه خانه‌ی شهر تبریز برای ۶۰۰ هزار نفر طراحی شده بود ولی با افزایش جمعیت باید فاضلاب شهری نیز توسعه می‌یافت، به همین دلیل اکنون به دنبال راه اندازی مدل دوم فاضلاب شهری تبریز هستیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی تولید زباله‌های شهری و روستایی را نیز از چالش‌های محیط زیست استان عنوان کرد و گفت: میزان زباله‌های تولید شده در استان دو هزار و ۲۰۰ تن در روز است که بر اساس ضوابط و قوانین، وظایف مختلفی برای دستگاه‌ها تعریف شده است.

تمامی واحدهای صنعتی و تولیدی در مرحله ساخت دارای پتانسیل آلایندگی هستند

وی با بیان این‌که ۱۴ واحد تصفیه‌خانه در شهرک‌های صنعتی استان راه اندازی شده است، گفت: برای پایش آلودگی هوای استان، ۱۵ ایستگاه پایش هوا در استان راه انداری شده است همچنین تعداد پایش آنلاین در سال ۹۲، چهار واحد بود که اکنون تعداد آن به ۴۰ واحد رسیده است، پایش شبانه روزی در سال ۹۷، ۷۵۰۰ نفر ساعت پایش شبانه روزی شده است.

قاسمی در بخش دیگر سخنان با بیان این‌که تمامی واحدهای صنعتی و تولیدی در مرحله ساخت دارای پتانسیل آلایندگی هستند، افزود: اگر واحدی به ضوابط ابلاغ شده، تمکین نکند در مرحله اول از سوی حفاظت محیط زیست به واحد تولیدی اخطاریه صادر می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی ادامه داد: در استان توزیع سوخت با کیفیت از سال ۹۳ پیگیری شد و خوشبختانه بلافاصله تولید و توزیع سوخت با کیفیت برای خودروها آغاز شد؛ با توجه به این‌که ۷۰ درصد آلودگی شهر تبریز مربوط به خودروها بود، با شناسایی عوارض آن تا حدودی از آلودگی هوا جلوگیری شد و در سال ۹۷، ۳۳۴ روز سالم و پاک در استان ثبت شده است.

وی در ادامه با بیان این‌که طرح LEZ نیز جز مصوبات و وظایف راهنمایی و رانندگی و شهرداری است، گفت: برای اجرای این طرح در شهر محدوده تعیین شده اما متأسفانه بین شهرداری و راهنمایی و رانندگی اختلاف وجود دارد که معتقدم باید این مشکل رفع شود.

قاسمی با بیان این‌که عدم انجام کامل تکالیف در بحث مدیریت پسماند توسط سایر دستگاه‌ها نیز از چالش‌های محیط زیست استان است، گفت: با توجه به پیشرفت در بخش مدیریت پسماند عادی، پزشکی و صنعتی، تکالیف برخی از دستگاه‌ها در این خصوص به طور کامل مشخص نشده است، دستگاه‌های اجرایی متولی باید به وظایف خود در بحث مدیریت پسماند عمل کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در رابطه با فرآیند انتخاب واحدهای سبز، اظهار کرد: هر سال یک جشنواره توسط سازمان حفاظت محیط زیست کشور برگزار می‌شود که دارای دستورالعمل خاصی است و واحدها بر اساس اقدامات خود در آن جشنواره ثبت نام می‌کنند و بر اساس آن هر واحد را با واحد مشابه خود مقایسه می‌کنند، در این جشنواره برخی از واحدها نمی‌توانند امتیاز لازم را به دلیل این‌که جز واحدهای سبز محسوب نمی‌شوند، کسب کنند.

در مناطق گردشگری ارسباران با چالش پسماند مواجه هستیم

قاسمی ادامه داد: در فرآیند صنایع آلاینده بر اساس پایش‌ها، بازدیدهای کارشناسی و نتایج آزمایشات، فهرستی تدوین و به تهران ارسال می‌شود و سازمان مرکزی بر اساس آن، مستندات را بررسی می‌کند و بعد از آن فرایند آلایندگی واحدها به سازمان امور مالیاتی ابلاغ می‌شود و بر اساس عملکرد مالی هر واحد که به عنوان واحد آلاینده معرفی شده، عوارض آلایندگی آن اخذ می‌شود.

وی تاکید کرد: ما به دنبال محیط زیست سالمی هستیم و معتقدم با ایجاد حساسیت در این موضوع می‌توان از محیط زیست خود به خوبی صیانت کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با بیان این‌که در مناطق گردشگری ارسباران با چالش پسماند مواجه می‌شویم، گفت: مردم در بحث پسماند با محیط زیست همکاری کنند و در مناطق گردشگری از خود پسماندی بر جای نگذارند.

