مقاومت هوشمندانه؛ نسخه پیروزی‌بخش است/ لطفاً ضربات بعدی را به دستگاه سیاست خارجی ایالات‌متحده وارد کنید

حسین رجایی،   3980315073 ۴۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
مقاومت هوشمندانه؛ نسخه پیروزی‌بخش است/ لطفاً ضربات بعدی را به دستگاه سیاست خارجی ایالات‌متحده وارد کنید

هیچ سایه جنگی بر سر جمهوری اسلامی وجود ندارد. بر این عقیده، نگارنده دو سال پیش هم پای فشرده بودم (اینجا). اکنون گویی آن بخش از دستگاه سیاست‌گذاری جمهوری اسلامی که خود را به تغافل زده بود از خواب بیدار شده و بالاخره تصمیم گرفته است میوه این فرصت معطل‌مانده را بچیند. البته این بیداری به‌سادگی به دست نیامد، سیاست‌گذاران ما بدون چند سال در رویای شیرین ژنوها و برجام‌ها و لبخندها و اینستکس‌ها ماندن به این بیداری تن نمی‌دادند، اما بالاخره زمان کار خودش را کرد. وقتی از توشه دانستن زبان حرف زدن با دنیا و اعتماد کردن به قول و امضای آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها، جز هیچ (به‌جز البته یک تجربه گران‌بها) چیزی نصیب ایران نشد.

میوه آگاهی به این دو نکته: اینکه سایه جنگی وجود ندارد و اینکه به غربی‌ها نمی‌توان اعتماد کرد، این بود که دستگاه سیاست‌گذاری ما فرآیند عقب‌نشینی از برجام را کلید زد. کلیدی که این بار واقعاً کلید بود و طرف منفعل و سردرگم معامله برجام (ایران) را دوباره زنده کرد. چند سال انفعال طرف ایرانی، به این دلیل حاصل‌شده بود که ایران به لطف برجام، همه برگ‌های برنده خود را در همان شروع فرآیند عمل به تعهدات برجامی واگذار کرده بود و اکنون چیزی در چنته نداشت که در مقابل بدعهدی طرف مقابل بتواند به‌واسطه آن مقابله‌به‌مثل کند. بدین ترتیب در کارزار هسته‌ای به شیر بی‌چنگال و دندانی تبدیل‌شده بود که فریادهایش کسی را نمی‌ترساند.

در میانه طیفی که اولی ترامپ و دولتش را احمق و بی‌برنامه و دومی آن را نابغه و حسابگر می‌بیند، نگارنده جایی آن وسط‌ها البته متمایل به‌طرف اول قرار می‌گیرم. لااقل دولت ترامپ را هوشمندتر از دولت اوباما نمی‌دانم. برخلاف آن‌هایی که ترامپ را به دلیل اتخاذ سیاست‌های حمایت گرایی (و به زعم من مرکانتلیستی) اقتصادی ستایش کرده و ناجی آمریکا می‌دانند، باور ندارم؛ سیاست‌های مرکانتلیستی قرون ۱۶ تا ۱۸ میلادی یا به عبارتی همان راهزنی اقتصادی و پیش بردن اقتصاد از طریق زور و قلدری سیاسی، در قرن ۲۱ هم جواب دهد.

بعید می‌دانم افزایش رشد اقتصادی و کاهش بیکاری وقتی از طریق سرکیسه کردن کشورهای عرب خلیج‌فارس، پشت پا زدن به عرف و معاهدات بین‌­المللی و در کل زدن زیر میز قواعد اقتصاد سیاسی بین­‌الملل به‌دست‌آمده باشد، پایدار بماند؛ ولی اطمینان دارم تداوم این نوع رفتار در بلندمدت، هرج‌ومرجی را پدید خواهد آورد که به‌هیچ‌وجه مطلوب یک هژمون مستقر نخواهد بود.

