بازخواست ایران از اروپا در سفر هایکو ماس به تهران

معصومه پورصادقی، گروه سیاسی الف،   3980320115 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
بازخواست ایران از اروپا در سفر هایکو ماس به تهران

به گزارش الف، «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان بعد از سفر به کشورهای اردن، عراق و امارات دوشنبه به تهران آمد و در ابتدا با محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد و سپس با حسن روحانی رییس جمهوری دیدار و گفتگو کرد. طبق اخبار منتشرشده مذاکرات وزرای خارجه آلمان و ایران بسیار فشرده و جدی بود و به گفته برخی از رسانه‌های آلمانی، وزیرخارجه آلمان بسته پیشنهادی را به ایران داده و تهران را به خویشتن‌داری دعوت کرده است.

در واقع هدف از سفر هایکو ماس وزیرخارجه آلمان به تهران، حفظ برجام و تضمین قطعی برای سازو کار مالی با ایران بوده است، اما طبق اخبار منتشر شده اگرچه وزیر خارجه آلمان در اولین اظهارات خود در تهران حفظ برجام و تحقق منافع اقتصادی بدون آمریکا را دشوار دانست اما با این حال تاکید کرد که ما همه اقدامات لازم را برای به جریان انداختن این سامانه مالی انجام خواهیم داد.

این درحالی است که محمدجواد ظریف وزیرخارجه کشورمان یک روز پیش از سفر همتای آلمانی‌اش به تهران به اروپا هشدار داد از طرح موضوعات غیر مرتبط با برجام بپرهیزند. این درحالی است که ایران بارها به اروپایی‌هایی هشدار داده است تا زمانیکه منافع ایران در برجام را تضمین نکنند حق ندارند در سایر موضوعات مورد مناقشه از جمله مباحث موشکی و منطقه‌ای ایران اظهارنظر کنند.

محمدجواد ظریف و هایکو ماس امروز در حالی در پشت درهای بسته با یکدیگر مذاکره کردند که ایران به نوعی اروپا را در مورد عدم تعهداتش در برجام مورد بازخواست قرار داد و از اروپا پرسید که تاکنون چه گام‌هایی برای حفظ برجام انجام داده است؟.

وزیر خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با همتای آلمانی خود اینطور گفت: در مورد بحث‌هایی که ایالات متحده و اروپا مطرح می‌کنند دو نکته مهم است، اول اینکه ما یک توافقی داریم که حاصل 2 سال مذاکره فشرده و 12 سال کار دیپلماتیک است. آیا این توافق را اجرا کرده‌اند که توقع این را دارند که درباره موضوعات دیگر صحبت کنند؟ نخست باید نشان دهند که گفتگو با آمریکا فایده دارد بعد تقاضای مذاکره دیگر کنند. اما موضوع دوم، چه کسی باعث بی‌ثباتی در این منطقه است؟ آیا ما بودیم که به صدام حسین سلاح دادیم؟ آیا ما بودیم که از القاعده حمایت کردیم؟ آیا ما بودیم که نخست وزیر لبنان را زندانی کردیم؟ آیا ما هستیم که هر روز غیرنظامیان یمن را بمباران می‌کنیم؟ آیا ما از داعش و جبهه النصره حمایت کردیم یا اینکه این سلاح‌های آمریکایی بود که توسط عربستان در اختیار آنان گذاشته شد؟ آیا ما مناطق اشغالی کشورهای دیگر را به دیگری بخشیدیم؟ مانند قدس و جولان، آیا ما هستیم که در لیبی و سودان شر به پا می‌کنیم؟ اگر قرار باشد درباره رفتار تشنج آفرین در این منطقه صحبت شود دیگران باید جوابگو باشند، ضمنا ما یک تفاوت نیز با دیگران داریم، ما 7 هزار سال است که در این منطقه هستیم ولی دیگران از کجا آمده‌اند؟

نکته ای که وجود دارد این است که فراتر از موضوع برجام، اروپایی‌ها نگران هستند تا ایران از اجرای تعهدات خودش در برجام دست بکشد، چراکه حفظ توافق هسته‌ای به لحاظ حیثیتی برای اروپایی‌ها در عرصه بین‌المللی بسیار حائز اهمیت است و اگر اروپا بتواند در آزمون حفظ برجام موفق باشد، می‌تواند اقدامات موثری در راستای مقابله با تحریم‌های آمریکا بردارد و آن زمان است که ضمن حفظ جایگاه خودش در عرصه بین‌المللی می‌تواند به یک بازیگر موثر در کاهش تنش میان ایران و امریکا تبدیل شود.

