اما و اگرهای واردات خودروی دست دو

گروه اقتصادی الف،   3980317003 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
اما و اگرهای واردات خودروی دست دو

موضوع واردات خودروهای دست دوم در حالی با هدف تنظیم قیمت و کیفیت خودروهای داخلی پیگیری می‌شود که برخی اجرای آن را لازمه ایجاد فضای رقابتی در صنعت خودرو می‌دانند و برخی نیز معتقدند بدون در نظر گرفتن منبع ارزی، طرح موفقی نخواهد بود.

به گزارش فارس،‌ مخاطبان سامانه «فارس من» با ثبت سوژه‌ای تحت عنوان « بررسی واردات خودروهای دست دوم خارجی،از شایعه تا واقعیت» موضوع آزادسازی واردات خودروهای استاندارد دست دوم خارجی بدون داشتن تعرفه واردات را به منظور کنترل قیمتها در بازار خودرو خواستار شده‌اند.

در این خصوص نظرات مختلفی وجود دارد به طوری که برخی معتقدند آزادسازی واردات خودروهای دست دوم باعث بهبود کیفیت و قیمت خودروهای داخلی و ایجاد فضای رقابتی در جامعه می‌شود و در مقابل، برخی در مخالفت با آن اعلام می‌کنند که بدون در نظر گرفتن منبع ارزی، نمی‌توان این پیشنهاد را پیگیری کرد.

باید توجه داشت که در مجموع سهم خودروهای خارجی در بازار خودرو ایران بسیار پایین است ولی واردات این خودروها می‌تواند تأثیر روانی بر قیمت خودروهای داخلی داشته باشد. 

به گفته فعالان بازار خودرو، طی سال‌های گذشته در ایران واردات خودروی خارجی با ارزش کمتر از 15 هزار دلار اتفاق نیفتاده و این در حالی است که در برخی کشورها 90 درصد مردم خودروی دست دوم با ارزش کمتر از 10 هزار دلار سوار می‌شوند و بقیه نیز خودروی صفر با اقساط 5 ساله بدون سود خریداری می‌کنند.

در چنین شرایطی رحمانی وزیر صنعت محدودیت واردات خودروها را اقدامی برای حمایت از تولید داخل عنوان می‌کند. در مقابل، برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند واردات کالا و از جمله خودرو می‌تواند باعث تقویت کیفیت تولیدات داخلی و کاهش قیمت‌های حبابی در بازار شود.

سعید مؤتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو نیز در این مورد به خبرنگار فارس گفت: اگر واردات خودروهای دست‌ دوم به کشور صورت گیرد شاهد کاهش 40 تا 50 درصدی قیمت خودرو در بازار خواهیم بود.

وی ادامه داد: می توان سانتافه مدل 2016 را با کارکرد 20 هزار کیلومتر و قیمت کمتر از 10 هزار دلار به کشور وارد کرد و در نهایت با در نظر گرفتن تعرفه 100 درصدی، قیمت این خودرو در داخل حدود 250 میلیون تومان خواهد بود.

مؤتمنی ادامه داد: با واردات خودروهای دست دوم خارجی، قیمت خودروهای داخلی نیز تعدیل خواهد شد به عنوان مثال هایما با همان قیمت 100 میلیون تومان قبل خرید و فروش خواهد شد.

به گفته وی، در صورت واردات خودروهای دست‌دوم قیمت چانگان نیز به 70 میلیون تومان برخواهد گشت.

مؤتمنی با بیان اینکه واردات خودروهای دست‌دوم خارجی باعث متعادل شدن قیمت تولیدات داخل و افزایش کیفیت آنها می‌شود، گفت: کشورهایی مانند آذربایجان، گرجستان، ارمنستان، ترکیه و هند از سیاست واردات خودروهای دست‌دوم در جهت افزایش رضایت‌مندی مشتریان و همچنین بهبود تولیدات داخلی خود استفاده کرده‌اند.

