وقتی نه قصد جنگ باشد و نه میل به تسلیم...

علی رضایی،   3980320138 ۴۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
وقتی نه قصد جنگ باشد و نه میل به تسلیم...

«منطق مقاومت» را اگر بخواهیم به وسیله آیات قرآن و یا سنت پیامبر(ص) و سیره اهل بیت (ع) اثبات کنیم، موارد و مصادیق فراوانی وجود دارد که بتوان به آنها استناد کرد. اما در اینجا قصد داریم برای کسانی که شاید اعتقادی به مقدسات ندارند، استراتژی جمهوری اسلامی در شرایط فعلی را تفسیر و تبیین کنیم و به این سوال پاسخ دهیم که چرا مقاومت؟ و با چه منطقی؟

آنچه در نظام بین الملل برای بسیاری از دولت‌ها و ملت ها به عنوان یک اصل در زیست جهانی تعریف شده است، برقراری رابطه روی ریل «صلح» و یا «جنگ» است. بسیاری از دولت ها، روابط بین المللی خود را خارج از این دو گزاره تعریف نکرده‌اند؛ از جمله دولت ایالات متحده آمریکا و کشورهای اروپایی.

این دولت ها روابط خود با سایر دولت ها را یا بر اساس صلح بین المللی تعریف کرده اند و یا جنگ و نبرد که البته در راهبرد اول یعنی روابط بر اساس صلح، دو مدل را برای خود تثبیت کرده اند: ۱- صلح بر اساس «وابستگی متقابل» و ۲- صلح بر اساس «وابستگی یکجانبه».

«وابستگی متقابل» همان مدلی است که موردپسند اکثر دولت ها قرار گرفته و به نوعی «صلح» بر اساس «احترام و عدالت» تلقی می شود و روابط کشورهای اروپایی با یکدیگر و با آمریکا نیز بر همین مبناست. و اما «صلح» بر اساس «وابستگی یکجانبه» در واقع ترجمه مودبانه همان واژه آشنای «تسلیم شدن» است. در چنین صلحی، معمولا یک دولت که ضعیف تر است در برابر دولت قوی تر زانو میزند و تسلیم می شود و صلح بر اساس نظام «ارباب ـ رعیت» ادامه پیدا می کند.

واضح‌ترین مثال در این خصوص رژیم سعودی عربستان و دولت های جزیره ای عرب در منطقه هستند که به معنای واقعی، رعیت آمریکا و اروپا در منطقه غرب آسیا هستند و هیچ اراده ای را خارج از اراده اربابان نمی توانند محقق کنند و به نوعی باید اعتراف کرد که این کشورها بدون آنکه متوجه باشند، خاک خود را به اسارت آمریکا و اروپا در آورده اند و به نوعی از مدل «استعمار نوین» در قرن ۲۱ رونمایی شده است.

در راهبرد دوم یعنی «جنگ» که در نظام بین المللی، قوانین و ساز و کار خاص خود را دارد، معمولا دولت قوی تر پس از آنکه نتواند دولت ضعیف تر را به زانو در آورد و ایضاً نتواند به نام صلح پروژه تسلیم شدن را رقم زند، اگر احساس کند که میان دولت و ملت کشور مذکور شکاف ایجاد شده و به نوعی «فروپاشی از دورن» در داخل آن کشور شکل گرفته و کشور هدف نه قدرت نظامی دارد و نه توانایی جنگیدن، در چنین حالتی با یک ضربه جنگی، کشور ضعیف تر را به اسارت خود در می آورد و در نهایت آن کشور را اجبارا وارد ریل تسلیم بر اساس همان مدل «ارباب ـ رعیت» می کند.

عراق و افغانستان از جمله کشورهایی هستند که در این مصداق می گنجند؛ هر چند که بیداری دولت و مقاومت ملت عراق در دوره پس از جنگ، مانع از آن شد که عراق به بردگی آمریکا درآید.

جمهوری اسلامی ایران تا امروز سعی کرده با دولت‌های مختلف بر اساس صلح و احترام متقابل رفتار کند. چنانکه حتی برای مذاکره با آمریکا و سایر قدرت های بین المللی اعلام آمادگی کرد و نتیجه آن، «برجام» شد. اما آمریکا به این هم راضی نبود و از برجام خارج شد.