ایران معتقد است که اروپایی‌ها توان پرداخت هزینه را دارند و میتوانند حمایت‌های موثری از شرکت‌های بزرگ اقتصادی خود داشته باشند و مستقل عمل کنند لذا اروپا باید این هزینه را پرداخت کرده و خود را متعهد به آمریکایی‌ها نداند. چراکه اروپا هویت مستقلی دارد که حتی به این دلیل که خودش نیز طرف دیگر ایران است نمیتواند نقش میانجی‌گری را بازی کند، لذا انتظار مقامات ایرانی از اروپایی ها این است که اروپا، تنها اروپا باشد و مستقل از آمریکا عمل کند و  تمام تلاش خود را برای  بازگشت امریکا به برجام و جبران خسارت‌های وارد شده به ایران انجام دهد.

به هر حال در حال حاضر توپ در زمین اروپاست و اروپا باید یکبار برای همیشه یک قدم عملیاتی و جدی در مورد برجام بردارد و از فرصت باقی‌مانده برای اجرایی شدن گام دوم ایران استفاده نماید و در چارچوب برجام به تعهدات خود در قبال ایران عمل کند فارغ از اینکه ایران و آمریکا چه مسیری را طی خواهند کرد. چراکه همنوایی اروپایی‌ها با ادعاهای تکراری امریکا درباره فعالیت‌های موشکی ایران، جز غبارآلود کردن فضا و فروریختن پل اعتماد میان ایران و اروپا نتیجه‌ دیگری در برنخواهد داشت.

و کلام آخر اینکه وزیرخارجه آلمان در سفرهای منطقه‌ای خودش ادعا کرده است که خواهان افزایش تنش در منطقه نیستند، این درحالی است که ایران بارها پیشنهاد همگرایی و همچنین پیمان عدم تعرض را به کشورهای منطقه اعلام کرده است، لذا وظیفه وزیرخارجه آلمان این است که پیام ابتکار عمل صلح جویانه ایران را در این شرایط خاص منطقه ای برای همه کشورهای اروپایی و منطقه‌ای انتقال داده تا ماموریت خود را کامل نماید.

