انتقادات قالیباف از کمپین اصولگرایی/ وعده‌های انتخاباتی روحانی دروغ بود؟/ جنگ حزبی اصلاح‌طلبان درباره ماجرای نجفی

گروه سیاسی الف،   3980319185 ۱۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
انتقادات قالیباف از کمپین اصولگرایی/ وعده‌های انتخاباتی روحانی دروغ بود؟/ جنگ حزبی اصلاح‌طلبان درباره ماجرای نجفی

هر روز اخبار مهمی در رسانه ها در حوزه های مختلف منتشر می شود. بعضاً این اخبار توسط خبرگزاری ها و رسانه ها مورد توجه قرار می گیرد و تحلیل می شود اما ممکن است برخی از اخبار چندان دیده نشود. الف در نظر دارد بسته خبری ویژه ای را منتشر نماید که اخبار مهم آن روز به صورت خلاصه جمع آوری شده و مخاطبان می توانند برای اطلاع کامل تر درباره آن موضوع به اصل خبر مراجعه کنند.

انتقادات قالیباف از کمپین اصولگرایی

محمدباقر قالیباف درباره رفتار انتخاباتی اصولگرایان گفت: «تا زماني که اصولگرایان در مسير گذشته حرکت کنند، نمي توانند کار جدي و اساسي انجام دهند. در انتخابات ۹۶ همه فکر مي کنند که اصول وحدت رعايت شد. درحالي که اين برداشت درست نيست. گرچه به صورت شکلي وحدت رعايت شد ولي به صورت محتوايي رعايت نشد.

۱- کمپين اصولگرايي اشتباهي بود. وقتي رئيس جمهور مستقر وجود دارد و يک انتخابات ميان دوره اي در حال برگزاري است چرا از جناح مقابل دو نفر بايد حضور پيدا کنند؟ آن هم با اين استدلال که تا هفته آخر حضور داشته باشند تا مشخص شود وضع کدام يک بهتر است يا به عبارت ديگر تا هفته آخر با خودتان رقابت کنيد و هفته آخر با رقيب اصلي. آيا اين موضوع ضرورتي داشت؟ اينها اشکالات جدي در حوزه برنامه ريزي و الفباي کار سياسي است.

۲- زماني چه کسي باید کناره گيري کند؟ آيا اصل را بايد اين موضوع قرار دهيم که کدام يک از اين دو نفر با رقيب بهتر مبارزه مي کنند؟ يا آنکه ميان خودشان چه وضعيتي دارند؟ يعني زمان نظرسنجي بايد بگوييم بين اين دو نفر کدام يک برتر است يا اينکه از جامعه سوال کنيم کدام يک از اين دو نفر در برابر آقاي روحاني بهتر رأي مي آورد؟ قطعا هر کدام که قدرت رقابت بيشتري با رقيب دارد بايد بماند.»

این سخنان قالیباف نشان می‌دهد او همچنان از اصولگرایان بابت اصرار به کناره‌گیری در انتخابات ۹۶ دلخور است. قالیباف در بخش دیگری از این مصاحبه تصمیم‌گیری کلان درباره برخی مسائل مانند حضور زنان در ورزشگاه‌ها را از اقداماتی می‌داند که برای رفع مشکلات کشور ضروری است. قالیباف گفت: «در بعضي موارد تصميم همانند موضوع حضور زنان در ورزشگاه تصميم محکمي گرفته نشد. در حالي که بايد قاطعانه تصميم گرفت و دلايل آن به مردم گفت. مسئولین گاهي اوقات جلوي تغيير مقاومت کردند ولی مشکل را حل نکردند. يکي از مباحثي که در زمان خدمت بنده در نيروي انتظامي مطرح شد، موضوع پليس زن بود. بحث را نزد حضرت آقا مطرح کردم. ايشان فرمود: قبل از شما صحبت و تصميم گيري شد. به علت مهيا نبودن شرايط بحث را ادامه ندادم. در ملاقات بعدي دوباره بحث را مطرح کردم زيرا اين موضوع را نياز جامعه مي‌دانستم و خدمت حضرت آقا دلايل خود را مطرح کردم. ايشان در بين صحبت هاي بنده فرمودند اين صحبت ها منطقي است. »

***

وعده‌های انتخاباتی روحانی دروغ بود؟

لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‌جمهور در مصاحبه‌ای درباره اختیارات رئیس‌جمهور در پاسخ به این پرسش که چرا در صورت نبود اختیارات لازم، آقای روحانی در زمان انتخابات وعده‌های بسیاری داده‌اند اظهار داشت: شما انتخابات بدون وعده در دنیا دارید؟ آن وقت دیگر انتخابات نمی شود! مگر می‌شود بگویی من در انتخابات شرکت می‌کنم اما کار خاصی نمی‌توانم انجام دهم.

