مقاومت هوشمندانه؛ نسخه پیروزی‌بخش است/ لطفاً ضربات بعدی را به دستگاه سیاست خارجی ایالات‌متحده وارد کنید

حسین رجایی،   3980315073 ۴۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
مقاومت هوشمندانه؛ نسخه پیروزی‌بخش است/ لطفاً ضربات بعدی را به دستگاه سیاست خارجی ایالات‌متحده وارد کنید

هیچ سایه جنگی بر سر جمهوری اسلامی وجود ندارد. بر این عقیده، نگارنده دو سال پیش هم پای فشرده بودم (اینجا). اکنون گویی آن بخش از دستگاه سیاست‌گذاری جمهوری اسلامی که خود را به تغافل زده بود از خواب بیدار شده و بالاخره تصمیم گرفته است میوه این فرصت معطل‌مانده را بچیند. البته این بیداری به‌سادگی به دست نیامد، سیاست‌گذاران ما بدون چند سال در رویای شیرین ژنوها و برجام‌ها و لبخندها و اینستکس‌ها ماندن به این بیداری تن نمی‌دادند، اما بالاخره زمان کار خودش را کرد. وقتی از توشه دانستن زبان حرف زدن با دنیا و اعتماد کردن به قول و امضای آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها، جز هیچ (به‌جز البته یک تجربه گران‌بها) چیزی نصیب ایران نشد.

میوه آگاهی به این دو نکته: اینکه سایه جنگی وجود ندارد و اینکه به غربی‌ها نمی‌توان اعتماد کرد، این بود که دستگاه سیاست‌گذاری ما فرآیند عقب‌نشینی از برجام را کلید زد. کلیدی که این بار واقعاً کلید بود و طرف منفعل و سردرگم معامله برجام (ایران) را دوباره زنده کرد. چند سال انفعال طرف ایرانی، به این دلیل حاصل‌شده بود که ایران به لطف برجام، همه برگ‌های برنده خود را در همان شروع فرآیند عمل به تعهدات برجامی واگذار کرده بود و اکنون چیزی در چنته نداشت که در مقابل بدعهدی طرف مقابل بتواند به‌واسطه آن مقابله‌به‌مثل کند. بدین ترتیب در کارزار هسته‌ای به شیر بی‌چنگال و دندانی تبدیل‌شده بود که فریادهایش کسی را نمی‌ترساند.

در میانه طیفی که اولی ترامپ و دولتش را احمق و بی‌برنامه و دومی آن را نابغه و حسابگر می‌بیند، نگارنده جایی آن وسط‌ها البته متمایل به‌طرف اول قرار می‌گیرم. لااقل دولت ترامپ را هوشمندتر از دولت اوباما نمی‌دانم. برخلاف آن‌هایی که ترامپ را به دلیل اتخاذ سیاست‌های حمایت گرایی (و به زعم من مرکانتلیستی) اقتصادی ستایش کرده و ناجی آمریکا می‌دانند، باور ندارم؛ سیاست‌های مرکانتلیستی قرون ۱۶ تا ۱۸ میلادی یا به عبارتی همان راهزنی اقتصادی و پیش بردن اقتصاد از طریق زور و قلدری سیاسی، در قرن ۲۱ هم جواب دهد.

بعید می‌دانم افزایش رشد اقتصادی و کاهش بیکاری وقتی از طریق سرکیسه کردن کشورهای عرب خلیج‌فارس، پشت پا زدن به عرف و معاهدات بین‌­المللی و در کل زدن زیر میز قواعد اقتصاد سیاسی بین­‌الملل به‌دست‌آمده باشد، پایدار بماند؛ ولی اطمینان دارم تداوم این نوع رفتار در بلندمدت، هرج‌ومرجی را پدید خواهد آورد که به‌هیچ‌وجه مطلوب یک هژمون مستقر نخواهد بود.

اکنون از موارد متعدد سردرگمی در سیاست خارجی ایالات‌متحده در مواردی چون کره شمالی، سوریه و یمن، برگزیت، ونزوئلا و. گذر می‌کنم تا به همین مورد اخیر، یعنی اقدام متقابل جمهوری اسلامی در مقابل بدعهدی اروپایی‌ها و آمریکایی‌‌ها و عقب‌نشینی دولتمردان از برجام بازگردم. موردی که نشان داد؛ برخلاف باور عموم، دستگاه سیاست خارجی ترامپ برخلاف آن‌همه اولدورم بولدورم‌اش، چقدر ضعیف و بی‌برنامه است. آن‌قدر که با یک حرکت کوچک و حساب‌شده ایران در عقب‌گرد از تعهدات برجامی، بشدت غافلگیر شده و پس از یک ماه از رخداد این اتفاق هنوز نتوانسته بر خود مسلط شود و با پیگیری یک سیاست منسجم به این‌همه دستپاچگی و تناقض­ در رفتار و گفتار پایان دهد.

