درسی که فدراسیون جهانی والیبال با مجازات کوبیاک به ورزش ایران داد/ مثل بخاری «داغ» باشید!

گروه ورزشی الف،   3980319006 ۳ نظر، ۱ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

حکم جالب فدراسیون جهانی والیبال در قبال کوبیاک, بهانه‌ای شد تا گریزی به ناکارآمدی احکام انضباطی صادر شده در تخلفات ورزش ایران و به ویژه فوتبال بیندازیم.

تسنیم نوشت: «کوبیاک محکوم به عذرخواهی از مردم ایران شد.» تیتر کوتاه اما گویای خیلی از مسائل است. مثلاً اینکه فدراسیون جهانی والیبال در قبال هرگونه بی‌انضباطی, پاسخ محکمی خواهد داشت, یا اینکه این فدراسیون با هیچ بازیکنی شوخی ندارد؛ حتی ستاره لهستان, همچنین اینکه فدراسیون جهانی برای حفظ آرامش در والیبال برابر هر تنش, درگیری یا بی‌نظمی, اقدامی سریع, محکم و کارساز خواهد داشت.

فدراسیون جهانی, میشل کوبیاک را به شش جلسه محرومیت و عذرخواهی از مردم ایران محکوم کرد, چون این بازیکن اظهاراتی نژادپرستانه و ضد ایرانی‌ به زبان آورده بود. کوبیاک باید عذرخواهی و محرومیتش را طی کند چون خارج از خط مشی ورزش صحبت کرده است. کوبیاک باید عذرخواهی کند چون باعث رنجش مردم ایران و البته اهالی والیبال شده است.

برخورد FIVB، قاطع و سریع است, چون مسئولانش فارغ از هر نگاه سیاسی‌ که ممکن است برای خود داشته باشند, می‌خواهند والیبال مسیر ورزشی‌اش را طی کند و برای تحقق این هدف هر مانعی را از سد راه برخواهند داشت. همانقدر که صحبت‌های یک بازیکن والیبال با رسانه محلی گستاخانه بوده, برخورد بالاترین نهاد مدیریتی و نظارتی والیبال محکم و اساسی بوده  است. کوبیاک حالا باید در دیدار ایران و لهستان در هفته سوم لیگ والیبال ملت‌ها که به میزبانی ارومیه برگزار می‌شود, پیام عذرخواهی‌اش را به گوش مردم ایران برساند.

حکم FIVB در کنار محرومیت شش جلسه‌ای, بازیکن لهستانی را به یک نحوه دیگر نیز مجازات می‌کند. اینکه  پیام عذرخواهی‌ بازیکن خاطی باید پیش از بازی تیم کشورش مقابل ایران, آن هم در خاکِ ایران خوانده شود, چند پیام مثبت و کارساز می‌تواند داشته باشد. اول اینکه این بازیکن با عذرخواهی‌ به نوعی تاثیر صحبت‌های قبلی خود را در اذهان پاک می‌کند و دوم متوجه اشتباهش می‌شود که دیگر نباید خارج از مباحث والیبال و ورزش به مردم کشور دیگری توهین کند. تاثیر مثبت دیگر این حکم این است که کوبیاک با عذرخواهی به نوعی از مردم ایران دلجویی می‌کند و این می‌تواند عامل بازدارنده‌ای برای افرایش تنش‌های احتمالی در آینده باشد. در واقع کوبیاک مجبور به انجام کاری شده که از آن فراری است.

نحوه برخورد با تخلفات انضباطی همیشه مهم بوده, از این حیث که جریمه‌ها و محکومیت‌ها باید مفید, موثر و کاهش بی انضباطی‌ها را در پی داشته باشد. حکم فدراسیون جهانی والیبال برای کوبیاک جالب و قابل توجه است و برای همین این حکم بازتاب رسانه‌ای زیادی داشته است. حکم محکومیت کاپیتان لهستان می‌تواند الگوی خوبی برای برخورد‌های انضباطی در ورزش باشد, مخصوصاً در ورزش ایران و فوتبالش که این روز‌ها درگیر تکثیر انواع ویروس‌های هنجارشکن از سمت بازیکنان, مدیران, هواداران و دیگر عوامل شده است.