وی بیان داشت: اگر بخواهیم انتخابات معنا داشته باشد باید به مردمی که به شما رای می‌دهند تعهد کنید که من این خواسته‌ها و مطالبات شما را پیگیری خواهم کرد. این یعنی خواسته ها شما را با همه وجودم، امکانات و صلاحیت‌ها پیگیری خواهم کرد. این چیزی است که در واقع (رئیس جمهور)می‌گویند.

در این زمینه باید گفت طبیعتا داوطلبان کرسی ریاست‌جمهوری با ملاحظه اختیارات و شرایط و توانایی‌های کشور و خودشان در زمان تبلیغات انتخابات، وعده‌هایی به مردم می‌دهند اما طبیعتا رای‌دهندگان هم انتظار دارند آن فرد پس از کسب رای به وعده‌هایش عمل کند. اگر فردی در زمان انتخابات وعده‌هایی داد و به آنها عمل نکرد، آنگاه تکلیف مردم چیست؟

آیا آن فرد می‌تواند توجیهاتی بیاورد از قبیل نداشتن اختیارات کافی؟ در این وضعیت است که اعتماد رای‌دهندگان به آن فرد سلب می‌شود؛ چون مردم می‌گویند کسی که خواهان رئیس‌جمهور شدن است طبیعتا از میزان اختیاراتش باید آگاه باشد و با آگاهی به میزا اختیارات، وعده دهد؛ نه‌اینکه وعده‌هایی دهد که نتواند از عهده‌اش برآید و بعد هم کمبود اختیارات را بهانه کند.

این فرایند باعث کم‌شدن اعتبار رئیس‌جمهور در افکارعمومی می‌شود و اعتماد به او سلب می‌شود. به‌نظر می‌رسد معاون حقوقی رئیس‌جمهور متوجه این مسئله نیستند که اینگونه سخن می‌گویند.

متاسفانه در قانون هم چنین وضعیتی پیش‌بینی نشده است. چنانکه مدتی پیش عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در توییتی با اشاره به محاکمه بوریس جانسون به دلیل دروغ‌گویی در تبلیغات انتخاباتی نوشته بود: «محاکمه به دلیل دروغ گویی در تبلیغات انتخاباتی! بوریس جانسون به دلیل دروغ گویی در تبلیغات انتخاباتی به دادگاه فراخوانده شده است. موضوعی که در قوانین انتخاباتی ایران به درستی در نظر گرفته نشده است و راه فریب مردم را باز گذاشته است.»

***

جنگ حزبی اصلاح‌طلبان درباره ماجرای نجفی

ماجرای محمدعلی نجفی همچنان باعث اختلاف میان اصلاح‌طلبان است. از نخستین لحظاتی که این خبر منتشر شد، موضع غلامحسین کرباسچی و روزنامه سازندگی در قبال این مسئله موجب بحث و واکنش در میان اصلاح‌طلبان بوده است. کرباسچی در ابتدا در توییتی انگشت اتهام را به سمت کسانی گرفت که بر شهردارشدن نجفی اصرار کردند. سپس در گفت‌وگویی موضعش را تشریح کرد و گفت که دوستان نجفی از این ماجرا خبر داشتند و علی‌رغم این آگاهی به او اصرار کردند شهردار تهران شود.

گمان می‌رفت این اختلافات با گذشت زمان بهبود یابد اما ظاهرا هرچه می‌گذرد بیشتر  و بیشتر ظاهر می‌شود. امروز کرباسچی در روزنامه سازندگی سرمقاله‌ای نوشته است که در طلیعه آن آمده است: «وظیفه و مسئولیت خویش می‌‏دانم که به عنوان یک شهروند و یک اصلاح‌طلب به خصوص برای رفع شبهه جوانان اصلاح‌طلب از برخی مسائل ابهام‌زدایی کنم.»

کرباسچی در این مقاله روایتی از تلاش‌هایش برای منصرف کردن نجفی و حامیانش از شهرداری به دست می‌دهد.

اما این روایت چند نکته جدید دارد:

۱- ظاهرا در پس استعفای نجفی از سازمان میراث فرهنگی هم ماجرایی نهفته است که کرباسچی اشاره دقیقی به آن نمی‌کند.

۲- وزیر کشور بر اساس گزارش و استعلام نهادهای امنیتی دولتی مخالف شهردارشدن نجفی بود.

۳- با پیگیری برخی بزرگان اصلاحات و اعمال فشار بر رئیس‌جمهور، حکم نجفی صادر شد.

۴- جهانگیری هم بر شهردارشدن نجفی اصرار داشت.