اکنون از موارد متعدد سردرگمی در سیاست خارجی ایالات‌متحده در مواردی چون کره شمالی، سوریه و یمن، برگزیت، ونزوئلا و. گذر می‌کنم تا به همین مورد اخیر، یعنی اقدام متقابل جمهوری اسلامی در مقابل بدعهدی اروپایی‌ها و آمریکایی‌‌ها و عقب‌نشینی دولتمردان از برجام بازگردم. موردی که نشان داد؛ برخلاف باور عموم، دستگاه سیاست خارجی ترامپ برخلاف آن‌همه اولدورم بولدورم‌اش، چقدر ضعیف و بی‌برنامه است. آن‌قدر که با یک حرکت کوچک و حساب‌شده ایران در عقب‌گرد از تعهدات برجامی، بشدت غافلگیر شده و پس از یک ماه از رخداد این اتفاق هنوز نتوانسته بر خود مسلط شود و با پیگیری یک سیاست منسجم به این‌همه دستپاچگی و تناقض­ در رفتار و گفتار پایان دهد.

لطفاً به بخشی از این آشفتگی نگاه کنید:

فقط در ۷۲ ساعت ابتدایی، ترامپ چند بار از جنگ و نابودی ایران می‌گوید و چند بار از محبت و صلح! تیم وی زبان به تهدید می‌گشایند و رئیس‌جمهورشان از آن‌طرف شماره تلفن می‌دهد! ترامپ به اینکه ایران هسته‌ای نباشد قانع می‌شود، ولی وزارت خارجه آمریکا از باقی ماندن آمریکا بر سر شروط ۱۲گانه حرف می‌زند! ابتدا چند ناو جنگی را به خلیج‌فارس اعزام می‌کنند و جان بولتون، آن را پیام روشنی برای ایران می‌داند. بی‌بی‌سی و صدای آمریکا و بقیه دوباره ذوق‌مرگ می‌شوند که جنگ نزدیک است، ولی چندی بعد، وزارت خارجه آمریکا مسئله را جمع می‌کند که این صرفاً واکنشی دفاعی به تهدیدات تهران است.

زمان اما هرچه می‌گذرد استیصال آمریکایی‌ها بیشتر روشن می‌شود. آنجا که واسطه از پشت واسطه می‌فرستند از عمان و کویت و قطر و آلمان و سر آخر ژاپن و آنجا که زمزمه‌های افزایش اختلاف بین بولتون و ترامپ بالا می‌گیرد؛ اما این پایان کار نیست. جهش بزرگی هم در اعتقادات دولت آمریکا حاصل می‌شود! اینکه ایران با همین رهبران هم می‌تواند کشور بزرگی شود، بصیرت بزرگی است که ترامپ در سفر به کشور سامورایی‌ها به آن نائل می‌شود. در آخرین مورد هم بالاخره اصرارهای ترامپ مبنی بر مذاکره بدون پیش‌شرط جواب می‌دهد و وزیر خارجه وی نیز قید شروط ۱۲گانه‌اش را می‌زند!

آن‌هایی که دائماً از آمریکا غول می‌سازند تا از رهاورد آن، مذاکره و تسلیم را به خورد ملت ایران دهند، اکنون پاسخ دهند که آن هیولای پوشالی‌شان چه شد؟! به نسیمی از کاهش نامحسوس تعهدات برجامی ایران بند بود؟! فهمیدن این مسئله خیلی سخت نیست. آمریکایی‌ها مطمئن بودند که ایران از برجام خارج نمی‌شود و با همین اطمینان هم اروپایی‌ها را در مسیر بدعهدی با خود همراه کرده بودند. تقصیری هم نداشتند روحیه وادادگی در برخی از مسئولین کشورمان آن‌ها را به این اطمینان رسانده بود. ظاهر را می‌دیدند، اما ذات انقلاب اسلامی را نشناخته بودند. فکر می‌کردند با تهدید سایه جنگ و تحریم بیشتر، ایرانی‌ها را الی الابد مغموم و دست‌خالی در برجام نگاه خواهند داشت. این دستگاه سیاست خارجی با آن‌همه دبدبه و کبکبه، حساب اینجایش را نکرده بود. نقشه‌ای برای بروز دوباره روحیه مقاومت (به‌جای مذاکره) در ایرانی‌ها نداشت! دستپاچه شد، چون نمی‌دانست باید چه جوابی به متحدان سردرگم و عصبانی خود در اروپا بدهد؟

دستپاچه شد چون دلار و طلا و خودرو و بورسی که تا چندی پیش با عطسه ترامپ هم به هم می‌ریختند، حالا مقاوم شده و به ناوهای آمریکایی و طبل جنگ هم واکنش معکوس نشان می‌دادند.