اخیراً در فوتبال ایران انواع و اقسام بی‌نظمی را شاهد بوده‌ایم. از اظهارات غیر واقع و تنش‌زا بازیکنان, مربیان و مدیران گرفته تا تهمت و دروغ و حتی تهدید. این در حالی است که اوضاع روی سکو‌های ورزشگاه‌ها نیز وخیم شده است. از شکستن صندلی و  پرتاب سنگ و فحاشی و تا شکستن سر و کور شدن چشم و درگیری! برای همه این تخلفات البته احکامی صادر شده که با توجه به تکرار و افزایش حجم بی‌نظمی‌ها می‌توان به این نکته پی برد که این برخورد و مجازات‌ها به هیچ وجه موثر نبوده و نتوانسته فوتبال را به مسیر و رسالت اصلی‌اش که انجام یک مسابقه با هیجانِ جوانمرادنه و پرورش روح پهلوانی توام با نشاط است, قرار دهد. به طور کلی می‌توانیم بگویم که فوتبال ما در برخورد‌های انضباطی خود, درگیر نوعی «عقب‌ماندگی» بوده و هست که ما امروز شاهد این حجم از هنجارشکنی و حادثه در استادیوم‌ها هستیم. نه تنها در فوتبال که در بسیاری از رشته‌های ورزشی با این نوع عقب‌ماندگی در برخوردها مواجه هستیم و این درد در تمام رشته‌ها دیده می‌شود.

در صدور احکام انضباطی ورزش ایران, نیاز به این تفکر شدیداً احساس می‌شود که برای برخورد با خاطیان و هنجارشکنان, به جای مجازات, هدف باید «اصلاح رفتار» باشد. این یعنی احکام به جای جزایی بودن که محرومیت و جریمه را در پی دارد, باید بیشتر جنبه ارشادی داشته باشد تا اثرپذیری بهتری برای مبارزه با بی انضباطی و عدم تکرار تخلفات به وجود بیاید, مانند همین حکم فدراسیون جهانی والیبال که می‌تواند عامل بازدارنده‌ خوبی برای جلوگیری از تکرار تخلفات اینچنینی از سوی ورزشکاران دیگر باشد. این یعنی والیبالیست‌های دیگر می‌دانند که اگر به هر دلیلی مردم و فرهنگ یک کشور را مورد حمله قرار دهند, باید با ابراز پشیمانی خودشان را کوچک و در سالن مسابقه از مردم آن کشور عذرخواهی کنند.

به طور کلی در بحث مدیریت سازمانی,‌ سیستم انضباطی به یک بخاری داغ تشبیه می شود و زمانی موثر خواهد بود که خصوصیات بخاری داغ را داشته باشد. در وهله نخست برخورد باید آزار دهندگی لازم را داشته باشد, همانطور که دست زدن به بخاری داغ، آزاردهنده و دردناک است، اقدام انضباطی نیز باید برای فرد یا افراد خاطی آزاردهنده و ناخوشایند باشد تا از تکرار جلوگیری کند, دقیقاً مانند عذرخواهی کردن کوبیاک که می‌تواند برای او بسیار ناخوشایند باشد, چون خلاف میل باطنی‌اش انجام می‌شود.

مورد دوم فوریت زمانی در برخورد است که باید لحاظ شود. زمانی که از فرد, افراد یا باشگاهی خطایی سر می‌زند باید برخورد و مجازات مانند لمس کردن بخاری خیلی سریع و بلافاصله دست متخلف را بسوزاند, موردی که در صدور احکام انضباطی ورزش ایران -به خصوص در فوتبال- رعایت نمی‌شود. معمولاً روند رسیدگی به تخلفات زمان‌بر است و همین عامل باعث می‌شود زمانی حکم و محکومیت صادر شود که آتشِ داغ این بخاری با گذر زمان سرد شده و دیگر حکم صادر شده نمی‌تواند اثرگذاری لازم را داشته باشد.