پس از خروج آمریکا از برجام، جمهوری اسلامی سعی کرد برجام را با سایر قدرت ها ادامه دهد، اما دولت های اروپایی در این مسیر نتوانستند شریک دائمی خود یعنی آمریکا را تنها بگذارند و بر اساس روابط و وابستگی متقابلی که با آمریکا داشتند، برجام را تبدیل به وسیله ای برای بازی دادن ایران کردند.

این موضوع باعث شد تا نهایتا دولت ایران یک ضرب الاجل ۶۰ روزه به اروپا بدهد تا اروپا در این فرصت تکلیف خود با برجام را مشخص کند که آیا قصدی برای پایبندی به تعهدات و روابط متقابل با ایران وجود دارد یا خیر؟ اتفاقی که البته با دست رد اروپایی ها مواجه شد و اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای هرگونه «اولتیماتوم» از سوی جمهوری اسلامی ایران درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را رد کرد.

در چنین شرایطی، جمهوری اسلامی ایران سه راهکار در پیش رو دارد که ابتدا به دو راهکار می پردازیم: ۱- جنگ. ۲- تسلیم (صلح بر اساس وابستگی یکجانبه و در چارچوب استعمار نوین).

۱- جنگ: هر چند که جمهوری اسلامی ایران واهمه‌ای از جنگ ندارد اما در منطق جمهوری اسلامی، جنگ اولویت ندارد و ایران به دنبال جنگ با هیچ کشوری نیست و بر اساس این اصل، ایران آغازکننده جنگ نخواهد بود و تنها در صورتی وارد جنگ می شود که مورد حمله ای قرار گیرد. در چنین حالتی هر چند که جنگ، هزینه های گسترده ای در پی خواهد داشت، اما جمهوری اسلامی محکم و قاطع در برابر دشمن خواهد ایستاد و از خود دفاع می کند.قدرت دفاعی بالا شامل تکنولوژی و نیروی انسانی مؤمن و رزمنده چیزی نیست که آمریکاییها به آن نیاندیشیده باشند.

۲- تسلیم: تسلیم شدن در برابر آمریکا و اروپا یا همان «صلح عربستانی» به گونه ای که ایران هم مثل رژیم سعودی و دولت های جزیره ای خلیج فارس در برابر قلدرهای بین المللی زانو بزند و تبدیل به مستعمره شود، اگر قرار بر این باشد باید به این سؤال پاسخ داد که چرا اساسا انقلاب کردیم و ۴۰ سال هزینه استقلال ملک و ملت را دادیم؟ رژیم ستمشاهی که سبک و سیاق زانو زدن در برابر آمریکا را بهتر بلد بود و پس چرا او را از کشور اخراج کردیم؟ اگر قرار باشد که در دهه ۹۰ به دوران دهه ۴۰ و ۵۰ بازگردیم، پس اصلا چرا در دهه ۶۰ بیش از ۲۰۰ هزار شهید دادیم؟ با شعار «استقلال» و «آزادی» چه کنیم؟ اگر قرار باشد رعیت دولت های اروپایی و آمریکا شویم، پس یعنی از «حزب الله لبنان» و «انتفاضه فلسطین» و «مقاومت سوریه» و «مبارزه با رژیم کودک کش صهیونیستی» و تمام شعارهای انقلابی دست بکشیم؟

در چنین حالتی که قرار باشد از «جمهوری اسلامی» فقط یک «پوسته» باقی بماند، آیا برگردان همان حرف ترامپ نیست که گفته به دنبال تغییر حکومت در ایران نیست اما ایران باید مثل ما رفتار کند؟! حکومتی که تغییر نکند اما از آن فقط یک پوسته باقی بماند و بخواهد با اسلام آمریکایی پیش برود، چه حکومتی است؟ اینکه اسمش «جمهوری اسلامی» باشد یا نباشد، دیگر چه فرقی می کند؟ و اصلا بود و نبودش چه فرقی می کند؟

بنابراین مشخص است که ایران وارد این گود نمی شود و تسلیم و صلح ذلیلانه را هرگز نخواهد پذیرفت. چراکه چنین موضوعی با مبانی و اصل وجودی انقلاب اسلامی در تضاد صد در صدی است؛ چنان می ماند که آب در دل خود، آتش پرورش دهد و یا آنکه بر دیوار سفیدی، سیاهی بیفکنی و همچنان بخواهی آن را سفید ببینی!