لطفاً به بخشی از این آشفتگی نگاه کنید:

فقط در ۷۲ ساعت ابتدایی، ترامپ چند بار از جنگ و نابودی ایران می‌گوید و چند بار از محبت و صلح! تیم وی زبان به تهدید می‌گشایند و رئیس‌جمهورشان از آن‌طرف شماره تلفن می‌دهد! ترامپ به اینکه ایران هسته‌ای نباشد قانع می‌شود، ولی وزارت خارجه آمریکا از باقی ماندن آمریکا بر سر شروط ۱۲گانه حرف می‌زند! ابتدا چند ناو جنگی را به خلیج‌فارس اعزام می‌کنند و جان بولتون، آن را پیام روشنی برای ایران می‌داند. بی‌بی‌سی و صدای آمریکا و بقیه دوباره ذوق‌مرگ می‌شوند که جنگ نزدیک است، ولی چندی بعد، وزارت خارجه آمریکا مسئله را جمع می‌کند که این صرفاً واکنشی دفاعی به تهدیدات تهران است.

زمان اما هرچه می‌گذرد استیصال آمریکایی‌ها بیشتر روشن می‌شود. آنجا که واسطه از پشت واسطه می‌فرستند از عمان و کویت و قطر و آلمان و سر آخر ژاپن و آنجا که زمزمه‌های افزایش اختلاف بین بولتون و ترامپ بالا می‌گیرد؛ اما این پایان کار نیست. جهش بزرگی هم در اعتقادات دولت آمریکا حاصل می‌شود! اینکه ایران با همین رهبران هم می‌تواند کشور بزرگی شود، بصیرت بزرگی است که ترامپ در سفر به کشور سامورایی‌ها به آن نائل می‌شود. در آخرین مورد هم بالاخره اصرارهای ترامپ مبنی بر مذاکره بدون پیش‌شرط جواب می‌دهد و وزیر خارجه وی نیز قید شروط ۱۲گانه‌اش را می‌زند!

آن‌هایی که دائماً از آمریکا غول می‌سازند تا از رهاورد آن، مذاکره و تسلیم را به خورد ملت ایران دهند، اکنون پاسخ دهند که آن هیولای پوشالی‌شان چه شد؟! به نسیمی از کاهش نامحسوس تعهدات برجامی ایران بند بود؟! فهمیدن این مسئله خیلی سخت نیست. آمریکایی‌ها مطمئن بودند که ایران از برجام خارج نمی‌شود و با همین اطمینان هم اروپایی‌ها را در مسیر بدعهدی با خود همراه کرده بودند. تقصیری هم نداشتند روحیه وادادگی در برخی از مسئولین کشورمان آن‌ها را به این اطمینان رسانده بود. ظاهر را می‌دیدند، اما ذات انقلاب اسلامی را نشناخته بودند. فکر می‌کردند با تهدید سایه جنگ و تحریم بیشتر، ایرانی‌ها را الی الابد مغموم و دست‌خالی در برجام نگاه خواهند داشت. این دستگاه سیاست خارجی با آن‌همه دبدبه و کبکبه، حساب اینجایش را نکرده بود. نقشه‌ای برای بروز دوباره روحیه مقاومت (به‌جای مذاکره) در ایرانی‌ها نداشت! دستپاچه شد، چون نمی‌دانست باید چه جوابی به متحدان سردرگم و عصبانی خود در اروپا بدهد؟

دستپاچه شد چون دلار و طلا و خودرو و بورسی که تا چندی پیش با عطسه ترامپ هم به هم می‌ریختند، حالا مقاوم شده و به ناوهای آمریکایی و طبل جنگ هم واکنش معکوس نشان می‌دادند.