«دست زدن به بخاری داغ، دست همه را می‌سوزاند.» این یعنی اجرای عدالت که باید در صدور احکام انضباطی رعایت شود, (همانطور که فدراسیون جهانی در صدور حکم کوبیاک, جایگاه و ستاره بودن این بازیکن را لحاظ نکرده و به شدت با او برخورد کرده است). اگر در اجرای قوانین و مقررات انضباطی بین باشگاه‌ها و افراد تبعیض وجود داشته باشد نه تنها این قوانین تاثیر و اعتبار خود را از دست خواهد داد بلکه اصولاً لیاقت و کاردانی نهاد برخوردکننده را نیز زیر سؤال خواهد برد.

با همه این اوصاف به نظر می‌رسد فوتبال و در مجموع ورزش ما برای اینکه حال و روز بهتری حداقل از لحاظ حرفه‌ای و اخلاقی داشته باشد, باید در نحوه رسیدگی و برخورد با متخلفانش شیوه‌های جدید و متفاوتی را پیاده کند. شیوه‌هایی که مثل یک بخاری داغ دست مقصران را می‌سوزاند و مانند یک مرهم زخم‌‌های غیر اخلاقی فوتبال و ورزش را التیام می‌بخشد. شیوه‌هایی که در آنها خبری از مصلحت‌اندیشی، فشارهای برخی نمایندگان مجلس و مسئولان و تحت فشار قرار گرفتن مسئولان کمیته‌های انضباطی نیست و همه چیز سر جایش قرار دارد. در این صورت است که می‌توان به اصلاح امور امیدوار بود اما تا وقتی که فشارها و مصلحت‌اندیشی‌ها و نادیده گرفتن قانون و اصول حرفه‌ای در برخوردها وجود دارد،  شرایط همین است که امروز با آن مواجه هستیم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۴۱۹۸۹۰۸:۵۴:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۱۹
خیلی ذوق نکنید یک روز هم نوبت ما میشه
ایرانی۹۴۲۰۲۸۰۹:۲۲:۲۵ ۱۳۹۸/۳/۱۹
در ورزش ایران حتما بایدچندین نفرکشته بشوندتامسئولان به خودشان بیایند.
م۹۴۲۱۵۸۱۰:۱۷:۵۵ ۱۳۹۸/۳/۱۹
فدراسیون ایران باید از فدراسیون جهانی تشکر کند نه بخاطر تنبیه کوبیاک فقط بخاطر استقلال و تصمیم گیری سریع و مناسب از امروز در والیبال همه درست رفتار میکنند

پربحث‌های اخیر

 1. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 2. جدیدترین صحنه‌سازی آمریکا علیه ایران در حادثه نفتکش‌ها

 3. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 4. ناگفته‌های مداح مشهور از نوحه جنجالی‌اش/ خانمی در کانادا آغازگر این ماجرا بود

 5. پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

 6. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 7. تاج: لیگ برتر را برگزار نمی‎‌کنیم

 8. آلمان به پیروی از آمریکا ایران را در حادثه دریای عمان متهم کرد

 9. تهدید نماینده آمل در صورت واردات برنج در فصل برداشت/با وزرا بی حساب و کتاب نمی مانیم

 10. حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی شود؟

 11. دادستان: مردم از قوه قضائیه انتظار اجرای عدالت دارند/ از ماه آینده شاهد تحولات بزرگی در فضای مجازی خواهیم بود