پرواضح است که نوک پیکان انتقاد کرباسچی متوجه حزب اتحاد ملت است. انتقاداتی که به شکلی شفاف‌تر در گزارش رونامه سازندگی به آن پرداخته شده است. در گزارش روزنامه سازندگی آمده است: «ماجرا از آنجایی آغاز شد که محمدعلی نجفی شهردار تهران شده بود اما در اداره ی شهر با مشکلاتی روبه رو بود. از یک سو نمی توانست به دیدار مقامات ارشد کشور برود چون پذیرای او نبودند، از دیگر سو در برخی از حوادث مثل زلزله شبانه تهران در آذرماه ۹۶ یک مرتبه غیب می شد و بعد شایعاتی راه می افتد که او به کیش رفته است. این درحالی بود که تقریبا فعالیت های عمرانی شهرداری در کما بود. ضمن این که شهرداری ایده ی جدیدی برای اداره ی شهر تهران نداشت. تیمی که نجفی با خود به شهرداری برده بود بر این اصل استوار شدند که باید پرونده های فساد دوره ی قالیباف را مستند و افشا کنند. نیروهای حزب اتحاد این خواسته را نه تنها علنا اعلام می کردند بلکه نجفی را تشویق به این امر می کردند. در همان ایام سید محمد موسوی خوئینی پدر معنوی حزب مشارکت و اتحاد در پیام تبریکی به نجفی او را از این که وارد بحث پیگیری تخلفات پرونده ی نجفی شود برحذر داشت...

در محافل خصوصی خبرهای بیشتری از حاشیه های نجفی و خصوصا جشن تولدی که میترا استاد در هتل اسپیناس برای نجفی گرفته بود و هم چنین عکس های آن منتشر شد. در این میان کرباسچی صراحتا می گفت نجفی باید استعفا بدهد و برود اما اعضای حزب اتحاد مخالف بودند. آنها از آنجایی که برخی از معاونت های کلیدی شهرداری را در دست داشتند، نمی خواستند شهردار تغییر کند تا مبادا معاونت ها و پست هایی که در اختیار داشتند از بین برود.»

از سوی دیگر، محسن میردامادی، آخرین دبیرکل حزب مشارکت -که پدر حزب اتحاد محسوب می‌شود- با انتشار متن تندی در رسانه‌های این حزب به اظهارات کرباسچی واکنش نشان داد. میردامادی در این یادداشت، کرباسچی را به کینه شخصی از نجفی متهم کرده و علت مخالفت کرباسچی با شهردارشدن نجفی را فقط اصرار او برای شهردارشدن محسن هاشمی دانسته است. به‌علاوه میردامادی اظهارات کرباسچی مبنی بر هشدار او درباره مسائل شخصی نجفی را تکذیب کرده است.

میردامادی نوشت: «در هیچ یک از جلساتی که بحث آقای نجفی مطرح بود آقای کرباسچی یا فرد دیگری کلمه‌ای در مورد مسائلی که اخیرا حول و حوش آقای نجفی گفته می‌شود مطرح نکرد. حتی آقای مرعشی، که آقای کرباسچی ارتباط نزدیکی با ایشان دارد و قاعدتا اگر نکته منفی در مورد آقای نجفی داشت باید حداقل به ایشان اطلاع می‌داد ، زمانی که به عنوان یکی از نامزدهای مورد نظر شورای شهر برای شهرداری تهران برنامه پیشنهادی خود را در جلسه شورا ارائه داد به دوستان شورا توصیه کرد به آقای نجفی برای مسئولیت شهرداری رای دهند...

مسلما اگر دوستان کم‌ترین اطلاعی از مسائل و ارتباطاتی که اخیرا در مورد آقای نجفی مطرح می‌شود داشتند با شهردار شدن وی مخالفت می‌کردند. با شناختی که از دوستان شورای شهر هست مسلما آنها هم همین گونه عمل می‌کردند. حال اگر آقای کرباسچی یا هر فرد طرف مشورت دیگری از این ماجرا اطلاع داشته و به گونه‌ای هشدار و اطلاعات لازم را به اعضای شورای شهر نرسانده است، کاری کمتر از خیانت به اصلاح‌طلبان نکرده است...

همانطور که ذکر شد در جلسات مذکور، آقای کرباسچی تنها مخالف َآقای نجفی بود، آن هم نه به دلیل مسائلی که امروز مطرح می‌کند بلکه به این دلیل که اصرار بر شهرداری آقای محسن هاشمی داشت. ولی آن جمع با توجه به سوابق مدیریتی، آقای نجفی را برای مدیریت شهرداری، به خصوص با توجه به مشکلات شدید مالی و فساد گسترده در آن، مناسب‌تر می‌دیدند. برخی نیز چنین تلقی داشتند که آقای کرباسچی بیش از آنکه به فکر معضلات و مشکلات شهرداری باشد به دنبال نقش و نفوذ خود در شهرداری است و برای خود نقش شهردار سایه قائل است که طبعا با شهرداری آقای نجفی نمی‌توانست حاصل شود.»