* واردات، خودرو را به کالایی مصرفی تبدیل می‌کند

وی با بیان اینکه این تجربه در کوتاه‌ مدت می‌تواند خودرو را از کالای سرمایه‌ای به کالای مصرفی تبدیل کند، افزود: در صورت واردات خودروهای دست‌دوم، واسطه‌گری در بازار خودرو جمع خواهد شد و قیمت هر خودرو بر اساس نرخ جهانی مشخص می‌شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو با تأکید بر اینکه نباید با عرضه کم، زمینه نابسامانی بازار خودرو فراهم شود، اظهار داشت: پیش از عید پیشنهادی در این مورد مطرح شد ولی وزیر صنعت با این توجیه که باید از تولیدات داخل حمایت شود با این موضوع مخالفت کرد.

وی افزود: ما هم معتقدیم که  باید از تولید داخل حمایت شود ولی این کار نیازمند افزایش تیراژ تولید است و در شرایطی که نمی‌توانیم نیاز روزانه بازار خودرو را حل کنیم بهتر است به موضوع واردات خودروهای دست‌دوم توجه شود.

* خودروهای دست دوم خارجی نصیب پولدارها می‌شود

در مقابل، محمد حسین فرهنگی یکی از نمایندگان مجلس معتقد است: این طرح تنها برای اقشار با درآمد بالا مناسب است، زیرا با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کشور و قیمت بالای دلار و یورو، واردات خودروی خارجی بی‌ارزش هم به دلیل تعرفه بالای واردات، افزایش قیمت قابل توجهی پیدا کرده و از دسترس اقشار متوسط جامعه خارج می‌شود.

خودروسازان داخلی نیز که واردات خودروهای دست دوم را تهدیدی برای فروش محصولاتشان می‌دانند به تجربه برخی کشورها در واردات خودروهای دست دوم استناد کرده و به نقل از وزیر صنعت پاکستان عنوان می‌کنند که واردات خودرو‌های دست دوم با عمر پنج سال موجب خالی ماندن ظرفیت‌های تولید در صنعت خودروی پاکستان شده و اشتغال ۲۰۰ هزار نفر در این کشور را به خطر انداخته است.

در عین حال، قطعه‌سازان خودرو نیز این اقدام را عاملی برای به خطر افتادن تولیدشان می‌دانند و می‌گویند خرید خودروهای دست دوم خارجی در توان مردم با سطح درآمد فعلی نیست و نمی‌تواند کمکی به این اقشار کند.

از طرفی برخی کارشناسان صنعت خودرو معتقدند میزان ارزبری واردات خودرو کشور را با صرفه جویی در مصرف سوخت و یا حتی صرفه جویی ارزی در پروسه تولید خودروهای مورد نظر می توان جبران کرد.

در این شرایط، چند روز پیش کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست هیأت دولت با پیشنهاد وزارت کشور مبنی بر صدور مجوز واردات ناوگان کارکرده ۱ تا ۵ ساله با کاربری تاکسی و اتوبوس شهری از سایر کشورها و مناطق آزاد تجاری – صنعتی ایران موافقت کرد. حال باید دید دولت چه تصمیمی در مورد واردات سواری دست دوم خواهد گرفت؟ باید منتظر باشیم تا مشخص شود که آیا دولت همانطور که به واردات اتوبوس و تاکسی دست دوم چراغ سبز نشان داد، با واردات سواری دست دوم نیز موافقت خواهد کرد؟

