قاتلانی که کیفرخواست پرونده‌شان به سرعت صادر شد؛ از «نجفی» تا «اهورای سه ساله»

گروه حوادث الف،   3980320100 ۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

با گذشت نزدیک به دو هفته از وقوع یکی از جنجالی‌ترین قتل‌های پایتخت‌که در آن محمدعلی نجفی، شهردار پیشین تهران، همسر دوم خود میترا استاد را به ضرب شلیک گلوله در برج آرمیتا در سعادت آباد به قتل رساند، اظهارنظر‌ها در خصوص این قتل همچنان ادامه دارد.

قاتلانی که کیفرخواست پرونده‌شان به سرعت صادر شد؛ از «نجفی» تا «اهورای سه ساله»

به گزارش میزان، با گذشت نزدیک به دو هفته از وقوع یکی از جنجالی‌ترین قتل‌های پایتخت‌که در آن محمدعلی نجفی، شهردار پیشین تهران، همسر دوم خود میترا استاد را به ضرب شلیک گلوله در برج آرمیتا در سعادت آباد به قتل رساند، اظهارنظر‌ها در خصوص این قتل همچنان ادامه دارد. در یکی از آخرین موضع‌گیری‌ها، محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس، نسبت به صدور سریع کیفرخواست برای پرونده نجفی واکنش نشان داد عباس عبدی هم در یادداشتی عنوان کرد؛ " این معقول نیست که در عرض فقط چند روزِ کاری کیفرخواست نوشته شود"

محمدعلی نجفی در جریان تحقیقات و مصاحبه با خبرنگاران تاکید کرد، قتل میترا استاد جنایت خانوادگی است و هیچ فشاری برای قتل از بیرون بر روی او وجود نداشته.

اعتراض صادقی و عبدی در شرایطی در شبکه‌های مجازی مطرح می‌شود که بازپرس و تیم جنایی بطور شبانه‌روزی بر روند پرونده شهردار پیشین تهران نظارت داشته و تحقیقات کاملی بر روی پرونده انجام شد. این اولین باری نیست که کیفرخواست متهم به سرعت صادر می‌شود و پیش از این نیز، پرونده‌های متعددی در خصوص قتل‌هایی که منجر به تحریک احساست عمومی شده است، درکمترین زمان ممکن منجر به صدورکیفرخواست شده است.

دستگاه قضا در پرونده‌هایی که در جامعه خبر ساز شده و با واکنش‌هایی رو به رو می‌شود، تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا رسیدگی به پرونده با هدف بازدارندگی و کاهش التهاب جامعه، در کنار دقت با سرعت رسیدگی شود. در پرونده نجفی با اینکه قتل جزء جنایات خانوادگی است، اما بازتاب آن در جامعه باعث شد تیم جنایی به صورت ویژه به آن رسیدگی کنند.

در این گزارش فقط به چند نمونه در این زمینه می‌پردازیم.

صدور کیفرخواست؛ فقط ۴ روز

سحرگاه هشتم خردادماه خبر رسید امام جمعه شهرستان کازرون، هدف ضربات چاقوی فرد ناشناسی قرار گرفته است. بر اساس اظهارات برخی نزدیکان، حجت الاسلام والمسلمین محمد خرسند، پس از پیاده شدن از خودرو، قصد ورود به خانه خود را داشت که ضارب به بهانه عکس‌گرفتن به امام جمعه نزدیک شد و بطور ناگهانی با چاقو ضربات متعددی به وی وارد کرد و بسرعت ازمحل متواری شد. خرسند به بیمارستان منتقل شد، اما به علت شدت جراحات به شهادت رسید.

با اعلام حادثه، بلافاصله دادستان کازرون همراه بازپرس درصحنه حضور پیدا کرده و دستور‌های قضایی برای شناسایی ودستگیری قاتل صادر شد. به فاصله چند ساعت پس از قتل میترا استاد، این بار فضای مجازی پر شد از تصاویر محل قتل مرحوم خرسند و درخواست‌های متعدد مردم که خواهان دستگیری هرچه سریع‌تر قاتل و مجازات او بودند.

با دستور‌های قضایی صادره، تلاش پلیس و همکاری دستگاه‌های اطلاعاتی استان فارس، محل اختفای قاتل فراری شناسایی و چندساعت پس از جنایت، توسط پلیس دستگیر شد. چهار روز پس از دستگیری قاتل و انجام تحقیقات لازم، رئیس کل دادگستری استان فارس از صدور کیفرخواست متهم پرونده شهادت امام جمعه کازرون خبر داد وگفت تحقیقات این پرونده در زمان فوق العاده‌ای در دادسرای کازرون انجام و کیفرخواست این پرونده صادر شده است و ادامه روند قضایی پرونده نیز در سریع‌ترین زمان ممکن انجام خواهد شد.