هرچند خیلی دیر، ولی ایران دوباره ابزار چانه‌زنی با طرف غربی را پیدا کرده است. یادمان باشد که ابزارهای چانه‌زنی فقط در پی مقاومت به دست می‌آیند و نقش مذاکره تنها برای نقد کردن دستاوردهای مقاومت است. کما اینکه دولت روحانی، وقتی ۱۸ روز بی‌وقفه وزیر خارجه ابرقدرت را در ژنو پای میز مذاکره نگاه می‌داشت، محصول ۸ سال مقاومت هسته‌ای دولت قبل از خود را درو می‌کرد. اکنون هم نسخه پیروزی‌بخش همان است: مقاومت هوشمندانه. مقاومتی که ترکیبی از صبر راهبردی و پویایی در کنش باشد، بدون هیچ‌گونه تندروی و عجله در کار. بزرگ‌ترین خطر اما آنست که پس از ضرب شست اولیه به حریف، دوباره به دوران وادادگی و انفعال برگردیم و از ترس هیولای پوشالی غرب، راه ایمان و توکل به خدای متعال را ببندیم. اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها تا از عزم انقلابی ما اطمینان پیدا نکنند به ما امتیازی نخواهند داد. اگر همچنان می‌خواهند عزم ما را امتحان کنند لطفاً ضربات بعدی را به آن‌ها وارد آورید.

اکنون ایالات‌متحده، مستأصل از شرایط جدید ایجاد شده و فشار کشورهای اروپایی، مجبور به عقب‌نشینی از مواضع خود شده و با طرح مذاکره بدون پیش‌شرط به دنبال آنست که توپی را که ایران به زمینش انداخته به درون زمین ایران بازگرداند. ما به‌هیچ‌وجه نباید اجازه دهیم آمریکایی‌ها مجدداً ابتکار عمل را در دست بگیرند و ما را به گوشه رینگ ببرند.

به‌زودی اروپایی‌ها به سراغ ما خواهند آمد تا با توجه به عقب‌نشینی ایالات‌متحده، نطفه مذاکرات جدید بر سر پیشرفت‌های موشکی و منطقه‌ای با ایران را منعقد کنند یا لااقل به این بهانه، فرآیند عقب‌نشینی ایران از برجام را متوقف نمایند.