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۳۹۵۹۸۰۹:۳۴:۱۳ ۱۳۹۸/۳/۱۷
خودرو سازان و قطعه سازان اعلام کرده اند که خرید خودروی دست دوم خارجی در توان خریدار ایرانی نیست. گویی برای این قشر این موضوع اهمیتی هم دارد. مردم ترجیح می دهند خودروی ۲۰۰ میلیونی دست دوم استفاده کنند که اولا همکاری دلالان و کارخانجات بیخود خودروسازی متوقف شود ثانیا با خرید خودروهای بنجل داخلی با جان زن و بچه مان بازی نکنیم هر چه قدر فکر میکنم، اینکار منافعش اونقدر برای مردم زیاده که خارج از این مقاله. گرچه این زجرآوره که کالاهای دست دوم کشورهای دیگه رو استفاده کنیم ولی بیاد داشته باشید که مردم ایران سالهاست لباس کهنه تاناکورا و کالای مصرف شده و استوک مصرف میکنه و همه میدونن که همین کالاهای کهنه کیفیتشون صدها برابر بالاتر از نمونه ایرانیش هست که به اسم حمایت از تولید داخلی به خوردمون میدن. اگه شغل این۲۰هزار نفری خودروسازها مهمه، جان اون۲۰۰ هزار نفری که بخاطر کیفیت بد خودروهای داخلی در جاده ها از بین رفتن، چه میشود؟
ناشناس۹۳۹۶۳۴۱۰:۲۱:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۱۷
دولت و مجوز واردات خودروی دست دوم جمع دو نقیضه و ممکن نیست
ناشناس۹۳۹۶۳۸۱۰:۲۲:۴۰ ۱۳۹۸/۳/۱۷
فقط و فقط حرف می زنند خبری از عمل نیست چند ماهه میگن قرار این خودروها وارد بشه؟ نه مدیران تصمیم گیرنده همت عمل گرایی دارند و نه مافیای ارابه های بی کیفیت داخلی به بهانه همیشگی لطمه به اشتغال کشور رضایت به این مهم می دهند این وسط مردم بیچاره کشور هستند که سرمایه یک عمر زحمت و تلاش خود و خانواده هایشان و خیلی وقتها جان عزیز خود و خانواده هایشان را از کف می دهند با این خودروهای بی کیفیت داخلی؟ بالاخره خدایی هم هست
ققنوس۹۳۹۶۶۴۱۰:۵۴:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۱۷
شخصی به دیدن یکی از دوستان که قاضی بود رفت در این بین شخص دیگری گریان برای شکایت به نزد قاضی آمد آن شخص به دوستش که قاضی بود گفت به یقین این شخص گریان ستم دیده است قاضی گفت: برادران یوسف هم گریان پیش پدر رفتن ولی ظالم بودن!!!! قابل توجه کسانی که فقط گریه و ناله های خودرو سازهای داخلی را میبینند!!!!
ناشناس۹۳۹۶۶۵۱۰:۵۶:۳۹ ۱۳۹۸/۳/۱۷
مافیای خودرو در مجلس و رسانه ها دست بسیاری دارد. مشخص است که اگر عرضه بالا رود قیمتها پایین می اید ولی این بضرر مافیای خودرو است
آریابان۹۳۹۶۸۰۱۱:۲۵:۱۸ ۱۳۹۸/۳/۱۷
برای رهایی خریداران خودرو از این وضعیت فلاکت بارو غیر قابل تحمل فعلی ، جا دارد که تصمیم گیران در مورد این بازار با اندکی دقت به پیرامون خود ، به مواردی همچون وضعیت بازار مثلا زردآلوی امسال نگاه کنند تا ببینند زردآلو که یک ماه پیش با قیمت 50 هزار تومان وارد بازار شده بود تقریبا حدود دو هفته بعد تا رقم 10 هزار تومان !!!!! کاهش یافت فقط به آن دلیل که بارش های امسال، فراوانی و عرضه انبوه !!!!!! میوه ها به بازار و طبیعتا کاهش شدید قیمت ها را در پی داشته است
ناشناس۹۳۹۶۸۵۱۱:۳۳:۳۶ ۱۳۹۸/۳/۱۷
وردات خودرو دست دوم زیر 10 هزار دلار فشار اقتصادی نخواهد داشت .
ناشناس۹۳۹۶۸۷۱۱:۳۷:۰۱ ۱۳۹۸/۳/۱۷