چنانکه شاهدیم هر دو طرف، اتهامات مشابهی را به یکدیگر نثار می‌کنند. هر دو طرف یکدیگر را متهم می‌کنند که به‌دنبال شهرداری بوده‌اند که از ایشان حرف‌شنوی داشته باشد، هر دو طرف یکدیگر را تکذیب می‌کنند و حالا که گند ماجرا درآمده است می‌گویند از ماجرا بی‌خبر بوده‌اند.

متاسفانه باید گفت شهر تهران با این عملکرد اصلاح‌طلبان، ۸ ماه اسیر سیاست‌بازی شد و هنوز هم اثرات آن دوران را شاهدیم.

عناوین مرتبط

۴ تیر ۱۳۹۸ماجرای پارک پلیس در منطقه تهرانپارس/ درگیری دولت و مجلس درباره حقوق کارمندان/ پیش‌بینی عباس عبدی از انتخابات مجلس
۳ تیر ۱۳۹۸مجادله روحانی و جهانگیری بر سر چه بود؟/ جنجال تازه درباره پرونده سعید طوسی/ پشت پرده سانسور سریال گاندو
۲ تیر ۱۳۹۸تکذیب درگیری لفظی روحانی با جهانگیری و قهر معاون اول/ دلیل انتقاد عجیب و کنایه آمیز داماد رئیس جمهور/ ذوالنوری چگونه به ریاست کمیسیون امنیت رسید؟
۱ تیر ۱۳۹۸دلیل حمله اصلاح‌طلبان به حسام الدین آشنا/ ادعای دیدار نمایندگان با بابک زنجانی/ آینده برجام از دیدگاه بهزاد نبوی
۲۹ خرداد ۱۳۹۸حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی شود؟
۲۸ خرداد ۱۳۹۸واکنش اصلاح‌طلبان به فراخوان قالیباف/ برکناری ۶۰ قاضی و یک پرسش از محسنی اژه‌ای/ نمره مردودی اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی
۲۷ خرداد ۱۳۹۸جوابیه علی مطهری به الف/ پیگیری قتل شیرمحمدعلی در قوه قضاییه/ انتقاد از سفر خانوادگی معاون وزیر به آمریکا در پوشش سفر کاری