هرچند خیلی دیر، ولی ایران دوباره ابزار چانه‌زنی با طرف غربی را پیدا کرده است. یادمان باشد که ابزارهای چانه‌زنی فقط در پی مقاومت به دست می‌آیند و نقش مذاکره تنها برای نقد کردن دستاوردهای مقاومت است. کما اینکه دولت روحانی، وقتی ۱۸ روز بی‌وقفه وزیر خارجه ابرقدرت را در ژنو پای میز مذاکره نگاه می‌داشت، محصول ۸ سال مقاومت هسته‌ای دولت قبل از خود را درو می‌کرد. اکنون هم نسخه پیروزی‌بخش همان است: مقاومت هوشمندانه. مقاومتی که ترکیبی از صبر راهبردی و پویایی در کنش باشد، بدون هیچ‌گونه تندروی و عجله در کار. بزرگ‌ترین خطر اما آنست که پس از ضرب شست اولیه به حریف، دوباره به دوران وادادگی و انفعال برگردیم و از ترس هیولای پوشالی غرب، راه ایمان و توکل به خدای متعال را ببندیم. اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها تا از عزم انقلابی ما اطمینان پیدا نکنند به ما امتیازی نخواهند داد. اگر همچنان می‌خواهند عزم ما را امتحان کنند لطفاً ضربات بعدی را به آن‌ها وارد آورید.

اکنون ایالات‌متحده، مستأصل از شرایط جدید ایجاد شده و فشار کشورهای اروپایی، مجبور به عقب‌نشینی از مواضع خود شده و با طرح مذاکره بدون پیش‌شرط به دنبال آنست که توپی را که ایران به زمینش انداخته به درون زمین ایران بازگرداند. ما به‌هیچ‌وجه نباید اجازه دهیم آمریکایی‌ها مجدداً ابتکار عمل را در دست بگیرند و ما را به گوشه رینگ ببرند.

به‌زودی اروپایی‌ها به سراغ ما خواهند آمد تا با توجه به عقب‌نشینی ایالات‌متحده، نطفه مذاکرات جدید بر سر پیشرفت‌های موشکی و منطقه‌ای با ایران را منعقد کنند یا لااقل به این بهانه، فرآیند عقب‌نشینی ایران از برجام را متوقف نمایند.