وی با اشاره به این‌که بارندگی‌ها باعث شده برخی پوشش گیاهی به صورت مطلوب در منطقه ایجاد شود، گفت: متأسفانه از سویی عدم مدیریت چرای دام در مراتع باعث تخریب و از بین رفتن پوشش گیاهی و خاک زراعی می‌شود، اکنون پروانه چرایی که در مراتع صادر می‌شود، متناسب با توان اکولوژی هر منطقه نیست.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. حدادی‌فر: دلیری رفت به اشتباه سکوت کردیم/ از غیبت در بین برترین‌‌ها افسوس خوردم

 2. پای متادون به داروخانه‌ها باز شد؟

 3. تضاد سنت و مدرنیته در سازمان ثبت

 4. سوژه شدن جوراب‌های نخست‌وزیر کانادا+ تصاویر

 5. جانسون: تحت هر شرایطی از اتحادیه اروپا خارج می‌شویم

 6. وضعیت سرپل ذهاب پس از زلزله دو سال پیش؛ وعد‌هایی که عملی نشد/ زندگی مردم ‌در کانکس‌ها‌

 7. دادخواهی یک کشتی‌گیر از رییس قوه قضاییه: نگذارید خون ۴ دختربچه پایمال شود

 8. رونمایی از سامانه تسهیل‌گر صدور مجوز سمن‌ها بزودی/ رتبه‌بندی سازمان‌های مردم نهاد

 9. بحران مدیرعاملی در لیگ برتر فوتبال

 10. دولت به وظایفش در قبال خودروهای فرسوده عمل کند/ لزوم نجات صنعت خودرو از بلاتکلیفی

 11. دیپلمات اروپایی از مخالفت ترامپ با تمدید معافیت‌های نفتی خبر داد

 12. از ضرورت برخورد با فساد تا شناسایی 26 فرایند مستعد فساد در شهرداری تهران

 13. فرانسه: دعوت از ظریف با توافق و هماهنگی کامل آمریکا انجام شد

 14. نتانیاهو: حمله‌ به اسرائیل با عواقب همراه خواهد بود!

 15. "دولت در سایه" در عراق؛ پروژه تخریب یا حرکتی اصلاح گرانه؟

 16. نرخ شاخص تن‌کیلومتر با قیمت هزار و ۴۰۰ ریال ابلاغ شد/ افزایش ۳۵ درصدی حمل بار با اجرای طرح تن‌کیلومتر

 17. واکنش سردار سلیمانی به حمله اخیر رژیم صهیونیستی

 18. قاچاق، بزرگ‌ترین تهدید صنعت لوازم خانگی/ مگر می‌شود دولت از ورود کانتینری کالای قاچاق بی‌خبر باشد؟

 19. بیانیه حشد شعبی درباره حملات پهپادی به مواضع خود

 20. گلدان خاک گرفته نرگس

 21. گفت‌وگوی تلفنی پامپئو و حریری درباره تحولات لبنان

 22. راه‌اندازی اتوبوس‌های ویژه مدرسه از مهر

 23. نه تنها رای نمایندگان بلکه باید تمام امور کشور برای مردم شفاف سازی شود

 24. کارشناس عرب زبان: انگلیس، فرمانبر آمریکا و بازنده اول و آخر ماجرای نفتکش  

 25. شفافیت در شورای نگهبان با تغییر عینک بدست نمی‌آید...

پربحث‌های دیروز

 1. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

 2. یک پیشنهاد عملی برای واقعی کردن قیمت بنزین

 3. ممنوعیت حضور خانواده مسئولین در خارج با ۲ طرح مجزا در مجلس

 4. به لگد استراماچونی احترام نگذارید

 5. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 6. خودروهای سلطنتی محمدرضا پهلوی  

 7. آیا براستی مشکلات موجود ناشی از ضعف ساختاری است؟

 8. اولین تصویر از مزدک میرزایی در لندن  

 9. توضیحات لاریجانی درباره دو نماینده بازداشتی و درخواست از رئیسی

 10. حضور بانوان در ورزشگاه برای بازی‌های ملی قطعی شد

 11. ورود قوه قضائیه به تخلف خودروسازان کارساز خواهد بود؟/ احتمال بازگشت قیمت‌گذاری خودرو به شورای رقابت

 12. کاخ‌ الیزه: مذاکره‌ای میان ظریف و هیئت آمریکایی برنامه‌ریزی نشده است

 13. ایرانی‌ها سالی ۴ میلیون اضافه درآمد دارند!