باید منتظر ماند و دید که بعد از سفر وزیرخارجه آلمان به تهران، اروپایی‌هایی چقدر قادر هستند تعهدات خود را در برجام را عملیاتی کنند قبل از اینکه ایران بخواهد گام دوم در کاهش تعهدات برجامی خود را اجرایی کند.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۴۶۵۰۳۰۱:۵۳:۴۸ ۱۳۹۸/۳/۲۱
یه جوری تیتر زدی انگار الان اروپا کلش از ترس وضعیت فوق العاده اعلام کرده و مردم رفتن توی پناهگاه به خاطر بازخواست ایران
ناشناس۹۴۷۱۷۹۱۲:۲۷:۴۱ ۱۳۹۸/۳/۲۱
اروپایی ها حفظ برجام و حفظ تحریم ها را با هم می خواهند و این نهایت بی شرمی است .
لادن۹۴۷۱۸۵۱۲:۳۰:۱۸ ۱۳۹۸/۳/۲۱
هرگز از برجامیون انتظار بازخواست غرب را نداشته باش چون بچه هاشون اونجان
ناشناس۹۴۶۵۳۵۰۳:۵۲:۴۳ ۱۳۹۸/۳/۲۱
ما فقط باید به سمت جنگ بریم نسخه نجات ما در جنگ خلاصه شده . انشاالله که همه چیز درست میشه و از بلا تکلیفی خارج میشیم علی برکت الله
ناشناس۹۴۶۵۳۸۰۳:۵۴:۴۷ ۱۳۹۸/۳/۲۱
مذاکره فایده نداره جنگ جنگ جنگ ما باید آمریکا رو از جغرافیا محو کنیم و بفرستیم به تاریخ
تبریزی۹۴۶۶۹۲۰۸:۵۰:۲۹ ۱۳۹۸/۳/۲۱
آخه اگه این کارو کنیم ممکنه ماشین زمان اختراع کنه از تاریخ دوباره برگرده زمان ما. بهتره فقط محوش کنیم.
ناشناس۹۴۷۱۷۵۱۲:۲۶:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۲۱
با دشمن بدعهد و پیمان شکن مذاکره نمی کنیم جنگ هم نخواهد شد.
ناشناس۹۴۶۵۴۸۰۵:۰۴:۴۳ ۱۳۹۸/۳/۲۱
بازخواست ؟ ما که جز نیش باز ، چیزی ندیدیم
ناشناس۹۴۶۹۱۹۱۰:۵۳:۵۱ ۱۳۹۸/۳/۲۱
رعايت انصاف لطفا.
ناشناس۹۴۶۶۸۲۰۸:۴۴:۴۹ ۱۳۹۸/۳/۲۱
طریف دیروز براش خیلی قاطی کرده
ناشناس۹۴۶۷۰۷۰۹:۰۰:۳۵ ۱۳۹۸/۳/۲۱
اميدوارم شما درست بگى ولى بعيد به نظر ميرسه اينطور باشه چون اروپايى ها به صراحت در يكماه گذشته حرفهاشونو به صراحت گفتن خانم موگرينى هم ديگه ازش خبرى نيست
ناشناس۹۴۶۷۱۷۰۹:۰۵:۴۳ ۱۳۹۸/۳/۲۱
اروپا هیچ غلطی نمی کنه از برجام خارج شید و بچسببن به کار کردن بقیشو خدا بزرگه ما تا الان وایسادیم بقیشم وایمیسیم
ناشناس۹۴۶۷۳۹۰۹:۱۵:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۲۱
این حرف ها مصرف داخلی داره. مهم عملکرده مسئولین هست که به روال سابق داره انجام میشه. اروپایی ها میدونن که از این تیم کاری در نمیاد و فقط به حرف اکتفا میکنن! راستی خودکار پرتاب نشده!!!
علی 671۹۴۶۸۳۵۱۰:۱۶:۵۰ ۱۳۹۸/۳/۲۱
با تشر ظریف طرف آلمانی خود را باخته و شبانه فرار را بر قرار ترجیح داده .ما که جز خنده ی ظریف و دست به سینه بودن چیزی ندیدیم .ظریف و این حرفا مگه میشه ، مگه داریم .
ناشناس۹۴۶۹۰۹۱۰:۵۰:۱۱ ۱۳۹۸/۳/۲۱
تا جايي كه بنده خبرها رو دنبال كردم وزير آلماني مارو تهديد كرد و از اسراييل حمايت كرد و گفت حفظ امنيت اسراييل وظيفه ماست. گفت معجزه هم نمينوانند بكنند. آقاي ظريف هم كلا با خنده مليح .
ناشناس۹۴۷۲۰۳۱۲:۳۹:۳۸ ۱۳۹۸/۳/۲۱
بسته پیشنهادی = وعده سرکاری

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. قانون، قاتل رومینا!؟

  2. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

  3. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

  4. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

  5. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

  6. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

  7. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

  8. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

  9. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

  10. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

  11. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

  12. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

  13. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

  14. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

  15. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

  16. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

  17. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

  18. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

  19. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

  20. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

  21. اعتبارنامه‌ها و انتظار از مجلس انقلابی

  22. نماینده مجلس: تخلفات تاجگردون به ۱۰ محور رسیده است/ تهدیدها را هنوز به تخلفات اضافه نکرده‌ایم

  23. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

  24. موتلفه به دنبال چیست؟

  25. دست کارگران کوتاه و سبد معیشت بر نخیل !

  آخرین عناوین