ایران نباید به‌هیچ‌وجه دوباره به‌یک‌باره چنته خود را خالی کند. هر گام ایران باید با گامی متوازن از طرف مقابل همراه باشد. بدون اجبار طرف آمریکایی به رفع متقابل تحریم‌ها، هرگونه امتیازدهی به‌طرف غربی خطاست. اگر پای خطوط قرمز انقلاب اسلامی در میان باشد و به‌جای مذاکره و سازش، روحیه عزت و مقاومت، اصالت داشته باشد، به نظر با همین ترامپ معامله‌گر، بهتر از دیگر روسای جمهور آمریکا، بتوان سر کرد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۳۸۲۰۶۱۷:۰۶:۳۴ ۱۳۹۸/۳/۱۵
ما باید سرمان به کار خودمان گرم باشد و بر سازندگی کشورمان فوکوس کنیم.
ناشناس۹۳۸۴۵۲۲۱:۳۴:۴۷ ۱۳۹۸/۳/۱۵
سازندگی بدون ارتباط با دنیا امکان پذیر نیست
ناشناس۹۳۸۶۶۱۰۲:۲۶:۴۹ ۱۳۹۸/۳/۱۶
کدام دنیا،منظورت همون کدخداست دیگه!
ناشناس۹۳۸۸۲۴۱۰:۳۹:۱۹ ۱۳۹۸/۳/۱۶
نگارنده هنوز نفهمیده که علت اصلی شکاف بین آمریکا و متحدانش وجود برجام و عمل به آن بصورت کاملا حساب شده توسط ایران است
ناشناس۹۳۸۹۱۲۱۱:۴۸:۲۲ ۱۳۹۸/۳/۱۶
امریکا و دو سه تا کشور زورگوی اروپایی همه دنیا نیستن .
ناشناس۹۳۸۵۹۰۰۰:۲۳:۲۸ ۱۳۹۸/۳/۱۶
هزینه سازش از مقاومت بسیار بیشتر است مقاومت هوشمندانه نسخه پیروزی بخش است .
ناشناس۹۳۸۷۹۰۱۰:۰۲:۳۳ ۱۳۹۸/۳/۱۶
مقاومت برای مردم هست دلارها برای مسولان ، فعلا هم که دلارها کم شده و مذکرات پشت پرده زیاد !
ناشناس۹۳۸۲۰۷۱۷:۰۷:۱۴ ۱۳۹۸/۳/۱۵
چرا باید با آمریکا همواره درگیر باشیم؟
ناشناس۹۳۸۵۰۷۲۲:۳۱:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۱۵
مگر ما با آمریکا درگیریم، بقیه دنیا که با آمریکا کاری ندارند چرا ترامپ با آنها سرشاخ است ، مکزیک ، چین ، اروپا ، ترکیه ، ونزوئلا .
ناشناس۹۳۸۵۵۷۰۰:۰۳:۵۶ ۱۳۹۸/۳/۱۶
ایراد از شیطان بزرگ است که با کشورهای استقلال طلب مشکل دارد.
ناشناس۹۳۸۹۲۲۱۱:۵۲:۲۰ ۱۳۹۸/۳/۱۶
یعنی ما فقط استقلال طلبیم ؟ ترکیه و مالزی و کره جنوبی و.... همه مستعمره هستند ؟
شیرازی۹۳۸۷۱۹۰۸:۰۰:۱۴ ۱۳۹۸/۳/۱۶
برادر اشتباه گرفتی اونا با ما درگیرن نه ما با اونا
ناشناس۹۳۸۲۱۰۱۷:۰۹:۲۲ ۱۳۹۸/۳/۱۵
دنیا محل بده و بستان است. امکان ندارد کشوری مستقل به معنی واقعی بتواند روپای خود بایستد.
ناشناس۹۳۸۵۵۵۰۰:۰۲:۲۵ ۱۳۹۸/۳/۱۶
بحث موشکی بحث امنیت ملی است و قابل مذاکره و معامله نیست .
ناشناس۹۳۸۲۱۳۱۷:۱۰:۳۶ ۱۳۹۸/۳/۱۵
از این نوع تحلیل ها بارها و بارها منتشر شده است اما ماجرا جور دیگری رقم خورده است.
ناشناس۹۳۸۵۵۸۰۰:۰۵:۴۴ ۱۳۹۸/۳/۱۶
میوه مقاومت پیروزی است این در قضیه سوریه اثبات شده است .
ناشناس۹۳۸۷۳۸۰۸:۴۷:۳۷ ۱۳۹۸/۳/۱۶
الان توی سوریه میوه میبینی شما ؟!!!!!! من که فقط ویرانی و تخریب و بلاتکلیفی میبینم .
ناشناس۹۳۸۸۹۹۱۱:۳۶:۴۲ ۱۳۹۸/۳/۱۶
همین که سوریه و عراق تجزیه نشدند و تروریست ها نابود شدند میوه مقاومت است .
ناشناس۹۳۸۵۶۲۰۰:۰۸:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۱۶
دقیقا. فقط کلمات قبمله سلمبه
ناشناس۹۳۸۲۱۷۱۷:۱۲:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۱۵
مدت ها غیر محتمل دانسته و انکار کردیم. اما اکنون تمام کشورها طرف آمریکا ایستاده اند. حتی کشورهای به ظاهر دوست.
ناشناس۹۳۸۵۶۰۰۰:۰۷:۰۹ ۱۳۹۸/۳/۱۶
امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند دشمن ما بی تدبیری و فساد داخلی است .
ناشناس۹۳۸۶۶۲۰۲:۳۲:۱۲ ۱۳۹۸/۳/۱۶
بله آمریکا هیچ غلطی نمی توانند بکند البته نیازی ندارد غلطی بکند چون فساد و رانت و خیانت و خیلی چیزهای دیگه داره کشور رو نابود میکنه
ناشناس۹۳۸۲۱۸۱۷:۱۴:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۱۵
عقب نشینی آمریکا تاکتیکی است.
ناشناس۹۳۸۵۶۴۰۰:۰۸:۲۸ ۱۳۹۸/۳/۱۶
با نابودی داعش سیاست های امریکا در منطقه شکست خورده و یانکی مجبور به عقب نشینی هستند.