 14. تعطیلات کشور را ساماندهی کنید

 15. آنچه سلبریتی‌های اقتصاددان درباره نرخ سود منفی اروپا به ما نمی‌گویند

 16. پاسخ احمد عراقچی به چند پرسش الف/ فروش ارز فردایی، سیاست دولت و اقدامی موفق بوده است/ پس از دستگیری من ارز تا ۲۰ هزار تومان صعود کرد

 17. بی قانونی موتورسیکلت سواران  

 18. هنگامی که فساد می‌بینید، تماشاگر نباشید!  

 19. واکنش کاربران توییتر به فینال برنامه استعدادیابی عصر جدید  

 20. بازداشت عوامل پروژه‌های کشف حجاب علینژاد + فیلم

 21. حرکت عجیب نخست وزیر بریتانیا هنگام دیدار با رئیس جمهور فرانسه  

 22. تایید سفر ظریف به محل برگزاری اجلاس گروه ۷/ واکنش ترامپ

 23. حمله سگ خانگی به زن باردار

 24. حضور دو نماینده بازداشت شده، در صحن مجلس  

 25. جوانان ایرانی در مسابقات هوانوردی و فضانوردی آمریکا اول شدند

پربحث‌های هفته

 1. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 2. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 3. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 4. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

 5. یک پیشنهاد عملی برای واقعی کردن قیمت بنزین

 6. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 7. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 8. ممنوعیت حضور خانواده مسئولین در خارج با ۲ طرح مجزا در مجلس

 9. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 10. به لگد استراماچونی احترام نگذارید

 11. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 12. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 13. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 14. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 15. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 16. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 17. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 18. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 19. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 20. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 21. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 22. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 23. دو نماینده بازداشت شده آزاد شدند

 24. پیشنهاد تشکیل سازمان طب ایرانی- اسلامی

 25. نمایندگان مجلس خواستار تحریم مقامات آمریکایی شدند

پربحث‌های اخیر

 1. بازداشت عوامل پروژه‌های کشف حجاب علینژاد + فیلم

 2. جوانان ایرانی در مسابقات هوانوردی و فضانوردی آمریکا اول شدند

 3. پای متادون به داروخانه‌ها باز شد؟

 4. وضعیت سرپل ذهاب پس از زلزله دو سال پیش؛ وعد‌هایی که عملی نشد/ زندگی مردم ‌در کانکس‌ها‌

 5. رونمایی از سامانه تسهیل‌گر صدور مجوز سمن‌ها بزودی/ رتبه‌بندی سازمان‌های مردم نهاد

 6. از ضرورت برخورد با فساد تا شناسایی 26 فرایند مستعد فساد در شهرداری تهران

 7. راه‌اندازی اتوبوس‌های ویژه مدرسه از مهر

 8. دستور حجت‌الاسلام شهیدی برای پیگیری علت درگذشت یک فرزند شهید

 9. دولت با تشکیل مرکز ملی مالکیت فکری موافقت کرد

 10. آخرین «دورهمی» با داریوش اسدزاده

 11. لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی در کمیسیون قضایی اصلاح شد

 12. پیش بینی باران در ۱۱ استان تا ۷ شهریور

 13. آیت‌الله رئیسی: مشکل جذب پذیرفته‌شدگان در آزمون قوه قضائیه تا پایان سال رفع می‌شود

 14. حکم قصاص قاتل امام جمعه کازرون در دیوان عالی تایید شد

 15. بازسازی ۱۱ هزار خانه سیل‌زده توسط بسیج

 16. هوای تهران در وضعیت سالم

پربحث‌های دیروز

 1. بازداشت عوامل پروژه‌های کشف حجاب علینژاد + فیلم

 2. جوانان ایرانی در مسابقات هوانوردی و فضانوردی آمریکا اول شدند

 3. دستور حجت‌الاسلام شهیدی برای پیگیری علت درگذشت یک فرزند شهید

 4. دولت با تشکیل مرکز ملی مالکیت فکری موافقت کرد

 5. آخرین «دورهمی» با داریوش اسدزاده

 6. لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی در کمیسیون قضایی اصلاح شد

 7. پیش بینی باران در ۱۱ استان تا ۷ شهریور

 8. آیت‌الله رئیسی: مشکل جذب پذیرفته‌شدگان در آزمون قوه قضائیه تا پایان سال رفع می‌شود