از دستگیری تا اعدام، ۱۶ روز

یکی دیگر از پرونده‌های جنجالی‌که احساسات جامعه را بشدت جریحه‌دار کرد و منجر به صدور سریع کیفرخواست شد، قتل دخترهفت ساله‌ای بنام کیانا سادات هاشمی بود که ۲۴ شهریور ماه سال ۹۵ به دست شوهرعمه‌اش کشته شد. پس از اعلام گزارش، ماموران متهم ۳۷ ساله پرونده را که دارای سوابق متعدد کیفری بود، در اقدامی غافلگیرانه دستگیر کردند. مرد جوان که در برابرشواهد موجود راهی جز بیان حقیقت نداشت، به قتل اعتراف کردوگفت: با مادرزنم اختلاف داشتم. وسیله‌ای از خانه‌اش سرقت شده بود و او تصور می‌کرد من آن را دزدیده‌ام. تهمت او باعث شدتصمیم به انتقام بگیرم. او به کیانا علاقه داشت.

به همین خاطرشب حادثه دخترک را در خواب ربوده و به خانه خودم بردم و موردآزار و اذیت قرار دادم. بعد از جنایت شیطانی، کیانا را خفه کردم. جسد را به باغ پدرش برده و زیر گچ‌های پیش‌ساخته مخفی کردم. با توجه به حساسیت موضوع، به این پرونده به‌صورت فوق‌العاده در دادگاه کیفری یک نیشابور رسیدگی شد و اولیای‌دم کیانا برای قاتل فرزندشان تقاضای قصاص کردند. پس از دفاعیات متهم ووکلای مدافعش، قضات دادگاه وارد شور شده و او را به اتهام قتل به قصاص، به اتهام آدم ربایی به ۱۵ سال حبس و به اتهام تجاوزبه عنف به اعدام محکوم کردند و قاتل نهم مهرماه ۹۵، ۱۶ روز بعد از قتل در ملاء عام به دار مجازات آویخته شد.

فاصله اعتراف تا کیفرخواست، ۱۲ روز

در پرونده اهورا، کودک سه ساله رشتی نیز، صدور کیفرخواست برای متهم از زمان اعتراف به قتل تا انجام تحقیقات کامل، فقط ۱۲ روز زمان برد.

در این حادثه که ۲۲ مهرماه سال ۹۶ رخ داد، اهورای کوچک براثر ضرب و شتم ناپدری‌اش دچار مرگ مغزی شد و پس از انتقال به بیمارستان پورسینای رشت جان سپرد. با اعلام مرگ اهورا به پلیس، ناپدری ۲۷ ساله او دستگیر شد و منکر قتل شد، اما سه روز بعد به قتل وکودک‌آزاری اعتراف کرد. پس از طی مراحل لازم، هفتم آبان ماه ۹۶، حجت‌الاسلام و المسلمین علی مصطفوی نیا، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گیلان، از صدورکیفرخواست و ارسال پرونده قتل اهورا به دادگاه خبر داد. بر اساس شواهد موجود در پرونده و به درخواست اولیای دم، حکم قصاص نفس صادر و قاتل، بیست و یکم فروردین ماه ۹۷، در زندان لاکان رشت مقابل چشمان پدر اهورا به دار مجازات آویخته شد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۴۴۹۵۹۱۲:۴۴:۴۷ ۱۳۹۸/۳/۲۰
کاش همه پرونده تو زمان سریع بررسی بشن
ناشناس۹۴۵۰۶۰۱۳:۰۴:۰۴ ۱۳۹۸/۳/۲۰
این مثال هایی که زدید با پرونده ی پر از ابهام دکتر نجفی با ابعاد سیاسی ماجرا کاملا فرق می کنه
ناشناس۹۴۵۱۰۵۱۳:۱۹:۱۱ ۱۳۹۸/۳/۲۰
قوه قضاییه باید در اسرع وقت برای این پرونده جنایت حکم صادر نماید و اجرا کند.
ناشناس۹۴۶۴۵۵۰۰:۵۴:۰۷ ۱۳۹۸/۳/۲۱
رسیدگی در اسرع وقت تفاوت .. با عدم تحقیقات کامل دارد . آیا تحقیقات کامل شده و حتی متهم به پزشک قانونی معرفی و در مورد قتل و انگیزه های آن تحقیق کافی شده است؟ ..

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 3. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

 4. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 5. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

 6. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 7. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 8. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 9. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 10. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 11. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

 12. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 13. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 14. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 15. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 16. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

 17. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

 18. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

 19. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

 20. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 21. درگیری فیزیکی رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

 22. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

 23. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

 24. تركيه چه مي‌كند؟

 25. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

آخرین عناوین