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۴۳۷۷۲۲۰:۲۱:۰۲ ۱۳۹۸/۳/۱۹
قالیباف درست میگه _________________ اما منظور خانم جنیدی اینه که کلاهبرداری انتخاباتی خیانت به اعتماد مردم ننگ و جنایت نیست بلکه مشروع و اخلاقی و لازمه!! اینه ماهیت این قوم ننگ بر این تِز
ناشناس۹۴۳۷۸۲۲۰:۳۴:۲۷ ۱۳۹۸/۳/۱۹
معاون حقوقی روحانی: وعده دادن جزو طرفندهای انتخاباتی است! وزیر نیرو: چرا مردم اینقدر میخورند و میپوشند؟ توهین و گستاخی مدیران روحانی تا کی؟؟؟
خوئی۹۴۳۸۵۳۲۱:۴۶:۱۹ ۱۳۹۸/۳/۱۹
آنزمان که کلید به دست میگرفتی میدانستی اختیاراتت چقدر است. حتی اختیارات بیشتر هم گرفتی.
ناشناس۹۴۳۹۳۳۲۲:۴۲:۳۷ ۱۳۹۸/۳/۱۹
متاسفانه در مملکت ما دروغگویی نهادینه شده و بر خلاف دستورات دینی بخشی از فرهنگ ما ها شده
ناشناس۹۴۳۹۵۹۲۳:۱۲:۲۳ ۱۳۹۸/۳/۱۹
سلام هرکدام اقای جهانگیری ورود پیدا می کند آنجا مشکل دارد حمایت اقای جهانگیری از مدیر عامل بانک ملی باعث خود مختاری مدیر عامل شده من بازرس بافوق لیسانس را بازنشسته می کنند اقای مجید شهابی بازرس را با دیپلم هر سال تمدید می کنند 32سال سابقه و قانون منع به کار گیری بازنشسته در بانک ملی معنی ندارد .
ناشناس۹۴۳۹۶۹۲۳:۲۰:۰۵ ۱۳۹۸/۳/۱۹
قالیباف روحانی همشون سر و ته یک کرباسن
علی۹۴۳۹۷۰۲۳:۲۰:۴۶ ۱۳۹۸/۳/۱۹
تخلفات شهرداری قالیباف روشن شود.
رضا۹۴۳۹۷۱۲۳:۲۲:۲۷ ۱۳۹۸/۳/۱۹
قالیباف کاندیدای همیشه حاضر که با محسن رضایی رکورد شرکت در انتخابات را دارند.
مریم۹۴۳۹۷۳۲۳:۲۳:۳۴ ۱۳۹۸/۳/۱۹
قالیباف را هر جا بهش سمت بدهند بعدها تخلفات مالی پیدا خواهد شد.
یاسر۹۴۳۹۷۶۲۳:۲۴:۵۶ ۱۳۹۸/۳/۱۹
یاد حرف روحانی افتادم که گفت اگر مردانگی نکرده بودم آقای قالیباف شما الان در این جایگاه نبودید ، آیا این مردانگی است آقای روحانی
ناشناس۹۴۳۹۸۴۲۳:۴۰:۵۹ ۱۳۹۸/۳/۱۹
جناب اقاي قاليباف شما بيخودي به خودت زحمت نده ونامزدي رياست جمهوري را فراموش كن چون ديگه عدم استقبال مردم از شما بارها وبارها در انتخابات گذشته اعلام شده انشاا... كه درس عبرت شود
ناشناس۹۴۳۹۸۵۲۳:۴۱:۲۵ ۱۳۹۸/۳/۱۹
قالیباف با اشاره لاریجانی کنار رفت و در واقع به نفع روحانی کنار رفت پس بیخود منت سر کسی نذارد
ناشناس۹۴۴۰۹۳۰۱:۴۲:۲۰ ۱۳۹۸/۳/۲۰
املاک نجومی چه شد ؟
ناشناس۹۴۴۳۶۴۰۹:۰۷:۴۱ ۱۳۹۸/۳/۲۰
کرباسچی تنها اصلاح طلبی است , که تنها ماندن نجفی را , دوست دارد.
ناشناس۹۴۴۴۶۷۰۹:۵۶:۴۲ ۱۳۹۸/۳/۲۰
جواب محسن میردامادی به کرباسچی , مناسب بود: شادمانه به نجفی که زمین خورده , لگد می زنی .
اعتمادیان ( اصلاح طلب)۹۴۴۴۷۰۰۹:۵۸:۵۷ ۱۳۹۸/۳/۲۰
صدا وسیما هم از ماجرای اخلاقی نجفی خبر داشته است , به همین علت در زمان شهرداری ایشان را ممنوع التصویر کرده بود !
ناشناس۹۴۴۴۹۱۱۰:۱۰:۱۲ ۱۳۹۸/۳/۲۰
معلوم شد 4 درصد و 96 درصد درست بود . 96 درصد مردم بر اثر سیاست های غلط و فریبکارانه دولت تدبیر و امید دارن زیر پای 4 درصد بقیه له میشند . تو درست میگفتی سردار
خراسانی۹۴۴۵۴۰۱۰:۳۴:۴۴ ۱۳۹۸/۳/۲۰
آقای کرباسچی به فرض که اعضای شورای شهر تهران از همسر دومی آقای نجفی اطلاع داشته اند , ولی از نقش پرستو بودنش که هیچکدام حتی خود نجفی هم پیش بینی نکرده بودند.

پربحث‌های امروز

 1. در حاشیه انتشار عکس گلزار با پوشش نامناسب

 2. راز بوسه آن روز سردار سلیمانی

 3. یک ورزشکار دیگر به ایران بازنگشت

 4. ۱۸ تیر ماه پایان مهلت ایران به اروپا

 5. عوارض«مالْچ‌ْپاشی» بر محیط‌زیست خوزستان  

 6. جزئیات حادثه در زندان فشافویه/ قتل علیرضا شیرمحمدعلی در ۹۰ ثانیه

 7. کسانی که به سازش گرایش دارند بدانند  

 8. کارمندان صاحب خانه می‌شوند؟

 9. درباره #امیر_جعفری

 10. طرح ترافیک جدید پنجشنبه‌ها هم اجرا می‌شود

 11. تظاهرات مردم هند در محکومیت سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه ایران

 12. درباره برخورد پلیس با دختری در پارک تهرانپارس/ کاهش تنش، وظیفه پلیس آموزش دیده

 13. نخست‌وزیر ژاپن: سفر به ایران برای صلح و امنیت بود/ حمله به ۲ نفتکش را تهدیدی جدی می‌دانیم

 14. نقش‌های منطقه‌ای ترامپ علیه ایران

 15. وزیر دفاع آتی آمریکا کیست و انتصابش چه معنایی برای ایران دارد؟

 16. یک نماینده مجلس درگذشت

 17. فرمانده هوافضای سپاه: آمریکا و هیچ کشور دیگری جسارت تجاوز به خاک ایران را ندارد

