واکنش خانه تئاتر به تیراندازی در تئاتر شهر

گروه فرهنگی الف،   3980321118

خانه تئاتر در نامه‌ای از پرویز حناچی، شهردار تهران خواستار تأمین امنیت تئاتر شهر شدند.

واکنش خانه تئاتر به تیراندازی در تئاتر شهر

به گزارش تسنیم، تیراندازی تئاتر شهر در روز یکشنبه موجب واکنش‌های متفاوتی شده است. فقدان امنیت در اطراف تئاتر شهر و صحبت‌های مطرح شده مبنی بر نزاع‌های همیشگی میان دستفروشان چهارراه ولیعصر این روزها ابعاد تازه‌تری پیدا کرده است.

خانه تئاتر در اقدامی بی‌سابقه در برابر اتفاقات رخ داده نامه‌ای به پرویز حناچی، شهردار تهران نوشته است که در آن خواستار مقابله با وضعیت شکل گرفته در منطقه فرهنگی رودکی شده است. در این نامه آمده است:

«بی‌اغراق، فرهنگی‌ترین مکانِ هر شهر، تأترشهرِ آن‌ به حساب می‌آید.ما خانواده‌ تئاتر از شما مسؤلانِ محترم سؤال می‌کنیم که آیا تا به حال از تئاتر شهر (قلبِ تپنده‌ی تئاتر پایتخت) دیداری داشته‌اید؟ آیا از وضعیتِ محوطه‌ تئاتر شهر خبر دارید که این ماه‌ها با حضورِ چهره‌های نامرتبط با فضای فرهنگی این مجموعه‌ هنری در پیاده‌رو، و اراذل و اوباش در محوطه‌ی اطرافِ آن چه چهره‌ای به خود گرفته است؟ آیا تئاتر شهرِ فعلی معرفِ فرهنگی‌ترین مکان این کلان‌شهر است؟ آیا دستفروشان در برابرِ ساختمانِ موزه‌ هنرهای معاصر، حوزه‌ی هنری، فرهنگستان هنر، کتابخانه‌ی ملی، مجلس شورای اسلامی و بسیاری از اماکنِ تفریحی و ادبیِ دیگر حقِ سدِ معبر و پهن کردن بساط‌هایشان را دارند؟ چرا این‌قدر نسبت به تئاتر شهر بی‌مهر و بی‌تفاوت شده‌اید؟»

خانه تئاتر به حناچی گفته‌اند «آقای شهردار و مسؤلان محترمِ شورای شهرِ تهران این خانه دیگر امن نیست! نامهربانی و‌ عدمِ توجه به خواسته‌های معمولِ خانواده‌ی تأتر، زیباترین و فرهنگی‌ترین مکانِ این شهر را به زشت‌ترین  نقطه‌ی آن بدل کرده است.»

در این نامه که با لحنی نومیدانه و مملو از تأسف نگاشته شده است، آمده «ما با داشته‌هایمان چه کرده‌ایم؟ اگر دیروز اقدام کرده بودیم، امروز با چنین فاجعه‌ای مواجه نبودیم. از شما بزرگواران خواستاریم در اسرعِ وقت،تئاتر شهر را به حال‌ هوای سابقِ آن بازگردانده و همه‌ی دست‌‌فروشان را برای همیشه به نقطه‌ی مناسب‌تری انتقال دهید. ما در برابرِ آرامش و امنیتِ  کارکنان این مجموعه، هنرمندان و شهروندانِ عزیز مسؤلیم.»

گفتنی است در پی این حادثه نیروی انتظامی شب گذشته اقداماتی داشته و طیبه سیاوشی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس از تئاتر شهر بازدید کرده است.

شورای شهر تهران پیشتر از تعین حریم تئاتر شهر خبر داده بودند. قرار بود این حریم تا مهر 1397 تعین شود؛ اما این مهم رخ نداده است.