 12. سازمان امور مالیاتی: فقط خریداران سکه از بانک مرکزی مالیات می‌دهند

 13. لوازم خانگی ایرانی جایگزین کره‌ای‌ها می‌شود

 14. سخنان مادر و وکیل علیرضا شیرمحمدعلی درباره مرگ این زندانی

 15. اسلامی خبر داد: طرح دولت برای خانه‌دار کردن کارمندان جوان

 16. افزایش چراغ خاموش قیمت فرآوده‌های لبنی/ تولیدکنندگان باز گران کردند

 17. «همسرکُشی» و «آقازاده‌ها» حال مردم را بد می‌کنند یا امر به معروف؟

 18. ترامپ: می‌دانم حملات ۱۱ سپتامبر کار چه کسی بود/حضور نظامی در خاورمیانه وحشتناک بود

 19. احتمال سفر وزرای خارجه سه کشور اروپایی به ایران برای نجات برجام

 20. چین: روابط تجاری معمول ما با ایران نباید مخدوش شود

 21. روحانی: توقف برخی اقدامات در برجام، حداقل اقدام است/ توسعه روابط بانکی با دنیا بدون تصویب دو لایحه‌ در مجمع تشخیص، حاصل نمی‌شود/ دعوت به مذاکره با اعمال فشار به معنای تسلیم است

 22. تغییر نام یکی از خیابان‌های تهران به نام مرحوم حجازی

 23. هینن: مردم ایران فوق‌العاده بودند/ اعتراضم به ناامنی بود

 24. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 25. آیت‌الله رئیسی: همه دستگاه‌ها در کشور ماموریت پیشگیری از وقوع جرم را برعهده دارند

پربحث‌های دیروز

 1. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 2. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 3. جدیدترین صحنه‌سازی آمریکا علیه ایران در حادثه نفتکش‌ها

 4. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 5. ناگفته‌های مداح مشهور از نوحه جنجالی‌اش/ خانمی در کانادا آغازگر این ماجرا بود

 6. پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

 7. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 8. قراردادهای مالی خانگی را ثبت کنید تا جرائم کمتر شود

 9. تاج: لیگ برتر را برگزار نمی‎‌کنیم

 10. آلمان به پیروی از آمریکا ایران را در حادثه دریای عمان متهم کرد

 11. ترامپ: ببینیم درباره ایران چه پیش می‌آید

 12. چرا عقب‌نشینی؟ چرخش موضع بن‌سلمان مقابل ایران؛ از ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹

 13. تهدید نماینده آمل در صورت واردات برنج در فصل برداشت/با وزرا بی حساب و کتاب نمی مانیم

 14. حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی شود؟

 15. ابهام جدید در ماجرای افزایش حقوق ۹۸/ تایید مصوبه دولت از طرف هیئت تطبیق قوانین مجلس

 16. دادستان: مردم از قوه قضائیه انتظار اجرای عدالت دارند/ از ماه آینده شاهد تحولات بزرگی در فضای مجازی خواهیم بود

 17. سازمان امور مالیاتی: فقط خریداران سکه از بانک مرکزی مالیات می‌دهند

 18. لوازم خانگی ایرانی جایگزین کره‌ای‌ها می‌شود

 19. سخنان مادر و وکیل علیرضا شیرمحمدعلی درباره مرگ این زندانی

 20. اسلامی خبر داد: طرح دولت برای خانه‌دار کردن کارمندان جوان

 21. افزایش چراغ خاموش قیمت فرآوده‌های لبنی/ تولیدکنندگان باز گران کردند

 22. «همسرکُشی» و «آقازاده‌ها» حال مردم را بد می‌کنند یا امر به معروف؟

 23. ترامپ: می‌دانم حملات ۱۱ سپتامبر کار چه کسی بود/حضور نظامی در خاورمیانه وحشتناک بود

 24. احتمال سفر وزرای خارجه سه کشور اروپایی به ایران برای نجات برجام

 25. پرواز مخترع سوئیسی با «جت بال» برفراز کوه‌های شرق ایتالیا  

پربحث‌های هفته

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 4. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 5. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 6. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 7. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 8. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 9. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 10. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 11. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 12. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 13. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 14. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 15. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 16. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 17. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 18. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 19. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