حال می‌ماند راه سوم یعنی مقاومت. منطق مقاومت از همین جا نشأت می‌گیرد که ایران نه قصد جنگ دارد و نه قصد تسلیم. بلکه به دنبال صلح بر اساس روابط و وابستگی متقابل است. صلحی بر مبنای احترام و عدالت. صلحی بر مبنای حفظ اعتقادات و اصول و ارزش ها. صلحی که در آن به معنای واقعی هم جمهوری اسلامی باشد و هم انقلاب اسلامی. صلحی که در آن به جایگاه ایران و استقلال و آزادی ایران در نظام بین الملل احترام گذاشته شود. همه این موارد در شرایط فعلی ایران، تنها در ذیل «مقاومت» محقق خواهد شد.

بدین صورت که دشمن بیرونی در حال حاضر توانایی جنگیدن و رو در رویی با جمهوری اسلامی را ندارد و بنابراین با ابزارهای مختلف از جمله تحریم های مختلف و شبیخون فرهنگی و جنگ نرم سعی می کند نوعی شکاف میان دولت و ملت ایجاد کند تا ایران را دچار «فروپاشی از درون» کند؛ فروپاشی اعتقادات، فروپاشی اصول و ارزش ها، فروپاشی دینی و مذهبی و فرهنگی.

بعد از دستیابی به این هدف و در چنین حالتی که مردم ناامید باشند و مردم علیه مردم و ملت علیه دولت و دولت علیه ملت قرار گیرند، طبیعی است که اگر بالاترین سطح قدرت نظامی در منطقه را هم داشته باشیم، با یک ضربه کوچک از پا در خواهیم آمد و آینده ای که برایمان متصور خواهد بود، بهتر از اوضاع کنونی افغانستان نخواهد بود.

بنابراین در شرایطی که می دانیم نه منطقِ تسلیم و صلح ذلیلانهو دروغین برایمان آورده ای دارد و نه منطقِ جنگ در شرایطی که طرف مقابل قصد جنگ ندارد، تنها منطقی که ما را به پیروزی و صلح محترمانه خواهد رساند، مقاومت است.

منطق مقاومت در طول تاریخ ثابت کرده است که در صورت تداوم، دشمن را خسته می کند و بعد از مدتی که تمام راه ها را پیمود و خللی به اراده دولت و ملت هدف وارد نشد، دست از دشمنی خواهد کشید و وارد یک معامله عادلانه و ارتباطی متوازن خواهد شد.