ناشناس۹۳۸۲۱۹۱۷:۱۵:۱۷ ۱۳۹۸/۳/۱۵
انتخاب هوشمندانه، پیروزی بخش است.
ناشناس۹۳۸۵۶۶۰۰:۰۹:۳۷ ۱۳۹۸/۳/۱۶
مقاومت هوشمندانه پیروزی آفرین است .
ناشناس۹۳۸۲۲۲۱۷:۱۶:۱۴ ۱۳۹۸/۳/۱۵
تا به حال چه ضرباتی به دستگاه دیپلماسی آمریکا وارد کرده ایم؟
ناشناس۹۳۸۵۶۷۰۰:۱۱:۵۶ ۱۳۹۸/۳/۱۶
همین که یانکی ها از 12 شرط خود برای مذاکره به مذاکرات بدون پیش شرط رسیدند یعنی دیپلماسی ما موفق عمل کرده است.
ناشناس۹۳۸۲۲۳۱۷:۱۷:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۱۵
چرا دستگاه سیاست خارجی ترامپ برخلاف آن‌همه اولدورم بولدورم‌اش، چقدر ضعیف و بی‌برنامه است؟
ناشناس۹۳۸۲۳۱۱۷:۲۳:۰۷ ۱۳۹۸/۳/۱۵
یک روز مقاله منتشر می کنید که بالا رفتن قیمت دلار و سکه عمدی و کار دولت است. یک روز دیگر مقاله منتشر می کنید که بالا رفتن قیمت دلار و سکه ناشی از ندانم کاری و عملکرد ضعیف دولت است. حالا هم مقاله منتشر کرده اید که در آن می گویید که بالا رفتن قیمت دلار و سکه (تا کنون) ناشی از عکس العمل بازار به سیاست های آمریکا بوده است. بهتر است تکلیف خودتان را روشن کنید!
ناشناس۹۳۸۵۵۱۰۰:۰۱:۱۵ ۱۳۹۸/۳/۱۶
عمده مشکلات کشور ناشی از سوء مدیریت دولته و به تحریم ها و عوامل خارجی مربوط نیست .
ناشناس۹۳۸۲۳۹۱۷:۳۴:۰۴ ۱۳۹۸/۳/۱۵
چرا آنها تیم B دارند و ما تیم نداریم؟
ناشناس۹۳۸۲۴۲۱۷:۳۵:۰۸ ۱۳۹۸/۳/۱۵
در نظر خواهی که اخیرا انجام شده، 57 درصد مردم آمریکا از جنگ با ایران پشتیبانی کرده اند.
ناشناس۹۳۸۵۴۸۲۳:۵۸:۲۱ ۱۳۹۸/۳/۱۵
آنچه سایه جنگ را از سر کشور دور کرده است قدرت دفاعی و موشکی ماست نه لبخند دیپلمات ها !
ناشناس۹۳۸۲۸۷۱۸:۱۸:۵۲ ۱۳۹۸/۳/۱۵
در این شرایط باقی ماندن از جنگ بدتر است چرا که اندک اندک همه چیزمان را از دست میدهیم مانند کوبا وکره شمالی واخرش هم مذاکره میکنیم .
ناشناس۹۳۸۵۵۰۰۰:۰۰:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۱۶
کره شمالی هم متوجه غیرقابل اعتماد بودن شیطان بزرگ شده و از فاز مذاکره خارج و وارد فاز مقاومت شد.
ناشناس۹۳۸۲۸۹۱۸:۱۹:۴۶ ۱۳۹۸/۳/۱۵
حقوق و مزایای دریافتی مسئولان با مردم یکسان شود بعدا صحبت از مقاومت به میان آید
ناشناس۹۳۸۲۹۲۱۸:۲۲:۰۹ ۱۳۹۸/۳/۱۵
مسئولان به جهت برخورداری از حقوق نجومی میتوانند سالها مقاومت کنند ولی مردم عادی که دچار فقر مطلق و گرسنگی هستند نهایت 1 هفته مقاومت کنند .
ناشناس۹۳۸۲۹۴۱۸:۲۴:۵۴ ۱۳۹۸/۳/۱۵
بنده جنگ نظامی را به فشار اقتصادی و فقر و گرسنگی که منجر به شرمنده شدن نزد بچه هام شود ترجیح میدهم
ناشناس۹۳۸۴۰۹۲۰:۵۵:۰۷ ۱۳۹۸/۳/۱۵
مقاومت هوشمند
ناشناس۹۳۸۴۸۴۲۱:۵۷:۲۶ ۱۳۹۸/۳/۱۵
مقاومت برای چه آخه چه چیزی می خواهیم بدست بیاوریم لطفا توضیح دهید تا ما هم قانع شویم مقاومت می کنیم و.....................
ناشناس۹۳۸۹۰۳۱۱:۴۱:۰۶ ۱۳۹۸/۳/۱۶
به قول خود جان کری اگر برجام نبود دیوار تحریم های ایران فرو ریخته بود یعنی میوه مقاومت پیروزی است .
ناشناس۹۳۸۴۲۵۲۱:۱۳:۳۵ ۱۳۹۸/۳/۱۵
بسیار عالی تشکر از این نویسنده
ناشناس۹۳۸۶۳۸۰۱:۱۸:۰۲ ۱۳۹۸/۳/۱۶
هر كسي يه تعريفي از پيروزي داره ولي به نظرم پيروزي واقعي اون موقعيه كه اكثريت غالب مردم براي معيشتشون نگران نباشن وجامعه رفاه نسبي داشته و به پيشرفت فكر كنه و مردم نسبت به عدم فساد مسئولين اعتماد داشته باشن... طبق اين تعريف اين پيروزي به امريكا هيچ ربطي نداره
ناشناس۹۳۸۶۶۶۰۲:۳۹:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۱۶
یارانه رو بکنید نفری ۴۰۰هزار تومان تا همه با هم در مقابل آمریکا جنایتکار مقاومت کنیم
ناشناس۹۳۸۷۱۳۰۷:۳۵:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۱۶
شما نسخه دلار و خودرو و مسکن و خوردوخوراک مردم وووووو رو بپیچون، نسخه برای دیگران پیشکش.
ناشناس۹۳۸۷۲۰۰۸:۰۳:۳۶ ۱۳۹۸/۳/۱۶
متن خوبی بود