ایران نباید به‌هیچ‌وجه دوباره به‌یک‌باره چنته خود را خالی کند. هر گام ایران باید با گامی متوازن از طرف مقابل همراه باشد. بدون اجبار طرف آمریکایی به رفع متقابل تحریم‌ها، هرگونه امتیازدهی به‌طرف غربی خطاست. اگر پای خطوط قرمز انقلاب اسلامی در میان باشد و به‌جای مذاکره و سازش، روحیه عزت و مقاومت، اصالت داشته باشد، به نظر با همین ترامپ معامله‌گر، بهتر از دیگر روسای جمهور آمریکا، بتوان سر کرد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۳۸۲۰۶۱۷:۰۶:۳۴ ۱۳۹۸/۳/۱۵
ما باید سرمان به کار خودمان گرم باشد و بر سازندگی کشورمان فوکوس کنیم.
ناشناس۹۳۸۴۵۲۲۱:۳۴:۴۷ ۱۳۹۸/۳/۱۵
سازندگی بدون ارتباط با دنیا امکان پذیر نیست
ناشناس۹۳۸۶۶۱۰۲:۲۶:۴۹ ۱۳۹۸/۳/۱۶
کدام دنیا،منظورت همون کدخداست دیگه!
ناشناس۹۳۸۸۲۴۱۰:۳۹:۱۹ ۱۳۹۸/۳/۱۶
نگارنده هنوز نفهمیده که علت اصلی شکاف بین آمریکا و متحدانش وجود برجام و عمل به آن بصورت کاملا حساب شده توسط ایران است
ناشناس۹۳۸۹۱۲۱۱:۴۸:۲۲ ۱۳۹۸/۳/۱۶
امریکا و دو سه تا کشور زورگوی اروپایی همه دنیا نیستن .
ناشناس۹۳۸۵۹۰۰۰:۲۳:۲۸ ۱۳۹۸/۳/۱۶
هزینه سازش از مقاومت بسیار بیشتر است مقاومت هوشمندانه نسخه پیروزی بخش است .
ناشناس۹۳۸۷۹۰۱۰:۰۲:۳۳ ۱۳۹۸/۳/۱۶
مقاومت برای مردم هست دلارها برای مسولان ، فعلا هم که دلارها کم شده و مذکرات پشت پرده زیاد !
ناشناس۹۳۸۲۰۷۱۷:۰۷:۱۴ ۱۳۹۸/۳/۱۵
چرا باید با آمریکا همواره درگیر باشیم؟
ناشناس۹۳۸۵۰۷۲۲:۳۱:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۱۵
مگر ما با آمریکا درگیریم، بقیه دنیا که با آمریکا کاری ندارند چرا ترامپ با آنها سرشاخ است ، مکزیک ، چین ، اروپا ، ترکیه ، ونزوئلا .
ناشناس۹۳۸۵۵۷۰۰:۰۳:۵۶ ۱۳۹۸/۳/۱۶
ایراد از شیطان بزرگ است که با کشورهای استقلال طلب مشکل دارد.
ناشناس۹۳۸۹۲۲۱۱:۵۲:۲۰ ۱۳۹۸/۳/۱۶
یعنی ما فقط استقلال طلبیم ؟ ترکیه و مالزی و کره جنوبی و.... همه مستعمره هستند ؟
شیرازی۹۳۸۷۱۹۰۸:۰۰:۱۴ ۱۳۹۸/۳/۱۶
برادر اشتباه گرفتی اونا با ما درگیرن نه ما با اونا
ناشناس۹۳۸۲۱۰۱۷:۰۹:۲۲ ۱۳۹۸/۳/۱۵
دنیا محل بده و بستان است. امکان ندارد کشوری مستقل به معنی واقعی بتواند روپای خود بایستد.
ناشناس۹۳۸۵۵۵۰۰:۰۲:۲۵ ۱۳۹۸/۳/۱۶
بحث موشکی بحث امنیت ملی است و قابل مذاکره و معامله نیست .
ناشناس۹۳۸۲۱۳۱۷:۱۰:۳۶ ۱۳۹۸/۳/۱۵
از این نوع تحلیل ها بارها و بارها منتشر شده است اما ماجرا جور دیگری رقم خورده است.
ناشناس۹۳۸۵۵۸۰۰:۰۵:۴۴ ۱۳۹۸/۳/۱۶
میوه مقاومت پیروزی است این در قضیه سوریه اثبات شده است .
ناشناس۹۳۸۷۳۸۰۸:۴۷:۳۷ ۱۳۹۸/۳/۱۶
الان توی سوریه میوه میبینی شما ؟!!!!!! من که فقط ویرانی و تخریب و بلاتکلیفی میبینم .
ناشناس۹۳۸۸۹۹۱۱:۳۶:۴۲ ۱۳۹۸/۳/۱۶
همین که سوریه و عراق تجزیه نشدند و تروریست ها نابود شدند میوه مقاومت است .
ناشناس۹۳۸۵۶۲۰۰:۰۸:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۱۶
دقیقا. فقط کلمات قبمله سلمبه
ناشناس۹۳۸۲۱۷۱۷:۱۲:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۱۵
مدت ها غیر محتمل دانسته و انکار کردیم. اما اکنون تمام کشورها طرف آمریکا ایستاده اند. حتی کشورهای به ظاهر دوست.
ناشناس۹۳۸۵۶۰۰۰:۰۷:۰۹ ۱۳۹۸/۳/۱۶
امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند دشمن ما بی تدبیری و فساد داخلی است .
ناشناس۹۳۸۶۶۲۰۲:۳۲:۱۲ ۱۳۹۸/۳/۱۶
بله آمریکا هیچ غلطی نمی توانند بکند البته نیازی ندارد غلطی بکند چون فساد و رانت و خیانت و خیلی چیزهای دیگه داره کشور رو نابود میکنه
ناشناس۹۳۸۲۱۸۱۷:۱۴:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۱۵
عقب نشینی آمریکا تاکتیکی است.
ناشناس۹۳۸۵۶۴۰۰:۰۸:۲۸ ۱۳۹۸/۳/۱۶
با نابودی داعش سیاست های امریکا در منطقه شکست خورده و یانکی مجبور به عقب نشینی هستند.