این منطقی است که حتی مبنای صلح امروز میان آمریکا و بسیاری از دولت های اروپایی با یکدیگر است و اگر تاریخ اروپا در قرون ۱۸ و ۱۹ مورد بازبینی قرار گیرد و همچنین تاریخ آمریکا در قبل از جنگ های جهانی مطالعه شود، بدون اغراق می توان گفت که بخش اعظمی از قدرت امروز این قدرت های بین المللی ناشی از «منطق مقاومت» آنها در طول قرون گذشته است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۴۵۳۷۶۱۴:۵۵:۱۱ ۱۳۹۸/۳/۲۰
نکته اینه در این مقاومت فقط از مردم عادی مایه گذاشته میشه. نه مسئولین.
عدالت۹۴۵۶۲۲۱۶:۱۲:۵۹ ۱۳۹۸/۳/۲۰
هر موقع مسئولین اجاره نشین شدند و یارانه چهل و پنج هزار تومانی و حقوق دو سه میلیونی گرفتند،‌ آنوقت میوشد صحبت از مقاومت کرد وگرنه سخن از مقاومت شعاری بیش نیست.
ناشناس۹۴۵۶۳۸۱۶:۱۹:۳۵ ۱۳۹۸/۳/۲۰
این مقاومت یعنی بلاتکلیفی صنعت و اقتصاد و فشار بر گرده مردم و استفاده و منفعت آقازاده ها. مقاومت تا کی؟ تا کجا؟ اهداف و نتایج چی اند؟ قابل دسترسی اند؟ یا اینکه فقط مقاومت تا کم شدن روی آمریکا؟!
ناشناس۹۴۵۷۲۳۱۶:۴۴:۵۰ ۱۳۹۸/۳/۲۰
کاش که نویسنده حداقل یک مثال از مدلی که مورد نظرش بوده رو نام می برد. من که هرچه فکر می کنم در میان 200 کشور دنیا همچین مدلی از روابط پیدا نمیکنم.
ناشناس۹۴۵۳۸۳۱۴:۵۹:۰۶ ۱۳۹۸/۳/۲۰
تیترتون اشتباهه 200 کشور دنیا دارن با امریکا کار میکنند یعنی اونها تسلیم شدند ؟
ناشناس۹۴۵۶۶۶۱۶:۲۹:۴۶ ۱۳۹۸/۳/۲۰
دنبال توجیه کار اشتباه خودشون هست لذا هر داستانی این دوستان سر هم می کنن هزینه هم پای ما است
ناشناس۹۴۵۴۳۳۱۵:۱۶:۰۲ ۱۳۹۸/۳/۲۰
راه سوم سوختن وساختن است.که مردم ایران را ه سوم را انجام نخواهند داد
ناشناس۹۴۵۴۳۷۱۵:۱۷:۱۷ ۱۳۹۸/۳/۲۰
چرا دختر روحاني به مقاومت اعتقاد نداردودر اتريش كيفش را مي كند
ناشناس۹۴۵۷۳۲۱۶:۴۸:۵۷ ۱۳۹۸/۳/۲۰
چون همونطور که من با پدرم اختلاف دیدگاه 180 درجه ای داریم اونهم با پدرش اختلاف دیدگاه داره وحتی شاید اونو قبول نداره.و به زندگی در نظام ایران باور نداره .
ناشناس۹۴۶۱۰۹۱۹:۵۷:۵۴ ۱۳۹۸/۳/۲۰
خود روحانی هم اعتقادی ندارد.
ناشناس۹۴۵۴۶۹۱۵:۲۶:۱۲ ۱۳۹۸/۳/۲۰
ما اگر منطق قرآن میفهمیدیم انقدر دزدی و اختلاس نداشتیم و وضع مردم ما این نبود پس فکر دگر کن.
ناشناس۹۴۵۴۷۵۱۵:۲۸:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۲۰
جالب هست نویسنده برای خودش دو راه گذاشته!؟ جنگ یا تسلیم؟! از کی مذاکره جز تسلیم هست
ناشناس۹۴۵۶۵۵۱۶:۲۶:۱۸ ۱۳۹۸/۳/۲۰
از برجام و پیامدهای آن که الان داریم مشاهده میکنیم
ناشناس۹۴۶۴۱۶۰۰:۱۸:۳۸ ۱۳۹۸/۳/۲۱
برجام نافرجام به معنای تسلیم شدن ایران در مقابل استکبار جهانی بود و خسارت محض بود.
علی۹۴۵۴۷۷۱۵:۲۸:۵۰ ۱۳۹۸/۳/۲۰
دیگر به ته کوچه بن بست رسیده ایم و باید تصمیم گیری کنیم الف : یا خود را عادی و اصلاح کنیم و تغییرات اساسی دهیم و به توسعه کشور و رفاه مردم خود بیندیشیم . ب : و یا با آمریکا و اکثر کشورهای غربی در گیر یک جنگ نابرابر شویم و هر آنچه را که در صد سال ساختیم را در چند ماه نابود شده ببینیم .