پربحث‌های اخیر

 1. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 2. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 3. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 4. ورود پلیس به ماجرای سگ کشی/برخورد با هر گونه حیوان آزاری

 5. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 6. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 7. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 8. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 9. از تخلفات پسر یکی از مراجع تقلید تا تغییر چندین امام جمعه   

 10. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 11. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 12. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 13. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 14. پزشکان را به کلاس دست‌فروشان بفرستید!

 15. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 16. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 17. عارف: آیه یاس خواندن و منفعل بودن چاره کار نیست

 18. امکان حضور بانوان در بازی‌های ملی در آزادی فراهم شد

 19. برایان هوک: آمریکا از «مکانیسم ماشه» برای احیای تحریم‌ها علیه ایران استفاده نمی‌کند

 20. مغولستان در قاب دوربین  

 21. آزادی نفتکش ایرانی سیلی محکمی به انگلیس و آمریکا بود  

 22. ترامپ: ایران، روسیه و پاکستان باید با داعش مبارزه کنند

 23. ادعای تازه دختر صدام در باره اسارتِ شهید تندگویان

 24. مالک نفتکش توقیف‌شده انگلیس با ظریف دیدار کرد

 25. انتقاد معاون اول قوه قضائیه از روند طولانی برخی ‌بازداشت‌ها‌

پربحث‌های دیروز

 1. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 2. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 3. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 4. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 5. ورود پلیس به ماجرای سگ کشی/برخورد با هر گونه حیوان آزاری

 6. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 7. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 8. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 9. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 10. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 11. از تخلفات پسر یکی از مراجع تقلید تا تغییر چندین امام جمعه   

 12. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 13. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 14. مهاجرت مستاجران از تهران/ کاهش 19 درصدی معاملات اجاره

 15. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 16. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 17. جانِ انجیر  

 18. پزشکان را به کلاس دست‌فروشان بفرستید!