ناشناس۹۳۸۲۱۹۱۷:۱۵:۱۷ ۱۳۹۸/۳/۱۵
انتخاب هوشمندانه، پیروزی بخش است.
ناشناس۹۳۸۵۶۶۰۰:۰۹:۳۷ ۱۳۹۸/۳/۱۶
مقاومت هوشمندانه پیروزی آفرین است .
ناشناس۹۳۸۲۲۲۱۷:۱۶:۱۴ ۱۳۹۸/۳/۱۵
تا به حال چه ضرباتی به دستگاه دیپلماسی آمریکا وارد کرده ایم؟
ناشناس۹۳۸۵۶۷۰۰:۱۱:۵۶ ۱۳۹۸/۳/۱۶
همین که یانکی ها از 12 شرط خود برای مذاکره به مذاکرات بدون پیش شرط رسیدند یعنی دیپلماسی ما موفق عمل کرده است.
ناشناس۹۳۸۲۲۳۱۷:۱۷:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۱۵
چرا دستگاه سیاست خارجی ترامپ برخلاف آن‌همه اولدورم بولدورم‌اش، چقدر ضعیف و بی‌برنامه است؟
ناشناس۹۳۸۲۳۱۱۷:۲۳:۰۷ ۱۳۹۸/۳/۱۵
یک روز مقاله منتشر می کنید که بالا رفتن قیمت دلار و سکه عمدی و کار دولت است. یک روز دیگر مقاله منتشر می کنید که بالا رفتن قیمت دلار و سکه ناشی از ندانم کاری و عملکرد ضعیف دولت است. حالا هم مقاله منتشر کرده اید که در آن می گویید که بالا رفتن قیمت دلار و سکه (تا کنون) ناشی از عکس العمل بازار به سیاست های آمریکا بوده است. بهتر است تکلیف خودتان را روشن کنید!
ناشناس۹۳۸۵۵۱۰۰:۰۱:۱۵ ۱۳۹۸/۳/۱۶
عمده مشکلات کشور ناشی از سوء مدیریت دولته و به تحریم ها و عوامل خارجی مربوط نیست .
ناشناس۹۳۸۲۳۹۱۷:۳۴:۰۴ ۱۳۹۸/۳/۱۵
چرا آنها تیم B دارند و ما تیم نداریم؟
ناشناس۹۳۸۲۴۲۱۷:۳۵:۰۸ ۱۳۹۸/۳/۱۵
در نظر خواهی که اخیرا انجام شده، 57 درصد مردم آمریکا از جنگ با ایران پشتیبانی کرده اند.
ناشناس۹۳۸۵۴۸۲۳:۵۸:۲۱ ۱۳۹۸/۳/۱۵
آنچه سایه جنگ را از سر کشور دور کرده است قدرت دفاعی و موشکی ماست نه لبخند دیپلمات ها !
ناشناس۹۳۸۲۸۷۱۸:۱۸:۵۲ ۱۳۹۸/۳/۱۵
در این شرایط باقی ماندن از جنگ بدتر است چرا که اندک اندک همه چیزمان را از دست میدهیم مانند کوبا وکره شمالی واخرش هم مذاکره میکنیم .
ناشناس۹۳۸۵۵۰۰۰:۰۰:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۱۶
کره شمالی هم متوجه غیرقابل اعتماد بودن شیطان بزرگ شده و از فاز مذاکره خارج و وارد فاز مقاومت شد.
ناشناس۹۳۸۲۸۹۱۸:۱۹:۴۶ ۱۳۹۸/۳/۱۵
حقوق و مزایای دریافتی مسئولان با مردم یکسان شود بعدا صحبت از مقاومت به میان آید
ناشناس۹۳۸۲۹۲۱۸:۲۲:۰۹ ۱۳۹۸/۳/۱۵
مسئولان به جهت برخورداری از حقوق نجومی میتوانند سالها مقاومت کنند ولی مردم عادی که دچار فقر مطلق و گرسنگی هستند نهایت 1 هفته مقاومت کنند .
ناشناس۹۳۸۲۹۴۱۸:۲۴:۵۴ ۱۳۹۸/۳/۱۵
بنده جنگ نظامی را به فشار اقتصادی و فقر و گرسنگی که منجر به شرمنده شدن نزد بچه هام شود ترجیح میدهم
ناشناس۹۳۸۴۰۹۲۰:۵۵:۰۷ ۱۳۹۸/۳/۱۵
مقاومت هوشمند
ناشناس۹۳۸۴۸۴۲۱:۵۷:۲۶ ۱۳۹۸/۳/۱۵
مقاومت برای چه آخه چه چیزی می خواهیم بدست بیاوریم لطفا توضیح دهید تا ما هم قانع شویم مقاومت می کنیم و.....................
ناشناس۹۳۸۹۰۳۱۱:۴۱:۰۶ ۱۳۹۸/۳/۱۶
به قول خود جان کری اگر برجام نبود دیوار تحریم های ایران فرو ریخته بود یعنی میوه مقاومت پیروزی است .
ناشناس۹۳۸۴۲۵۲۱:۱۳:۳۵ ۱۳۹۸/۳/۱۵
بسیار عالی تشکر از این نویسنده
ناشناس۹۳۸۶۳۸۰۱:۱۸:۰۲ ۱۳۹۸/۳/۱۶
هر كسي يه تعريفي از پيروزي داره ولي به نظرم پيروزي واقعي اون موقعيه كه اكثريت غالب مردم براي معيشتشون نگران نباشن وجامعه رفاه نسبي داشته و به پيشرفت فكر كنه و مردم نسبت به عدم فساد مسئولين اعتماد داشته باشن... طبق اين تعريف اين پيروزي به امريكا هيچ ربطي نداره
ناشناس۹۳۸۶۶۶۰۲:۳۹:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۱۶
یارانه رو بکنید نفری ۴۰۰هزار تومان تا همه با هم در مقابل آمریکا جنایتکار مقاومت کنیم
ناشناس۹۳۸۷۱۳۰۷:۳۵:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۱۶
شما نسخه دلار و خودرو و مسکن و خوردوخوراک مردم وووووو رو بپیچون، نسخه برای دیگران پیشکش.
ناشناس۹۳۸۷۲۰۰۸:۰۳:۳۶ ۱۳۹۸/۳/۱۶
متن خوبی بود