ناشناس۹۴۵۴۸۱۱۵:۲۹:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۲۰
رشد اقتصادی منفی 5 (بواسطه شرایط موجود) و فاصله آن با مثلا رشد مثبت 5 درصد (10 درصد اختلاف) را در تولید ناخالص داخلی ضرب کنید تا ببینید این شرایط "مقاومت" مد نظر شما چه زیانی به کشور وارد می کند!! دولت هم با چاپ پول این زیان را از جیب مردم بر می دارد. آیا مردم به تحمل این زیان رضایت دارند؟ آیا واقعا راه دیگری وجود ندارد؟ آیا هر مذاکره ای لزوما به معنی تسلیم است؟ کسی که دارد زور می گوید دایما در دنیا دم از مذاکره می زند و ما قبول نمی کنیم فکر می کنید دنیا چه فکری در مورد ما می کند؟
ناشناس۹۴۵۴۸۵۱۵:۳۰:۱۱ ۱۳۹۸/۳/۲۰
در زمان جنگ عراق علیه ایران هم ایران از همین حرفها می زد آخر هم در ضعف تمام قطعنامه را پذیرفتیم
منتظرالاختلاس۹۴۵۵۲۷۱۵:۴۱:۳۳ ۱۳۹۸/۳/۲۰
استخوان لأي زخم يعني اين چرا رفراندم نباشه ؟
ناشناس۹۴۵۶۷۷۱۶:۳۱:۱۷ ۱۳۹۸/۳/۲۰
چون نظر مردم را می دانند که چیست وگرنه تا الان هزار تا رفراندوم برگزار کرده بودن
ناشناس۹۴۶۴۱۰۰۰:۱۳:۴۸ ۱۳۹۸/۳/۲۱
نظر مردم این است که میدانند ولی تو که از خارج تغذیه میشوی نه.. در ضمن در موضوع چه چیزی میخواهید رفراندم انجام دهیداگر در مورد فرد میخواهید رفراندم بگیرید بازکسانی را انتخاب میکنند که درداخل معتقد به نظام جمهوری اسلامی باشد .نه اینکه ترامپ وبولتون اربابان شما را انتخاب میکنند. ودر موضوعات دیگر هم همانطور
ناشناس۹۴۵۸۹۸۱۷:۴۹:۲۸ ۱۳۹۸/۳/۲۰
رفراندوم نتیجش میشه یکی مثل حسن روحانی که برای رسیدن به هدف از هیچ وعده ای فروگذار نکرد... مردم اگر قدرت انتخاب درستی داشتند این آقا رو انتخاب نمی کردند. انتخاب مردم وابسته و متاثر از خواسته هاشون هست... و بعضی برای رسیدن به خواسته ها راه اشتباه رو میروند
ناشناس۹۴۶۲۶۵۲۲:۱۹:۰۹ ۱۳۹۸/۳/۲۰
يعني چشم و گوش بسته تحت امر يك نفر باشند ؟
ناشناس۹۴۶۹۰۳۱۰:۴۷:۵۶ ۱۳۹۸/۳/۲۱
در اون زمان و از بین اون افراد روحانی بهترین انتخاب بود
ناشناس۹۴۶۹۰۷۱۰:۴۹:۱۹ ۱۳۹۸/۳/۲۱
این حرف توهین به شعور مردم است .درنظر بگیر حریف روحانی جذابیت لازم را برای رای آوردن نداشت .
ناشناس۹۴۵۹۷۱۱۸:۲۸:۵۸ ۱۳۹۸/۳/۲۰
می توان همه پرسی کرد در این مورد که جهت گیری سیاست خارجی در اختیار دولت باشد یا همچنان روال کنونی برقرار باشد. هیچ منافاتی نیز با اصل انقلاب و نظام نخواهد داشت.
ناشناس۹۴۵۵۵۰۱۵:۵۰:۰۲ ۱۳۹۸/۳/۲۰
با جمله‌ی آخر شما آمریکا و اروپا هم عضو محور مقاومت هستن پس قاعدتاً نباید مشکلی باهاشون داشته باشیم
امید۹۴۶۴۳۰۰۰:۳۱:۱۴ ۱۳۹۸/۳/۲۱
بسم الله الرحمن الرحیم حتی حیوانات هم قبول نمی کنند که حیوان دیگری به آنها زور بگوید برای همین می بینیم تا آخرین نفس مبارزه می کنند . من دیگر حرفی ندارم .
ناشناس۹۴۶۸۶۴۱۰:۳۳:۴۱ ۱۳۹۸/۳/۲۱
اقا امید خداوند به حیوانات زبان نداده که بتونن با مذاکره مشکلشون رو حل کنن برای همین مجبورن بجنگن ولی به انسان داده !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۹۴۵۵۶۹۱۵:۵۶:۰۹ ۱۳۹۸/۳/۲۰
مقاومت که چه بشود بالاخره؟
ناشناس۹۴۵۹۶۵۱۸:۲۱:۵۵ ۱۳۹۸/۳/۲۰