 18. سخنگوی قوه قضائیه خبر داد: تعیین زمان دادگاه «نجفی» تا ۲ روز آینده

 19. ایران از اوپک می‌رود؟

 20. دست وزارت دفاع و سپاه را می‌بوسم

 21. آقای مکرون! شما «مجرم» هستید نه «دلسوز»

 22. تضاهرات مردم دهلی‌نو در حمایت از ایران   

 23. واکنش «ذوالنور» به تحریم «ظریف»

 24. تازه‌ترین قیمت خودروهای وارداتی  

 25. وعده دوباره موگرینی برای راه‌اندازی اینستکس

پربحث‌های دیروز

 1. برخورد با ماموری که با دختر جوان در تهرانپارس درگیر شد

 2. بازداشت و عزل دو مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس + جزئیات ماجرا

 3. دنیای امروز دنیای موشک‌هاست

 4. یک مقام عالی‌رتبه در وزارت خارجه به الف خبر داد: اگر ظریف تحریم شود، دیگر ویزا نخواهد گرفت/ ظریف در خارج از کشور حتی یک حساب بانکی و یک وجب ملک ندارند

 5. برای مقابله با هوسرانی مردها چه باید کرد

 6. عربده‌کشی توئیتری ترامپ علیه ایران

 7. نباید در زندگی خصوصی مردم مداخله کرد/ کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده/ دست سپاه را می‌بوسم/ قرارداد می‌بستیم، ایراد می‌گرفتند و وقتی قرارداد به هم می‌خورد باز غُر می‌زدند!

 8. بولتون: ایران از حد تعیین شده غنی‌سازی عبور کند تمام گزینه‌ها روی میز خواهد بود

 9. نمایندگانی که خواستار مسکوت ماندن طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان شدند + اسامی

 10. سخنی با رئیس جدید قوه قضائیه

 11. جزئیات تحریم‌های جدید آمریکا/اقدمات «عجیب و غریب» ترامپ برای شکستن مقاومت ایران

 12. برخورد با مأموران ناجا در ماجرای تهرانپارس در پی دریافت گزارش جدید متوقف شد

 13. روسیه چطور پول نفت ایران را می‌دهد؟

 14. ترامپ: ایرانی‌ها باید با ما صحبت کنند/نیازی به جنگ نداریم

 15. جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی  

 16. رئیس قوه‌قضاییه با مترو به محل کار خود رفت/ عکس  

 17. ماجرای پارک پلیس در منطقه تهرانپارس/ درگیری دولت و مجلس درباره حقوق کارمندان/ پیش‌بینی عباس عبدی از انتخابات مجلس

 18. سه اتفاق دور از انتظار که آمریکا را عقب راند

 19. پروژه نفوذ در شهرداری تهران/ ماجرای لیست 170 نفره ای که نجفی قرار بود استخدام کند

 20. چه کسی مخالف حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است؛ سود ۴۰۰درصدی آن به جیب چه افرادی می‌رود؟/ سه اشکال اساسی توزیع ارز ترجیحی/ چرا دولت کوپن الکترونیکی را اجرا نمی‌کند؟

 21. پرش شیطان از روی نوزادان  

 22. لیست اموال خود را اعلام کنید اما ما را مسخره نکنید!

 23. عارف و سلحشوری در حال تماشای فیلم جنجالی  

 24. راضیه شیرمحمدی مدال آور پارالمپیک لندن درگذشت  

 25. روحانی در تماس تلفنی ماکرون: آمریکا به تجاوز‌گری ادامه دهد نیروهای مسلح ایران با آنها برخورد قاطع خواهند کرد

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ: حمله به ۳ سایت ایران در دستورکار بود/ ۱۰ دقیقه پیش از حمله آن را متوقف کردم

 2. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 3. موشک فوق افسانه‌ای ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی

 4. برخورد با ماموری که با دختر جوان در تهرانپارس درگیر شد

 5. بازداشت و عزل دو مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس + جزئیات ماجرا

 6. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 7. سرنگونی پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» در هرمزگان/ پرواز RQ-۴ از پایگاه آمریکایی در جنوب خلیج فارس/ سنتکام با صدور بیانیه‌ای رسما تایید کرد+واکنش ترامپ

 8. تلاش خانواده نجفی برای گرفتن رضایت/ خانواده استاد: فقط قصاص/ نجفی خطاب به مادر میترا: دخترتان امانت بود اما امانتدار خوبی نبودم

 9. روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

 10. هزينه‌هاي يك دروغ!