 20. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 21. اقدام جالب شهردار ارومیه/ لهستانی ها شهروند افتخاری شدند!+ عکس

 22. حضور بانوان در تماشای مسابقات والیبال ایران و کانادا  

 23. اعتراف صادقانه وزیر صنعت؛ حتی در پراید و سمند هم کامل خودکفا نیستیم

 24. محمد مُرسی رئیس جمهور برکنارشده مصر فوت کرد

 25. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

پربحث‌های اخیر

 1. تاج: لیگ برتر را برگزار نمی‎‌کنیم

 2. تغییر نام یکی از خیابان‌های تهران به نام مرحوم حجازی

 3. هینن: مردم ایران فوق‌العاده بودند/ اعتراضم به ناامنی بود

 4. هواداران پرسپولیس دوباره مقابل باشگاه تجمع کردند+ عکس

 5. استراماچونی وارد تهران شد+فیلم  

 6. بن سلمان: دایه‌ام یک یهودی اوانجلیست بود  

 7. واکنش تند هواداران پرسپولیس به صحبت‌های تکراری عرب/ برانکو هم طلبش را می‌خواست و هم پیش‌قراردادش را

 8. حمیداوی: امکان ندارد گل‌محمدی را به پرسپولیس بدهیم/قرارداد او هیچ بندی برای جدایی ندارد

 9. دنیزلی: بازیکن مصدوم به درد من نمی‌خورد

 10. نبی: هیأت مدیره اختیار برای جذب سرمربی پرسپولیس را به مدیرعامل داده است

 11. وریا غفوری سرانجام با استقلال به توافق رسید

 12. مربی سابق سرپرست تیم تراکتور سازی شد

 13. حمله تند تاج به یک نماینده مجلس؛ نمی‌دانم قاضی‌زاده حلال و حرام را می‌داند یا نه!

 14. نیمکت تیم ملی اسپانیا به انریکه هم وفا نکرد

 15. مدیر حقوقی پرسپولیس: قطعا از الاهلی شکایت می‌کنیم

 16. سرمربی پرسپولیس مشخص شد

 17. ایسما طلبش از استقلال را بخشید

 18. سهراب مرادی مسابقات المپیک را از دست داد؟

 19. اولین واکنش استراماچونی به حضور در استقلال

 20. بالاخره یک خبر خوب به پرسپولیسی‌ها رسید

 21. برانکو از مذاکره‌اش با تراکتورسازی، سایپا و پیکان پرده برداشت

 22. واکنش برانکو به شکایت از باشگاه پرسپولیس

 23. پرداخت کمک هزینه به ورزشکارانی که سهمیه المپیک بگیرند

 24. تاج: چالش در فوتبال در تمام دنیاست

 25. اسپانسر سابق بارسا، حامی مالی تیم ملی؟

پربحث‌های دیروز

 1. تاج: لیگ برتر را برگزار نمی‎‌کنیم

 2. تغییر نام یکی از خیابان‌های تهران به نام مرحوم حجازی

 3. هینن: مردم ایران فوق‌العاده بودند/ اعتراضم به ناامنی بود

 4. بازتاب گسترده حضور برانکو در الاهلی در رسانه‌های عرب زبان+ تصاویر

 5. هواداران پرسپولیس دوباره مقابل باشگاه تجمع کردند+ عکس

 6. حسینی: پرسپولیس وضعیت نامشخصی دارد/ با همه قوا در کنار هواداران هستیم

 7. کاشانی: واقعا برانکو را دوست داشتم/ پاداش نگرفتم، میناوند دروغ می‌گوید

 8. برانکو ایوانکوویچ سرمربی الاهلی عربستان شد

 9. استراماچونی وارد تهران شد+فیلم  

 10. بن سلمان: دایه‌ام یک یهودی اوانجلیست بود  

 11. واکنش تند هواداران پرسپولیس به صحبت‌های تکراری عرب/ برانکو هم طلبش را می‌خواست و هم پیش‌قراردادش را

 12. حمیداوی: امکان ندارد گل‌محمدی را به پرسپولیس بدهیم/قرارداد او هیچ بندی برای جدایی ندارد

 13. وریا غفوری سرانجام با استقلال به توافق رسید

 14. مربی سابق سرپرست تیم تراکتور سازی شد

 15. حمله تند تاج به یک نماینده مجلس؛ نمی‌دانم قاضی‌زاده حلال و حرام را می‌داند یا نه!