احسنت - مهمترین سوال همین است. مقاوت برای چی؟
ناشناس۹۴۶۴۱۸۰۰:۱۹:۵۲ ۱۳۹۸/۳/۲۱
میوه مقاومت هوشمندانه پیروزی است .
ناشناس۹۴۶۳۶۵۲۳:۴۱:۳۷ ۱۳۹۸/۳/۲۰
دلیلش مشخص است. مقداری هم باید فکر کنید. نمیشه که همش سوال پرسید.
ناشناس۹۴۵۶۲۱۱۶:۱۲:۱۲ ۱۳۹۸/۳/۲۰
حالت برزخ نه جنگ و نه صلح فقط کشور را ویران تر میکند و جیب رانتخورها و مسئولان را پرپولتر و اکثریت مردم را به فلاکت میاندازد.
ناشناس۹۴۵۶۳۱۱۶:۱۷:۱۸ ۱۳۹۸/۳/۲۰
خسته شدیم از شعار ؟ نویسنده مطلب از وضع اقتصادی مردم خبر ندارد . بیا با حقوق قانون کار زندگی کن کرایه خونه قسط وام ... بده ؟؟؟مقاومت فقط برای مردم عادی ،
ناشناس۹۴۵۶۶۲۱۶:۲۷:۴۸ ۱۳۹۸/۳/۲۰
نیاز هست به یک حرکت نرمش قهرمانانه دیگر که طرف بترسه وکوتاه بیاد التماس دعا داریم حاجی
ناشناس۹۴۶۴۱۹۰۰:۲۱:۳۲ ۱۳۹۸/۳/۲۱
نتیجه برجام این شد که دشمن یک قدم جلوتر آمد و به برنامه موشکی و منطقه ای ایران طمع کرد.
ناشناس۹۴۶۸۱۳۱۰:۰۴:۲۵ ۱۳۹۸/۳/۲۱
چرا اين قدر فضولى و دخالت در أمور داخلى ديگران ميكنيم چرا اعتقاد داريم ما توسط خدا بعنوان دربان بهشت و جهنم هستيم
ناشناس۹۴۵۷۲۴۱۶:۴۵:۰۰ ۱۳۹۸/۳/۲۰
آقای نویسنده ما دوست داریم مثل عربستان سعودی در رفاه باشیم
ناشناس۹۴۵۷۵۴۱۶:۵۴:۳۶ ۱۳۹۸/۳/۲۰
اتفاقا دشمن خسته نمیشه چون هزینه ای نمیکنه.مگه محاصره ی قلعه اس که اونا خسته بشن.اتفاقا هدف اونا طولانی شدن تحریم تا ضعیف شدن کامل
ناشناس۹۴۵۹۸۶۱۸:۳۶:۵۳ ۱۳۹۸/۳/۲۰
وقتی اختلاس های هزاران میلیاردی با این حجم وجود دارد ، وقتی رانت بازی در سیستم های دولتی بیداد میکند و هیچکس پاسخگو و پیگیر نیست ، آیا مقاومت و تسلیم نشدن معنی دارد? آیا فکر نمیکنید خون 200 هزار شهید بر باد رفته ؟ آیا نمیبینید شرکت های دولتی با یک دهم قیمت به دوستان وآقازاده ها فروخته شده و هیچکس به روی مبارک خود نمی آورد ؟ چه بخواهید و چه نخواهید ، بدانید ، بین ملت و دولت فاصله افتاده است .
ناشناس۹۴۵۹۸۸۱۸:۳۹:۳۲ ۱۳۹۸/۳/۲۰
فعلا کشور بخاطر وابستگی به دلار امریکا استقلال ندارد این چه استقلالی است که قیمت مایحتاج داخل کشور وسیب زمینی وپیازرارا دلار تعیین میکند؟؟؟؟؟؟
ناشناس۹۴۶۰۳۵۱۹:۰۱:۰۱ ۱۳۹۸/۳/۲۰
مردم مقاومت کنید تا اینها همچنان بتوانند از منابع کشور بخورند و ببرند !
ناشناس۹۴۶۰۴۲۱۹:۰۳:۵۵ ۱۳۹۸/۳/۲۰
بستگی دارد که دغدغه دهنی شما چه باشد، اگر مردم ایران و اینده کشور و رفاه ملت مد نظر باشد مشخص است که چه باید کرد.
ناشناس۹۴۶۱۱۱۱۹:۵۹:۲۶ ۱۳۹۸/۳/۲۰
دوستان دست به کی برد غربگرا که همه به خط هستند. مذاکره شود که جی؟ تا الان که 12 سال مذاکره کردیم شده این. مذاکره یعنی تسلیم چون اولش تحریم شده ایم و شرایط برابر نیست لحن آمریکایی ها هم که اصلا دوستانه نیست.
محمد خندستانی۹۴۶۲۵۹۲۲:۱۴:۵۵ ۱۳۹۸/۳/۲۰
تنها راه پیش رو مقاومت است و البته از جنگ نیز هراسی نیست
ناشناس۹۴۶۲۶۴۲۲:۱۸:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۲۰
نمی دونم نویسنده محترم اون شعار جنگ جنگ تا پیروزی در زمان جنگ ایران و عراق رو بخاطر میارن یا نه.