 11. دنیای امروز دنیای موشک‌هاست

 12. یک مقام عالی‌رتبه در وزارت خارجه به الف خبر داد: اگر ظریف تحریم شود، دیگر ویزا نخواهد گرفت/ ظریف در خارج از کشور حتی یک حساب بانکی و یک وجب ملک ندارند

 13. سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در سواحل هرمزگان

 14. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 15. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 16. فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد  

 17. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 18. پیام سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران

 19. ترامپ: آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران هستم

 20. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 21. توکلی: روحانی فرافکنی می‌کند؛ عامل نابسامانی اقتصادی داخلی است/ FATF با برخی اصول قانون اساسی مغایرت دارد

 22. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 23. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 24. واکنش زنگنه به سعید جلیلی/ در حضور سران قوا مناظره کنیم

 25. دادستان کل کشور: هر کسی نمی‌تواند بگوید هر جور دلم می‌خواهد می‌پوشم/ پشت فرمان و داخل اتومبیل را حریم خصوصی نمی‌دانیم

پربحث‌های اخیر

 1. یک مقام عالی‌رتبه در وزارت خارجه به الف خبر داد: اگر ظریف تحریم شود، دیگر ویزا نخواهد گرفت/ ظریف در خارج از کشور حتی یک حساب بانکی و یک وجب ملک ندارند

 2. راز بوسه آن روز سردار سلیمانی

 3. ماجرای پارک پلیس در منطقه تهرانپارس/ درگیری دولت و مجلس درباره حقوق کارمندان/ پیش‌بینی عباس عبدی از انتخابات مجلس

 4. ۱۸ تیر ماه پایان مهلت ایران به اروپا

 5. روحانی در تماس تلفنی ماکرون: آمریکا به تجاوز‌گری ادامه دهد نیروهای مسلح ایران با آنها برخورد قاطع خواهند کرد

 6. یک نماینده مجلس درگذشت

 7. فرمانده هوافضای سپاه: آمریکا و هیچ کشور دیگری جسارت تجاوز به خاک ایران را ندارد

 8. توکلی: وضعیت خوب نیست ولی بن‌بستی در ایران نداریم/ اشرار یقه‌سفید امروز پست و منصب دارند

 9. دست وزارت دفاع و سپاه را می‌بوسم

 10. واکنش «ذوالنور» به تحریم «ظریف»

 11. نماینده مجلس: وزارت اطلاعات دست‌های آلوده‌‌ در تخصیص ارز ۴۲۰۰ را شناسایی کند

 12. واکنش وزیر کشور به موضوع درگیری تهرانپارس

 13. نازِ جهانگیری؛ نیاز اصلاح‌طلبان

 14. ربیعی: صداوسیما درباره "گاندو" همه‌چیز را پخش کند/ روحانی درباره اتفاق تهرانپارس با وزیر کشور صحبت کردند

 15. سخنگوی سازمان انرژی اتمی: فردا؛ پایان مهلت سازمان انرژی اتمی به اروپا

 16. پیام تسلیت لاریجانی در پی درگذشت نماینده نطنز + جزئیات مراسم تشییع

 17. رئیس و کارکنان قوه‌قضاییه با رهبر انقلاب دیدار می‌کنند

 18. رضایی: لوایح مرتبط با FATF در مجمع تشخیص در حال بررسی است

 19. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 20. دادستان کل کشور: احیای حقوق عامه از وظایف دستگاه قضا/مردم مطالبه گری کنند

 21. نشست کمیسیون امنیت مجلس با سردار حاجی‌زاده

 22. دستگیری 5 نفر از عاملان انفجار شی صوتی در زاهدان

 23. سخنگوی دولت: امضای تحریم رهبری توهین به یک ملت است

 24. امکان انتقال مجمع عمومی سازمان ملل به ژنو در صورت تحریم ظریف

 25. دانشکده پهپاد نیروی هوایی ارتش افتتاح شد

پربحث‌های دیروز

 1. دنیای امروز دنیای موشک‌هاست

 2. یک مقام عالی‌رتبه در وزارت خارجه به الف خبر داد: اگر ظریف تحریم شود، دیگر ویزا نخواهد گرفت/ ظریف در خارج از کشور حتی یک حساب بانکی و یک وجب ملک ندارند

 3. نباید در زندگی خصوصی مردم مداخله کرد/ کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده/ دست سپاه را می‌بوسم/ قرارداد می‌بستیم، ایراد می‌گرفتند و وقتی قرارداد به هم می‌خورد باز غُر می‌زدند!

 4. نمایندگانی که خواستار مسکوت ماندن طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان شدند + اسامی

 5. جزئیات تحریم‌های جدید آمریکا/اقدمات «عجیب و غریب» ترامپ برای شکستن مقاومت ایران

 6. ماجرای پارک پلیس در منطقه تهرانپارس/ درگیری دولت و مجلس درباره حقوق کارمندان/ پیش‌بینی عباس عبدی از انتخابات مجلس

 7. پروژه نفوذ در شهرداری تهران/ ماجرای لیست 170 نفره ای که نجفی قرار بود استخدام کند

 8. لیست اموال خود را اعلام کنید اما ما را مسخره نکنید!