پربحث‌های اخیر

 1. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 2. جدیدترین صحنه‌سازی آمریکا علیه ایران در حادثه نفتکش‌ها

 3. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 4. ناگفته‌های مداح مشهور از نوحه جنجالی‌اش/ خانمی در کانادا آغازگر این ماجرا بود

 5. پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

 6. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 7. تاج: لیگ برتر را برگزار نمی‎‌کنیم

 8. آلمان به پیروی از آمریکا ایران را در حادثه دریای عمان متهم کرد

 9. تهدید نماینده آمل در صورت واردات برنج در فصل برداشت/با وزرا بی حساب و کتاب نمی مانیم

 10. حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی شود؟

 11. دادستان: مردم از قوه قضائیه انتظار اجرای عدالت دارند/ از ماه آینده شاهد تحولات بزرگی در فضای مجازی خواهیم بود

 12. سازمان امور مالیاتی: فقط خریداران سکه از بانک مرکزی مالیات می‌دهند

 13. لوازم خانگی ایرانی جایگزین کره‌ای‌ها می‌شود

 14. سخنان مادر و وکیل علیرضا شیرمحمدعلی درباره مرگ این زندانی

 15. اسلامی خبر داد: طرح دولت برای خانه‌دار کردن کارمندان جوان

 16. افزایش چراغ خاموش قیمت فرآوده‌های لبنی/ تولیدکنندگان باز گران کردند

 17. «همسرکُشی» و «آقازاده‌ها» حال مردم را بد می‌کنند یا امر به معروف؟

 18. ترامپ: می‌دانم حملات ۱۱ سپتامبر کار چه کسی بود/حضور نظامی در خاورمیانه وحشتناک بود

 19. احتمال سفر وزرای خارجه سه کشور اروپایی به ایران برای نجات برجام

 20. چین: روابط تجاری معمول ما با ایران نباید مخدوش شود

 21. روحانی: توقف برخی اقدامات در برجام، حداقل اقدام است/ توسعه روابط بانکی با دنیا بدون تصویب دو لایحه‌ در مجمع تشخیص، حاصل نمی‌شود/ دعوت به مذاکره با اعمال فشار به معنای تسلیم است

 22. تغییر نام یکی از خیابان‌های تهران به نام مرحوم حجازی

 23. هینن: مردم ایران فوق‌العاده بودند/ اعتراضم به ناامنی بود

 24. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 25. آیت‌الله رئیسی: همه دستگاه‌ها در کشور ماموریت پیشگیری از وقوع جرم را برعهده دارند

پربحث‌های دیروز

 1. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 2. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 3. جدیدترین صحنه‌سازی آمریکا علیه ایران در حادثه نفتکش‌ها

 4. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 5. ناگفته‌های مداح مشهور از نوحه جنجالی‌اش/ خانمی در کانادا آغازگر این ماجرا بود

 6. پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

 7. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 8. قراردادهای مالی خانگی را ثبت کنید تا جرائم کمتر شود

 9. تاج: لیگ برتر را برگزار نمی‎‌کنیم

 10. آلمان به پیروی از آمریکا ایران را در حادثه دریای عمان متهم کرد

 11. ترامپ: ببینیم درباره ایران چه پیش می‌آید

 12. چرا عقب‌نشینی؟ چرخش موضع بن‌سلمان مقابل ایران؛ از ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹

 13. تهدید نماینده آمل در صورت واردات برنج در فصل برداشت/با وزرا بی حساب و کتاب نمی مانیم

 14. حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی شود؟

 15. ابهام جدید در ماجرای افزایش حقوق ۹۸/ تایید مصوبه دولت از طرف هیئت تطبیق قوانین مجلس