پربحث‌های اخیر

 1. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 2. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 3. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 4. ورود پلیس به ماجرای سگ کشی/برخورد با هر گونه حیوان آزاری

 5. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 6. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 7. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 8. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 9. از تخلفات پسر یکی از مراجع تقلید تا تغییر چندین امام جمعه   

 10. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 11. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 12. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 13. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 14. پزشکان را به کلاس دست‌فروشان بفرستید!

 15. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 16. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 17. عارف: آیه یاس خواندن و منفعل بودن چاره کار نیست

 18. امکان حضور بانوان در بازی‌های ملی در آزادی فراهم شد

 19. برایان هوک: آمریکا از «مکانیسم ماشه» برای احیای تحریم‌ها علیه ایران استفاده نمی‌کند

 20. مغولستان در قاب دوربین  

 21. آزادی نفتکش ایرانی سیلی محکمی به انگلیس و آمریکا بود  

 22. ترامپ: ایران، روسیه و پاکستان باید با داعش مبارزه کنند

 23. ادعای تازه دختر صدام در باره اسارتِ شهید تندگویان

 24. مالک نفتکش توقیف‌شده انگلیس با ظریف دیدار کرد

 25. انتقاد معاون اول قوه قضائیه از روند طولانی برخی ‌بازداشت‌ها‌

پربحث‌های دیروز

 1. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 2. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 3. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 4. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 5. ورود پلیس به ماجرای سگ کشی/برخورد با هر گونه حیوان آزاری

 6. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 7. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 8. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 9. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 10. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 11. از تخلفات پسر یکی از مراجع تقلید تا تغییر چندین امام جمعه   

 12. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 13. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 14. مهاجرت مستاجران از تهران/ کاهش 19 درصدی معاملات اجاره

 15. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 16. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 17. جانِ انجیر  

 18. پزشکان را به کلاس دست‌فروشان بفرستید!

 19. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 20. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 21. عارف: آیه یاس خواندن و منفعل بودن چاره کار نیست

 22. امکان حضور بانوان در بازی‌های ملی در آزادی فراهم شد

 23. برایان هوک: آمریکا از «مکانیسم ماشه» برای احیای تحریم‌ها علیه ایران استفاده نمی‌کند

 24. مغولستان در قاب دوربین  

 25. آزادی نفتکش ایرانی سیلی محکمی به انگلیس و آمریکا بود  

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 4. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 5. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 6. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 7. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 8. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 9. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 10. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 11. چرخش ظریفانه از برجام!...