اگر به جای خودرو های لاکچری و نو این سال ها خودرو دست دوم بین 5000 دلار تا 10000 دلار وارد میشد الان قیمت خودرو خیلی کمتر بود چون تعداد زیادی خودرو وجود داشت !
ناشناس۹۳۹۶۹۱۱۱:۴۴:۴۳ ۱۳۹۸/۳/۱۷
کیفیت پایین تولیدات داخلی بمراتب ارز بیشتری را هدر می‌دهد خسارات مالی و جانی و فرسودگی سریع جای خود یک خودرو دست دوم سالیان سال بمراتب کم هزینه تر برای اقتصاد ماست تا خودروهای صفر. صفر کیفیت
ناشناس۹۳۹۶۹۲۱۱:۴۵:۲۹ ۱۳۹۸/۳/۱۷
با دو شرط میشه ورادات دست دوم رو کنترل کرد 1- قدیمی تر از 2011 نباشه . قیمت بیشتر از 11 هزار دلار نباشه
ناشناس۹۳۹۷۴۲۱۳:۳۰:۰۰ ۱۳۹۸/۳/۱۷
و البته دولت نباید بابت جنس دسته دوم تعرفه بگیره نه اینکه میگن تعرفه 100 در صد
ناشناس۹۳۹۶۹۸۱۲:۰۳:۳۹ ۱۳۹۸/۳/۱۷
فارغ از همه نظرات كارشناسى فقط بايد به جناب فرهنگى نماينده مجلس عرض كنم ..خواهشاً نظر ندين اينطورى شأن مجلس حفظ ميشه و مردم هم از اينكه به شماها رأى دادن پشيمون نميشن نماينده محترم همين الان هم با قيمتهاى توليدات داخلى چيزى نصيب قشر كم درآمد نميشه و اقشار متوسط از بازار داخلى هم بى بهره هستند آيا ٢٠٧ اتوماتيك ٢٠٠ ميليون تومنى رو ميشه خريد؟ خواهشاً سكوت كنيد
ناشناس۹۳۹۷۰۲۱۲:۱۳:۵۹ ۱۳۹۸/۳/۱۷
به هر حال همه کشور ها خودرو وارد می کنند حتی آلمان یا ژاپن. اما سیاستهایی در کنار تولید و واردات خودرو برای افزایش حمل و نقل عمومی و کاهش نیاز به خودرو دارند. مثال در فرانسه خیلی ها ماشین نمی خرند و با اینکه پولدار هستند برای رفت و آمد از مترو استفاده میکنند. دولت می تواند با اضافه کردن ۲۰ درصد به مالیات نقل و انتقال خودرو از آن برای توسعه مترو و اتوبوس و نه جاده و اتوبان استفاده کند.
ناشناس۹۳۹۷۰۵۱۲:۲۴:۵۸ ۱۳۹۸/۳/۱۷
اونوقت چطوری پراید ۵۰ ملیونی رو بکنند تو پاچه ملت؟
ناشناس۹۳۹۷۶۵۱۳:۴۷:۳۸ ۱۳۹۸/۳/۱۷
این بخش از مقاله که درباره واردات خودرو دست دوم گفته، ماشین های خارجی بخش کمی از بازار هستن و واردات خارجی دست دوم فقط نقش روانی داره، کاملا اشتباهه، چون خارجی دست دوم با ایمنی و امکانات چند ده برابری با قیمتی کمتر از بنجل های داخلی قابل خرید خواهد بود و این یعنی برشکستگی کامل رانت خواران...
ناشناس۹۳۹۷۹۴۱۴:۱۱:۵۸ ۱۳۹۸/۳/۱۷
ای کاش مجلس منافع ملت را بر منافع مافیای خودرو ترجیح دهد
س.علی۹۳۹۸۴۱۱۵:۱۲:۱۳ ۱۳۹۸/۳/۱۷
دلت خوشه برادر.
ناشناس۹۳۹۹۱۹۱۶:۵۵:۱۳ ۱۳۹۸/۳/۱۷
چطور واردات گوشت و برنج با ارز 4200 و بدون عوارض گمرکی با سیاست حمایت از تولید و اشتغال تناقض ندارد اما واردات خودرو دست دوم با ارز آزاد و تعرفه 100 درصدی مشکل دارد
ناشناس۹۳۹۹۶۶۱۷:۴۷:۴۱ ۱۳۹۸/۳/۱۷
سلام میگن منابع ارزی نداریم چجوره که برای غذای سگ و گربه ی پولدارها و ماشین های لوکس چند صد هزار دلاری شون منابع ارزی دارین ولی برای دارو و ماشین چند هزار دلاری منابع ارزی ندارین؟ به ازای هر ماشین لوکس این سرمایه دارهای بزرگ لاکچری سوار میشه صدتا ماشین ارزون وارد کرد
ناشناس۹۳۹۹۹۹۱۸:۳۳:۲۰ ۱۳۹۸/۳/۱۷
فقط بگم از بین 82 میلیون نفر حتی دو میلیون هم مخالف واردات خودرو دست دوم بدون تعرفه نیست. ولی مرغ یک پا دارد.

