احتمال درمان نابینایی در آینده

گروه سلامت الف،   3980320068

پیشرفت‌های امروز تحقیقات پیش‌بالینی، امیدی برای یافتن راه‌حل‌های ابتکاری برای درمان نابینایی در آینده است.

احتمال درمان نابینایی در آینده

محققان، استراتژی‌های اخیر درمان بیماری‌هایی که منجر به نابینایی می‌شوند را بررسی کردند و آنها را بسیار امیدبخش در درمان انواع نابینایی‌ها می‌دانند.

از این استراتژی‌ها که می‌توانند در آینده به‌کار روند و نابینایی‌ها را درمان کنند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ژن‌درمانی

ترفندهای جایگزینی ژن یا ویرایش ژن، می‌تواند به طور بالقوه، کاهش دید را معکوس و نابینایی را درمان کند. در این روش، زمانی که بیماری چشمی در مراحل اولیه تخریب شبکیه‌ای قرار دارد و سلول‌های گیرنده مخروطی و استوانه‌ای نوری هنوز سالم هستند، با استفاده از ژن درمانی می‌توان جلوی نابینا شدن بیمار را گرفت. در حقیقت در سال ۲۰۰۸، نوعی بیماری نادر چشمی ارثی به نام بیماری لبر آموروزیس مادرزادی، با این روش درمان شد.

در روش ژن-مستقل، هم جلوی تحلیل پیشرونده سلول‌های گیرنده نوری گرفته می‌شود و می‌تواند از عصب‌های بینایی مراقبت کرده و از طیف وسیعی از بیماری‌های شبکیه‌ای پیشگیری کند.

استفاده از سلول‌های بنیادی، درمان اپتوژنتیک و پروتز شبکیه‌ای

از ترفندهای درمانی فوق، در مراحل پیشرفته‌تر بیماری تحلیل شبکیه‌ای استفاده می‌شود و می‌توان نابینایی را درمان کرد. این روش‌ها را می‌توان به طور مستقل به کار برد و تا حدی بینایی نابینایان ناشی از تحلیل شبکیه را به آنها برگرداند.

در درمان با سلول‌های بنیادی، سلول‌های سالم جایگزین سلول‌های تحلیل‌رفته می‌شوند و بینایی فرد بازمی‌گردد. این نوع درمان مناسب افرادی است که بر اثر تخریب تدریجی سلول‌های گیرنده نوری یا اپیتلیوم رنگدانه شبکیه (RPE) نابینا شده‌ و یا به نابینایی در اثر کهولت سن بر اثر تخریب ماکولار مبتلا شده‌اند.

فناوری‌های رابط مغز-ماشین

در این فناوری‌ها از چند ردیف الکترود یا فناوری اپتوژنتیک استفاده می‌شود و با تحریک جریان مسیر بینایی  شبکیه، بیمار درمان می‌شود. تحریک الکتریکی قشر بینایی یکی از محتمل‌ترین سناریوهای درمانی است که بسیار امیدبخش است.

در روش درمانی اپتوژنتیک، سلول‌ها به وسیله رمزگذاری اپتوژن (ترکیبی از اپتیک و ژنتیک) یک کانال یا پمپ فعال شده با نور در سلول‌های باقیمانده درون شبکیه، به نور حساس می‌شوند و بدین ترتیب شبکیه در حال تحلیل، دوباره به نور مرئی واکنش نشان می‌دهد.

پروتز شبکیه‌ای، می‌تواند مدارهای باقیمانده شبکیه را دوباره به جریان بیندازد و بدین ترتیب بخشی از بینایی بیمار را به او بازگرداند.

به گزارش طبنا، سرعت توسعه درمانی در بخش بیماری‌های چشمی این نوید را می‌دهد که در آینده، بیشتر نابینایان، درمان شده و بینایی خود را بازیابند.