 16. دادستان: مردم از قوه قضائیه انتظار اجرای عدالت دارند/ از ماه آینده شاهد تحولات بزرگی در فضای مجازی خواهیم بود

 17. سازمان امور مالیاتی: فقط خریداران سکه از بانک مرکزی مالیات می‌دهند

 18. لوازم خانگی ایرانی جایگزین کره‌ای‌ها می‌شود

 19. سخنان مادر و وکیل علیرضا شیرمحمدعلی درباره مرگ این زندانی

 20. اسلامی خبر داد: طرح دولت برای خانه‌دار کردن کارمندان جوان

 21. افزایش چراغ خاموش قیمت فرآوده‌های لبنی/ تولیدکنندگان باز گران کردند

 22. «همسرکُشی» و «آقازاده‌ها» حال مردم را بد می‌کنند یا امر به معروف؟

 23. ترامپ: می‌دانم حملات ۱۱ سپتامبر کار چه کسی بود/حضور نظامی در خاورمیانه وحشتناک بود

 24. احتمال سفر وزرای خارجه سه کشور اروپایی به ایران برای نجات برجام

 25. پرواز مخترع سوئیسی با «جت بال» برفراز کوه‌های شرق ایتالیا  

پربحث‌های هفته

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 4. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 5. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 6. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 7. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 8. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 9. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 10. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 11. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 12. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 13. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 14. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 15. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 16. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 17. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 18. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 19. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

 20. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 21. اقدام جالب شهردار ارومیه/ لهستانی ها شهروند افتخاری شدند!+ عکس

 22. حضور بانوان در تماشای مسابقات والیبال ایران و کانادا  

 23. اعتراف صادقانه وزیر صنعت؛ حتی در پراید و سمند هم کامل خودکفا نیستیم

 24. محمد مُرسی رئیس جمهور برکنارشده مصر فوت کرد

 25. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

پربحث‌های اخیر

 1. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 2. پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

 3. تهدید نماینده آمل در صورت واردات برنج در فصل برداشت/با وزرا بی حساب و کتاب نمی مانیم

 4. حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی شود؟

 5. «همسرکُشی» و «آقازاده‌ها» حال مردم را بد می‌کنند یا امر به معروف؟

 6. احتمال سفر وزرای خارجه سه کشور اروپایی به ایران برای نجات برجام

 7. روحانی: توقف برخی اقدامات در برجام، حداقل اقدام است/ توسعه روابط بانکی با دنیا بدون تصویب دو لایحه‌ در مجمع تشخیص، حاصل نمی‌شود/ دعوت به مذاکره با اعمال فشار به معنای تسلیم است

 8. ربیعی: سفر گردشگران به ایران از این پس بدون ثبت در پاسپورت خواهد بود

 9. جهانگیری: مدیران ارشد باید تا پای عزل مدیری که صرفه جویی نمی کند، پیش بروند

 10. سخنگوی هیأت رئیسه: مجلس اموال و دارایی نمایندگان را شفاف اعلام می‌کند

 11. هدیه‌ رهبر انقلاب به دکتر شریعتی +عکس

 12. بیژن مقدم: شرط پویایی جریان‌های سیاسی بیان سخن نو و عبور از چهر‌ه‌های کهنه است

 13. انتقاد ضرغامی از وضعیت زندان‌ها بعد از کشته شدن یک زندانی سیاسی  

 14. تأکید ایران و ونزوئلا بر تشکیل جبهه سیاسی بین‌المللی برای حمایت از دولت قانونی مادورو

 15. اولتیماتوم به بدعهدان برجام از قلب راکتور آب سنگین اراک

 16. مجلس در نامه‌‌ای اعلام کرد: تخلف دوباره سازمان خصوصی‌‌سازی در واگذاری «کشت‌وصنعت مغان»

 17. آیت‌الله جنتی: موضع رهبر معظم انقلاب، دولت آمريكا را تحقير كرد

 18. هزينه‌هاي يك دروغ!