 12. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 13. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 14. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 15. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 16. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 17. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 18. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 19. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 20. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 21. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 22. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 23. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 24. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 25. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

پربحث‌های اخیر

 1. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 2. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 3. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 4. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 5. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 6. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 7. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 8. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 9. عارف: آیه یاس خواندن و منفعل بودن چاره کار نیست

 10. انتقاد معاون اول قوه قضائیه از روند طولانی برخی ‌بازداشت‌ها‌

 11. استعفای "لجواد لاریجانی" صحت ندارد

 12. پاسخ ظریف به ادعای «برایان هوک» درباره کودتای ۲۸ مرداد

 13. توئیت صادقی درباره نتیجه شکایت خود از آملی لاریجانی

 14. کنایه فلاحت پیشه به بازداشت چند مسئول ایران خودرو

 15. امروز اولین دیدار اعضای هیأت دولت در سال 98 با رهبر انقلاب

 16. سخنرانی ظریف در موسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم  

 17. جدیدترین جزئیات از برخورد با خاطیان ماجرای گردشگر خارجی در شمال کشور

 18. سرلشکر باقری: ایران در گام دوم انقلاب یک قدرت شکست ناپذیر خواهد بود

 19. نقص فنی نفتکش ایرانی در دریای سرخ

 20. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 21. امیر حاتمی: 770 محصول دفاعی را در کشور تولید می‌کنیم

 22. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 23. معارفه نمادین عضو علی البدل شورای شهر شیراز پس از غیبت اعضا+سند

 24. فتاح: از بگیر و ببندها نگران نشوید، انقلاب زنده‌تر می‌شود

 25. هفته آینده؛"رئیسی" به مجلس می رود

پربحث‌های دیروز

 1. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 2. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 3. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 4. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 5. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 6. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 7. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 8. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 9. عارف: آیه یاس خواندن و منفعل بودن چاره کار نیست

 10. انتقاد معاون اول قوه قضائیه از روند طولانی برخی ‌بازداشت‌ها‌

 11. استعفای "لجواد لاریجانی" صحت ندارد

 12. پاسخ ظریف به ادعای «برایان هوک» درباره کودتای ۲۸ مرداد

 13. توئیت صادقی درباره نتیجه شکایت خود از آملی لاریجانی

 14. کنایه فلاحت پیشه به بازداشت چند مسئول ایران خودرو

 15. امروز اولین دیدار اعضای هیأت دولت در سال 98 با رهبر انقلاب

 16. سخنرانی ظریف در موسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم  

 17. جدیدترین جزئیات از برخورد با خاطیان ماجرای گردشگر خارجی در شمال کشور

 18. سرلشکر باقری: ایران در گام دوم انقلاب یک قدرت شکست ناپذیر خواهد بود

 19. نقص فنی نفتکش ایرانی در دریای سرخ

 20. امیر حاتمی: 770 محصول دفاعی را در کشور تولید می‌کنیم

 21. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 22. معارفه نمادین عضو علی البدل شورای شهر شیراز پس از غیبت اعضا+سند

 23. فتاح: از بگیر و ببندها نگران نشوید، انقلاب زنده‌تر می‌شود

 24. هفته آینده؛"رئیسی" به مجلس می رود

 25. جبهه پایداری از مدل انتخاباتی خود رونمایی می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 2. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 3. چرخش ظریفانه از برجام!...

 4. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 5. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 6. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 7. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 8. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 9. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 10. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

 11. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 12. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 13. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 14. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 15. ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد/ سیف و عراقچی مدیران سالم و پاک هستند!

 16. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 17. شهردار خرم‌آباد دستگیر شد

 18. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 19. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 20. ظریف: وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم/ باید فشار را از زندگی مردم برداریم

 21. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 22. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 23. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 24. احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور

 25. شمخانی: آمریکا عامل اصلی تنش در منطقه است/ ایران به میز مذاکره برنمی‌گردد

آخرین عناوین