 19. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 20. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 21. عارف: آیه یاس خواندن و منفعل بودن چاره کار نیست

 22. امکان حضور بانوان در بازی‌های ملی در آزادی فراهم شد

 23. برایان هوک: آمریکا از «مکانیسم ماشه» برای احیای تحریم‌ها علیه ایران استفاده نمی‌کند

 24. مغولستان در قاب دوربین  

 25. آزادی نفتکش ایرانی سیلی محکمی به انگلیس و آمریکا بود  

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 4. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 5. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 6. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 7. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 8. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 9. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 10. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 11. چرخش ظریفانه از برجام!...

 12. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 13. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 14. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 15. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 16. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 17. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 18. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 19. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 20. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 21. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 22. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 23. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 24. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 25. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

پربحث‌های اخیر

 1. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 2. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 3. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 4. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 5. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 6. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 7. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 8. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 9. عارف: آیه یاس خواندن و منفعل بودن چاره کار نیست

 10. انتقاد معاون اول قوه قضائیه از روند طولانی برخی ‌بازداشت‌ها‌

 11. استعفای "لجواد لاریجانی" صحت ندارد

 12. پاسخ ظریف به ادعای «برایان هوک» درباره کودتای ۲۸ مرداد

 13. توئیت صادقی درباره نتیجه شکایت خود از آملی لاریجانی

 14. کنایه فلاحت پیشه به بازداشت چند مسئول ایران خودرو

 15. امروز اولین دیدار اعضای هیأت دولت در سال 98 با رهبر انقلاب

 16. سخنرانی ظریف در موسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم  

 17. جدیدترین جزئیات از برخورد با خاطیان ماجرای گردشگر خارجی در شمال کشور

 18. سرلشکر باقری: ایران در گام دوم انقلاب یک قدرت شکست ناپذیر خواهد بود

 19. نقص فنی نفتکش ایرانی در دریای سرخ

 20. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 21. امیر حاتمی: 770 محصول دفاعی را در کشور تولید می‌کنیم

 22. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 23. معارفه نمادین عضو علی البدل شورای شهر شیراز پس از غیبت اعضا+سند

 24. فتاح: از بگیر و ببندها نگران نشوید، انقلاب زنده‌تر می‌شود

 25. هفته آینده؛"رئیسی" به مجلس می رود

پربحث‌های دیروز

 1. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 2. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 3. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 4. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 5. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 6. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 7. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 8. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 9. عارف: آیه یاس خواندن و منفعل بودن چاره کار نیست

 10. انتقاد معاون اول قوه قضائیه از روند طولانی برخی ‌بازداشت‌ها‌

 11. استعفای "لجواد لاریجانی" صحت ندارد

 12. پاسخ ظریف به ادعای «برایان هوک» درباره کودتای ۲۸ مرداد

 13. توئیت صادقی درباره نتیجه شکایت خود از آملی لاریجانی

 14. کنایه فلاحت پیشه به بازداشت چند مسئول ایران خودرو

 15. امروز اولین دیدار اعضای هیأت دولت در سال 98 با رهبر انقلاب

 16. سخنرانی ظریف در موسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم  

 17. جدیدترین جزئیات از برخورد با خاطیان ماجرای گردشگر خارجی در شمال کشور

 18. سرلشکر باقری: ایران در گام دوم انقلاب یک قدرت شکست ناپذیر خواهد بود

 19. نقص فنی نفتکش ایرانی در دریای سرخ

 20. امیر حاتمی: 770 محصول دفاعی را در کشور تولید می‌کنیم

 21. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 22. معارفه نمادین عضو علی البدل شورای شهر شیراز پس از غیبت اعضا+سند

 23. فتاح: از بگیر و ببندها نگران نشوید، انقلاب زنده‌تر می‌شود

 24. هفته آینده؛"رئیسی" به مجلس می رود

 25. جبهه پایداری از مدل انتخاباتی خود رونمایی می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 2. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 3. چرخش ظریفانه از برجام!...

 4. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 5. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 6. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 7. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 8. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 9. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 10. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

 11. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 12. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 13. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 14. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 15. ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد/ سیف و عراقچی مدیران سالم و پاک هستند!

 16. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 17. شهردار خرم‌آباد دستگیر شد

 18. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 19. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 20. ظریف: وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم/ باید فشار را از زندگی مردم برداریم

 21. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 22. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 23. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 24. احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور

 25. شمخانی: آمریکا عامل اصلی تنش در منطقه است/ ایران به میز مذاکره برنمی‌گردد

آخرین عناوین