پربحث‌های امروز

 1. ممنوعیت حضور خانواده مسئولین در خارج با ۲ طرح مجزا در مجلس

 2. یک پیشنهاد عملی برای واقعی کردن قیمت بنزین

 3. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 4. به لگد استراماچونی احترام نگذارید

 5. آیا براستی مشکلات موجود ناشی از ضعف ساختاری است؟

 6. آنچه سلبریتی‌های اقتصاددان درباره نرخ سود منفی اروپا به ما نمی‌گویند

 7. پاسخ احمد عراقچی به چند پرسش الف/ فروش ارز فردایی، سیاست دولت و اقدامی موفق بوده است/ پس از دستگیری من ارز تا ۲۰ هزار تومان صعود کرد

 8. خودروهای سلطنتی محمدرضا پهلوی  

 9. حضور «فریدون احمدی» و «محمد عزیزی» در جلسه علنی مجلس

 10. وزیر اطلاعات: نقطه اوج تحریم‌ها پشت سر گذاشته شد/ ترامپ دچار تشویش فکری است

 11. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

 12. ریسک‌های عملیات بازار باز برای بانک مرکزی

 13. حضور دو نماینده بازداشت شده، در صحن مجلس  

 14. صف اول دریافت وام برای هیأت‌مدیره بانک‌ها است/ وام‌های ۲۵ ساله با سود یک درصد! + جدول

 15. مکرون مامور ارسال پیام «گروه 7» به ایران

 16. آتش سوزی گسترده در جنگل‌های آمازون  

 17. هر ایرانی چند کارت بانکی دارد؟

 18. ۳ تا ۱۰ سال حبس در انتظار "نجفی"

 19. رونمایی FIVB از رشته جدید والیبال در آب  

 20. نخستین جُرم در فضا اتفاق افتاد

 21. حرکت عجیب نخست وزیر بریتانیا هنگام دیدار با رئیس جمهور فرانسه  

 22. اولین تصویر از مزدک میرزایی در لندن  

 23. آغاز فروش اینترنتی ۵ محصول سایپا از ۴ شهریور

 24. واژگونی کامیون در کارگاه ساختمانی  

 25. انواع عدسی زایس در بازار و ویژگی های آنها

پربحث‌های دیروز

 1. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 2. دو نماینده بازداشت شده آزاد شدند

 3. پیشنهاد تشکیل سازمان طب ایرانی- اسلامی

 4. نمایندگان مجلس خواستار تحریم مقامات آمریکایی شدند

 5. تخمه‌خوردن حین رانندگی دلیل تصادف است نه پراید

 6. خواندن ترانه‌های قبل از انقلاب توسط مهران مدیری آزاد شده؟

 7. وزیر صنعت خبر داد: ورود بسیج به کنترل بازار / قیمت خودرو کاهش یافته

 8. برنده عصرجدید مردم ایران بودند

 9. تصویری از جیسون رضائیان در لس‌آنجلس  

 10. سپاه پاسداران روز گذشته آزمایش موشکی انجام داد

 11. نمره ۱۵ محسن هاشمی به شورای شهر/ نمی‌توانیم به بخشی از انتقادات پاسخ قانع کننده بدهیم

 12. تلاش برخی اصلاح‌طلبان برای حذف عارف/واکنش به بازداشت دو نماینده مجلس/ موسویان: قبل از مذاکره باید بمب اتمی می‌ساختیم

 13. وضعیت ساخت صحن حضرت زهرا (س) در حرم امام علی (ع)  