 9. روحانی در تماس تلفنی ماکرون: آمریکا به تجاوز‌گری ادامه دهد نیروهای مسلح ایران با آنها برخورد قاطع خواهند کرد

 10. درگیری لفظی شدید «لاریجانی» با «حاجی دلیگانی» در صحن مجلس

 11. سوال از وزیر کشور در پی برخورد پلیس با یک دختر

 12. روحانی: پرونده الکترونیک سلامت یکی از قول‌های دولت است/ امروز شاهد تحقق یکی از آرزوهای دیرینه‌ام هستم

 13. واکنش سخنگوی وزارت خارجه به تحریم رهبر انقلاب و ظریف از سوی آمریکا

 14. دادستان کل کشور: احیای حقوق عامه از وظایف دستگاه قضا/مردم مطالبه گری کنند

 15. نشست کمیسیون امنیت مجلس با سردار حاجی‌زاده

 16. دستگیری 5 نفر از عاملان انفجار شی صوتی در زاهدان

 17. سخنگوی دولت: امضای تحریم رهبری توهین به یک ملت است

 18. امکان انتقال مجمع عمومی سازمان ملل به ژنو در صورت تحریم ظریف

 19. دانشکده پهپاد نیروی هوایی ارتش افتتاح شد

 20. واکنش وزارت اطلاعات به نفوذ در نفت:‌ محتوای پرونده‌های امنیتی در اختیار مراجع قضایی قرار می‌گیرد

 21. روانچی: ایران قطعا به هر حمله آمریکا جواب خواهد داد

 22. رئیس جمهور پس از ۴ ماه در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور یافت  

 23. شمخانی: گام دوم کاهش تعهدات از ۱۶تیر آغاز می‌شود

 24. مادر شیرمحمدعلی‌: چرا پسرم باید سلاخی شود؟/ دست‌های پشت پرده را می‌خواهم

 25. کدخدایی: نظارت مردم بر انتخابات از افتخارات نظام است

پربحث‌های هفته

 1. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 2. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 3. سرنگونی پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» در هرمزگان/ پرواز RQ-۴ از پایگاه آمریکایی در جنوب خلیج فارس/ سنتکام با صدور بیانیه‌ای رسما تایید کرد+واکنش ترامپ

 4. روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

 5. هزينه‌هاي يك دروغ!

 6. دنیای امروز دنیای موشک‌هاست

 7. یک مقام عالی‌رتبه در وزارت خارجه به الف خبر داد: اگر ظریف تحریم شود، دیگر ویزا نخواهد گرفت/ ظریف در خارج از کشور حتی یک حساب بانکی و یک وجب ملک ندارند

 8. سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در سواحل هرمزگان

 9. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 10. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 11. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 12. توکلی: روحانی فرافکنی می‌کند؛ عامل نابسامانی اقتصادی داخلی است/ FATF با برخی اصول قانون اساسی مغایرت دارد

 13. واکنش زنگنه به سعید جلیلی/ در حضور سران قوا مناظره کنیم

 14. مجادله روحانی و جهانگیری بر سر چه بود؟/ جنجال تازه درباره پرونده سعید طوسی/ پشت پرده سانسور سریال گاندو

 15. مشخصات و تصاویر پهپاد جاسوسی آمریکا که سپاه سرنگون کرد+ عکس

 16. مواضع انتخاباتی آیت‌الله مصباح در دیدار با اعضای حزب پایداری

 17. نباید در زندگی خصوصی مردم مداخله کرد/ کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده/ دست سپاه را می‌بوسم/ قرارداد می‌بستیم، ایراد می‌گرفتند و وقتی قرارداد به هم می‌خورد باز غُر می‌زدند!

 18. حاجی‌زاده: هواپیمای جاسوسی دیگری را که ۳۵ سرنشین داشت، ‌منهدم نکردیم

 19. حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی شود؟

 20. نمایندگانی که خواستار مسکوت ماندن طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان شدند + اسامی

 21. چرا FATF منتظر می‌ماند؟

 22. اعضای باند نفوذی در وزارت نفت دستگیر شدند

 23. اصل ۴۲ و ۴۹ قانون اساسی پس از ۴۰ سال اجرایی خواهد شد؟/ طرح اعاده اموال نامشروع و رسیدگی به دارایی مقامات و مسئولان؛ دو بال برای مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت

 24. پاسخ جلیلی به زنگنه: چرا باید وزیر نفت از پاسخ به آمریکا برآشفته شود؟!

 25. جزئیات تحریم‌های جدید آمریکا/اقدمات «عجیب و غریب» ترامپ برای شکستن مقاومت ایران

آخرین عناوین