 19. سران قوا روز پنجشنبه جلسه‌ای ندارند

 20. ۵۰ مدیر قید پست دولتی را برای مجلس زدند

 21. تاثیر شهید چمران در صنایع ساخت زیردریایی

 22. آملی لاریجانی: پاسخ عزتمندانه رهبر انقلاب به نخست وزیر ژاپن فصل الخطاب دیپلماسی کشور است

 23. شریعتی سرمایه ای اجتماعی

 24. سخنگوی وزارت خارجه: وزیر خارجه ترکیه پنجشنبه به اصفهان می‌رود

 25. شمخانی: تصمیم برجامی ایران مرحله به مرحله و با جدیت ادامه می‌یابد

پربحث‌های دیروز

 1. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 2. پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

 3. تهدید نماینده آمل در صورت واردات برنج در فصل برداشت/با وزرا بی حساب و کتاب نمی مانیم

 4. حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی شود؟

 5. «همسرکُشی» و «آقازاده‌ها» حال مردم را بد می‌کنند یا امر به معروف؟

 6. احتمال سفر وزرای خارجه سه کشور اروپایی به ایران برای نجات برجام

 7. روحانی: توقف برخی اقدامات در برجام، حداقل اقدام است/ توسعه روابط بانکی با دنیا بدون تصویب دو لایحه‌ در مجمع تشخیص، حاصل نمی‌شود/ دعوت به مذاکره با اعمال فشار به معنای تسلیم است

 8. ربیعی: سفر گردشگران به ایران از این پس بدون ثبت در پاسپورت خواهد بود

 9. جهانگیری: مدیران ارشد باید تا پای عزل مدیری که صرفه جویی نمی کند، پیش بروند

 10. سخنگوی هیأت رئیسه: مجلس اموال و دارایی نمایندگان را شفاف اعلام می‌کند

 11. هدیه‌ رهبر انقلاب به دکتر شریعتی +عکس

 12. بیژن مقدم: شرط پویایی جریان‌های سیاسی بیان سخن نو و عبور از چهر‌ه‌های کهنه است

 13. انتقاد ضرغامی از وضعیت زندان‌ها بعد از کشته شدن یک زندانی سیاسی  

 14. تأکید ایران و ونزوئلا بر تشکیل جبهه سیاسی بین‌المللی برای حمایت از دولت قانونی مادورو

 15. اولتیماتوم به بدعهدان برجام از قلب راکتور آب سنگین اراک

 16. مجلس در نامه‌‌ای اعلام کرد: تخلف دوباره سازمان خصوصی‌‌سازی در واگذاری «کشت‌وصنعت مغان»

 17. آیت‌الله جنتی: موضع رهبر معظم انقلاب، دولت آمريكا را تحقير كرد

 18. ۵۰ مدیر قید پست دولتی را برای مجلس زدند

 19. تاثیر شهید چمران در صنایع ساخت زیردریایی

 20. آملی لاریجانی: پاسخ عزتمندانه رهبر انقلاب به نخست وزیر ژاپن فصل الخطاب دیپلماسی کشور است

 21. شریعتی سرمایه ای اجتماعی

 22. سخنگوی وزارت خارجه: وزیر خارجه ترکیه پنجشنبه به اصفهان می‌رود

 23. شمخانی: تصمیم برجامی ایران مرحله به مرحله و با جدیت ادامه می‌یابد

 24. شمخانی: ایران به کاهش تعهدات هسته‌ای ادامه می‌دهد/ دومین نشست همسایگان افغانستان در تهران

 25. توضیح بعیدی‌نژاد درباره توافق وزارت خزانه‌داری انگلیس با بانک ملت ایران برای پرداخت جریمه

پربحث‌های هفته

 1. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 2. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 3. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 4. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 5. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 6. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 7. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 8. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 9. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 10. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 11. کامنت‌های برتر مخاطبان الف: از راننده اسنپ، سوپرمن نسازید/ تناقض در حرف و عمل رامبد جوان/ آقای وزیر نیرو، نمک به زخم مردم نپاشید

 12. افشاگری درباره عامل انفجار نفتکش‌ها +تصاویر

 13. راز یک شعف

 14. چه کسانی برای ملکه بریتانیا در ایران تولد گرفتند؟ +عکس

 15. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 16. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 17. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 18. پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

 19. اهداف«گروه بی» از تنش آفرینی در بزرگترین آبراهه جهان

 20. دو روایت اصلاح‌طلبان از ماجرای شهردار شدن نجفی و قتل میترا استاد

 21. جوابیه علی مطهری به الف/ پیگیری قتل شیرمحمدعلی در قوه قضاییه/ انتقاد از سفر خانوادگی معاون وزیر به آمریکا در پوشش سفر کاری

 22. سرانجام مذاکره احتمالی با آمریکا

 23. سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران و انتقال پیام رئیس جمهور آمریکا/ پاسخ قاطع به درخواست ترامپ

 24. در سومین مناظره با تاجزاده/ زاکانی: هرگاه آمریکا به انسداد خورده، دوستان تاج‌زاده راه را باز کرده‌اند/ برادران خاتمی اول به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

 25. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

آخرین عناوین