 14. جهانگیری: راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه‌ها است

 15. فرمانده ناجا: با اجرای طرح ناظر، کشف حجاب در خودرو کاهش پیدا کرد

 16. انتقاد کیهان به حضور فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی + فیلم

 17. «رشوه نفتی» دولت‌ها و نظام مالیاتی به فعالیت‌های سوداگرانه/ نظام بانکی، بهشت پولشویی

 18. فاتحه خوانی روحانی بر سر مزار هاشمی رفسنجانی  

 19. روحانی: انتقاد از دولت با جایزه و تشویق همراه بوده است/ امام خمینی(ره) راه خدمت به مردم را به ما نشان داد

 20. ظریف: پیشنهاد مکرون مسیر درست است/ اروپا اجرای تعهدات خود را آغاز کند کاهش تعهدات برجامی را متوقف می‌کنیم

 21. افزایش نرخ عوارض آزادراه تهران - پردیس

 22. تصاویر جدید از کشتی تایتانیک  

 23. وزیر اقتصاد: نقدینگی ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان شد/سهم نفت در اقتصاد ما زیاد نیست

 24. مانعی بزرگ در تغییر نگاه مسوولان به تولید

 25. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: حذف چهار صفر از پول ملی ثمره‌ای در حوزه اقتصادی ندارد

پربحث‌های هفته

 1. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 2. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 3. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 4. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 5. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 6. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 7. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 8. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 9. ممنوعیت حضور خانواده مسئولین در خارج با ۲ طرح مجزا در مجلس

 10. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 11. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 12. یک پیشنهاد عملی برای واقعی کردن قیمت بنزین

 13. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 14. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 15. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 16. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 17. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 18. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 19. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 20. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 21. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 22. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 23. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 24. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 25. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

پربحث‌های امروز

 1. آنچه سلبریتی‌های اقتصاددان درباره نرخ سود منفی اروپا به ما نمی‌گویند

 2. پاسخ احمد عراقچی به چند پرسش الف/ فروش ارز فردایی، سیاست دولت و اقدامی موفق بوده است/ پس از دستگیری من ارز تا ۲۰ هزار تومان صعود کرد

 3. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

 4. ریسک‌های عملیات بازار باز برای بانک مرکزی

 5. صف اول دریافت وام برای هیأت‌مدیره بانک‌ها است/ وام‌های ۲۵ ساله با سود یک درصد! + جدول

 6. هر ایرانی چند کارت بانکی دارد؟

 7. آغاز فروش اینترنتی ۵ محصول سایپا از ۴ شهریور

 8. انواع عدسی زایس در بازار و ویژگی های آنها

 9. ایرانی‌ها سالی ۴ میلیون اضافه درآمد دارند!

 10. سکه ۴ میلیون و ۱۴۶ هزار تومان شد

 11. ماجرای کارت سوخت به کل کشور رسید

 12. ورود قوه قضائیه به تخلف خودروسازان کارساز خواهد بود؟/ احتمال بازگشت قیمت‌گذاری خودرو به شورای رقابت

 13. دلار ارزان شد

 14. قیمت رسمی انواع ارز در بازار امروز

 15. رشد ۱۳ هزار واحدی شاخص بورس در دومین ماه تابستان

 16. توضیحات وزیر نفت درباره نحوه سهمیه‌بندی بنزین

 17. طرح ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی مجلس برای کمک به مردم/ شانه‌های ملت زیر فشار اقتصادی خرد شده

 18. تأمین کالا در قسطی کلاب، مرواریدی دردستان شما

 19. جدول/ قیمت خودروهای داخلی در بازار  

 20. حذف صفر از پول ملی کار درستی است؟

 21. کاهش تقاضا قیمت دلار را پایین آورد

 22. چرا تورم مرکز آمار با واقعیت زندگی مردم متفاوت است؟

 23. همتی: امید به بهبود شرایط نسبت به ۶ ماه پیش افزایش یافته است

 24. تا پایان امسال 3 هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده می شود