 9. حکم قصاص قاتل امام جمعه کازرون در دیوان عالی تایید شد

 10. بازسازی ۱۱ هزار خانه سیل‌زده توسط بسیج

 11. هوای تهران در وضعیت سالم

 12. اصلاح رویه ها در حوزه پرونده الکترو‌نیک و نظام ارجاع با جدیت پیگیری می شود

 13. اعطا سخنگوی شورای شهر تهران ماند

 14. امینی نایب رئیس شورای شهر تهران ماند

 15. تحویل ۹ میلیون کارت هوشمند ملی تا پایان سال

 16. هاشمی رئیس شورای شهر تهران ماند

 17. سردار اشتری: امنیت اخلاقی باید از اولویت‌های ناجا باشد/ با بدحجابی برخورد جدی صورت بگیرد

 18. با انواع تیپ های پژو 206 بیشتر آشنا شوید

 19. ۱۶ خانوار در باستی‌هیلز ساکن هستند/ اول تا آخر باستی‌هیلز تخلف بوده است

 20. استقبال چشمگیر از هفتمین دوره جشنواره حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک اقتصادنوین

 21. وزیر بهداشت: حریم و حرمت جامعه پزشکی را نباید بشکنیم/ فرار مالیاتی فقط مختص جامعه پزشکی نیست

 22. روایتی از تحصیل زیرسقف‌های لرزان و گرمای سوزان در بلوچستان/ مدارس کپری بلوچستان کی حذف می‌شود؟+ فیلم

 23. نماینده کلیمیان: عملکرد رئیسی در مبارزه با فساد موجب دلگرمی مردم شده است

پربحث‌های هفته

 1. تخمه‌خوردن حین رانندگی دلیل تصادف است نه پراید

 2. وزیر بهداشت: صف کشیدن برای خرید ارابه مرگ‌آوار غیراستاندارد قابل پذیریش نیست

 3. ایران چه تعداد سید و سادات دارد؟/ تفاوت میر، سید، سیده و سادات چیست؟

 4. روزنامه جمهوری اسلامی: نتایج کنکور امسال فاجعه است

 5. نجفی به حکم قصاص اعتراض کرد/ ارجاع پرونده به دیوان‌عالی کشور

 6. شرط جذب محمدجواد ظریف در دانشگاه تهران

 7. نمره ۱۵ محسن هاشمی به شورای شهر/ نمی‌توانیم به بخشی از انتقادات پاسخ قانع کننده بدهیم

 8. فرمانده ناجا: با اجرای طرح ناظر، کشف حجاب در خودرو کاهش پیدا کرد

 9. واکنش توئیتری شهردار تهران به ماجرای حیوان آزاری

 10. حکم پرونده واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد صادر شد

 11. انتقاد معاون رئیس‌جمهور از آمارهای «فرار مغزها»/ بازگشت ۱۳۰ دانشجوی ایرانی از ۱۰۰ دانشگاه برتر/ قوانین ایران ضامن واردات است+ فیلم

 12. بازداشت عوامل پروژه‌های کشف حجاب علینژاد + فیلم

 13. مجوز تاسیس داروخانه به دیپلمه‌ها و بالاتر به شرطِ...

 14. چند در صد از پزشکان به این توصیه دکتر فرهود عمل می‌کنند؟  

 15. تقلب در سیلوی دولتی؛ فضولات با گندم مخلوط می‌کردند و می‌فروختند

 16. پزشکان را به کلاس دست‌فروشان بفرستید!

 17. تاکید دیده‌بان شفافیت و عدالت بر رسیدگی به پرونده تخلف دادگستری قزوین در هفت سنگان

 18. جوانان ایرانی در مسابقات هوانوردی و فضانوردی آمریکا اول شدند

 19. جریمه هیات مدیره شرکت زیرساخت به خاطر اختلال اینترنت  

 20. توضیحات شهرداری در مورد عدم ثبت نام زنان در اپلیکیشن دوچرخه‌های اشتراکی

 21. پلیس: پیگیر پول کثیف در هنر هستیم/ بعضی قسمت‌های فیلم «متری شیش و نیم» غیرواقعی بود

 22. چند هزار پزشک در ایران طبابت می کنند؟

 23. رحیم‌پور ازغدی: برخی انقلابی ها ضرباتی به اسلام زدند

 24. پت شاپ شاپرک، کاملترین عرضه کننده غذا و محصولات جانبی نگهداری گربه ها

 25. جشن عید غدیر در مکه مکرمه برگزار شد+عکس  

آخرین عناوین