 16. نیمکت تیم ملی اسپانیا به انریکه هم وفا نکرد

 17. مدیر حقوقی پرسپولیس: قطعا از الاهلی شکایت می‌کنیم

 18. سرمربی پرسپولیس مشخص شد

 19. ایسما طلبش از استقلال را بخشید

 20. سهراب مرادی مسابقات المپیک را از دست داد؟

 21. اولین واکنش استراماچونی به حضور در استقلال

 22. بالاخره یک خبر خوب به پرسپولیسی‌ها رسید

 23. برانکو از مذاکره‌اش با تراکتورسازی، سایپا و پیکان پرده برداشت

 24. واکنش برانکو به شکایت از باشگاه پرسپولیس

 25. پرداخت کمک هزینه به ورزشکارانی که سهمیه المپیک بگیرند

پربحث‌های هفته

 1. اقدام جالب شهردار ارومیه/ لهستانی ها شهروند افتخاری شدند!+ عکس

 2. واکنش سرخپوشان به خبر جدایی برانکو از پرسپولیس

 3. تاج: لیگ برتر را برگزار نمی‎‌کنیم

 4. سعید معروف مصدوم شد

 5. شکست آرژانتین پس از ۴۰ سال توسط تیم کی‌روش

 6. مبلغ قرارداد برانکو با الاهلی عربستان فاش شد

 7. بیت‌المال در خدمت بازنشستگان!/ بازنشسته‌ها دل نمی‌کَنند

 8. تغییر نام یکی از خیابان‌های تهران به نام مرحوم حجازی

 9. هینن: مردم ایران فوق‌العاده بودند/ اعتراضم به ناامنی بود

 10. بازتاب گسترده حضور برانکو در الاهلی در رسانه‌های عرب زبان+ تصاویر

 11. پیشنهاد عجیب تراکتورسازی به ۳ بازیکن سرباز ذوب‌آهن!

 12. ایران 3 – روسیه صفر؛ تسخیر صدر با شکار خرس‌ها/ هت تریک در سرزمین دورناها

 13. نامه جدایی برانکو به پرسپولیس رسید

 14. صحبت‌های تند نماینده مجلس خطاب به مهدی تاج: کاش نیم ساعت روی حرفت می‌ماندی

 15. نامه عذرخواهی فدراسیون والیبال به خاطر رفتارهای کوبیاک  

 16. عیادت محمدرضا عارف از سلطان/عکس  

 17. خوردبین: برانکو را آنقدر اذیت کردند که جدا شد

 18. اظهارنظر جالب یک امام جمعه درباره عادل فردوسی‌پور و «نود»

 19. الاهلی؛ برانکو عید فطر با الاهلی به توافق رسید+عکس

 20. درگیری صدها نفر در مقابل سالن غدیر ارومیه

 21. گزینه‌های احتمالی جانشینی برانکو در پرسپولیس مشخص شدند

 22. هواداران پرسپولیس دوباره مقابل باشگاه تجمع کردند+ عکس

 23. حسینی: پرسپولیس وضعیت نامشخصی دارد/ با همه قوا در کنار هواداران هستیم

 24. کاشانی: واقعا برانکو را دوست داشتم/ پاداش نگرفتم، میناوند دروغ می‌گوید

 25. برانکو ایوانکوویچ سرمربی الاهلی عربستان شد

آخرین عناوین