 25. آمار سیم‌کارت‌های مسدوده شده به دلیل مزاحمت‌ پیامکی اعلام شد

پربحث‌های دیروز

 1. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 2. وزیر صنعت خبر داد: ورود بسیج به کنترل بازار / قیمت خودرو کاهش یافته

 3. «رشوه نفتی» دولت‌ها و نظام مالیاتی به فعالیت‌های سوداگرانه/ نظام بانکی، بهشت پولشویی

 4. افزایش نرخ عوارض آزادراه تهران - پردیس

 5. وزیر اقتصاد: نقدینگی ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان شد/سهم نفت در اقتصاد ما زیاد نیست

 6. مانعی بزرگ در تغییر نگاه مسوولان به تولید

 7. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: حذف چهار صفر از پول ملی ثمره‌ای در حوزه اقتصادی ندارد

 8. دبیر انجمن قطعه‌سازان: توان تولید خودرو شاسی بلند را هم داریم اما...

 9. همتی: بر نرخ ارز کنترل داریم/ آمریکا را در رسیدن به اهدافش ناکام گذاشتیم

 10. مقامات ۷ کشور دنیا چقدر حقوق می‌گیرند؟

 11. تنوع قیمت اقلام خوراکی از درب کارخانه تا فروشگاه‌ها + دوربین مخفی

 12. تورم ۴۲ درصد شد

 13. نوبخت: بودجه ۹۹ با بودجه سال‌های قبل متفاوت است

 14. حناچی: مخالف برخورد چکشی با دست‌فروشان هستم

 15. کاهش قیمت روزانه مرغ تازه در بازار

 16. استیضاح "رحمانی" در مجلس کلید خورد

 17. آخرین قیمت انواع سکه/ دلار ۱۱۶۵۰ تومان شد + جدول

 18. احداث ۱۰ سد بزرگ در کشور

 19. ثبت‌نام طرح ملی مسکن آغاز شد

 20. حذف صفر از پول ملی چقدر زمان می‌بر‌د؟

 21. نفتکش آدریان دریا به سمت ترکیه تغییر مسیر داد

 22. حضور مشروط هلند در ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس

 23. اعلام جرم دادستانی ایلام علیه رئیس سازمان خصوصی سازی کشور

 24. آغاز پرداخت پاداش بازنشستگان با اولویت فرهنگیان

 25. دلالان دلار را چند می‌خرند؟

پربحث‌های هفته

 1. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 2. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 3. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 4. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 5. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 6. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 7. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 8. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 9. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 10. استفاده از کارتخوان توسط پزشکان یک قانون است و باید اجرایی شود

 11. یکه زارع چرا برکنار شد؟

 12. وزیر صنعت خبر داد: ورود بسیج به کنترل بازار / قیمت خودرو کاهش یافته

 13. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 14. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 15. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 16. حذف صفر از پول ملی علاج تورم نیست/ دولت با ارائه لایحه حذف ۴ صفر وقت مجلس را نگیرد

 17. پارسایی: خودروسازها ناکارآمدی خود را در زمین تولید ملی می‌اندازند/ توضیح درباره هزینه طراحی صندوق ۲۰۶

 18. چراغ جادوی ۶۸ هزار میلیاردی وزارت نفت/ صندوق‌های نفت حیاط خلوت بازنشسته‌هاست؟

 19. به منظور صیانت از بیت‌المال؛ وزیر نفت بخشنامه تقویت پایش داخلی مالی را ابلاغ کرد

 20. دستور رئیس جمهور برای انتشار حقوق مدیران

 21. «رشوه نفتی» دولت‌ها و نظام مالیاتی به فعالیت‌های سوداگرانه/ نظام بانکی، بهشت پولشویی

 22. افزایش نرخ عوارض آزادراه تهران - پردیس

 23. مهاجرت مستاجران از تهران/ کاهش 19 درصدی معاملات اجاره

 24. وزیر اقتصاد: نقدینگی ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان شد/سهم نفت در اقتصاد ما زیاد نیست

 25. مانعی بزرگ در تغییر نگاه مسوولان به تولید

آخرین عناوین